NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL Uit de Raadszaal. BER3HT. 8 187J No. 1. Vephijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. VRIJDAG 1 JANUARI. ÏÏÏRG Ida Jelgersma. STADSNIEUWS, I Firma ECuperus Az. LES. LA. Meer, mbootkapitein. OEN. [A, s m a, k Echtgenoote. rbaan Pzn )NG, e Boer, MA, II ES. 'foHg. VICKE, gersma )w Co. :stra, ,j a n, DSMA, tORST, n Echtgenoote. DER, AAR, :na, jenden wenschen VOOR - 22.605 WJAA R, Be- i ABONNEMENTSUS80 Cents per 3 maanden. Franper post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. n Echtgenoote. S. v. d. GOOT. DONDERDAG 24 December 1896. I 1 A.sjaterdagavond en Echtgenoote. Echtgenoote. Apotheek. JZN., i Echtgenoote. ^n Echtgenoote erd door fn Echtgenoote. Harlingen. n Echtgenoote, Begunstigers een fWJAAR. en Kinderen. IWJAAR. KWENSCH unstigers. ■dSneek, n Echtgenoote. ALLEN we jaar. [A JZN., en Echtgenoote. n Echtgenoote. Jcekhandelaar, fi Echtgenoote, jegunstigers een JOED1G JAAR. i Echtgenoote. iegen ienden en 8 stemmen, de heer H. Hommes bekwam 5 stemmen. c. Lid der plaatselijke schoolcommissie. De heer P. Albada Jelgersma werd herbe noemd met 12 stemmen. Een stem was uit gebracht op den heer Stockman. d. Lid der damescommissie voor het handwerksonderwijs. Mej. M. E. VosBokma werd herbenoemd met algemeene stemmen. 6. Voorstel van Burg, en Wethouders tot bekrachtiging enz. van den aankoop van een plek grond ten behoeve van de gasfa briek. Ten behoeve der gasfabriek is bij pu blieke veiling een perceel grond, groot 160 M2 aangekocht voor de som van ƒ825 be halve de kosten. Deze aankoop dient door den raad nog nader bekrachtigd te worden waartoe B. en W. het voorstel doen. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Thans wordt aan de orde gesteld punt 1 der agenda. Onderzoek van de geloofsbrieven van be noemde leden van den gemeenteraad. Met dit onderzoek worden belast de hee- ren van der Weij, Mulier en Lunter, die zich daarvoor uit de zaal verwijderen, ter wijl de vergadering zoolang wordt geschorst. Na afloop van dit onderzoek wordt de vergadering heropend, en terwijl de heeren P. J. de Boer, Y. T. de Boer, Schievink en Wartna de zaal verlaten hebben, wordt bij monde van den heer van der Weij ge rapporteerd, dat de geloofsbrieven dezer 4 heeren in orde zijn bevonden, en wordt voor gesteld hen toe te laten. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Daarop verlaten de heeren Eisma, Oos- terbaan, Banning en Hommes de zaal, ter wijl de 4 heeren, die zich verwijderd had den, terugkomen. Nu wordt gerapporteerd, dat de stukken der 4 afwezige heeren ook overeenkomstig de wet zijn bevonden, zoo- dat wordt voorgesteld ook dezen toe te laten. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Daarop vraagt de heer Y. T. de Boer het woord en zegt ongeveer het volgende M. de V. Ik zou wel een vraag willen doen, waarover ik al eenigen tijd heb na gedacht nl. of het niet noodzakelijk is, dat de gemeente moet toezien op de zware vrach ten, bij toevoer naar de fabriek „Hollandia". Ik verwacht voor de gemeente een groote schade van „Hollandia", door wat de wegen daarvan te lijden hebben. Er zijn soms wa gens met 1 a 2 paarden bespannen, waarop 30, ja 40 groote melkkannen zijn. Het zal ook door mijne medeleden van den raad zeker niet onopgemerkt zijn gebleven, dat de weg naar Hollandia eigenlijk geheel kapot is. Bestond het hinder in den weg nog alleen in verzakking, het zou niet zoo erg zijn, maar nu alles stuk gereden wordt, vind ik het noodig dat er maatregelen tegen genomen worden. Ik ben van meening dat indien Hollandia een tegemoetkoming van ƒ1000 gaf, voor het zware onderhoud dat door haar wordt veroorzaakt, dit niet te veel zou zijn, want mij dunkt, dat de her stelling boven de ƒ1000 zal komen. Wel is waar heeft Bolsward in vele opzichten ook voordeel van Hollandia, en dat vele menschen daar hun brood verdienen, even wel Hollandia is er niet om de gemeente, maar om haar zelf, om eigen voordeel, en ik vind dat de gemeente zulk een schade post jaar op jaar niet mag hebben. De heer Feenstra. Als wethouder wensch ik een woord te spreken over