NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL te De Hanenwedstrijd te Amsterdam. Morellen Brandewijr is GEREED. T.F.Wafla Jelgersma Zoor I -J I Gebroeders KINGM A Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. De nieuwe No. 66. BINNENLAND. 71 I DONDERDAG 19 AUGUSTUS. S TE BOLSWARD EN MAKKÜM belasten zich met I I Kassiers en Commissio nairs in Effecten VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Aanbevelend, te BOLSWARD. Wonseradeel. In de Raadsvergade ring van Zaterdag jl. werd besloten aan den heer G. Heldoorn ook eervol ontslag te verleenen als klerk ter Secretarie, daar G. St. dit mm»! Deze laster kan echter beslist worden tegengesproken, evenals de bewering, dat de heer de Wit sommige hanen door suggestie aan het kraaien wist te krijgen. Wat wel te constateeren viel in het alge meen, was, dat de kleintjes ook hier het meeste praats hadden en het hardste kraaiden. De uitslag van den strijd, dien wij onmid dellijk in onze Tijdingszaal bekend maakten en die een half uurtje later op de pers van de drukkerij-Coster op de tentoonstelling zelf werd gedrukt en gratis verspreid, was als volgt le prijs f 25 no. 8 J. A. Haunsen, Am sterdam, met 230 kraaisels2e prijs f 15 no. 55 G. Roos, Sloterdijk, met 216 kraaisels 3e prijs f 5 no. 98 D. Bouman, Sloterdijk, met 200 idem; verder verkregen no. 72 J. J. Catau, Amsterdam, met 195no. 18 S. Blitz, Amsterdam, met 185no. 3 G. van Weeren, Amsterdam, met 184; no. 69 N. J. de Ruijter, Amsterdam, met 177no. 68 I. Brakenhoff, Amsterdam, met 172; no. 42Z. Cornelissen, Amsterdam, met 165no. 106 I. Nielen, Wormerveer, met 151no. 87 J. G. L. Marijt, Amsterdam, met 143no. 86 A. Meijer, Amsterdam, met 189 en no. 83 Wed. Himmelman, Amsterdam, met 124 kraaisels, ieder een kistje sigaren. Hoewel de haan van de heeren P. van Leeuwen Zoon (no. 102) verreweg het grootst aantal malen gekraaid heeft, meende de jury deze den prijs niet te moeten toeken nen, omdat het... een mechanische haan was. Op de muziektent in den tuin werden ten slotte door den heer Dudok de Wit met een vaak comisch woord de prijzen uitgereikt. Vooral toen de oudste Walen wees de trap opstrompelde om zijn kistje sigaren in ontvangst te nemen en de heer de Wit hem als de oudste haan verwelkomde, ontstond er hilariteit, die trouwens gedurende den geheelen wedstrijd van 13 uur onder de bezoekers had geheerscht, dank zij de tal rijke kwinkslagen, waartoe deze hanenwed strijd aanleiding gaf. Amst. Crt. Zondagmorgen elf uur. De Reclame-ten- toonstelling begint bezoek te krijgen. Aan den hoofdingang vertoonen zich boer tjes met korven en manden, mannen en vrouwen met witte en Friesche kussensloo- pen, waarin iets levends bengelt. Zij worden door de controle naar den in gang Oostzijde verwezen. Daar treden zij den tuin binnen en worden door geklop en gehamer achter de muziek tent den weg gewezen. Weldra weerklinkt een opgewekt ku-kele- kuals om de deelnemers aan den hanen wedstrijd het sein te geven, dat daar het verzamelen is.. Op twee groote tafels zijn een goede hon derd hokken getimmerd, van bordpapier met gaas overspannen, elk hok van een nummer voorzien. De koning der hanen voor dezen dag, de heer Dudok de Wit, loopt tusschen en om de hokken heen, zooals dat „de baas van het hok“ past. Naast hem zijn trouwe sport-secondant, de heer Abspoel. Achtereenvolgens komen ze aan, de boer tjes uit Sloterdijk, Wormerveer, Breukelen, Loenen, enz. en de bewoners van Duvelshoek, Bloemstraat, enz., en krijgen ze een nummer om daarmee gewapend, het tijdelijk paleis voor hun hoenderkoning te vinden. Een paar boertjes worden teleurgesteld. Hun inschrijving is niet terecht gekomen. Een oogenblik worden ze onparlementair, maar op de aanbieding des heeren de Wit om de groote poort open te zetten en op het zien van des heeren Abspoel’s gespierden rug. bedenken zjj zich weldra. Een