NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WWSEBAMtt De Turksche soldaat. Th. H. van der Meulen, De Rotterdammer Beurtman vertrekt: Gebroeders KINGMA, I No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. A. Er. STOON, Wijnstraat. I ‘saiaA aa a g DONDERDAG 8 JULI. O3NHOS uaui Kassiers en Commissio nairs in Effecten TE BOLSWARD EN MAKKUM, belasten zich met VOOR "ffl Attesten ter inzage 2 D F* ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Beurtschipper. Van Schiedam Zaterdagmorgen 10 Juli. Van Rotterdam Dinsdagavond 13 Juli. Ligplaats RotterdamWolfshoek. AGEYI' te Rotterdam: In directe correspondentie met den Haag, Delft, Dordrecht, Zwijndrecht en andere plaatsen in Zuid-Holland enz. naar /eV te r den dag, waarop hij vóór 25 j aren beëedigd en geïnstalleerd werd als burgemeester van de Rijp. Valsch geld. Door de politie te Har derwijk is een valsch muntbiljet van vijf- en-twintig gulden in beslag genomen. Zaterdagmiddag werd door een agent van politie in de restauratiezaal van het station te Arnhem, een persoon aangehou den, die een valsch bankbiljet van f25 aan den kellner in betaling had gegeven en is in verband daarmede te Duisberg op ver zoek van de politie alhier nog een vermoe delijke medeplichtige in die zaak gearre steerd. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met dezelfde personen, dien eenige dagen geleden te Amsterdam valsche bankbiljetten in betaling gaven. De valsche bankbiljetten zijn te herken nen, daar het papier veel zwaarder is dan dat van het gewone bankpapier; het is ook veel ruwer op het gevoel, terwijl het water merk ontbreekt. De beurtschipper B. Westera, van Zwolle, op Coevorden, haalde Zaterdagna middag een wagen met vrachtgoederen van de Dedemsvaartsche stoomtram. Op de te rugreis viel hij, door’t een of ander ongeval, van den wagen met het hoofd op den grond en bleef bewusteloos liggen. De uit Coevor den ontboden geneesheer, kon slechts den dood constateeren, vermoedelijk tengevolge van hersenschudding. De ongelukkige laat een weduwe met 5 jonge kinderen na. Een pleizierjachtje, gisteren van Am sterdam naar Kampen vertrokken, is in de Zuiderzee ter hoogte van Elberg op de on diepte „het Ruggebot1* gevaren en vastge raakt men scheen verkeerden koers naar den Kamper Ketel te hebben genomen. De opvarenden haalde men er met een schuit af. Het water was gisteren nog al wassende, zoodat de boeier allicht weer vlot is geko men. Men seint uit Middelburg: aan de Telegraaf. Naar de gevangenis alhier is overgebracht een tjjdelijk te Vlissingen verblijvend jeug dig Engelschman, die door middel van valschheid in geschrifte trachtte fortuin te maken. Tot uitoefening zijner kwade prak tijken had hij Vlissingen gekozen en aldaar Engelsche bookmakerskantoren gevestigd. Duizenden kilo’s aarbeien zijn de vorige week uit Beverwijk en omstreken naar En geland verzondende prijs die hiervoor wordt gemaakt, is met het oog op de tran sportkosten niet hoog. Naar aanleiding van veelvuldig inge komen klachten van het reizend publiek op de lijnen van de Hollandsche Ijzeren Spoor- weg-Maatschappij over het lange zoeken plaatsen en minder nette behandeling door het treinpersoneel, waardoor meermalen aansluitingen gemist worden, welke reclames voor een groot deel te wijten zijn aan de weinige hulpvaardigheid der conducteurs, waaraan zich vooral de jongere schuldig maken, is door de directie der H. IJ. S. M. een dienstorder uitgevaardigd aan de station chefs. Daarin wordt den chefs gelast zich te vergewissen over de voorkomendheid van het treinpersoneel tegenover het publiek en dat de conducteurs en verdere beambten, daar waar noodig, inlichtingen geven en hulpvaardigheid betrachten en ook zoo moge lijk controleeren. De conducteurs moeten doordrongen zijn van hun verplichtingen om voorkomend te zijn jegens het reizend publiek. De vorige week had te Amsterdam een