NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BiS WeNSUUUMStt 9 L s Firma B. Cuperus Az., No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Een portret. I I I'd I JOHAN RUEB, I F Lafl g DONDERDAG 10 JUNI. TANDARTS, Wie vlug bediend wil worden BESTELLE VOOR F I T’ A J fel I GEGARANDEERD ZUIVER Boekweitenmeel, per 5 Hg. 9 cts. LEEUWARDEN, Groote Kerkstraat, I 23. Bolswardsche Stoomdrukkerij (i Bolswardsche Courant I'S llffl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. aan de Maandagochtend heeft een zware brand gewoed in het huis van den bakker Lult in de Lindenstraat te Amsterdam. Hij ont stond toen de bakker des morgens te vier uren de hanglamp in zijne kamer wilde neerhalen om uit te dooven. De lamp viel. De petroleum stroomde over den grond en de geheele kamer stond weldra in vlam. De vrouw greep haastig de kinderen en redde zich op straat. De matroos D. Zwart, die voorbijkwam, snelde naar boven en riep de overige bewoners toe, dat zij zich red den zouden, maar men kon of durfde de trap niet meer af en begaf zich naar den zolder om zich over de daken te redden. Eene vrouw en hare dochter, die te lang getalmd hadden, kwamen voor een raam, dat zij niet openen konden en werden door de inmiddels toegesnelde brandweer bewus teloos gevonden. In de goot gedragen, wer den in het elfjarige meisje de levensgeesten weer opgewektzij was echter met brand wonden bedekt. De een-en-vijftig-jarige vrouw was gestikt in den rook. Het geheele huis is uitgebrand. Later meldt De Telegraaf: Het 11-jarig meisje, dat bij den brand in de Lindenstraat door den rook bedwelmd raakte en brandwonden bekwam, is heden in ’t Binnengasthuis overleden. Zoo heeft deze brand twee slachtoffers geëischt. Dat ware vriendschap zelden wordt gevonden is bekend, maar dat het aantal vrienden in den gewonen zin zooschaarsch is, dat men bij advertentie een vriend of vriendin moet zoeken, blijkt uit het adver tentieblad voor de provincie Groningen. Daarin wordt gevraagd „Een Vriendin"; ook een dienstbode kan in aanmerking komen. Franco br. met portr. worden inge wacht. Of de aanvrager een hij of een zij is, blijkt uit de advertentie niet. In het Dagelijksch Advertentieblad voor Groningen en Omstreken komt ook deze advertentie voor „Vriendin. Een net burger landmeisje vraagt een dito vriendin, 18 jaar oud, ge reformeerde godsdienst, geen dienstmeisje. Voordeelen van graanrechten voor grootgrondbezitters 1 Paul Hug, redacteur eener courant in Oost-Friesland, zegt „dat in Duitschland een huisgezin van vjjf personen tegenwoordig door de graan rechten f 18 f 20 ’s jaars meer moet uitgeven dan vroeger en dat sommige andere invoerrechten deze meerdere uit gaven doen stijgen tot jaarlijks ruim f 40. Wat helpt, zoo vraagt hij, bij zulk eene vermeerdering der kosten van onder houd eene verhooging der loonen in som mige vakken met eenige centen, terwijl de werkeloosheid, in weerwil van de zoo algemeen doorgevoerde bescherming, niet is af-, maar toegenomen en de algemeene toestand er op verminderd is Niet alleen echter gaat de handwerksstand achteruit niet beter is het met de kleine boeren, die geen graan hebben te verkoopen, maar hunnen oogst gebruiken voor veevoeder, terwijl de huur voor de pachters in de laatste jaren niet verlaagd maar verhoogd is. De voordeelen der graanrechten zijn uit sluitend ten goede gekomen aan de protect tionisten-grootgrondbezit ters. u Wij zagen een prent, voorstellende een man, die er zeer bedaard en ernstig uitzag. Eenige ledige geldzakken lagen op de ta fel, waaraan hjj zat en voor hem waren eenige stapels zilverstukken. Het onder schrift luidde„de stapels links bevatten de overwinst van een jaar.