NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWABÖ EN WONSERAÖEEi 1 te hl i I I No. 30. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. IL r Jilll DONDERDAG 15 APRIL. X I BINNENLAND. VOOR De Bond van Nederl. Onderwijzers. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $xxxxxxxxx^xxxxxxxx; $xxxxxxxxx^xxxxxxxx$ i U Killiswerd, 13 April. In de laatste ver gadering, in zake oprichting van een ver- zekeringsfonds onder houders van paarden in Wonseradeel, is besloten tot oprichting over te gaan. De vergoeding bij verlies, die telken jare op de algemeene vergadering zal worden vastgesteld, is voor het eerste jaar bepaald op 50% van de geschatte waarde, terwijl het doode paard het eigen dom blijft van den verzekerde. Een bestuur is benoemd en zopdra hiervoor een luspeo- E 1 Zondagmiddag werd in „de Doele“ een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Afd. Wonseradeel van den Bond van Nederl. onderwijzers. Te ongeveer twee uur opende als waarne mend Voorzitter, de heer Berger van Mak- kum de vergadering met de mededeeling, dat tot aller teleurstelling de spreker, de heer Ketelaar van Amsterdam, den trein had gemist en dus niet kon komen. Hij ver zocht evenwel de vergaderden, die inlich tingen omtrent het doel en streven van den Bond wenschten, deze te vragen, daar naar hij vertrouwde, er ook wel onder de aan wezigen zullen zijn, die deze vragen willen beantwoorden. De heer A. Halbertsma van Warns noemt dit een erge teleurstelling, en vindt het alles behalve aangenaam, dat de vergaderden als ’t ware te vergeefs zijn gekomen, en hij wenscht voorlezing van het telegram. Hieraan wordt bereids voldaan, en het blijkt, dat eerst een telegram is afgezonden uit Amsterdam, dat de heer Ketelaar den trein had gemist, doch nu de reis over Hee- renveen zou maken. Een tweede telegram uit Heerenveen berichtte, dat hij vandaar niet in Bolsward kon komen en dus de te rugreis moest aanvaarden. Hij verzoekt een nieuwen dag te bepalen. De heer de Boer van Leeuwarden stemt toe, dat het jammer is, dat de spreker niet is gearriveerd, doch vindt, dat het geenszins tot haarkloverij aanleiding mag geven, maar dat men zich dient te bepalen tot het pro gramma, dat is, het vragen of geven van inlichtingen omtrent den Bond, waarop de heer Halbertsma toch wenscht te vragen, waarom Bolsward is gekozen als vergader plaats door de Afd. Wonseradeel. De Voorzitter antwoordt, dat dit geschied de, om propaganda te maken, ook bij de onderwijzers te dezer stede, omdat het ver- eenigingsleven hier weinig of niet bestaat bij de onderwijzers, eu tevens omdat Bols ward nog al van verschillende zijden is te bereiken. De heer v. d. Baan alhier deelt daarop mede, dat inderdaad hier ter stede de on derwijzers geen vereeniging bezitten, geen bijeenkomsten, zelfs geen arrondissements- vergadering hebben. In Dokkum, waar hij voor anderhalf jaar werkte, was dit geheel anders, en hij hoopte, dat het ook hier beter zou worden. Reeds komen enkele der on derwijzers nu ééns per maand samen, en wellicht zal hieruit geleidelijk een vereeni ging tot stand komen. Hij verheugt zich dat de Afd. „Wonseradeel" hier wilde komen vergaderen om propaganda te maken. Het valt niet te ontkennen, dat er bij het publiek en ook bij eenige onderwijzers ver keerde meeningen bestaan, en men den Bond van onderwijzers zelfs wantrouwt. „Dat zijn die lui van den Hartogh, die te Amsterdam een paar zijner autoriteiten op straat durfde uit te schelden, hé werd mij onlangs gevraagd. Het spijt mij, dat een talentvol man als de heer Ketelaar, verhin derd is, zijn onderwerp