NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARO EN WONSERAOEEL H f j i I I Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. HIT M01BL 7* No. 69. !r M i BINNENLAND. i i jw hun o VOOR - blik 4b i ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. rr ^XXXXXAAXX^XXXXXXXX$ ZONDAG 29 AUGUSTUS. (h achteruitgaan en daardoor de prijzen der varkens ook dalende zijn. Het is daarom zoowel in het belang der boeren van den handel en ook van ons, dat er geprotesteerd wordt tegen het over matig voederen met mais en dat ieder ander voeder als gerst, haver, erwten, rogge of zemelen beter is dan mais. Wij hopen daarom, daar het hier een al gemeen belang voor de landbouwers betreft, dat hoofdbesturen der Land-Maatschappijen onze zaak ter harte nemen en de afdeelin- gen er op zullen wijzen, opdat de boeren behoed blijven voor lage varkensprijzen. (Landb. Wb.) Sneek, 27 Aug. Door een naamlooze vennootschap wordt hier aan de Geeuw een deels afgebroken olieslagerij ingericht tot een siroopfabriek. ’t Is te wenschen, dat het Gemeentebestuur voor den tijd de hand in het spel steekt. De justitie heeft in beslag genomen de tribune, die hier jl. Zondag bjj de mee ting dienst deed. Aan een architect is de teekening ervan opgedragen. Intusschen ontkent de timmerman F. de W., dat hij lieden op de planken heeft toege laten, die er niets op hadden te doen, en voorts, dat hij geen permissie aan de jongens had verleend, om onder de tribune te krui pen. Hij geeft de politie brutaalweg van ’t geheele ongeval de schuld, terwijl uw ver slaggever, die even voor ’t ongeluk het terrein verliet, pertinent durft te verklaren, dat deze in alle opzichten haar plicht heeft gedaan. Franeker. Tot leden van het Hoofd bestuur van Nederlandschen Kaatsbond zijn door de afdeelingen aangewezen de Heeren W. Westra, Franeker, Voorz.H. Schievink, BolswardL. J. Boersma, ArumJ. W. Meijer, WitmarsumA. P. Anema, Her- bayumJ. A. Osinga, St. Jacobi Parochie; J. Wouters, Franeker, Secretaris. Workum, 24 Aug. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad waren 358 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer M. Kuiper (chr. bist.) 203 en de heer J. Jansen (lib.) 155 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen werd. St. Anna Parochie, 26 Augs. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier, waarover zooveel pennen in beweging zijn geweest sinds het eerste optreden van den heer Domela Nieuwenhuis daarin tot de einduitspraak van de Rechtbank, dat kerk gebouw zal eindelijk eens wat kunnen worden opgeknapt. Door gebrek aan fondsen konden kerkvoogden in de laatste jaren zelfs het eerst noodige niet laten verrichten, zoodat langzamerhand het gebouw in een vervallen toestand kwam. Thans, nu de Synode een subsidie van f 5000 voor eene restauratie heeft verleend, zal eene flinke herstelling kunnen plaats hebben. Ofschoon misschien dit jaar nog wel de besteding zal komen, zal eerst in het volgende voorjaar met het gebouw worden begonnen. De koepel zal moeten worden vernieuwd en ook in de kerk nog al wat worden verricht. Men spreekt er van, dat de synodale subsidie nog niet toereikend zal zijn, om de kosten te dekken. Lemmer, 26 Augs. In tegenstelling met het begin van de botvisscherij, toen de vangsten schraal waren, wordt hier de laatste dagen flink van deze visch aangevoerd. Alleen door de Lemster visschers is hier deze week ruim 4300 K.G. aangebracht. Voor de 100 pond wordt thans f 7 besomd. Hepk. Adv. BI. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht“ van 28 Augustus 1897. Fij, Griet, P. J. Braaksma. By ’t Snitser Hirdsilen. Tsjinoer in tiger, T. J. B. Riedling. Koartswyl. Neat nedig, M. G. 8. Ho min yn Siam kiezen lukt (met plaatje). Onderstaande nieuwtjes uit een Suri- naamsch blad geven een denkbeeld van 't Hollandsch („dezelfdezuivere Dietsche taal44) dat men daar spreekt „Aan het iets doen der straten Groote Dwarsstraat e. a., wat wij kort geleden met genoegen vermelden, is men gestaakt, kort nadat wij zulks hadden medegedeeld. „Eergistermorgen, terwijl een koelie met zijn ezel en kar de Logebrug afzakte, werd de ezel schichtig