NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER. ABEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Voor het Kantongerecht. No. 8. r BINNENLAND. ft X X X f oi n Kijkt eens g Honig Ontbijtkoek; VOOR STADSNIEUWS. leelijk ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VRIJDAG 22 JANUARI. rer tei oir aa g TEMA. M Verkade Comp. Zaandam, h !$XXXXXKXXXXXXXXXXX$ DONDERDAG 28 JANUARI. „naar 't Duin- waren zelfs enkele „pakkende oogen- Beleediging. Tegen een kantoorbe diende op een agentuurskantoor te Rotter dam is wegens beleediging van een vrouwe lijke telefoonbeambte een aanklacht bij de justitie ingesteld. Een artikel der voor waarden tot aansluiting aan het Rotter- damsche telefoonnet verbiedt beleediging per telefoon. Wederom brand te Haarlem. Een naar adem hijgende jonge man kwam, naar het Hbl. meedeelt, gistermorgen te 9 uur aan het hoofd bureau van politie melden, dat brand was uitgebroken in een café aan de Gedempte Oudegrachtreeds sloegen de vlammen uit de keuken, verhaalde de zegs man. aanslagen het 1[3 deelvoor aanslagen over drie kwartalen? het deel en voor aansla gen over ]/2 jaar het 2/3 deel. Hierbij dient men er op te letten, dat de „schattingskosten ten volle betaald moeten worden". Heeft men reeds te veel betaald, dan wordt het meerdere op den nieuwen aanslag (1897) afgeschreven of wel gerestitueerd. d „Haardsteden." Waar de oude wet elke opening, geschikt tot het doorleiden van eene pijp, als eene onverschillig of zoodanige haardstede al dan niet gebruikt werd, is de nieuwe wet milder van opvatting. Het cri terium van belastbaarheid is daarbij verplaatst niet het enkel „aanwezig zijn" van elke opening alsvoren is belast, als men er maar niet stookt in den winter, of als maar geen kachel of ander stooktoestel in dat vertrek aanwezig is. Staat er wel zoodanig stook toestel, dan moet om van de vrijstelling te profiteeren de opening zijn dichtge metseld of wel de plaat zoodanig met pleis terwerk (kalk) zijn afgesloten, dat deze niet kan worden gebruikt zonder metsel-of pleis terwerk te verbreken. Terwijl dus de oude wet strenger was gevolg van ’t gebrek aan voldoend toezicht kon de nieuwe wet toegevender zijn daar „thans" de gedane aangiften „gecon troleerd" worden door met dat toezicht be laste ambtenaren (kommiezen) die in den winter op onbepaalde tijden komen kijken. Een ieder is dan verplicht toegang te ver- leenen en bij gebleken onjuiste aangifte van het getal haardsteden volgt een proces verbaal. Donderdagmiddag tusschen 1 en 2 uur kwam ten huize van den sectie-ingenieur A. v, L. te Venloo, een persoon, die zich voordeed als te zijn een werkman der water leiding. Hij begaf zich in den kelder en sloot de hoofdkraan af, daarna begaf hij zich met den knecht naar boven, en zond hem toen weder naar den kelder terug om de kraan te openen. Deze gelegenheid nam hij waar om een onderzoek op de meidenkamer in te stellen, alwaar hij uit een ongesloten kist ongeveer 75 gulden buit maakte. Een bedrag van f 125 in papiergeld liet hij on aangeroerd liggen. Toen de knecht terug kwam, was de dief reeds op de vlucht. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft den dader nog niet kunnen opsporen. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. betoogt op grond van uitlatingen van verscheidene Ministers, dat dit Kabinet niet verwacht zoo spoedig af te treden. Uit de mededeelingen van den premier bleek dat hij nieuwe stappen heeft gedaan om meerdere onderwerpen van privaat-recht op internationale wijze te regelen; de Mi nister van Justitie kondigde een pariiëele herziening van het burgerlijk wetboek op ’t stuk der ouderlijke macht en ontzetting uit de voogdij aan niet alleen, maar ver klaarde het niet onmogeljjk dat door hem, in vereeniging met zijn ambtgenooten voor Oorlog en Marine, nog een herziening van het crimineel wetboek over het krijgsvolk te land en te water zou worden aangeboden. Welnu dergelijke voordrachten van groot belang en omvangrijken aard, dergelijke internationale ondernemingen begint men niet bij de overtuiging dat binnen enkele maanden met zekerheid ongeveer, zijn Mi- nisteriëele leven is geëindigd. Én dit te minder, omdat er wel geen mogelijkheid