“ Naar ik meende mij te kunnen herin neren, had het uitzicht van dien man veel overeenkomst met zekeren Samuel, die de grootvader was van mijn eenigen school kameraad. Samuel was een braaf manhij sloeg geen kerktijd over, hij vloekte nooit, loog niet en spak van anderen geen kwaad. Daarbij zat hij goed in zijne nopjes. Er was dan ook op de plaats zijner in- i woning geen bestuurscollegie of Samuel 'r had er zitting in, iets wat men i dat vanzelf spreekt. Of zijn kennis en helder verstand hem er aanspraak op gaven, dat is een vraag die buiten beantwoording blijven kan, om dat zij meestal op de lippen komt van betweters en opposanten. Wat, in vredes naam, zou men toch meer willen dan ker kelijke jjver en uitwendige braafheid! Ge lukkig de plaats waar de bestuurscollegiën uit zulke mensehen zijn samengesteld, men kan daar zeker zijn van een zuinig beheer zeker ook van den toeleg om jaarlijks „een schoofje op den balk“ te bergen, en dat is toch maar nummer een. i Meel No. 2 per 5 Hg. 6 cts. Tarwemeel LUdtf Odó AkJ V/*. «t W llOlÜUÜDa Toch zijn er wel draukvrije Eriesche maaiers. Of alle Duitschers vrij zijn Neen, dat nietwij hebben er nu nog gezien, die bij hunne aankomst blijk gaven, dat zij, trots de veldwinnende blauwknooperij en onthoudt rij den overgang van het Duit- sche foesel op de echte Hollandsche jenever heerlijk vonden, maar in hun werk gebruiken zij dat vloeiend vuur toch niet en stellen de levering er van den boer veel minder tot eisch. Met een „fikse potvol soepen- brai“zijn ze zeer voldaan. „Oeud dad ies kans koet“ voor hun eigen lichaam is ’t ook beter dat zij hunne magen daarmee vullen, dan met jenever. Wonseradeel, 5 Juni. In de heden gehouden Raadsvergadering is benoemd tot onderwijzer aan de school te Arum, W. Bakker te Leeuwarden en tot lid van het armbestuur te Picgjum H. IJntema. Aan W. C. Meilink te Zutphen werd van de beloopen boete wegens te late uitvoering van de aangenomen levering van schoolbe- hoeften, ad f 608, een bedrag van f 583 kwijtgescholden. Op het ter vorige vergadering ingekomen adres, behelzende het verzoek om van ge meentewege te willen overgaan tot het ver harden van den kleiweg onder Arum, van den tramweg af, langs het Allingalaantje, naar en voorbij de plaats van J. H. IJpma, eenerzijds tot aan de zathe van de wed. J. W. Cuperus, anderzijds tot die van T. van der Bij, werd afwijzend beschikt. Aan de adressanten zal evenwel worden bericht, dat de Raad bereid is nog dit jaar over te gaan tot het verharden van het gedeelte, alleen naar de zathe van de wed. Cuperus, onder voor waarde, dat door belanghebbenden vóór verstaanbaar te be- L. H. RöBEN, Tandarts, Spreekuren alle werkdagen (behalve Dins dags) van 912 en 24 uur. Te Sneek eiken DINSDAG van 9—3 uur tegenover het Old Burger Weeshuis. zeggen kan Nieuws tad G. no. 84, Leeuwarden. Consult te Sneek eiken DINSDAG van 9-4 uur, Suupmarkt 97, ten huize van den heer VELTMAN. stelling van de zijde der steeds groeiende me nigte voortgezet en had tot resultaat, dat de le prijs behaald werd door: Jan Reitsma, T. de Jong en B. Wiersma, deelnemers, van wege de vereeniging „Pingjum“ de 2e prijs door M. de Vries, K. Vonk en Sj. Heslinga, deelnemers van wege de vereeniging „Oefening kweekt Kunst11 te Beetgum en 3e prijs door P. Dijkstra, P. Scheffer en J. de Vries, deelnemers van wege de vereeniging „Sexbierum11. Leeuw. Crt. Uit Harlingen schrijft men Telegraaf. Het verkiezingsvuur wil er maar niet in komen. Evenals de candidaat der liberalen, spreekt ook de radicale candidaat voor bijna leege zalen. En ook de anti-revolufionnairen en R. K. doen volstrekt niet in traagheid voor bovengenoemde partijen onder. Want ook de heer Kruyswijk, hun woordvoerder op de vergadering van 1.1. Vrijdagavond te Bols ward, had maar een zeer klein gehoor. Óok in de andere districten van Friesland klaagt men over een suf politiek leven. Als er voorname debaters zullen optreden en er vooruitzicht bestaat, dat de woordvoerders elkaar geducht „in ’t haar" zullen zitten, komt er nog zooveel nieuwsgierigheid in de kiezers, dat ze