NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARD EN WONSERADEEL De aanstaande verkiezing. nT - h I A. FABER, No. 36. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. 1 BINNENLAND. Stembiljet. I- E. DE VRIES 9 cent. firma J. Jakles, ;eft een mooie sorteering Bonten, VOOR e> ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict op CANDIDATEN (in alphabetische volgorde). $XXXXXKXX)CXXXXXXXX$ DONDERDAG 6 MEI. blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geld boete van ten hoogste honderd twintig gulden. „Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, een voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend.* Het stembiljet is als volgt ingericht In alphabetische volgorde te stellen en bij gelijkheid van naam de alphabetische volgorde van de eerste voorletters te volgen. Aan de achterzijde van het stembiljet moet de handteekening gestempeld worden van den burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict of waarin het geheele kiesdistrict is gelegen. De verkiezing voor leden van de tweede Kamer der Staten-Generaal, overeenkomstig de nieuwe kieswet, nadert. De nieuwe kieswet spreekt van den dag der verkiezing en van den tijd tot stemming bepaald. De dag der verkiezing is de dag, waarop bij den burgemeester der gemeente, die hoofd- v’ is bij in „DE VALK.” :Prijs per */2 flesch Nu ze eenmaal afgeschaft zijn, is eene kentering in de meening gekomen. Zelfs bij de voorstanders van de afschaffing is twijfel gerezen of die maatregel wel zoo verstandig was. De kermis was een der meest geschikte gelegenheden om de ver schillende kringen der maatschappij met elkaar in aanraking te brengen. Die perio dieke dagen van uitspanning keerden dan ook onder een anderen naam terug, maar men bevond, dat de oude „gereglementeer de* kermis toch veel voor had boven het geen er voor in de plaats kwam. Rotterdam zal nu eerlang wederom een beslissing moeten nemen of het de kermis zal bestendigen of afschaffen. Aan dien tel kens terugkeerenden drang om tot de af schaffing te besluiten, zal daardoor een einde worden gemaakt: wordt de voorgestelde verordening aangenomen, dan zal in het vervolg alleen bij het heerschen van be- smettelijke ziekten of wegens bijzondere omstandigheden de kermis niet gehouden worden. Wordt de voorgestelde verordening goed gekeurd, dan mag men aannemen, dat de traditioneele kermis voor goed bestendigd is. Volgens de opgaven tot dusver ver kregen, zal dit jaar een derde minder beet wortelen worden aangebouwd dan in het loopende jaar. In 1896 waren ongeveer 44,000 hectaren met beetwortelen beteeld. Tusschen de Nederlandsche Kiosken- Maatschappij en het algemeen Reizigers- Ondersteuningsfonds (P. F.) is eene over eenkomst gesloten, ten doel hebbende de exploitatie van couponboekjes, geldig aan alle restauraties 2e klasse van de spoor wegstations. Deze boekjes van 10 coupons zjjn van 1 Mei af verkrijgbaar aan de buf fetten en aan de kiosken te Rotterdam a f 1,05, geven aan een 17-tal stations recht op koffie, thee, bier, spuitwater, cognac, rum en een broodje met kaas tegen één coupon, broodje met vleesch tegen twee cou pons. De restaurateurs hebben echter het recht, de coupons voor meer artikelen geldig te maken. De tapper J. W. B. A. te Nijmegen leefde sedert eenigen tijd in zeer gespannen verhouding met zijne echtgenoote. Oorzaak der verwijdering tusschen hen moet gezocht worden in de meer dan gewone welwillend heid der vrouw tegenover anderen. Zondag leidde de bespreking van een en ander tusschen man en vrouw opnieuw tot verregaande ruzie, waarbij de man aan de vrouw drie messteken toebracht. Daarna trachtte hij zich zelf den hals af te snijden, hetgeen evenwel niet goed vlotte. De zich zelf toegebrachte wonde is van ernstiger aard