NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSESADEEL K. Fait Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. No. 22. DONDERDAG 18 MAART. De Maatschappij van Weldadigheid. BINNENLAND. xxxxxx!;xxxxxx"xxx$ „OLYMPIA” G. SCHUBERT Co., Amstei VOOB «Iffl I onze eer- ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor de 1896. den van 1897 bedr. f 14.784.597. lï1^ tegen f 17.059.612.57‘/i over de eerste twee maan den van 1896. De gemeenteraad van Wonseradeel had eene verordening vastgesteld, waarvan art. 6 luidde: „het is verboden in het open baar godslasteringen te uiten.** Deze ver ordening is bij Koninklijk besluit in strjjd verklaard met de wet en vernietigd. De Standaard is het met die vernietiging no 'Zij voert onder andere redenen daar- hebben vooraf Wi‘Vèfji'j'lilf’Vee?Vast ^aÏÏQiè4" zeehonden welke in den omtrek van Urk zeer talrijk zijn. Deze robben verslinden niet alleen groote hoeveelheden haring, maar de sleep- en reepnetten worden door hen vaak op zooveel plaatsen gehavend om daaruit de haring machtig te worden, dat de vis- schers al hun beschikbaren tijd noodig heb ben om de aangebrachte schade te herstellen. Jacht op de robben in de Zuiderzee wordt zelden en door weinigen gemaakt, zoodat zij ongehinderd kunnen voorttelen. De haringvangst is tot heden zeer gering. Aan eene beroerte is op 54-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, een staatsman, die door zijne zelfstandige houding, zijne ernergie, zijn rechtschapenheid en zijne bekwaamheid de algemeene achting genoot. Sedert 1883 was hij lid der Tweede Kamer, waarvan hij eenige jaren het voorzitterschap bekleedde en waaiin hij grooten invloed uitoefende. zich gereed ten strijde in vredestijd. Het vlamt van een heerlijken hartstocht. Elke jonge man biedt hart en rechterarm aan zijn koning en ’s lands toekomst. Er is geestdrift voor het vaderland on den hoogen naam, die in wit marmer en goud tegen den blauwen hemel roemrijk flonkert de eeuwen door. Bezadigdheid, overleg, zelf bed wang, rustige rust, kalme vredelievendheid, vertrouwen in Groote Mogendheden en in scheidsgerechten, bezorgdheid voor daling in de effecten... zijn solide eigenschappen voor een volk en een veilige ballast voor een schip van staat. Maar een Staat heeft ook behoefte aan beweegkracht, aan ziel. En als zoodanig beminnen wij de ouder- wetsche vaderlandliefde der Grieken met zulk een warmte, dat hun opgewondenheid ons niet uitermate ontstelt, Pingjum, 14 Maart. In hare te Bols- ward gebonden vergadering heeft deafdee- ling „Wonseradeel" van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zich met alge meene stemmen verklaard voor het uit-"; geven der bekende brochure en mitsdien het wenschelijke van meer actief optreden bij verkiezingen (voor de Tweede Kamer) uitgesproken. Heerenveen, 13 Maart. Een zekere O., nabij Wolvega,, had heden morgen bij het slachten van een kalf het ongeluk, dat het scherpe mes uitschampte en hem ern stig aan de knie verwondde. Hij werd in een kar naar hier vervoerd, om hulp te be komen bij een heelkundige. Leeuwarden, 16 Maart. Het gerecht is heden (Dinsdag) morgen weer uitgere den naar Beetgum, zeker voor een nader onderzoek in de zaak Britsum. Appelscha, 15 Maart. Door den heer J. Das van Oosterwolde is hier in de vier de wijk een levenden vischotter bemachtigd. Een tweede wist nog juist bijtijds te ont komen. Het plan bestaat, om het dier op te zenden naar den dierentuin te Rotterdam. Gaasterland, 15 Maart. Voor de be trekking van gemeente-architect alhier heb ben zich 7 sollicitanten aangemeld. De jaar wedde bedraagt ƒ406. De benoemde zal buiten toestemming van B. en W. geene andere werkzaamheden mogen verrichten mag met toestemming van den Burgem. niet langer dan 3 dagen, met toestemming van B. en W. wel langer dan 3 dagen af wezig zijn. Binnen elke 2 maanden moet hij minstens éénmaal de gemeente-gebou- wen inspecteeren. Hepk. Adv. BI. Koudum, 15 Maart. Meldden we een paar weken geleden, dat de oprichting van eene coöperatieve stoomzuivelfabriek alhier, slechts eene kwestie van tijd was, het doet ons genoegen nu reeds te kunnen berich ten, dat er hard aan de