NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERAÖEEL S1T SOOfB. No. 79. Verschijnt Donderdags en Zondags. Vier en dertigste Jaargang. 1895. DONDERDAG 21 NOVEMBER. JX re WK! BUITENLAND. der gemeente Wonseradeel als GRATIS BIJVOEGSEL bij de Bolswardsche Courant worden uit gegeven. Wille® vaa Saatea Jae xa WEEKBLAI voor DAMES. VOOR De Uitgever. bezig ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Evenals tot heden zal ook in 1896, het Raadsverslag En als men minder dan 135 beneden- en bovenhuizen onbewoond, omdat verscheidene van die per- ceelen aan ’t verzakken zijn. I Eene beschouwing, waarin de werking van de wet op het personeel wordt nage gaan, wanneer die wordt aangenomen, ge lijk zij is voorgesteld, vooral wat de ont worpen classification betreft, eindigt met de volgende opmerking: Raadpleegt men de parlementaire geschie denis, dan blijkt, dat waarschijnlijk reeds lang het personeel geheel aan de gemeenten zou zijn gegeven, indien er niet voortdurend twee belemmeringen waren: lo. het verband met het kiesrecht, 2o. het belang van ’s Rijks schatkist. Het eerste bezwaar nu kon vervallen na de nieuwe Grondwet, maar deze Regeering wil het weer meer dan ooit op den voorgrond plaatsenhet andere bezwaar bestaat niet meer, zoodra men niet meer terugdeinst voor een die n- ’t is: zooveel hoofden zooveel zinnen. Daardoor gebeurt het, dat velen den bout op den kop krijgen, al wordt er dan ook niet op geslagen, zooals op de kermissen op het hoofd van Jut. Men diene liever elkanders hoofd wat te sparen, want men heeft dikwijls zooveel aan ’t hoofd, dat er zich allerlei muizenissen in nestelen. Een koel en helder hoofd verdient ook in onzen tijd alle aanbeveling. Verboden invoer van vee. Ongelooflijk groot moet het aantal koeien zijn, dat eiken dag over de Belgische grens wordt gesmok keld. In den regel schijnen de grenswachten daaraan niets te kunnen of te willen doen. Maar Zondag hebben zij eens getoond, er nog te zijn. Zes beste koeien werden ver voerd, toen de commiezen kwamen, de koeien in beslag namen en den smokkelaar boeiden en wegvoerden. Ongeluk of moedwil Te Elspeet is het huis van een jachtopziener afgebrand. Men heeft reden aan te nemen, dat de brand is te wijten aan wraakzucht van stroopers die herhaaldelijk bekeurd werden. Een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. 'gjgSgS Een huwelijk met hindernissen. Een 22-jarig meisje te ’t Meer bij Heerenveen zou in ’t huwelijk treden. De vereischte afkondigingen hadden plaats gehad, een huis was reeds gehuurd en ingericht, maar toen de trouwdag aanbrak kwam er een spaak in ’t wiel. Zij had er namelijk niet op gerekend, dat voor haar huwelijk, niet tegenstaande de scheiding tusschen haar ouders uitgesproken met bepaling dat zij aan de moeder zoude worden toe vertrouwd, de toestemming van den vader een vereischte was. Een onderzoek werd ingesteld en door bemiddeling der politie vernam zij dat haar vader zijn kosthuis te Rotterdam had ver laten met de mededeeling dat bij zich ging verdrinken, en dat, hoewel aanvankelijk op die mededeeling geen acht werd geslagen, later een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk uit het water was gehaald, van welk lijk de kleeding en het schoeisel door de betrokken kostvrouw werden her kend als toebehoorende aan haar kost ganger. Gewapend met dit schrjjven van den commissaris van politie begaf het meisje zich naar den ambtenaar van den burgerlijken stand, die zeer terecht weigerde dit schrijven als een bewijs van overlijden te beschouwen. Er schiet nu voor het meisje niets anders over dan te wachten tot zij den leeftijd van 23 jaren heeft bereikt en daarna de tusschen- komst van den kantonrechter in te roepen. Daarmede gaan na de oproeping echter nog drie maanden heen, daar de vader niet zal verschijnen. Het wordt zoodoende Juli 1896 vóór het huwelijk kan worden voltrokken. er op toe sloegen. Herhaaldelijk leest men van dergelijke tooneelen, die inderdaad niet pleiten voor den ordelievenden zin van velen onzer landsverdedigers. Wij