te behandelen. Hij zou den Bond voorzeker in zijn doel en werking geschetst hebben, en hebben aangetoond, dat die Bond niet bestaat uit jonge onderwijzers, die slechts wat hard roepen en onbesuisd te werk gaan. Het on derzoek heeft immers aangetoond, dat 75% der leden reeds boven de 25 jaren zijn, dus bekwaam zelfs om te kiezen. Het hoofdbestuur bestaat uit zeer beza digde mannen, die met een open oog den toestand van onderwijs en onderwijzers in zien en met een warm hart dezer belangen behartigen. Het onbetamelijk gedrag van den Hartogh is trouwens door de onderwij zers ook niet goedgekeurd, juist integendeel. Het streven van den Bond is lotsverbete ring. verbetering van de positie van den onderwijzer en daarbij is tevens het onder wijs gebaat. De heer Boonstra van Leeuwarden vindt het gelukkig, dat het den heer v. d. Baan gelukt is, deze vergadering in de goede rich ting te voeren. Wij zijn bier saam geko men om de belangen van den Bond te boo- ren bespreken en nu de heer Ketelaar niet is gearriveerd, om het onderwerp„Onder wijzers, vereenigt U“ te behandelen, wil ook ik het mijne er toe bijdragen, om hen, die niet op de hoogte zijn met het streven van den Bond van Nederl. Onderwijzers, omtrent enkele punten voor te lichten. Wij weten allen, dat een enkele weinig vermag in den strijd des levens, doch wan neer personen met dezelfde belangen, met dezelfde wenschen zich vereenigen, dan vormt dat een macht, die invloed kan uit oefenen. Verschillende vereenigingen zijn fdzQO gevormd, en ook de Bond van...^ laat teur zal zijn benoemd, wordt tot schatting der ter verzekering aangeboden paarden overgegaan. Blijkens geplaatste advertentie in de L. C. bestaat er nog gelegenheid tot deelname, door zich bij een der bestuursleden aan te melden voor 20 April a.s. Zurich, 12 April. Uitslag van den gis teren gehouden wedstrijd in het schijfschie ten. Eerste omloop, 28 deelnemers. Prijs f 15 W. M. bij de Weg te Zurich met 165 punten, le premie f 6 B. E. Strandstra te Zurich met 135 p., 2e premie f 3 J. Reitsma te Pingjum met 105 p. en 3e premie f 1,50 H. Dijkstra te Pingjum met 100 p. Tweede omloop, 36 deelnemers. Prijs f 9 B. E. Strandstra te Zurich met 165 punten, le premie f 5 F. van Popta te Kimswerd met 145 p., 2e premie f 2,50 W. C. de Boer te Cornwerd met 135 p. en 3e premie f 0,50 J. Weima te Zurich met 135 p. Zevenwouden, 11 April. Een boer in zekere gemeente, wenschte een kalf te slachten, dat hij bij de commiezen aangaf voor f 3. Toen de ambtenaren kwamen om het kalf te taxeeren, bleek het, dat het dier een waarde had van minstens f 12 en zij dus wel genoodzaakt waren om het kalf te naasten, maar het mocht niet vervoerd wor den, omdat op den stal van den boer mond en klauwzeer heerschte, zoodat de ambte naren zich wel bij de taxatie van den boer moesten neerleggen. Wonseradeel. Aan de gemeente verordening op den kinderarbeid, waarbij verboden is, kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaar in dienst te nemen, wordt dit jaar streng de hand gehouden. Een gevolg daarvan is, dat die kinderen, wier plaats op de schoolbanken is, thans van het onderwijs profiteered. Een tweede gevolg, dat nu grooteren worden gebruikt voor het werk, dat anders voor de kleine kinder handen was bestemd. Mocht het er toe leiden, dat de hoogst ongezonde toestand, dien we in de bouwdorpen wel beleefd hebben, dat n.l. vrouwen en kinders op het land zijn, terwijl de mannen geen werk kunnen vinden, worde opgeheven Heerenveen, 13 April. De 28-jarige landbouwer K. B. te Opeinde (Sm.), wiens knecht en meid door de