NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ,8O1SWAÏIO EK WOKSEHAOEEE I Kantongerecht te Bolsward. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Een Huwelijk uit Liefde. ZONDAG 11 APRIL. j I 1 k’ Heeren Correspondenten van de Bolsicardsche Courant worden ver zocht, hunne N O T A ’s j VOOR p zelf- 'J 67 ver- STADSNIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Marcelle zich in haar een groote behoefte innig verlangen naar Ik ben arm en gy hebt geen ver- Ik heb nu het recht om tot u te „Wilt gij mjjn vrouw worden?" te antwoorden, alleen na over het afgeloopen kwartaal in te zenden. DE UITGEVER. Donderdagavond hield de kiesvereeni- ging „Vooruitgang", alhier, eene druk be- zucnte vergadering, waarin met groote meer derheid eene wijziging van het reglement werd aangenomen. Het doel der kiesvereeniging is thans nader omschreven. De vergadering besloot het programma van urgentie van de Libe rale Unie in hoofdzaak voor te staan. Dit luidt aldus Veroordeeld: S. J. P, te Oudega (H. O. en N.) wegens straatschenderij, gepleegd met oordeel des onderscheids door een kind, nadat het den leeftijd van tien en voor dat het dien van zestien jaren heeft bereikt, tot eene geld boete van vijf gulden of twee dagen subs, hechtenis. I. S. B. te Oudega (H. O. en N.) wegens straatschenderij, tot eene geldboete van zes gulden ot drie dagen subs, hechtenis. A. S. te Hindeloopen wegens het, in een winkel een surrogaat van boter voorhanden heoben, zonder dat op de verpakking of de waar het woord „margarine" ot „surrogaat" in duidelijke letters voorkomt, tot eene geld boete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis. M. de V. te Warns wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den recht hebbende is verboden, tot eene geldboete van twee gulden of een dag subs, hechtenis. J. P. de K. te Bakhuizen, alsboven. O. de B. te Workum wegens het in de bebouwde kom der gemeente Workum zit ten op een voertuig, door honden getrok ken, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. F. G. te Workum, wegens het in de ge meente Workum in de bebouwde kom rijden met een wagen, voorzien van een krommen dissel, terwijl de bestuurder niet daarbij loopt, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. Niet weinigen verdrongen zich Don derdag over dag en vooral bij avond voor de toen geopende nieuwe slagerij van den heer K. Terhenne op de Groote Dij lakker alhier. Deze slagerij, welke naar de eischen des tijds is ingericht, maakt op den voorbij ganger een guastigen indruk het ontwerpen van den gevel is blijkbaar in goede handen geweest. Het inwendige maakte Donderdag even eens een goed effect. Eendrachtelijk hingen daar eenige geslachte dieren, in afwachting van hun verderen ondergang. De algemeene indruk van het publiek, was dan ook, dat alles er keurig net uitzag. Wij wenschen den ondernemer succes, Dit nette winkelhuis is eene verfraaiing voor de Djjlakker. Vrijdag had in het Convent eene stemming plaats van stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Gemeente alhier, om te beslissen omtrent het besluit van Kerk voogden en Notabelen, om van het op het Grootboek ingeschreven kapitaal te reati- seeren een bedrag van f 13000. 70 briefjes werden ingeleverd, 67 ver klaarden er zich vóór, 2 tegen en 1 briefje was blanco, zoodat dat besluit is goedge keurd. Ieder die instemt met bovenstaande, kan lid der kiesvereeniging worden, maar moet zich aan ballotage onderwerpen. De contributie is bepaald op f 1,per lid, welke voor werklieden door het Bestuur kan worden teruggebracht tot f U,oü per jaar. Het nieuwe reglement zal binnenkort voor belangstellenden verkrijgbaar zijn. Aan het einde der vergadering deed het Be stuur mededeeling, dat de heer A. Bournan, lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen, genogen is, binnenkort hier op te treden, waarschijnlijk don 26 April a.s. I. oen Marcelle Vernon, de dochter van 'TT den bekenden bankier, een reeks jfj j bezoeken had afgelegd met haar jonge