Gasglo 7 en PETTEN •ïïeeren Dassen. a Huiselijk Geluk. SPIKITUSLSWARD £N WONSER AOEEL SSffwwra- en advertentieblad Kantongerecht Bolsward. KOLONIALE Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. '4 WSTE in BINNENLAND. lonn h nm Unnoiu u ireuzel I civ lociiiji ij veil ze en steunen, troosten en lief- Handgeld f200— HBUSSm&mK VOOR I ITze een schoonen boord meer en meer ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. mt eft en iet S e e er of )rd de lif- ?lf- ien in- >e- C-g' II haar Hij ng ;e, an r- st el :h in n e- t B n en vrouw weer te mogen zien aan tafel bij ’t diner, aan tafel by ’t ontbijt, aan tafel by de thee, en dan vaak met zoo’n wolk van een knaap op den schoot. Wat ’n wellust, als de kleine Pieter aan de moederborst zijne dorst mocht lesschen Wel heeft de geboorte van den eersteling een aanzienlijke bres in zijn beurs gescho ten maar alles is gelukkig betaald en met zuinigheid en vlijt bouwt men immers huizen als kasteelen 1 Ze zijn nu dubbel gelukkig met hun drieën. III. „Wel, Willem, zijn je schoenen nu al wéér stukEn jij, Bertha, wat heb je een scheur in je boezelaar’t Is toch wat te zeggen, zooals jullie den boel stuk maakt!' Witmarsum. Een jongeling alhier, trachtte zich in eene aanval van krankzin nigheid, het leven te benemen, door met een mes zich een diepe snede in den hals toe te brengen. Zijnen toestand was van dien aard, dat men hem naar het Krankzinnigengesticht te Franeker heeft vervoerd. Sneek, 18 Maart, ’t Gemeentebestuur kreeg gisteren uit Leeuwarden de alles be halve prettige tijding, dat Ged. Staten geen genoegen hadden genomen in ’t Raadsbe sluit waarbij ’t bekende aanbod van hh. Wees voogden werd geaccepteerd. ’t Is nu de vraag, of zij zich bij dat besluit zoo maar zal neerleggen. ’t Mag zeker een groote zeldzaam heid worden genoemd dat een papegaai van den heer Z. alhier 2 eieren van 13 tot 16 Maart heeft gelegd. >C2K2<2<2<2<2<2<2K$ g ZONDAG 21 MAAKT. 2 ^2)OOC2>OOC2<2K2K^K2< AC2<2<2<2K2K I. Ala een engagement van ruim drie jaren N hadden ze ’t er maar op gewaagd en waren in Hymen’s bootje gestapt, juist den eersten van Bloeimand. Ze hadden elkander zoo lief, en schoon het inkomen van hem niet bepaald schit terend mocht heeten, zouden ze er toch wel fatsoenlijk maar eenvoudig van kunnen leven. Zij zou heel zuinig wezen en een dubbeltje wel driemaal omkeeren, alvorens het uit te geven. Hij zou er in zijn vrije uren nog wel wat by verdienen, en dan zou ’t wel gaan. Nu ’t ging dan ook in den beginne althans. De eenvoudige meubeltjes waren op een knap bovenhuisje geplaatsteen koeharen karpet bedekte ’t grootste deel van-den vloer der achterkamerringgordijnen hin gen vóór en eenvoudige rolgordijnen achter voor de glazenhet voorkamertje prijkte zelfs met een gespijkerd kleed, wel niet nieuw meer, maar toch knapjes, heel knap jes. Voor den wit gestucadoorden schoor steen hing een spiegel met vergulde lijst en een paar schilderijen sierden den wand. In de alcove stond ’t geschilderde ledikant, met een meubelchits gordijn overdekt. In het achterkamertje was een bedstede, doch deze werd gebruikt tot bergplaats van klee- deren, totdat... Nu ja, ze waren nog samen en pas ge trouwd, dus aan vermeerdering van gezin dachten ze nog in de verste verte niet. Als hij naar z’n kantoor was, vond zij het wel erg stil en eenzaam, doch daaraan wende zij wel, en ze had toch hare huise lijke bezigheden. Na het middagmaal hadden ze nog een geruimen tijd om samen door te brengen. Eiken avond gingen ze dan ook wandelen en genoten van de heerlijke dagen in den zomertijd. Het Vondelpark was hun meest geliefkoosd uitspanningsoordeen enkele maal gingen ze ook samen de stad in om te „winkelen'. Wel was er ook in de groote stad veel te genieten op allerlei gebied, doch dit had financieele en misschien ook andere bezwarenbovendien meenden ze, dat zij daar best buiten konden. Na een flinke wandeling gingen ze naar huis. Zij zette een lekker kopje thee; hij stak zijn langen gouwenaar aan, en zoo