WONSERADEEL LSWAftö EN WONSERAÖEEE i k. tromp. IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Flinke Bijverdienste kan op alle plaatsen in de Noordelijl Provinciën worden verkregen door solide personen, welke de algemeene achting genieten, do waarneming van een Agentschap. No. 58. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Ge me en ter aai BINNENLAND. HERSTEMMING 27 JULI 1897. M. H. MAAS J.Wzn., T. H. RINIA, J. TIMMER, VOOR 3 maanden. ’t welk doende. Hebk. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $XXXXXXXXXhXXXXXXXX$ g DONDERDAG 22 JULI. Een model verzoekschrift. liet vol gend adres een toonbeeld van taal en stijl, werd bij de Staten van N.-Brabant inge diend der Gasfabriek: zoo heet ’t, zouden, door een niet te ver klarenonachtzaamheidof erger— de geëx- amineerden voor het eindexamen lang te voren in het bezit zijn gekomen of gesteld van een opgaaf van al het schriftelijk werk, dat aan de candidaten werd opgegeven. De zaak zou reeds een onderwerp van ernstige besprekingen zijn tusschen de onderwijs- autoriteiten en men verwacht algemeen, dat het muisje een staartje zal hebben. - bestemd bakje en het water gaat stroomen en blijft stroomen tot de bepaalde hoeveel heid is afgeleverd en de toevoerkraan auto matisch wordt afgesloten. Het muntstuk dat in de gleuf geduwd wordt en de weg, dien het in den toestel doorloopt, zijn geheel vrij van het telwerk in den meter, zoodat, ook al zou men den handle naar zich toegetrokken houden, het water zou ophouden te vloeien, zoodra de hoeveelheid water is geleverd, die voor het muntstuk is berekend. De heer Jonker heeft voor zijn automatische inrichting in verschil lende landen patent aangevraagd. N. Nbl. Uit Breda wordt aan de Tijd geschre ven Reeds vroeger is er op gewezen, hoe cel straf, langer dan twee jaren ondergaan, na- deelig werkt op de gezondheid van den ge vangene. Zoo’n geval doet zich weer voor te Breda, waar een tot celstraf veroordeelde door het „zitten" een ziekte heeft opgeloo- pen, zoodat hij een levensgevaarlijke operatie in het R. K. Gasthuis heeft moeten onder gaan. Zou het niet wenschelijk zijn, dat van Regeeringswege eens een onderzoek werd ingesteld, welken invloed celstraf, langen tijd ondergaan, op de gezondheid van den tot die straf veroordeelde uitoefent. Men zou dan allicht tot andere wijze van straffen overgaan. En b.v. zou het wel overweging verdienen om, in plaats van gevangenen te laten concurreeren met den braven werk man, hen veldarbeid te doen verrichten onder toezicht van politie of militairen. Als zij eens werkzaam werden gesteld om de Peel vruchtbaar te maken of heidegronden te bewerken, dan zouden zij heel wat meer goed doen aan de maatschappij, tegen welke velen zwaar gezondigd hebben. Vrijdag tusschen 3 en 4 uur werd er brand ontdekt in een voor circa 18 jaren aangelegd gedeelte van het Vierhouterbosch, nabij Nunspeet. Spoedig daagde van Vier houten en Elspeet een menigte volk op, om te redden wat te redden was. Dit gelukte in zooverre dat van het prachtige jonge den- nenbosch, in het geheel circa 36 H.A. groot, de kleinste helft werd behouden. Het is bijna zeker, dat hier baldadige handen zijn bezig geweest, daar het niet wel aan te nemen is, dat midden in den nacht in het geheel afgezonderd gedeelte van het bosch iemand kon passeeren, die bij ongeluk den brand kon hebben veroorzaakt. In de verschillende belastingwetten wordt met strengheid opgetreden tegen allen die fraude plegen. Uit een geval, dat dezer dagen uit een Geldersche gemeente werd medegedeeld, blijkt, dat men bij de perso- neele belasting nog niet tegen alle midde len, waarbij men de schatkist zoekt te be- nadeelen, maatregelen heeft getroffen. Voor eenige weken vond de schatting van het mobilair plaats. Dat de schatters in aan tocht of te wachten zijn, daarop heeft men op een dorp al spoedig zijn aandacht ge vestigd. De schatters bezochten dan ook een aanzienlijk ingezetene, die het vertrou wen van het grootste deel der burgerij heeft gewonnen door de verschillende eereposten die hij bekleedt. Zij vonden bij dien man, bij wien een pas getrouwde zoon inwoont zulke versleten meubels, dat de schatting