den oudsten agent van politie Gros. Deze heeft onge veer twee jaar als hoofdagent gefungeerd en deze taak naar wensch vervuld. Ik wensch daarom voor te stellen hem een toelage van ƒ50 te verleenen. De heer Banning. Omtrent het idee van de heer Feenstra, wethouder, wensch ik wel terug te komen op het voorstel van de begrootingscommissie voor 1895. Er is toen voorgesteld 1 hoofdagent te bezoldigen met ƒ700, de 2 andere agenten ƒ650, doch ik wensch dan de toelage van Gros te stel len op ƒ100. De Voorzitter. Ik heb in het gesproke ne van den heer Y. T. de Boer niet opge maakt dat hij een voorstel deed, en dus.. De heer Y. T. de Boer. Ik heb wel het plan een voorstel daaromtrent te doen, M. de V. De Voorzitter. Dan verzoek ik den heer de Boer dit schriftelijk en behoorlijk ge motiveerd in te dienen, dan kan het later in behandeling komen. Ook het voorstel van den Wethouder zal met hetgeen de heer Banning in het midden bracht, het beste in een volgende vergadering behan deld kunnen worden. Sluiting der vergadering. i den Oever. ver- schijnte Bolswardsche Courant niet. No. 2 wordt dus (^Woensdagavond uit gegeven, waarna de'gaaf weer geregeld Woensdags- en Zatagsavond zal plaats hebben. c. Idem, houdende goedkeuring der ge- meentebegrooting c.a. over 1897. d. Een missive van de Commissie over den weg Bolsward—Harlingen met de goed gekeurde rekening over 1895. e. Een missive van het Gemeentebestuur van Harlingen, berichtende dat de heer J. P. Wesselink heelt opgehouden lid te zijn der Commissie van den weg Bolsward Harlingen, en dat in diens plaats is be noemd de heer J. Hora Adema. Een missive van Mej. Y. Plantinga Keizer, dat zij de benoeming tot lid der Damescommissie voor de handwerken, aan neemt. Een en ander voor notificatie aangenomen. g. Een adres der Vereeniging van Ne- derl. Steenfabrikanten, wijzende op de wan verhoudingen, die dikwerf bestaan tusschen aan bestedere en aannemers, waarom het gemeentebestuur wordt verzocht het adres, door de Vereeniging aan de Tweede Kamer gezonden, te willen steunen. Ter visie om met advies van het D. B. in de volgende vergadering te behandelen. h. Een adres van den heer Eijdman te Delft, verzoekende concessie voor 75 jaren om in de gemeente te mogen aanleggen een lei ding voor drink- en waschwater, verkregen door destillatie uit zeewater. Het water zal dan aan de huizen der burgerij verkrijg baar worden gesteld, en ook voor minder gegoeden, door het plaatsen van water meters die, op de wijze der muntgasmeters, voor een geringe bijdrage een bepaalde hoe veelheid water afstaan, als het blijkt dat er genoegzame deelneming bestaat. Ter visie om met advies van het D. B. te behandelen in een volgende vergadering. i. Het suppletoir kohier van hoofdelij- ken omslag. Dit kohier wijst aan Een onzuiver belastb. ink. van ƒ34.800 zuiver met een aanslag van ƒ305.715. Dit kohier wordt, evenals de reclames op het primitief kohier, in handen gesteld der heeren, die het primitief kohier hebben onderzocht, met dien verstande evenwel, dat voor den heer Oosterbaan, die wethouder is geworden, de heer Eerdmans in de plaats komt. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van benoemde leden van den gemeenteraad. De Voorzitter. Aangezien over dit punt twijfel is gerezen over de bevoegdheid om daarna nog besluiten te nemen, een ge voelen wat ik niet deel, wil ik toch hieraan te gemoet komen, door dit punt als laatste punt der agenda te behandelen. 2. Behandeling van het verzoek van den Schuttersraad der d.d. Schutterij tot wijzi ging der begrooting over 1896, met advies van Burg, en Wethouders. Burg, en Weths. adviseeren den schut tersraad te berichten, dat de behandeling der verzochte wijziging dezer begrooting is uitgesteld tot de gemeentebegrooting over 1896 zou zijn goedgekeurd. Nu het jaar echter zoo goed als voorbij is, is er geen gelegenheid om aan den aanleg der schiet baan uitvoering te geven, zoodat dit niet meer in overweging kan worden genomen. Alzoo zonder hooidel. stemming besloten. 