zaten ze nog eenigen tyd pratend gezellig bij elkaar. Hun huiselijk geluk was groot II. „Baker, kun je me geven?' vraagt hij. „Asjeblief, meneerMot uwes nog niet even den kleinen jongen zien ’t Is een engel van een kind, een kleur as melk en bloedhij lijkt precies op uwes snapt de baker. „Ja kom, even danmaar ik moet weg, want ’t is by half negen', antwoordt hy. Even neemt hy den kleinen wereldbur ger op den arm, drukt hem met vaderlijken trots een kus op de poezele wangetjes en reikt hem dan weer aan baker over. „Dag, best wijfje!' zegt hij en kust ook de moeder van zijn kind hartelyk. Hij heeft haar nog meer lief gekregen, nu zij hem zoo’n prachtexemplaar van een stamhouder heeft geschonken, en vol moed voor de toekomst gaat hij naar zijn kantoor. Daar neemt hij de verschillende geluk- wenschen van patroon en collega’s in ont vangst, duldt met lijdzaamheid allerlei kleine snakerijen en plagerijen, lacht met de lachers, maar is inderdaad toch trotsch op zyn vaderschap. De bureau-uren zyn vrij snel omgegaan en tegen half vyf stapt hij met verlangend hart, en daardoor ietwat haastig, naar huis, waar hy al zijn geluk hoopt weer te vinden. Zyn eerste gang is natuurlijk naar vrouw en kind, nadat hij zich al by baker geïn formeerd heeft, of alles goed gaat. Deze heeft intusschen de tafel gedekt, en hij zal voor ’t eerst dineeren zonder zyn lieve vrouw tegenover zich. „Mevrouw heeft al wat gehad', kout baker, „een echt malsch en lekker kalfs- soepie, meneerDaar zal ze wel wat van opmonteren.' Na eenige dagen was het jonge moedertje weer zoover in orde, dat ze kon opzitten en toen na drie weken de baker haar ont slag kreeg, ging het huishoudentje weer z’n ouden gang. Welk een geluk voor hem, zyn lieve niet onverdienstelijk, en al wat er te maken valt op het gebied van costumes, gaat door haar nijvere en rappe vingertjes! Hij is trotsch op zijn kinderen en zij niet minder. En geen wonder, want kon er wel ooit een ouderpaar gelukkiger met zijn kroost zyn? Wat hebben ze vaak zich allerlei ontberingen getroost, ten einde hun kinderen een goede positie in de wereld te kunnen verschaffen. Zij hebben de opvoeding van hunne liefdepanden gericht naar de stelling„zorgt, dat uwe kinderen uwe hulp kunnen missen, dus maakt ze zelf standig Hoe uitstekend is hun dit ge lukt, en beide partijen zyn er mede gebaat. Wanneer vader en moeder samen zijn en elkander schertsend wijzen op de hier en daar zichtbaar wordende grijze haren, dan plooit een dankbare glimlach beider lippen dan doorstroomt een weldadig gevoel van voldaanheid beider borstdan bekennen ze elkander met een traan in ’t oog„ons huiselijk geluk is volmaakt!* Amst. Crt. Op de gedempte Haven alhier kreeg de stoomtram eergisteren een 63-jarige doove vrouw te pakken. Nadat zij een meter of twintig was mee gesleurd, bemerkte de conducteur eerst, at er een mensch op sprong stond, ’t tijdeiijko met ’t eeuwige te verwisselen. Gelukkig kwam ’t oudje er met gescheurde kleeren en een hevigen schrik af. Of ’t half verdronken kalf nu den conducteur weer vóór den tram brengt, gedurende ’t rijden door de stad, we helpen ’t hier van harte wenschen. Stavoren, 18 Maart. Gelijk bereids in de nieuwsbladen vermeld werd, is het lijk van een jongen man, die uit. Januari dezes jaars van een der veerbooten in zee was gesprongen, gevonden, drijvende in de spoorhaven. Het vermoeden dat de onge lukkige eerst na aankomst der boot, onder de drukte der ontscheping, zijn heilloos plan volvoerd heeft, is daarmede zekerheid ge worden. Het lijk werd gevonden door den lan taarnopsteker, die daarmede aanspraak kreeg op de uitgeloofde premie als we wel ingelicht zijn f 100 bedragende. Leeuwarden, 19 Maart. In de Schrans bij Leeuwarden is heden mond- en klauw zeer geconstateerd. Hepk. Adv. BI. Onweer. Gisternacht ontlastte zich boven de gemeente Neede een zwaar on weer, gevolgd door hagel en feilen wind. De bliksem sloeg in een boerenhofstede, welke in een oogenblik in lichtelaaie stond. Huis en inbeedel zijn