meer bestaat om met de tegenwoordige Kamer dergelijke diep ingrijpende en ge wichtige zaken nog af te doen. Of het Kabinet nog vele jaren aan het bewind zal blijven is niet vooruit te zeggen, maar dat eene volgens een ander stelsel gekomen vertegenwoordiging niet behoeft te leiden tot de aftreding van een Ministerie spreekt van zelf. Eerst dan, wanneer gebleken mocht zijn dat de nieuwe Kamer zich niet vereenigt met het regeeringsbeleid zou dit tot eene crisis aanleiding geven welke eene veran dering van Kabinet ten gevolge zou kunnen hebben. Arnh. Ct. Door de directie der H. IJ. Spoorweg Maatschappij is afwijzend beschikt op het adres van ingezetenen van Enkhuizen, hou dende het verzoek, om ook by staking van den veerdienst EnkhuizenStavoren, de sneltreinen tusschen Enkhuizen en Amster dam te doen loopen. Adressanten zijn van plan, om in vereeni ging met belanghebbenden te Hoorn en te Purmerend zich te richten tot den Minister van Waterstaat om zijn aandacht op het ongerief, veroorzaakt door het laten verval len der sneltreinen, te vestigen. aa vi vi d< Twee agenten in hollende vaart met den slangen wagen naar het tooneel des onheils een inspecteur van politie in politiek is daar reeds aanwezig; een adjunct-inspecteur in uniform voegt zich daarbij. Een weinig rook stijgt nog opde brand is reeds gebluscht. Waar anders na een brand zwart den boventoon voert, is thans wit de overheerschende kleur. Wat was gebeurd? Een heer, die bij het uitbreken van den brand veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlamp tegenwoordig was, greep van den wagen van een juist pas- seerenden melkboer een melkemmer en stortte den inhoud daarvan over de bran dende massa uit. Het boertje stribbelde eerst tegen, doch vertrok tevreden, toen de heer hem zijn melk had betaald. Er bleef voor de politie en de inmiddels per fiets toegesnelde hoofden der brandweer enkel over te constateeren de waarheid van deze moraal der geschiedenis„een melk boer, aanwezig op het juiste oogenbiik, geldt meer dan de best georganiseerde brandweer." De Belgische beetwortelsuiker-fabri- kanten, die hier te lande suikerbieten koopen, hebben aan den Bond van Nederlandsche Suikerfabrikanten meegedeeld, dat zij de zelfde beetwortelprijzen zullen besteden, als genoemde bond binnenkort zal vaststellen. Door dit besluit zal er dus dit jaar geen concurrentie tusschen de Hollandsche en Belgische fabrikanten bestaan. Naar men verneemt, hebben de suiker fabrikanten hier te lande besloten, dit jaar den uitzaai van beetwortelen met 25 pet. te verminderen, vergeleken bij verleden jaar. Omtrent de regeling der betaling van Bolsward. Zondag 24 Januari, woon den we den „Voordrachtsavond” van leerlingen van Mej. G. Veen bywe ver klaren gaarne, dat veel van ’t geen we hoorden, een zeer gunstigen indruk op ons maakte. Het bleek duidelijk, dat de kin deren zoowel wat het instrumentale als het vocale gedeelte betreft, onder uitmuntende leiding staan. Bij ééne kleine pianiste, die overigens zeer correct speelde, kwam zelfs een zweem van „voordracht" om ’t hoekje kijken; ze kan, als ze de goede wenken van hare uitstekende onderwijzeres trouw opvolgt, zeer goede vorderingen maken. Op enkele uitzonderingen na klonken de twee stemmige liedjes vrij zuiveren dat zegt veelwant ’t is een heele toer, kinderen zuiver te leeren zingen. In de „Kerstkantate"' en land'1, blikken." Het bleek ook, dat onderwijzen een uiterst moeielijk werk is; want, ofschoon er onmis kenbare blijken waren van onberispelijke leiding, ging de een door al te groote „haastigheid" „haasje over" spelen met technische moeielijkheden, bij anderen „bruischte het Friesche bloed" zoo hevig op, dat er storing kwam in den omloop van het „Neerlandsch bloed." Maar aardig was het, te zien, hoe kalm men zich dan ook weer over die ongelukjes heen zette, alsof men dacht: „mis is weer!" Mej. Veen verdient een woord van hulde en dank voor de wijze, waarop zij de jonge kinderen leidt op den moeieiijken, maar schoonen weg der kunst. Dat zij dat doet niet alleen op doeltreffende, maar ook op aangename wijze, bleek in de pauze, toen haar namens al hare leerlingen een keurig muziektateltje werd aangeboden als een