NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dienstbode. s 3OLSWABD EN WORSES ADEEE. jj Pakhuis- en Loopwerk, een goede hand schrijvende, voor direct of later. II No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. i II g DONDERDAG 29 JULI. p y De pleiziertrein naar Arnhem. BINNENLAND. Gevraag*d, I Er biedt zich aan VOOR r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. o 3 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Aanbiedingen in persoon. om MAANDAG te beginnen, een nette vrouw, om ’s morgens een paar uur huiswerk te verrichten. Aanbieding bij FOFMA HOOGHIEMSTER, voorheen J, Westerbaan, Ta’ De goedkoope treinen, 22 dezer, brachten aan van de lijn Amsterdam, H. IJ. S. M. Amersfoort 574 personenvan de Zeeuwsche lijn 453 personen. Aldus het bericht in de Arnh. Crt. van 23 Juli. Nu, men kon het gisteren wel in Arnhem’s straten zien, dat „er een pleiziertrein was." Vooral gisterenavond, toen de vreemdelingen weer uit de omstreken naar de stad afzak ten. Leuke troepjes kwam men tegen. Daar waren, zooals altijd, verscheidene van die lui onder, die er eens „uit" waren. Hollandsche boerenjongens en boerinnen op rijtjes van 4 of 6. In de stad loopen ze altijd met troep jes, ze voelen zich dan meer één te midden van al die „stadslui", die op de trottoirs even glimlachend blijven kijken. Buiten, in de bosschen, loopen ze meestal twee aan twee en beoefenen ze de leer der straalbreking van het zonlicht door de boomen. Kijk je zoo’n boerenmeid wat strak aan, dan begint ze soms te lachen. D’er jongen wordt dan wel eens boos en as ie op z’n dorp was, zou hij je wel eens tussehen z’n boerenknuisten nemen, maar zijn jonkvrouwe stelt zijn boe renhart vol jaloezie spoedig gerust met de’r: „Die malle kerel keek me zoo an.“ Tegen half negen zakten allen naar ’f sta tion af. De Zeeuwen waren om 7 uur al vertrokken. Het was in de wachtkamer 3e klasse verbazend vol. Alle tafels waren bezet, zoowel er naast als er op. Er naast zaten de pleizierreizigers, er op waren vele glazen bier en glaasjes cognac, ouwe klare, bitter, enz., en vooral veel pakjes. Een jongen, die zijn vak verstaat, speelde op een harmonica en maakte goede zaken. Feestvierende men- schen zijn goedgeefsch. Er werd gelachen, men hoorde boven alles uit den A msterdam- schen tongval, de harmonica jankte, de kell- ners riepenbier, bier, bierHet was een oorverdoovend lawaai. Twee echte straatjongens, maar met een paar oogen die glinsterden van genot, zaten in een hoek, vlak bij de ingangsdeur. Ze hielden ook veel van bier en keken de gla zen na, als de kellners ze niet spoedig weg haalden. Ze toonden elkaar de sigaar, die ze opgezocht hadden. „Kiek es wat ’n groote," zegt de een, en hij grabbelt een halve sigaar uit zijn broek zak. „Nou kiek de mijne is,“ zegt de ander. Én ze klappen hun monden dicht, zien mekaar vroolijk aan en gieren het uit van lachen. De trein komt voor. Alles wil gelijk naar den uitgang. Alleen de meer-bereisden blij ven kalmpjes zitten. Ze weten hun tijd wel. In eens een druk gesprek bij den toegang paar ’t perron, waar de kaartjes gecontro leerd worden. „Hé, hé, juffrouw, uw kaartje asjeblieft." „M’n koaretje, ’k heb geen koaretjelDat hè’k m’n mên gegeven." „Ja, dat kan wel wezen, maar ik moet uw kaartje zien." „God, meheir, ik heb geen koaretjes. Jesis, waar zit m’n kerel nou. Mins, ik heb ’t niet, al wou je me lillen. (Ze ziet haar man). Joanu-u-us, kom eraissisies hier. Die meheir het zoo’n drukte om de koaretjes. Je loup me niet weer weg, hour. Is dat ’n mins in de veralteroasie brengen." „Hier binne de koaretjes," aldus do man— een flink R.C. JONGMENSCH vooi Adres: Bureau Bolswardsche Courant. Mevrouw de Wed. PEEREBOOM t< Bolsward, vraagt tegen 12 Novem ber eene bekwame Oude vader, met een ouderwetschen hoogen hoed, een verweerd, bruin, gerimpeld gezicht, maar met een teeren glans in zijn open blauwe oogen, staat er achter, gebogen, ook probeerende, over moeder heen, zijn dochter te zien, zijn dochter die alleen is in deze stad. Zoo’n goedkoope trein, daar konden ze van profiteeren. Het reizen is