NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EK ..ONSEBAOEEI. I i Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. No. 64. Voor het Kantongerecht. ft BINNENLAND. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. Q ^ooooocdc:>c^ I I i IKM Ingezonden. VOOR ïl B, Huitema heb- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING VAN VRIJDAG 6 AUG. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vermoedelijk is de inzender van het be richt uitgegaan van de meening, dat aansla gen beneden f 1 geen aanspraak op ’t kies recht zouden geven, en ’t bleek mij, dat.velen met hem, dat idee zijn toegedaan. Dit is niet juist. De voorwaarde, dat de aanslag minstens één gulden moet bedragen, ziet alleen op ’t betalen in de grondbelasting (Zie art. 1 1 lit a der kieswet) en heeft met het bedrag, dat men in de personeele belasting betaalt, niets noodig. Daar kan de aanslag b.v. door den kinderaftrek, slechts enkele centen be dragen en, mits over een vol dienstjaar loo- pende, het kiesrecht aanbrengen. Misschien worden eenige kiezers, die in het zelfde geval meenen te verkeeren als hunne honderd Stavenisser collega’s door de opname van bovenstaande regelen gerustgesteld. A., 8 Augs. 1897. Hoogachtend, R. ■'N, 1. In de vorige zitting was de behande ling der zaak tegen L. R. W., H. A. de B., IJ. IJ. V. en F. H. V. te Hindeloopen, die burengerucht hadden gemaakt, uitgesteld, om de identiteit van twee hunner nader vast te stellen. Als getuigen traden heden op P. Fekkens en diens moeder A. Paauw van Hindeloopen. Deze getuigen bevestigden dat de personen, waarvan de agent Lemstra hun den naam had afgevraagd dezelfden waren, die thans terecht stonden. De eisch tegen alle 4 luidt 2 geldboeten van f 2 subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. 2. De zaak contra F. A. te Leeuwarden die 10 Juni op de weekmarkt alhier niet de standplaats innam hem door de politie aangewezen, was ook in de vorige zitting verdaagd, om den agent, die procesverbaal had opgemaakt, nader te hooren. Heden ver klaarde deze, dat de politie op order van Burg, en Weth. de standplaatsen der disschen enz. op de weekmarkt regelt, en dat be klaagde, die de passage belemmerde, weigerde op zijne aanzegging naar een andere plaats te gaan. Eisch f 2 boete of 2 dagen. 3. M. K. van Witmarsum maakte in den laten avond ot eigenlijk in den nacht van 27 Juni te Wommels burengerucht, waardoor de nachtrust der bewoners kon worden ge stoord, en werd deswege door J. Haagsma bekeurd. De eisch hiervoor luidt, f 1 of 1 dag hechtenis. 4. W. de Vr. te Bakhuizen is schipper en zeilde met staand zeil door het dorp Wom mels, waar zulks is verboden. Eisch f 1 of 1 dag. 5. P. N. te Bolsward reed 1 Juli met een handkar, waarin eenige groenten, langs het plantsoen van de St. Jansbrug naar de Blauw poort en werd door den agent Dijkstra aan gemaand terug te keeren, aangezien deze weg bij politieverordening voor handkarren is verboden. Inplaats van aan dezen wenk ge hoor te geven, riep beklaagdeJimme kenne der niks aan doen, al wil ik ook met paard en wagen hier rijde." De agent maakte nu van de overtreding procesverbaal op. Beklaagde verklaart heden, dat hij niet anders bij de klanten die daar wonen kan komen, en bij de kar wegloopen en die on beheerd laten staan, mag ook niet. Bovendien is die weg met een platte laag klinker be straat, en is daarover slechts wat zand gegooid ’t is dus geen onbestraat gedeelte van het plantsoen. Dijkstra verklaart daarop nog dat hij wel die klanten kon gaan vragen en wat groen ten in een korfje nemen. Op de kar was, toen hij daar reed, trouwens niet meer dan enkele rapen en wat worteltjes, doch bekl. antwoordt, daarop dat hij wel 50 kop aard- beien op zjjn kar had, en die kunnen toch in geen korfje. De eisch was, f 2 of 2 dagen, doch bekl. antwoordt ten slotte nog „ik neem niets aan, dan ga ik in appèl." 6. G. D. J. te Koudum heeft puntdraad op een stek langs den publieken weg en wilde dit op waarschuwing van den politie agent de Vos niet verwijderen. Zonder von nis heeft hij zich ongenegen verklaard, die afschutting te veranderen. De gemeente-architect Koornstra, die als getuige wordt gehoord, bevestigt de aanwe zigheid van dit puntdraad, wat bij politie verordening in degemeente Hemelumer 01de- phaert en Noordwolde langs de smalle wegen verboden is. Eisch f 2 of 2 dagen hechtenis. 