NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWA.HO EN WONSEH AOEEÏ. I r i Uit de Raadszaal. I I I Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. No. 68. KERMIS. H I BINNENLAND. »v een pleizierige kermis! VOOR I! ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. b w. r I □B De in- f 1215,075 - 979,09 f 235,98’ den weg Bolsward f 3899,94® - 3506,53 f 393,4V DINSDAG 24 AUGUSTUS 1897. Ze is dan Donderdag weer daar, de ker mis. Haar gevolg was haar reeds vooruit, en druk bezig haar een goede ontvangst te be reiden. Tenten, kramen en spellen werden reeds opgericbt, de geur van oliebollen spreidt zich langs de straat, wat later komen de tonen van draaiorgels met of zonder begelei ding van menschelijke stemmen ons gehoor streelen ’t Een en ander verkondigtde kermis is weer daar! Verschillend zijn de meeningen en gevoe lens omtrent haar. Eenigen zien in haar niet dan een oude matrone, tot de volheid der dagen gekomen en die zich zelf en anderen tot last, met moeite nog haar bestaan voort sleept. Zij wijzen ons op hare volgelingen, die in woonscheepjes en wagens gearriveerd, ons vaak een weerzin- en deerniswekkend schouwspel leveren. Zij vragen wat gehalte er in de kluchten en het schijnvertoon van de kermispret ligt, die voor eenigen vaak een aanleiding is tot ongebondenheid en onma tigheid. Anderen, minder pessimistisch, bezien niet slechts de schaduwzijde, maar wijzen ons er op, hoe de kermis vaak een gullen en on- schuldigen lach wekt. Hoe de jeugd reeds dagen te voren hare komst met verlangen tegemoet ziet, en hoe de velen, wier midde len het niet toelaten zich elders of op ande re wijze te vermaken, in haar een gepaste afleiding vinden. Waar de een af keer, de ander sympathie toont en een derde in onverschilligheid de schouders ophaalt met een gelaat, waarop te lezen staat: „daar ben ik ver boven verhe ven/ waar de opiniën zoo verdeeld zijn, is het zeker moeilijk een oordeel te vellen. Inderdaad er is veel voor, maar ook veel tegen de kermis te zeggen. Wij begrijpen het, dat zij, wier middelen het toelaten naar den vreemde te trekken en elders kunst- en natuurschoon te genieten, niet bevredigd worden door hetgeen de kermis biedt. Door dezulken zou zij voorzeker heel goed gemist kunnen worden. Dat zij voor sommigen een aanleiding is tot ongebondenheid en onma tigheid, ook wij betreuren het, doch moeten opmerken dat de oorzaak is te zoeken bij de personen zelf, door wie vaak elke gelegen heid wordt aangegrepen tot buitensporighe den en onmatig drankgebruik. Om daarom het banvonnis uit te spreken over de ker mis, wij vermogen het niet. Zoolang niet iets beters voor haar in de plaats is getreden, waardoor zij als van zelf een natuurlijken dood zal sterven, zoolang nog zoo velen haar een goed hart blijven toedragen, zoolang de jeugd nog zoo zeer met haar is ingenomen zouden wij haar ongaarne missen. Mochten de levensomstandigheden zich zoo wijzigen, dat steeds meerderen in de gelegenheid zijn van de reisgelegenheden te profiteeren om elders eens een ontspanning te vinden, bij het dikwerf weinig rooskleurig levenslot. Mocht de zin voor het schoone en goede zoo toenemen, dat geen onrein genot gezocht, geen wanklank meer gehoord worde Zoolang deze toestand tot de vrome wen- schen blijft behooren, zal ook de kermis zelfs met hare gebreken zich staande houden, en zal zij hare vermakelijkheden komen presen- teeren. Van onze kermis, zij moge al onder den druk der omstandigheden verkeeren, kun nen wij toch zeggen, zij zal elk wat wils bieden. Vooral verheugen wij er ons in, dat zich hier dit jaar weer een uitstekende gele genheid voordoet, om werkelijk goede too- neelstukken te hooren en zien opvoeren, stukken, die den toets kunnen doorstaan, en opgevoerd door een gezelschap, dat zijn lau weren reeds heeft behaald. Wij bedoelen de Tooneelvoorstellingen van de Nederland- sche Tooneelvereeniging, welk Gezelschap hier in ’t vorig jaar zooveel succes had. On getwijfeld zal „de Doele“ eiken avond druk bezocht worden. Ook het meest eischende publiek zal daar kunnen genieten. In „Ami- citia“ treedt de hier gunstig bekende Karak- terkomiek de Heer H. D. Nieuwenhuijzen met zijn Café-chantant gezelschap op, terwjjl in de andere uitspanningslokalen gelegenheid te over zal zijn