NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEX O Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. No. 38. III f De nieuwe Tweede Kamer. BINNENLAND. I VOOR i ra ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. '^XXXXXKXXX^XXXXXXXK^ DONDERDAG 13 MEI. ^KXXXXXXXX I Amst. Crt, Gevat. President op een crimineele zitting, na het schitterend pleidooi van een advokaat, tot een boef, die reeds bij de instructie volledig schuld bekend heeft „Hebt gij nog iets ter uwer verdediging in het midden te brengen „Edelachtbare, ik ben onschuldig, mijn verdediger heeft mij daarvan zoo even vol komen overtuigd/ Arum, 8 Mei. De kansen op het tot stand komen van een tramverbinding tus- schen deze plaats en Franeker beginnen, naar ons wordt medegedeeld, te rijzen, daar de heer directeur van de Ned. Tramweg- maatschappij met dit doel hier in den laat stee tijd reeds bezoeken heeft afgelegd. De weg zou alsdan waarschijnlijk komen te loopen langs Achlum en Tzutn, om ook deze plaatsen van het tramverkeer te doen profiteeren. Achlum, 8 Mei. Nadat hier een boeren plaats, waar het mond- en klauwzeer ge- heerscht heeft, ontsmet is, heeft de bewoner haar metterwoon verlaten. De nieuwe huur der is echter nauwelijks aangekomen, of onder zijn vee is nu ook de ziekte uitge broken, zoodat het bordje kon blijven staan. Fr. Zuidwesthoek, 10 Mei. Hoenu? Een landbouwer te W. moet 12 Mei, over morgen, verhuizen naar H., waar hij eene plaats heeft gehuurd. Maar op deze plaats is mond- en klauwzeer uitgebroken! Men wil dit ia de beste oplossing het nieuwe Art. 84 der Grondwet. Verscheidenheid van politieke overtuiging zal er onder de kiezers wel blijven, zoolang de kiezers menschen, d.i. onderling verschil lend zijn. En evenzeer zal ook de afspiege ling dier overtuiging in de keuze der afge vaardigden, in de samenstelling der Kamer noodwendig blijven. Zoo is dan zekere bont heid van politiek geloof op het Binnenhof gelegen in den aard der dingen. Geen enkele staatkundige partij kan dus, bij een billijke kiesrechtregeling, in redelijkheid verlangen dat alleen zij in de Kamer vertegenwoordigd zij. Tegenstanders, belijders van andere politieke inzichten, zal men altijd tegenover zich vinden. Maar nu is het, gezwegen van het gehalte uwer eigen mannen, allerminst onverschillig wie gij in het andere kamp bijeen vindt. En ook ligt de zaak niet zoo, dat gij liefst minwaardige, onbekwame tweede-rangs volksvertegenwoordigers tegenover u zoudt vinden. Zoo goed mogelijk uit te komen in het Parlement moet niet alleen voor elke partij het natuurlijk streven zijnmen moet dat ook in welbegrepen eigenbelang elkander toewenschen en men moet zich er van door dringen, dat dit ook is in het algemeen belang. In de Tweede Kamer, die de huidige ver vangen zal, zijn er velen, die wij noode zouden missen. Hen bij name aan te duiden is onnoodig. Wij kunnen ons niet denken dat niet ieder, die het Parlement in zijn samenstelling kent, met ons buiten alle vraag naar partij om de herkiezing wenscht van verscheidenen, wier plaats als aangewe zen is op het Binnenhof. Het komt ons voor, dat hoe bekwamer de volksvertegenwoordiger en hoe waardiger hij in alle opzichten is zijn hoog ambt te ver vullen, bij des te meer tot vruchtbaar overleg met de Regeering in staat zal zijn. Des te minder zal hij vastgeroest wezen in vooropgezette partij-meeningen. Een stijfkop een bekrompen man zoekt kracht in onver zettelijkheid. Iets toe te geven zou hij ver raad achten. De man-van-studie heeft een