[EÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD E LSWARB EN WONSER ABEEL het HUIS Gebroeders KINGMA, Kassiers en Commissio it Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. LODEWIKA WA, in den ouderdom van 34 jaren. A.s. Zaterdag*, DONDERDAG 5 AUGUSTUS. BINNENLAND. Onze Schutterij. AMERIKA, TE BOLSWARD EN MAKKÜM, belasten zich met DE KONINGIN-REGENTES. X nairs in Effecten VOOR 1 maand ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Gevallen. Zaterdagmiddag is te Sche- veningen een dame van een der trappen in den strandmuur voor het Kurbans gevallen. Zjj brak een been en werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. middellijn van 2.20 M. en een hoogte 0.70 M. Een steen des aanstoots. Sedert on heugelijke tijden lag in de Zuiderzee, onge veer een half uur ten N. N. W. van Har derwijk, een steen waardoor reeds menig vaartuig schade had beloopen. Aangewende pogingen om dat voor de scheepvaart zoo lastige voorwerp te verwijderen bleven om verschillende redenen vruchteloos. Toen ech ter in het begin van dit jaar wederom een vaartuig door de aanwezigheid van dien steen schade beliep, doch thans zoo erg dat het zonk, werd opnieuw tot de opruiming besloten en bij aanbesteding het werk ge gund aan den reeder v. d. Wal te Harlingen, die Vrijdag j.l. in zeer korten tijd dien steen lichtte en te Harderwijk aan den wal bracht. Het gevaarte weegt pl. in. 3000 pond, heeft een van Niemand zal kunnen tegenspreken, zegt E. in het Militair Weekblad, dat er bij de meeste schufterijkorpsen in weerwil van de zoo gebrekkige, 70-jarige wet, nog een ta melijk resultaat bereikt wordt en dat de troep dikwijls een vrij goed figuur maakt ook al zijn de oefeningen weinig in getal en is de tijd van haren duur geheel onvoldoende. Dat is in hoofdzaak toe te schrijven aan den over het algemeen kalmen en ordelijken geest, welke onze schutters bezielt: zoo gauw de leiding in goede handen is, onderwerpt zij zich zij het niet met genoegen, dan toch met berusting aan den voor velen grooten last, dien de oefeningen medebren gen. En dien last moet men wezenlijk niet te gering achten, waar de groote meerderheid tot den werkmansstand behoort en dikwijls, vooral in drukke tijden, niet alleen een groot geldelijk verlies lijdt, maar ook bloot is ge steld aan het bitse humeur van patroon of werkgever, die hun werkkracht op dat oogen- blik slecht kan missen. Wat zou men nu niet met een troep kunnen bereiken, die onder zulke omstandig heden toch zijn beste beentje voorzet en meestal erg gewillig blijkt te zijn, indien de wet meer toestond aan oefeningstijd en vooral gelegenheid gaf, eene billijke schade loosstelling toe te kennen aan hen, die dit voor vrouw en kind noodig hebben? Wij gelooven veel, zeer veel, en dat dan zonder hooge onkosten eene voor Nederland zeer bruikbare legerreserve ware te vormen, eene legerreserve, waarin de voor het leger nog steeds onbereikbare illusie van persoonlijken dienstplicht nu reeds ten volle verwezenlijkt is. Immers in de gelederen der schutterij staat de jonge advocaat of candidaat-notaris naast den opperman, de gezeten winkelier naast den boerenknecht en nooit, voor zoover 9na bekend ia, beeft dit onaangename ge- Hepk. Adv. bl. Workum, 3 Aug. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van 1 lid voor den Gemeenteraad, zijn als candidaten gekozen JACOB JANSEN, MEINDERT KUIPER, JELTE RIEMERSMA. Men beweert, zegt de N. Gr. Ct., dat bij het samenstellen der begrootingen, het eerste werk, waarmee zich alle Ministers wel zullen hebben bezig te houden, rekening zal worden gehouden met de groote gebeur tenis, die ons het volgend jaar wachtde Kroning van onze Koningin. Er moet n.l. sprake zijn van ’t aanvragen op de begroe ting van marine, van gelden voor den bouw van een nieuw koninklijk jacht, hetwelk men in Nederland zou doen bouwen om het H. M. als een geschenk der natie bij haar troonsbeklimming aan te bieden. Het spreekt van zelf dat de kroning van Koningin Wil helmina nog in vele andere opzichten Re- geeringsmaatregelen en uitgaven zal vorde ren, maar het is ’t voornemen daarvoor een afzonderlijke voordracht aan de Staten- Generaal te doen. Naar de Zutph. Ct. verneemt, heeft mr. Goeman Borgesius, de nieuw opgetreden Minister van Binnenlandsche Zaken, toege geven aan den aandrang van velen zijner geestverwanten in het district Zutphen, om zich desgewenscht opnieuw verkiesbaar te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Zijn wij goed ingelicht, zegt dat blad, dan zullen naar alle waarschijnlijkheid ook de heeren Pierson en Lely, respectievelijk te Enschedé en te Locbem, opnieuw can- didaat worden gesteld. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der sterbenden, mijne dierbare Echtgenoote en der kinderen zorgdiagende Moeder, B. v. d. WERF. Bolsward, 3 Aug. ’97. Maandag, 2 Augustus,bereikte Hare Majes teit Koningin Emma, Regentes der Neder landen, haar negen en dertigste jaar. Voor de negentiende maal gedenkt zij haar geboortedag als onze Koningin. Het Nederlandsche volk viert dien dag op de gebruikelijke wijze, door ceremonieel huldebetoon, maar zeer velen gedenken hem ook in hun hart met liefde en dankbaarheid. Al mist Koningin Emma, als bijna alle gemalinnen van regeerende Vorsten, het voorrecht tot den landaard van haar volk te behooren, zij heeft zich met dat volk vereen zelvigd zij is eene Hollandsche vrouw ge worden, niet slechts krachtens de wet, maar door zich geheel aan te sluiten bij hetgeen het volk lief is en wat het meest noodig is voor vertrekt 25 Augustus a.s. van ROTTER DAM per 8.S. Maasdam om persoonlijk, met eenige Hollandsch-Ame- rikaansche boeren, landerijen en toestanden te onderzoeken, vanaf Kansascity tot Zuid-Oost Texas langs de Port Ar thur route. Wie wil medegaan op on derzoek, melde zich dadelijk bij hem aan. Inlichtingen gratis. Toen Zaterdagavond de zoons van den logementhouder H. de V. te Bovensmilde een proefrit deden met een jong paard, dat eenige dagen vroeger op de Norger markt was gekocht, kwamen paard en rijtuig in de Drentsche Hoofdvaart terecht. Twee der zoons sprongen bijtijds van het voer tuig, doch den derde gelukte dit niet, en hij geraakte te water, waar hij in de diepte verdween. Eenige oogenblikken later wist hij zich evenwel aan het rijtuig vast te klemmen en zich zoo boven water te hou den, tot hij uit zijn benarden toestand ver lost werd, Het paard was intusschen ver dronken. Uit Stavenisse schrijft men Zooals men weet, promoveerde van Hou ten’s kieswet, duizenden tot kiezer, die het nimmer zoover hadden kunnen brengen maar nu komt de verlaging der personeele belasting, eene grootere weldaad intusschen dan de kieswet, en doet er weer een ver bazend aantal uit de rij verdwijnen, nl. de kiezers, die nu te weinig personeel betalen en op geen anderen grond op de kiezerslijst kunnen geplaatst worden. Het aantal dier „eenjarige kiezers14 zal hier niet minder dan 100 bedragen, en dat op een totaal van 250 kiezers Vrijdagmorgen jl. de 64-jarige H. D., wonende in de buurtschap Huinen onder de gemeente Putten, met een koe uit om deze te laten grazen. Daar de man lan ger dan men gewoon was uitbleef, ging men hem zoeken en men vond hem toen sla pende aan den slootkant. Men trachtte hem wakker te maken, doch alle pogingen hier toe aangewend, waren tevergeefs. Men bracht hem naar huis doch het mocht niet gelukken den man uit zijn diepe rust te wekken. Men is er niet in geslaagd den man te doen ontwakenin den avond van denzelfden dag is hij aan Nona overleden. Enkhuizen telde tot heden op nog geen 7000 inwoners 9 kerkgenootschappen, elk in het bezit van een flink kerkgebouw en een voorganger, terwijl de Ned. Herv. Ge meente drie predikanten heeft, een orther- doxen, een evangelischen en een modernen, voor elke richting een. Ook heeft het Leger des Heils te Enkhuizen nog steeds zijn tenten opgeslagen. Thans is het getal kerkgenootschappen nog met een vermeerderdin de Apostoli sche gemeente is scheuring ontstaan, een gedeelte der leden heeft zich afgescheiden en hield Zondag onder een anderen voor ganger zijn eerste bijeenkomst. Drie weerspannige schutters. Toen de Haarlemsche schutterij Maandag naar het paradeterrein marcheerde, wierp een der manschappen eerst zijn geweer weg, trok daarna zijn uniform uit en verzette zich tegen een officier, waarmee hij een