stiefmoeder, bleef zij alleen in haar kamer, en, plaats nemend bij het venster, verborgen achter het gordijn, begon zij aan een fijn borduurwerkje. Zij was mooi, dit jonge meisje, zij had een schoonheid als van patricische vrouwen uit Venetië, die tegelijk eerbied en be wondering afdwingen. Haar donkerblonde haren staken scherp af bij de zuivere blankheid barer huid, baar gelaat bezat een buitengewone fijnheid van lynen, haar oogen waren donker, schrander en zacht tegelyk. Maar in geheel haar uiter lijk was een zekere kracht onmiskenbaar; men gevoelde, dat zij een vrouw was, die den strijd tegen het leven kon opnemen. Marcelle had een dier zeldzame karakters, die behoefte gevoelen om liefde te geven, die bereid zijn tot zelfopoffering en zelf verloochening. Zoo leed het lieve kind dikwijls onder haar werkeloos bestaan. Zij, wier hart dikwijls in opstand kwam tegen de onbe duidendheid van haar leven, droomde dan van zich nuttig te maken, van een doel, dat zij kon bereiken, van een verlaten van dit alledaagsche bestaan, vol conventioneele verplichting. De verstrooiingen, die door haar vriendinnen zoo hoog geschat werden, ontbraken ook haar niet. De bals, de premières in de schouwburgen, al die ge noegens namen haast eiken avond van haar leven in beslag, maar daardoor ver helderde het geluk met haar gelaat. Alleen wanneer zij in de eenzaamheid voor eenige oogenblikken werkzaam was, wanneer zij over eenigen arbeid zat gebogen, glansden haar oogen vroolijker, en wanneer zjj daarna weer haar rol van rijke erfge name moest hernemen, onderwierp zy zich daaraan slechts met een zucht. II. Rijk en mooi, had Marcelle reeds een groot aantal jongelieden leeren kennen, met hooge titels, die niets liever wilden dan met het goud van haar bruidschat hun wapenschild te vergulden. Maar zij had ze allen afgewezen. En haar vader, die van deze herhaalde weigeringen niets begreep, begon er zich ten slotte boos over te maken. „Het is dwaasheid", zeide hy, „om zulke goede partijen af te slaan. Denk er om welk een eer het voor ons is om in ver binding te treden met een adellyke familie 1 Je moet, als je een weinig genegenheid voor ons hebt, niet vergeten, dat je, be halve je eigen geluk, ook het aanzien van ons allen in je handen houdt." Doch Marcelle antwoordde „Beste vader, de wereld heeft geen be hoefte aan mijn huwelijk om u de achting te geven, die u waard zyt. U zegt, dat7 er kwaadsprekers zijn, maar dan zal een verbintenis met een aristocratische familie ze niet tot zwygen brengen. Misschien zelfs zullen wy daardoor hun haat en jaloezie opwekken. Sta mij daarom toe, om onder allen die my naderen, den echt genoot te kiezen, die in staat zal zyn om mij gelukkig te maken. U houdt van mij, ik heb een jonge stiefmoeder, aan wie ik geen afkeer inboezem, ik ben dus bevoor recht door het lot en ik heb geen verlangen om uw vaderlyke tucht te verlaten. Zoo gauw ik meen den echtgenoot te hebben gevonden, die my gelukkig zal maken, zult u de eerste wezen, aan wien ik zijn naam zeg." „Maar weet wel, als jij een volmaakte zoekt, dat je dien niet zult vinden „Denkt u dan, dat ik naar volmaakt heid uitzie De kleine fouten zal ik over ’t hoofd zien, daar ik zelf zoo onvolmaakt ben. Wat ik verlang is een man met een eerlijk hart en wiens tijd door arbeid wordt ingenomen. Ik heb een afschuw van werkeloosheid by een man zoowel als bij een vrouw. Ik weet ook wel dat het eiken dag moeilyker wordt, er zoo een te vinden. Maar brom daarom niet, vadertje. Boven dien, weet ik niet, hoe u, toen u arm dan netheid en orde, waarin een moeder haar zoon verzorgde en zyn liefkoozingen ontving. Ja, zij zou naar juffrouw Fortin gaan, zij zou aan deze goede vrouw steun en troost vragen. En zij maakte zich gereed om te vertrekken, zij daalde de trap af, zij ging de straat op. Zij moest ver loopen, voordat zy in de straat kwam en bij het huis, dat zij zocht. Vlug ging zij naar boven, naar de vijfde verdieping. Zij schelde aan. Juffrouw Fortin deed zelf open. Terstond wierp