verbrand, ook een paard en twee koeien kwamen in de vlam men om. Ontevreden kleermakers. Maandagavond werd in een vergadering der kleermakers- vereeniging te Rotterdam verslag uitge bracht van een bijeenkomst gehouden met de werklieden van de Rotterdamsche firma Andriessen Co. Een der werklieden van genoemde firma, in de vergadering aanwe zig, deelde mee dat hij geregeld 92 a 94 uren per week werkt en geen hooger loon dan f 6.50 verdient. Voorts werd door de com missie medegedeeld, dat de chef van de firma Esders geweigerd had verder met de commissie te onderhandelen. Na de loonsverlaging door die firma van 40 cent per broek, had zij het loon met 2^2 cent per stuk verhoogd. Nog werd door een persoon verklaard dat hem voor het maken van een demi-saison f 1.80 was uit betaald. In het vooruitzicht werd gesteld eene groote openbare vergadering, om het publiek met de ergerlijke toestanden in het vak in kennis te stellen. Brand. Te Rotterdam brak gistermor gen brand uit in een café aan de Albrechts- kolk, Oud-Delftshaven. De vrouw van den koffiehuishouder, die op dat oogenblik alleen te huis was en zich nog te bed bevond, werd door de politie in veiligheid gebracht. Er is nog al schade toegebracht, welke door assurantie gedekt wordt. üdaandaghouders. Gisteravond ge raakten een tweetal vrienden in een café aan de Looiersgracht slaags om de een of andere kleinigheid. In een minimum van tijd lagen beiden in het zand van de tap perij te rollen, dat het een aard had, en takelden elkaar daarbij zoodanig toe, dat de kastelein en diens wederhelft met ver eende krachten de strijdenden de deur uit smeten. In de open lucht kwamen ze eeniger» mate tot bedaren en juist maakten beiden zich gereed om „af te zakken', toen een hunner, bij een toevallige handbeweging langs zijn krullebol, het deksel, dat daarop paste, miste. Dat was te veel voor hem en mot een vaart vloog hij tegen de ge sloten deur van het café op en sloeg zijn handen aan bloeden tegen het vensterglas, zoodat het brak en rinkelend op de stoep viel. „Laat je nou raden Jaap', riep de ander hem toe en beproefde hem met een zoet lijntje mee te krijgen. Maar daar was geen denken aan, onze vriend wilde abso luut zyn hoed terughebben, zonder hoofd deksel kon een „fatsoenlijk' mensch niet op straat loopen. En hij gooide zijn jas uit, stroopte zijn mouwen op, stelde zich in postuur en deed een nieuwen aanval op de deur. Maar thans kwam er voor den in nood verkeerenden kastelein hulp opdagen. Een tiental stevige vrouwenarmen hielden den geweldenaar tegen en trachtten hem te kalmeeren, terwijl eenige „dames,' „heel beleefd' aan den kastelein den hoed gingen vragen. Deze was blijde het pand weder te kunnen inlossen en in triomf blies het tweetal met hun vriendinnen den aftocht. Qr\ t salaris Dry elkaar helpen hebben. Hunne wederzijdsche liefde waardeeriug geeft hun kracht en berusting, en de kinderen hebben een schoon voor beeld voor oogen van oprechte trouw en ware genegenheid. Ze kunnen nu niet meer eiken avond gaan wandelen, want de huiselijke bezig heden nemen al moeders tyd in beslag. Als de courant komt en de kinderen zijn naar bed, leest hy haar het belangrijkste nieuws voor; vooral het „feuilleton" boeit beider aandacht en geeft ruimschoots stof tot leerrijke en tevens aangename gedach tenwisseling. Zoo gaan de avonden in vrede en ge noegen voorbij. ’s Zondags mogen de oudste twee een uurtje langer op blij ven, en dan speelt pa met hen op ’t ganzebord of een spelletje domino. Dan hoort men vaak den helderen en vroolijken kinderlach door de kamer weêr- klinken, terwijl moeder, met naai- of ver stel- of breiwerk op den schoot, van innige liefde getuigende blikken werpt op dat heerlijk tooneeltje. Hun huiselijk geluk komt der volmaaktheid nabij. IV. Pieter en Willem hebben na volbrachte studie hunne examens met goed gevolg afgelegd en zyn beiden in betrekkingde eerste by den Rijks-telegraaf, de tweede aan de Nederlandsche bank. Ze hebben een salaris, dat voor verhooging