NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWABO Mt W«SSS»AMBI, I s g No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Voor het Kantongerecht. I DONDERDAG 17 JUNI. BINNENLAND. VOOR Ju ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ZITTING van 11 JUNI 1897. ip vangtI kermisdeun, voor twee jaar „Daisy", U „Adèle", is thans „O wee 16 jaar oud, had getracteerd en dat hij, buiten gekomen als het ware bezwijmd is op straat, toen hij naar huis zou. Eisch f 4 of 2 dagen. II. F. en H. v. d. Z., schippersknechts, gedomicilieerd te Leeuwarden, waren den 6 Mei omstreeks 11 uur te Stavoren. Op dat üur zijn de burgers te dier stede reeds in zotete rust, maar deze schippersknechts moestên nog brood hebben, en daarom moest de bakker er uit. „Baas, kom der uit", klonk het door de straat, „wij willen nog brood hebben,en tegelijk tikten ze op de glazen. De uitdrukking tikken is misschien te zacht, want er raakten wel twee glas ruiten stuk. Op het glasgerinkel kwam de agent L. Stavast aansnellen, en het bleek hem dat de schippersknechts, die inmiddels bij den bakker hun inkoop deden, niet erg vast stonden, daar hij ze wegens dronken schap moest bekeuren. De eerste bekl. gaf, gelijk den volgenden dag bleek, een ver keerden naam op en dit verbetert natuurlijk zijn positie niet. Hij is dan ook den volgen den avond bij den agent gekomen en heeft gevraagd of hij dien eersten naam niet wilde uitvegen. Hij wist niet, wat hij den vorigen avond gedaan had, en bij dronken lieden, vond;hij, moest de politie wat door de vin gers zien. Eisch f 5 of 2 dagen voor ieder en den le beklaagde bovendien f 10 of 3 dagen. D. H. te Rien, 12 jaar, liep 15 Mei in het land en zocht naar eieren. Beklaagde, die ter terechtzitting is ver schenen, wil eerst ontkennen, maar daar hij hiervan ’t onmogelijke inziet, verweert hij zich met de verdediging dat hij er „geen enkele" gevonden heeft. Toch worden zijne vruchtelooze pogingen gestraft en de eisch luide f 2 of 3 dagen. A. v. d. M. te Bolsward reed 3 Mei met een handwagen op de kleine steenen langs de Dijkstraat en werd door den agent de Bruin, die hem reeds dikwerf daarvoor had gewaarschuwd, bekeurd. Beklaagde zegt, dat hij slechts met één wiel op de steentjes reed, en dit deed’ uit medelijden met zijn karretje dat maar licht was, en de 5 korf aardappelen, die hij moest vervoeren, haast niet kon dra gen, ja, door het hobbelen op de keien daar voor v. d. Oever al een knik kreeg. De eisch luidt f 2 of 2 dagen, waarop be klaagde opmerkt, dat een arbeider altijd in ’f ongelijk wordt gesteld en al mopperende zich verwijdert. J. R. te Wommels reed met den melk wagen sneller door de bebouwde kom van dat dorp dan geoorloofd is. Eisch f 1 of 1 dag. S. S. de J. te Koudum, zocht eieren in den verboden tijd, waarvoor f 10 boete of 4 dagen hechtenis tegen hem wordt geëischt. D. P. BI. te Broekerhaven in N. Holland, is schippersknecht en lag 13 Mei met zijn schip aan de Friesche kust. Hij ging eens onderzoeken, of de roem der Friesche kievits eieren wel verdiend was, en zocht in het veld nog slechts korten tijd, toen hij, bemer kende dat men ook hem zocht, naar boord snelde. Hij kreeg evenwel proces en de eisch luidt f 10 of 4 dagen. De Friesche eitjes hebben dus voor hem een bitteren nasmaak. O. A. te Makkum zocht 7 Mei naar eieren. Beklaagde is 15 jaar en daar hij verklaard heeft aan den agent, wel te weten dat het