NIEUWS- EN ADVERTFCTESF^» BOLS WARD EK 1 g I In Velt man’s r levering der Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. No. 70. K. FALKENAI Dienstmeisj es. DONDERDAG BINNENLAND. V0( ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 4 Examen-dwaasheden. In de Sollicitant, advertentieblad voor het onderwijs, leest men in een ingezonden stuk o. m. het volgende „In No. 41 van uw weekblad komen de vragen voor, die op een mondeling examen voor de hoofdacte zijn gedaan. In ’t bijzonder trok de volgende vraag mijne opmerkzaam heid. „Als Da Costa nu geleefd had, wie(n) zou hij dan bij de jongste verkiezing gekozen hebben Vermoedelijk is op hetzelfde examen ook gevraagd, wat Pestalozzi over de benoeming van den heer Ketelaar zou gezegd hebben, of Karei de Dikke zich met het couloirstelsel zou hebben vereenigd, of' Piet Hein zich bij de Chr. Historische partij zou hebben aan gesloten, of Bomfacius tevreden zou geweest zijn met de samenstelling van het tegen woordig Ministerie en of Godfried de Bul tenaar ook geprotesteerd zou hebben tegen de herstemmingen. trachte die, door vriendelijke terechtwijziging, te doen verdwijnen. Dat is geen boter aan de galg. Grove tekortkomingen, die samen werking in de huishouding niet mogelijk maken, zie men niet door de vingers; wie daarmee is behebt, moet maar een ander bestaanmiddel zoeken, is niet geschikt om een plaats in te nemen in een kring, waar liefde de grondtoon der samenleving is. En dan moeten de dames elkaar niet zulke exemplaren in de maag stoppen door er de slechte hoedanigheden van te verzwijgen. Op die manier moest men het eens be proeven, zonder vereeniging. Wonseradeel, 28 Aug. De vorige week werd door het gemeentebestuur de aanbesteding gehouden van het uitdiepen der vaarten naar Witmarsum, Dedgum en Longerhouw. Dewijl de inschrijvingssom men de raming nog al aanmerkelijk te boven gingen, werd het werk niet gegund. Bij de tegen heden uitgeschreven herbe- steding bleek geen enkele inschrijving te zijn ingeleverd. Naar wjj vernemen, moet thans bij het gemeentebestuur het voor nemen bestaan het werk in eigen beheer te doen uitvoeren. Witmarsum, 29 Aug. Onder begun stiging van fraai weder werden hier heden eene kaatspartij en een wielerwedstrijd ge houden. Aan de kaatspartij namen 9 parturen deel. De prijs van f30 is gewonnen door E. Kooistra en C. Cannegieter van Wit marsum en S. Kooistra van Pingjum; de premie van f 15 door J. Reitsma van Ping jum, A. Brouwer van Achlutn en J. Struik- sma van Wommels. Bij den wielerwedstrijd kwamen 15 kra nige rijders in de baan. De gouden me daille werd behaald door L. J. Hilarides van Zurich, de verguld zilveren door Rolf von den Baumen van Leeuwarden en de zilveren door T. van Goslinga van Bols- Een reclame op de reclame-tentoon- stelling te Amsterdam. Een rijke ex-bakker bewoog zich Zondag onder de honderden op de reclame-tentoonstelling. Op eens be merkt hij zijne goed gevulde portemonnaie met gouden sluiting te hebben verloren. Hij wringt zich door de dichte menigte, om zorgvuldig elke plek waar hij zich be vonden heeft te onderzoeken, totdat hij ein delijk komt op de plaats waar hij aanvan kelijk heeft zitten luisteren naar de opwek kende muziek. Met een bedrukt gezicht ziet hij rond of zich daar ook het kleinood bevindt, tot op eens zijn oogen die ontmoeten van een draaiorgelman, ’s middags in functie, doch thans met vrouw en vriendin in streng in cognito genietende van de tentoonstellings- pret Zoekt uwes wat? is het eenige