N O J J ERTENTIEBLAD DELFTSCHi BOOMBOTtr* WONSERADEEI.. Mans-Onderpakken,±'LV VU UI wil. V in ruime keuze ontvangen. P. Lunter. Verschij Aan z’n stand verplicht. Zondags. Vieren dertigste Jaargang. 1895. No. 85. I .3 DONDERDAG 12 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. Raadsverslag der gemeente Wonseradeel als GRATIS BIJVOEGSEL bij de Bolswardsche Courant worden uit gegeven. X X PELTERIJEN, CHALES, ROKKEN, AM J De Uitgever. I en waarvan een der coupletten ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Evenals tot heden zal ook in 1896, het Er kome belasting Er kome protest, Wij fietsen niets minder ’t Gaat toch opperbest, komt meermalen voor dat een 5- Wat is karakter? Welke eigenschappen bezit het? Waarin drukt het zich uit? Daar zijn, gelijk men weet, lieden, van wie men zegt, dat zij geen karakter bezitten, dat Volgens een te Parijs loopend gerucht, zou de gewezen kapitein Dreyfus, die ver leden jaar wegens landverraad tot levens lange vestingstraf werd veroordeeld, uit zijn gevangenschap op het onherbergzame eiland in West-Indië ontvlucht zijn. De Duitsche Rijksdag heeft het voor stel tot het staken der gerechtelijke ver volging tegen verscheidene leden van den Rijksdag goedgekeurd. De conservatieven stemden tegen het voorstel betreffende Liebknecht. Tzuni. Onder de kinderen heerscht hier eene zware verkoudheid, die aanstekelijk schijnt te werken. Van de 50 kinderen der Bewaarschool waren in een vorige week slechts 12 present. Thans is het aantal tot 23 geklommen. Ook onder de leerlingen van de laagste klasse der Openbare School vertoont zich dezelfde ziekte. Sommige pa tiënten hebben de hulp van den medicus noodig gehad. Tot dusverre is slechts één het offer van de ziekte geworden, ofschoon enkelen hevig waren aangetast. In ’t naburige Wommels moeten zich dezelfde verschijnselen onder de kleinen voordoen. Aan den brievengaarder T. Canter Visscher Sr. te Schraard is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend. Makkum, 6 Dec. Tot vroedvrouw al hier is benoemd mej. F. de Haan te Vrooms- hoop. B. en W. van Amsterdam herinneren belanghebbenden, dat alle renten ten laste van de gemeentekas in den loop van het jaar 1891 verschenen, in het jaar 1896 zul len zijn verjaard en wel op dezelfde dagen als voor de vervaldagen in daarvoor uitge reikte rentebewijzen is uitgedrukt. Mitsdien zal er op of na gemelde datums van het jaar 1896 geene betaling van die renten meer geschieden en zullen de cou pons, voor die renten afgegeven, niet meer bij betalingen aan de Gemeentekas te doen, aangenomen worden. In welingerichte kringen loopt, volgens de Tijd, het gerucht, dat de Minister van Financiën het in behandeling zijnde wets ontwerp op het personeel zal intrekken, wegens de daarop voorgestelde en aange- kondigde amendementen. Indien het gerucht juist is, dan heeft de strijd over de prioriteit van kieswet of per soneel dus tot niets geleid en het ophou den der behandeling van de Begrooting was eveneens onnoodig. Dat het ontwerp zou worden ingetrokken kon niemand voorspellen, maar dat tegen de voorgestelde regeling vele bezwaren zou den worden ingebracht, wist men vooruit. De Graafschapper zegt eens ergens gelezen te hebben, dat nu er geen doodstraf meer bestaat, zij die iets omtrent eene mis daad weten, daar niet voor uitkomen, omdat zij bang zijn voor de wraak van den mis dadiger, wanneer deze zijne straf zal heb ben ondergaan. Als werkelijk algemeen die vrees de men- schen weerhield, die iets omtrent een mis daad weten, dan zouden er ook nooit in lichtingen verstrekt worden omtrent mis daden waarop de doodstraf niet stond. Bo vendien is niemand zeker, dat bij het be staan der doodstraf de misdadiger werkelijk onder nauwkeurig toezicht bereid. Vaste prijs tot 1 April 1896. zij karakterloos zijn. Daar zijn anderen, van wie men getuigt, dat zij een karakter heb ben. Daar zijn er echter ook maar hun getal is, helaas, niet zoo heel groot die een fier, een edel karakter toonen. Wat be doelt men met dit karakterestieke woord „karakter", wat is karakter? Door karakter verstaat