anders zoo duur en het loon zoo schraal. „Nou, dag kind, dag lievert, hou je goed hoor, dag beste," zegt een zachte moederstem en zij kust haar kind. En dan vader. Een trillende, gerimpelde hand wordt naar buiten gestoken, een klin kende zoen, een hartelijke handdruk. Herinnert ge u ’t afscheid nog wel, lezers, van moeder en vader, als’t lang moet zijn?... De conducteursfluit giert, de locomotief gilt, begint zuchtend haar werk, als zag ze op tegen haar „vrachie," zakdoeken wuiven, groeten klinken, sommigen loopen nog even met den trein mee om een laatsten handdruk te wisselen en dan voort rolt de trein, steeds sneller en sneller. Nog nu en dan klinken brokstukken van liederenvan de Boeren die nog altijd aan ’t overwinnen zijn, en „Deesie", de kijkers verlaten het perron en alles krijgt weer zijn gewoon aanzien. De conducteurs zeggen goddankze hebben weer een paar zware uren achter den rug. JÉËS. valsche wissels en diefstal langdurige ge vangenisstraf had ondergaan, heette H. F. Strubbe. Hij werd tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld en heeft in Maart van het vorig jaar de gevangenis verlaten. ’t Was deze zelfde Strubbe, die zich thans met valsche getuigschriften en onder valschen naam bij de Ontvang- en Betaalkas de be trekking van correspondent had weten te verschaffen. Hij moest ten slotte bekennen en is naar het huis van bewaring overgebracht. Amst. Crt. Minister af. Naar aanleiding van het feit, dat thans drie Ministers optreden, die eerst sedert ’94 hun departementen hebben verlaten, deelt men het volgend vermakelijk en historisch feit mee Er was destijds aan mijn departement een minister, die zich bij het personeel slechts gezien maakte door de koffie-uurtjes der ambtenaren in te korten en ook te letten op den tijd, waarop zij ’s morgens present waren. Toen Zijne Excellentie aftrad gaf dat zekere verademing; men had hem niet meer te ontzien. Een der hoogere ambte naren, dien wellicht de minister nooit per soonlijk ontmoet had, was daar vooral erg blij om. Toen dan nu ook de ex-bewindsman als eenvoudig burger op straat liep en dezen ambtenaar om vuur vroeg (zonder te weten dat hij een vroegeren ondergeschikte voor zich had) beet deze hem norsch toe „Denkt u soms dat ik een wandelende vuurpot ben 1?” en liep door. De ander vond dit vermoedelijk wel lomp, maar ging ook zijns weegs. Natuurlijk liet de ambtenaar niet na bij zijn collega’s er over op te snijden, hoe hij den vroegeren minister te woord had gestaan. Maar ziet, kort na die ontmoeting ge schiedde het, dat het Z.M. den Koning be haagde andermaal denzelfden vroegeren bewindsman aan het hoofd van hetzelfde departement te plaatsen. Doodsangst en verslagenheid bij den bru- talen ambtenaar, die nu zijn carrière ge broken zag. Hoonende spot van de collega’s, die er plezier in hadden hem aan te zeggen, dat hij natuurlijk zijn matten wel kon op rollen. Maar Z.Ex., die niet direct met dezen ambtenaar te maken had en misschien ook het heele geval vergeten was, liet alles zooals het was. Wat niet weg nam dat het brutale heer benauwde uurtjes gesleten heeft. Te Nijmegen vervoegde zich onlangs een als heer gekleed man van middelbaren leeftijd, tameljjk lang van gestalte, met wit ten strooien hoed op ’t hoofd, hoog staand boord en met een fraaien rotting in de hand, ten huize van mejuffrouw P., die van de Hollandsche Credietbank te Amsterdam een aandeel op een premielot van het Witte K?uis en een paar andere loten, op ter mij n- betan nS bezat. Onder voorgeving van kas sier bij de Hollandsche Credietbank te Am sterdam te zjjn, kwam hij haar de bljjde boodschap brengen, dat op hare loten een prijs van f a.00 was gevallen. Deze som zou hij haar over eenige dagen komen uitbe talen, maar d.aarvoor moest mej. P. hem nu hare loterijbcwijzen medegeven met f 15 voor de te maken kosten. Daar hij precies de .nommers van hare stukken wist op te geven en met kennis van zaken over die premieloten sprak, vonden ’s mans bewe ringen bij mej. P. geloof en stelde zij hem zonder argwaan hare aandeelen ter hand. Zj j had echter op dat oogenblik