dameswedstrijd plaats. Mej. Borgreve volbracht daarbij, naar men meldt, „een koen stuk“. Zij sprong bij het figuurzwemmen met het dochtertje van de onderwijzeres, naar schatting 4 j aar oud, op haar schouders boven uit den zwemtoren en zwom met haar naar het vlot. Het kleine kind, zoo heet het verder, dat niet kon zwemmen, was niets bevreesd. Zoodra beiden onder daverend applaus boven kwamen, wuifde het gracieus met haar handje, ’t Was evenals de twintig deelneemsters aan het figuurzwemmen, in donkerblauw met bloote beentjes en getooid met een sjerp der clubkleuren geel en rood. Als het in een spel gebeurde, zou de politie het waarschijnlijk verbieden en wij zouden haar gelijk geven. Te Deventer weigerde een schutter de wapens in ontvangst te komen nemen, waarvoor hij door den schuttersraad tot f 15 boete en de kosten werd veroordeeld, van welk vonnis hij bij Ged. Staten in hooger beroep kwam, die het vonnis van den schuttersraad handhaafden. Een vreemdeling, die zich bekend maakte als graaf de B, uit Frankrijk* is na Alleen-Verkoop en bij £1 Het Turksche leger heeft wel eenigszins Europa verrast door zijn daden in de laatste maanden. Indien men al had kunnen den ken, dat de Turken door hun overmacht de zegepraal zouden behalen over de Grieken, men had toch gedacht, dat dit eerst zou ge beuren na verloop van tijd, en niet, dat zij maar steeds overwinnend voorwaarts zouden rukken. Daaruit heeft men, en zeker niet ten on rechte opgemaakt, dat de Turksche soldaat nog door iets anders dan door de overmacht, heeft uitgemunt in den oorlog, en de be langstelling in het Turksche leger is daarom in den laatsten tijd grooter dan zij misschien ooit is geweest. Men heeft op heel wat an dere factoren nog gewezen in den Turkschen soldaat, die dezen eerder tot overwinning voerden zijn fanatieken, ondoordachten haat, zijn geloofshaat en wat niet al. Merkwaardig is dus thans wel, wat een man, die lang in Turkije en in het Turksche leger heeft ver keerd, Freiherr von Goltz, schrijft in het „Militair Wochenblatt11 over den Muzelman- schen soldaat. Wij ontleenen aan dat belang rijke opstel het volgende: Algemeen wordt het godsdienstig fanatisme aangewezen als de voornaamste drijfveer van den moed en de degelijkheid van den Turk schen soldaat. Maar in het gewone leven merkt men van dat fanatisme niets, maar neemt men dikwijls het tegendeel waar van een verregaande onverdraagzaamheid. Afge- i zien van eenige afgelegen bergstreken, leef- den tot in den jongsten tijd de belijders van zeer verschillende godsdiensten eendrachtig en i vreedzaam naast elkaar, zonder elkander te hinderen in de uitoefening hunner godsdienst oefeningen. Naar de plechtigheden der chris- n tenen in Konstantinopel kijkt de Turksche volksmenigte nieuwsgierig als naar een the atrale voorstelling, wel verbaasd over de tentoongestelde pracht, die vreemd is aan hun eigen eeredienst met de eenvoudige vormen, maar zonder haat of vijandschap... De godsdient speelt in het dagelijksch leven van den Turkschen soldaat weliswaar een groote rol, hij is Turkije’s opvoedingsmiddel en tuchtmiddel, want vijfmaal daags verzamelt de troep zich in de djami (Moskee) en het wegblijven van het gebed wordt altijd in de militaire inrichtingen vrij wat strenger ge straft dan het niet verschijnen op het appèl voor den dienst of het te laat terug komen van een verlof. Overal ziet men wel de uit oefening der Mohamedaansche religie, maar vandaar tot het fanatisme is een verre schrede. Dit laatste is in het Turksche leger geen der drijvende krachten. Veel belangrijker is in dat opzicht het zegevierende bewustzijn van overwinnaars der aarde te wezen onder de Turksche soldaten; ook de nederigste muzelman voelt bijwijlen dit bewustzijn in zich opkomen. De traditie van overwinningen leeft, ondanks de neer lagen in den nieuweren tijd, ook nog heden voort onder het geheele Turksche