vecht partij wilde beginnen. De politie kwam er aan te pas en arresteerde den vechtlustige. Een tweede schutter moest wegens dron kenschap uit de gelederen verwijderd worden. Een ander, die vroeger beboet was, be- leedigde een kapitein en den bataljons commandant. De schuttersraad zal zich wel met een en ander bemoeien. Van 't goede te veel. Te Delft heeft een vrouw op haar verjaardag haaf man verrast door de geboorte van zijn 24ste kind. Gedurende de kermis te Haarlem wordt aan de kramers enz. gratis drink water verstrekt. Een Woesteling. Te Haarlem beet Zondagavond een man bjj een twist met echtgenoote, haar den neus totaal af» Ooststellingwerf. Naar het zich laat aanzien, zal er dit jaar veel wild komen in deze gemeente. De droge zomer is voor de teelt der hazen zeer gunstig geweest en deze dieren vertoonen zich dan ook menig vuldig. Zij vinden hier op de vele bouw landen en in de bosschen, welke reeds eene groote .uitgestrektheid bezitten door aan houdende aanplanting, eene geschikte ver blijfplaats. (fok patrijzen hebben zeker best gebroed, want groote koppels verkeeren op de bouwlanden. Eveneens zijn er veel wilde eenden, doch de zomer is voor dit gevogel te niet heel gunstig geweest. Vele poelen en plassen lagen reeds geruimen tijd droog en daardoor was de ruimte voor deze zwem vogels beperkt. Zij zullen dus minder vet zijn, dan in natte jaren dit zullen de jagers in de volgende maand wel ondervinden. Vele bijkers hebben reeds een gedeelte hunner korven uitgebroken. De opbrengst was ruim, zooals te verwachten was. Men jaagt gewoonlijk de bijen in ledige korven en neemt honig en werk uit de gevulde. De nijvere diertjes laten zich door dit ver lies niet ontmoedigen, maar gaan dadelijk weer met ijver aan het werk om winter voorraad te verzamelen. In de volgende maand breekt men meer algemeen uit. De bijenteelt begint hier weer in belangrijk heid te winnen, nu men, voorgelicht door lezingen, het oude systeem meer en meer laat varen. Achlum. Dat de fabriekmatige zuivel bereiding ook der vrouwen ten goede kan komen, blijkt uit het feit, dat aan de boter- fabriek alhier thans reeds een achttal vrouwen en meisjes dagelijks bezig zijn de boter in bussen te pakken, welke bestemd zijn voor de verzending naar het buitenland. Franeker, 2 Aug. De uitslag van de heden gehouden groote jongenskaatspartij was, dat de le prijs f30 is behaald door Sijtze Kooistra van Witmarsum, Wiebe de Wit van Arum en Freerk Wipstra van Huins; de 2e prijs f 15 door Lolke v. d. Wielen en Hendrik v. d. Vliet van Mars- sum en Tjitze Westra van Beetgumde prijs f9 door Hess. v. d. Heide, Bouke v. d. Wonde en Leon. Leijdesdorff van Fra neker, terwijl aan de winnaars van den eersten prijs en aan Jouke v. d. Zee en Watze de Haan van Sexbierum, Jelle Bosma van Pietersbierum, Popke 8. de Wal van Dronrijp, Abe Anema van Behingen en Teakle Swart van Tjummarum, ieder een kistje sigaren is vereerd door het sigaren magazijn „de Fries14 alhier, eigenaar de heer A. Kuipers. Heerlijk zomerweder begunstigde dezen wedstrijd van jeugdige kaatsers. Geopend met een optocht door de stad, werd ze op gelijke wijze gesloten, telkens onder aan voering van de steeds onvermoeide schut- terijmuziek. De prijsuitdeeling had volgens aankondi ging plaats in de zalen der „Koornbeurs44 alhier, waar de tooneelclub „Thalia44 de reeds genoemde stukken tot aller genoegen opvoerde en waar een geanimeerd bal den prettigen avond besloot. De nu geëindigde achtste groote jongens kaatspartij heeft reeds burgerrecht verkre gen. De ijverige commissie heeft steeds meerder succes, want ook de jongens uit de omgelegen dorpen trekken gaaine naar Franeker. Fr. Zuidwesthoek, 2 Aug. Jupiter Pluvius is zeer eigenzinnig dezen zomer. Terwijl vele wei- en bouwlanden voldoende gedrenkt worden, blijven andere geheel van de weldaden eens verkwikkenden regens verstoken. Ia sommige dorpen ziet het er zoo treurigjes uit met de gre;dent dat enkele volgen gehad voor een van beide standen altijd heeft integendeel volgens onze beschei den meening, dat schouder aan schouder staan van mannen uit alle standen der maat schappij nuttig gewerkt. Waarom dan toch, vragen wij ons