NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWABB S» weH8BUUMS£ L r I e rt No. 59. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. -y ZONDAG 25 JULI. MAAR BINNENLAND. a VOOR den burgerleken stand alhier. Hetfc, Adv, bl. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. is altijd de uren Fr. Zuidwesthoek, 22 Juli. Nu de drukke werkzaamheden in ’t hooiland ge ëindigd zijn, begint de trek van jonge boe renarbeiders, als melkknechten naar Duitsch- land weer toe te nemen. Enkelen der thans vertrekkenden kwamen met toestemming van hun Duitschen boer naar hier en vinden aldaar hunne plaatsen de werkzaamheden schijnen dit toe te laten open gehouden, de anderen gaan op risico mede en hopen door bemiddeling hunner kennissen of van de agenten te Zwolle en elders geplaatst te worden. Allen die thans derwaarts gaan zijn on gehuwd; voor gehuwde werklieden is het bezwaar van de achtergelaten huishouding te groot om in Duitschen dienst met voor deel werkzaam te kunnen zijn. Sneek. Bij de gehouden herstemming voor drie leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 1047 stemmen, waarvan 4 van onwaarde. Gekozon de heerenT. L. Dokkum met 579, A. Veen Ezn. (aftr.) met 521 en H. S. de Vries (aftr.) met 542 stemmen. Verder verkregen de heerenJ. J. Beekhuis (aftr.) 505, H. A. Buursma 46 en mr. H. Okma 492 stemmen. 23 Juli. Bij de heden gehouden her stemming voor twee raadsleden in Wym- britseradeel werden gekozen de hh. P. Ages van Heeg (Chr. Hist.) met 485 en U. Huistra (Chr. Hist.) van Scharnegoutum met 476 stemmen. Op de aftredende leden, J. F. Feenstra (Antir.) van Oudega en D. L. Tromp (Antir.) van Woudsend werden uitgebracht 409 en 432 stemmen. Oudega, 22 Juli. Een liefhebber van bijen in deze streken hield voor de aardig heid twee korven met dit nijvere volkje. De eigenaar oordeelde dat in de laatste dagen de beestjes niet op streek waren en vroeg advies bij een dichtbijwonenden, be jaarden bijker. „Zet een schoteltje met brandewijn en suiker onder de korven," luidde het advies en aldus geschiedde. De bjjen nuttigden er van, verkeerden al spoe dig in „kennelijken staat", maar de nawee ën voelende, ontvluchtten zij zoo spoedig mogelijk het alcoholvergift en gingen bin nen in de korven van den man van advies Welk een beschamend voorbeeld geven deze diertjes aan de ridders van het glaasje, die in plaats van den roemer te ontvluch ten, steeds tot hem wederkeeren Drachten, 22 Juli. Bij de wed. P. de Jong heeft men een kat met een jong. De zoon ving een pasgeboren ratje en lei dit poes voor. In plaats echter van dit diertje te dooden, bracht poes het in haar nest en zoogt het sedert eenige dagen, ’t Is sterk Steenwijk, 21 Juli. Nadat we reeds in den middag door een heerlijke bui waren verkwikt, heeft het hier dezen avond ge durende 3 kwartier bij bladstilte zóó bui tengewoon geregend, dat vele ouden van dagen zich iets dergelijks niet herinneren, ’t Leek een wolkbreuk. Sommige straten liepen zoo erg onder, dat men er tot de knieën door het water baden moest. Bij de Woldbrug werd de grond door den vloed weggeslagen. Velen kwamen met een nat pak thuis, maar hadden dit er wel voor over, want „de Steenwieker Kaampe" had o, zooveel behoefte. Leeuwarden, 23 Juli. Heden Vrijdag- voormiddag was er, op initiatief van den heer T. A. Hettinga van Cornjum, in „’s Lands Welvaren", alhier eene vergadering belegd, om propaganda te maken voor de oprichting van boerenafdeelingen, zooveel mogelijk in ieder dorp der provincie, welke afdeelingen zich dan zouden moeten aaneen sluiten, om zoodoende een Frieschen Boeren bond te vormen. Daar de opkomst echter niet talrijk genoeg was, om van het nemen van bepaalde be sluiten een voldoend resultaat te verwachten, hebben de aanwezigen den heer Hettinga uitgenoodigd en heeft deze zich bereid ver klaard, om gedurende eenige weken des Vrijdags van 12 tot* 1 uur in „’s Lands Welvaren" te Leeuwarden aan eiken belang stellende de verlangde inlichtingen te geven, hoe ieder in zijn dorp eene afdeeling zou kunnen tot stand brengen. Zijn er eenmaal een voldoend aantal afdeelingen, dan zal later eene algemeene vergadering worden gehouden, waarin kan worden besloten tot de oprichting van een Frieschen Boerenbond, als provinciale afdeeling van den Neder- landschen Bond. Te Blauwhuis is reeds eene afdeeling opgericht en te Waaxens bestaat daartoe ook het plan. Workum, 23 Juli 1897. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden onderzocht de geloofs brieven van de benoemde leden van den Raad en tot toelating besloten. Verder werden aangeboden de rekeningen der gemeente-armvoogdij en stads-weeshuis over 1896, welke ten fine van onderzoek, zijn gesteld in handen eener commissie van drie leden, waartoe zijn benoemd de heeren Troste, van Dijk en v. d. Werf; voorts is aangenomen een voorstel van Burg, en Weths. tot wijziging der verordening rege lende het u. 1. o. en staakten de stemmen over een voorstel van den heer Kroese, naar aanleiding van een adres van Tj. S. Westendorp e. a. omtrent het aanstellen van een onderwijzer aan de school in ’t Heidenschap. Van de 21 sollicitanten voor een der drie beschikbare beurzen aan de Groen van Prinstererschool te Doetinchem is onder anderen geslaagd Johan van Oostrom Soede, leven dan ik het nu doe. Op het oogenblik dineert doctor Ebert enkel in restauraties van den eersten rang, drinkt gaarne een glas goeden wijn, rookt geïmporteerde ha vanna’s, en houdt een rijpaard. Voor het tweede couvert, het tweede glas wijn en het tweede rypaard gezwegen nog van de sigaretten en van de duizend benoodigd- heden voor het toilet moet de huwelijks gift van mevrouw Ebert inspringen. Dat is niet meer dan billijk. Nu, in zekeren zin heb je geen ongeluk. Maar orrze stad is toch ook vrij wel voor zien van vermogende meisjes. Voor Hedwig Stahl, bij voorbeeld, ligt in de Bank een kapitaal van een half millioen, in de meest solide papieren, belegd. Hedwig Stahl Bladzijde 22 Ele gant figuur, fijne tint, mooie tanden hoewel één hoektand ontbreekt Is dat hare eenige fout? O neen, dat nietmaar hier staat het zeer gebrekkige orthographic. Zij schrijft op eene manier zooals sedert minstens twin tig jaren niet geleerd wordt in de scholen. Zij moet dus óf heelemaal niets geleerd hebben, öf het is al vreeselijk lang geleden, dat zy schoolging. Het een is al even be denkelijk als het ander. Nu, nu, je bent wel wat a] te critisch; maar ik geef het nog niet op ik zal nu nog een naam noemen, waartegen je stellig geen enkel „maar“ kunt opperenMagda Fernau. Heb je dit bekoorlijke schepseltje heelemaal over het hoofd gezien, of staat ook wat ik niet gelooven kan op haar blaadje een noodlottig „maar" Over het hoofd gezien? Volstrekt niet. Magda Fernau schoon, jong, vermogend, beschaafd, lieftallig maar Nu? Maar zij snorkt in haren slaap. Loop heenHoe kan jij dat weten Wel, deze niet te gering te tellen mede- deeling heb ik te danken aan een kamer meisje, dat bij hare ouders in dienst ge weest is. Haha Ja, lach jij maar; het is echter volstrekt geen kleinigheid om over te lachen. Ik kam onmogelijk slapen, als iemand naast mij snorkt. Hoor eens, beste vriend, op deze manier zult ge nooit echtgenoot worden, maar al tijd huwelijkscandidaat blijven. Nu, dat zou ook al geen ongeluk zijn. Het gaat my volkomen naar den vleeze. Mijne praktijk als jurist bloeit. Het grootste deel mijner clientèle bestaat uit candidaten naar het postje van schoonvader. lederen dag komt er zoo eens een kijken, of ik wel praktjjk heb; hij snuffelt rond, en daar hij voor zijn bezoek toch een voorwendsel moet hebben, laat hij, als hem ten minste niets beters te binnen schiet, iemand door mij in de gijzeling zetten... Je schudt af keurend je eerwaardig hoofd Nu, tot je geruststelling verzeker ik je bij deze, dat ik toch altijd nog aan een lief vrouwtje de voorkeur zou geven boven eene groote clientèle. Heb maar geduldEindelijk zal het er toch wel van komen Maar vergeet dan vooral niet, mij op de bruiloft te noodigen Natuurlijk niet! Ik zal mijn geluk, als ik het eenmaal gegrepen heb, van de daken rondbazuinen. Het moet eene grootsche trouwplechtigheid wordenIk laat de trouw zaal feestelijk tooien; zes bruidsjonkers