NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWAHÖ RN W<WSERA©HM> F No. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. It BINNENLAND. p DONDERDAG 9 SEPTEMBER, p I I Ka i a VOOR V e Het arbeiderscongres te Zurich. 3 ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. ran 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van 15 jaar geen kind aan ’t werk mocht worden gezet en dat het zoolang de school moest bezoeken. Verscheidenheid van meening bleek ook duidelijk uit de besprekingen omtrent den arbeid voor volwassen mannen. De voorbe reidende sectie stelde vooreen wettelijken normalen arbeidsdag voor alle arbeiders, ook in het landbouwvak met uitzondering van den tijd van den oogst, daartegen kwam men echter op, sommigen wilden, dat er acht zou worden geslagen op den aard van het werk, en dat men grootere vrijheid zou toe staan aan het landbouwbedrijf. Natuurlijk echter met een meerderheid van 174 tegen 81 stemmen werd dit verstandige voor stel afgestemd en juichend keurde men daarop de voorstellen der commissie goed. Bij het vraagstuk van den vrouwen-arbeid kwam ook weer een groot verschil van mee ning uit. Eenigen wilden verbieden om ge huwde vrouwen toe te laten in fabrieken anderen en daaronder de dames Braun en Zetkin kwamen tegen dit verbod op, dat tot een reactie in de vrouwen-emancipatie zou leiden, en zij brachten daarbij te berde de vrees voor een vermeerdering der huisindu strie, concurrentie tegenover de fabrieksnij verheid, en tevens voor een vermeerdering der prostitutie. Verbod van vrouwenarbeid werd ook bestreden door Bebel, als onzin tegenover het feit, dat in Engeland en elders miljoenen vrouwen werkten in de fabrieken. De uitslag der lange discussie was weer, zooals men kon verwachten van deze meer dan half socialistisch-getinte volksvergade ring 165 stemmen verklaarden zich voor vrouwenarbeid, 98 daartegen. Er zijn meer vraagpunten behandeld op het congres, maar die waren van minder belang, of leidden tot geen beslissing. Men ging uit een, naar velen verklaarden met voldaanheid over hetgeen er aangenomen was in de zes dagen. Of die voldaanheid echter gemeend was, of zij algemeen was, dit is voorzeker een andere quaestie. Eigenaardig genoeg echter legde bij het sluiten der bijeenkomst professor Beck, van Freiburg, uit naam der minderheid de verklaring af, dat... deze min derheid zich voorbehield te handelen naar eigen willekeur met betrekking tot de beslui ten, die niet éénstemmig waren aangenomen. Veel practische waarde hebben reeds anders de besluiten van een congres niet, maar als de minderheid weigert zich te onderwerpen aan wat de meerderheid goed vond, kunnen de congres-leden waarlijk wel thuisblijven. pen, had de man zich op haar geworpen en haar mishandeld, onder bedreiging zijn slachtoffer te zullen wurgen. Bij aankomst alhier droeg de juffrouw de sporen van mishandeling in ’t gelaat. Zij had een ge zwollen oog. De aangehouden spoorwegbeambte, op wien circa f24 werd gevonden, ontkende alles. Alleen stemde hij toe, dat hij met de bewuste juffrouw alleen in de coupé had gezeten. Volgens zijne verklaring zou zij hem dadelijk verteld hebben, dat zij van haar geld was beroofd. Bij het passeeren van eenige stations had hij van den diefstal echter geen aangifte gedaan bij zijn superieuren. Hij beweert voorts niet te weten, aan welk station hij in den trein is gestapt. Bij zijn verhoor was de man onzeker in zijne gedragingen en zijne houding wat verdacht. Hij is voorloopig ter beschikking van den commissaris van politie gebleven. Bij aankomst van den trein te Schiedam werd in een der waggons een portemon- naie met fll gevonden. De vrouw werd op het perron in den Haag zoodanig door een zenuwtoeval ge troffen, dat zij door een paar politieagenten per raderbaar naar het politiebureel moest worden gebracht. In Twente is dit jaar zeer veel wild. Hazen en patrijzen zijn bijzonder talrijk. Groote koppels worden aangetroffen. Uit Markelo meldt men aan de N. Hengel. Crt. dat deze schuwe dieren zich zelfs in het dorp vertoon en en dat er kort geleden