af, heeft men daar, waar zulke gunstige factoren, zich voordoen, ons schutters niet door een be trekkelijk eenvoudige wetswijziging in staat gesteld om nog beter voor den dag te komen en het ideaal „das Volk im Waffen44 voor ons vaderland te verwezenlijken; waarom niet allen, die door loting of plaatsvervan ging aan het leger ontvallen, onmiddellijk ingedeeld bij onze wapenmacht, teneinde hen in staat te stellen, ook mede te werken tot den duren plicht, welke de Grondwet ons oplegt Laten wij hopen, dat in de weldra aan brekende wetgevende periode eindelijk in dezen geest het noodige zal worden voorbe reid en afgedaan. boeren de voorraad hooi hebben moeten aanspreken, om er het vee in de wei mee te voeren. Ook de akkergewassen met name de aardappelen dorsten naar laaf’nis. Opsterland, 2 Aug. Naar we verne men is aan den Raad dezer gemeente een adres ingediend, door 175 gemeentenaren onderteekend, houdende verzoek om de ver ordening op het tappen en bezoeken van herbergen, kroegen enz. in deze gemeente te willen wijzigen, door art. 3 te doen ver vallen, waarbij aan herbergiers enz. vergun ning is verleend, na een bepaalden tijd te mogen tappen, op den eersten en laatsten dag van het jaar, op den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag, en in die dorpen der gemeente, tijdens dat aldaar eene jaar markt wordt gehouden. Drachten, 2 Aug. Gisteren namiddag heeft alhier een jongeling op een laan met een revolver zichzelven om het leven trachten te brengen. Hij heeft zich twee schotwonden in den schouder toegebracht, die echter, naar men verneemt, weinig gevaar opleveren. Eene liefdesgeschiedenis was de oorzaak. Suameer, 31 Juli. In tegenstelling met vele andere plaatsen is de grond alhier bui tengewoon duur. Dit kan niet van een enkel perceel, maar over het algemeen worden gezegd. Vaak worden prijzen besteed, waar voor men besten kleigrond kan koopen. Heden bleek dit wederom bij de veiling van de vastigheden van de erven van de wed. J. J. Tinga. Er werden perceelen beschreven, welke met de te betalen kosten op ruim f 500 het pondemaat komen. Kunnen de koopers bij dergelijk bod geen rente houden, dan mag men wel vragenaan wien de schuld? Aan de slechte maatschappelijke toestanden Opsterland, 1 Aug. Met de haverver- koopingen gaat het niet naar wensch voor de verkoopers er kunnen slechts lage cijfers worden bedongen. Te Terwispel werd eene groote hoeveelheid (niet minder dan 7 hec tare) publiek verkocht voor nog geen 20 cent de zoogenaamde oude roede, waarvan er 600 in de hectare zijn; de koopers had den geene opgelden ten hunnen laste, zoo- dat daarmede de opbrengst nog verminderd moet worden. Dergeljjke geringe opbrengsten kunnen de kosten niet hoeden en zullen on getwijfeld den eigenaren de lust ontnemen, om met het bouwen van granen voort te gaan. Kippenburg, 2 Augs. op het den 12en Aug. e. k. alhier te houden jongelingsfeest zullen als sprekers optredendds. H. A. van Oostrum Soede te Workum: „Het ver band tusschen Gods genade en ons leven44. A. Jellema van Oppenhuizen „Een bevel des Heeren aan allen.44 C. D. Moulijn van Heeg: „De vier temperamenten.44 W. Hoek- zema van Achlum: „Bijbel en Natuur.44 J. Jongbloed van Hoorn„Door krachtsin spanning krachtsontwikkeling.44 B. Zoete van Lopik„Blijdschap in den Heer.44 G. Th. Smit van Makkurn„Vroege Gods vrucht.44 ’s avonds 7 uur, bij DAVID BRAMEIJER te Bolsward, finale toewijzing van op de Groote Kampen, in huur bij de Wolf en Bakker. den Aan- en Verkoop van Effecten en Coupons, Buitenl. Wissels en Waarden; het bezorgen van Gelden op le Hypo theek het sluiten van Assurantie voor zeege vaar en binnenlandsch vervoer; het in bewaring nemen van Gelden tegen rentevergoeding van 2 met dagen opzegging, 3 1 maand 31 l£L A.gkn^-wwnr-uïr -aawa, menschlievend, deelnemend in het lot harer onderdanen, is zij eene model-Koningin, ge lijk zij een voorbeeldelooze moeder is. Dankbaar worde dit erkend door allen, die ons vaderland liefhebben. Het was ons eene behoefte hiervan getui genis af te leggen op den geboortedag van onze Koningin-Regentes. Arnh. Crt. wardsche Courant 1 I AajzM u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1