NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEI. Uit de Raadszaal. A Verschijnt Donderdags en Zondags. Vieren dertigste Jaargang. 1895. No. 89. Nieuwjaars - Advertentiën d 25 Cents, BINNENLAND. I xxxxxx$ g WOENSDAG 25 DECEMBER. l VOOR ie DE UITGEVER. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 4 vb Maandag 23 December 1895. trein werd de vervoerd. Weder een congres, zooals er nog niet gehouden is en zooals wij niet dachten dat ooit gehouden zou worden: het congres der opperlieden. Opperlieden zijn zeker onmisbare personen bij elk bouwwerk, misschien wel de tal rijkste, maar toch, ondanks hun naam, de meest ondergeschikten. Dat die werklieden zich vereenigen willen, dit is nu eenmaal in den geest van den eorste nummer van den nieuwen Jaargang van W 4*' De Bolswardsche Courant, dat verschijnen zal op Woensdag 1 Januari, zal weder, evenals voorgaande jaren, gele genheid bestaan tot het opnemen van zoo genaamde welke worden ingewacht uiterlijk Dinsdag 31 December, des voormiddags vóór 12 uur. Ja! het Kerstfeest worde meer en meer een kinderfeest en vooral de misdeelden uit de achterbuurten moeten daar de ervaring van hebben. Maar meer dan anders, dunkt mij, moet ons op kerstmis het verschil in ’t oog val len, tusschen huiselijk en maatschappelijk geluk. Waar we zien „hoe goed het is dat zonen van ’t zelfde huis als broeders samen wonen/ daar moest de menschenslachting, de broedermoord op groote schaal eene on mogelijkheid wezen. Hoe lang nog? Wie zal ’t bepalen? Wij kunnen slechts wenschen dat meer en meer de overtuiging gevestigd worde: „Zonder vrede, geen gelukWij kunnen slechts wenschen dat elk Kerstfeest ons nader brenge aan den tijd waarvan de Ziener sprak: „Zij zullen hunne zwaarden slaan tot spaden en hunne spiesen tot sikkelen/ Dan, maar ook dan eerst zal het op den ganschen aardbo dem vrede zjjn. Kimswerd, 19 Dec. Door ’t Armbe stuur alhier is de geneeskundige behande ling, enz. zijner armen over 1896 opgedra gen aan den arts V. d. Maën te Arum, voor de som van f275. Over ’t loopende jaar is de heer Eelkema, eveneens arts te Arum, de „armen“dokter. Witmarsum, 20 Dec. Door kerkvoog den en notabelen de N. H. gemeente alhier werd deze week een besluit genomen, dat ofschoon door den nood afgedwongen, door alle ingezetenen dezer plaats met leedwe zen werd vernomen. Het betreft niets meer of minder dan het opheffen der bewaar school. Deze school, indertijd door de kerk gebouwd en ingericht met subsidie van het gemeentebestuur, werd in de laatste jaren geheel door de kerk in stand gehou den. Nu de kerkelijke inkomsten zeer ge daald zijn, door de mindere huur voor de vastigheden, kan de kerk de uitgaven voor de school niet meer bekostigen. Zoodoende moet zij er zich aan onttrekken. Er zullen nu nog pogingen worden aangewend om door particuliere giften de school, die zoo flink in orde is en zooveel nut doet, in stand te houden. Aan de kunstkerstoompjes vindt men dikwijls suikerwerk met mos versierd. Tegen dat mos wordt gewaarschuwd als gevaarlijk voor de gezondheid. Men passe dus op, dat kinderen er niet van eten. De bekende maatregel, ten aanzien van de Nieuwjaarskaartjes, wordt ook dit jaar genomen. Wie met nieuwjaar de oude gewoonte wil volgen om een kaartje te zenden, kan dit reeds van 23 December af doen, en, door een paar kruislings getrok ken Ijjnen op het adres, aangeven dat de bezorging eerst op 1 Januari moet plaats hebben. In den laatsten tijd zijn verschillende banketbakkers te Utrecht, op een brutale wijze door een ruim 13-jarigen knaap op gelicht, zonder dat men er in mocht slagen den deugniet in handen te krijgen. Meestal kwam hij des avonds bij een hunner in den winkel en deed dan, namens mevrouw A of B, eene bestelling, die terstond moest worden bezorgd, aangezien mevrouw visite had gekregen. Daar het uur echter zoo was gekozen, dat aan het verzoek nimmer kon worden voldaan, toonde de knaap zich steeds bereid om al vast maar een deel der bestelling mede te nemen, mits men het resteerende dan zoo spoedig mogelijk bezorgde! Wanneer men echter aan het opgegeven adres zich vervoegde, bleek, dat men daarvan niets wist