verstaan ook heusch niet al te best, waarom onze mili tairen op Zon- en feestdagen toch eeuwig en altijd met die slagzwaarden moeten rondloopen. Het exercitie-terrein is immers de officieele oefeningsplaats? Vrijdagavond, toen de Parijsche trein Rotterdam binnenstoomde, sprong een reizi ger uit een coupé 2de klasse, waarna hij in de wachtkamer ging om zijn dorst te lesschen. Van een glas bier kwam het tot 2 en 3 glazen, en toen hij er eindelijk over dacht, zijn plaats in den trein naar Amster dam op te zoeken, bleek deze reeds weg te zijn, al zijn bagage meenemende. Hij wilde nu dat de chef den trein zou doen stoppen, zelfs dat men zou terugtelegrafee- ren, waaraan natuurlijk niet kon voldaan worden. Hij moest te Rotterdam overnachten. Dezer dagen vervoegde zich aan het hulppostkantoor aan het Centraalstation te Amsterdam een boertje, die een aange- teekenden brief wenschte te verzenden. Daar hij in het geheel niet met de manier van verzending bekend was, wendde hij zich tot een heer, die juist het loket verliet met de vraag: „Worden hier de brieven met geld verzonden „Ja, mijnheer,” antwoordde de aangespro kene, „hier bij het loket kunt u terecht.” „Jao weit ie, mien zeun is op studie en ’t schreven om geld en nou ’k in stad bin, ken ’k om ’t mooi sturen, want mien vrouw mag d’r niks van weiten.” „Nu amice, de postambtenaar zal u wel helpen, bonjour.” „Meneer” zegt ons boertje voor ’t loket, „’k wol mien zeun ’n centje extra sturen, hij woont in Delft. Hier is vief en twintig gulden, en ’n comfert, zet ’t adres d’r maar op, wat kost dat bie ’n ander?” „Ja meneer dat gaat zoo niet; u dient zelf het adres te schrijven het geld er in te doen en er vijf lakjes op te drukken.” Dat was ons boertje te machtig en hij praat daarom zoolang dat de postambtenaar hem helpt. De commies schrijft het adres, doet het bankje er in en lakt den brief be hoorlijk toe. Na hem gewogen te hebben blijkt het, dat ons boertje aan port en voor aanteekening moet betalen 22lfa cent. Hij legt een kwartje neer en terwijl hij zijn pet afneemt zegt hij: „vrundelk bedankt heur, watter over is, is veur joe’n meuite. Ie ’ebben ’t er drok genog mit ’had, nee, nee ie maggen ’t gerust hollen, ’k ’eb wel ’zien, ie hebben d’r ook nog lak achter op plakt, ’t is goudkoop genog. Maor pas op, dat mien vrouw d’r niks van gewaor wordt, want den krieg ’k op mien kop, ’t is ’n Satan. Nee, nee, hol dei half stuver maor, ’t komt joe tou, veur wat heurt wat, adjuus. Een herinnering. Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat het ruiterstandbeeld van prins Willem I te ’s Gravenhage, door wij len Koning Willem II werd onthuld. Als een bewijs dat het dien dag allerongunstigst weder was, kan dienen, dat het bataljon der grenadiers, dat destijds te Delft garni zoen hield en aan de plechtigheid had deel genomen, bij terugkomst dermate door weer en wind was toegetakeld, dat het, met uit zondering van hoog noodige diensten, een geheele maand werd vrijgesteld van oefe ningen om hun wapenen en kleeding in orde te biengen, terwijl officieren en min deren aan hun uniformen zeer veel schade hadden geleden. De plechtigheid, welke door de koninklijke familie op het balcon werd bijgewoond, werd gelijk ouderen van dagen zich nog zullen herinneren, door een treurig ongeluk ver stoord. De stok van den koninklijken stand aard, welke op het paleis wapperde, dreigde door den feilen wind te breken, waarom een werkman last kreeg, de vlag in te halen. De man werd toen hij op het dak kwam, echter door den wind gegrepen en op straat geworpen, waar hij dood werd opgenomen. Voor zijn gezin werd met koninklijke mild heid gezorgd. Door de Belgische komiezen zijn Vrij dag zes beste koeien, die men uit Nederland in België trachtte te smokkelen, buit ge maakt. Een berucht vee-smokkelaar uit Steenbergen viel daarbij in handen der amb tenaren. Het vee werd naar Nieuwmoer overgebracht en de smokkelaar naar het huis van arrest te Antwerpen. Hoe er in Amsterdam gebouwd wordt, blijkt uit het volgende berichtje