in den verboden tjjd was, heeft hij blijkbaar met oordeel des ondersebeids gehandeld en wordt f 4 of 3 dagen geeischt. D. V. te Makkum werd dienzelfden avond in hetzelfde land als de vorige beklaagde bekeurd wegens eizoeken. Deze beklaagde isJL3 jaar, maar is ook het vorig jaar April bekeurd voor eizoeken. Tegen hem wordt daarom f 10 of 5 dagen gevraagd. Tj. R. te Wommels reed 3 Mei ’s avonds met den melkwagen huiswaarts, en zag in het land de kieviten opvliegen. Hij raakte daardoor in verzoeking om eens even te zien wat die vogels daar hadden. Hij liet zijn wasen onbeheerd aan den weg staan, en zocht... tot een politieagent hem over’t mat kwam. Hij verklaarde aan dezen, op last van zijn boer gehandeld te hebben, daar hij eens moest zien, hoe ’t land stond, 't staat nu zoo, dat f 10 boete of 4 dagen hechtenis tegen hem wordt gevraagd. D. de B. te Witmarsum heeft 10 Mei op de veemarkt aldaar wat te veel in ’t glaasje gekeken. Beklaagde is het vorig najaar ook wegens dronkenschap bekeurd en dus reci divist. Hij verzoekt verzachtende omstandig heden in aanmerking te nemen, en wenscht met geldboete vrij gesteld te worden, daar hij niet liefst „in de kas" wil. De eisch luidt f 15 of 3 dagen, met de bijvoeging dat by herhaling der overtreding S. E. te Koudum was met zijn schip voor de brug te Makkum, toen de stoomboot Feniks aan kwam stoomen en het eerst door de brug ging. Dit zette kwaad bloed bij den schipper, te meer daar zijn schip tegen den wal werd gedrukt. „Wij zullen zien of die booten ook voor de schepen zullen wach ten," riep bij uit, en aan den wal zijnde, nam hij steenen op en wierp die in gezel schap van anti-heilwenschen op de stoomboot. Hiervan werd aangifte gedaan en proces verbaal opgemaakt. Beklaagde bekent heden in drift gehandeld te hebben, en een paar klinkersteenen op de boot geworpen te heb ben. Hij heelt evenwel niemand geraakt en ter verontschuldiging voert hij aan, dat bij „eerlijk eerst was" bij de brug, en bovendien is de stoomboot hem van achteren opgevaren, en daar hij met zijn schip de kost moet ver dienen, heeft hjj nog liever dat men hem aan ’t lijf dan zijn schip te na komt. De eisch is f 6 of 3 dagen, waarop de schip per nogmaals zijn hart even lucht over die stoomboot, die hem arme schipper nu zoo in ’t ongeluk brengt, en eigenlijk „de grootste pest der maatschappij" is omdat die daar bij Mak kum al zoo veel pramen los, zooveel touwen stuk gejaagd heeft. J. K., W. de B., L. W. en C. de J. allen te Hindeloopen maakten in den laten avond van den 9 Mei zooveel drukte op straat dat de nachtrust der bewoners daardoor kon worden gestoord. De eisch tegen ieder is f 10 of 3 dagen. R. T. te Wolsum dreef met behulp van nog twee personen die bij hem in dienst waren, 5 koeien los langs den kunstweg onder Hijdaard. Beklaagde bekent het feit, doch wist niet dat zulks op den Slachtedijk straf baar was. Gevaar was er trouwens niet aan verbonden dat dit vijftal koeien losliep, daar ze nauwelijks konden loopen. f 3 boete of 2 dagen wordt voor deze over treding geëischt. A. K. boerenknecht te Oosterend zocht den 3 Mei naar kievitseieren, en was zoo gelukkig er eentje te vinden, maar tegelijk ook weer zoo ongelukkig, dat in zijne nabijheid een onbez. rijks veld wachter was, die zag dat hij iets opraapte en hem bekeurde. De eisch is f 10 of 4 dagen, benevens ver beurdverklaring van het dubbeltje, zijnde de waarde van