open oog voor het betrekkelijke van alle dingen. Hij zal ook in de leer der tegen standers, ook in de vruchten van hun arbeid, het goede weten te waard eeren. De keuze van waardige volks-vertegen- woordigers beteekent, dat het algemeen be lang goed zal worden behartigd. Want wan neer naar het Binnenhof afgevaardigd worden mannen, van welke partij ook, voor wier kortzichtig oog de publieke zaak verschijnt in het licht van een klassenbelang, eenzijdigen, die daarheen gezonden zijn om zeer speciale wenschen te bevredigen, menschen, die niet heel het bestel van het ingewikkeld maat schappelijk raderwerk kunnen overzien, ge speend aan alle diepgaande studie van de groote vraagstukken die onzen tijd beroeren, geloof niet dat dan ons land de kies- rechtuitbreiding ten goede gedijen zou. Aan deze eenvoudige waarheid te herin neren scheen ons niet overbodig, waar de stembus straks staat geopend te worden. De Grondwet heeft in den kiezer geëischt het bezit van zekere kenteekenen, waaruit zijn „geschiktheid", zijn „maatschappelijke welstand" zou spreken. Aan den gewonen wetgever liet zij weliswaar over die kentee kenen te omschrijven, maar naar haar be doeling zou deze zich daarmee ernst moeten maken. Ten aanzien van den verkiesbare is zij vrijgeviger geweest dan met betrekking tot den kiezer. De bepaling, die wij aan het hoofd van ons schrijven aanhaalden, stelt vast dat de afgevaardigde aan geen andere eischen heeft te voldoen dan aan deze positievedat hij mannelijk Nederlander zij en vervuld hebbe den leeftijd van dertig jaar aan deze nega tieve dat hij niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijn goe deren hebbe verloren noch van de verkies baarheid ontzet zij. De gewone wetgever mocht hieraan niets toe of af doen. Eens en vooral heeft de grondwetgever hiermee uit gesproken dat binnen deze waarlijk zeer ruime grenzen elk dertigjarig mannelijk Nederlan der tot Tweede-Kamerlid benoembaar is. Een vrijgevigheid, die men niet moet voorbij zien, waar men de bepalingen voor het actief kiesrecht gaat beoordeelen. Het Iaat zich denken dat bij een allemans- kiesrecht zekere bepalingen gemaakt worden nopens den verkiesbare. Omgekeerd ook: dat het kiesrecht aan banden gelegd wordt, maar (Je keuze door niets wordt belemmerd. Waar van Prinsterer" doet druk haar best om een candidaat te vinden. Thans moet ze een verzoek gericht heb ben aan Jhr. van Eqsinga te Leeuwarden, (welke Eijsinga dat is, weet ik niet). Mocht die weigeren, dan geloof ik, zal men aan kloppen bij een lid van Frieslands Staten, die vrijzeker voor de candidatuur wel te vinden zal zijn. De anti-revolutionairen kiezen natuurlijk a.s. Zaterdag mr. Th. Heemskerk. Hoogst waarschijnlijk zullen de Katholieken met geen eigen candidaat komen, maar vrijzeker en corps de candidatuur der Doleerenden steunen. Dezer dagen passeerde een rondreizende stoelenmatters-familie het tichelwerk van „ten Hove", aan den straatweg Goor-Mar- keloo. Het hoofd der familie ranselde den hond, die den woonwagen trok, af. Een der arbeiders van het tichelwerk maakte hem daarover een aanmerking, waarop de stoelen- matter een lang mes uit de kar zocht en daarmee op den arbeider toeschoot. Deze had nog even den tijd zich in een nabijstaande woning in veiligheid te stellen. Om toch zijn woede te koelen, misschien ook wel om te toonen, dat hij „baas" over zijn hond was, sneed hij het dier den kop af. Onder de bedreiging, dat „de leelijke, roode donder", de arbeider hetzelfde lot zou ondergaan, als deze