slechts weinig kon bedragen. Eenige dagen later gaat een der schatters weder voorbij en ziet van verre, dat het huis, voor eenige dagen door hem bezocht, veel in aanzien gewonnen heeft. Hij treedt nader, waagt het een kijkje door de ramen te nemen en ziet, dat de oude voor nieuwe meubelen hebben plaats gemaakt en er de indruk werkelijk is, zooals men dit bij een man van dien stand zou verwachten. De schatter kijkt wel verdrietig, dat hij op die wijze was misleid en dat menschen die een naam te verliezen hebben voor eenige guldens de schatkist niet geven wat haar toekomt. Er is echter niets aan te doen. De man is eenmaal geschat en daar mee uit. De misleider heeft loon van zijn werk. Zou hij dit echter ook hebben kunnen doen bij de vermogens- en bedrijfsbelasting of bij eenige aangifte van cijnsbare goede ren Men beweert, volgens de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct., dat aan het gymnasium te Delft zeer grove on regelmatigheden zijn ontdekt. Sedert Jaren, Overeenkomstig den eisch van den ambtenaar bij het O. M., is de landbouwer E. A. te Wijnjeterp (Fr.) door den kanton rechter te Beetsterzwaag tot drie maanden hechtenis veroordeeld, wegens het niet aan wenden der noodige pogingen tot redding van een zoontje van R. N., dat in het water lag, welk knaapje jammerlijk verdronk. Bij een rijwielhandelaar te Utrecht vervoegde zich Woensdagmiddag een net gekleede jonge dame om voor enkele uren een rijwiel te huren, daar, zooals zij voor gaf, het hare plotseling defect was gewor den. Tot heden heeft zij echter niets meer van zich doen hooren, zoodat men begint te vermoeden met eene oplichtster te doen ie hebben gehad. Wegens de ontdekking van valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 25, die te Duisburg vervaardigd werden, wordt er in de Duitsche grensplaatsen ten strengste tegen gewaarschuwd Hollandsch bankpapier in betaling te nemen. De vroede vaderen zonnen op verbetering in dien toestand. Zij willen een groot reser voir doen maken en daarop een pomp, waar uit de gemeentenaren het drinkwater zouden kunnen halen. Maar zij wilden bovendien, dat de bewoners der plaats voor dat water iets zouden betalen en de pomp nooit meer water zou leveren dan de hoeveelheid, die men voor 2’/a cent beschikbaar zou stellen. Zij verlangden een muntwaterpompeen 2% centsstuk in de gleuf en de pomp zou kristalhelder water leveren. Maar waar was de man, die een derge lijke water-automaat zou kunnen vervaar digen Hij werd gevonden in den persoon van den heer L. Jonker Czn., die ten vorige jare te Delft het diploma van werktuigkundig ingenieur verwierf. Hij ontwierp met goeden uitslag de munt waterpomp, een zeer verdienstelijk gedacht voorwerp. Het is een gewone zuigpomp met den bekenden zwengel, een gewone dorps pomp oogenschijnlijk. In den ruststand is de pomp kunstmatig lek gemaakt door een inwendig kraantje dat openstaat, de pomp kan dan geen water geven. Werpt men echter door de gleuf aan de voorzijde een 2% centstuk, dan sluit dit stuk metaal een electrisch contact en een in de pomp ge plaatste electromagneet veroorzaakt de slui ting van het genoemde kraantjehet lek is dan gestopt en men kan pompen. Na een bepaald aantal slagen met den zwengel valt het geldstuk in een bakje, het kraantje opent zich weer, de pomp is weder lek en houdt op water te geven. De inrichting is van dien aard, dat zij pas klaar is te maken ook voor ieder muntstuk en de daarmede overeenko mende hoeveelheid water. „Eureka 1 De vroede mannen van het.dorp hadden dus hun automatische pomp, water- verspilling zou voortaan onmogelijk zijn, de pomp zou zijn te maken en voor slechts eenige honderden guldens, zelfs desverlangd ook zoodanig gewijzigd, dat geen electrische batterij meer noodig zou zijn. Toch zal men ze in bedoeld dorp niet vin den, want toen het op de uitvoering aan kwam, kreeg men in die gemeente verschil van meening en het gekibbel had ten ge volge dat de automaat pomp er niet kwam. Maar het had nog een ander en grooter gevolg. Na bezichtiging en bespreking van het boven omschreven model door en met man nen, ervaren in alles wat op het vak van waterleiding en waterverscbaffing