en zes bruidsjuffers moeten ons ter trouw ge leiden aan tafel noodig ik al mijne vrien den, en de champagne zal met stroomen vloeien BravoZoo moet het zijnEn by het vaststellen van de menu’s zal ik je helpen. Ik heb veel verstand van dergelijke dingen. Hé, dag AlbertKerel, waar hang je toch uit? Ik geloof dat ik je in minstens vier maanden niet gezien heb. Weet je wel wat voor een praatje er over je in omloop is? Men beweert dat je getrouwd bent Dat praatje is gelukkig volkomen waar. Wat, meen je dat? En je hebt my niets van je huwelijk laten weten? Je schynt vergeten te zyn, dat je beloofd hebt my uit te noodigen? Houd my ten goede, beste Georg mijne bruiloft is heel stil in haar werk gegaan eene bruiloft zonder zang en dans alleen maar het bruidspaar, de ambtenaar van den burgerlijken stand en twee getuigen waren by het huwelijk aan wezig. Maar dan had je my naderhand toch wel eens kunnen bezoeken, om my deze zoo hoogst gewichtige gebeurtenis in je leven mee te deelen Ik was het al dikwijls van planmaar weet |e, myn tijd is m bezet» dat ik er j el, vriend Albert, nog altijd zonder den gladden gouden ring aan den Tïjf vinger? En dat nog al gy, die al- Y toos met zooveel vuur voor het huwelijksbootje hebt gepleit? Ben je soms van meening veranderd O neen, Georg, ik ben nog altijd een getrouwe huwelijks-candidaat en ik verzuim ook geen enkele van de tot dit vak be boerende plichten. Ik bezoek vlijtig bals en huiselijke danspartijtjes, ik verkoop nooit aardigheden over schoonmama’s, ik geef jaarlijks minstens een paar honderd gulden uit voor bouquetten en andere attenties, voor vielliebehen en dergelijke grappen, en ik schiet nooit in den lach wanneer er sprake is van trouwen. En toch heb je nog altijd niet je doel bereikt Het heirleger van vrouwelijke huwelijks-candidaten groeit toch jaarlijks in Europa schrikbarend genoeg aanOver gebrek aan keus heb je dus niet te klagen. Je hebt slechts voor het grijpen Voor het grypen? ja, zie je, daarin zit juist het kwaad. Waardoor ontstaan er zooveel ongelukkige huwelijken Juist door dat ondoordachte en voorbarige toegrypen. Twee luidjes maken op eene danspartij,op eene badplaats, of desnoods in den trein met elkaar kennis en als zij elkaar op zijn best twee- of driemaal gesproken heb ben, worden zy het met elkaar eens en zijn verloofd. En nog vóór zij elkaar aan pink of duim hebben leeren kennen, is het uitzet gereed, worden de trouwringen en de huwelykscirculaires al besteld en het voor eeuwig bindende jawoord wordt uitgesproken. En dan natuurlijk komt het hinkende paard achteraan de wederzyd- sche gebreken en onaangenaamheden komen stuk bij stuk voor den dagZie je, wie zich aan een ander spiegelt, die spiegelt zich zacht. Ik voor mij, ik ben voorzichtig gelijk de slangen ik wil eerst eens terdege wikken en wegen, eer ik mij voor mijn leven aan banden leg. Ik heb dan ook zoo mijne bijzondere methode om dit zaakje klaar te spelen. Ziehier dit kleine boekje in groen marokijnen band, dat ik altoos bij my draag; het is getiteld „Maar". In dit boekje is aan ieder aardig meisje uit onze omgeving een blaadje gewijd. Óp de eene zijde staan hare goede eigenschappen geboekt, op de andere noteer ik elk „maar", dat mij van haar ter oore komt. De eerste, wier maar-blaadje drie jaren lang wit blijft, verhef ik als zij er ten minste zelf niets tegen heeft tot gemalin van doctor Ebert. Dit belangwekkende boekje houd ik reeds sedert vijf jaar. En heb je tot dusver nog geene enkele zoo vervelende volmaaktheid kunnen ont dekken Neenmaar ik geef den moed nog niet opik zoek onverdroten voort. Ja ik weet wel is waar niet precies, welke die massa deugden zijn, die ge eischt maar ik zou toch zoo denken, dat er hier in de stad veel meer dan één mooi, en tevens voortreffelijk meisje te vinden is. Wat zeg je bij voorbeeld van Bertha Hage- tnann Bertha Hagemann? O, die staat al in mijn boek Luister maar hierzoo, Bertha Hagemann, bladzijde 16Gracieuse ge stalte aantrekkelijk gezichtblauwe oogen in het bezit van al hare tandeneen vrien delijk, lief wezen voldoende verstand, etc. maar