om zich bij muziek en dans te vermaken. Verder vinden wij ditmaal op de Kermis een Paardenspel van den Heer Markini, waar de liefhebbers van paarden- dressuur hun hart kunnen ophalen. De Stoomdraaimolen en de Luchtschommel, draaimolen en andere kleinere tenten zorgen verder voor de noodige afwisseling voor groot en klein. Gebakkramen en andere ontbre ken evenmin. Aan wedstrijden is ditmaal geen gebrek. Een groote Kaatspartij, eene Harddraverij, Keuring van Tuigpaarden, Ringrijderij en Biljartpartjjen zijn alle voorbereid en zullen yrii zeker ook vele vreemdelingen trekken, Zaterdagavond geraakte in een her berg in de Badhuisstraat te Scheveningen een strandstoelenknecht M. in strijd met een troepje lieden, als twistzoekers bekend. Een vechtpartij ontstond, die op straat werd voortgezet. M. bracht toen den ezeldrijver N. een messnede toe dwars over den wang, waarna M. de Loggerstraat inliep. Daar werd hij. door burgers en politie gegrepen en naar het politiebureau in de Keizerstraat gebracht, waar ook de verwonde zich heen begaf. De dader werd in arrest gehouden en procesverbaal tegen hem opgemaakt, terwijl de gewonde door den politie-dokter A. de Niet Mz. aldaar werd verbonden. Een en ander bracht nog al volk op den been. Zurich, 23 Aug. Aan de gisteren alhier gehouden kaatspartij werd door 17 parturen deelgenomen. De prijs van f21 werd ge wonnen door H. Risselade en R. de Been van Pingjum, en B. T. Strandstra van Zurich, terwijl de premip van f9 ten deel viel aan S. Kooistra van Pingjum, P. Faber van Arum en H. Miedema van Zurich. Ofschoon het weder zich des morgens slecht liet aanzien, werd het des namiddags nog vrijgoed, terwijl niet weinig tot het welslagen der party werd bijgedragen door het fanfarekorps „Apollo" van Makkum, dat door zijn opwekkende tonen vergoedde, wat het weder mocht tekort schieten. Wonseradeel. Wie tegenwoordig onze bouwlanden bezoekt, wordt getroffen door het verschil in kleur en stand der aardap pels. Terwijl sommige stukken met aard appels bebouwd, geheel een dor en doodsch aanzien opleveren, zijn andere nog zoo groen als in den voorzomer. Dit verschil wordt niet alleen door de soort van aardappels, maar vooral door het besproeien veroor zaakt. Kon men verleden jaar van het be sproeien weinig resultaten zien, dit jaar valt het zooveel te meer in ’t oog, welke stuk ken al of niet besproeid zijn. Zeker zullen de besproeide stukken een veel betere op brengst geven, zoodat de kosten wel weer zullen terug gekregen worden. Sneek, 24 Aug. De meeste bladen hebben zeker reeds vermeld, welk een treurig ongeluk hier j.l. Zondag bij een Christelijke meeting plaats vond. Een tribune, die opgericht was voor een twintig personen, moest dienen om twee a driemaal zooveel menschen te dragen. Van daar dat bij halfvijf ’t geheele getimmerte naar beneden ging en zes jongens, die er tijdens de meeting wegens den aanhouden den regen onder waren gekropen, totaal plat werden gedrukt. Dat laatste mag nu wel eenigzins hyperbolisch zijn uitgedrukt, maar toch was de ramp ernstig genoeg. De knapen werden, grootendeels bewusteloos, onder de tribune weggehaald. Vier er van bleken den ruggegraat te hebben bezeerd, één werd met een gebroken enkel weggedragen en nummer zes had een schedel wond opgedaan, waaruit ’t bloed met een breeden stroom golfde. Naar ons wordt meegedeeld is de toe stand van een der patiënten alles behalve gunstig, ’t Zou kunnen zijn, dat deze geheel zijn leven door dit geval ongelukkig zal zijn. Intusschen is ’t meer dan waarschijnlijk, dat deze geschiedenis een staart krijgt. Gisteren was de Officier van Justitie op het meetingsterrein, om het getimmerte te onder zoeken. ’t Bleek toen, hoe treurig alles was opgesteld, zoo treurig, dat de Officier, naar men meedeelt, termen vond, de zaak te vervolgen. De timmerman F. de W., iemand, die sedert eenigen tijd bij het Heilsleger is, zal nu eerlang vrijzeker terecht staan, omdat hij in de eerste plaats zonder toezicht van den C. v. P. de tribune heeft opgericht, en nummer twee, omdat hij, naar wordt ver teld, meer personen op de tribune heeft toegelaten dan deze kon dragen. Heden morgen had hier bij de Ko- ninginnebrug een treurig ongeluk, plaats. Het elf-jarig knaapje van den slager Efdé had ’t ongeluk, terwijl de brug werd gedraaid, met zijn voet tusschen rolling en brug be kneld te raken, waardoor drie teenen van het ventje werden verbrijzeld. Dr. B., deelt men ons mee, achtte ’t noodig, dat deze terstond werden geamputeerd. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Y. T. de Boer was afwezig met kennis geving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: d lllf Wij besluiten ditmaal, met den wensch dat niemand door treurige levensomstandig heden gedwongen zal worden, zich te moeten onthouden van een geoorloofde uitspanning, die elk naar zijn smaak en stand af en toe noodig heeft. Dat dan een ieder moge profi teeren van wat hem beuren mag, dat de ondernemers van de verschillende gelegen heden zich in een voldoend bezoek mogen verheugen. Dat eindelijk elk zich zelf kenne, geen buitensporigheden het vermaak beder ven, en dus elk moge hebben Aan den rookwedstrijd in ’t Paleis voor Volksvlijt namen 90 personen deel. Tien aan tien namen zij op den verhoogden vloer plaats. De prijs werd behaald door een rooker, wiens sigaar in IB’/g seconde het streepje bereikte, hetwelk aan gaf hoe ver de sigaar verbranden moest. Er was veel publiek. Tijdens een openluchtmeting, die Zon dag j.l. te Sneek werd gehouden viel de tribune, waarop tal van personen stonden, naar beneden. Om zich tegen den regen te beschutten waren eenige knapen onder de tribune ge kropen, waar het gezelschap zich, inplaats van aan de stichtelijke wooiden boven hen alle aandacht te wijden, bezig hielden met ’t leggen van een kaartje. Pas was het ongeluk gebeurd, of de kaart spelers vonden nog juist den tijd de plaat te poetsen. Maar zes jongelui werden kort daarna in deerniswaardigen toestand weg gedragen. Twee jongens waren geducht aan ’t achterhoofd gewond, een ander had een been gebroken, een vierde was bijna plat geknepen, zoodat hij haast onkenbaar was. Drie doctoren belastten zich met de be handeling der patiënten, die hoogst waar schijnlijk ’t leven er zullen afbrengen. De kleine Jacob Keijzer, lang 82 c.M. die voor deze Christelijke meeting als reclame dienst moest doen, benevens al de anderen op de tribune, kwamen met den schrik vrij. Een 39-jarig werkman te Delft, P., werd Zondagnacht eensklaps overvallen door een vlaag van razernij. Reeds sedert eenige dagen had zijne vrouw bemerkt dat er iets vreemds in zijn gedrag wag, doch niet bepaald gevreesd dat het zoo erg zoude worden. Nu echter, omstreeks 11 uur, werd zij wakker door gestommel meenende dat er dieven waren, stond zij op en zag haar man bezig met het karpet te bevochtigen met petroleum teneinde het in brand te kunnen steken. Hem dit willende beletten werd zij hevig mishandeld, doch wist te ontvluchten en hulp in te roepen aan het politie-bureau. Eenigeagenten, onmiddellijk toegeschoten, konden met groote moeite er in slagen den woesteling meester te worden. Hij werd, nadat hij nog een agent in den pols had gebeten, gebonden en naar het politie-bureau gebracht. Gisteren werd hij in het krankzinnigen gesticht het St. Joris Gasthuis opgenomen. Drankmisbruik isde vermoedelijke oorzaak van dit treurige geval. Naar het commissariaat van politie aan het Alexandersveld te ’s Gravenhage werd Zaterdag omstreeks middernacht een man gebracht, die door de politie aan de Koningskade slapende was gevonden op de rails van de stoomtram. De man beweerde van vermoeidheid daar in slaap te zijn gevallen en werd wegge zonden. Maar later ’s nachts om 4 uur, werd deze persoon wederom ter zelfder plaatse op zijn minder veilige slaapsteê aangetroffen en andermaal naar het politiebureau geleid, waar men hem thans voor zijn eigen vei ligheid onderkomen verschafte. De Belg die Donderdag op den Leidschen weg door de politie is aangehouden onder vermoeden een portefeuille met geld te hebben ontrold bij de wedrennen te Clingendaal, is Zaterdag, als zonder middelen van bestaan, over de grenzen gebracht. Uit Gouda is gevankelijk naar ’s Gravenhage overgebracht een slagersknecht, naar wien de Haagsche politie reeds eenigen tijd zocht, omdat hij verdacht wordt van verduistering ten nadeele van zijn patroon. De ontrouwe bediende streek ten eigen bate het geld op dat hjj van de clientèle op valschelijk door hem onderteekende qui- tantiën in ontvangst nam. Op die wijze verduisterde hij in ’t geheel ongeveer f575. Bij zijne aanhouding bezat hij daarvan geen cent meer. a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van ’s raads besluit tot toelating der nieuw benoemde leden van den Raad. Aangenomen voor kennisgeving. b. Van den Schuttersraad de begrooting der d.d. Schutterij over 1897. Deze wordt ter inzage gedeponeerd en zal worden gesteld in handen der Commis sie, die eerlang belast zal worden met het onderzoek der Gemeente-begrooting. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Aanbieding van de reclames tegen den hoofdelijken omslag over 1897. De ingekomen reclames tegen den aanslag in den hoofdel. omslag worden ter inzage gelegd en gesteld in handen eener commis sie ten fine van onderzoek en rapport. Tot leden dezer Commissie worden be noemd de heeren Van der Weij, Y. T. de Boer en Mulier. (De beide laatsten onder voorbehoud, dat zij met September worden beëedigd en geïnstalleerd als leden van den Raad.) 2. Behandeling van de gemeente- en schutterij-rekening en de rekening van den weg BolswardHarlingen over 1896, met rapport der Commissie. De Commissie, bestaande uit de heeren Eisma, Mulier en Y. T. de Boer, rapporteert, dat het onderzoek der rekening van de d.d. Schutterij en die van den weg B.H. tot geene op- of aanmerkingen heeft geleid, doch omtrent de gemeente-rekening meent zij te moeten opmerken, dat het haar wen- schelijk voorkomt, dat de exploitatie der gemeentereiniging in de gemeenterekening wordt opgenomen bij maandelijksche staten evenals de gasfabriek. Het heeft de aandacht getrokken, dat op de begrooting f 400 is uitgetrokken voor de aanschaffing van een ijzeren praam, doch dat deze er niet gekomen is. Toch acht de Comm. het bezit van een of twee ijzeren pramen wel gewenscht, omdat de som voor praamhuur nog al belangrijk is. Worden ze bij tijden niet voor de gemeentereiniging gebruikt, dan kunnen zij bij andere doel einden wel gebezigd worden. Voor timmerwerk voor de woning bij Nijezijl was f 150 geraamd. Deze som is niet besteed, waarschijnlijk zullen nu het volgend jaar die herstellingen noodig zijn, doch als zij op de begrooting noodig waren, vindt de Commissie, dat men zich bij voor baat daaraan ook dient te houden. Voor vuur en licht in het gemeentehuis, benevens voor verteringen bij vergaderingen is nog al een belangrijke som noodig geweest. Alleen de zitting van den militieraad der ge meente heeft bijna f 50 gekost. De Commissie vindt noodig er op aan te dringen, dat ook in dit opzicht de zuinigheid wordt in acht genomen. Burgem. en Weths. antwoorden hierop in hoofdzaak het volgende. Zij hebben met belangstelling kennis genomen van de op merkingen der raadscommissie. De bemer king aangaande de administratie der ge meentereiniging is niet recht duidelijk, de bedoeling zal zijn dat de staten per maand worden opgemaakt en bij de gemeentereke ning worden overgelegd. Is dit de meening, dan deelt het D.B. de zienswijze der Com missie. De aanschaffing van een praam en zelfs van twee is niet voldoende, omdat op som mige tijden meerdere te gel jjk gebruikt moe ten worden en dus de praamhuur niet zou vervallen. Om een praam bij de gemeente reiniging in dienst, ook voor andere takken van dienst te bezigen, gaat uit den aard der zaak niet best. De timmering aan de Nijezijl kon nog worden uitgesteld, en dit was in dit geval raadzaam. Dat de noodige zuinigheid bij het maken van verteringen bij comparitiën en verga deringen zou zijn uit het oog verloren, bevreemdt het D. B. De vergaderingen van het D. B. worden volgens tarief bediend, de kosten van commissiën, den raad, enz., meenen zij dat zeer matig zijn. Wanneer een comparitie op het raadhuis noodig is, dient men toch soms iets aan te bieden. Wat den militieraad betreft, dit is een college van meestal 6 personen, welke 4 dagen hier vertoeven. Op het raadhuis wordt dezen van oudsher eenige consumptie aangeboden. De rekening der Schutterij wordt,goed gekeurd met algemeene stemmen. komsten ter somma van de uitgaven op Batig saldo 1 Eveneens die van Hs Hingen de inkomsten op de uitgaven Batig saldo ^XXÏOCXXXXX^XXXXXXXX^ 0 DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Bolswardsche Courant f L’ r r. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1