wat onze draaiende musicus zegt, en op het antwoord ja, mijn portemonnai, zegt de eerste zonder draaien of dralen: „Kijk, aan uw bed....rd gezicht zag ik dat die van uwes was44 en reikte het verloren schaap aan den recht- matigen eigenaar over. De gelukkige eigenaar geeft voortaan altijd met dankbaar gevoel iets aan den or gelman, wat hij vroeger beslist weigerde. Dat heeft de reclame-tentoonstelling ’m gedaan. Leeuwarden, 30 Augs. Omtrent den n’cuwen cursus alhier ter opleiding van on derwijzers voor de hoofdakte kan worden meegedeeld, dat deze uitgegaan is van eenige jongelui, die zich voor die akte willen be kwamen. Zij hebben zich onderling vereenigd en toen eenige leeraars gevraagd, of deze hun les willen geven tegen f 2 per uur. Zij zelve kiezen dus hunne leeraars, met wie zij voor één j aar eene overeenkomst aangaan terwijl zij tevens eene commissie van toe zicht of bestuur benoemen. Elk lid dezer Vereeniging moet minstens f 20 jaars con- tribueeren uit die gelden worden de lessen betaald en wat er overschiet wordt belegd voor een reservefonds, om, wanneer er eens een jaar minder contribueerende leden zijn, het ontbrekende voor de lessen daaruit te kunnen aanvullen. Reeds hebben zich 36 leden aangesloten, zoodat dit jaar dadelijk de eerste grondslag voor het reservefonds kan worden gelegd. Hepk. Adv. BI. tegenover het Stad] beveelt zich beleefd aan voor de die gebruikt zullen worden aan de school viENTIEPRIJS50 Cts. van 1 7 regels. Ver- 9e boeken zijn alle voorhanden, ’t. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van omslagen voorzien. - -- Mevrouw de wed. Coster te ’s Gravenha- ge is van oordeel, dat er in ons dierbaar vaderland nog niet genoeg vereenigingen zijn, en zij deed onlangs door middel van een artikel in het Haagsche Familieblad, een poging om haar aantal met een te ver meerderen, of liever, zij wekte op om daartoe mede te werken. „De handen ineen geslagen roept zij uit. Merkt op, dat toen het stuk verscheen, de thermometer een eindje boven de tachtig graden aanwees. ’t Is eigenlijk grappig te zien, hoe men in den tegenwoordigen tijd alle groote en kleine verkeerdheden des maatschappeljjken levens weggenomen wil hebben door middel van „een vereeniging", waarlijk, wie lid is van een paar dozijn doet nog niet veel aan de verbetering van zijn tijdgenooten en mag in zijn zelfwaardeering niet verder gaan, dan zich „een onnutten dienstknecht14 te noemen. Voeg daarbij, dat een rechtgeaard lid altijd een heel klein beetje gewetens wroeging gevoelt, als hij van de atdeelings- of van de algemeene vergadering wegblijft, wat natuurlijk in negentien van de twintig gevallen gebeurt, en gij zult toestemmen dat zeker drukkend gevoel zich van ons meester moet maken, als we onze tekort komingen in deze pogen te tellen. Nu is het ook waar, men kan aldus redeneeren Ziet, er zijn tegenwoordig erg veel vereeni gingen, dat valt niet te ontkennen, en men mag zich wel tweemaal bedenken eer men de vorming eener nieuwe voorstelt, maar die, waarvan ik thans de noodzakelijkheid betoog, is er niet en had er reeds lang moe ten zijnja zij had aan alle andere moeten voorafgaan. Mevrouw Coster vervangt al deze praat jes door den gloed harer overtuiging. Wie haar leest, is het met haar eens. Zij is ver ontwaardigd en terecht. Waarachtig aan niets is dringender behoefte dan aan het stichten („in het leven roepen44 noemt men dat met dichterlijke beeldspraak) van een „Vereeniging tot verbetering van het ge halte der dienstboden44. ’t