3. Voorstel van Burg, en Wethouders tot betaling van eene nota ad. f 10.30 wegens Smidswerk aan de brug te Parrega over 1895. Deze nota van smidswerk aan de brug te Parrega is over 1895 ingediend tot een bedrag van ƒ12.40. De gemeentearchitect vond dit bedrag ƒ2.10 te hoog, doch de smid was niet genegen de nota met dit be drag te verminderen, zoo dat zij nog onbe taald is gebleven. Onlangs is de nota even wel ingediend ter somma van ƒ10.30, en hoewel zij, krachtens de wet reeds verjaard is, stellen B. en W. voor, teneinde den smid voor schade te vrijwaren, hen te machtigen, de nota alsnog te betalen. Zonder hootdel. stemming goedgekeurd. 4. Benoeming van twee leden van het bestuur der Stadswerkinrichting. De heer Sj. van der Wejj werd benoemd met 10 stemmen de heer U. Nota bekwam 2 en J. 8j. Faber 1 stem. Vervolgens werd de heer K. Hoogeveen benoemd met 10 stemmen, de heer J. Sj. Faber bekwam 3 stemmen. 5. Benoeming van leden in college's ten gevolge periodieke aftreding als a. Voogd van het Algemeen Stads Ar menhuis. De heer R. de Boer Dz. werd met al gemeene stemmen herbenoemd. b. Bestuurslid van de Stadsspaarkas. Da heer P. de Jong werd benoemd met Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeu rende het besluit tot verkoop van grond aan de heeren F. Oord en J. Zuidema. b. Idem, houdende goedkeuring der ge- meenterekening over 1895, Langzaam is de nalm van het Kerstfeest I verstorven; weder klienklokkentonen over I stad en land, de avostilte vervullend met I hun zilveren roep, opwekkend op te gaan I naar het bedehuis; 1 is St. Sylvester, de I uitvaart van het oucjaar, de voorbode van I een nieuw jaar. Eene vrome gewote, het erfdeel onzer I vaderen, brengt meddat wij op Sylvester- I avond ter kerke gaaom daar te herdenken, I in heilige ernst, hetef en leed dat het af- I geloopen jaar ons bbht. Vele nauwelijks I gesloten wonden wflen dan weer openge- I rukt, de herinnerin aan dierbare algestor- I venen wordt wederp nieuw opgewekt, al wat smartelijk ondeel was dringt zich weder aan ons opuet vernieuwde kracht en weemoed sluiptns in het hart, wanneer wij de balans ons rens opmaken en tot de wetenschap komenat het leed verreweg het lief overtrof. Zoo gaat het deieesten onzer Anderen weder, st zijn er slechts enkelen, I genieten het voorrat op het afgeloopen jaar te mogen terugziezonder daarin aanleiding te vinden tot iets ders dan vreugde. Voor hen verliep deze jrkring zonder leed voor hem was iederen q een vermeerdering van welvaart, voor he bracht de met zooveel hoop verwachte nieldan voorspoed en geluk. Iedere jaarkringiij is een beeld van het leven, een afwisselg van lief en leed, van vreugde en smart Thans ligt zij ader ons, die nieuwe jaar kring, waarop zot velen hunne schoonste verwachtingen bouden, die jaarkring welke aan zoo veler verwaïtingen onmeedoogenloos den bodem insloeg een nieuwe jaarkring staat voor de deuren met haar opent zich weder een nieuw ^leimzinnig tijdvak waar van wij niet weterwat het ons brengen zal. Nog weinige oopnblikken en wij brengen het oude jaar ten rave en met dat jaar de herinnering aan dirgestanen kommer, om slechts te denken an het goede dat wij ge noten, om hoop volop te zien naar het jong geboren jaar. W at zal het om brengen 1 Zal het voor de wreld zijn oorlog of vrede, of ons voor- of tegenpoed, lief of leed Zullen wij of de onzen te grave zijn gebracht als ook dit jaar verzaïeld wordt tot zijn voor gangers Wie ocer zal het zeggen, wie onzer vermag een ip op te lichten van den sluier, door een binn hartige Voorzienigheid geworpen over de toekomst, die wie weet hoeveel jammeren verbergt in haar schoot. Wij kunnen vrgen, ja zeker, wij kunnen gissen, maar wetci wij doen het niet! Laat ons dan vc vertrouwen die toekomst tegemoet gaan, stunen op de kracht die voorkomt uit den rnstigen wil om het goede te doenlaat ons voortgaan met het voor nemen steeds meeite streven naar onder linge waardeering. Wij besluiten nat den wensch dat er zegen moge rusten op J allendat gezondheid het doel moge zijl voor U en de Uwen, dat vrede en geluk ei voorspoed U allen moge geworden, dat 18)7, eenmaal voorbijgegaan, door U allen in gzegende herinnering moge worden gehouden als een GOED en GELUKKIG