Rechtbank, alhier, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld zijn, omdat zij in een strafzaak tegen hun boer valschelijk te zijnen gunste hebben getuigd, werd hedenmorgen zelf voor den rechter van instructie geroepen. Hij wordt verdacht gehouden, zijn knecht door bedreiging met wegzending en zijne meid door eene belofte van geld tot het afleggen hunner valsche getuigenissen te hebben overgehaald. Het verhoor schijnt voor die verdenking voldoenden grond te hebben opgeleverd het einde is althans geweest, dat ook de boer in voorloopige hechtenis is gesteld. Leeuwarden, 13 April. Gisteravond omstreeks zes uur heeft hier weder eene ontploffing plaats gehad, waarvan de slag tot op Schenkenschans gehoord werd, ’t Was aan de veemarkt, kort bij’t Hotel „Deibel" waar men thans aan het zoeken is naar de oorzaak licht- of noolgas. De ontploffing van verleden Woensdag avond in de drukke Doelestraat, waarbij ramen verbrijzeld en menschenlevens in ge vaar werden gebracht, bleek ontstaan te zijn door een verstopte en dientengevolge gesprongen rioolput, thans bijna weder her steld. Ook bij deze ontploffing is een zwaar ijzeren deksel van zulk een put verbrijzeld. Hepk. Adv. BI. Balk, 12 April. Aan het op Pinkster- Maandag a.s. in Gaasterland te houden festival, zullen niet minder dan 11 fanfare corpsen (samen ongeveer 180 man sterk) deelnemen. Dat kan goed worden! Oudemirdum, 12 April. Het is be paald verbazend, hoeveel lammeren, biggen en kalveren dit voorjaar in ons dorp en environs sterven. Alleen van den landb. D. de V. alhier zijn reeds 29 lammeren ge storven. De schade, die hierdoor geleden wordt, is zeer aanzienlijk. Hierbij komt nog, dat de waarde van het vee zeer ge ring is. Boeren, die binnen kort om ver schillende reden moeten verkoopen (huur betalen, te weinig hooi enz.) „rooken een leelijke pijp.“ We overdrijven niet als we beweren, dat de koeien gemiddeld f60 a f70 per stuk te goedkoop zijn. Politieke rede. De heer A. Bouman, Lid der Tweede Kamer voor het district Harlingen, is voornemens in de week na Paschen in verschillende plaatsen van dat district en wel bepaaldelijk te Makkum, Sexbierum, Workum, Witmarsum, Harlin gen en BoUward ah spreker op te tredea» ik het noemen van de Klasse-onderwijzers, en gelukkig valt er reeds op eenig resultaat te wijzen. In Leeuwarden is door de sa menwerking der onderwijzers een betere re geling der tractementen tot stand gekomen, het is reeds een eerste stap op den goeden weg. Ook de zelfstandigheid van den klas- se-onderwijzer is iets verbeterd. Al wordt hij nog niet voor vol aangezien, toch begint men bijv, in Amsterdam en Den Haag re kening te houden met de wenschen der on derwijzers. Nog meer punten van het pro gramma zoude ik onder de aandacht kunnen brengen, doch meen reeds aangetoond te hebben, dat aaneensluiting der onderwijzers nuttig en noodig is. Bakkers, boeren en anderen richten tegenwoordig ook vakver- eenigingen op en de onderwijzers hebben daartoe voorzeker ook alle recht. De heer de Boer van Leeuwarden merkt op, dat de heer v. d. Baan heeft gesproken over de jongere leden van den Bond. Hij meent er op te mogen wijzen, dat die jon geren toch hun acte hebben behaald, dus een bewijs hebben van goed ontwikkeld te zijn. Zij zijn door de wet en de autoriteiten als onderwijzer erkend, en mag er iets aan hunne vorming ontbreken, dan is dit aan de gebrekkige opleiding te wijten. Punt C van het programma van den Bond handelt over verbeterde opleiding, en in dit opzicht is er werkelijk nog wel wat te doen. De kweekscholen kunnen bij lange na niet in de behoefte aan