in de Amst. Crt. In de Wijttenbachstraat te Amsterdam, zijn van de daar staande 200 perceelen niet Met warhoofden, en die zijn er veel te veel, komt de wereld niet vooruit. Sommigen doen eischen, die onmogelijk ingewilligd kunnen worden, al gingen ze ook op het hoofd staan. Hoofdig zijn is ook al niet aan te bevelen, want wie koppig is fopt gewoonlijk alleen zich zelve. Wat echter wel aanbeveling verdient is, dat wij zorg dragen aan een helder hoofd, een warm hart en een paar rappe handen te paren. Alleen daardoor zal men aan veel en v elerlei het hoofd kunnen bieden en in staat gesteld worden het hoofd omhoog te houden. terugdeinst voor een herziening, zal maken dat het personeel aan het rijk toch geen cent meer opbrengt, toch dat zal het geval worden deze wet tot stand komt. Dan zal hebben een Ryks-personeele belas ting, die met een drukkenden last ligt op de bevolking, maar feitelijk aan de schat kist niets meer oplevert. Thans brengt de personeele belasting f 11.800.000 op, maar daarom wordt reeds als fixum elk jaar circa 8*'2 millioen aau de gemeenten uitgekeerd, daar komt nu bij, dat het nieuwe perso neel minstens 2 millioen minder zal opbren gen dan het oude en dat er dan nog een millioen zal worden gebruikt tot uitkeering voor de gemeenten, wier opbrengst van op centen vermindert. Telt men die sommen bij elkaar op, dan blijft er werkelijk niets van belang voor het Rijk over. Intusschen ik redeneer nu natuurlijk geheel in de onderstelling, dat de wet on gewijzigd zal worden aangenomen, en dat is niet denkbaar, want verschillen de ingrijpende amendemeiten zijn reeds ingediend. Men vermoedt dat de behandeling in elk geval nog wel een veertien dagen zal duren. De schrijver zal in zijn volgende brieven op dit onderwerp nog wel eens te rugkomen. Een onzer voornaamste lichaamsdeelen, we mogen misschien wel zeggen’t allervoor naamste, is het hoofd. Althans sinds jaar en dag hebben de ge leerden ons verteld, dat daar het verstand zetelt. In de spreektaal, wellicht ook al door het hoofd uitgedacht, is van dat lichaams deel al heel wat gezegd en nog altijd hoort men in betrekking tot het hoofd allerlei uit spraken en meeningen. Niemand hebbe daar een hard hoofd over In onzen drukkén tijd hoort men duizen den klagen dat zij zooveel aan ’t hoofd heb ben. Wellicht is dit van nog meer invloed om ’t hoofd in de war te doen geraken, dat dit in een bekend lied aan de kermis wordt toe geschreven. Dat er ook vele hoofden op hol worden gebracht is een feit, waarvan de eer in hooge mate aan onze zoo dikwijls overdreven ge roemde negentiende eeuw toekomt. Verstandiger is het nochtans voor de meeste menschen om het hoofd in den schoot te leggen. Menigeen wil echter met ’t hoofd door den muur en dit is een zeer gewaagd kunst stuk, dat voor den ondernemer telkens weer op schade en dikwijls bovendien op schande neerkomt. Vooral een hoofd van een gezin moet zich nooit aan die waaghalzerijen leenen. ig, Nu en dan bestaat er nog verschil van gevoelen tusschen de menschelijke sexen, wie eigenlijk aanspraak mag maken op den naam van hoofd van ’t gezin. Dikwijls heet de man het, maar hier en daar is de vrouw het. Soms is een echtpaar bezig om ’top min- der gepaste wijze uit te maken, doch eene verstandige vrouw laat gaarne den man ’t hoofd, wel wetende, dat zij toch het halsje is, dat het hoofdje doet draaien. Waar evenwel hoofd voor hoofd allerwege ’t land schijnt te hebben, is over invoering en uitvoering van hoofdelijken omslag. Waar ’t dit chapiter geldt, ziet men de hoofden nog al eens opsteken, doch de fiscus S stoort er zich gewoonlijk bitter weinig aan wel overtuigd dat men 't hoofd in den schoot zal leggen. Ofschoon dit laatste niet altijd is aan te bevelen, toch zeker in de meeste gevallen wel, en steeds is ’t beter dit te doen, dan met den kous op ’t hoofd naar huis te moeten keeren. Aan valsche inblazingen en allerlei opruiende taal moet men steeds het hoofd bieden. Ook onder de zorgen en wederwaardighe den des levens, biede men moedig ’t hoofd aan wat