ter vergadering optrekken. Maar voor een gewone rede, ofschoon dan met „vrij debat," schijnen zij geen ooren meer te hebben. zijn DRUKWERK ter VAN Samuel had zijne eigenaardigheden, naar 1 welke door een groot personeel en 3 ik vermoed hier aan toe te schrijven, dat snelpersen in staat is zeer spoedig hij een denkbeeld, wanneer hij er eens te leveren. een had, moeielijk in woorden wist weer 1111AT te geven of een vraag antwoorden. Wanneer mijn schoolmakker eens vraag de hé grootvader, waarom doe je dat zus of waarom doe je dat zoo,“ dan was het eenige antwoord, nu eens iet wat goedig, dan eens meer gestreng: „dat raakt je niet." Werd hem door iemand een vraag gedaan die hij minder aangenaam vond, dan was alweder het antwoord: „datraakt dij niet. Wanneer iemand zich wat veel indrong en zich bemoeide met zaken, waar mee Samuel meende dat hij niets te maken had, dan zeide hij allicht; Wat kan dy dat raken. Als Samuel eene vergadering bij woonde van het een of ander bestuurscollegie en de inzichten van den een niet met die van den ander strookten, zoodat een geani meerde wisseling van gedachten ontstond en Samuel ten slotte naar zijne meening gevraagd werd, dan was veelal het eenige antwoord dat hij gaf: „het raakt my niet." Toen ik wat ouder werd en meer tot oordeel des onderscheids kwam, maakte ik voor mijzelf de opmerking, dat Samuel eigenlijk iemand was, dien niets „raakte" wat met zijn eigenbelang niet in onmid dellijk verband stond. Daarbij meende hjj, dat ieder mensch verplicht was naar den zelfden stelregel te handelenwie ’t niet deed, achtte hij een dwaas, en iemand, die ten opzichte van uitwendige plichtsvervul ling niet even braaf was, achtte hij slecht. Met opzicht tot den stelregel, dat iemand; wijs en goed handelt, die in alles zjjn eigen belang voorop zet, was Samuel niet heel consequent, want hij zou de stapels over winst aan zijn linkerzijde minder hoog hebben kunnen maken, indien hij het eigenbelang van zijne ondergeschikten wat beter in aanmerking had genomen. Want was daar eens iemand van hen, die klaagde, dat zyn woning al te slecht en zjjn snee brood al te dun en te droog was, dan ver beet Samuel hem, op zijn eigen voorbeeld wijzend, dat hij zjjn geld niet goed be steedde. En als dan zijn vrouw of iemand anders zeide, dat die man het toch al te krap had, dan sprak Samuel niet terug, maar mompelde in zich zelf: „dat raakt mij niet," dan moet hij maar beter op zijn geld passen. Ik acht het maar gelukkig, dat Samuel ter ziele is, en dat met hem het geslacht is uitgestorven van die mensehen, wien alleen verkrijgbaar bij de firma T.F.AIbadaJelgersma&Zoon. Prijs per Luxe flacon f 0,75. 1 Augustus 1897 in de gemeentekas worde gestort een bijdrage van f2200. Ingekomen waren drie adressen betref fende de aanvraag om concessie voor een paardentramweg HarkezijlMakkum, waar van twee tegen het verleenen der concessie gericht waren en het derde strekte, om de lijn tot het telegraafplein te Makkum door te trekken. Op deze adressen zal bij de verdere behandeling der aanvrage zooveel noodig worden gelet. Sneek, 4 Juni. Een landbouwer en I veehandelaar alhier, de heer R., is gisteren bij Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken op audiëntie geweest en heeft dezen eens duidelijk uiteengezet in welke treurige po sitie door die mond- en klauwzeer-historie onze boeren en veekoopers zijn gebracht. Z.Ex., die den heer R. hoogst vriendelijk te woord stond, deelde dezen mee, dat de burgemeester eener plaats vrij wat er aan kan doen, om de macht van den veearts te beperken en wijders verzocht hij den heer R. hem, minister oogenblikkelijk in kennis te stellen met de geringste overschrijding van machtsbevoegdheid. Stavoren, 7 Juni. De ansjovis zelf en niemand minder, heeft goedgevonden zeer 1 tot genoegen van de visschers natuurlijk J tegen te spreken het bericht van de vorige week, als