boertje uit Breukelen maakt halt en front en neemt zijn pet af. Meneer de Wit geloof ik. Ja. We zijn nog oude vrienden, van weges uwes broer van Slangevecht. O, ja, hoe maak je ’t? Ik heb m’n haantje bij me. Zoo, en ben je ingeschreven Nee, dat heb ik uit ’t advertentie (de man toont een uitknipsel uit een courant) niet kennen lezen. Dat spijt me, maar dan mag je niet mee doen. Niet Neen vriend, daar is niks aan te doen. Da’ spijt me. Allèvel gegroet. Langzamerhand worden de hokken gevuld en begint het gekraai tot een koor te rijzen. Het gelaat van den heer de Wit, die ein delijk zijn lang gekoesterden wensch, om hier een hanenwedstrijd te houden, in ver vulling ziet gaan, glimt als de kam van den besten haan. Zenuwachtig dribbelt hij heen en weer, nu eens een haan zijn nummer wijzende, dan de lijst der deelnemers contróleerende. Hij voelt zich .zoo lekker als kip. Het publiek begint te komen, en het komt in een vroolijke stemming. Het gekraai der hanen vermeerdert. De beestjes kijken een oogenblik vreemd hun ongemeubelde harems aan, doch schikken zich op enkele uitzonderingen na, weldra in hun lot. Een enkele krijgt het te kwaad en vleit zich neer om met de grootst moge lijke onverschilligheid den geheelen toestand voorbij te laten gaan, als had hij er niets mede te maken. Anderen stappen deftig met opgeheven hoofde in hun nieuw verblijf rond, als wilden zij zeggenje bent knap als je mij aan ’t kraaien krijgt! En inderdaad waren er onder hen, die hun trots zoover dreven, dat zij tot den eind toe het stilzwijgen bewaarden. Dat deze hanen niet altijd door hun'eige- naar begrepen worden, bleek uit de beoor- deeling van een dezer hanenbazen, die de houding van zijn haan aldus qualificeerde die doodvreter van mij doet geen bek open. Sommige eigenaren trachten als pace-ma kers op te treden, doch daar bleken de diertjes, die hier op sportgebied debuteerden, nog zeer ongevoelig voor. De haan No. 102, die naast de kunsthaan van den heer Van Leeuwen zat, was zelfs over deze kunstma tige poging om hem aan het kraaien te krijgen, zoo boos, dat hij een hardnekkig stilzwijgen bewaarde, tot groot gemak van het jury-lid, dat zich slechts met zijn dooie broer naast hem had bezig te houden. Van haan No. 8, die niet tot zwijgen was te brengen en het dan ook tot 2-maal kraaien per minuut bracht, werd beweerd, dat hem een speld, ia zijn kam gestoken was, De werkman, die even een slot aan een deur- in orde bracht, of de glazenmaker, die een ruit zette in uw venster, vraagt met nadruk, of gij niets te zeggen, d. i. niets te geven hebt. Zoo gaat het den geheelen dag. Het is een belasting, en geen lichte, die ons wordt opgelegd door al die fooien. Uw vertering en uw reisgeld worden er met eenige percenten door verhoogd, ’t Is een nimmer ophoudend aftappen. Wij vinden het zoo stuitend, die jonge krachtige mannen den geheelen dag te zien bedelen, want het is een vragen om een gunst, niet om een recht. Het verlaagt den stand van bediende, die toch al niet hoog staat aangeschreven. Het vergalt ons menigen uitganghet verhoogt noodeloos onze uitgaven. Wij zijn afkeerig van bonden; maar een bond tot uitroeiing van het fooienstelsel zou veel nut kunnen doen. Zoo lang hij er niet is, hebbe men den moed, om fooien te wei geren of niet te geven overal waar men meent, dat ze door onbevoegden worden gevraagd. De opstijging van den luchtschipper Léon Mary met zijn ballon „Koningin Wil helmina" aan een terrein van den dieren tuin te ’s Gravenhage, bracht Zondagmid dag daar ter plaatse weder honderden toe schouwers op de been. Gedurende de vulling van het luchtschip, welke door een groot aantal personen werd bijgewoond, deed de jagermuziek zich hoo- ren, en werden verscheidene miniatuur- ballonnetjes met reclameplaten en biljetten van verschillende Haagsche firma’sopgelaten. Toen omstreeks half’ vijf Léon Mary „alles los" kommandeerde, hief de muziek het Wien Neerlandsch Bloed aan. Langzaam steeg de ballon in de lucht, waarna een zwakke Zuid-Oostenwind hem in de richting van Loosduinen dreef. Daar is de ballon op het landgoed Wildhoeve dicht bij Kijkduin, op korten afstand van het zeestrand gedaald en behouden geankerd. Een logeergast in een der grootste hotels te Scheveningen, die Zaterdag met familie in een ververschingslokaal zat, kwam even nadat hij betaald had, tot de onaan gename ontdekking, dat zijne portemonnaie met 900 mark was verdwenen. Er is bij de politie aangifte gedaan. Een ingesteld onderzoek leidde tot dusver tot niets. Door zelfontbranding van een blikken bus met phosphorus, ontstond gister-voor- middag omstreeks lP/i uur brand in het laboratorium van de Hoogere Burgerschool te Schiedam. Reeds had een vensterkozijn vlam gevat, toen men het gevaar ontdekte door den rook, die uit den schoorsteen kwam, waarna de brand met eenige emmers water werd gebluscht. Te Itteren (L.) is een knaap van 10 jaren door eene koe gedood. Hij had het touw, waaraan hij het dier leidde, om zijn middel gebonden. Eensklaps werd het dier wild en sleurde zijn geleider eerst door heg en steg, om hem vervolgens met zjjn horens deerlijk te verminken. Toen men den knaap vond, waren zijne levensgeesten reeds ge weken. Eene ontdekking. Eene Engelsche dame, die een bezoek bracht aan ons „stin kend" vorstelijk Haagje, wist bij hare thuis komst veel te verhalen. Daaronder be hoorde ook, dat het hare buitengewone verbazing had gewekt, dat hier zoovele menschen gevonden worden, die „Armen zorg" en „Vergunning" heeten. In Neder land, beweerde zij, zijn de Armenzorg! n en Vergunnings nog talrijker dan in Duitsoh- land de Schülze’s en Müllers De groote vraag naar alle soorten kolen en cokes bljjft aanhouden. Alleen in nuss gruss soorten schijnt nog verkrijgbaar. Stukkolen zeer gevraagd. Voor levering van groote partjjen aan de Rumeensche regee- ring zijn contracten afgesloten over Rot terdam met de nieuwe stoombootlijn te ver zenden, cokes (giet) is voor 1898, volgens rapport van het syndicaat, ook voor 1899 reeds gedeeltelijk verkocht. De koninklijke spoorweg-directie te Essen, wijst in een dringend rondschrijven op de noodzakelijkheid om voorraden op te doen, nu het vervoer nog geregeld gaat. Ook voor ons land mag dit tot waarschuwing dienen, daar de verzending per spoorweg o a. ook door de lagere tarieven naar verdere af standen dit jaar ingevoerd, zeer is toege nomen en er naar alle waarschijnlijkheid dit najaar groot wagengebrek zal kunnen ontstaan. De dagelijksche af voer blijft van 13,060 tot 14,000 wagens. Er is gebrek aan arbeiders. *%n wagens zien, alle beladen5 met rogge en boekweit, die ter verkoop werden aangeboden. Thans heeft dit geheel opgehouden en inplaats van verkoopen, doen de boeren nu zelf belangrijke inkoopen van maïs, haver en garat voor veevoeder. De lage graanprijzen zijn oorzaak, dat er in vele streken niets meer uitgevoerd, maar al het verbouwde graan gebezigd wordt om var kens te mesten, of koeien en schapen ge reed te maken voor de slachtbank. Op die wijze kan men de geteelde granen voordee- liger omzetten dan op de markten. De verbouw van boekweit is langzamerhand zeer afgenomen, maar rogge wordt er nog evenveel verbouwd als vorige jaren. Het verbruik van maïs is vooral belangrijk. Te Appelscha worden aan de beide stoomge malen talrijke scheepsladingen aangeveerd en verwerkt, en toch is dit betrekkelijk geen groot dorp. Ook elders is dit het geval. Pas is de rogge van het land, of de stoppel wordt weer omgeploegd, teneinde spurrie te zaaien. Ook heeft men herfst- knollen gezaaid, na vooraf het land te heb ben bemest, daar deze vrucht zich met schralen grond niet tevreden stelt. Tenge volge den regen en het overigens gunstige weer staan spurrie en knollen op vele plaat sen