NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD tSWABB M WWSBBAMSl i a i s MARGARINE, per FOND No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. DONDERDAG 20 MEI. 3 BINNENLAND. Ipli ■Mi VOOR 3 maanden. 4 MEI. I i f ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dl en A. R. de J. beiden te Eisch tegen ieder f 3 boete Sneek, 18 Mei. Ons stel candidaten voor de a. s. verkiezing op 1 Juni is com pleet. Anti-revolutionairen, gesteund door de katholieken, komen, zooals te verwachten was, met mr. Heemskerk. De liberalen reizen met mr. van Gilse, de Christelijk Historischen zullen den stembustocht onder nemen met den heer W. Kroese, lid der prov. Staten van Friesland, manufacturier en lid van den Raad te Workum. Wie de eindpaal der overwinning zal bereiken? Komt dr. Kuyper hier, waarvan sprake is, de kiezers bewerken, dan wordt de strijd tusschen der liberalen candidaat en mr. Heemskerk allervinnigst. Vrijzeker is het, dat de laatste bij een mogeljjke herstem ming de Chr. Historischen niet op zijn hand krijgt; hoogst waarschijnlijk zullen dezen, al strijdt dit met hun beginsel, hun stem overdragen op den Rotterdamschen school opziener, ZITTING van Het was heden een drukke zitting. Niet minder dan 40 zaakjes waren op de rol ge plaatst. Het eerste aan de beurt was R. v. W. te Bolsward. Deze beklaagde heeft meermalen zijn hond ’s avonds losloo- pen, wat hem niet geoorloofd is, en meer malen is hij hierop gewezen door de politie. Op den avond van 16 Maart ontmoette de agent J. Gros 's avonds na elf uur den hond van beklaagde op de Groote Kampen. Pro cesverbaal volgde en heden luidt de eisch f 1 boete of 1 dag. J. E. te Sneek wenschte 18 Maart met de tram van hier naar zijne woonplaats te ver trekken, doch zijn toestand was verre van normaal. De toegang tot de tram werd hem dan ook geweigerd en bij ging inplaats in gezelschap van een politieagent naar het bu reau ter kalmeering. Eisch f 2 of 2 dagen. P. W. te Wommels had 20 Maart even eens wat te diep in het glaasje gekeken, iets wat dezen beklaagde dien dag niet voor het eerst van zijn leven overkwam. De eisch luidt dan ook f 10 of 3 dagen. J. C. te Parrega werd den 21 Maart in kennelijken staat in onze stad aangetroffen door den agent Bonnet. Eisch f 5 of 2 dagen. R. H. te Bolsward overkwam het den 20 Maart, dat hij in bijzonder opgeruimden zin en licht van hart (of hoofd) in de Withee- rensteeg den inspecteur Muller ontmoette. Deze maakte hiervan procesverbaal op, en daar het niet voor het eerst is, dat deze be klaagde een bekeuring van dien aard opliep, luidt de eisch f 10 of 3 dagen. T. B. te Workum liep den 20 Maart, dus in gesloten jachttijd met een geweer in het veld bij den zeedijk. Veldwachter Brouwers kreeg dit in ’t vizier en zou er op los, om te onderzoeken of ’t geweer geladen was, doch beklaagde kreeg den veldwachter ook in ’t oog en ging aan den haal. Den vol genden dag bracht de veldwachter een be zoek bij beklaagde aan huis, maar kon het geweer niet te zien krijgen. Hij schat de waarde nu naar gissing op f 15, daar er beklaagde f 10 voor was geboden naar hij heeft verteld. De veldwachter vertelt niet veel goeds van beklaagde, maar noemt hem den schrik voor de jagers, voor de boeren en voor de schapen, want hij schiet er vaak als een dolle maar op in. Beklaagde merkte op dat hij niet had ge zegd, dat voor zijn geweer f 10 doch f 4 is geboden. De eisch luidt f 20 boete of 8 dagen met bevel tot inlevering van het geweer of bij gebreke daarvan 10 dagen. K. v. d. G. te Harlingen liep 26 Maart op den spoorweg bij Molkwerum om den weg wat te bekorten, zonder daartoe permissie te hebben. Eisch f 3 of 2 dagen. R. V. te Scharl reisde 19 Maart met het spoor van Sneek naar Stavoren met een re- tourkaartje dat reeds verloopen was. De conducteur Gerh. van der Horst maakte hem hierop attent, en hij beloofde te Stavoren het geld te zullen halen en het den Chef ter hand te zullen stellen. Deze belofte is bij niet nagekomen. Er werd procesverbaal tegen hem opgemaakt, en de