hem in handen viel, trok daarop de familie verder. Men schrijft uit Tiel aan de Nieuwe Arnh. Ct. Zóó meet men hier de couloirs, die voor de eerste verkiezingen ten stadhuize zijn aangebracht. De heer K., de dikste onzer medeburgers, ontving het verzoek om op het stadhuis te komen. Daar stonden de lessenaars, achter in een smal gangetje. De heer K. probeerde er binnen te schui ven, wat dan ook lukte. De ruimte was zoo, dat hij, voor zijn rechterarm, ruimte hield om te kunnen schrijven. Na deze proef zijn ze goedgekeurd. In hun Maandblad deelen de heeren Dr. Van Hamel Roos en Harmens mede, dat zij de justitie dezer dagen opmerkzaam hebben gemaakt op een zeer brutale ont duiking van de boterwet. In sommige winkels heeft men nl. de gewoonte de vaten met surrogaat of kunstboter gevuld in een zoo danige schuine positie te zetten, dat bet woord „surrogaat" of „margarine" juist be dekt wordt door de stellage, waarop de vaten staan. Het publiek koopt natuurboter en krijgt blijkens ons onderzoek mengsels van 40 a 60 pc. margarine. Indien nu gereclameerd wordt, laat de verkooper het vat zien en... ipderdaad het woord margarine wordt zicht baar. Dus... aan de eischen der boterwet is voldaan. „Maar", zegt de kooper, ik heb natuurboter gevraagd. „Ja, dat hebben wij niet gehoord", is dan het antwoord. Wij raden, zeggen genoemde heeren, het publiek ernstig aan by den minsten twijfel, den winkelier te vragen het vat te vertoo- nen, waaruit de boter verkocht wordt. Wel kan dan nog bedrog gepleegd worden en uit een niet met „margarine" of „surrogaat" gemerkt vat een mengsel verkocht worden, doch de vrees voor een bekeuring weerhoudt velen nog hiervan, terwijl het leveren van mengsels, indien bewezen kan worden, dat natuurboter gevraagd is geworden, als be drog in den aard der koopwaar, met ge vangenisstraf gestraft kan worden. In dien zin is te Amsterdam reeds proces verbaal opgemaakt geworden. Het is waarlijk hoog tijd, het brutaler worden der verval- schingen in aanmerking nemende, dat in plaats van boete, hechtenis toegepast worde. Een gewichtig werk. De stoomketel voor de tentoonstelling te Dordrecht, wegende 5000 K.G., is na een arbeid van vijf dagen van de losplaats op de plaats van bestem ming aangekomen. Ingezakte bestrating, een beschadigd huis enz. wijzen den weg waar langs het gevaarte bewogen is. De ketel moet dienen voor de machines voor de electrische beweeg- en verlichtkracht. Zeldzaam. Heden morgen, terwijl de hagel op de straten kletterde, kon men hier en daar door de vensters hooren roepen lekkere aardbeien! vee in de wei laten en het oude vee blijven stallen. Gevraagd wordt hoe de oude en de nieuwe bewoners met de overige have het moeten vinden Een ander inconvenient. Een kudde scha pen met de lammeren is op de weide er naast heerscht de ziekte onder het wolvee verdacht verklaard. De eigenaar wil de lammeren verkoopen, maar mag het niet. Hij beproeft thans weide te huren. Maar als dit niet gelukt, hoe dan Rijs, 10 Mei. Voor een paar dagen vond een jongen in een boom een martersnest, waarin een oude met 4 jongen. Spoedig werd een jager gebaaldde moeder wenschte het nest echter in ’t eerst niet te verlaten. Nu werd er water in het nest gegoten en wel met het gewenschte gevolg. De oude kwam te voorschijn en was binnen enkele tellen in het rijk der dooden. Deze dieren doen door het verdelgen van jonge hazen, wilde eenden enz. veel schade. Hepk. Adv. bl. Door de Centrale Liberale Kiesvereni ging in het district Harlingen, is Dinsdag met algemeene stemmen benoemd tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer de heer A. Bonman, aftredend lid. Witmarsum, 10 Mei. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren een 280 tal koeien aangevoerd. De handel was traag. De prijzen der vare koeien varieerden tusschen de 80 en 120 gld. Goede melke koeien waren in verhouding wat duurder. Ijlst, 11 Mei. De nieuw benoemde burgemeester, de heer H. P. Fledderus, werd heden als zoodanig geïnstalleerd. Bij deze plechtigheid was o.a. tegenwoor dig de heer G. J. F. Avenhorn van Nauta, burgemeester der gemeente Hindeloopen. Kouduill, 10 Mei. Sedert het vertrek van den heer Attema naar Kollum is de Friesche Zuid-Westhoek geheel van vee- artsenijkundige hulp verstoken. Om aan dezen toestand een einde te maken heeft het bestuur dezer gemeente overleg gepleegd met de besturen der omliggende gemeenten, met het gunstig gevolg dat thans voor reke ning van Gaasterland en H. O. en N.w. een veearts zal worden aangesteld. Van het salaris ad f 500 draagt Gaasterland f 200 en H. O. en N.w. f 300 bij. Als standplaats voor den te benoemen functionaris is Koudüm aangewezen. Stavoren, 10 Mei. Ofschoon de vang sten in de afgeloopen week minder rijk waren, blijven de berichten van de ansjovis- visschers gunstig luiden. De kuilvisschers vernielden Donderdagnacht vele netten. En kele visschers beliepen, naar men ons ver zekert, eene schade van f 60 tot f 80. Behalve ansjovis vischt men thans geep en paling. Voor geep besomt men f 7 a f8 per tal. Wonseradeel. In de Zaterdag j.l. gehouden Raadsvergadering zou o. m. wor den behandeld het rapport der Commissie, omtrent de wederinvoering der oude ver- bandregeling. Deze zaak werd echter aan gehouden, totdat eerst het ontwerp, rege lende de gemeentefinantiën, tot wet is ver heven en men aldus beter de gevolgen van een eventueele wederinvoering kan overzien. Een adres van den heer Ypma en ande ren, waarbij de gemeente van belangheb benden wordt aangeboden eene som van f 2965, indien deze op zich neemt een klei weg te verharden en te onderhouden, werd om advies in handen gesteld van B. W. Aan den heer de Haan werd eervol ont slag verleend als onderwijzer te Arum. Omtrent het verzoek van den directeur der N. T. M. om vergunning tot het aan leggen van een paardentram van Harkezijl, onder Witmarsum, naar Makkum, werd besloten dat het D. B. met eene Commissie met den directeur in overleg zal treden. De h.h. Zijsling, Kool en Blanksma werden gekozen tot leden dier Commissie. Sneek, 11 Mei. De lib. Kiesvereni ging „Sneek" alhier, koos gisteren avond met 16 van de 30 stemmen tot candidaat voor de 2e Kamer, mr. J. A. van Gilse te Rotterdam. ’t Bestuur had na ’t bedanken van den heer Pijttersen, Jhr. van Swinderen, burge meester van Gaasterland, uitgenoodigd bij een eventueele keuze een Candidatuur te aanvaarden, maar deze gevoelde zich niet genegen in dat voorstel te treden en in de vergadering van gisteren avond viel zoo maar ineens de keuze op mr. van Gilse. Gelukkig, dat de laatste terstond zijne benoeming heeft aangenomen, anders had den we misschien met candidaten kunnen sukkelen, tot den verkiezingsdag. Van de tegenpartij hooren we nog wei» Dig. De Chr. Hist. Kjesvereeniging„Groen gelijk bij ons, binnen de perken van alge meen stemrecht bet biljet aan zeer velen, in breede lagen, uitgereikt wordt en de candi daat slechts aan enkele formeele eischen heeft te voldoen, daar is er zoo’n „Mammon- kiesrecht" niet als enkelen wel beweren. Maar