men den gemoeds aard van den mensch minder of deze laatste droefgeestig of blijmoedig is gestemd, maar of hij in alle omstandigheden des levens zich richt naar en laat leiden door al wat edel en goed is. En daar wat edel is en goed in hoogste volkomenheid slechts in den gods dienst te vinden is, spreekt het ook van zelf, dat ware karakters bij oprechte geloovigen op de eerste plaats moeten gevonden worden. De mensch die geen vast karakter heeft, is de speelbal zijner hartstochten, het is nood zakelijk, dat de mensch die wil presteeren in de wereld een degelijk karakter bezit. Men spreekt van menschen die geen karak ter hebben en van anderen die een laag karakter toonen. Wat wordt daarmede bedoeld? De dronkaard wordt karakterloos genoemd omdat hij in stede van de verdiende pennin gen aan te wenden tot onderhoud van zijn huisgezin deze op brooddronkenwijze verbrast en de zijnen honger en gebrek laat lijden. Ook hij wordt karakterloos genoemd die zich als een kwezelaar voordoet, op hem gunstige tijden zijn gezicht in eene fijne plooi weet te zetten en spot met hetgeen hem heilig moest zijn. Valsche schaamte, menschelijk opzicht zijn een sta-in-den-weg voor een fier, mannelijk en onafhankelijk karakter. De gierigaard, die dagelijks zijne schatten ziet aangroeien, maar de hand niet opent voor den arme die van honger verkwijnt, heeft een laag karakter. ’t Ontbreekt den karakterloozen aan moed, onafhankelijkheid en zelfverloochening, hij bereikt zijn doel door kruiperij en vleierij. Want die gebrek heeft aan moed, huilt met den wolf met wien hij in ’t bosch is, schaamt zich vaak in ’t openbaar een uitwendig tee- ken te geven van zijn geloof en is, o, zoo vroom als andersdenkenden of ongeloovigen er niets van zien. Zonder moed geen waar karakter. Gemakzucht vormt ook menschen zonder karakter. Laat anderen het woord opnemen, zeggen velen, die zaak gaat ons niet aan, en zoo geschiedt het dat er gezwegen wordt, waar spreken plicht is, waar belijden gevor derd wordt. Baatzuchtigheid is ook vaak een oorzaak van gebrek aan karakter, eigenliefde, het wroeten in het slijk naar eer en rijkdommen is het werk van een karakterloos mensch. Voor den zelfzuchtige zijn alle wegen, die naar wereldsche grootheid voeren, goed. Er wordt in het stof gekropen voor wat geld, wat aanzien, voor een genadig knikje eener aardsche grootheid. Beginselen worden ver oorzaakt of verloochend, als het geldt eenig aardsch gewin te bemachtigen. Die karakter toont en onbaatzuchtigheid in het hart koestert, ziet steeds een boven- menschelijk ideaal voor oogen. De wereld moge hem bespotten, zjjn opoffering in twij fel trekken of aan baatzuchtigheid toeschrij ven, het deert hem niet wat er gemompeld of gesproken wordt. Die voor zijn beginsel leeft en daarvoor alles veil heeft, hij is een man van karakter, de achting, den eerbied van allen waardig. Deden allen onder ons, in den karakter loozen tijd, die wij te doorworstelen hebben hun plicht, dan zou de wereld er goed bij varen. Allen moeten beseffen dat zij eene wereldheerschappij behooren te vormen van onderlinge bescherming, geenszins van weder- zijdsche vernieling. Verwarring van bevoegdheid, aanmatiging, willekeur en geweldpleging door karakter loozen in praktijk gebracht, voert het mensch- dom ten verderve: op hen is dan ook van toepassing het spreekwoord dat veel waar heid bevat: Ter wille van het smeer, Likt de kat de kandeleer. De standen zijn er. Hoe zij langzamerhand zijn ontstaan is eene lastige kwestie, of zij reden van bestaan hebben, dat maakt eene studie van geleerder mannen noodig, dan waartoe het gros der menschen behoort. Zij zijn er, en als zoodanig hebben we er mede te rekenen, niet alleen, omdat zij er zijn, doch meer nog om de verplichtingen aan eiken stand in ’t bijzonder gebonden. Die verplichtingen zijn niet voor allen even gewichtig. En: „Hooge boomen hebben veel windvang" teekent duidelijk genoeg af, dat men van de hooger geplaatsten meer ver wacht dan van hen die lager staan. Dat meerdere omvat niet alleen de werk zaamheden, maar sluit tevens een hooger zedelijk