verwezenlijking van bet groote plan gewerkt wordt. Eene voorloopige vergadering is reeds gehouden en staande deze vergadering werd de melk van bijna 500 koeien toegezegd. Benoemd is eene commissie van 5 leden, aan wie is opgedragen binnen 14 dagen eene ver gadering voor te bereiden, waarin eene de finitieve beslissing kan worden genomen. meer dan de werkelijke waarde, omdat maatschappij die liever niet in vreemde handen zou zien. Is nu boven een derge lijk stelsel van wisselend eigendomsrecht met te verkiezen een stelsel van levenslang gebruiksrecht, waarbij de Maatschappij eige nares blijft Men zal hiertegen wellicht aanvoeren, dat de Maatschappij een voorbijgaande taak heeft. Wanneer zij te Frederrksoord de be volking van lieverlede tot eigenaars van den grond heeft gemaakt, dan is haar taak daar afgeloopen. Zij kan dan trachten het zelfde doel te bereiken in andere onbebouwde streken. Die echter aldus redeneeren zijn met de toestanden in de kolonie der Maat schappij van Weldadigheid niet goed bekend. De mogelijkheid om een groot aantal der bewoners tot eigenaars van den grond te maken, is geheel uitgesloten. De aard der Maatschappij zal wel altijd mede brengen, dat zij met een aantal personen blijft be last, die niet of slechts met moeite het hoold boven water kunnen houden. Wij schreven hierboven, dat de Maat schappij de door haar uitgegeven eigendom men van tijd tot tijd wel weer zou moeten inkoopen, en spraken de veronderstelling uit, dat zij dit ook wel zoude doen. Intusschen zou dit haar wellicht zeer bezwaarlijk worden. Haar financieele toestand is verre van gun stig. Zij leeft bij den dag van giften en legaten. Gesteldde Maatschappij kon niet weder inkoopen, maar moest overal binnen haar kringen de kleine eigendommen na jaren in allerlei handen zien overgaan, dan zouden wjj merkten het reeds op de toestan den in de kolonie onhoudbaar worden. Dat de door de A. R. Ct. aangeprezen maatregel zooals ook de oud-voorzitter der Maat schappij, de heer Quarles van Ufford, blijkens het door hem in dezelfde courant geschrevene schijnt te wenschen door een commissie grondig worde onderzocht, kan nooit onge- wenscht worden geacht, maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat dat onderzoek ooit het aannemelijke van den maatregel zal kunnen aantoonen. Werd tot invoering dezer regeling besloten, dan zoude naar onzemee- ning de Maatschappij verstandiger doen met maar dadelijk te liquideercn. Wij zouden vreezen, dat zij dan zich gedwongen zou zien, dit toch iets vroeger of later te doen. Een belangstellend vriend van de Maat schappij van "Weldadigheid is in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van tijd tot tijd aan het woord om daar verschillende verbete ringen in de inrichting dier Maatschappij te bepleiten. Aan den invloed zijner beschou wingen schrijft hij toe, dat inderdaad de toestanden in de Maatschappij in sommige opzichten verbetering hebben ondergaan. De eer van die verbeteringen zal echter in de eerste plaats wel toekomen aan de tegen woordige Directie. Wie toch de Maatschappij kent en gedurende de laatste jaren haar lotgevallen heeft gevolgd, zal ongetwijfeld moeten erkennen, dat het korte beheer van den tegen woordigen Directeur zich reeds heeft gekenmerkt door tal van praktische en goede maatregelen, wat natuurlijk niet weg neemt, dat de denkbeelden, door den onge- noemden schrijver in de N. R. Ct. ontwik keld, hem misschien wel tot deze uitnemende vervulling zijner taak hebben aangezet of geprikkeld. Wat echter thans in de N. R. Ct. van 7 Maart j.l. wordt aanbevolen, zou ons niet gewenscht voorkomen. De schrijver wil de zoogenaamde vrijboeren tot eigen-geërfden maken, althans hun de gelegenheid geven om onder sommige omstandigheden eige naars hunner hoeven te worden. In hoe verre dit nu in strijd is met het karakter en den werkkring der Maatschappij, laten wij hier geheel in het midden. Die over weging toch, van groot belang voor hen, die met het beheer der Maatschappij of met het toezicht op dat beheer zijn belast, heeft voor het groote publiek weinig waarde. Is het stelsel in de N. R. Ct. aangeprezen aanbevelenswaard, maar niet