het ei. B. KI. te Hemelum zocht dienzelfden dag in landerijen van Jhr. v. Swinderen naar eieren van waterwild en kieviten. De rijks- veldwachter zag dat hij iets opraapte, maar toen hij op hem toekwam, heeft hij geen eieren bij hem bevonden, doch hij heeft de innige overtuiging dat ze op zijne nadering heime lijk werden weggedaan of verstopt. Ook tegen dezen bekl. wordt f 10 of 4 dagen hechtenis gevraagd. M. S. W. te Bakhuizen zocht 2 Mei, dus ook al in verboden tijd, naar eieren van water vogels. Bij bekl. werden bij de bekeuring 4 stuks eendeieren bevonden, welke in be slag werden genomen, en na bekomen mach tiging zijn verkocht voor 10 cent. Beklaagde is 13 jaar oud, doch heeft blijkbaar met oor deel des onderscheids gehandeld, zoodat tegen hem f 3 boete of 3 dagen wordt gevraagd met verbeurdverklaring van de 10 cent welke de eieren hebben opgebracht. P. J. D. te Hindeloopen zag 3 Mei een kievit van ’t nest komen, en ging er op los. Tegelijk ging de rijksveldwachter Lemstra van Koudum er ook op los. Beklaagde be weerde, toen de agent later bij hem kwam, geen kievitsei te hebben, doch slechts 1 ei van een strandlooper. Van anderen heeft hij later wel gehoord dat hij 3 kievitseieren uit het nest heeft opgeraapt, maar Lemstra heeft deze niet gezien. Hij heeft alleen gezien dat beklaagde met een mestwagen reed, deze stilhield toen de kievit opvloog, naar het nest snelde, iets opraapte en daarop weer haastig wegreed. De eisch luidt f 10 of 4 dagen H. A. H. te Woudeend is schippersknecht en was den 9 Mei met het schip te Stavoren. Hij werd dien avond halftwaalf op straat aangetroffen, in zulk een staat, dat zijn beenen den dienst weigerden, en hij zelfs met lavee- ren geen koers kon bezeilen. De agenten Huttinga en Stavast hebben hem daarom aan boord gebracht bij zijn schipper. Eisch f 2 of 2 dagen. W. K. te Hindeloopen lag 2 dagen of eigen lijk 2 nachten later ook aldaar op straat en werd door dezelfde 2 agenten „opgeraapt," en bij den visscher de Jong, waar beklaagde knecht is, thuis bezorgd. Den volgenden morgen bleekvdat men dezen jongeling, slechts verleden jaar ’t souper 1“ Hepk. Adv. bl. Tegenover de bewering van dat het vrijhandeletelsel ons land verarmt, herinnert de N. R. Crt. er aan, dat van 1878 tot 1895 niet alleen de daling in de waarde der vaste goederen volkomen werd inge haald, maar bovendien het nationaal ver mogen nog met ongeveer 1900 millioen toenam. „Misschien zal men hiertegen aanvoeren" aldus gaat hij voort „dat wel de groote handelslui verrijkt zijn, maar dat juist de kleine man verarmd is. Ziehier dan nog een andere statistiek, al even onwederleg- baar. Het aantal spaarbanken bedroeg ultimo 1860 136. Het aantal inleggers bedroeg ultimo 1860 54,000. Het saldo aan inleggers schuldig bedroeg ultimo 1860 f5,545,000, en ultimo 1894 bedroeg het aantal spaarbanken 283. het aantal inleggers 786,000, het saldo aan inleggers schuldig f 107.684,000, dus in een tijdvak van 34 jaar een verdubbeling van het aantal spaarbanken, bijna 15 maal zooveel inleggers en ruim 19 maal zooveel kapitaal. Alleen in de laatste vijf jaren werd 25 millioen meer ingebracht aan uitgehaald. Aan het postkantoor te Rotterdam werden zooveel strooibiljetten en beschei den, betreffende de verkiezingen, ter bezor ging gegeven, dat de beperkte Zondags dienst niet kon worden gehandhaafd. Sprekende over de fietsmanie onzer dagen, schrijft de