7 en 18. R.E. te Bolsward heeft een koemei- kerij, en waar koeien op stal staan, komt ook mest. Bij politie-verordening is het hou den van mestverzamelingen in den zomer in de bebouwde kom der gemeente verboden. De agent J. Gros, die beklaagde hierop reeds meermalen attent had gemaakt, constateerde 14 Juli de overtreding van dit voorschrift. 30 Juli constateerde de agent Dijkstra wederom dezelfde overtreding zoodat twee processen-verbaal ten laste van beklaagde zijn ingediend. Bekl. heeft beweerd dat hij zijn vee op stal moet houden, omdat hij geen land in huur heeft. Dit neemt echter de verplichting niet weg om dagelijks de mest te verwijde ren, en de eisch luidt dan ook 2 geldboeten van f 3 subs. 3 dagen voor elke boete. 8. S. A. 8. te Makkum vischte in de Jonkersloot bij Makkum met fuiken, zonder acte en zonder vergunning. Beklaagde ver klaart evenwel dat hij wel vergunning had» en hem is bij contract door de eigenaars van het land opgedragen,’t loopen over dat perceel ten strengste te keer te gaan. Beklaagde kwam van den kant van zijn land en hij vroeg hem dan ookheb je de borden niet gezien De getuigen A. Lootsma en G. Bootsma die daar dien dag aan het werk waren, heb ben eveneens gezien dat bekl. van dien kant kwam, doch op het land van Huitema heb ben zij hem niet gezien. Beklaagde antwoordt op de getuigenissen dat hij de borden op de hekken heeft ge zien, doch hij kan niet lezen, en heeft dien dag zeker wel 50 borden gezien. Met de veeziekte wemelt het van borden, doch hij wenscht er nadruk op te leggen, dat niemand hem, noch zijn zoon in dat land heeftgezien, en hoewel hij van dien kant kwam, zou hij zeer goed over de slooten kunnen springen, (in zijne jeugd sprong hij 25 voet ver). Op het land van Lootsma had hij permissie te loopen, en dat stuk van Huitema ligt slechts een kamerslengte in het pad. Mijn zoon is steeds bij mij, en om bij de boeren in het Heidenschap te komen, moet men de landen wel over. Eisch voor elk f 1 of 1 dag. 17. H. S. v. d. M. te Workum. Deze beklaagde is 13 Juli ook over het landvanHui- tema geloopen, en dezelfde getuigen Loot sma en Bootsma hebben dit gezien. Beklaagde bekent dan ook, dat hij over het land van Huitema heeft geloopen,maar de boeren in het Heidenschap moeten wel over elkanders land om op den weg te komen. Huitema en Lootsma loopen ook wel over mijn land zegt beklaagde, maar in den laatsten tijd is men begonnen zulks te verbieden, doch ’t is van oudsher altijd gebruik geweest, dat de boe ren over elkanders land gaan, om groote omwegen te vermijden. Eisch f 1 of 1 dag. 19. F. de W. te Bolsward, werd den 19 Juli door Gros bekeurd wegens het liggen met een woonschip in de Leeuwardervaart. Van denzelfden beklaagde is ook onder No. 12 een gelijke overtreding behandeld. Ook Gros heeft beklaagde meermalen gewaar schuwd, vandaar te vertrekken, doch hij gaf hieraan geen gehoor, en hij heeft hem daarom bekeurd. Eisch f 1 of 1 dag. 20. D. W. te Bolsward is nog slechts 18 jaar en werd toch reeds door den agent van politie Dijkstra wegens dronkenschap be keurd ja, ’t is helaas niet eens voor de eerste maal, dat hij voor dronkenschap te recht moet staan. Reeds op 16-jarigen leeftijd moest de rechter hem voor dit euvel ver- oordeelen. De eisch luidt thans f 2 of 2 dagen. 21. K. D. te Makkum was 20 Juli zoo duizelig en licht in ’t hoofd, dat hij niet alleen kon loopen, maar door een agent van politie ondersteund, behouden thuis kwam. Koud water had aan deze ongesteldheid voorzeker geen schuld. Eisch f 1 of 1 dag. 22. S. K. te Molkwerum had een stier in het land loopen nabij den spoorweg. Deze liep 24 Juli op den spoorweg, zoodat de trein er voor stoppen moest. Beklaagde zegt, dat het dien dag erg warm was, en vandaar zal het gekomen zijn, dat de stier uit het land ging. Er was dien dag trouwens meer vee uit het land. De slooten zijn goed in orde, maar bij de stekken der maatschappij staat een heele rietkraag, die er noodig weg moet. Hij heeft dit ook aan de maatschappij geschreven doch geen ant woord gekregen, en ook is er niet in voor zien. De wachteres