en dat de winke lier op een sluwe wijze was beetgenomen. Gisteren gelukte het aan de recherche den knaap in handen te krijgen, zoodat hij zijn welverdiende straf zeker niet zal ontgaan. Goed afgeloopen. Een postconducteur op den trein van Hoek van Holland naar Rotterdam is aan een groot gevaar ont snapt. In een bocht viel hij tegen een por tier, dat niet goed gesloten was en open sprong. De man viel op den weg, met het hoofd tegen de rails, en kreeg een gapende wonde, welke ijlings verbonden werd. Per 2 dj man daarop naar Rotterdam Men zegt dat men met de christelijke jaartelling een jaar of vier in de war is; dat het jaar 1 eigenlijk 5 moet wezen en er dus niet geschreven moet worden 1895 maar ’99. Onze eeuw schijnt echter naar verlenging van haar leven te hunkeren. Immers, zij stoort zich volstrekt niet aan de becijfering der geleerden, maar houdt zich vast aan den leeftijd dien zij schrijft en die haar een langeren levensduur van vier jaren verzekert. Ik kan niet beslissen of de jaar telling zuiver of onzuiver is en ik geloof te mogen verzekeren dat millioenen menschen in hetzelfde geval verkeeren. Maar nu komt nog iemand die den levensduur der eeuw al weder met een jaar wil verlengen, daar de 20ste eeuw pas begint in 1901, omdat er geen jaar nul bestaat of bestaan kan. Maar ik weet dat onze levensduur begint met de geboorte, dat elk jaar uit 12 maanden, of 52 weken of 365 a 66 dagen bestaat en dat men die maanden, weken, dagen van het jaar nul doorleefd heeft als de nul een 1 wordt. Dit weet ik, dat elke vacantie genie tende schooljongen u zal weten te zeggen dat het kerstfeest jaar op jaar gevierd wordt op 25 en 26 December. Dit weet ik, dat het zoo al vele eeuwen is geweest en dat men volstrekt niet kan merken dat de animo voor de feestviering vermindert omdat er verschil bestaat in de tijdsbepaling. Die tijdbepaling kan alleen verschil opleveren voor den duur der eeuw, maar doet niets af aan de waarde van het te vieren kerstfeest. De datum ware wellicht even betwistbaar, maar daar schijnt minder op te worden gelet, nu die maar bij het einde van het jaar valt. En zoo zien wij de feestviering al weder tegemoet en velen zien die met vreugde na deren. Maar waarom met vreugde? Is de toestand der volken zoo rooskleurig? Turken, Arme niërs, Macedoniërs of hoe die lui zich meer mogen noemen, zij haten elkander met een volkomen haat. Ge zult misschien zeggen, dat is de oude strijd tusschen het kruis en de halve maan en spoedig misschien zal de laatste in Europa niet meer schijnen. Goed. Maar is het dan vrede in het tot de tanden gewapende Europa? Is het waar dat alle Vorsten en Heerschers den vrede zoeken en daarom zich bereiden ten oorlog? Vreemde redeneering voorzeker. Neen, Machthebbers dezer eeuw; als ge ons zegt: Wij willen vrede en daarom schaf fen wij ons oorlogstuig af, zenden onze legers naar huis en het daardoor vrijvallende aantal millioenen zal tot waarachtig heil der menschheid worden aangewend, dan, maar ook niet eer, zullen wij u gelooven. En toch, welhaast zal het lied ons weder in de ooren klinken: „Vrede op aarde." Welhaast zal het vredefeest weder door de gansche christenheid worden gevierd. Heeft dan dat feest geen de minste beteekenis Is de gebeurtenis die er aan ten grondslag ligt voor de menschheid zonder waarde? Neen, dat kan en mag niet zijn. Kerstmis is voor de gezinnen, voor de familiën, voor de ge meenten werkelijk het feest des vredes bij uitnemendheid. Een gezellige vreugde in huizen en harten, in steden en dorpen, bij armen en rijken is dan waar te nemen. Meer en meer wordt het ook een kinderfeest bij uitnemendheid. De versnaperingen van Sint Nicolaas zijn vergeten, maar met schitte rende oogen en van genoegen stralende ge zichten grijpen onze kleinen naar de glin sterende vruchten van den kerstboom en zij houden meer van het kindeken dat hun al dat moois brengt, dan van den goeden hei lige, die toch altijd nog de kleine hartjes met vrees vervult, omdat hij een zwarten knecht mede brengt, terwijl hier ouders of onderwijzers de liefderijke boden zijn, die hun de gouden vruchten in naam van het zoete kindeke aanbieden. Hier