zou deze winstgevende visscherij i in afloop zijn. In de afgeloopen week was 1 de vangst ruim, voor velen zelfs rijk te j te noemen. Maandagmorgen bedroeg de j totale aanvoer alhier 400,000 stuks. i Het bedrijf brengt eene ongekende opge- wektheid in onze plaats en onze haven. Het I gezicht op zee, waar tegen den avond de jollen door elkander krioelen, is voor den j toeschouwer bepaald magnifiek. Hepk. Adv.bl. FRANEKER, 7 Juui. Heden morgen had hier op de bovenzaal der „Stadsherberg11 bij den heer A. van Loon de samenkomst plaats der afge vaardigden van verschillende kaatsvereenigingen ter bespreking van het concept-reglement voor een Kaatsbond. De presentielijst is geteekend door de volgende twintig personen, als vertegenwoordigers van zooveel kaatsvereenigingenW. Westra, W. Zoethout, K. v. Zandbergen, J. J. Westra R. v. d. Tol, A. Brouwer, J. Hoogerhuis, H. Ozinga, J. de Wit, P. Jellema, S. J. Tuinhof, T. Alkema, A. J. Schoelier, L. W. Boersma, A. P. Anema, D. Sieswerda, R. J. Westra, K. H. Laagland, L. Boersma en J. Osinga. Vóór den aan vang der werkzaamheden wérd geloot tusschen de 17 par turen, die aan dezen eersten Bondswedstrijd deelnamen. Die kaatsers vertrokken daarop naar het terrein van den wedstrijd. Deze had plaats op het weiland nabij het station, door de kaatsclub „Jan Bogstra11 alhier gehuurd voor de wekelijk- sche oefeningen barer leden. De vergadering van afgevaardigden werd in- tusschen voortgezet onder leiding van den heer W. Westra, president van „Jan Bogstra11, ter wijl de heeren W. Wouters en D. v. d. Stal, respectievelijk secretaris en penningmeester, die functiën ook hier waarnamen. Het concept-reg lement lokte op enkele punten nog al bespreking uit, maar ondanks verschil van inzicht trad bij alle afgevaardigden het groote doeleen Kaats bond11, duidelijk op den voorgrond. Als voornaamste punten van het vastgestelde reglement noemen we 1. De Bond is gevestigd te Franeker. Het bestuur bestaat uit zeven leden, waarvan de voorzitter en de le secretaris door Franeker worden benoemd, terwijl Bolsward, St. Jacobi- Parochie, Arum, Herbaijum en Witmarsum ieder één bestuurslid zullen aanwijzen. 2. Elke aangesloten vereeniging stort in de Bondskas jaarlijks eene contributie van f 3. 3. Elke aangesloten vereeniging brengt op de algemeene vergadering eene stem uit. 4. Goed georganiseerde kaatsvereenigingen, iu Nederland gevestigd, kunnen lid worden van den Bond. 5. De jaarlijksche Bondswedstrijd zal steeds gehouden worden op den tweeden Pinksterdag, ter plaatse, waar eene der vereenigingen is ge vestigd en daartoe op de laatste algemeene ver gadering is aangewezen. Voor den eerstvolgenden in 1898 is Bolsward gekozen. Staande de vergadering zijn de vereenigingen gevestigd in de volgende plaatsen, bij monde barer afgevaardigden, tot leden van den Neder- landschen Kaatsbond toegetreden Arum, Fra neker (2), Kimswerd, Beetgum, Dronrijp, Peins, Witmarsum (2), Herbaijum, Bolsward. St. Jac.- Parochie, Makkum, Tjummarum, Amsterdam en Wijmbritseradeel, totaal 16. Een viertal afgevaardigden verklaarde zich vóór toetreding te moeten verstaan met de vereeni gingen, welke hen ter vergadering zonden. Vóór het sluiten der bijeenkomst vroeg en verkreeg de heer K. H. Laagland, afgevaardigde van Bolsward, het woord, waarbij hij de kaats club „Jan Bogstra11 te Franeker uit aller naam dankte voor het genomen initiatief tot oprich ting van een „Nederlandschen Kaatsbond11, de voorzitter van dezen dag voor zijne goede lei ding bij de besprekingen hulde bracht en zijne beste wenschen uitte voor den bloei der nieuwe vereeniging, die onder hare vanen alle bemin naars en voorstanders van het aloude volksspel kan vereenigen. Na afloop der vergadering begaven de leden zich naar het terrein van den wedstrijd. Deze werd onder steeds klimmende belang-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1