dan die zijner vrouw. De man moest dan ook in het ziekenhuis worden opge nomen. In een boerderij te Gasselte (Dr.) zijn in April vijf stuks runderen van gebrek omgekomen. Van een akker aardappelen, tot diezelfde boerderij behoorende, zijn de aardappelen van den oogst 1896 niet ge dolven, terwijl van een perceel hooiland aldaar het gras wel gemaaid, doch niet binnengehaald is. Vrijheidsberooving. Gelijk men weet is bij de rechtbank te Amsterdam een zaak aanhangig, waarbij een politiebeambte zich te verantwoorden heeft over berooving van vrijheid. Dit geval staat naar wij uit goede bron vernemen, niet alleen. Een Duitsch musicus, die des avonds in het orkest van een café chantant of iets dergelijks mede werkt, heeft zich tot H. M. de Koningin-Regentes om vergoeding van schade gewend, wegens wederrechtelijke berooving zijner vrijheid van de zijde der politie, door hem beloopen. Op een avond, dat hij zich naar zijn werkkring wilde begeven, was hij plotseling ongesteld geworden, en had hij zijn bewust zijn verloren. Toen hij weder bij kennis kwam, bevond hij zich in een politiebureau, waar alle betoogen en verzoeken om in vrij heid gesteld te worden vruchteloos bleven. Het verzoek om dan althans zijn vrouw van zijn verblijf, door een kruier voor zijn rekening, in kennis te stellen werd mede geweigerdwat den arrestant toch door list, geld en goede woorden gelukte door de bemiddeling van een schoonmaakster in ’t bureau aanwezig. De vrouw kwam spoedig opdagen, bracht den aanwezigen politiechef aan ’t verstand, dat hij zich in zijn arrestant vergiste, die dan ook des nachts in vrjjheid gesteld werd, doch zich nu zijn schade en boete wil ver goed zien, tot een bedrag van f 64. H. M. stelde het verzoek in handen van den off. van justitie te ’sHage, die de zaak renvo- yeerde aan den officier te Amsterdam, Sneek, 4 Mei. De Bond van N. Onder wijzers hield hier j.l. Zondag een propa- gandavergadering, die slechts door een 40 personen werd bezocht. Onder de aanwezigen merkten we opden president der pl. schoolcommissie, den heer A. Breunissen Troost en den wethouder P. Fennema. Als spreker trad op de heer Th. Ketelaar van Amsterdam, die uiteenzette ’t doel en ’t streven van den Bond, alsmede wat deze reeds heeft bewerkt. De heer Troost dankte ten slotte den heer K. voor diens rede, betuigde zijn volle sympathie met de ideën van den Bond, maar wenschte nog omtrent een paar zaken, nadere toelichting, waaraan de heer K. be reidwillig voldeed. De heer Mr. J. C. de Marez Oyens administrateur aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, door de Chr. Hist, in Sneek uitgenoodigd, om zich candidaat te laten stellen voor dit distiict, beeft op een cordate wijze geantwoord, dat hij zich hier niet voor laat leenen. Banier. 4 Mei. In geen jaren werden hier zooveel kievitseieren aangevoerd als heden. Naar berekening vormden de drie partijen van drie verschillende opkoopers samen een duizend of tien, waarvoor men 12 ct. per stuk betaalde. Als men nu nagaat, dat deze belangrijke aanvoer gevonden is tusschen 27 April en 1 Mei, dan valt ’t gemakkelijk te begrijpen, dat ’t aantal kievitten dit jaar werkelijk groot is. In ’t vorig jaar toch bedroeg de laatste aan voer slechts 4590, die slechts 10 A 11 ct. per stuk opbrachten. Den hoogeren prijs, die er thans voor wordt besteed, dankt men aan de Brusselsche hotels, die tegen woordig zeker gevuld zijn met gastronomen van de eerste soort. Stavoren, 3 Mei. Met de ansjovisvangst gaat het naar wensch in de laatste dagen. Vooral Donderdagnacht was de vangst over vloedig. Alléén aan den vischhandelaar Hage te Hindeloopen werden Vrijdagochtend 400,000 stuks afgezet tegen f 7 de 1600. Er heerscht eene verbazende bedrijvigheid op zee en in de keeten, waar de