bewijs van dank voor het genoten onder wijs. Zooals we hoorden, deden de kinderen dit geheel „uit eigen beweging." We gelooven dit gaarne; want het bleek, dunkt ons, uit het bij het tafeltje gaande muziekstuk („de Vliegende Polakken In allen gevalle, men kon er de harten der leerlingen uit zien. Waar zoo’n goeue verstandhouding is tusschen onderwijzeres en leerlingen, waar het onderwijs zoo ern stig wordt opgevat, moeten de resultaten er van de gewenschte zijn, als de leerlingen zich ijverig oefenen en de gegeven lessen stipt volgen. We hopen, dat de schare van Mej. Veeris leerlingen steeds grooter moge wordendat zou de muzikale ontwikkeling van de toe komstige Bolswardsche burgery ten goede komen. ken dat deze twee beklaagden de eigenlijke daders zijn. Deze jongens bekennen dan ook het vuurtje te hebben aangestoken, en verklaren op de vraag, waarom zij dit bij de kerkdeur deden, dat het elders te hard waaide. De vaders van beklaagden verontschuldigden de jongens, door op te merken, dat zij reeds bezig waren met uittrappen, doch op de nadering der politie aan den haal gingen. De heer Kantonrechter vermaantdejongens ernstig, terwijl ZEd.Achtb. wijst op het ge vaarlijke van dit vuurtje maken, en de heer Ambtenaar, constateert uit de bekentenis dezer bekl. dat zij de daders zijn. ZEd.Acht. merkt op, dat herhaaldelijk in Arum katte- kwaad wordt uitgehaald door de jongens, zonder dat de daders bekend worden. Glazen werden daar meermalen ingeworpen, ploegen in de sloot geworpen, hokken op het land vernield en zelfs opgebrand, en ’t is daarom hoog noodig, dat, nu bij dit ernstige geval, dat zelfs voor de rechtbank te Leeuwarden had kunnen worden gebracht, de daders zijn betrapt, een afschrik voor zulke kwajongens streken wordt te weeg gebracht. Toch zal hij met het oog op den jeugdigen leeftijd, geen zware straf eischen en vraagt daarom voor elk f 5 boete of 3 dagen. De heer Kantonrechter vermaant ook nog de ouders om toch hun invloed te doen gel den om hunne jongens van dergelijke streken af te houden, daar zij toch eigenlijk aan sprakelijk zijn, en de boete voor hen opkomt. De politie in Arum ondervindt lang niet ---- Daar bij onderzoek inderdaad blijkt dat de vrachtprijs voor het door beklaagde af gelegde traject gelijk is, en dus door de Spoor wegmaatsch ppij geen schade is geleden, betwijfelt de heer Ambtenaar of de inspecteur van het spoorwezen, indien hij voldoende op de hoogte van deze zaak was geweest, wel een vervolging zou hebben ingesteld, en hij vraagt vrijspraak voor beklaagde van het hem ten laste gelegde. De volgende zaak betrof de echtgenoot van den vorigen beklaagde, wegens hetzelfde feit, doch deze wordt door den heer Ambte naar ingetrokken. Moeder kon dus huiswaarts keeren in het bewustzijn een vergeefsche reis te hebben gedaan. Zij zal evenwel toch ge dacht hebben„Liever zoo, dan andersom". K binnen het carton, luidt de raad, Sdien wij koopers van VERK ADE’S geven, 't Is aardig bedacht en i ij de koek is heerlijk, zult gij zeg- Ito gen. ’t Geheel voor 30 cent niet i JJ duur. Geen wonder, dat’t debiet M jaarlijks grooter en grooter wordt, i De meeste winkeliers, die onze g prima Zaansche Beschuit in bus- i sen verkoopen, leveren ook onze I Te Bolsward de heer Y. L. HET- i 1’1'11 a I Sneeuwballen-gooien is voor de jeugd, en soms ook wel voor ouderen, een groote pret, doch daar er soms ongelukken uit kunnen ontstaan, en ook omdat vaak voorbijgangers worden lastig gevallen, die op deze projec tielen niet gesteld zijn, is het een verboden vermaak. B. B. T. te Hemelum, wierp 17 Dec. een inwoner van dat dorp, en toen deze daarover verstoord was, dreigde beklaagde, dat hij hem den volgenden dag nog beter zou raken. Om geen verder ongeval te krijgen, er was zelfs gedreigd dat hem een blauwen nek zou worden geslagen met sneeuwballen, deed hij beklag bij den veldwachter, en maakte deze proces op. Beklaagde is heden niet verschenen. De getuige Muizelaar heeft echter de reis van Hemelum ondernomen, en verklaart, dat hij met een sneeuwbal is getroffen en bevestigt ook de bedreiging. De tweede getuige v. d. Wal was wegens sterfgeval verhinderd te komen, zoodat de verdere behandeling dezer zaak 14 dagen moet worden uitgesteld. Deze smeeuwbal veroorzaakt dus nog al wat drukte en kosten. 