eisch luidt f 3 of 3 dagen. A. B. te Nijhuizum reed 9 April door Workum, met een wagen met krommen dis sel, terwijl hij inplaats van bij het voertuig te loopen, er op zat. Beklaagde was reeds meermalen gewaarschuwd door den agent Stout, waarom ditmaal bekeuring volgde. Beklaagde is ter terechtzitting verschenen om zijne zaak te verdedigen. Vooreerst had de wagen geen krommen dissel, en ten ande ren moest hij wel op den wagen zitten om deze voor de plaaglust der jongens te be schermen. Zij hebben meermalen getracht hem de zijplanken van den wagen te trek ken. Nu hij er op zat, kon hij met de elle bogen die planken neerdrukken, om zoo met den geheelen wagen thuis te komen. Ondanks deze verdediging luidt de eisch: f 1 of 1 dag. R. v. d. H. te Workum is bakkersknecht, en veranderde van woonplaats. Hij trok van Sneek naar Workum, doch verzuimde zijn verhuisbillet op de secretarie te bezorgen, hoewel de politie hem hierop nog wel attent had gemaakt. Beklaagde zegt, dit zonder opzet te hebben nagelaten, door het eenvoudig van dag tot dag uit te stellen. Hij weet bovendien niet, wanneer hij van Sneek is vertrokken, dooh door vragen en onderzoeken komt aan het licht dat hij f 18 heeft verdiend bij zijn baas, en daar hij f 1.50 per week verdiende, is het duidelijk dat hij er reeds 12 weken heeft gewoond. De eisch luidt f 10 boete of 4 dagen hechtenis. M. 8. te Bolsward was 1 April zoo slap in de beenen, dat hij door anderen naar huis moest worden geleid. De agent J. Gros be keurde hem daarom wegens dronkenschap. Eisch f 3 of 2 dagen. Thans komt een heel regiment eierzoekers aan de beurt. P. O. de B. te Makkum was 24 Maart aan het zoeken in de landen, waarvan het recht van eizoeken door K. van Gosliga van Bolsward is gepacht. Hij had van dezen geen vergunning bekomen, en de veldwachter A. Haarsma bekeurde hem. Eisch f 3 of 2 dagen. T. W. te Wommels werd 28 Maart door den veldwachter J. Haagsma in het land aangetroffen, terwijl hij bezig was naar eieren van kieviten te zoeken, waartoe hij in dat land geen vergunning had. Eisch f 3 of 2 dagen. A. T. te Arum liep 28 Maart in het land van den heer J. H. IJpma, waarin het eierzoeken is verboden. Veldwachter Algra, die hierop lette, bekeurde hem. Eisch f 3 of 2 dagen. H. v. d. P. te Arum zocht dienzelfden dag ook in het land van dezen eigenaar naar kievitseieren, en vond ook een proces verbaal. Ook hier luidt de eisch f 3 of 2 dagen. M. J. bij Makkum ging op den avond van 30 en in den vroegen morgen van 31 Maart opnieuw in het land van zijn vader eieren zoeken. Nu had zijn vader wel het land ge huurd, doch in de Meer blijven jacht, vis- scherij en het eierenzoeken door den eigenaar, mijnheer van Hall van Utrecht voorbehou den, en deze worden door den opzichter Zwart afzonderlijk verpacht. Hij werd beide malen bekeurd door A. Haarsma van Mak kum. Beklaagde geeft voor, dat hij de ste kels uit het land moest zoeken en de schapen tellen. Bovendien is het hem niet bekend, dat hij geen eieren zou mogen zoeken in het gehuurde land, daar zij geen huurcontract hebben en ook over het eizoeken niet is ge sproken. De agent verklaart dat het hun zeer goed bekend is, dat het recht van eierzoeken in de meer is gepacht door K. van Gosliga te Bolsward. De stekelsteker die beklaagde in het land had meegenomen was slechts een dekmantel, en hij had dan ook aan den veld wachter bekend dat hij eiers had gezocht. BeklaagdeEerst zei ik neen, later zei ik, tot den agenttoe dan maar als je het toch wilt winnen. Hij ontkent thans te hebben gezocht, doch op de herhaalde vragen van den heer Kantonrechter valt hij ten slotte door den mand en bekent. Eisch 2 maal f5 boete of 3 dagen voor elke boete. M. de V. te Workum zocht 31 Maart eieren in een land, waartoe hij geen per missie had. Eisch f3 of 2 dagen. IJ. S. te Wommels is een schooljongen van 13 jaar. Deze zocht 2 April even naar kievitseieren, toen ongelukkig voor hem, juist de veldwachter er aankwam. Eisch f 0.50 of 1 dag. Beklaagde die den eisch niet goed verstond, vroeg