zelfs een uit een rozenstruik vlak aan den weg vloog. Ook korhoenders, welke gemeenlijk weinig talrijk voorkomen en slechts door geoefende jagers kunnen bemachtigd worden, zjjn lang niet zeldzaam. Op tal van plaatsen zijn ook de fazanten talrijk. Tijdens het hevige onweder van Za terdagnamiddag trokken twee paarden van den heer E. te Oudkarspel een houtvlot van Alkmaar naar genoemd dorp. Niet ver van huis meer zijnde, werden de beide paarden door den bliksem getroffen en waren on middellijk dood. De voerman, die nog met zijn arm onder het paard geraakte, verloor zijn bewustzijn, hetwelk eerst eenige uren daarna terug keerde. Zaterdag, bij gelegenheid van de we- kelijksche markt, bracht een buitenman een geitje ter markt te Utrecht. Hij bond ’t beestje op de Mariaplaats met een touw vast. De man, van stedelingen niets kwaads denkende, ging ondertusschen eenige bood schappen doen, de geit aan haar lot over latende. Zijn goed vertrouwen kwam hem duur te staan, toen hij terug kwam, was het beestje verdwenen. Het nieuwe kamerlid H. van Kol heeft zich metterwoon te ’s Gravenhage gevestigd. Te Groningen had tijdens het onweer Zaterdagavond omstreeks half vijf een merk waardig natuurverschijnsel plaats, dat de Pr. Gr. Ct. als volgt beschrijft: Twee personen staan op de bovenste verdieping van een pakhuis naar het onweer te kijken. Terwijl ze daar zoo staan, zien ze tusschen kerk en kazerne, in hun on middellijke nabijheid, even duidelyk als de kerk, een groot, wit huis in de lucht. Het is een huis met twee verdiepingen en een plat dak. De voorgevel heeft in de bene denverdieping vijf ramen. Een spits, niet hoog, frontspies en breede dakgoot vormt ’t hoogere gedeelte van ’t huis. Ook bevindt zich nog een balcon voor ’t huis, terwijl kleine boompjes aldaar zich heen en weer bewegen, zoodat ze in ’t eerst meenden, dat er zich menschen voor die heen en weer liepen. De bliksem, die nog steeds door het luchtruim slingert, schijnt elk oogenblik het huis te zullen treffen, wat de waarnemers erg benauwd maakt. Na een poosje scheidt zich ’t huis in tweeën, terwjjl het daarna weer een geheel wordt, ’t Is zoo duidelijk op te merken als de gevel der nieuwe kerk, die in werkelijk heid daar vóór hen staat. Vóór het huis bemerken ze nog een pad of loopgelegenheid die naar de deur leidt. Nu minder helder, dan zeer duidelijk, verdwijnt dit fatum mor- ganutn, wat het toch zeker zal geweest zijn, nadat het ongeveer 10 minuten is waarge nomen kunnen worden. Tot zoover de waarnemers. Terwijl ze er later met anderen over praten, wordt hun gezegd, dat het een terugkaatsing van een huis is, dat wel op eenige uren afstand kan staan en een der waarnemers maakt de op merking, dat het wel eenigszins geleek op ’t huis van den heer Vissering te de Punt, maar hjj kan zich dat huis niet goed voor stellen, Een belangstellende uit Breukelen meldt aan het U. D. dd. 5 Sept, Hedenmorgen te 8.55 zag men bij het opkomen eener regenbui en daardoor ont stane donkere lucht, een witte lijn, ter dikte van een pink, welke zich door de lucht bewoog van het N. O. naar het Z. W., slechts 1 minuut zichtbaar bleef en toen weer verdween. Vreemd bezoek. Te Voorburg liep dezer dagen een koe, die door een boer gedreven werd, bij een kruidenier den win kel in, achter de toonbank langs, naar het kantoor, waar ze nog al schade veroor zaakte. Toen men het dier uit huis zou verwij deren, kon het niet keerende eigenaar van het beest wilde niet helpen, zoodat de timmerman gehaald moest worden, die het raam wegnam. Langs dien weg kwam het dier weer op straat. De eigenaar, die intusschen op straat den grootsten schik had, wilde zich nu met zijn koe wegpakken, maar eerst moest hij de gemaakte schade betalen. Aangezien bij hierin geen zin had, werd tegen hem pro- ces-verbaal opgemaakt. Een ongelukkige reis. Een 24-jarige Haagscbe juffrouw heeft Vrijdagavond een ongelukkige reis gemaakt van Amsterdam naar den Haag, in welke laatste plaats zij omstreeks halftwaalf aankwam en groote opschudding teweeg bracht. Zenuwachtig snikkend stapte zij uit den