door geblaf van een hond, overreedde een kind en bracht het arme schaapje in een bedenkelijken toestand. „Ten politie bureau werd de klachte ge bracht van een kind, dat zjjn stiefvader ge stolen heeft? T\e namiddagzon straalt in vollen glans I I op het bekoorlijke, aan zee gelegen JJ Normandische dorpje Soisse. Onop houdelijk slaan de blauwe golven zachtkens het klinkt als een zacht wie geliedje tegen de hooge, dorre rotsen, waaruit de kust gedeeltelijk gevormd is. Aan de voet van een reusachtig rotsblok dicht bij het strand staat een slanke meis- jes-gestalte, met het kleine kopje hoog op geheven. Blanche Terbautdraagt een grooten korf, sierlijk met bonte bloemen gevuld, op haar schouder. De geringste aanraking der smalle, gebruinde vingers is reeds vol doende, om den welriekenden last op de gewenschte plaats te houden. De zonne stralen tooveren wonderlijke kleurschakee- ringen op het krullende, gouden haar, dat in den nek in een eenvoudige losse wrong is opgemaakt. Het mooiste in het fijne, liefelijke gezicht van het meisje zijn even wel haar prachtige, grijze oogen, diep en klaar, half verscholen achter lange, donkere wimpers. De opmerkzame blik van William Norton rust een paar seconden op het bekoorlijke gelaat, dan werkt hij met voorzichtige, bijna teedere penseelstreken aan zijn schilderij voort. In korten tijd ontstaan de schoone gelaatstrekken, verschijnt de prachtige ge stalte van het lieve dorpsmeisje op het doek. „Blanche, ik verwacht morgen bezoek uit Engeland14. „Zoo, meneerEr klinkt als een zachte schrik in haar liefelijke zilveren stem. En voor een kort oogenblik betrekt haar frisch gelaat, en haar volle, roode lippen worden door een lichte zenuwtrekking bewogen. „En het is nog wel iemand, van wie ik veel houd, kleintje44. „Zoo, meneer44, klinkt weder hetzelfde korte antwoord, misschien nog een klein weinig droeviger dan zooeven. Norton bemerkt er niets van. Hij is te (jverig met de achtergrond van zijn schil derij bezig of wel met gedachten aan die iemand, van wie hij veel houdt en die morgen op denzelfden tijd hier aan zijn zijde zal wezen. De scherpe blik van het meisje ziet evenwel de bijzondere verstrooid heid van den kunstenaar, en onbewust vullen haar grijze oogen zich met bran dende tranen. Daar ligt hij eensklaps penseelen en palet neer, bergt nog steeds gedachteloos alles in zijn schilderkast op en glimlachend laat hij zijn schoon model met een„goeden avond, kleintje44 gaan. Hij gaat niet zooals anders aan hare zijde naar het dorp terug om met haar op de zorgeloos vroolflke wijze, die zij van hem gewend is, te babbelen. Langzaam en moe gaat Blanche nu alleen langs den weg naar de kust. Met de geheele onschuld van haar ziel had zij zich aan de uitgelaten vreugde, die haar hart bjj het samenzijn met den vrien- delijken Engelschen schilder ondervond, overgegeven. Zij vroeg zich met verwonde ring af, waarom alles nu zoo anders was, waarom haar de avondwind zoo koud en guur scheen, ofschoon de hemel in ’t verre Westen toch evenals vroeger in goud en purper straalde. William Norton was in zijn hart een eerlijk, rond menseh. Hij had er nooit aan gedacht, Blanche Terbaut’s hart te ver overen, maar hij was een dier mannen, wien het tot een tweede natuur is gewor den, ridderlijk en vriéndelijk tegen alle jonge mooie vrouwen te zijn. En daaren boven was hij schilder en bezat als zoodanig niet alleen grooteren zin voor het schoone, maar ook alle zwakheden der kunstenaars natuur. Hij was ook maar een menseh van vleesch en bloed, en veel zelfbeheersching had hij nooit geleerd. Zoo had hij zich door de zeldzame bekoorlijkheid van het een voudige dorpsmeisje onwederstaanbaar aan getrokken gevoeld en het kwam als van zelf, dat dit warme gevoel zich bij gelegen heid in blikken en woorden uitdrukte. En Blanche zelf, die gedurende haar zeventien jaren, afgezien van de ruwe boeren en visschers van Soisse, nooit met een anderen man had omgegaan, bevond zich sedert de laatste drie weken in een waren vreugderoes. Dageljjks had zij hier aan ’t zonnige zeestrand als model gestaan, en eiken avond was zij aan zijne zijde naar het