Is jammer, dat de geachte schrijfster alleen dames in haar vereeniging wil heb ben ik zou zoo graag willen meedoen. Zou zij dat nog niet kunnen veranderen Het gehalte van de dienstboden te verbeteren is zulk een prettig werkje, dat iedereen er met pleizier zijn vrijen tijd aan zal willen geven. En noodig ook. We gaan toestanden te gemoet om van te rillen, leder weet, hoe het in Amerika toegaat. Daar krijgen de meiden veel hooger loon dan kantoorheeren en onderwijzers, en voeren niets uit. De groenten moet je daar schoongemaakt, de aardappelen geschild ontvangen, en je moogt den hemel dankbaar zijn als de me juffrouw ze dan nog behoorlijk kookt en er geen driemaal zout in smijt. Als het huis werk nog iets meer is dan het heen en weer waaien van wat stof door middel van een plumeau, dan moet er een dienstman voor komen. Daarbij zijn zij brutaal als de beul, geven onmiddellyk troef terug als je het maar waagt een heel bescheiden aan merking te maken en stellen bespottelijke eischen, in Amerika wel te verstaan. Een van de dames kwam met haar piano aanzetten, vroeg er een geschikte plaats voor, waar zij behoorlijk studeeren kon, tot welk einde zij over anderhalf uur per dag wenschte te beschikken. Een ander maakte het beding, dat zij één avond per week hoe bescheidenhet salon zou mogen bezigen om haar vriendinnen c. q. verge zeld van vrienden, te ontvangen.. En alge meen verwacht men dat weldra iedereen, die zich de eer gunt een dienstbode in zijn woning aan te stellen, ook zorg moet dra gen dat zij gebruik heeft van een fiets voor boodschappen, visites en amusement. Nu zou ik niet graag willen, dat het bij ons weldra ook zoo gaan zal. Mevrouw Cos ter is er hard bang voor, en zij grondt zich op eivaring. Die ervaring heeft haar geleerd, en och lieve hemel, wat moeten er al niet bitterheden zijn gesmaakt eer men dat zoo openlijk en zoo nadrukkelijk vertelt dat goedheid, hartelijkheid en inschikkelijk heid tegenover hedendaagsche dienstboden boter aan de galg gesmeerd is O dienstmeisjes van het vorstelijk ’sGra- venhage, gij hebt wat op uw geweten, door een zoo indrukwekkende verklaring te heb ben uitgelokt. En als we nu met onze vereeniging klaar zijn, statuten hebben vastgesteld en een be stuur gekozen, wat dan Hoe moeten we het met dat dienstboden-gehalte in het vat gieten Mevrouw Coster wekt wel de dames op, om zooals zij zegt onder de leuze geen laksheideen maatstaf te vinden waar- mede men de dienstboden houdt binnen de perken der redelijkheid, maar, hoe dat eigenlijk gaan moet, begrijp ik niet best. Wanneer men iemand, door middel van een staf, die eerst nog onder een leus moet worden gevonden, binnen zekere perken wil houden, waarom moet dat dan juist een „maatstaf44 zijn Is een gewone stok niet voldoende, vooral indien al de leden der ver eeniging er mede zijn gewapend Als geiten gejaagd binnen een omheinde ruimte, en bij elke poging om daarbuiten te gaan de opge heven staf van mevrouw Coster’s bondge- nooten ontmoetende, zullen voor het overige de dienstboden der toekomst... haar pleizier wel opkunnen. Maar zij verdienen niets beters, die onverlaten? Voor zij evenwel van haar stavenstelsel spreekt, schijnt de schrijfster door middel van haar vereeniging nog voor iets anders propaganda te willen maken. Zij stelt voor, als in Frankrijk en Duitschland, de dienst boden door de politie van een boekje te voorzien, waarin de dames nauwgezet haar getuigenis hebben te schrijven. Een verbintenis daartoe schijnt eigen