in overeen stemming met den aard en het wezen der Maatschappij van Weldadigheid, dan blijft er niets anders over dan die Maatschappij een geheele hervorming te doen ondergaan, ten einde de invoering van het stelsel mo gelijk te maken. Maar ons komt het voor, dat het stelsel op zich zelf moet afgekeurd worden. Het denkbeeld om den arbeider of kleinen land bouwer na eenigen tijd de gelegenheid te geven om door vlijt en spaarzaamheid eige naar van het door hem bewoonde huis en bebouwde goed te worden, schijnt op het oog een zeer fraai en gelukkig denkbeeld, maar het heeft een zwarte keerzijde. De vlijtige arbeider, die door inspanning eige naar wordt, is daarmede niet voor zich en zijn gezin voor alle wederwaardigheden in de toekomst gevrijwaard. Hij kan door ziekte en werkeloosheid worden gedwongen om reeds gedurende zijn leven zijn verkregen eigendom te bezwaren of te vervreemden en na zijn dood zullen zijn kinderen of erfge namen in den regel wel niet in staat zijn om het te behouden. Het komt dus vroe ger of later in andere handen of wel het blijft in handen van den verarmden eige naar of diens nog meer verarmde kinderen en de particulier of de maatschappij, die meende een weldaad te hebben bewezen aan de maatschappij door een oppassend man tot eigenaar te hebben gemaakt, moet het misschien nog beleven, dat het door hem met zulke goede bedoelingen gebouwde huisje een vervallen krot wordt en de woon plaats is van zijn gezin, dat het getal der naar bedeeling hunkerenden komt ver meerderen. Wij zouden meenen, dat, al mogen par ticulieren deze kansen ook willen loopen, een Maatschappij, en wel meer in het bij zonder de Maatschappij van Weldadigheid, dit niet mag doen, en veel meer nog dan bij fabrieksarbeiders is bij kleine landbou wers en veldarbeiders te duchten, dat een geringe tegenspoed, bet mislukken van een oogst, het sterven van een stuk vee enz. hen in een toestand van volkomen af hankelijkheid brengt. Wat zullen de tot eigenaars geworden vrijboeren dan doen De Maatschappij vragen om hare hoeve terug te koopen, of wel die aan anderen verkoopen Het eerste zou het meest voor de hand liggen en ook wel in den regel geschieden het tweede zou de Maatschappij zooveel mo gelijk dienen te verhinderen, want zij kan niet goed haar roeping vervullen, indien te midden van haar bevolking allerlei vreemde bestanddeelen zich kunnen komen vestigen, die wellicht door luiheid en slecht gedrag een noodlottigen invloed uitoefenen en spe- culeeren op de weldadigheid der Maatschap pij. Men zou dus hoogst waarschijnlijk het verschijnsel kunnen waarnemen, dat na korter of langer tijd de meeste der in eigen dom uitgegeven hoeven weder in het bezit der Maatschappij terugkeerden, niet zelden met 2 verwissel bare noten, slechts f fr. tegen vooruitbeta Hieronder vermelden wij eenige der Souper*1, „Wordt niet boos1*, „Sienelaat „O, Schoone Natuur**, „De arme Jone „Baccacio**, „Zigeuner Baron**, „De laati verder vele andere bekende Liederen, D N.B. Losse Noten slechts tO cent Hennaarderadeel, 12 Maart. In onze gemeente komen nog steeds gevallen van mond- en klauwzeer voor. Heeft de ziekte in enkele gevallen geen kwaadaardig karakter en een licht verloop, maar al te dikwijls is ze van meer ernstigen aard, zoo dat de schade voor de betrokken veehouders vrij aanzienlijk wordt. Er zijn aangetaste stallen, waar de melkopbrengst tot een minimum is geslonken, terwijl de jonge kalveren, die de ziekte krijgen, voor ’t meerendeel sterven. Zoo heeft o. a. een veehouder te Oosterend reeds een 18-tal dezer jonge dieren verloren. Ook een tooneelvoorstelling. In een dorp nabij Leiden werd dezer dagen door een ambulant gezelschap vertoond Rose Kate van Nestor de Tière. Op het biljart was het tooneel opgeslagen. De keuken diende tot kleedkamer. Om uit de keuken in de zaal te komen moest men over het tot tooneel ingerichte biljart. In de groote scène in de smidse wandelde een meid met een groot blad met koppen chocolade uit de keuken over het biljart de zaal in. De tooneelisten speelden rustig door, alsof er niets gebeurde. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Febr. 1897, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1896, door het Departement van Financiën open baar gemaakt. 1897. De opbrengst over de eerste twee maan- Vooral kenmerkte hij zich door den ijver en tact, waarmede hij de belangen der Zuid- Afrikaansche Republiek behartigde en die hem ook op diplomatiek gebied als een waar staatsman deden kennen. Aan strengen gods dienstzin paarde hij oprechte verdraagzaam heid en grooten eenvoud van zeden. De heer Beelaerts had zitting voor het district Delft. Krachtens art. 26 van de drankwet zullen in 1902 de vergunningen voor het verkoopen van sterken drank vervallen voor hen die ze na 1 Mei 1881 verkregen. Wan neer door het sluiten van die lokalen er minder vergunningen zjjn verleend dan het maximum veroorlooft, dan vraagt de Haag- sche Courant hoe die dan nog veroorloofde vergunningen zullen worden toegekend Zal men ze verloten of aan de hoogstbieden den verpachten Die keuze zal echter in 1902 zulk een moeilijkheid niet geven, meent het blad er zal van de strenge toepassing van art. 26 nog niets komenmen zal er wel iets op vinden. De Haagsche Ct. vertrouwt dat dit „iets** dan zoo zal zijn, dat men nu duidelijk maakt, dat het werkelijk ernst is met de drankwet en de wet houdbaar zal blijken, die reeds een belangrijken invloed ten goede heeft uitgeoefend en dus niet mag vallen. Kindermoord. Te Arnhem is een on gehuwde moeder, die haar kind van onge veer een maand oud in den Rijn geworpen had, waardoor het verdronken is, gearre steerd. Een oude schuld. Te Goes is een man in hechtenis genomen, die in 1888 veroor deeld was tot een gevangenisstraf van 16 dagen. Al dien tijd wist hij zich schuil te houden, doch nu is hij naar de gevangenis gebracht tot het ondergaan van zijn straf. Van een schavot, dat in de stadstim- mertuin te Rotterdam bewaard werd is eene kompleete photografische afbeelding met galg, folterpaal enz. gemaakt, bestemd voor het stedelijk museum aldaar. Waarschijnlijk zullen er wel kopiën van gemaakt kunnen worden, ten gerieve van hen die de dood straf weder in „eere“ willen brengen. De schrijver van „van Dag tot Dag** in het Handelsblad geeft in zijne beschou wing over de kleine Mogendheden de vol gende plastische schets van den toestand In het worstelperk staat Griekenland, de kleine athleet met de olijfkroon van Athene om het hoofd, en hij poogt Kreta te ver lossen van den Turk, die Europa tot schande is. En de zes groote Mogendheden wat ter wereld heeft Italië zich er onder te rangschikken bedreigen aan alle zijden den kleinen strijder terwijl ze uit vredelie vendheid de Christenen van Kreta dood schieten. In het amphitheater zitten de toeschou wers de kleine Mogendheden van Europa. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Neder land, België, Zwitserland, Spanje, Portugal Rumemë, Servië, Bulgarije aanschouwen wat elk hunner ten deel kan vallen, indien de drie Keizers, geholpen door het vrijheid lievende Engeland, het republikeinsche Frankrijk, en Italië groot van naam, traditie en ambitie het zeer nobele vol kenrecht gewapenderhand gelieven toe te passen in eigen belang met al de insolentie van overweldigende macht. Hij eindigt, na op de tekortkomingen der groote Mogendheden te hebben gewezen, met de volgende van geestdrift getuigende woor den En wat thans onze bewondering, ja, onze afgunst wekt, is de heerlijke vaderlands liefde van dat Grieksche volk. Het is zuchtig, zegt men, het vormt een gevaar voor den vrede. Toegeven 1 toegeyen Maar het maakte Het vlamt van een heerlijken hartstocht. «4 r» Bolswardsche Courant 22.226.56 1.522.294.33 103.715.39 641.059.34 97.017.661/2 168.204.931/2 168.50 131.177.21 - 797.277.2H/2 - 2.975.766.99 f 1.898.426.33 - 22.501.74 - 1.562.169.01 - 105.015.6H/2 - 639.815.28 - 102.508.191/2 - 168.289.751/2 152.50 - 114.888.17 f 8.386.810.75 Dir. belastingen f 1.179.240.321/2 Rechten op den invoer - 790.184.34i/2 Accijnzen - 2.792.988.42i/2 Waarborg en bel. der gouden en zilv. werken - Ind. belastingen - Domeinen - Posterijen- Rijkstelegrafen - Staatsloterij - Akten v.jachten visscherij - Loodsgelden - Totaal’f 7.448.277.021/2

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1