NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ’BO1SWA80 EN WONSEHADEEI. 1 1 Mr. J. W. Zijlstra, No. 52. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Ifh S'O r *-r Ê-> 4 p DONDERDAG 1 JULI. p ij BINNENLAND. Het Dagjes-mensch te AMSTERDAM. fh 'tr VOOR 1,1 wer- r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. op één hoofd, met jaarlijks dalend premie betaling. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. S X s y y ver- vandAv^j^kggleerënbM^ Noord-Holland en Utrecht. A. J, .Toek N. Z. Voorburgwal 49, Amsterdam. Gelderland en Noordbrabant, J. P. C. Ki mers, Nieuwe Markt, Nijmegen. Zuid-Holland en Zeeland, A. E. Mooijas Elandstraat 32, ’s Gravenhage. VOORBEELDEN. Verzekering van kapitaal bij overlijdj Het dagjes-mensch is volgens erkende an- thropologen werkelijk een genus van de soort mensch (homo sapiens), hoewel hij in sommige belangrijke punten van het algemeené type afwijkt. Het dagjesmensch wordt gemeenlijk aldus genoemd, omdat hij mensch is (d. i. zich in Amsterdam ophoudt) voor een dagje, d. w.' z. voor den tijd, die begrensd wordt door den eersten ochtendtrein en den laatsten trein ’s avonds.) En in de natuurlijke his torie wordt dit ephemeride wezen het dag jes-mensch genoemd, zonder aanduiding van geslacht, zooals men spreekt van het paard, het schaap, het rund, het vee. Vooral in de zomermaanden ziet men, slenterend langs het Centraal-Station, heele zwermen der bedoelde variëteit zich in de richting van bet Damrak voortbewegen als volgden zij een plan, dat hun instinct hun aan de hand had gedaan. De mannetjes zijn voorzien van groote zware sigaren, die nog eer zij aangestoken worden, in een leelijk-doorrookende namaak-meersehuimen pijp worden gestoken, welke pijp hetzij dan een steigerend paard of wel een vluchtend hert voorstelt, beide in hun evoluties belem merd door grove boomtakken, die deze die ren aan de aarde in casu aan de pijp verbonden houden. Zij de mans zijn gehuld in zwart- lakensche of -kamgaren jassen, waaronder dito pantalons; alles erg wijd en slobberig; uitdrukking der oogendoorgaans geene nu en dan als de tocht langs een pleister plaats leidt een flauwe opflikkering van ma- terieele begeerte. Speciaal kenteekenin de hand een groote breede parapluie. De vrouwtjes onderscheiden zich door een óf erg stemmig óf buitengewoon opzichtig toilet in het laatste geval schijnen de wonderlijk ste kleurschakeeringen haar aan te trekken en plegen zij met koene grepen de meest uiteenloopende nuances van het speotrum zich om het lijf te hangen. Vooral de hoed wordt bij deze individuen als voorwendsel om aan dien lust bot te vieren, gebezigd boven haar hoofden is als een bacchanaal van allerhande tinten en verven. De mans schijnen hierin te berusten. Gelaatsuitdrukkingaanhoudende verba- Nijgt de dag ter kimme, dan komt bij de dagjes-menschen de begeerte boven, hun leger weer op te zoeken. Langzamerhand zakt de stemming. Tusschen de groepen is de gemeenschap telkens onderbroken. De mans toonen nog vrijwel hetzelfde tafereel als des morgens: alleen flikkert er gansch niets meer in de oogen. De wijfjes loopen ietwat zanekerig er bij, als scheen haar de weg lang. De jongen zijn uiterst slaperig. Is eindelijk heel de zwerm in een 3e klas- waggon gepakt, dan schuilen de jongen wel haast onder de vleugelen der moeders weg en dutten. De mans gaan voort de zware sigaren te rooken. Is eindelijk het leger bereikt Maar immers heeft reeds bij de eerste beweging der spoorweg-raderen het dagjes mensch als zoodanig opgehouden te bestaan. Amst. Crt. als om hun verwantschap met de gedierten in de kooi op het klaarst te bewijzen, na doen al wat zij de woudbewoners zien ver richten. Merkwaardig boven alle Artis-episoden der dagjes-menschen is het echter, wanneer de zwerm voor de hokken van kameel en dromedaris is neergestreken. Terwijl de kakelende groep het „schip der woestijn beschouwt en over de een of twee bulten zich vroolijk maakt, is het geheel eenig om op te merken met wat souvereine minach ting, met wat hooghartigen walg dit moedig, nobel en simpel dier met opgetrokken bo venlip en half geloken