lijk het hoofddoel van de vereeniging te moeten worden, en wat er dan, als tusschen- persoon, de politie bij doen moet, vat ik alweer niet. Men zou kunnen beginnen met den commissaris tot eerelid te benoemen. Gewone menschen met wat minder treurige ervaring dan deze mevrouw, zouden zeggen Houd de meisjes van de politie vandaan, ze worden er niet beter op als zij met de Hermandad in aanraking komen, uitgezon derd het geval dat een jeugdig agent in de keuken komt zitten vrijen. Dat kan nergens goed voor zijn. Maar zou het heuseb waar zijn, dat de dames niet nauwgezet zullen getuigen zon der een boekje van de politie? Helaas, welk een bron van ongerech tigheden opent zich daar voor onze blikken Een adspirant-dienstbare presenteert zichgij vraagt, na eenige voorloopige besprekingen, of zij ook getuigenissen, bij verkorting „getuigen44 heeft. O ja, een heele wolk. En ze pakt uit, ’t lijkt wel een kaartspel, het een al mooier dan het ander. Maar de over vloed schijnt u verdacht, gij vergelijkt de datums en komt tot de conclusie, dat het schatje nergens lang haar anker heeft laten vallen, en toch „mooie getuigen44. Een ander heeft er maar een paar, doch ze klinken als een klok. Trouw, eerlijk, werkzaam, beleefd, goeie hemel, zoo iemand moest meesteres zijn, en gij on waar dige, haar nederige dienstbode. Evenwel, nadat gij de bezitter van al die heerlijke eigenschappen in uw huis hebt, bemerkt gij, dat er wel iets op af te dingen isde be leefdheid is meer schijn dan werkelijkheid en de vlijt openbaart zich het sterkst bij het kleeden uitslaan met de meid hiernaast, dat onbeschrijfelijk lang duurt. Kortom, het ge tuigschrift, in dit geval niet door de houderes zelve gemaakt, wat ook wel eens voor komt, is in uw oog een fatale leugen, en gij zoudt geneigd zijn, de vorige meesteres, die het afgaf en onderteekende, eens behoorlijk de waarheid te gaan zeggen, was het met dat gij een weinig bang zijt voor uw zenuwen. Gij berust dus in ’t geval. Zou men inderdaad wel doen, met er de politie bij te halen vooral voor de dames, die dan wat voorzichtiger zullen worden met haar verklaringen W ant daar zit voor een deel de fout, de meesteressen zijn niet oprecht genoeg. Of het is uit meewarigheid voor een arme stumper, die wel brutaal is en lui, maar toch ook zichzelve niet heeft gemaakt of wel, uit vrees dat haar, bij het weigeren van een aanprijzend geschrift, op een geduchte manier de mantel zal worden uitgeveegd door de vertrekkende dienstbode en haar dierbare familieleden, zoo veel is zeker dat er meer wordt verborgen en vergoelijkt dan wenschelijk is. Een dame van mijn ken nis zegt dan ookIk geef geen „getuigen44 dan wanneer zij mij mondeling worden ge vraagd, en ik verlang ze ook niet. Staat een dienstbode mij aan, dan neem ik haar; is zij goed, dan blijft zij vele jaren, deugt zij niet, dan is de pret heel gauw uit. En nu zou ik nog wel, als buitengewoon lid der op te richten vereeniging, een klein onge vraagd advies willen geven. Ik heb met dienstmeisjes wel niet zoo heel veel uit te staan, maar durf toch te zeggen, dat er zeer veel goede bij zjjn, die vele jaren nadat zij als vrouwelijk hoofd van een gezin zijn op getreden, nog heel graag door de vroegere meesteressen en haar huisgenooten worden teruggezien. En wil men het „gehalte44 ver beteren, uitstekend, maar dan liefst van alle menschen met wie wij in betrekking staan, van ons zelven niet te vergeten. Wie een dienstbode neemt, vergete niet toe te zien, uit welk huisgezin