NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSEH ABEEL No. 39. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. s r ZONDAG 16 MEI. BINNENLAND. I K VOOR e> TO hare I de rooje morrege, in de Kroon, in gepikt en tot arbeid dwingt. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. me de r I ^..<a x a w a A n n 199 i 9 Een blad uit het boek van Amstels straatschenderijen. Sa Kimswerd, 14 Mei 1897. Totbemaler van den Dy ksterbuursterpolder „De Een dracht" alhier is benoemd de eenigste sol licitant Dirk v. d. Meer. Het voor eenige weken opgerichte paardenfonds in onze gemeente kan nu reeds bogen op eene verzekering van bijna 200 paarden, voor een kapitaal van f 39000. De zaak marcheert dus goed en dagelijks bestaat er gelegenheid tot deelname. In alle plaatsen onzer omgeving heerschte of heerscht nog ’t mond- en klauw zeer. ’t Mag dus als een bijzonderheid vermeld worden, dat het vee onzer landbouwers er tot nog toe van verschoond bleef. Parrega. Onze geachte leeraar Ds. G. J. Amink alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Reitsum. Sneek, 13 Mei. De Centrale Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" ver gadert a. s. Zaterdag tot ’t stellen van een definitievee candidaat voor de 2e Kamer. Daar alle Antirev. Kiesvereenigingen in ’t district Sneek de keuze reeds hebben be paald op Mr. Th. Heemskerk (aftr. lil) lijdt ’t geen twijfel of deze komt op genoemde vergadering met algemeene stemmen uit de bus. Schettens o. a. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen ds. W. Magensdans T.Czn. te Qostergee ea Echten, antwoordt zij, „as je, dan mag je ’r uit, kan wel ’n paar „Da’ ’s ’n mooi schuivie geweest, gister avond," mompelt Gerrit, een jongen van omstreeks vijftien jaren, terwyl hij, met de handen in de zakken, dicht langs de ljuizen voortschuift. „Dat was nog es ’n rejale kerelmaar hij had ook ’n hoop zullever, toen ie 'r mee in de Kroon kwam, ’n hoop Gogem van me om gisteravond juistement in de Kroon te gaan slape. N...ou en niks voor gedaan as ’n paar stukkies wegbrenge, ’t ging gauw ookom acht uur was ie d’r mee in de Kroon, om nege uur was de heele rommel al weg, en om halftien zat ie al op de spoor na Rotterdam, met ’n bom duite, ’n bomDie dikkedie ’m vroeghoe ie an al dat zullever kwam, nee, da’ ’s ook ’n leepert! „k Heb ’t zoo passies van me grootje geurreve, joggie," zeit ie. „Geurreve 1“ grinnikt Gerrit, „ze’n tante d’r nachtjak," ja. „Zoo, Kootje!" vervolgt hij, een jongen aansprekend, die een paar jaren jonger is dan hy en voor een winkelraam staat te kijken. „Waar kom jij vandaan?" „Van de Visehmarkt". „Waar ga je na toe?" „Loope". '■„"Loop dan maar met mijn mee. Waar ben je van nacht geweest?" „In ’n kist op de Gelderschekaay. En jij „In de Kroon." „Hadt je dan cente?" „O, jé ’k heb ’r nog zatter, hoor maar en dit zeggende, steekt Gerrit zijne hand in een van zijn broekzakken en rammelt met het geld, dat er in is. „Wit?" „Ho, maar! is Toon?" „Van morrege was ie op de Visehmarkt en nou is ie op de Ruyterkaay." „Waarom „Maffe". „Ken je dat jongetje da’ ze wijnvlek noeme? „Jawel, waarom „Van i door twee rissiseurs." „Wat had ie gedaan?" „Stik Te zamen voortloopend, nu en dan een aschketel of een vuilnisbak omtrappend en hier en daar een geweldigen ruk gevende aan de schellen der onderhuizen, die zy voorbijkomen, zien zij, op eenigen afstand, een pastoor voor hen uit loopen, en zoo- dra Koo hem in het oog krygt, roept hij, zy’ne stem zooveel mogelijk uitzettende „Oome!" en omdat de pastoor zonder op of om te zien voortloopt, roept hij nog ééns, zoo hard mogelijk: „Oo.. me!" De geestelyke heer, die geen neefjes schyut te hebben en in elk geval van het geroep geen notitie neemt, loopt rustig voort, waarop Koo op zijne toonen naar hem toe gaat en, vlak achter hem gekomen, met eene diepe stem snel sprekende, zegt „Gompie De pastoor schrikt, kijkt om, en zoodra hy dat doet, roept Koo, met