is geen vrees, hier is liefdebetooning van de reinste soort; wellicht wordt hier het zaad gezaaid voor de gemoedsstemming waarvan de Apostel spreekt, waar hij zegt: „De volmaakte liefde drijft de vrees buiten." Om dit te bespreken zou eene bijeenkomst voldoende zijn, waarop zoo noodig een per manent bestuur kon worden benoemd, maar de weidsche titel van congres doet toch aan iets anders en iets meer denken. Wij zullen af wachten welke congresbe- sluiten den 25 en 26n December zullen ge nomen worden. Dat de waarschuwing tegen kooplui die voor weinig geld veel te koop hebben, doel treft, bleek dezer dagen te Haarlem. In de Nassaustraat werd voor eenige weken een bierhuis geopend en de kooplui hierboven bedoeld, trachtten daar hun slag te slaan. ’s Morgens kwam een man binnen, blijk baar met het doel het terrein te verkennen, want nauwelijks was de heer des huizes uitgegaan, of de man kwam terug en even na hem traden twee anderen binnen, die het zeer druk hadden over den verkoop van een lap laken, zeer geschikt voor een heel costuum. Zij konden het niet eens worden en de verkooper riep er den man van ’s ochtends bij om te beslissen of het niet dol goedkoop was; deze vond van wel en vroeg de juffrouw, die in het buffet kwam, even f 22,50 ter leen, hij zou later het goed komen halen. De juffrouw kwam er echter niet in, en toen zij zeidedie kunstjes reeds te kennen, kreeg zij heel veel lieflijks te hooren, doch had het succes dat koopman en bezoekers spoedig verdwenen. Meer dan eens zijn wij al tegen de be wering van Duitsche zijde opgekomen, alsof de verdediging van Nederlandsch-Indië eigenlijk berustte bij Duitschers. Wij voer den tegenover die bewering cyfers aan, maar slechts globale, omdat wij de juiste niet kenden. Een Duitsch bladhet Militair Wochenblatt, heeft die verzameld en den waren toestand aangegeven. Het doet ons genoegen, dat het een Duitsch blad ie, om dat thans de logenstraffing van het beweren in Duischland meer algemeen kan worden gelezen. Het M. W. zegt: „Het enkel uit vrijwilligers bestaande koloniale leger van Nederland telt 1360 officieren, van welke slechts 31 buitenlan ders zijn; van deze officieren zijn 950 uit Nederland zelf, en 379 in de koloniën ge boren als zoons van onderdanen van het moederland, en opgeleid in de militaire in richtingen van onderwijse van dit laatste. „Ónder de 16,023 soldaten bevinden zich 10,997 Nederlanders, 1618 zijn van Neder- landsch-Indischen oorsprong, 1300 zijn Bel gen, 1500 zijn Duitschers van origine, ter wijl de overigen tot verschillende nationa liteiten behooren". resteerende jaren te ontslaan, daar wel te veronderstellen is dat in vroegere jaren wel voordeelige uitkomsten zijn verkregen, daar hij bij herhaling pachter werd. Burg, en Weths. hadden om een goed overzicht te verkrijgen, ook de resultaten van vroegere jaren moeten kennen. Toch vindt het D. B. billijk, den pachter een gedeeltelijke kwijt schelding van pachtsom te verleenen over de 4 jaren, dat het pachtcontract nog geldende is, en deze vermindering te bepalen op f 808 per jaar, indien de prijzen der compost zoo blijven. Dit advies werd ter inzage gedeponeerd om het in een volgende vergadering te be handelen. d. Een missive van Mej. P. Doyes, dat zij de betrekking van adsistente bij het handwerksonderwijs aanneemt. Notificatie. e. Een adres van den heer Jozef Vos te Mettingen in Duitschland, waarin hij te ken nen geeft sedert 20 Dec. 1894 Bolsward met der woon te hebben verlaten en toch over 1895 in den hoofdelijken omslag is aange slagen. Aangezien de tijd van reclameeren is verstreken, en bij, buitenslands zijnde, daarvoor niet in de gelegenheid was, ver zoekt hij den raad, bedoelden aanslag onin- vorderbaar te willen verklaren. Ter inzage tot de volgende vergadering. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg, en Weths. tot het verleenen van gedeeltelijke kwijtschelding van landshuur aan Theunis de Jong. Even als een vorig jaar heeft de pachter T. de Jong schade geleden door dat er op zijn perceel baggeraarde is geborgen. B. en W. stellen voor hiervoor weder eenige kwijt schelding van huur te verleenen en deze te bepalen op f 10. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 2. Behandeling van het verzoek van den Schuttersraad der d.d. Schutterij, tot wijzi ging der begrooting over 1895. Dit voorstel van den Schuttersraad is om advies in handen van B. en Weth. gesteld doch de Voorzitter geeft in overweging, dat de Raad als zijne meening te kennen moet geven, dat het jaar 1895 te ver gevorderd is om deze wijziging nog in overweging te nemen. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 3. Benoeming van bestuursleden in ver schillende colleges, als: a. Voogd van het St. Anthony Gasthuis; de voordracht bestaat uit lo die van Voog den, de heeren Mr. J. A. Hingst en K. van Ringh(alphabetisch gesteld) 2o die van Burg, en Weths. de heeren T. van der Weij en A. Banning. De heeren van der Weij en H. Banning hou den zich buiten stemming. Bij de eerste stemming bekwamen de heeren van der Weij 5, Hingst 4 en van Ringh 2 stemmen. Bij de 2de vrije stemming werd de heer T. van der Weij benoemd met 7 stemmen. De heer Hingst bekwam 3 stemmen, de heer van Ringh 1 stem. b. Voogd van het Weeshuis. De voor dracht bestaat uit: le die van Voogden, de heeren H. C. de Haas, aftr. voogd en Th. H. van der Meulen, 2e die van Burg, en Weth., de heeren P. J. Fennema en J. D. Doorman. De Heer H. C. de Haas werd herbenoemd met 11 stemmen. Op den heer P. J. Fen nema waren 2 stemmen uitgebracht. c. Voogd van het Algem. Stads-Armen huis, de aanbeveling bestaat uit de heeren: P. J. Fennema aftr. Voogd en D. van der Meer. De heer P. J. Fennema werd herbenoemd met 8 stemmen. De heer D. van der Meer bekwam 5 stemmen. d. Bestuurslid van de Stads-Spaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heeren: W. van der Meulen Rz. en H. Hommes. De heer W. van der Meulen Rz. werd benoemd met 10 stemmen. De heer II. Hom mes verkreeg 3 stemmen. e. Bestuurslid van de Stadswerkinrich ting, de aanbeveling bestaat uit de heeren A. F. Hiemstra aftr. lid en H. H. Mulder. De heer A. F. Hiemstra met algemeene stemmen herbenoemd. f. De Dames-Oommissie van schooltoe zicht op handwerksonderwijs, de aanbeve ling bestaat uit de Dames C. E. Hettema Tombeijl aftr. lid en J. SchoonhofBruin- sma. Mejuffrouw C. E. HettemaTombeijl werd met 12 stemmen herbenoemd. Op Mejuffr. Schoonhofl—Bruinsma was 1 stem uitge bracht. g. Lid der Plaatselijke schoolcommissie; Tegenwoordig waren alle 13 leden. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van het bestuur der stadswerkinrichting, meldende dat de heer A. F. Hiemstra periodiek moet aftreden in hun college, tengevolge waarvan de volgen de aanbeveling is opgemaakt, de heeren A. F. Hiemstia en H. H. Mulder. Hierop zal worden gelet bij de behande ling van punt 3, e. der agenda. b. Een schrijven van heeren voogden van het St. Anthony Gasthuis meldende, dat de heer J. Brouwer Dz. periodiek in hun college moet aftreden, en wegens hoogen ouderdom niet weder in aanmerking wenscht te komen, zoodat door hen op de voordracht zijn ge plaatst de heeren Mr. J. A. Hingst en K. van Ringh (alphabetisch gesteld) waaraan door Burg, en Weths. zijn toegevoegd de heeren T. v. d. Weij en A. Banning. Hier op zal bij punt 3a der agenda worden gelet. c. Van het Dagel. Bestuur is advies uit gebracht inzake het adres van den heer Y. L. Brouwers, om als pachter der gemeente- reiniging te worden ontslagen. Burg, en Weth. hebben deze zaak ernstig overwogen en hoewel inderdaad de prijzen der compost zeer zijn gedaald, wat met cijfers over de laatste 3 jaren is aangetoond, hebben Burg, en Weths. hierin nog geen beweegreden kunnen vinden, adressant voor de 4 nog tijdwaarom zouden zij zich niet vereenigen, nu alle andere werklieden die een vak uit oefenen dit doen, al heeft dan ook het vak van opperman zulke uitgestrekte grenzen, dat het verloopt in allerlei personen, die gaan opperen, als zij niets beters te doen hebben. Maar juist daarom is het moeilijk te be grijpen wat op zulk een congres moet wor den behandeld. Waarschijnlijk zal de groote, zoo niet de eenige quaestie zijn de loons- verhooging. Bolswardsclie Courant 'i •4 f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1