JAAR. Sedert tal van jaren is de Tweede Kerstdag voor velen der ingezetenen een geijkte uitgaansavond.Jaren lang stond het zoo vast als een muts met zeven keelbanden, dat de Rederijkerskamer „Gysbert Japicx" hare leden op dien avond eene voorstelling aanbood. Velen zullen zich nog de hoogst aangename uren herinneren, die zij bij die gelegenheden in „de Doele" hebben door gebracht. In de laatste jaren evenwel, nu genoemde kamer een kwijnend bestaan voort sleept en in de droeve noodzakelijkheid ver keert, hare werkzaamheid te bepalen tot „vergaderen,moet er naar elders wor den omgezien; want op 26 December moet er toch gelegenheid zijn, zich eens te ont spannen: in geval zoon gelegenheid niet kwam, zouden vele Bolswarders niet weten, hoe ze den avond door zouden komen. Gelukkig behoeft men niet ver te zoeken, om eene vereeniging te vinden, die uitmun tend in staat is, aan een beschaafd publiek een prettigen en ook leerzamen avond te verschafien. Sedert tal van jaren is de Re derijkerskamer: „Klimop" van Pingjum hier eene goede bekende, van wie men weet, dat ze met ernst en ook met uitstekend gevolg de kunst beoefent. Onderscheiden keeren hadden we het genoegen, die kamer hier te zien optreden en telkens maakten we de opmerking, dat ze in de rij van de platte- lands-vereenigingen eene eereplaats bekleedt. Geen wonder dan ook, dat ook nu tot „Klimop" de uitnoodiging werd gericht: „kom ons eens weer vergasten." Het o vertalrijke publiek, dat j.l. Zaterdag in „de Doele" was opgekomen, zal net zeer veel genoegen hebben gedaan, dat aan de uitnoodiging welwillend gehoor werd gege ven. Voor dezen keer was de keuze der kamer gevallen op „Onze Vrouwen" blijspel in 5 bedrijven van G. von Moser en F. van Schönthan. Uit die keuze bleek al dadelijk, dat de kamer wat aandurft; want genoemd stuk stelt aan dilettanten zeer hooge eischen wordt het niet vlug afgespeeld, dan moet het „in ’t water vallen". Toch bleek het, dat „Klimop" hare krachten niet had over schat want al is ’t waar, dat het een en kelen keer „een nat voetje" kreeg, er was in de verste verte geen sprake van „een nat pak". We hebben bij de opvoering bepaald genoten en meer dan eens de op merking gemaaktin vele gedeelten zou men vergeten, met dilettanten te doen te hebben. Er zijn „oud-gasten" onder hare leden, die nog niet oud zijn en die aan de jonge ren een uitmuntend voorbeeld geven in sober, natuurlijk spelwe hebben in de eerste plaats op het oog „Otto Doorn" en zijne vrouw „Adelheid". Waarlijk, als men dilettanten onder de leden telt van die be kwaamheid, dan mag men zich gelukkig rekenen. In ’t noemen van die twee namen ligt volstrekt niet opgesloten, dat op al de anderen veel was aan te merken wij noem den alleen die twee, omdat we meenen, dat zij onder de zeer goeden verreweg de beste waten. We zouden verder „Peperman" kunnen noemen, want die vervulde zijne zeer dank bare rol op uitstekende wijze; toch moet hij er voor zorgen, niet te overdrijven in eene rol als deze kan men daar zoo licht toe komen. Slechts bij enkelen kon men merken, dat ze zich nog nitt op de planken „thuis" ge voelen ze deden niet veel meer dan de rol opzeggen. Maar over ’t geheel kan men met alle vrijmoedigheid zeggen „Klimop" heeft aan het groote publiek, dat op 26 Dec. aanwe zig was, een zeer genoegeljjken avond ver schaft. Ze kan er van verzekerd zijn, dat ze hier steeds zeer welkom is. De Kerstfeestvienng der Zondagscho* len behoort wederom tot het verleden. De versiering der Vereeniging „Samuel" in het Evangelisatielokaal op den 2den Kerstavond maakte een schoon effect en wel voldaan gingen kinderen en belangstellenden, na afloop der feestelijkheid huiswaarts. Dinsdagavond werd in „de Doele" het kerstfeest gevierd van de Zondagschool van den Nederl. Protestantenbond. Ook hier muntte de kerstboom uit door fraaie ge schenken, terwijl de vertooning van de Bij- belsche legende, voor dit doel bereidwillig afgestaan door den heer Sloterdijck van Leeuwarden, op de kinderen een diepen indruk maakte en uitstekend in den smaak viel, «4 r» 1 MM Bdswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1