daarop nog „5 cent mijnheer Hij scheen er dus nog goedkooper af te willen. G. R. te Zurich zocht 3 April naar kie vitseieren en had reeds 2 gevonden toen de veldwachter hem betrapte. De 2 eieren zijn in beslag genomen en voor f 0,25 verkocht. Daar deze beklaagde onlangs ook als over treder der wet op jacht en visscherij is ver oordeeld, wordt hij als recidivist beschouwd en luidt de eisch f 10 of 4 dagen. H. Z. te Hindeloopen zocht 13 April eieren in het land van de Wed. Oppedijk bij Pierstra in gebruik. Deze beklaagde is nog slechts een jongetje, maar volgens op gaaf van den agent Lemstra van Koudum is het nog al een brutaal ventje en ontkende hij bij de bekeuring ten sterkste, dat hij naar eieren had gezocht. Eisch f2 of 2 dagen, B. v. H. onder Witmarsum werd 11 April door den veldwachter aangetroffen, terwijl hij bezig was met het zoeken naar kievitseieren in het land van den heer J. H. IJpma. Eisch f 3 of 2 dagen. T. J. te Oosterend werd 13 April be keurd door de veldwachters van Kien en A. Kamstra, waarvoor f 2 of 2 dagen wordt geëischt. R. D. te Oosterend, evenals de vorige be klaagde 16 jaar oud, werd 16 April op het zelfde vergrijp bekeurd. Ook hier luidt de eisch f2 of 2 dagen. A. H. te Oosterend zocht 12 April eieren in landerijen, waarin het eierzoeken is ver boden. Eisch f 3 of 2 dagen. J. A. te Wommels, idem. Eisch idem. J. W. te Wommels, idem. Eisch idem. Sj. V. te Oosterend, idem. Eisch idem. J. Tj. v. d. W. te Hemelum, idem. Eisch idem. A. St. 16 jaar te Oosterend, idem. Eisch f2 of 2 dagen. H. S. de J. Koudum, idem, of 2 dagen. G. H. Sch. te Koudum, idem. Eisch idem. IJ. M. te Workum heeft 16 April in den meerpolder 2 kievitseieren in het land door hem gehuurd, opgeraapt, en werd deswege bekeurd. Beklaagde is ter terechtzitting ver schenen, en verklaart dat hij het land den vorigen dag had gehuurd. Hij zou het nu eens bezien en vond die 2 eieren, die hij opnam omdat het hem niet bekend was, dat hij zulks niet mocht doen. Daar beklaagde voor vast beweert, dat hem het eierzoeken niet is verboden, wordt de behandeling dezer zaak uitgesteld om den heer Zwart, den op zichter, hierover te hooren. G. Sch. te Oosterend 14 jaar, zocht 20 April eieren in landerijen, waarin zulks is verboden. Eisch f2 of 2 dagen. L. R. te Ferwoude idem. Eisch f 3 of 2 d. H. H. de V.; J. G. D. en E. H. B. allen te Kimswerd werden den 11 April door den veldwachter Schuilenburg van Har lingen in het veld aangetroffen en in ’toog gehouden. Toen zij in verboden land naar eieren zochten, ging hij naar hen toe, om de namen te weten, doch werd ze niet van hen gewaar, wel van den boer Westra, die tevens de ligging der landerijen heeft aan gegeven, om te weten wat verboden land was en wat niet. De tweede beklaagde treedt als verdediger op voor zich zelf en zijne makkers, en licht met kracht van betoog en een ombaal van woorden toe, dat zij geheel onschuldig zijn en niet op verboden land geweest zijn. Halverwege zijn verhaal gekomen, wil de heer Kantonrechter beklaagde de rest van zijn betoog schenken, doch moet voor de bewering „het voornaamste komt nog“ zwichten en toen ging het weer van een leien dakje, waarvan het slot was: Kunt u mij straffen heeren, straf mij dan, terwijl hij als finale een gedicht met verheffing van stem en een zekere rethorische gemaakt heid voordraagt, aanvangende met de woor den Schoon wij schuldig mogen lijken, enz. De agent Schuilenburg heeft goed ge zien dat beklaagden niet op de laan zjjn gebleven, gelijk zij beweren, maar over de sloot sprongen, toen hij hen naderde. Eisch voor elk f6 boete of 3 dagen hech tenis. De laatste beklaagde is nog een schooljon getje te Wommels, genaamd K. v. d. M. Deze zag 16 April een kievit opvliegen en toen hij over de sloot sprong om eens te zien wat daar was, vond hij behalve een kievitsei ook den veldwachter, die hem moest bekeuren. Eisch f 1 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 28 Mei a. s. Op de verpachting van staanplaatsen gedurende de a. s. Kermis in deze gemeente