M. armen. Zij gevoelde aan bescherming, een een feeder beminnend hart, waaraan zy het hare kon uitstorten. En toen juffrouw Fortin haar tegen zich aandrukte, kwam opeens dat woord over haar lippen, dat zy niet had gesproken sinds haar prilste jeugd, het woord dat ieder hart doordringt met teederheid: „Moeder!" Maar toen Eduard verscheen, gevoelde zy een soort van schaamte. Had zy, de dochter van den bankroetier, het recht om binnen te dringen by deze eerlijke eenvoudige lieden Zy vreesde plotseling, dat men haar zou wegjagen. Eduard scheen de gedachte te begrijpen, die haar deed aarzelen. Hy nam haar hand en drukte er een kus op. „Marcelle," zeide hy tot haar, „thans eerst veroorloof ik my u te bekennen, dat ik u liefheb. Het lot, dat zich tegen ons verklaarde, heeft ons slechts kunnen ver- eenigen. T' 1 _u±- mogen. zeggen Zonder te antwoorden, alleen na een teederen blik op de oude vrouw te hebben geworpen, boog Marcelle het hoofd voor den jongen man, en, in een innig stilzwij gen, drukte Eduard haar den kuischen verlovingskus op het voorhoofd. ZITTING van 8 APRIL 1897. waart, hard hebt gewerkt voor mijn moeder en voor mij En houden wij daarom minder van elkander Ik heb zonder linge denkbeelden, dat is waar. Maar dat is het plebeïsche bloed in mijn aderen. Grootvader, dien ik ga bezoeken, bevalt mij duizendmaal beter met zijn eerlijk gelaat en zijn ruwe handen, dan die nietsdoende fatten, die ik om mij heen zie Philippe Vernon werd opgewonden, toen hij zijn dochter zoo hoorde spreken, hij zou haar wel hebben willen toeschreeuwen „Maar ik ben niet rijkMijn bankroet staat voor de deurMyn schuldeischers vervolgen my en ik kan niet aan mijn verplichting voldoen Maar als hij zoo sprak, zou hij de waar heid gezegd hebben, en hij was te trotsch, om zelfs voor zyn dochter te bekennen, dat zijn val aanstaande was. III. Er was een reden voor het besluit van Marcelle. Een aandachtig opmerkster, had zy begrepen, dat zij die het meest aangedaan schijnen, het met altijd zijn dat ware liefde beschroomd is, en onder hen, die zij had leeren kennen, scheen slechts één jonge man haar oprecht toe. Hy was niet ryk, niet van aanzienlijke geboorte, en niets in de gesprekken, die zy hadden gewisseld duidde aan, dat hy haar liefhadmaar, wij herhalen het hier, in de liefde dient de welsprekendheid tot niets, en de zuiverste genegenheid is stom en schuchter. Het jonge meisje was zeker, dat Eduard Fortin haar liefhad. Dat had zij geraden gedurende het onder houd op de ontvang-avonden van haar stiefmoeder, gedurende welke zij den tijd lang vond, als zij de hulde ontving der talrijke hofmakers, waar ze zich gelukkig gevoelde als zy mocht babbelen met den jongen bediende van haar vader, wien de andere gasten eenigszins uit de hoogte be handelden. Op een Zondag-avond bevond zy zich met haar vader in den foyer van het Theatre Francais en ontmoette daar ook Eduard Fortin. Deze was er met zyn moeder. Hy stelde haar aan Marcelle voor. Het was een oude werkvrouw, die haar zoon door hard te arbeiden en door zui nigheid een goede opvoeding had kunnen geven. Zij was niet gaan rusten voordat haar zoon het eischte, die nu een goed bezoldigde betrekking had aan de bank van den heer Vernon. Toen Marcelle het tweetal verliet, na de oude vrouw de hand te hebben gedrukt, dacht zy by zich zelf: „Wat zijn die ge lukkig En steeds meer dacht zy aan het innig geluk, dat eenvoudige menschen genieten, die het recht hebben te beminnen, wie zij willen, en toen later haar vader haar nog eens vroeg, met het oog op haar toekomst „Komaan, bevalt nog niemand je? toen antwoordde zij: „Ja, ik bemin Eduard Fortin Het was, of een donderslag den heer Vernon trof. Hy dreigde woedend zyn dochter, dat hij Eduard zou wegjagen. Marcelle weende. Zy weende over haar jonge, verwoeste liefde. O, meer dan ooit verlangde zy deze leugenachtige omgeving te verlaten om hem te volgen, dien zij liefhad, Maar noch haar drang, noch haar smeekingen verteerden liet hart van haar vader. Eindelyk