betrekking heeft, stelde men den ontwerper de vraag of hij een dergelijke inrichting ook zou kunnen maken voor de watermeters der duin-, vecht- of bronwaterleidingen. Was iets dergelijks op de watermeters te maken, dan zou allicht geen waterabonnement meer behoeven te worden genomen, dan zou de bewoner van een huis b. v. eens in de maand een rijks- daalder in de gleuf hebben te duwen en de meter zou gedurende dien tijd een bepaalde hoeveelheid water leverenof, men zou op de standpijpen der waterleiding een derge- lijken meter kunnen plaatsen en bijv, slechts een cent in de gleuf hebben te duwen, om een bepaalde hoeveelheid water uit de wa terleiding te krijgen. De heer Jonker ging zoeken en teekenen en het is hem inderdaad gelukt op den watermeter een toestel te maken, waardoor men een goeden muntwatermeter verkregen heeft. Daartoe is aan weerszijden van den meter in de toevoerbuis van het water en aan de andere zijde in de afvoerbuis een kraan aangebracht. Die toevoerkraan blijft in den gewonen toestand steeds dicht ge trokken door een gewicht. Wil men de kraan nu openen, dan doet men in de aangebrachte gleuf een geldstuk, dat dan valt tusschen twee ijzeren blokjes. Door een handle uit te trek- Sneek, 19 Juli 1897. De brievengaarder te Scharnegoutum bij Sneek, tegen wien onlangs door het bestuur der kiesvereeni- gingen Sneek en Rauwerderhem een klacht werd ingediend bij den Inspecteur der pos terijen te Zwolle, wegens vermoedelijke plichtverzaking, is van ’t hem ten laste gelegde geheel vrijgesproken. Wonseradeel. De eerste der veldvruch ten wordt reeds neoogst. Nadat het karwij al eenigen tijd op het veld in „schoentjes" (hokken) heeft gestaan om te drogen, is men thans met het dorschen er van begon nen. De vaderlandsche driekleur, op de dorschplaats geplant, kondigt dit reeds van ver aan. Over ’t algemeen valt de opbrengst van ’t karwij niet mee. ’t Is een „lichte vrucht" wordt er gezegd. Ook met het zich ten van ’t koolzaad is een begin gemaakt. Ofschoon hier nog niet veel koolzaad is uitgebouwd, ziet men toch meer dan zulks in de laatste jaren het geval was. Er zijn beste stukken onder, die zeker veel zaad zullen leveren. Witmarsum. Met den aanleg van de paardentram llarkezijlMakkum zal het station voor de paarden alhier worden ge vestigd en wel bij den heer Meijer, bij wien thans ook een station van de Maatschappij gevestigd is. Stavoren, 19 Juli. De binnenvisscherij in de wateren van den Frieschen Zuid westhoek levert tot heden zeer onbevredi gende resultaten op. Vooral de zethengel- en dobbervisschers klagen over totaal gebrek aan succes. Terwijl het hun groote moeite kost de voor hun bedrijf noodige aasvischjes te bemachtigen, zyn de vangsten nacht aan nacht zoo ontmoedigend klein, dat velen er aan denken het bedrijf voorloopig te staken. Fingjum, 19 Juli. Uitslag van de gis teren gehouden kaatspartij. Uitgesloten was Jan Reitsma. 21 parturen. Prijs f 18 C. Helfrig te Kimswerd, D. Nadema te Zurich en D. Hiemstra te Pingjum. Premie f 6 H. Postma, A. Faber en J. de Vries alhier. Achlum, 19 Juli. Aan de jaarlijksche kaatspartij op het Panwerk alhier hebben ditmaal 13 parturen deelgenomen. De prijs werd gewonnen door H. Hager, D. Bootsma en H. Welbedacht, de premie door J. Kam- stra, J. Reitsma en P. Wiersma Nijehaske, 19 Juli. Heden nacht te één uur ontstond, vermoedelijk door smeu lend vuur, brand in het spekhok van den vethandelaar Roelof Smilde alhier. Het dreigend gevaar werd opgemerkt door de maréchaussées, die dadelijk de bewoners wekten en den brand hielpen blusschen, wat zoo kalm en regelmatig in zijn werk ging, dat de buren er zelfs niet het minste van vernamen. In het geheel zijn tien zijden spek verloren gegaan, terwijl het hok is uitgebrand. Niets was verzekerd. Joure, 16 Juli. Bij de herstemming voor den gemeenteraad zijn 526 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer J. Cloo te Oudehaske (lib.) met 292 stem men. De heer H. de Jong Wz. te Joure (r.