een zwaai van zijn arm „je wyf zoekt je, snyer De pastoor, die een stevig gebouwd man is, maakt eene beweging alsof hy met den zwarten wandelstok, dien hij in de hand houdt, Kootje graag eens even. maar de jongen is natuurlyk reeds buiten zyn be reik en roept hem van de overzyde der straat toe„Ga maar door, zwarte tor en trap niet op je broekie." Met kracht zet de pastoor, die, zooals alle Katholieke geestelijken, eene korte broek draagt, zyn stok eenige malen op den grond en vervolgt zyn weg, terwijl Koo naast Gerrit gaat zitten, die op eene stoep zyn geld telt. „Twee kwartjes is vy’ftig, drie duppies is tachetig, zestien centen is zes-en-negen- tig, en drie vierduitstukken, da’ ’s zeve en ’n half, da’s een gulden drie en ’n hallevie, en da’ ’s niet genog," „Wat mot je dan hebbevraagt Koo. „’n Daalder." „Waarom „’k Wou ’n nieuwe broek koope." „Wat ’n heer! „Ja, ’t is ’n mooi vel, dat ’k om beene hebZou Toon ook nog op Ruiterkaay zyn „Weet ik ’t!“ „’k Mot ziend k’m es te spreke krijg." „Waarom?" „’n Zaakie; loop maar 'n end mee." die niets beters te doen heeft» maar d’r is toch by. Waar staat op, en beide jongens loopen in de richting van het Y. „Hoe kom je an die cente?" vraagt Koo onderweg. „Verdiend met hobbele." „Jij doe maar!" antwoordt Koo, terwijl hij verachtend zijn neus ophaalt. „Leen me liever ’n paar cente." „Ho maar, jonge! denk je da’ ’k ’t zelf niet gebruike kan „Je krijgt ’t weerom. „Ja welmaar je cente verdiene." „Hoe dan „Weet je geen winkeltje?" Koo kijkt Gerrit, die geen spier in zyn gezicht vertrekt, even van terzijde aan en vraagt: „Voor ’n la?" „Nou, wat anders." Koo denkt een oogenblik na en zegt „Misschien wel." „Waarzoo?" vraagt Gerrit, die, met een stuk krijt, eene streep trekt over de gevels der huizen, die zy voorbij komen, en nu en dan stilstaat, om een gemeen woord op eene deur of eene onderpui te schrijven. „In de Govert Flinckstraat," antwoordt Koo. „Ben je mal, jonge! da’s an de andere kant van de stad." „Nou, wat zou ’t? ’t Hoeft ommers daalijk niet." „Wanneer wou jij dan?" „Van avond." „Hoe laat?" „Tege donker, voordat ze ’t licht opsteke." „En wat is ,’t voor ’n winkeltje?" „Gare en band." „Is ’r ’n kerel in huis?" „Nee, niks as 'n oud wijf en d’r dochter." „Hoe weet je dat?" „’K woon ommers in de buurt." „Verdikke, ’n trapgans!" roept Gerrit op eens uit, terwijl hij, zy’ne armen wijd van het lijf houdende, naar eene juffrouw loopt, die, op een tweewieler, naar hen toe komt. Zoodra zij Gerrit in het oog krijgt, tracht zij, door naar rechts en daarna naar links te sturen, hem te ontwijken, maar Gerrit beweegt zich natuurlijk voortdurend in dezelfde richting dér wielrijdende schoone, en omdat het mensch niet het besef heeft recht door te ryden, wat natuurlijk het verstandigst geweest zou zijn, raakt zij, dicht by Gerrit gekomen, geheel van streek en valt met wiel en al op den grond. „Horoept Gerrit, „wat ga je nou be ginne „Da’ ’s jou schuld, akelige jongen zegt de juffrouw, half schreiende, terwijl zij op staat en, met haar zakdoek, stof en vuil van hare kleeren slaat. „Wat zeg je nou?" vraagt Gerrit, met een onnoozel gezicht. „Myn schuld? Jy kan niet rijje, ja! wantje slingert over de weg as ’n dronke schutter, en mot ’k me nou door jou late overrijje, trapgans „Ben je weer bezig, lammeling!" zegt een agent van politie, die in zijne ronde, even nadat de juffrouw gevallen is, de straat inkomt. „Ikke?" vraagt Gerrit, terwijl hy den agent met een kwaadaardigen blik aanziet. „Ja, jij, beroerde straatslijper! ’k Wou maar dat ’k ’t gezien had, dan was je ’r bij en ruk nou maar gauw uit, versta je, en maar gauw ook, dondersteen „’t Is zijn schuld," zegt de juffrouw, ter wijl zij haar hoed vastzet. „Als ie niet de heele tyd" maar terwyl zy den agent het gebeurde verhaalt en zy en de vrede- bewaarder langzamerhand door een aan tal personen omringd worden, zoodat er wat men een „standje" noemt ontstaat, nemen