onderwierp ze zich. „Ik zal afstand doen van Eduard," zeide zij, „hy zal nooit iets voor my zyn, maar ik zal ook nooit een ander trouwen." IV. De bankiershuizen met de bestklinkende namen zyn niet altyd de meest hechte hun prachtige gevel verbergt wel eens gewaagde speculaties. Zoo was het ook met dat van Philippe Vernon; op zekeren dag ging het in een vreeselyken Krach ten onder. Het was een gebeurtenis van belang. Philippe Vernon bereikte gelukkig de grens, terwyl zyn vrouw die voor Marcelle, haar schoondochter, nooit anders dan een gedwongen liefde had gekoesterd, de wijk nam naar het kasteel van een harer verwanten, het ongelukkig kind in haar droefheid alleen latend. Toen Marcelle gewaar werd, hoe allen haar verlieten in het ongeluk, onderdrukte zy een zucht van af keer. Dat was dus de genegenheid dezer menschen Vervolgens dacht zij aan een eenvoudig gezin, aan een huis met geen ander sieraad Bolswardsche Courant I A llffl PROGRAMMA VAN URGENTIE. De „Liberale Unie“ in hare Algemeene Ver gadering van 14 November 1896; Overwegende dat, met het oog op de algemeene verkiezingen van 1897, het noodig is, eenige der in haar „Her vormingsprogramma" genoemde maatregelen wegens hunne bijzondere beteekenis voor de wel. vaart van het geheele volk en voor de verbete ring der maatschappelijke verhoudingen in dien zin op den voorgrond te brengen, dat zij van de te stellen candidaten verlangt, niet enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het geheele Hervormingsprogramma, maar ook dat zij van na te noemen maatregelen met volle overtuiging de urgentie erkennen; dat de omstandigheden meebrengen, kiesrecht- hervorming onder de urgente maatregelen voor het oogenblik niet op te nemen, omdat, hoe on bevredigend de tot stand gekomen regeling van het kiesrecht ook moge wezen, het eisch van goede staatkunde is, niet op een nieuwe aan te dringen, zoolang de ervaring omtrent de uitkom sten der vastgestelde kieswet met betrekKing tot het aantal kiezers nog geen uitspraak heett gedaan Verklaart, als zoodanige hervormingen te beschouwen regeling van het arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzijdsche rechten en verplichtingen, beperking van over matigen arbeidsduur, ook voor volwas sen mannelijke arbeiders, en verzekering van een wekelijkschen rustdag, zooveel mogelijk den Zondag; invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, en zulks, althans voor invaliditeit en ouderdom, zoo noodig, ten deele op kosten van den Staat vaststelling van bepalingen tot ingrijpende verbetering van woningtoestanden en de daartoe noodzakelijke Hervorming van het onteigeningsrecht herziening der armenwet, tot verzeke ring der samenwerking van alle armbesturen en tot erkenning van den plicht der overheid om voortwoekering van het pauperisme te keeren en de armenverzorging niet aan te merken als uitsluitend uitvloeisel van haar politiezorg invoering van leerplicht, ook voor voortgezet of voor herhalingsonderwijs, en ver betering der onder wij zerstractementen verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en in ’t bijzonder tot waar borging van het recht der genuwde vrouw op de opbiengst van haar arbeid; behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht; maatregelen ter behartiging van de ont wikkeling van landbouw, veeteelt, han- del en n ij v e r h e i d, niet door beschermende rechten, maar o.a. door verbetering van ver- keers- en gemeenschapsmiddelen, ook tusschen afgelegen streken en de centra van bevolking; en, wat den landbouw aangaat, o.a. door ver breiding van landbouwonderwijs, door samen- tiekking van de bestuurstaak ten aanzien der landbouwbelangen bij één der departementen van algemeen bestuur, door herziening van de bepalingen op het stuk van de jacht regeling der levende strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoonlijke vervuiling van den dienstplicht en met opheffing van de schut t er ij en in haar tegenwoordigen vorm. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1