-k.) verkreeg 234 stemmen. Leeuwarden, 19 Juli. Aan de heden alhier gehouden kermis harddraverij werd deelgenomen door 18 paarden. De eerste prijs van f200 werd gewonnen door „Prin ses Olga“, eigenaar E. Bindervoet te Zuid- horn, pikeur J. F. de Boer. De eerste premie viel ten deel aan den zwarten hengst „Graaf Adolph," eigenaar G. Kruit te Stads kanaal, pikeur S. Hettingade tweede premie aan den zwarten ruin „Wilhelm III", van F. C. Hemmes te Amsterdam, pikeur A. Siderius. Een zeer talrijk publiek, ook uit andere provinciën, woonde den wedstrijd bij. Terhorne, 16 Juli. De bejaarde vis- scher B. Zigtema alhier bad heden een buitenkansje. Hij bemeesterde n.l. in zijne schakels in de Zoutpoel een snoek, die niet minder dan 17 halve kilo’s zwaar was. Sneek, 19 Juli. Eene weduwe met 6 kinderen alhier werd j.l. Zaterdag, terwijl ze, gezond en wel, koffie in de keuken ging zetten, door een beroerte getroffen en was op ’t zelfde oogenblik een lijk. Lemmer, 19 Juli. Nu de ansjovisvis- scherij is afgeloopen, zeilen onze visschers dagelijks ter bot vangst uit. Tot heden was de vangst van onze loot echter nog niet groot. In het geheel is hier de vorige week 4000 K.G. bot aangevoerd. Voor de 100 pond werd van 7 tot 8 gulden besomd. De visch is niet groot van stuk, maar de kwa liteit ia uitstekend. Aan H. E. A. Provinciale Staten van Noord-Brabant ’s-Boscb. Geeft met verschuldigde eerbied te kenne den ondergeteekende... wonende... te... Provincie noordbraband, aan u G. A. Heere Provinciale Staten van noordbraband te kenne. dat verschillende Ambtenaaren van het cadaster etc. volgens het uittreksel van het cadasterale plan van verkoop afgegeven in 1892 en geteekend van den Hypoteek be waarder en de teekenaar van het cadaster, en een uittreksel afgegeven den 24 April 1897 geteekend bijde ik in bezit heb, dat van lb97 tot 1830 zelfs de minite hebben veranderd zonder op dat punt overdragt gedaan heb, dat door mij ben gaan in zien en bevonden heb veranderd is geworden, en merkelijke hebbe ontnomen mijn eigen dom, raporten moeten zijn in gezonden bij G. A. Heere Gedeputeerde zijn in gezonden die van alle grond ontblood zijn juist het tegendeel dat ik zal bewijzen. dat na twee wettige Adressen door mij zijn ingezonden laatste 24 April 1897, den 26 Mei G no. 48 door de groot Edel A. Gedu. mij zijn gezonden om mij voor den Burgerlijke regter te vervoegen dat door de verandering van het laatst genoemd cadaster op 7 a 8 voeten stoot No. 1 de scheidingslijn tege de voorpo- ting ingekort, No. 2 in gekort groot huis No. 3 tegen het groote gevel, No. 4 de brouwerijmuur door circa 75 c.m. in den Provinciaalen weg staan anders er 75 c. m. er buiten No. 5 dertig vier kante meters ontnomen. No. 6 die grond om maat te houden om dat de nomers op maat zijn volgens afpa ling op mijn toe behoorend op een stuk bouwland is verkocht in gebracht, No. 7 een stal aan een ander behooren is gebouwd in 1893 daar door op mijn eigendom ge bracht No, 8 dat dadelijk de afgepaalde palen die op de terrijnen ook op de ver- koop kaart door den land Meter zame ver- rigt, de Burgemeester de eigenaaren tegen woordig met keijen gelegt alls in den wet tige verrigt wie veranderd dit Nu, dat door genoemde Ambtenaaren alles om mijne eigendom te ontnemen, dat ik van alles belasting betaal en de twee genoemde uit treksel in bezit heb. dat ik meer malen gevraagd heb over te leggen mijne uittreksels een landmeter op mijne kosten te laten meten op mijn kosten, ook gepoogt zijn Edele spreken alles vergeefs. dat ik van gevoelen ben mij tot geene Burgerlijke regter te wenden voor al eer mij trap gewijs zal gewend hebben, dat ik van gevoelen ben dat door de Ambtenaaren van het Rijk etc. door on door zigtbarezijn ingeligt zijn geweest hier vrij spel was mijn eigendom te ontnemen ziedaar G. A. Heere is door Ambtenaar is uitg^voerd, dat de wet zegt bescherm de goederen der inge zetene, waarbergt... ken, neemt men een der blokjes met het geldstuk mede, tevens opent zich de toevoer kraan, het muntstuk glijdt in een daarvoor De Kiesvereeniging Wonseradeel" b~ veelt den Kiezers met ernst aan hun ste, uit te brengen op de Heeren Fabrikant te Makku Landbouwer te Cornwei Landbouwer te Kimswei Namens het Bestuur Mr. J. KLAASESZ DE BOER. H. KING MA Mzn. Bolswardsche Courant I VOOR DEN OP I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1