stille dorpje terug gewandeld. Hoe dikwijls had hij haar met zijne seboone, diepe stem niet „Blanche44 en „kleintje44 genoemd en haar daarbij zoo wonderlijk aangezien. En nu voelde zij met het wonderbaarlijk fijn instinct der vrouw, dat dat alles voorbij was dat hij daar niets, in ‘t geheel nieta groote, woeste golven als overwinnaar op het strand zal komen. Daar verdwijnt op eens het zeldzame, hartstochtelijke vuur in Blanche’s grijze oogen en maakt plaats voor een zacht licht. Een kort gebed komt over haar lippen, met een haastige beweging doet zij haar rokken uit, en moedig stort zij zich als een echt kind der zee, in de woeste golven. Als een uitstekende zwemster, het gevoel der vrees in het geheel niet kennend, on dervindt Blanche eer een soort genoegen. Het is bijna een gevoel van triomf, dat haar hart vervult en in haar oogen tot uitdrukking komt, terwijl zij worstelt tegen de bruischende golven. William Norton ziet het in die grijze, lichtende diepte schemeren en weet en be grijpt op dit oogenblik alles, wat in de ziel van hei meisje omgaat. Hij laat den ge liefden last uit zijn bijna verlamden arm in de krachtige, forsche armen der redster glijden. bij gedacht had, dat hij zou weggaan, om haar alleen te laten, zooals zij ’t vroeger was, en toch zoo anders, zoo geheel anders dan zij het vroeger geweest was. „Mijn lieveling mijn eenige lieveling Deze hartstochtelijke woorden draagt de zoele avondwind naar de ooren van het meisje, dat blootshoofds, tusschen de dichte struiken verborgen, op den afgebrokkelden muur staat en gespannen luistert, naar wat beneden voorvalt. In haar schoone, grijze oogen schemert een zeldzaam licht, op haar zachte, ge bruinde wangen gloeit het rood der koorts achtige opgewondenheid. Maar die twee daar beneden aan de voet van de rots zijn zoo met elkaar bezig, dat zij niets zien en niets hooren. William Norton ziet in het schitterend blanke gelaat van een slanke, in ’t wit gekleede vrouw. Geheel zijn lang teruggehouden liefde, de geheele kracht zijner hartstocht, zijn ziel ligt in dezen blik. En het meisje daar boven ziet dit, en een gevoel van grenzelooze smart verscheurt haar hart. „O laat mij sterven, ik bid er om44, fluis teren haar bevende lippen. Blanche kan haar oogen niet van de beide afwenden. Met brandende jaloesie in het hart bespiedt zij het gelaat van de schoone bleeke vrouw. Zij ziet den straal van geluk in de groote, zwarte oogen der vreemde lichten en ziet haar dunne lippen bewegen. Daar buigt Norton’s blonde hoofd zich dieper steeds dieper en... Blanche wendt haar gelaat doodsbleek af. Zij kan het niet langer verdragen... Een week gaat voorbij. William Norton werkt vlijtig aan zijne schilderij. Hij ver wondert er zich dikwijls over, waarom zijn model plotseling zoo stil en terughoudend is gewordeneen paar malen heeft hij het zelfs beproefd, het vertrouwen van het schuwe kind in zijn oogen was Blanche Terbaut niets meer dan een kind terug te vinden, maar zij trok zich bij elke toe nadering terug, als een gewond dier voor een ruwe aanraking. En William gaf zich ook verder geen moeite meervoor hem was alles, wat buiten het bereik van zijn geluk lag, bijzaak en onbeduidend. Als een bloedroode kogel straalt de zon diep in het Westen te midden der schitte rende, met goud omzoomde wolken. De lucht is zwoel, geen windje waait, slechts kleine, kalme golfjes bespoelen het strand. Blanche Terbaut, zit, licht gekleed, bar revoets en met ontbloot hoofd op den rand van een visschersbootje, dat stil aan ’t strand lag. Haar groote kinderoogen staren in de verte, haar lippen zijn vast op elkaar gedrukt. Daar, een klein eindje verder wordt een elegante, kleine boot van de kust afgestoo- teneen breedgeschouderd man in een lichtgrijs costuum slaat de riemen in ’t water. Aan het roer zit een zwartgelokt meisje met een wit kleed met wjjd-uitwaai- ende gekleurde linten. Het eenzame meisje aan den oever zwijgt. Blanche bedekt haar gelaat met haar bruine handen en zinkt in elkaar. De zon zinkt dieper en dieper, terwijl de gladde zeespiegel elke kleur van den horizon, van het teederste rose tot het