van den spoorweg aldaar Johanna Bingman te Warns kan evenmin als de boer zeggen waar de stier op den den weg is gekomen. Ook de arbeider van den boer, A. Schilstra, heeft niet kunnen na gaan of de stier om het hek of door de sloot is gegaan. Eisch f 2 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. Kimswerd, 10 Aug. Wacht ons a.s. Zondag eene kaatspartij onder grooten, j.l. Zondag mochten we er een aanschouwen onder kleinen en wel jongens van 9, 10 en 11 jaar. Twee van hen hadden eenige dub beltjes bijeen verzameld, anderen zorgden voor een krans en vlaggen, en zieklaar was KeesZes parturen betwistten elkaar prijs en premiën, zoo vinnig, zoo dapper, zoo kregel, dat men het van grooten niet beter ziet. De prijs werd behaald door J. v. d. Boom en W. Weidema; de le premie door B. Kamstra en G. Dijkstra en de 2e premie door de gebroeders Jelle en Jible v. d. Zee. Een optocht door ’t dorp besloot dezen wedstrijd. Wijmbritseradeel, 10 Aug. In de raadszitting van Zaterdag jl. werden goed gekeurd de armvoogdij-rekeningen over 1896 tot een gezamenlijk bedrag in ontvang van f34740,—, in uitgaaf van f31746,—, batig saldo f 2994, De gemeente-rekening over 1896 werd met een batig slot van f5318,685 eveneens in orde bevonden. De subsidiën voor de algemeene armvoog- dijen in 1898 keurde men goed tot een bedrag van f30439 of f1062 meer dan in 1897. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden werden accoord bevonden. Wij ders werd gelezen een missive van den directeur der N. T. M., waarin deze bericht, dat de gestelde voorwaarden voor ’t ver broeden en verlagen der brug „de Nijlan- derzijl", worden aangenomen. Nog komt ter tafel een adres van de inwoners van Nijland, hunne bezwaren te kennen gevende over de voorgenomen ver laging der genoemde brug. Na discussie is besloten aan den Directeur te berichten, dat de brug in geen geval een mindere hoogte mag bekomen dan 2,1 M., f zomerpeil. Heerenveen, 9 Augs. We kregen gisteren bezoek van een paar Leeuwarder pleizierbooten. Of ’t nu van het „onplei- zierbootige" weer kwam, regenachtig als het den heelen dag was, weten we niet, maar een jongeling en zijn meisje kregen ongenoegen op den terugweg van ’t „Oranje woud" en de vrijer werd zoo balsturig, dat hij pardoes in een sloot sprong, ’t Was nu toch eenmaal een natte geschiedenis dien dag. Als redder in den nood daagde op... ’s jongelings moeder, die zich tot aan de knieën te water begaf en haar zoon weer op het natte „droge" hielp. Oldebooru, 8 Aug. Het schijnt, dat de ooievaren binnen enkele dagen hun tocht van uit deze streken naar de oevers van den Njjl weder zullen aanvaarden. Opmer kelijk is het, hoe deze vogels de laatste dagen bij troepen op een stuk land nabjj ons dorp „vergaderen", om als het ware het plan van hunnen tocht te beramen. Hedenmorgen telde iemand er 28 bijeen, waarvan de meeste nog laat in den avond een rustplaats kozen op de wieken van een watermolen. Ooststellingwerf, 8 Aug. Gisteren verspreidde zich hier de droeve mare, dat de logementhouder v. d. Z. te Oosterwolde, welke, door zich aan een lantaarn te stoo- ten, zijn hand onbeteekenend had verwond, waaruit bloedvergiftiging was ontstaan en die daarop Donderdag j.l. in het ziekenhuis te Groningen werd opgenomen, daar reeds was overleden. Groot en algemeen is de deelneming in dit treurig verlies, temeer, daar de gezonde man binnen enkele dagen aan vrouw en kinderen, die nog onder vroe* ger leed gebukt gingen, werd ontrukt. lïepfc. Adv.bL, Mijnheer de Redacteur l In uw geacht blad van j.l. Donderdag komt voor een bericht uit Stavenisse waarin beweerd wordt dat aldaar niet minder dan 100 „éénjarige kiezers" worden aangetroffen aangezien de pas gepromoveerden door de invoering van de nieuwe wet op de perso neele belasting te weinig personeel zouden betalen, en op geen anderen grond op de kiezerslijst kunnen worden geplaatst. „Te weinig personeel zouden betalen" staat er. Er wordt dus personeel betaald, (gesteld van een vol jaar) welnu, laten ze zich niet ongerust maken, ze zijn kiezer geworden eu bljjven het. maar dat deze hem niet is afgevraagd, en de acte was door hem aangevraagd. De veldwachter Haarsma verklaart even wel, dat bekl. hem de oude acte van het vorige jaar toonde, en op zijne aanvraag geen per- missiebiljet kon toonen. Eisch 2 X f 1 boete of 1 dag voor elke boete, benevens de verbeurdverklaring der in beslag genomen fuiken, en betaling van f 1.50 als de geschatte waarde der gevan gen visch subs. 2 dagen. 