het lot ons biedt. Wie aan al wat verkeerd is het hoofd durft bieden, heeft recht om met fier opge richt hoofd door de wereld te gaan. Noch tans eischt de strijd om ’t bestaan steeds een helder hoofd en ook ondanks dit valt het velen moeilijk om 't hoofd boven water te houden. Toch is dit bijna ondoenlijk voor hen, die ’t hoofd te veel boven t glas houden. De ordelijke maatschappij zal dezulken ’t allereerst voor het hoofd stooten, en waar dit geschiedt is het zoo goed als onmogelijk om het hoofd boven water te houden. Wat we ons dan ook ooit in ’t hoofd halen, laten wij toch nimmer iemand voor het hoofd stooten. Toch gebeurt dit in de wereld helaas nog maar al te zeer, door het veelhoofdig monster dat men publiek heet. Evenwel kan het moeielijk anders in een maatschappij waar De reactionaire pers in Duitschland schijnt thans eenigszins in te zien, dat de overdreven vervolgingen van socialisten en al die straffen wegens majesteitsschennis ook hun slechte zijde hebben. De Reichs- bote is reeds begonnen te waarschuwen tegen overdrijving der vervolgingen wegens majesteitsschennis. Het blad erkent, dat daardoor het misdrijf niet vermindert, maar toeneemt en komt tot de zeer juiste over tuiging, dat wanneer de majesteitsschennis, als in het proces-Liebknecht, zoo ver ge zocht moet worden, dat in de openbare mee- ning de beleediging niet gevoeld wordt, de veroordeelden martelaars schijnen te zijn en daardoor het gezag der overheid meer geschaad dan gebaat wordt. De Standard ontvangt uit Konstan- tinopel het volgende bericht: De sultan beval nog 500,000 man troepen te mobili- seeren. De ministers vroegen hoe zij aan het daarvoor benoodigde geld zouden moe ten komen. Hierop kreeg de sultan een aanval van woede. Verschillende ministers nf)?Svisiè W ’tfaiM o87 '•(Jell if%. wordt ingestaan. Overtuigt U van de fijne en geurige kw; liteit en vraagt monster a ƒ1,40 per K( Nette verpakking, vlugge verzending. W kelijksche omzet op heden ruim 10,000 KI Rijswijkscheweg nabij DEN HAAG. E eni g' s t modeweekblad in Nederland. 26 Geknipte patronen op de natuu lijke grootte jaarlijks gratis. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. 10 Cent per nummer öïieeK. <n. Zjonaagnacnt omsireeirsrrair twaalf uur ontstond er brand in de woning van den werkman S. Wesselius in de Brouwersteeg, tengevolge van het in brand slaan van een petroleumlichte, door een der overburen werd het ontdekt die de bewoners wekte welke al in de rust lagen en met diens hulp en eenige emmers water slaagde men nog al spoedig in ’t blusschingswerk. Witmarsum. Dat de bietenbouw in deze omstreken nog ai van beteekenis is kan blijken uit het feit, dat dit jaar alleen te Witmarsum 4- 3 millioen kilo is verscheept. Er waren dan ook dagen, dat de wegers het werk zoo gauw niet af konden en de schepen zich lieten wachten, zoodat er zich bergen van bieten op onze opslagplaats be vonden. De gunstige nazomer heeft er veel toe bijgedragen, om de vrucht tot zijn recht te doen komen en het rooien gemakkelijk te maken. Over ’t algemeen valt er over de opbrengst niet te klagen, terwijl de arbeiders er flink geld aan verdiend hebben. Over veertien dagen zullen reeds de nieuwe con tracten worden aangeboden. Algemeen hoopt men, dat de fabrikanten iets meer zullen bieden. Indien zulks het geval is, zal de verbouw aanstaande jaar zeker noggrooter zijn, dan dit jaar het geval was. De oorlog tusschen verschillende expo santen en het uitvoerend Comité duurt nog steeds voort. Op allerlei manieren probeeren enkele inzenders hun goederen van het ter rein te verwijderen, zonder daarvoor dege- ëischte sommen te betalen, maar de ten toonstellingscommissie, die hiermede handen vol werk heeft, weet dit steeds te beletten. Tusschen de eigenaars van den olifant en het Comité is het nu tot een proces geko men. In de residentie hebben zich wederom ernstige ongeregeldheden voorgedaan, ge pleegd door militairen, die met hunne sabels Bolswardsclie Courant '1/1 18. 18- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1