peil in zich. Toch worden er dikwijls plichten erkend, welke dat niet zijn, en die juist het zedelijk overwicht verlammen. Wat uit die verlamming voortvloeit is ten duidelijkste uitgedrukt, voor een deel, door het klagen over de bandeloosheid der jeugd. Men zoekt aan alle zijden die bandeloosheid te beteugelen. De oorzaak ziet men echter gewoonlijk over ’t hoofd. Waar te pas of te onpas de handelingen der hooger geplaatsten worden gegispt, daar zal de weerklank teruggevonden worden in de jeugd. „Gelijk de ouden zingen, zoo pie pen de jongen." Het vermijden van valsche verplichtingen leidt tot een meer nauwkeurig waarnemen van de echte. En met het ware der zaak verdwijnt het gispen. De valsche plichten huizen in den uiter- lijken schijn, in het vertoon maken, wat men z'n stand ophouden noemt. Het is een treurig verschijnsel, waardoor heel wat jammer ont staat. De zuchten van verdriet, van vertwij feling, van wanhoop, die er dagelijks onder de menschen worden geslaakt door het ver plicht zijn aan z'n stand, zijn legio. ’t Is waar, de hooger geplaatste heeft meer uiterlijk vertoon van noode dan de lager staande, doch de overdrijving, waarin men vervalt, doet het werkelijke, het gerechtigde ontaarden in een wedijveren, wie het meest zal schitteren. „Goed voorgaan, doet goed volgen", en in het geval van praalzucht werkt dat voor beeld in verkeerden zin hoogst aanstekelijk. Dat de minderen zich het air geven van heer of dame zal wel niet geheel op hunne rekening alleen staan. Dat schitteren is geen plichthet is niet meer eene onderscheiding tot eere, maar het veroordeelt den schitteraar. Het is een wangedrocht, dat met alle macht en kracht moet worden gedood. Soliditeit, d.i. eerlijkheid, ordelijkheid en waarheid moeten voorop staan. Zij zijn de J)rie-eenheid, van eiken stand, doch van de hoogere standen allereerst. „Dat de man z’n stand moet maken" ge raakt geheel op den achtergrond, en wie hierin meegaat, doet beter met te zeggen :ik erken geene standen. De voorgangers om het zoo eens uit te drukken, zullen het aller eerst toezien, dat soliditeit het eereteeken hunner onderscheiding behoort te zijn. Doch hoe ook, allen hebben we eene en dezelfde plicht, n. 1. de schatting aan ons eigen leven, de verantwoording over het wel en wee van onze betrekkingen. En meer dan gewettigd is, ziet men in onze dagen met roekelooze hand een einde maken aan alle verwachtingen van dat eigen leven, en wordt de hoop van geliefde betrek kingen met eenen ruk den bodem ingeslagen. Waar wij in onze dagen op vooruitgang het oog vestigen, laat dit niet zijn ten koste van de redelijkheid. De Minister van Financiën, von Posa- dowsky, heeft op de gunstige cijfers der begrooting de bijzondere aandacht geves tigd. Op eene desbetreffende vraag, weer legde hij de juistheid der bewering, door President Cleveland in zijn jongste Bood schap uitgesproken, dat de Duitsche Re- geering van Amerikaansche voedingsmid delen differentieele rechten heft en tegen de Amerikaansche verzekering-maatschap- pijen repressieve maatregelen neemt. Wij hebben, zeide de Minister, den in voer van Amerikaansch rundvee en rund- vleesch verboden, omdat zich bij een be zending van dit vee de Texaskoorts heeft vertoond. De voorschriften, door den Prui- sischen Minister van Binnenlandsche Zaken uitgevaardigd ten opzichte van de verzeke ringsmaatschappijen, gelden zoowel voor de Pruisische als voor de buitenlandsche maat schappijen. Wij komen getrouw de verplichtingen na, welke het met Amerika gesloten trac- taat ons oplegtmaar wij laten ons niet bang maken door de bedreiging, dat tegen ons repressieve maatregelen zullen worden genomen. Door dergelijke bedreigingen laten wij ons niet dwingen tot het herroepen van de besluiten, die wij hebben genomen. Wij zijn voornemens alle oeconomische quaesties op zoodanige wijze te behandelen, als vereischt wordt door de ingewikkelde handelsbetrekkingen met eene bevriende groote Mogendheidmaar dan verwachten wij ook, dat aan de andere zijde dezelfde politiek worde gevolgd. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal de verdere be handeling dezer quaestie voortzetten met kalmte en gematigdheid, maar tevens krach tig Duitschland’s belangen handhaven. Het echtgenoot weigert huishoudelijke schulden te voldoen door zijne vrouw gemaakt. Onlangs deed zich weder zulk eene zaak voor te Haarlem. De Rechtbank aldaar had den echtgenoot in het gelijk gesteld; het Hof van Amsterdam echter den eisch aan den leverancier toegewezen. De Hooge Raad heeft thans het vonnis van het Hof gehandhaafd, op grond dat, indien de vrouw verbintenissen aangaat, die onder den regel van art. 164 B. W. vallen, zij verondersteld wordt de bewilliging van haar man bekomen te hebben en dus den man verbindt. Men schrijft uit den Gelderschen Ach terhoek Wanneer men den landbouwer zijn oor deel vraagt over de uitkomsten die de land bouw het afgeloopen jaar opleverde, dan is zijn antwoordprachtig. Tevreden is hij allerminst. Moest het bij den overvloed van producten een gunstig jaar heeten, door de lage prijzen, die hij voor zijn varkens krijgt en waardoor ook de veeprijzen dalen, maakt hij weinig geld voor zijn waar. De waterschapslasten, belasting- en pachtgelden blijven dezelfde, zoodat het een toer wordt voor hem om rond te komen. Vandaar dat verschillende landbouwers zich, om het hoofd boven water te houden verbonden hebben bij de plaats te hebben verpach tingen van bouw- en weigrond zoo laag mogelijk te schrijven. De heer dr. Neeb te Nijkerk, heeft echter uit eigen beweging zijn pachters van landerijen onder Varse- veld twee cent per oude roede verminde ring toegestaan. Het is wel noodig dat men den landbouwer te hulp komt. Een woelige St. Nicolaasavond beleefde men te Aalsmeer, waar, gelijk men toch van daar meldt, een groote vechtpartij plaats had in het café „De Kroon." Twee vechters bazen werden tamelijk ernstig gekwetst, terwijl de burgemeester met drie veldwach ters het koffiehuis deed ontruimen. Drie vernielde tafels en twee stukgeslagen stoelen bleven op het slagveld achter. i— Noodlottige branden. Tijdens den jongsten storm hebben verschillende groote branden plaats gehad. In de buurt van Uitgeest zijn twee watermolens door den bliksem getroffen en geheel verbrand. Bij deze beide onheilen zijn drie kinderen omgekomen, terwijl een der toeschouwers van ontzetting een beroerte kreeg en dood neerviel. Te Berchem (N.-Br.) is Zaterdagnacht bij een hevig onweder de bliksem ingeslagen in de R. K. kerk. Te half vier ure stond de toren in volle vlam. daartoe veroordeeld zal worden en of er geen verzachtende omstandigheden of andere redenen er toe zullen leiden om hem het leven te laten behouden en na eenigejaren de vrijheid te geven. Deze overweging zou er toe leiden dat men omtrent alle misdaden, groote en kleine, zeer discreet was en dit wordt toch niet door de ervaring geleerd. Voor een der ramen van het postkan toor te Weert, staat als onbestelbaar een brief te kijk met het adres Aan den Heilige St. Nicolaas in Spanje. De behoorlijk gefrankeerde brief is open en bevat het naïeve verzoek van een broer tje en een zusje aan den goeden Sint om alle mogelijke geschenken, maar toch vooral om veel lekkers. Het briefje heeft de reis gemaakt naar het Belgische stadje St. Ni colaas, doch is vandaar als onbestelbaar teruggezonden. Naar aanleiding van een verzoekschrift over de algeheele en strenge sluiting der Belgische grenzen voor vreemd vee, heeft de Minister de Bruyn medegedeeld, dat de nieuwe bepalingen op tuberculose van het vee op 1 Januari a. s. zullen worden inge voerd. Tegelijk met de invoering dezer be palingen zullen de grenzen weer geopend worden. Over drie weken zal de toestand definitief geregeld zijn. De Minister voegde er bij, dat zijn nieuw reglement alle dieren die eenige ziekte hebben, aan de grenzen zal tegenhouden. Dat de rijwielbelasting de liefhebberij voor die sport niet zal fnuiken en de wiel rijders er zich in schikken zullen, leiden wij at uit het „wielerlied", dat nu in de Kampioen verscheen, luidt: Bols iftj 1 Frnnrtn romlwn.o Snnr rrohpol Nederland, p Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1