oog op deze heeren der schepping neerziet. Ik zeg u, er ligt een wereld van hoon in dien kameelen-blik. Ook ken ik lama’s, die het in deze richting ver gebracht hebben. De leeuw, die het Zondagsmiddags vervelend vindt in Amster dam, pakt langer siesta dan op werkdagen zoo krijgt hij geen dagjes-menschen en dezen hem niet te zien. Hij slaapt en wendt naar het deswege ietwat verontwaardigd publiek het minst koninklijk deel van zijn lijf. Maar ook die houding en dat slapen is welsprekend. Met veel krachtsinspanning gelukte het met behulp van de toegeschoten arbeiders en boeren door het opwerpen van dammen en het graven van greppels, het vuur te stuiten. Waarschijnlijk is de brand door vonken uit een locomotief ontstaan. Het nieuwe Kabinet. Over de vraag, welk ministerie zal optreden, zegt het week blad De Nederlander (mr. Brooshooft): Drie dingen zijn zeker „dat het tegenwoordige oud-liberale ka binet niet kan aanblijven; dat evenmin een ander oud-liberaal ka binet kan optreden, daar de oud-liberalen slechts 10, de vooruitstrevenden, radicalen en socialisten te zamen 40 stemmen in de Kamer tellen en, ook al kreeg zulk een kabinet den steun van de 22 katholie ken en 4 christelijk historischen en de 6 rechts-anti-revolutionairen daarentegen de links-anti-revolutionairen, te zamen met de democratische niet-clericalen 55 man sterk, zeer zeker een oud-liberaal ministerie het regeeren zouden onmogelijk maken; dat evenmin een clericaal kabinet kan optreden, daar de katholieken en anti-re- volutionairen samen slechts 43 leden tellen. Er blijft dus niets anders over dan een ministerie uit de vooruitstrevende elementen. Van zelf dringen zich daarbij de namen Tak en Borgesius op den voorgrond. Aan de clericale partijen zouden kunnen worden toegewezen twee portefeuilles, zonder poli tieke beteekenis, bijv, marine en waterstaat. Oorlog zou in een vooruitstrevend kabinet zeer goed aan den heer Bergansius kunnen worden gegeven, indien hij zich niet door zijn candideering te Utrecht, zooal niet woordelijk dan toch zedelijk had verbonden om in deze periode niet mee te werken tot afschaffing der dienstvervanging. Deze por tefeuille zou dus kunnen worden toegewe zen aan een oud-liberaal, voorstander van persoonlijken dienstplicht. Voor koloniën is onzes inziens de aange wezen man het gekozen lid voor ’s Gra venhage Pijnacker Hordijk, Bij ervaring met personen en zaken in Indië bekend, zijn wij overtuigd, dat zijn optreden zoowel den inlander als den Europeaan ten zegen zou zijn." Oosterend, 25 Juni. Bij de gehouden aanbesteding van het af breken der oude en weder opbouwen eener nieuwe boerenhui- zinge op „Groot Bauta" onder Arum, (arch. Jac. Timminga alhier) is het hoogst inge schreven door P. Kampsma en S. Borne man te Hindeloopen met f9990 en het laagst door J. v. d. Leij te Arum met f 7723. Er waren 15 briefjes ingekomen, die vrij gelijkmatig daalden van het hoogste tot het laagste cijfer. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Wit mar sum. De Kaatsvereeniging „De Concurrent" hield Zondagavond eene leden-vergadering. Van de ruim 130 leden waren pl. m. 30 op de vergadering aanwe zig. Men besloot eene groote kaatspartij, benevens eene leden-kaatspartij te houden. Als bestuurslid werd in de plaats van den heer T. Kamminga benoemd Joh. Stel lingwerf. De h.h. S. Broersma en W. Visser den tot keurmeesters aangesteld. Workum, 29 Juni. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van 4 leden voor den Gemeenteraad zijn als candidaten gekozen H. J. van Djk, J. Jansen, W. Kroeze, C. L. Nauta. D. van der Werf, O. Yntema. Sneek, 28 Juni. Voor de gemeenteraads verkiezing op morgen hebben we thans niet minder dan 16 candidaten. De liberalen komen met vier aftredende leden de hh. E. Veen Az., mr. C. C. Paeh- lig, J. J. Beekhuis en H. S. de Vries en als 5e candidaat den heer H. Buursma, ar chitect. De Chr. Hist, komen aandragen met de hh. J. B. Posma, W. Vierdag, H. Nauta, J. v. d. Molen en J. O. Bouma. Anti-revolutionairen zagen slechts heil in één candidaat, mr. H. Okma en de R. Katholieken wagen den strijd met de hh. C. Lampe, Tj. v. d. Steele (aftr. R. K.) F. Blok, T. v. d. Weerdt en Th. Dokkum (gew. raadslid). Wonseradeel. Voor de vervulling van vijf plaatsen in den Gemeenteraad zijn Dinsdag de volgende Heeren tot candidaat gesteld. Mr. J. K. de Boer, F. G. Burgh- graef, J. B. Couperus, J. G. Galama M. G. Haarsma, W. Hiemstra, R. D. Hoorn- stra, A. T. de Jong, J. D. de Jong, M. H. J. Maas Wzn., II. L. Piersma, T. H. Rinia. J. J. Timmer, A. E. Wiersma, R. Zijsling. Aftredende leden zjjn de Heeren Mr. J. Klaasesz de Boer te Witmarsum, A. T. de Jong te Hichtum, J. D. de Jong te Arum, T. H. Rinia te Corawerd en R. H. Zjjsliag te Tjerkwerd, ■3 over elk en een iegelijk, die haar opvalt. Speciaal kenmerkeen karabies of spoor- mand, waaruit zij de onverwachtste huis houdelijke zaken weten op te delven. Nog moet vermeld worden, dat bij deze variëteit niet bij paren wordt rondgefladderd, maar dat de mannetjes en de vrouwtjes afzon derlijke groepen vormen, waartusschen voort- 1° durende gemeenschap door allerhande kreten fó onderhouden wordt. ’en De kleintjes van beiderlei geslacht loopen echter samende mannelijke spruiten dam- ‘E- pen ook reeds en vaak uit dito pijpen als >or de ouderende vrouwelijke kleintjes volgen ür. in kleur van pluimage de tooi der moeders. Daar het doel, waarmee men uitgevlogen is, enkel bestaat in het vooraf beraamd opzet, J? een dag in Amsterdam te zijn en tot be reiking hiervan alleen noodig is Amsterdam niet voor den avond te verlaten, wordt naar geen bepaalde bezigheid uitgezien. Men is in Amsterdam en in dat besef is men vol komen vergenoegd. W anneer in een der groepen echter meer ondernemende exemplaren tegenwoordig zijn, wordt een meer stellig plan opgemaakt en uitgevoerd. Doch ook zonder dat zoodanig voornemen reeds bij het vertrek uit hun leger bestond, ziet men soms de zwermen over het algemeen door herinneringen van hun gewonen staat geneigd neer te strijken, waar het groen is afdwalen naar de Plantage en daar weldra zich werken door het ijzeren tourniquet van Artis. Eenmaal hierbinnen, is aan de feestelijke stemming geen grens meer. De aanblik der opgesloten dieren verheugt deze dagjes-menschen ten zeerste. Met name de apenkooi trekt hen aan. De eindelooze buitelingen, het onge manierd gebarenspel, de onopgevoede beje geningen, de aanhoudende jacht op klein wild, dat in de apenvacht zich verstoken heeft, dit alles vermaakt de toeschouwers bovenmate. De kleurbacchanalen op de vrouwelijke hoofden wuiven vanwege het buitensporig lachen om een zoo dwaas aspecthet steige rend paard of het vluchtend hert op de si garenpijpen der mans, dreigen met sigaar en al uit dezelfde oorzaak op den grond te val len. De jongens der dagjes-menschen, ge neigd de opgesloten natuurgenooten te sarren, worden hiervan gewoonljjk door de oudere exemplaren weerhouden, waarop de jongens, Op aanvrage wordt precies opgegev (zonder kosten) voor alle leeftijden hier n vermeld. Alle inlichtingen, tarieven renzoon uit een der buitengemeenten was, opgaven worden op aanvraag v« terwijl hij dat geld ten nadeele van zjjn J vader had ontvreemd en daarna heimelijk j de ouderljjke woning had verlaten. Geluk- Irir» rln4- Lii 4-iirlïr»- in honrlnn /lot» nnliiro anders was er zeker van het geld niet veel terechtgekomen. Een treurig ongeluk heeft plaats gehad bij het binnenkomen van den monitor Cer berus in de Oranjesluizen te Amsterdam, muu bootddekseieen gewoon een ^r03 vas*: ma^en begaven zich - vijf man in een vlet, welke, toen de sluis geopend werd, door den stroom beklemd raakte tusschen het sluishoofd en het oor logschip. De vlet werd verpletterd, met het ongelukkig gevolg, dat een der manschapp&n dood gedrukt werd en twee anderen gewond werden. Boschbrand. Zondagmiddag zijn 25 hectaren bosch, gelegen aan den straatweg tusschen Enschedé en Oldenzaal afgebrana, ƒ1000,premiebetaling gedurende vijf d constateerd. Uit Werkendam schrijft men: De schade, door den storm van Zaterdag 1.1. in den Biesbosch teweeggebracht, is 1 J S’S) 20jaar 25jaar 30jaar 35jaar 40ja water, dat de polders overstroomde, schijnt brak geweest te zijn, waardoor de geheele te veld staande