slechts f5 aan contanten in voorraad, waarmede door dei r „kassier" genoegen werd genomen, onder voor waarde evenwel, dat de vereischte ont brekende f 10 bij de uitbetaling van den getr okken prijs zouden worden verrekend. Na de noodige serieuse plichtplegingen, zooaJs men dit van een deftig kassier ver- wach t, verliet de procuratiehouder" der Hol lands che Credietbank de woning van Mej. P., ooi over weinige dagen terug te keeren tot uit betaling van den getrokken prijs van f 400. Tot dusverre is echter die uitbetaling achterw ege gebleven. Daarentegen is uit een doer mej. P. bij de Holl. Credietbank te Amst erdam ingesteld onderzoek gebleken, dat op hare loten geen prijs of prijzen zijn gevallen en dat ook geen kassier van die Credietbank ten harent was gezonden, zoo- dat zij met een pseudo kassier had te doen gehad, die haar eenvoudig had opgelicht! Zij, die aangaande dergelijke of andere zaken, .met de Hollandsche Credietbank te Amsterdam in relatie staan, mogen wel op hun ne h oede zijn voor dezen procuratie- hou.der die goed op de hoogte dezer zal ren van d,e Bank is. Arnh. Cfli Een groote vraag zal het zijn, of de hee- ren Pierson, Borgesius, Lely en Cremer thans het voetspoor zullen volgen van hun voorgangers de hoeren van Houten en van der Kaay en het beginsel van Mi- nister-Kamerlid zullen inlijven in onze par lementaire zeden. Ik hoop dat zij zich herkiesbaar zullen stellen en verkozen zullen worden want onder de vele gezonde be grippen, die mr. van Houten onloochenbaar in ons publiek leven heeft doen post vat ten, behoort zeer zeker dat der wensche- lijkheid van de leiders der staatkundige partijen om tegelijk aan de groene tafel en op de groene banken invloed uit te oefenen op den gang van zaken. Ook met het oog op de getalsterkte der verschillende partijen in de districten, waar enkele van de nieuwe Ministers als Kamerlid werden herkozen, zou het zeer aan te bevelen zijn om de pas heroverde of bij vernieuwing bezette zetels niet weder in gevaar te brengen door een strijd voor nieuwe mannen. Voor enkele in de Kamer bijna onmis bare figuren zal wel op eene andere wijze spoedig de gelegenheid geopend worden weder te worden gekozen. Ben ik wel in gelicht, dan zou o. a. de benoeming van den burgemeester van Den Haag aanstaande zijn en opnieuw een vacature in de Tweede Kamer doen ontstaan. Men heeft mij n.l, verzekerd, dat de tegenwoordige officier van justitie te Haarlem, mr. Rethaan Macaré, lid van de Tweede Kamer, ernstig in aan merking zou komen als opvolger van mr. Roest. We zouden op die manier in de lijn blijven, die sedert het aftreden van jhr. Gevers Deynoot is gevolgd het waren telkens offi cieren van justitie die aan het hoofd van onze gemeente optradeneerst mr. Patijn, daarna mr. Roest waarom dus nu niet mr. Macaré. Als een sterk staaltje van den druk, waaronder de koffiehuishouders en hoteliers komen door de nieuwe pernoneele belasting, verneemt het Hbl., dat de heer E. Meyer van het hotel Palais Royal te Amsterdam, die ten vorigen jare werd aangeslagen tot een bedrag van f 745,13, voor 1897 is aan geslagen tot een bedrag van f 2982,15 Wanneer men de meer en meer ge bruikelijke letterschikkingstheorie op de namen der nieuwe Ministers toepast, dan kan men van hun bestuur niet anders dan de beste verwachtingen hebben. Zij laten zich als volgt schikken Pierson. Lely. Borgesius. Beaufort. Jansen. Cremer. Cort van der Linden. De generaal Eland is er nog niet eens bij, en we hebben al het welsprekend ge tuigenis der letters dat de combinatie per fect is. Met den generaal is het Ministerie dus zeer zeker meer dan volmaakt te noemen. Gesnapt. De Ontvang- en Betaalkas, in de Doelenstraat te Amsterdam, nam 1 Mei een nieuwen correspondent in haren dienst. De getuigschriften waren puik in orde en de bekwaamheid van den nieuwe ling, Strabbé van Rienst, liet niets te wen- schen over. Reeds den eersten dag van zijn aanwe zigheid op het kantoor werd ontdekt, dat op een zeer geheimzinnige wijze f 200 aan bankpapier verdwenen was. Later her haalde zich hetzelfde met een bedrag van f 100 