trein en be weerde, dat haar door een man met één arm, met wien zij zich alleen van Haarlem tot ’s Gravenhage in den trein had bevon den, een portemonnaie met f50 was ont stolen, Op hare aanwijzing en op die van een klerk van justitie, die ook met den trein had gereisd, werd indeidaad aangehouden een persoon met één arm, in dienst van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij aan een naburig station. De juffrouw beweerde, dat die persoon haar het geld had ontrold. Toen zij het bemerkte en de noodrem in beweging had willen brengen, om den trein (e doen atop- Het stormachtige weder der laatste dagen heeft aan de vruchtboomen in Fries land groote schade gedaan. Een groot deel der appels en peren zijn door den wind af gerukt en ongeschikt om verkocht te worden, daar ze niet kunnen duren. Van zwaarbe laden boomen werden takken afgerukt. Workum. De kermis, Maandagmor gen op de gebruikelijke wijze ingeluid, is weer begonnen met het houden van een paardenmarktondanks het minder uitlok kend weder, was er nog een flink getal paarden aan de lijn en werden voor goede paarden nog behoorlijke prijzen bedongen en betaald. De biljartpartij bij den heer F. Görtz, was geanimeerd, bij de 4-bals partij werd de prijs behaald door P. Schaap, de le premie door Sj. Vallinga, de 2e premie door L. J. Timmer te Bolsward, en bij de daar opvolgende gewone biljartpartij trad als overwinnaar uit het strijdperk Sj. Vallinga, de premie behaalde L. van der Veer. Het opstel van kramen en tenten is dit jaar bijzonder schraal, spellen ontbreken ten eenenmale, de kraam van den heer Lauwers biedt weer eene ruime keuze van fraaie voorwerpen, vooral ook in de op tische instrumenten. De draaimolen draagt het zijne er toe bij om de kermisbeweging nog wat levendig te maken. Molkweruni, 6 Sept. De trein van 2,34 uit Stavoren, ondervond Zatermiddag tengevolge van het breken van eene vlam pijp aan het station alhier, eene belangrijke vertraging. De passagiers moesten uitstappen en kon den eerst vertrekken nadat eene locomotief uit Leeuwarden gearriveerd was. Kolderwolde. Een snoek gevangen Ja, dat gebeurt menig jongen, die slootje springt en er in raakt. Maar hier is het een wezenlijke snoek, die gevangen is door Piebe Veenstra alhier; voor de vischlief- hebbers zit de bijzonderheid in het feit, dat deze snoek het respectabel gewicht bezit van 28 pond. Gaasteriand, 6 Sept. Zaterdagmiddag j.l. ontlastte er zich tusschen 4 en 6 uur boven onze gemeente een zoo hevig onwe der, als we in geen tijden hebben beleefd. Felle bliksemstralen doorkliefden aanhou dend het luchtruim, gevolgd door hevigen donder. Regen en hagelsteenen vielen als bij stroomen neer de laatste waren op vele plaatsen, zonder overdrijving, zoo dik als flinke knikkers. Schade konden ze evenwel niet veel uitrichten, daar de veldgewassen meest binnen zijn. Tevens zijn een paar ongelukken te melden, tusschen Oude- en Njjemirdum werd een watermolen door den bliksem getroffen, waardoor hij geheel af brandde, terwijl in ’t naburige Sloten twee in de weide loopende koeien door het hemel vuur werden gedood. Heerenveen, 6 Sept Een allerdroe vigst ongeluk had gisternamiddag plaats op de tramlijn even anderzijds de Sewei. Een viertal heeren uit Apeldoorn waren naar Joure geweest, om een predikant te hooren. In den namiddag zouden ze de terugreis aanvaarden en daar ze verkeerdelijk ingelicht waren, dat de vier-uurtram Zon dags niet liep, besloten ze naar Heerenveen te voeteeren. ’t Woei en regende met geweld, maar ze hadden voor den wind. Zoo met de pa- rapluie over den schouder liepen ze voort, drie naast elkander, midden op den weg, de de vierde, de 70-jarige H. Polman, naast de rechter tramrail aan den kant van den weg, nog eenige luwte zoekende onder de boomen. Door ’t gieren van den wind en doordat ’t huis bevonden, ze de parapluies schuins achter zich hiel- cm- - den, h00r(jen ze je hun achteropkomende tram niet eerder, dan toen deze, bellende, al zeer nabjj was. De drie heeren midden op den weg weken op zij. De oude heer Polman wilde naar hen oversteken, was