er reeds boven. In de laatste jaren is men begonnen met de teelt van reuzenspurrie. Beiden worden verbouwd tot veevoeder in den herfst. Fr an. Ct. Surhuisterveensterheide, 16 Aug. ’t Is voor velen een slecht appeljaar. Maar niet voor A. Bijma alhier. Zijne appel-, pere- en pruimeboomen zijn volgeladen als ieder jaar. Hoe komt dit Bijma snoeit, reinigt en mest zijne boomen telken jare nauwkeurig en veredelt ze door enting. Daarbij is zijn hof door een hoogen mantel van opgaand hout beschut, zoodat de nacht vorsten hem ook zelden schade berokkenen. Men mag aannemen, dat hij jaarlijks een f 200 voordeel ervan trekt. Zeker navol- genswaardig. Opsterland, 16 Aug. Naar ons wordt medegedeeld, zijn door den deurwaarder, belast met de vervolging van nalatige be lastingbetalers inzake Hoofdelijken Omslag in deze gemeente, bij een paar ingezetenen de inboedels in beslag genomen. Lemmer, 16 Aug. Onze visschers zei len thans dagelijks ter botvisscherij uit. Over het geheel zjjn de vangsten niet groot en daarbij is deze visch dit jaar klein van stuk. Wegens het groote aantal visschers is de aanvoer echter nog al belangrijk. Zoo werd hier de vorige week in ’t geheel nog 7000 K.G. aangevoerd. Voor de 100 pond werd van f 7 tot f 9 besomd. Hepk. Adv.bl. Sneek, 16 Aug. Opgeluisterd door muziek van het fanfarecorps „Moed en Volharding," alhier, had heden alhier de geannonceerde ringrijderij van ongehuwde dames en heeren plaats. Van de 52 paren deelnemers be haalden W. Lanting en G. de Haan, beiden van Deersum, den prijs van f 40; de 1ste premie van f 20 verwierven E. van der Meulen en K. Nijdam, beiden van Sneek de 2de premie f 10 verkregen S. Waslander en L. Bloemsma, beiden van Sneekterwijl de 3de premie f 5,gewonnen werd door P. Zijlstra en J. Tolsma, beiden van Bols- ward. Zurich, 17 Aug. Bij de wed. J. Tjeer- dema is alhier komen aanvliegen eene post duif, met een onleesbaar rood stempel op den linkervleugel met een woord, waarvan de beginletters onleesbaar waren, doch de eindletters oed. Bovendien het getal 189. Aan den linkerpoot heeft het beestje een lederen ringetje, gemerkt K 452. De duif was zoo vermoeid, dat ze zich gemakkelijk liet grijpen. Huizum. Maandag morgen hadden wij hier een eigenaardig schouwspel, namelijk de jacht op een vos. Vier heeren verge zeld van een paar honden, gingen hem op zoeken op het land van den heer Vossen- berg alhier. Al spoedig kreeg men Reintje in het oog en nu begon een jacht door boonenbogen, aalbessenstruiken, boerenkool en spruitkool, die prachtig was om te zien. Eindelijk pakte „Flink" uit de „Klanderij" den vos in den rug. De vos beet en klauwde om zich heen, maar „Flink" hield vast, tot hij den vos den ruggegraat had gebroken. Nog richtte de vos zijn voorstel omhoog, maar nu was het ook ras met hem gedaan. Flink" beet weer toe en Reintje was niet meer. Het prachtige vel zal opgestopt en in de „Klanderij" tentoongesteld worden. Een maatschappelijk euvel. Onder dit opschrift schrijft de Vaderl. over het fooien-stelsel. Wij denken aan het geven van fooien, dat in ons midden meer en meer een stelsel, en een kwelling wordt. Waar bleef de tijd, waarin men alleen een nieuwjaars- en kermisfooi behoefde te geven, en een fooi aan de baker op een doopmaal Thans wordt men, in onze steden en op reis, van den morgen tot den avond ge kweld door menschen, die verwachten, dat gij in hun open hand uw aalmoes zult doen vallen. Een tramconducteur neemt het u kenne lijk kwaljjk, als gij de 2*/a cts. begeert terug te ontvangen, waarop gij aanspraak hebt. De man, die u een geringe versnapering brengt, verwacht, dat gij hem iets geven zult. Als gij enkele centen terug neemt, telt hij ze u toe, langzaam en verwijtend, of geeft voor ze niet te hebben, en vraagt, of gij niet kunt „passen". Bolswardsche Courant t) F ■-! ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1