9. J. L. te Harlingen vischte in de Bols- warder vaart onder Arum met aaldobbers, en werd door H. Algra bekeurd, omdat hij geen vergunning had voor dat vischwater. Eisch f 5 of 2 dagen met verbeurdverkla ring der aaldobbers, en betaling van 50 cent voor de gevangen aal of 1 dag. 10. J. B. te Harlingen haalde in den vroegen morgen van 24 Juni aaldobbers op in de vaart tusschen Wons en Zurich. In dien nacht merkten omstreeks 2 uur de ma rechaussees Koning en Bergsma, dat er aaldobbers waren uitgezet in die vaart. Hunne nieuwsgierigheid was gewekt, om te weten wie daarvan de eigenaar was, en zij getroost ten zich een uurtje wachten. Verdekt opge steld zagen zij eindeljjk een boot naderen bemand met 3 man. Zij volgden steeds ver dekt en soms kruipend deze boot, tot het hun gebleken was, dat J. B. de dobbers in haalde, en ongeveer 2 kilo paling had. Zij waren van oordeel, dat hij nu genoeg ge vangen had en vingen nu op hun beurt den visscher, daar hij geen vergunning had. In den nacht van 15 op 16 Juli werd dezelfde visscher bekeurd door H. Algra wegens een zelfde overtreding in de Pingjumervaart. Hij had toen voor 50 cent paling. Eisch 2 hechtenissen van 4 dagen met be taling der waarde van beide partijtjes visch of 3 dagen hechtenis. 11. P. J. 8. te Pingjum was den 19 Juli in zijne woonplaats zoo luidruchtig dat het als burengerucht moest worden aangemerkt, en de marechaussees Gerlofs en Bergsma maakten daarom procesverbaal op tegen be klaagde, waarvan ’t gevolg is dat thans tegen hem f 2 boete of 2 dagen hechtenis wordt geëischt. 12. F. de W. te Bolsward bewoont een vaartuig, speciaal als woonschip gebezigd, en had in de Leeuwardervaart, schuin tegen over de begraafplaats een ligplaats gekozen. Herhaaldelijk was hem door de politie aan gezegd, die plaats te verlaten maar hieraan werd geen gevolg gegeven, zoodat den 14 Juli een bekeuring volgde. Eisch f 1 boete subs. 1 dag. 13. 8. de B. te Bolsward reed den 6 Juli met een wagen, waarvoor 2 paarden gespan nen, in draf over eene brug te Workum. De brugwachter Walta deed hiervan aan gifte en deze benevens de voermansknecht 8. Bangma, thans getuigen, verklaren de overtreding te hebben waargenomen. De eisch is f 2 of 2 dagen. 14. M. K. te Gaast werd door den veld wachter Haarsma bekeurd wegens dronken schap, waarvoor thans f 5 boete of 2 dagen wordt geëischt. 15. P. R. te Witmarsum werd den 19 Juli ’s morgens halfdrie op den weg aange troffen door de marechaussees Gerlofs en Bergsma. Hij lag in zoete rust, doch de beambten vonden deze slaapplaats minder gepast en wekten den slaper. Het bleek hun nu dat hij abnormaal was, en tusschen de twee marechaussees zette hij de reis naar huis, die door dit slaapje onderbroken was, voort. Beklaagde verklaart dat hij dien dag naar Harlingen was geweest en daar een paar nieuwe schoenen had gekocht. Te Ping jum was kaatspartij gehouden en daar had bij ’s avonds wat gezeten. Door vermoeidheid overvallen, was hij aan den weg even gaan uitrusten en zoo ongemerkt in slaap geval len, doch dronken was hij niet, hij had trouwens uit Harlingen komende maar 33 centen in den zak, en... daarvoor kan hij geen „bok" koopen. De marechaussees hebben daaromtrent een beter geheugen, en zagen dat zijn roes nog niet was uitgeslapen toen zij hem aan of eigenlijk op den weg vonden. Eisch f 1 of 1 dag. 16. A. de V. en P. de V. te Workum zijn vader en zoon. Deze werden aangeklaagd den 16 Juli te hebben geloopen over land in huur bij W. Huitema, hetwelk verboden is, en op de hekken is dan ook een bord geplaatst met het opschrift: „VERBODEN PAD, Art. 461 Wetb. v. strafrecht." Bekl. wil niet ontkennen daar op dat land geweest te zijn, maar geen van de getuigen heeft hen daarop gezien. Bovendien was er 30 40 jaar geleden reeds pad over dat land, en honderden menschen loopen daar langs. Getuige Huitema h huurder van het land. Bolswardsche Courant W f jl •nilllil' fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1