daar ook is het zaak, dat er op ge wezen worde, hoezeer deze vrijheid den kiezer de zedelijke verplichting oplegt, wel om zich heen te zien en uit alle mannelijke dertigjarige Nederlanders de besten, de be- kwaamsten, de waardigsten, de onafhanke- lijksten naar Den Haag af te vaardigen. Iets, dat, gelijk reeds gezegd, voor alle par tijen gelijkelijk geldt. Te meer schijnt er aanleiding te zijn hierop aan te dringen, nu in Juni heel een breede schare van nieuwe kiezers voor het eerst de hun toegekende functie zullen uitoefenen. Blijve ook in het vervolg ons land bewaard voor de stuitende tafereelen, in België en vooral in Frankrijk vertoond, waar de afge vaardigden met de waardigheid van het volk in ’s lands raadzaal sollen. Want opmerke lijk is het dat de voortgang der democratie schijnt mee te brengen een lichter tellen van de waardigheid des volksvertegenwoordigers. Eer zou men het tegendeel zich denken, en verwachten dat, naarmate het volk meer tot medezeggenschap geraakt, de taak namens dat volk op te treden meer in eere zou worden gehouden als een hoog ambt. Juist de democraat moet door zijn keuze het uit spreken, dat de allerbesten, de alleruitne- mendsten, de bekwaamsten niet te goed zijn om het volk te vertegenwoordigen. Maar... er is een maar. Mr. Smeenge wees er op in een rede, onlangs door hem te Nieuwolda gehouden Dat is de zaak. Het kiesrecht wordt te veel beschouwd en is door sommigen voorgesteld als een middel om aanstonds dit of dat gedaan te krijgen, om heele reek sen van misstanden op te ruimen met één pennestreek van den wetgever en om ook het onmogelijke tot stand te brengen. Zoo iets willen vele kiezers door hun afgevaar digden hooren beloven, maar juist daarom deinzen vele mogelijke candidaten terug, ter wijl anderen op den voorgrond dringen om luide te verklaren dat al deze dingen en meerdere nog u in den schoot zullen vallen zoo gij hen slechts naar het Binnenhot zendt. Voor vele kiezers is het dan wel heel ver leidelijk te goeder trouw op zoo’n „veel-be- lovend" candidaat te stemmen. Op waar digheid in den zin van bekwaamheid, dege lijkheid enz. wordt dan minder gelet. Intusschen, gelijk mr. Smeenge zei„de kiezers moeten bedenken dat zij, die het meest beloven, veelal niet degenen zijn, die het meest volbrengen." En ten slotte komt het toch ook in het Parlement op volbren gen aan. Kieze dan elk onzer Staatspar tijen in Juni a. s. uit haar midden niet die mannen, die alles en nog wat in het uit zicht stellen, maar hen, die door hun ka rakter, hun kunde, hun ernst en bekwaam heid het meest onze Tweede Kamer en hun party tot eer zullen verstrekken en daar door zeker wel ook het meest zullen vol brengen, 0 Bolswardsche Courant y Om lid der Tweede Kamer te kunnen zijn wordt alleen vereischt, dat men mannelijk Nederlander zij, niet bij rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over zijne goederen hebbe verloren, noch van de verkiesbaarheid ontzet zij en den ouderdom van dertig jaar vervuld nebbe. Velen, die thans geroepen zijn tot de wet geving mee te werken, meent men niet ge schikt, omdat zij te voorzichtig zijn. Maar die „achterblijvers" worden veelal onrecht vaardig beschuldigd. Waar het aankomt op onderzoek, op studie van een of ander deel der wetgeving, daar staan zij aan de spits en werken onvermoeid. Maar juist die diepe, ernstige studie maakt hen wel eens bedeesd, bevreesd om hun stem te geven aan een of ander ingrijpend wetsartikel. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1