8. P. B. te Koudum, werd 22 Dec. door den veldwachter Bootsma aldaar aangetroffen in „kennelijken staat". Beklaagde is ook reeds vroeger wat zwak in dit opzicht ge weest, hoewel de veldwachter kan verklaren dat hij in den laatsten tijd zich wat kalmer en beter gedraagt. Eischf 10 boete of 3 dagen hechtenis. J. Kr. te Bolsward, werd 18 Dec. in de Kerkstraat aangetroffen, terwijl hij door zijn doen en laten bewees, te veel „vergunning" te hebben geproefd. De inspecteur Muller maakte hem daarom proces en daar ’t niet de eerste maal is, dat beklaagde voor dit euvel zich voor de rechtbank had te verant woorden, en bovendien als een lastig persoon bij de politie te boek staat, eischt de heer Ambtenaar 14 dagen hechtenis tegen be klaagde. J. F. de V. te Wommels, is stoomboot- kapitein, en voer 29 Dec. met een vaartuig achter de stoomboot op een afstand van slechts meter inplaats van 25 meter. Veldwachter Kamstra constateerde deze overtreding en bekeurde beklaagde, die het feit volmondig bekent, verklarende dit vaartuig „gemaks halve" zoo dicht aan de stoomboot te hebben verbonden. Eisch f 15 boete of 10 dagen. J. W. te Bolsward, wierp den 21 Dec. een voorbijgangers met een sneeuwbal, en raakte den hoed. De agent de Bruin, die deze euveldaad zag, maakte proces en tegen beklaagde wordt f 1 of 1 dag geëischt. P. Z. te Sneek, bevond zich 27 Dec. in een al te vroolijke stemming op de Dijlakker alhier, ’t Was reeds na 11 uur ’s avonds, en zoo kon zijn luidruchtigheid de nachtrust der ingezetenen storen. Hij werd in gezel schap van nog iemand (de volgende beklaagde) door de agenten van der Meer en Simmer aangetroffen en tot kalmte aangemaand, waar aan geen gevolg werd gegeven. Hij werd dus aangehouden, maar maakte allerlei kunsttoeren, o.a. liep bij op zijn handen en wist zelfs te ontkomen, ja het bleek dat hij harder kon loopen dan de agent Simmer, die hem vruchteloos nazette. Hij staat heden terecht, beschuldigd van dronkenschap en als rustverstoorder, en is ook reeds meermalen wegens overtreding der drankwet veroordeeld. De eisch luidt daarom f 10 of 3 dagen. J. B. was dien avond oogenschijnlijk de kameraad van den vorigen beklaagde. Hij woont in een woonscheepje, dat dien avond te Hichtum lag. Hij werd ook op de Dijlakker aangetroffen, en toen ook hij door een agent werd aangepakt was hij minder gelukkig dan zijn makker, ’t Zij dat de agent hem beter te pakken kreeg, ’t zij dat hij minder vlug was, of wel dat hij meer aangeschoten was dan zijn kameraad, maar hij kreeg dien nacht gratis logies in de daartoe bestemde afdeeling van het stadhuis. De eisch tegen dezen beklaagde luidtf 3 of 2 dagen. M. J. en H. A., zijn twee jongens van Arum 11 en 12 jaren oud. Deze hebben den 30 Dec. by de kerk van dat dorp een vuurtje gemaakt. Er werd wat hooi tegen de kerk deur opgestapeld en dit met een lucifer aan gestoken. De agent Dijkstra zag rook om den hoek van de kerk komen, en zich daar heen begevende, zag hij een zeventaljongens het hazenpad kiezen, en tevens ontdekte hij het vuurtje, waardoor de drempel reeds was ingebrand en de verf der deur is beschadigd. Hij bluschte het vuur en deed daarna onder zoek naar de daders, waarbij hem is geble- "l* personeele belasting bij de verandering der wet doet de Zutph. Ct. de volgende mede- Zj1 ’deelingen. 0 Aanzuivering van de thans loopende Per- ^ïsoneele Belasting, dienst 1896/97. 1 Deze belasting moet worden betaald tot 1 Jan. 1897. De rest wordt ambtshalve afgeschreven. Deze afschrijving bedraagtvoor voljaars- e> Bolmrdsche Courant s i iou iiei uuurieiuei •j hardstede belastte, roms -j-.-j- -i j-_ MUMU ik later vernam nog gedacht, geef, om alle moeite te voor komen maar een paar kwartjes, want inder daad wist ik niet, dat het niet mocht, daar de kaartjes niets duurder kosten, ’t Is daarom dan ook dat mijn zoon mij zeide „stap liever te Nijhuizum uit. Moeder, die niet best kan loopen, gaat kapot van ’t station Workum af naar huis toe". Heden morgen nog heb ik hem dan ook gezegd dat hij ons leelijk „in ’t labouret" geholpen heeft. L ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1