werd als volgt ingeschreven Voor een stoom-caroussel door K. Benner te Roermond met f 142door J. Huiskens te Roermond met f155. Voor een schouw burg door A. van Lier en Zoon te Amster dam met f50. Voor een draaimolen door P. Panbakker te Leeuwarden met f 42 door den zelfden met f41 door J. Akker man te Leeuwarden met f30.20. Aan Huiskens, Van Lier en Panbakker is de plaatsing gegund. In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering der Zeilvereeniging alhier is de rekening over 1896 goedgekeurd, bedragende in ontvangst f870.495, in uit gaaf f788.895, batig saldo f 81.60. Tot directeur, in plaats van mr. O. C. Paehlig, die aan de beurt van aftreding was, is gekozen de heer R. Paehlig, gep. kapitein van het O. I. leger. Makkum. Onze Gemengde Zangver eeniging bezorgde Zondagavond aan de muziekliefhebbers een genotvollen avond door de uitvoering van het Oratorium „Cae- cilia" van J. G. Stehle. Met zeer veel belangstelling werden de koren en solo’s gevolgd. Uit alles bleek, dat de uitvoering goed voorbereid was, waardoor een schoon geheel verkregen werd. De indruk was zoo goed dat op vereerend verzoek nog een paar gedeelten werden herhaald. De Zangvereeniging kan dan ook verze kerd zijn, dat zij alle aanwezigen een hoogst aangenamen avond heeft verschaft. Onder de goede leiding van den heer Otto Wernicke, zal deze zangvereeniging ongetwijfeld nog veel schoons ten gehoore brengen. Fr. Zuidwesthoek, 17 Mei. Het schrale Mei-weder heeft de grasgroei in de maden zeer tegengehouden, zoodat van een vroege hooioogst, waarop men aanvankelijk meende te mogen rekenen, geen sprake meer is. Het vee is thans voor een groot deel in de wei gelaten, waar het voorloopig gras genoeg vindt, maar ’s nachts geducht van de kou heeft te lijden. De bloeiende gaarden ondervinden, even als de groenende akkers, den stagneerenden invloed der nachtvorsten. Een onzer correspondenten schrijft ons: Iemand, die behoefte had, van ’t geen hij wist aan anderen mee te deelen vertelde mij dezer dagen, dat de secretaris van ’t ge meentehuis hem had uitgelegd hoe ’t bij de verkiezing voortaan zou toegaan. In de vaste veronderstelling, dat ik den secretaris nog niet gesproken had, gaf hij het volgende verslag. „Je krijgt een papiertje en daar staan een stuk of wat nullen op, onder mekaar. Iedere nul heeft zijn eigen naam en die naam staat er achter, bijv, zoo: de bovenste nul be- teekent de Christelijk Historische, de tweede nul is de doleerende, de derde nul is de roorasche, de vierde nul is de liberale, en zoo een heele rij. De nul, die je nu hebben wil, maak je zwart met potlood, en die gaat, als ie ’t wint, naar de Tweede Kamer, dat is te zeggen, de naam die er achter staat, of eigenlijk de man dan. ’t Is heel een voudig voorzoover als ik het begrijp, vooral omdat de namen vlak achter de nullen staan. Anders zou het nog al lastig uit elkaar te houden zijn, want de nullen zijn allemaal even groot. de Telegraaf. De bruinvkschen zijn na de visschers de grootste vijanden van de ansjovis. Door dat de eersten zich tegenwoordig in grooten getale in het Marsdiep bevinden, kan veilig aangenomen worden, dat er meer ansjovis de gewone paarplaats, de Zuiderzee gaat opzoeken. Aardig is het te zien, wanneer men met de „Ada van Holland14 een overtocht doet, hoe de vlugge bruinvisschen telkens uit het water springen, terwijl men ze dikwijls in de onmiddellijke nabijheid van de stoomboot kan waarnemen. Na den afkeer, welke de Standaard voor de mannen met twee namen getoond had, was het te vreezen, dat alleen mannen met één naam genade in de oogen vanhet anti-revolutionaire kiezerskorps zouden vin den. Bij gebrek aan betere komen de du bieuze mannen toch maar in aanmerking, waarvan er dan ook al eenigen candidaat zijn gesteld. Baron van der Borch van Verwolde komt in niet minder dan vijf districten zich aan de uitspraak der kiezers onderwerpen. In verkiezingsdagen moet men vroeger geuite meeningen niet zoo ernstig opvatten! t I Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1