vischjes gezouten worden, komen handen te kort. Heerenveen, 3 Mei. Zaterdagmorgen werd door den visscher Rein Scholte in het groote vaarwater de Heerensloot, tus schen Stobbegat en Nieuwebrug, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, met doeken omwikkeld en met een paar straat steenen bezwaard. Uit den toestand van het lijkje meende men te kunnen opmaken, dat het alreeds drie weken in het water had gelegen. Het werd door de politie en de marechaussée opgebracht naar het ge- rechtgebouw alhier en is, na geschouwd te zijn, ter aarde besteld. Naar we vernemen, heeft de schouwing uitgewezen, dat het kind heeft geleefd. Als vermoedelijk schuldige in deze treurige zaak is Zaterdagnamiddag de 25-jarige boe rendienstmeid Hielkje P. van Haskerdijken voor den rechter van instructie geleid en na verhoor in hechtenis genomen. Sedert hare aanhouding verkeert zij steeds in een toestand van zenuwachtige overspan ning, zoodat zij voortdurend moest worden bewaakt. Heden is zjj, op advies van de geneeskundigen, in vrijheid gesteld en naar de woning van haren boer teruggevoerd. ’t Plan moet hebben bestaan, dat zij 12 Mei in het huwelijk zou treden. 3 Mei. Terzelfder tijd als deze boe renmeid werd ook aangehouden de dagblad correspondent F. J. P. alhier. P. heeft j. 1. Dinsdag bij de verkooping van drukkerij- materiëel van win. den heer Hessel een drukpers en een partij letters gekocht tot een bedrag van ongeveer f 500. Hij overhandigde den notaris een borgbriefje, onderteekend met den naam van den heer mr. Spiering, vroeger subst.-oö. bij de arr.- rechtbank alhier, thans kantonrechter te Terneuzen. Bij onderzoek is gebleken, dat dit briefje valschekjk is opgemaakt. Na verhoor voor den rechter-commissaris, aan wien P. bekende, is ook hij in hechtenis gesteld. Leeuwarden, 4 Mei. Aan de heden alhier gehouden paardenmarkt heeft de aan voer nog geen tweehonderd stuks bedragen. Vreemde koopers waren niet aanwezig. Met den handel ging het dan ook slecht, bij gebrek aan kooplust. Op den weg naar de markt moet een dienstmeisje in de stad zeer ernstig aan het hoofd getroffen zijn door een jong paard, dat achteruit sloeg. Men heeft haar in „De stad Parijs* in ’t Nauw binnengebracht en het paard ter markt afgezonderd. Hepk. Adv.bly Up een vastgesteiaen aag in <ie kies wet aangeduid als „de dag der verkiezing* kunnen bij den burgemeester der gemeente die hoofdplaats is van het kiesdistrict of waarin het geheele kiesdistrict gelegen is, van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur, opgaven van candidaten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering der opgave geschiedt per soonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. Is geen candidaat op die lijst gebracht, dan verklaart de burgemeester dat niemand is benoemd. Is slechts één candidaat op die lijst ge bracht, dan verklaart de burgemeester dezen candidaat te zijn benoemd tot lid der Kamer. Zijn er meer candidaten opgegeven, dan geschiedt, gelijk hiervoren is gezegd, binnen 14 dagen een stemming. De burgemeester zorgt dat de ingeleverde opgaven op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden gelegd. Hij doet ze zoo spoedig mogelijk in afschrift aanplakken en tegen betaling der kosten daarvan afschriften verkrijgbaar stellen. De ingeleverde opgaven van candidaten worden naar de volgorde, waarin zij bij den burgemeester zijn ingeleverd, door hem ge nummerd. Meerdere opgaven van denzelfden candidaat verkrijgen hetzelfde nummer als de eerst ingediende dezer opgaven. De namen, de voorletters en woonplaatsen der candidaten worden door den burgemeester in alphabetische volgorde der namen op een lijst gebracht. Minstens 3 dagen, voor den voor de stem ming bepaalden tijd, ontvangt elk kiezer een kaart, bevattende