en nog later met een van f 32,50 aan zilvergeld. Men kon echter den dief maar niet be trappen, doch zocht, gelijk te begrijpen is, verband tussehen de diefstallen en het in dienst treden van den nieuwen correspondent. De directie waarschuwde de politie. De heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche begaf zich naar het kantoor, sprak eens met Strabbé, keek hem daarbij met zijn doordringenden speurdersblik voortdutend aan en verklaarde al heel spoedig, dat hij alleszins termen aanwezig achtte om den verdachte mede naar het bureau te nemen. Zonneklaar bleek daar, zegt het N. v. d. D. dat het vermoeden van den scherpzinnigen politieman juist was geweest en dat zich achter den vlekkeloozen naam Strabbé van Rienst een zeer gevaarlijk heerschap verborg. Men herinnert zich waarschijnlijk dat een zestal jaren geleden een man gevonnist werd, die, vermomd en van een valschen baard voorzien, de woning zijner tante op de Bloem gracht was binnengedrongen, het mensch mishandeld had en toen met haar effecten trommel naar Antwerpen gevlucht was. Deze man, die reeds wegens het maken van Oldeberkoop, 26 Juli. Als een bijzon derheid kunnen we van hier vermelden, dat zich bij de erven J. Koopstra een bijen zwerm onder den vloer der woonkamer heeft genesteld. Hepk. Adv-bl. Franeker, 26 Juli. Aan de heden bij den kastelein A. J. Heeringa, Logement „Veehandel", gehouden harddraverij, namen 12 paarden deel. De prijs f 50 is gewonnen door den zwar ten ruin „Floris", eigenaar de heer M. de Vries de Benedenknijpe, berijder A. Siderius de le premie f 15 door den bruinen ruin „Nero", eigenaar de heer G. de Wit te Leeuwarden, bereden door den eigenaar de 2e premie f 10 door de schimmel merrie „Tunius Tabora", eigenaar de heer M. de Vries te Benedenknijpe, berijder P. Boosman. Arum. In zijne Vergadering van den 23sten dezer deed het Bestuur der Spaar bank van de Departementen „Arum c. a.“ en „Witmarsum c. a.“ rekening en verant woording van het Beheer dier Spaarbank over het Boekjaar 1896/97. Uit die rekening bleek dat het kapitaal der Bank op 1 dezer bedroeg f 105804,87®, terwijl de bank aan de inleggers verschuldigd was f 97752,84, zoodat er als reservefonds aanwezig was een bedrag f 8052,03®, of ruim 8,238 van het aan de inleggers verschuldigde. Het aantal inleggers bedroeg thans 477 of 45 meer dan het vorig jaar. 24 Boekjes waren geheel afgelost en 69 nieuwe uitgegeven. De nieuwe maatregel om gelegenheid te geven tot sparen door middel van het slui ten van Spaarverzekeringen, scheen zeer in den smaak te vallen. Hoewel pas sedert 1 April in werking, waren reeds 75 verzeke ringen gesloten en laat het zich aanzien, dat dit eene groote uitbreiding zal verkrijgen. Verblijdend was het te zien dat deze maat regel vooral gewaardeerd wordt in kringen, die tot dusverre nog niet met de Spaar bank in betrekking stonden. Achlum, 24 Juli. De Kaatsvereeniging te Bolswaïd heeft de directie van de kaats- partij, welke hier morgen Zondag staat ge houden te worden, zeer verplicht, door op verzoek haar toe te zenden eenige benoo- digdheden voor de afbakening van het ter rein en verdere geriefelijkheden, waarvoor de zustervereniging dan ook een welge meend woord van dank toekomt. Aan de Zondag gehouden kaatspartij alhier, namen 18 parturen van 3 deel. De prijs f 30 is gewonen door S. Kooistra te Pingjum, J. Reitsma te Pingjum en P. van der Veen te Achlum. De premie f 9 door A. Miedema te Fianeker, K. Okkinga te Wijnaldum eu L. v. Straaten te Kimswerd. De 2e premie f 3 door J. Cuperus te Peins, T. v. d. Meer te Achlum en S. Vijver te Franeker. Witmarsum, 25 Juli. Aan de heden op de Grauwe Kat gehouden kaatspaitij om een prijs van f 21 en een premie van f 9 is deelgenomen door 30 parturen, bij loting samengesteld. De prijs is gewonnen door O. Elgersma, van Zurich, K. Postma, van Kimswerd, en J. Personides, van Pingjum; de premie door P. Zijlstra, H. de Groot en E. Kooijenga, allen van Arum. De Haagsche correspondent van de N. Gry Crt. schrijft Bolswardsche Courant 'Iffl II i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1