zij komt, want het is meestal de voorafgegane opvoedig, die over Carré's eere-avond. Vrijdagavond heeft de heer Oscar Carré afscheid genomen vai^ het Nederlandsche publiek als circus-direc- teur. De circus te Scheveningen was stampvol. Het Vad. zegt van dezen eere-avond: Het program, dat met het portret van den directeur prijkte, bevatte de beste num mers, van het repertoire, zoodat ook de met Carré optredenden, ruim hun deel kregen van het applaus, waarmede het feestelijk gestemde publiek niet karig was. Miss Kate lee ontving twee bloemstukken. Maar het leeuwendeel van het succes was voor Carré. Bij zijn komst in de circus met daverend gejuich begroet, werd hij her haaldelijk teruggeroepen na zijn optreden met de vrijheidspaarden. Twee kransen, een palmtak en een geschenk werden hem na dit nummer aangeboden. En later, nadat Carré opnieuw de beste van zijn viervoetige artisten had vertoond (die voor deze gelegenheid met bijzondere zorg gemonteerd waren), herhaalden zich de donderende toejuichingen en vielen den heer Carré opnieuw twee kransen, een kolossaal bloemstuk, in den vorm van een hoeijjzer, en nog een bloemstuk met ge schenk ten deel, even zoovele bewijzen van de warme sympathie der Hagenaars, Het was een mooie avond I ward. Kimswerd, 29 Aug. Aan de ver betering der zeeweringen onder ons dorp zijn twee ongelukken gebeurd. Eergisteren örak iemand zjjn been, gisteren kneusde een ander werkman zich de vingers door het werken met bazalt. Achluni, 31 Aug. De verkochte zathe en landen op iJslumburen, groot 29 X 363/4 are, is in eigendom overgegaan aan den heer J. Drager te Franeker voor de som van f6380. Kimswerd, 30 Aug. ’97. De kaats partij onder leden en donateurs der ver eeniging alhier, waaraan 54 personen deel namen, had den volgenden uitslag Prjjs3 nikkelen trekpotten met dito onderstellen, C. Helfrich, J. G. Dijkstra en 8. Gratama. isto Premie: 3 wekkers, A. Oosterbaan, W, en A. Postma. 2de Premie3 theetrommeltjes, L. en K. Postma en 8. v. d. Boom. Parrega. Uit het vroeger vermelde zestal van predikanten is heden bij de Ned. Herv. Gem. alhier beroepen de WelEerw. Heer W. Magendans, predikant te Uoster- zee en Echten. Gaasterland, 30 Aug. In onze ge meente leveren de bosschen en heggen dit jaar bijzonder veel braambessen. Uit vele omliggende dorpen ziet men dan ook dage lijks vele jongens, voorzien van ketels, ja soms van emmers, deze werkeljjk aange name vruchten plukken. Sommigen ver dienen er een aardig duitje mee. Het re genachtige weder der laatste dagen verhoogt echter niet den aangenamen smaak. Drachten, 30 Aug. Bij de hier gehou den najaarsverhuringen zijn de prijzen onge veer de helft hooger of tweemaal zoo hoog geworden als ’t vorige jaar. Tietjerksteradeel, 31 Aug. De Ned. Tramweg-Maatschappij heeft den leden van onzen gemeenteraad een gratis reis van Leeuwarden naar Amsterdam aangeboden, om ze alzoo in de gelegenheid te stellen, de gastram aldaar in werking te zien, ’t Aan bod stond misschien in verband met het feit, dat onze Raad stoom als trekkracht voor de tram op den openbaren weg weigert en de Maatschappij den huidigen toestand, ge deeltelijk stoom-, gedeeltelijk paardentram, niet wenscht te bestendigen. (Naar we vernemen, was een zelfde uit- noodiging gericht aan de raadsleden, den secretaris en den architect van Dantumadeel en heeft het uitstapje naar Amsterdam Za terdag plaats gehad.) Bolswardsclie Courant 1 -S/XZXZ-XZXXxZ- 1 - - gji' j-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1