volk, zelfs de minste man voelt zich een lid van een overheerschend ras tusschen het gewoel der volkeren en rekent zich hooger dan een van een andere natie. Ook wordt de krijgstucht zeer bevorderd door de opvoeding van de Turksche jonge mannen. Het kind van den armen herder en van den behoeftigen boer precies dezelfde conventioneele regelen in het verkeer met vreemden als de zoon van een voornaam en rijk man. Hij leert dezelfde manieren van groeten, van aanspreken van personen, de zelfde antwoorden op de gewone vragen in het Turksche leven, dezelfde gebruiken, zoo- als de onderdanigheid aan zijn ouders, het afwachten van een uitnoodiging om deel te nemen aan het onderhoud, de uiterlijke on verstoorbare zelf beheersching. Eerbied voor den ouderdom en de overheid, onderwerping aan den wil van den machtige en voorname, zonder daarbij te verliezen een zeker gevoel van eigenwaarde en maatschappelijke gelijk stelling, zijn verder zeer gunstig voor de onderlinge positie van hoog en laag in Turkije. De aaneensluiting der Turken onderling wordt bovendien nog versterkt door het stille gevoel, dat zij, te midden der hen omringende volkeren een geïsoleerde plaats innemen. Vooral moet men hier niet vergeten den reusachtigen invloed, dien reeds de naam van den Sultan, den Padischah (Grooten Heer) uitoefent, onverschillig of de juist re- geerende vorst bemind is bij het volk of niet. Zijn geboden zijn voor de geloovigen een wet... Daarbij komen nog de weinige behoeften, die de Turk heeft, zijn nuchterheid. Dron kenschap is onder de jonge mannen van het volk een onbekende ondeugd. De zucht naar genietingen ontzenuwt hen niet zoo vroeg ■MVMIHaVJ 'puajaagquvv wnozutffi q.rp q.sfïMaq. saoons qoo.iS qeH •UQJBSts ‘SlO 3 ojopuu ejiB ueioq -JGA ‘pjGO-ldaS SU9££ eenige dagen in een groot hotel te ’s Gra ven hage te hebben gelogeerd, Zaterdagavond met de noorderzon vertrokken. Na zijn plot seling vertrek is men tot de ontdekking gekomen, dat hij een juwelier te Amsterdam voor een groote som aan diamanten heeft opgelicht en dat hij bovendien den portier van zijn hotel er nog voor f 50 had laten inloopen. De politie is met deze feiten in kennis gesteld. Wonseradeel. ’t Gaat hier tegen woordig al druk op een karwij-zichten. Zeker is in geen jaren zooveel karwij hier verbouwd als van ’tjaar. De goede prijzen van verleden jaar hebben daartoe meege werkt. Over ’t algemeen staat deze vrucht goed, maar de prijs is, bij verleden jaar vergeleken, vrij wat gedaald. De harde wind der laatste dagen komt den boer heelemaal van onpas. Donker stil weer heeft hij bij ’t zichten het liefst, opdat er zoo min mogelijk zaad verloren ga. Witmarsum. Niet minder dan 54 kaatsers waren van heinde en ver toege stroomd, om deel te nemen aan den kaats wedstrijd van jongens van de 13 tot en met de 16 jaar. ’t Was dan ook de moeite van ’t winnen wel waard. De prijs bedroeg f 12 de premie f 6. Niettegenstaande het weer zoo ongunstig mogelijk was ’t woei hard en ’t was zeer guur woonde een talrijk publiek den wedstrijd bij. Wijnstra van Achlum, De Wit van Arum en Y. Boschma van Witmarsum behaalden den prijs. Aan S. Kooistra en W. Heeringa van Witmar sum met E. Mulder van Pingjum viel de premie ten deel. Koudum, 5 Juli. Bij het onweder van de vorige week is een boom in de kom van ons dorp zoo eigenaardig door den bliksem getroffen, dat alleen de bast is overgebleven. Het hout is geheel verdwenen. Getroffen werd nog de arbeiders-woning van J. S. Sneek, 6 Juli. Aan ’t heden gehouden toelatings-examen voor ’t gymnasium namen 7 candidaten deel. Onvoorwaardelijk kunnen met Sept, de lessen in de le klas volgenA. W. van Apeldoorn te Hommerts, Gerrit Kingma te Makkum, Sape L. Kooistra te Wouters- woude, Simon Sipkes Kooistra te Folsgare en Christoffel Nicolaas Impeta alhier. Voorwaardelijk (herex. Fransch): Gillius Flieringa van Scharnegoutum en Dirk Eerd- mans van