Nu, maar? Maar toch onmogelyk. Hier staat het: Eénige dochter, de moeder leeft. Nu, wat zou dat? Ja, beste vriend, dat schjjn jy nu niet zoo gauw te vatten. Eene eenige dochter van eene nog levende moeder mag men niet trouwen. Want natuurlijk ligt detee- dere moeder dan den ganschen dag over den vloer by hare eenige dochter, van het ontbijt tot het avondetendan wordt door die twee alles beraadslaagd en bedisseld, ja niet zelden ook doen zy aan samen zweringen. In zoo’n geval is de echtgenoot het vijfde wiel aan den wagen en speelt hij eene zeer ondergeschikte zoo niet kin derlijke rol. Zoo zoo? Nu, ik moet erkennen, daar is wel iets van aan. Maar zeg eens, hoe denk je over Lise Richter? Die bezit min stens zes of zeven broers en zusters. Ja, dat is zoomaar behalve die, bezit zy al bitter weinig. Hier staat het zwart op wittalryk gezin, bekrompen middelen Aha, je wilt dus een huwelijk doen om geld Een huwelijk om geldFoei, wat klinkt dat ordinair l Daaraan denk ik nietmaar, gie je als ik trouw, wil ik niet schraler tot dusver niet toe gekomen ben. Zoo, heb je nog altijd zulk eene drukke praktijk Nu toch zeker geen candidaten voor het baantje van schoonvader meer, zooals vroeger? Och neen, die zijn allemaal weggebleven Myn cliëntèle is helaas tot een minimum weggesmolten. Maar ter vergoeding heb je nu zeker eenen goeden cliënt aan je eigen schoon vader Neen, volstrekt niet. De vader van mijne vrouw is sinds lang dood. En bovendien zou hij niet veel geld gehad hebben om te procedeeren, want hij was een klein handwerksman uit een der voorsteden, en arm geweest. Neen, beste vriend, van den dag, die ik niet op mijn kantoor te werken ben, besteed ik aan het schrijven van artikelen voor vaktijdschriften want daarvoor word ik goed betaald. En ’s avonds als ik thuis kom, geef ik les, niet aan jongelui, maar aan eene leerlinge, aan myn lief vrouwtje. Aan je vrouw Ja, ik onderrieht haar in spraakleer, spel ling, aardrijkskunde, enz. Het goede mensch heeft in de bekrompen omstandigheden, waarin zij opgegroeid is, zoo weinig ge legenheid tot leeren gehadEn zij leert zoo gaarne, en het verschaft mij zooveel genoegen, haar leermeester te kunnen zijn. Na het onderwijs gebruiken wij dan, de beide vrouwen en ik, ons eenvoudig avond eten De beide vrouwen Ja. Hé, wist je dat nog nietmijne schoon moeder woont bij ons in. Mijne Lena is namelyk haar eenig kindnu kon ik toch niet zoo wreed zijn, haar van hare geliefde moeder te scheiden. Nu, zooals ik zei na de les gebruiken wy met ons drieën het avondeten maar dan is vlijtig zyn weer de boodschap. Dan bewerk ik mijne stukken, of ik houd my met mijne druk proeven bezig. Mijn vrouwtje ligt dikwijls al te snorken, als ik nog tot over de ooren in de papieren zit. Wat, snorkt je vrouw? O, zy snorkt allerliefst zoo melodisch het is mij een waar genoegen er naar te luisteren Nu, het doet mij van harte plezier, dat je het zoo goed hebt getroffen en zoo ge lukkig bent. Maar zeg eens, vriendlief wat is er toch geworden van zeker boekje in groen marokijn een klein register, dat je altoos op zak placht te dragen. Het was getiteld „Maar", zoo ik mij niet vergis O, mijn waarde, dat zal ik je eens gauw vertellen. Dat registertje heeft my tot het laatste toe dienst bewezen, ook nog voor Lena, die nu mijn vrouw geworden is. Alleen met dit verschil, dat voor Lena de posten pro en contra juist andersom ston den, als voor de vroegere jonge dames. Dat gaat my te hoog. Ik bid je, leg my dit diepzinnige raadsel eens uit Wel, heel eenvoudig. Van de vroegere jonge dames werden in myn registertje eerst al de voortreffelijkheden opgesomd en dan volgde er een verpletterend en vernietigend „maar". Met Lena echter ging het juist omgekeerd. Eerst kwamen hare minder aanbevelingswaardige eigenschap pen en toen gaf het „maar" ten haren gunste met vlag en wimpel den doorslag. In dier voege: luister! „Zij is arm, zy is onontwikkeld, zy brengt hare moeder mee, zy snorkt zelfs... maar..." Nu? Maar? Maar ik heb haar lief! Begryp je wel Bolswardsche Courant V i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1