schoof reddeloos verloren is en men het weer kan gaan om ploegen. Te Utrecht werd door de politie op den Maliesingel en beschonken jongmensch j aangehouden, die, toen men hem naar het polietiebureau aan de Maliebrug had over gebracht om zijn roes uit te slapen, in het bezit van ongeveer f 900 bleek te zijn. Bij onderzoek bleek dat de jonge man een boe- De Haagsche Kouter zegt in de Pro vinciale Groninger Courant Zondagavond heb ik mij het voor de Residentie zeer democratisch genoegen zing over de groote-stads-drukte en spotternij Iuonb*’ft nn om mij heen drinkt kwasten. Nu krijg ik een gevoel alsof ik eigenlijk de grootste kwast tusschen al deze wiel- rijdende schepselen ben, en dat zij mij straks met hun allen zullen gaan verorberen. Vol schaamte betaal ik den kelner, die met diepe minachting een fooi van mij aan neemt, en zonder op te durven zien, wan del ik heen onder een satanisch gelach der kwastdrinkende wielrijders. Naarmate ik er meer over denk, wordt het mij duidelijker: te voet in Scheveningen aan en dan de onbeschaamdheid te hebben aan te komen met een gewoon burgerpakje van een glas bier te drinken, is bespottelijk en uit den tijd. Had ik nog maar het geluk gehad een photographietoestel met mij te voeren, maar ook die tak van sport is mij helaas nog vreemd gebleven. Aan dezen onthoudbaren toestand zal ik echter een eind maken morgen ga ik naar Peek, om mij een sportkostuum aan te schaffen; daarna zal ik trachten een rijwiel op afbetaling te krijgen, en eerst dan durf ik mij weer met opgeheven hoofd onder mijne medeburgers vertoonen. Nu het aantal rijders en rijdsters zoo schrikbarend toeneemt, is het niet meer dan billijk, dat het gemeentebestuur zorgt voor nieuwe en ruime verkeerswegen. Dit geschiedt in den laatsten tijd dan ook wel; telkens wordt er weer een nieuwe weg aangelegd, de een al breeder en mooier dan de anderemaar de weg der bezuiniging is nog niet gevonden. Als wij den weg tot verfraaiing der stad dan maar bereiken. Na den strijd. ’t Zwaard in de schede, ’t geweer bij den voet Rustis ’t commando hoe welkom, hoe zoet Plicht is ’t te vechten met moed en beleid, Schalt de trompetter ten aanval en strijd Plicht is na ’t einden van iederen slag. Breed weer ’t ontplooien O vriendschap, uw vlag Haat en partijzucht te veel nog betracht, Past niet in ’t kader van ’t menschelijk geslacht, Ieders gevoelen mits zuiver en waar Vordert waardeering hoe ver van elkaar. Allen beoogen we, één toch van zin Voorspoed en welvaart van Land en Vorstin Bij de wielerwedstrijden, die Zondag op de Amsterdamsche baan werden gehou den, hadden de beroepsrijders Wiemann en Appel het ongeluk te vallen. De eerste kwam er met een blessuur en eenige schram men aan het hoofd af, maar de tweede bleef bewusteloos liggen. Door een aanwezigen Jaarlijksche premien ter verzekering geneesheer werd een hersenschudding ge- ,z» r\r\r\ _7_ _7*.. 77_ 3 3 twintig jaren. opgaven worden op aanvraag va strekt door de Agenten en den Inspecta van Friesland, Groningen en Drente, Advocaat en Procureur, BOLS WAR' Aanvrage om Agentschappen bij d. Inspecteur. Tk Tiaar dopje, zelfs niet voorzien van eenig bonds- teeken. Voortdurend komen weer nieuwe be zoekers in sportkostuum zij springen vlug van hun rijwiel en roepen als om strijd: „een kwast!" en daarbij meen ik op te merken, dat zij mij speciaal met een spot tenden, medeiydenden blik aanzien. ’t Is waar, ik ben de eenige, die hier in ’t publiek een glas bier zit te drinken. Alles vader had ontvreemd en daarna heimelijk I kig dat hij tijdig in handen der politie viel, 1 i veel grooter dan men oorspronkelijk meende. Bolswardsclie Courant .1 voor OUDERDOM. i 38,50 32,34 24,64 16,94 9,24 1,54 D O O 1 jaar 5 jaar 10 jaar 15 jaar 20 jaar 25 jaar 42,75 35,91 27,36 18,81 10,26 1,71 35,— 29,40 22,40 15,40 8,40 1,40 48,— 40,32 30,72 21,22 11,52 1,92 54, 45,J 34,! 23, 12, 2, Overijsel en Limburg, H. E. Munniks j Jongh, Prins Hendrikstr. 58, ’s Graven haf Groningen, Friesland en Drente, Mr. J. Zijlstra, Bolsward. q; tt A n; C4 X- o; a K A D D IV/GVj f C

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1