de jongens de gelegenheid waar zich stilletjes uit de voeten te maken en als zy ver genoeg buiten het bereik van den agent zyn, doet Gerrit het signaal der politie na, en het riiii, riiii, toe, toe dat hy doet hooren, heeft treffend veel over eenkomst met de klanken waarmede de agenten elkander des nachts waarschuwen. „’t Is vee," zegt de agent, uit den grond van zijn hart, terwyl hy de juffer bij het bestygen van haar wiel behulpzaam is, en nadat zy is weggereden, vervolgt hy lang zaam zijn weg, zich voornemende, die be roerde rekels in het vervolg toch eens in ’t oog te houden. „Zoo’n gemeene bout!" zegt Gerrit, even naar den agent omziende, „’k zal je snuit onthouwe, smeris, en als ’k je te pakke kan neme „Ja, je zal watglinnikt Kootje. „Watte!" roept Gerrit uit; „denk je da’ ’k ze nooit es geraakt heb Nou laast nog, toe ze de sosjale, op ’t Spui, met d’r sabels ranselde, heb ’k ze, wat lekker, achter d’r rug, met steene gesmete ’k Heb ’r een zien bloene as ’n varreke.' ,Hadt jjj die geraakt?" „Weet ik ’t D’r vloge ommers ’nhoop steene door de lucht. Nou! Hè, lekker, zoo’n oploopieDan kan je de smerisse nog es op d’r ziel komme. Maar zeg me nou nog es wat van dat winkeltje van je." Kootje vertelt nu, dat hij, in de Govert Flinckstraat, een winkeltje ontdekt heeft, dat bijzonder geschikt is om er de lade te lichten, omdat men aan de voorzijde by de winkelkast achter de toonbank kan gaan en dus niet tot achter in den win kel behoeft door te loopen, om by de geld lade te komen. Verder deelt hy mede, dat men den sleutel altyd op de lade laat zitten en dat het geld op een schoteltje daarin ligt. „’t Is gemakkelijk genog,zegt hij, „en as ’r geen schel op de deur zat..." „Dan bad je ’t al lang alleen gedaan", zegt Gerrit. „Ja, jy zeker niet?" vraagt Koo. „Nou, zeg ’k dat dan, jonge dat spreekt ommers zellevers. Wat je alleen doet, dat hei je alleen, maar wat je met je beije doet, daar hei je maar ’t hallevie van. Zoo leep ben ’k ook. Maar hoor nou es, Kootje, as we dit zaakie nou es met ze beije deje. As ik nou es, met ’n bood- schappie, d’r inging, dan kan ’k, as ’k d’r weer uitkom, de deur zoo zaggies achter me dicht doen dat ie an blijft staan en de schel niet weer overgaat. Dan is de deur los, zie je, en dan kan jij der in en de la neme." „Waarom mot ik nou over de la vraagt Kootj e. „Omdat je de kortste bent. Hoe korter, dat je bent, hoe minder dat ze je zien kanne as je achter de toonbank bent. Be grijp je dat niet?" „Ja, !t zou ook wat of je ’n snaris grooter bent." „N ..ou! of dat wat zou. As jij, op je hurreke, achter de toonbank zit, dan zien ze jou kop niet, maar de myne wel. Als je ’t zoo wil, Kootje, dan wil ’k ,t ook, en anders verdraai ik ’t.“ Kootje, die weinig lust heeft over de la te gaan, stribbelt nog eenigen tyd tegen, maar omdathijergomcenten verlegen schyut te zijn en Gerrit van geene andere schik king wil hooren, geeft hij eindelyk toe en spreken zy af, dat zij elkander dien avond, zeven uur, op de Stadhouderskade bij het Museum zullen ontmoeten, en terwijl Gerrit op de^ Ruyterkade Toon gaat opzoeken, gaat Kootje naar het Centraal-Station met het loffelijk oogmerk zyne diensten als pakjesdrager of wegwijzer aan te bieden. Tegen schemeravond staan de beide jongens voor het raam van het bedoelde en kijken naar binnen. „’t Is net ’n mooi oogenblikkied’r is iemand in," zegt Gerrit; „kijk jij nou es of ’r geen smeris in de buurt is." Kootje keert zich om, kijkt voorzichtig naar alle kanten, en nergens een agent ziende, zegt hy, dat hij niks ziet. „Dan ga ’k d’r in," zegt Gerrit, „en as ’k ’r in ben, dan mot jij dicht bij de deur gaan staan." „Jij doe maar," antwoordt Kootje. Gerrit opent de voordeur, de schel gaat met luid geraas over, en nadat hij eenige oogenblikken gewacht heeft, komt een oude juffrouw uit de kamer achter den winkel naar voren en vraagt wat hij ver langt. „’n Poszegel van ’n cent," antwoordt