Bolsward. ’t Mond- en klauwzeer, dat het vee onzer landbouwers op moment meer dan ooit teistert, begint een kwaadaardig ka rakter te krjjgen. Onderscheidene runderen hier zijn reeds aan deze ziekte bezweken. Gelukkig, dat de meeste boeren het Witmarsumer fonds achter den rug hebben, anders stond het er met verscheidene melktappers bitter slecht voor. Onze stad was gisteren zoo’n beetje in feestdos. Van den Martinitoren en uit onderscheidene particuliere woningen woei de driekleur ter eere van de esculapen, die thans als afgevaardigden hunner afdeeling, de 48ste algemeene vergadering ter bevor dering van de Geneeskunst, te Leeuwarden bij wonen. Da excursie, die de heeren gis teren hielden, had tot eindpunt Sneek. Onze boeiers en de stoomboot Nijverheid waren in den voormiddag op reis gegaan naar het Sneeker meer. De eerste bleven bij Sybesloot liggen, de laatste stoomde door naar Grouw, om aldaar de Leeuwarder gasten van den trein te halen. Na bezichtiging van den watertoren te Grouw, zocht men de boot op, om koers te zetten naar de plaats, waar de boeiers reeds met ongeduld de geleerde gasten opwacht ten. Omdat er een stevige bries woei, bekroop een vrij groot getal de lust, zich in de houten vaartuigen te wagen. Omstreeks halfzeven kwam het gezel schap onze stad binnen. Een hoogst fijn diner was spoedig ’t loon voor de zware dagtaak en na afloop daarvan, bijna 10 uur, trokken de heeren naar ’t feestterrein, dat voor deze gelegenheid prachtvol was geïl lumineerd. Niettegenstaande den sterken wind bleef de lichtzee in ’t reine, waardoor de feestvreugde de kans ontliep gestoord te worden. De muziek onzer d.d. schutterij, vuur werk en een bal champètre maakten ’t op onze ijsbaan zoo gezellig, dat h.h. dokters noode scheidden, toen ’t middernachteljjk uur hen riep, om met een extra trein weer naar Leeuwarden terug te keeren. Een groote menigte deed de vroolijke bezoekers naar ’t station uitgeleide, den Aan- en Verkoop van Effecten en Uoupons, Buitenl. Wissels en Waarden het bezorgen van Gelden op le Hypo theek het sluiten van Assurantie voor zeege vaar en binnenlandsch vervoer; het in bewaring nemen van Gelden tegen rentevergoeding van 2 met Es dagen opzegging, 3 1 maand 3^2% 6 maanden 4 voor een jaar vast het ververschingswater ongeveer dezelfde temperatuur moet hebben als die van de lucht in het vertrek. In de gemeente Brummen (Corten- oever) doet zich in de kippen wereld eene bijzonderheid voor. Eene kloekhen had de gewoonte aangenomen ’s avonds hare nacht rust te gaan nemen in een boom, hare kui kens aan hun lot overlatende. De haan, toegeschoten op het angstig piepen der kui kens, bemerkt dat deze onverzorgd zijn en verlaten door de moeder. Hij neemt daarop de moederzorg over’s avonds neemt hij de kuikens onder zich, overdag wandelt hij met hen over de plaats en hoort men hem telkens klokken, terwijl hij zijne kinderen zorgvuldig verdedigt tegen aanvallen van jonge en oude hanen. Gemoedsbezwaren. Drie te Polsbroek wonende boeren, moesten voor het kanton gerecht te Schoonhoven verschijnen, wegens het niet doen van aangifte van mond- en klauwzeer onder hun vee; zjj weigerden weer het hoofd te onlblooten, waarna de politie hun een handtastelijk lesje in de burgerlijke beleefdheid gaf, en de petten in bewaring nam. Bij het verlaten van de rechtszaal verklaarden de beroofden gemoedsbezwaren te hebben om de in be slag genomen hoofddeksels weer op te zet ten, zoodat ze blootshoofds de straat op gingen. De petten werden toegevoegd aan de verzameling, die bij vroegere gelegen heden op dergelijke wijze gevormd werd. Zaterdag herdacht de heer T. Hait- sma Maller, burgemeester van Winterswijk, als in onze Westersche Staten. Zij leiden, voor hun in het leger .treden .WrT’fTf' uei regen VOCHTIGE MUREN. Bolswardsche Courant J I w.1 KIEST O opgOlDUl At, Ut» I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1