donkerste rood en het schoonste violet weergeeft. Daar verschijnt evenwel plotseling een donkerzwart wolkje, dat grooter en grooter wordt, en in een oogenblik is die kleuren pracht verdwenen. Een huilende wind steekt op en in weinige oogenblikken zijn niets dan donkergroene en zwart-purperen golven aan de oppervlakte der zee te zien, die steeds grooter worden en steeds luider met hun schuimende koppen op de kust branden. Blanche rijst verschrikt op en ziet met ontzetting hoe op eenigen afstand een bootje, als ware ’t een notedopje, wordt heen en weer geslingerd. Eenige seconden verloopen de oogen van het meisje rusten op het hulpelooze vaartuig daar klinkt een ver schrikkelijke, wanhopige kreet midden tus schen het woeden der elementen. En in het volgend oogenblik kampt een man vertwijfeld met de woeste golven zijn linker arm omklemt een in ’t wit gekleede, slanke gestalte. Een oogenblik staart Blanche in adem- looze spanning met wijd geopende, somber gloeiende oogen op dat ééne punt in de schuimende zee. William Norton was nooit een flink zwemmermaar met het bewuste- looze lichaam in zjja arm, schijnt het bijna ónmogelijk, dat hij uit den strijd met de Uit Buggenum wordt aan de L. K. gemeld De proef met komkommers, welke dit jaar door eenige leden van den Boeren bond genomen is, mag gerust welgeslaagd genoemd worden. Door de gezamenlijke deelnemers is nog niet één bunder land ge bruikt voor de proef en toch is de opbrengst gemiddeld 100.000 stuks per week. Voor zeker zal een volgend jaar deze teelt op veel grooter schaal begonnen worden, want men ziet hieruit, dat er bij flinke bemes ting en zorgvuldige oppassing veel van deze vrucht kan verwacht worden. Ouders in steden klagen vaak steen en been over de duurte der privaatlessen, die ze hunne kinderen moeten doen geven. Minder dan f 1 per uur vragen de onder wijzers niet, de „hoofden44 vaak f 1.50 a f2, de leeraren soms f2.50 a f3. Het gewone dorpstarief varieëert tusschen f 0.25 en f 0.75. „Het „record44 zal wel geslagen zijn door een Zeeuwsch onderwijzer, die in den af- geloopen winter zich beschikbaar stelde tegen f 0.05 per uur en per leerling, onver schillig het aantal, die van zijne geestes- spijze gebruik maakten. Uit goede bron vernam ik, dat bedoelde onderwijzer eens één leerling had, en alzoo voor 5 cent of te wel één stuiver een vol uur dien discipel zich liet laven aan de bron der wetenschap. Sedert eenigen tijd klaagt men in En geland over de slechte qualiteit van het Hollandsche spek en het Hollandsche var- kensvleesch, dat bet nl. week en olieachtig is, een gevolg alleen van het buitensporig voederen met mais, waardoor de prijzen van het spek en het versohe varkensvleesch Het onweer is voorbij, de nacht breekt aan en ster op ster verschijnt aan het donker blauwe hemelgewelf. William Norton zit bij de legerstede zijner geliefde bruid, en zij zien elkaar in de oogen. Beiden hebben een diep gevoel van eerbied en dankbaarheid in hun hart jegens hun redster. In Pierre Rebaut’s hutje ligt een stille, slanke gestalte, bet bleeke gelaat door zaligen vrede verhelderd. Voor altijd heeft Blanche Terbaut haar schoone oogen gesloten. Haar laatste blik vol eeuwige, oneindige liefde heeft op den man gerust, wiens levens geluk zij in haar sterken arm naar het strand heeft gedragen. Zij is niet geheel tot aan den oever kun nen komen. Een paar mannen, die snel naderbij kwamen, moesten haar last over nemen. Toen was zjj zelve bewusteloos in de diepte gezonken. Men had haar terstond opgevischt, even als den bqna onmachtigen jongen schilder, maar terwijl William Norton en zjjn bruid weldra bijkwamen, bleven de pogingen om bij Blanche de levensgeesten op te wekken vruchteloos. „Plotselinge hartverlamming door over spanning44 luidde het oordeel van den dok ter. William Norton wist het beterhij had de geheele droevige waarheid in éénen blik van het heldhaftige meisje gelezen. Het portret van het schoone model uit Normandie was voor William Norton en zijn vrouw een onschatbare bezitting. r» BolswarcLsche Courant TT -\z SZX/X/-XZ\Z\Z-sz* I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1