Gerrit met een brutaal gezicht, „Wat zeg je?" vraagt de juffrouw, die eenigzins hardhoorig is. „’n Cents poszegelschreeuwt Gerrit. „’n Poszegel? Poszegels, die verkoop ik niet," antwoordt de juffrouw, hoofdschud dend. „En ze hebbe me gezeid, dat ik die hier kryge kon roept Gerrit. „Nee, jonge, dan hebbe ze abuis," ver klaart de juffrouw, „’k Verkoop niks as gare en band." „Nou," zegt Gerrit, „dan zal ’k ’t wel ergens anders krijge, atjuu en terwyl de juffrouw weer naar achteren gaat, verlaat Gerrit den winkel, zorg dragende, dat de deur blyft aan staan en de schel niet weer over gaat. „Nou jy, Kootje," fluistert hy, zoodra hy op de stoep staat. Kootje opent voorzichtig de deur op een kier, sluipt naar binnen, en zoodra hy in den winkel is, kruipt hy, op handen en voeten, achter de toonbank. In een om mezien is hy bij de geldlade trekt die open en neemt het schoteltje met het geld daar uit maar op hetzelfde oogenblik komt eene andere juffrouw, die een mantel om en een hoed op heeft en blykbaar van plan is uit te gaan, uit de achterkamer in den winkel, en langs de toonbank gaande, aiet zij de geopende geldlade* en Kootje» die op zyne hurken achter de toonbank zit. Zy ontstelt hevig, maar spoedig be denkende dat zy den jongen in hare macht heeft en het geld nog te redden is, gaat zij naar de voordeur en uitroepende „Moeder, moeder, ’n dief, ’n dief!" blijft zij daarvoor staan om Kootje te beletten te ontkomen. „Ga ’n agent halen, moeder," vervolgt zij tot de oude juffrouw, die met een: „Heer, Allemachtigeweer in den winkel komt, en, Kootje achter de toon bank ziende, hare handen ineenslaat en uitroeptHoe is ’t mensch mogelyk ’k Heb de schel „Maar gaan dan, moeder, gaan dan!" roept hare dochter uit, ziende, dat Kootje, die, verlamd van schrik, eenige oogenblik ken lang geen vin verroerd heeft, opstaat en van achter de toonbank naar voren komt. „La me d’r uit," zegt de jongen, die juist bij de voordeur komt, als de oude juffrouw de straat is opgegaan en hare dochter de deur met den sleutel achter haar gesloten heeft. „Nee, leelijke dief! ’r ’n agent is, zie j brutale rekel!, „’k Wil d’r uit!" roept Kootje, met den voet op den vloer stampend. „La je me gaan vervolgt hij, met vonkelende oogen, terwijl hij eene dreigende houding aan neemt. „Ben je niet wijs, jongen." vraagt de juffrouw„wou je mijn ringeleeren, zoo’n kriek Begrypende, dat woorden hem niet baten zullen, pakt Kootje haar beet en tracht haar van de voordeur weg te trekken, ter wijl hy haar een aantal scheldwoorden naar het hoofd werpt en haar slaat en schopt, waar hy haar slechts raken kan. Er ontstaat nu eene formeele worsteling, en omdat de jongen bijzonder kwaadaardig is, zou het hem misschien eindelyk gelukt zijn de deur te openen en te ontvlnchten maar spoedig verschynt de oude juffrouw met een agent op de stoep en eenige oogen blikken later is Kootje in handen der politie. Hy wordt ingerukt en, ten aanschouwe van Gerrit, die, zoodra hij onraad bespeurde, bedaard is opgewandeld, naar ’t bereau ge bracht. Hy zal daar een paar dagen ver blijven, totdat de getuigen gehoord, het proces-verbaal is opgemaakt en de zaak in handen der justitie gesteld is. Dan zal hij voor het eerst kennis maken met de gevangenis, waarin hy een drietal maanden zal doorbrengen maar als hij ontslagen is, dan zal hy meer dan ooit bereid zyn, zyn jong leven te vernietigen, te vernielen en op te groeien tot een boef, want de ge vangenis zal hem meêvallen, en als hy weer op straat staat, zal hy met een on verschillig gezicht zeggen„Is dat nou alles Nou, ’t zou ook wat." En zoo zwerven er een aantal door de stad „’n Hoop," zou Gerrit zeggen. „Nou ’n hoop". En dat aantal zal bestendig toenemen, totdat er in Nederland eene wet zal zyn afgekondigd, die den straatrekel tuchtigt en tot arbeid dwingt. Friesche Crt. 0. f Bolswardsche Courant fl ’k d’r K 3 a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1