vatbaar is, en zijn bij hunne superieuren bemind en ge zien, zoowel om hunne kennis als om hun degelijk karakter. Zij zullen wel vooruit komen in de wereld. Anna heeft haar opleiding genoten aan de Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen. Haar gedragboekjes waren altijd zeer mooide verkregen cijfers voor de verschillende leervakken toonden aan, dat zy tot de beste leerlingen moest be- hooren. Na vierjarigen studietijd behaalde zy met glans de acte als onderwijzeres en tevens aanteekening voor de nuttige handwerken en de vrye- en ordeoefeningen der gym nastiek. Ze staat nu No. 1 op de voordracht voor 3e onderwijzeres en zal dus hoogst waarschijnlijk wel benoemd worden. Bertha, een aardige, vroolyke blauwoog van even zestien jaren, is niet geschikt geweest voor studie met het hoofdmaar wat haar oogen zien, kunnen haar handen maken. Ze heeft veel aanleg getoond voor de vrouwelyke kunst by uitnemendheid: de handwerken, en woont een cursus by in het wollennaaien aan de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd. In haar vrjjen tyd helpt ze moeder in het huishouden en is tevens haar gezelschapsjuffer. Ze teekent Men melde zich aan Militieplichtigen, onder de wapei 'I 9 3 twee gulden of c 3 ZITTING van 19 MAART 1897. ig st. ip r- I Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw, Ter wereld ooit gevonden! Vondel. 1 1 1 1 p 1 Veroordeeld: G. M. de B. te Bolsward wegens het, toege laten tot de uitoefening van een beroep, waar toe de wet eene toelating vordert buiten nood zaak in de uitoefening van dat beroep de gren zen zijner bevoegdheid overschrijden, terwijl nog geen twee jaren waren verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van de beklaagde wegens gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden, tot eene geldboete van vijf en zeventig gulden of vijftien dagen subs, hechtenis, met last tot teruggave van het in beslag genomen doosje poeders en het in beslag genomen fleschje medicijnen aan B. H. te Bolsward, bij wie dat fleschje en doosje zijn in beslag genomen. 1. E. v. M. 2. M. M. te Hindeioopen wegens straatschenderij, tezamen en in vereeniging ge pleegd, wat den eersten beklaagde betreft met oordeel des onderscheids door een kind, nadat het den leeftijd van tien en voordat het dien van zestien jaren heeft bereikt, ieder tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hech tenis voor ieder hunner. W. S. Z. te Achlum wegens het in de gemeente Wonseradeel in het openbaar houden van eene muziekuitvoering tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. R. B. te Wommels wegens het met een melk wagen in de kom van Wommels sneller dan stapvoets rijden op eene andere plaats dan het plein „de terp“, tusschen het publicatie bord aan de Zuid- en de eerste huizen aan de Noord zijde, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 1. J. T. K. te Bakhuizen, 2. B. B. T. onder Hemelum, wegens straatschenderij, tezamen en in vereeniging gepleegd, elk tot eene geldboete van vijftien gulden of drie dagen subs, hechte nis voor ieder hunner. P. J. S. T. te Witmarsum, wegens het op den openbaren weg een wapen bij zich te hebben, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis, met last tot teruggave van het in beslag genomen geweer binnen acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan aan P. J. S. T. voornoemd. S. G. te Kimswerd, wegens het in een winkel een surrogaat van boter voorhanden hebben, zonder dat op de verpakking of de waar het woord „margarine” of „surrogaat” in duidelijke letters voorkomt, tot eene geldboete van vijf gulden of drie dagen subs, hechtenis. S. S. S. te Parrega wegens hetzelfde tot eene geldboete van drie gulden of drie dagen subs, hechtenis. A. Z. te Lollum wegens openbare dronken schap tot een geldboete van twee dagen subs, hechtenis. K. T. te Zurich wegens hetzelfde tot eene geldboete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis. isterbaan. ^Stiwardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1