Haagsche Sprokkelaar van ’t ütr. Dagbl. Alleen een opzienbarend ongeluk in be kenden kring is in staat, een oogenblik daling te veroorzaken in de voortdurende „hausee" der rijwielbeweging, zooals onlangs overkomen is aan eene jonge (en mooie) vrouw, (de onlangs gehuwde me vrouw v. H.) die zoodanig met ’t aange zicht tegen een rijwiel viel, dat zij zeker levenslang misvormd en waarschijnlijk blind zal zijn. Over zulke gevolgen van het wiel- rijden in de straten spreekt men eenige dagen, rilt er een oogenblik van, besluit er uit dat ’t toch eigenlijk gevaarlijker is dan eenige andere uitvinding van onzen tijd, en... laat zich eenigen tijd later overtui gen, dat ’t toch noodzakehjk is, ook „dans le mouvrement roulant" te gaan, omdat „men" tegenwoordig „fietst" als „men" een klein beetje is en niet wil aangezien wor den voor iemand, die geen f209 te missen beeft, wat, zooals iedereen weet, eene erge schande is, behalve als men den fiscus moet trachten te misleiden. Zaterdagmorgen werd door een dorps- schipper op de werf aan de Gaardbrug te Utrecht een kist met geest van zout afge laden en eenige oogenblikken onbeheerd ge laten. Een voorbijkomende jongen, Evert Bos uit Lopik, greep een dier flesschen en nam daaruit een teug. Het gevolg laat zich denken. Daar hij direct bewusteloos neer stortte werd hij bij de firma Lobry en Por ton binnengebracht en hem aldaar de eerste geneeskundige hulp toegediend. Het gelukte hem bij te brengen. Inhoud van het Friesche Tijdschrift Sljucht en Rjucht. 12 Juni 1897. It moat hwet skikt wirde, D. H. Z. By myn aide Widze, M. Miedetna. In teltsje fen Doede Kouwedokter, Jan fen ’e Gaest- mar. By ’t Priis-oerlangjen nei in Kaets- pertij, D. A. B. for langsliepers, D. H. Z. Jippe Beanstronk oan syn wiif Jikke Eartriis op hjar 25ste jiirdei, U. H. Tinken, v. L. Plaatje. De handel in Friesche wol is aange vangen, maar de kooplust is klein en de pryzen kunnen die van het vorig jaar niet halen. Vooral ordinaire smeer wol is laag in prijs. Betere soorten brengen circa 10 ets. per kilo minder op dan in 1896. Iemand in de gemeente Zevenwouden is eigenaar van een geit, welk dier zijn ge- heelen veestapel uitmaakt. Dezer dagen werd het diertje aangetast door mond- en klauwzeer, en de eigenaar, de wet willende naleven, gaf direct bericht aan den burge meester. Spoedig hield een rijtuig voor zijn huis stil, twee veeartsen stapten uiten vroegen zijn vee te keuren. „Het is in de bleek, heeren luidde het bescheid en beide artsen konden moeilijk het lachen bedwin gen, toen zij „sik" in het bleekveld aan troffen. Inderdaad, het dier was aangetast en kort daarna zag men aan de woning een bord, bijna groot genoeg het geitje te be dekken, dat aan de voorbijgangers kond deed, hoe „sik" Ijjdende was aan een epi« demische ziekte, Aclllum. Aan de boterfabriek alhier heerscht tegenwoordig een buitengewone drukte, veroorzaakt door het toenemend export naar het Buitenland. Door een firma te Harlingen wordt zelfs een groot gedeelte van de zuivelopbrengst naar China verzonden, in een verpakking, waardoor men uitstekend de bezwaren, in den zomer on vermijdelijk aan de verzending verbonden, weet te overwinnen. Vrouwelijk personeel is daartoe vanaf den vroegen morgen reeds in de fabriek aanwezig en daarmede werk zaam. Dat de belangen der aandeelhou ders en melkleveranciers hierdoor zeer in, de hand gewerkt en bevorderd worden is een