een oproeping voor de stemming. Op deze kaart worden o. a. ver meld het aantal te vervullen plaatsen en de namen en voorletters der candidaten in alphabetische volgorde. Minstens drie dagen voor de stemming geschiedt tevens openbare kennisgeving van de namen en voorletters der candidaten in alphabetische volgorde. Op den dag der stemming overhandigt de kiezer aan het stembureau de kaarthij ont vangt daarop uit handen van den voorzitter het stembiljet, waarop in alphabetische volg orde de namen zijn gedrukt der candidaten waarover de stemming geschiedt, met een wit stipje vóór iederen naam. De kiezer begeeft zich na ontvangst van het stembiljet onverwijld naar een niet in gebruik genomen lessenaar en stemt aldaar, geheel buiten eenigen directen invloed van wien ook, aan weerszijden van de lessenaar is een schut ter breedte van ten minste 1 en ter hoogte van ten minste 2 -meter door met een potlood het witte stipje, geplaatst voor den naam van den candidaat zijner keuze, zwart te maken, waarna hij zijn biljet in de stembus steekt. Nog zij herinnerd, dat in art. 151 het volgende is bepaald: „Hij, die een opgave, als bedoeld in art. 51, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekening geen voldoend uantal voor een wettige opgave zou over Door den heer J. H. Jansen, oud-ont- vanger der invoerrechten en accijnsen is een vlugschrift in het licht gegeven, waarin hij het oprichten aanbeveelt van een Pen sioenfonds voor gebrekkige en oude werk lieden. Hij verlangt een nationaal fonds, wat volgens hem te vinden is door de hef fing van een invoerrecht op tarwe. Een in voerrecht van ƒ1 zou volgens den heer Jansen opbrengen ƒ5,335,000, juist de som voor zulk een pensioenfonds geëischt, dat dan uitsluitend betaald zou worden door de „wittebroodskinderen.* Als de werkman zich vergenoegt met het roggebrood, zou hij zelf geen cent voor zijn pensioen behoeven te betalen. Aan de vier millioen „witte broodskinderen* zou het slechts vijf kwart jes in een geheel jaar koeten en daardoor zouden zij een werk van weldadigheid stich ten, dat alle werken van weldadigheid en deugd en menschlievendheid overtreft. Bij den heer Jansen zou dus niet de hef fing van een invoerrecht op de granen moe ten strekken om den landbouw tot bloei te brengen, maar om den werkman een pensioen te bezorgen. Door het korps officieren der d.d. schutterij te Haarlem is aan de komman danten der d.d. schutterijen het ontwerp gezonden van een adres aan H. M. de Ko ningin-Regentes, waar gewezen wordt op die punten, welke in de eerste plaats drin gend verandering eischen. Het korps vraagt daarvoor de adhaesie der officieren van de schutterij. Wij deelen mede dat het Landhuis- houdkundig Congres den 8en Juni te Hoorn zal worden geopend. De Haagsche Courant vestigt er de aan dacht op, dat dien dag hoogstwaarschijnlijk de stemdag voor de verkiezingen der Tweede Kamer zal wezen of althans die stemdag zeer spoedig volgen zal. Terecht is het dus te onderstellen, dat van hen, die gewoonlijk de landhuishoud kundige congressen bij wonen, het hoofd er niet naar zal staan om hunne aandacht te wijden aan de zaken, welke op die con gressen behandeld worden. Een vijftien jaar ongeveer geleden heerschte er een streven om de kermissen af te schaffen. Het sloeg van de eene stad over naar de andere en in verscheidene gemeenten werd het besluit genomen om aan die oude instelling een einde te maken. Het was zeer tegen den zin van een groot deel der burgerij, maar er werden zoovele economische en zedelijke bezwaren tegen de kermissen aangeveerd, dat de meerder heid der Raadsleden aan de afschaffing hun stem gaven. I ■El NAMEN. 1) VOORLETTERS. Bolswardsche Courant, -S N O ■■g’ö ft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1