onderwijskrachten voorzien en de normaalscholen en de particuliere op leiding, moeten als aanvulling dienen. Een verbeterde opleiding is dus wel een eisch des tijde te noemen. Men heeft berekend, dat voor het geld, wat tegenwoordig de ver schillende normaalscholen en de particuliere opleiding kosten, reeds 9 kweekscholen zou den kunnen komen, die per jaar dus al 180 onderwijzers zouden afleveren, waarvan men mag veronderstellen, dat zij beslagen ten ijs komen. En dat geld zou goed besteed zijn. Voor Lombok, voor de nieuwe geweren enz. was geld beschikbaar, en zou het streven, van den Bond om verbeterde opleiding ten bate van het onderwijs te bekomen, dan ook eindelijk geen gehoor kunnen vinden De heer de Haan van Leeuwarden, Op onze afdeelingsvergadering komen ook on derwijzeressen, want ook die hebben voor een groot deel dezelfde belangen als de on derwijzers. Ook die wenschen hun positie verbeterd te zien, en sluiten zich daartoe bij onze afdeeling aan. Op een vergadering komen de belangen ter sprake, en treden daardoor meer in het licht. Men krijgt daar door vaak een ruggestootje, om te willen, en wat men ernstig wil, zou men dat ook niet kunnen Op eene zaak bij den Bond wil ik nog even wijzen, nl. de weerstandskas. Er zijn er, die om den strijd naar verbeteringen, gestraft werden met ontslag, en dezulken worden uit die kas geholpen. Ook doet de Bond zijn invloed gelden, wanneer iemand met ontslag wordt bedreigd, en dit heeft zelfs wel eens het gevolg gehad, dat aan zulk een bedreiging geen gevolg werd ge geven. In ieder geval is de weerstandskas als een reddingsboot, wanneer een onder wijzer in den strjjd schipbreuk mocht lijden. De heer Haringsma voert nog aan, dat fioewel een gepast gevoel van eigenwaarde is te apprecieeren, toch dit niet de eenige drijfveer is, die de leden van den Bond heeft doen vereenigen. ’t Is niet slechts eigenbe lang, wat gewicht in de schaal legt, ook de belangen van het onderwijs worden voorge staan, en wel juist het eene door en met het andere. Er wordt aangedrongen op ver betering van salarissen, evenwel niet op de aanvangsalarissen. Voor een jongmensch is een jaarwedde van f500 voldoende, maar wanneer een onderwijzer ouder wordt, en dikwerf ondanks studie en ijver niet hooger kan komen, dan laat zijn positie te wenschen over. Door bijverdienste, als correspondent van dagbladen, met schrijfwerk of door agent schappen van verzekering-maatschappijen moet in de leemte voorzien worden. Voor dergelijke onderwijzers geldt de eisch een billijk salaris te erlangen, door een geleide lijke opklimming en een betere regeling, omdat het voorzeker ook in het belang is van het onderwijs, dat hij een behoorlijk bestaan vindt voor zich en zijn gezin, en in een meer onafhankelijke positie verkeert, dan nu vaak het geval is. Dan nog is op te merken, dat de onder wijzersbond niet een baasjespelen is tegen de hoofden, neen, meer is het een streven om meer prestige te kunnen uitoefenen. Vooral op het platte land is het boven- en ondermeester nog van hinderlijken invloed op het onderwijs. Het moet steeds het streven zijn van den onderwijzer, het vertrouwen van den leerling te winnen, en dit wordt op sommige plaatsen den ondermeesters haast onmogelijk gemaakt, ’t Is geen ijdelheid, die de leden beweegt, ook in dit opzicht ver andering te krijgen. De heer de Boer brengt daarop hulde aan den gemeenteraad van Bolsward, die het vorig jaar toonde, een onderwijzer een be hoorlijk salaris te gunnen, en zelfs het hoofd er voor hield, toen uit Leeuwarden de goed keuring geweigerd werd. In ’t bijzonder