feit, dat voor de hand ligt. Heerenveen, 15 Juni. De kermis heeft haar gewone verloop gehadDonderdag niet druk, Vrijdag niets, Zaterdag weinig te doen, Zondag, door heerlijk zomerweer begunstigd, een gewoel en gekrioel, dat er haast geen doorkomen aan was, Maandag een vrij drukke uitzetter. De harddraverijNeen, daar is de „trek" glad uit. Twee paarden slechts wer den aangegeven. Geen draverij dus. Als men in plaats daarvan eens ’n con cours gehouden had van draaiorgels, har monica’s, violen en tamboerinsWant die waren erEn die schijnen er elk jaar meer te komen. Precies geteld, toonden niet minder dan 25 van deze virtuozen ons hun permissie-biljet, nog ongerekend het jong opkomend geslacht van liedjeszangers en wie er met aapjes en marmotten langs de huizen gingen. Die allen eens tot een onderling concours uitgenoodigd minstens een half uur buiten de plaats. We zijn er van overtuigd, dat vooral de menschee, die thuis bleven, met zulk een concours ten zeerste zouden zjjn ingenomen. Wie weet, of de Vereen, voor Volksver maken een volgend jaar dit balletje niet eens opvangt! hechtenis tegen bekl. moet worden gevraagd. A. D. te Oosterlittens werd den 11 den Mei op de kleine Dijlakker alhier aangetroffen in kennelijken staat door den agent Dijkstra, en werd daarom overgebracht naar het politiebureau. Eisch f 1 of 1 dag. M. F. te Wommels was 14 Mei dronken en werd door Haagsma van Wommels be keurd. Eisch f 1 of 1 dag. S. J. Bl. te Pingjum goot ier uit in een goot, zoodat deze over het erf van Sieswerda en in de vaart uitliep. Een zelfde kwestie werd de vorige zitting met een broeder van bekl. behandeld, en het blijkt, dat nog steeds de goot ergernis geeft aan de buren aldaar. Beklaagde beweert evenwel, dat hij geen ier door de goot liet loopen, maar vuil water, daar zij den stal schoongemaakt hadden. De politieagent heeft evenwel gezien dat bekl. schepte, en een schipper heeft met hem ge constateerd, dat het wel degelijk ier uit den koestal was. Eisch f 2 of 2 dagen. A.M. V. te Oudega reed met een melkwagen, beladen met 23 gevulde kannen over de Nijega’ster brug, terwijl bij politiereglement van de gemeente Hemelumer Oldephaerten Noordwolde is bepaald, dat 20 kannen het maximum moet zijn voor melkwagens, die deze brug passeeren. Eisch f 5 of 5 dagen. A. J. de J. te Oudega had 26 melkkan nen op zijn wagen, toen hij over diezelfde brug reed. Ook tegen hem wordt gelijke eisch gesteld. Y. L. R. te Harig won het nog van de vorigen, daar hij, toen hij den 21 Mei de brug passeerde, 27 en den volgenden morgen 28 gevulde kannen op zijn melkwagen had. Tegen hem wordt 2 X f5 of 5 dagen voor elke boete geeischt. G. K. en M. K., slagerknechts te Har lingen hadden 20 Mei vleesch bezorgd te Kimswerd en daarna eens „opgestoken"’ ’t Was bij enkel opsteken van een sigaartje niet gebleven, althans ’s avonds 10 uur had de eerste op de stoep van den kastelein zich neergevleid en werd toen met moeite door de politie weer op de been geholpen, die vervolgens ook zijn kameraad, die blijkbaar meer geroutineerd was in ’t... drinken, maar toch ook alle kennelijke teekenen had van ferm aangeschoten te zijn opmerkte. Tegen beiden werd proces-verbaal opge maakt en tegen ieder hunner wordt f 1 of 1 dag gevraagd. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 25 Juni a.s. 6 Bolswardsche Courant l; 1 I 11 De

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1