ook brengt hij hulde aan den heer Eisma, die in een te Leeuwarden gehouden rede toonde voor tractements-verbetering te zijn, terwijl hij nog er bij voegt, dat de Bond toen het besluit van den raad krachtig beeft gesteund, waarop de Voorzitter de mededeeling doet, dat van den heer Eisma een brief is inge komen, waarin ZEd. bericht, tot zijn spijt verhinderd te zijn, deze vergadering bij te wonen. De leden kunnen evenwel op zijn steun rekenen om lotsverbetering te krijgen. Vervolgens licht de Voorzitter nog toe, dat de contributie voor het lidmaatschap van den Bond f 1,50 bedraagt, waarvoor men abonné is op „de Bode“, het orgaan van den Bond. Men kan worden algemeen lid, of zich aansluiten bij een of andere afdeeling, indien in zijne woonplaats geen afdeeling bestaat. Hij zal bij de vergaderden een lijst doen circuleeren. De heer Fabriek van Sneek wenscht nog even mede te deelen, dat er bij den Bond een ioformatie-bureau bestaat. Wanneer men hier of daar wenscht te solliciteeren of be noemd is, kan men omtrent de zaken, waar een onderwijzer belang bij heeft, information bekomen in reeds 1100 plaatsen van ons land. Be heer de Boer voegt aan de mededee ling van den Voorzitter nog toe, dat natuur lijk de onderwijzers lid van den Bond kun nen zijn, maar tevens ook zij, die belang stellen in het onderwijs. Op een vergadering te Leeuwarden gehouden, waar ook het doel en streven van den Bond werd besproken, sprak een der autoriteiten de woorden „Nu weet ik, wat er aan ons onderwijs ontbreekt, het is de zelfstandige positie van den onder wijzer nu zal ik den Bond in zijn pogingen steunen." Het was de heer Mr. Bergsma van Dronrijp. De heer Rosier alhier vraagt, of de vorige spreker hulde heeft gebracht aan denzelfden persoon, die den onderwijzer Dijkstra heeft ontslagen, zoo ja, dan vindt hij het een treurige nagedachtenis. De Voorzitter antwoordde, dat door den heer de Boer hulde werd gebracht aan een goede daad ten opzichte van den Bond, waarop de heer Rosier aanmerkte, dat het goede dan zeker meer in het woord dan in de daad bestond, waarna de heeren de Boer en Haringsma opmerkten, dat deze zaak niet aan de orde was, en hier ook niet be hoorde besproken te worden. Door den heer Boonstra wordt nog mede gedeeld, dat ook bijzondere onderwijzers als lid van den Bond kunnen toetreden, en de heer Donker alhier wenscht te releveeren, dat hij nog niet op de circuleerende lijst zou teekenen, in afwachting dat in Bolsward zich een afd. van den Bond van onderwij zers zal vestigen. Is deze er, dan zal hij en gewis meerdere belangstellenden met hem, zich niet onttrekken. De heer Schaap van Zurich vraagt, of het de bedoeling was van het Bestuur, dat op deze vergadering, behalve onderwijzers en autoriteiten, ook verscheiden personen kwa men en dezulken het woord te verleenen, ofschoon zij niet het minst in betrekking staan met het onderwijs. De Voorzitter antwoordt hierop, dat in de advertentie in de Bolswardsche Courant stond, dat de toegang vrij was. Dit was evenwel niet de bedoeling, en de onderwij zers en autoriteiten alleen wilde men bij voorkeur uitnoodigen. Met een woord van dank aan de Sprekers, waaraan het is te danken, dat, hoewel de spreker absent bleef, toch de vergadering niet vruchteloos is geweest, sluit hij de bijeenkomst, waarna hij nog de mededeeling doet, dat zich acht onderwijzers hebben aan gesloten bij den Bond. De vergadering was bezocht door onge veer 30 onderwijzers, een paar autoriteiten, benevens een 20-tal andere personen. (i Bolswardsche Courant 'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1