reeds buiten de rails, doch kwam te strui kelen en viel voor de locomotief. De machinist stopte onmiddellijk, maar toch werd de heer P. nog enkele meters ver door de locomotief voortgeduwd, In deerniswaardigen toestand werd hij opge nomen in de tramhij dronk nog een glas water en werd vervolgens meegenomen naar hier. Van Joure uit werd inmiddels naar hier getelefoneerd en een geneeskundige ontboden, om bjj aankomst van de tram bjj het station te zijn. Toen deze den pa tient onderzocht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het lijk van den heer Polman is heden morgen naar Apeldoorn vervoerd. Hoe zijne weduwe te moede was bij de ontvangst van het noodlottige bericht, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Lle^k. Bk Er is reeds met een enkel woord melding gemaakt van dit congres, vooral met het oog op een der punten van de agendaeen internationale arbeidswetgeving. Het wordt thans tijd op het scheidende congres een terugblik te werpen. Een bontgekleurde vergadering was daar dagen lang bijeen in de „Tonhalle“ te Zu rich reiscostuums, arbeidersblouses, ontvang- toiletten. priestergewaden, damestoiletten. Het talrijkst waren natuurlijk de Zwitsers, na hen kwamen de Duitschers. Ook al liet een eerste blik door de zaal bet niet terstond erkennen, toch merkte men weldra op, dat de sociale heerban haar gedelegeerden had gezonden, want in sommige oogenblikken, zoodra het gold een ongewild tegenvoorstel af te stemmen, of als een redenaar een troef uitspeelde voor zijn partij, dan zag men zich terug verplaatst in het socialisten-con- gres, dat voor eenige jaren in Zurich werd gehouden. Dan kwam er leven in de massa, dan schitterenden de oogen, dan daverde het gejuich door de zaal. Vroolijkheids- en bij valsbetuigingen zijn overigens dingen, die men op elk congres pleegt aan te treffen. Het applaudisseeren begint al wanneer een bekende naam wordt afgeroepen, het verge zelt den redenaar op de tribune, beloont hem voor elk krachtig woord, en verdooft het geluid zijner schreden, als hij naar zijn plaats in de zaal terugkeert. Dergelijke uitingen van bijval zijn niet alleen goedkoop, maar zij hebben ook een doel. Zij onderstrepen de woorden en gedachten, die de socialisten later zullen overleveren aan het groote publiek, dat hun verslagen zal lezen. De tegenwer pingen, de op de vergadering aangewezen zwarigheden blijven dan natuurlijk buiten beschouwing. Maar, dunkt ons, tot een inzicht moeten de leden van dit congres zijn gekomen: zij hebben gewenscht, dat door de natiën onder ling een overeenkomst zou tot stand komen op het gebied van arbeidswetgeving, in de vergaderingen zelve hebben zij getoond, hoe moeilijk dat moet wezen, zoo niet onmoge lijk. Op bet congres te Zurich is duidelijk geworden wat groot verschil van land tot land er is tusschen de levensomstandigheden der arbeiders, tusschen hun gewoonten, hun behoeften. Op het congres te Zurich, waar men toch mocht rekenen op den goeden wil der vergaderden, kwamen niettemin hevige botsingen voor tusschen verschillende natio naliteiten, en toonde men meer dan eens een hardnekkigen volkstrots (want van vader landsliefde wilde men niet weten) en bleek tegelijkertijd de verscheidenheid der nationale belangen. Men zal dan ook op het congres hebben begrepen, dat op een internationale arbeids wetgeving voorloopig nog niet viel te rekenen. Zeker zou de internationale regeling van eenige punten op dit gebied een zeer goeden invloed hebben, niet alleen op de werklieden en hun gezin, maar ook op de landen zelf, en terecht heeft het congres den nadruk ge legd op de wenschelijkheid van een dergelijke internationale regeling. Veel meer heeft het niet kunnen doen. Er zijn eenige vrij socia listisch- of zelfs revolutionair-getinte beslui ten genomen, maar zij zullen wellicht op den duur eerst waarde krijgen, als een uit gangspunt voor een later congres. Voorloopig is blijkbaar de tijd nog niet gekomen voor een internationale overeenkomst, in uitge- breiden zin, op het gebied van arbeids-wet- geving. In de zes dagen, dat het vergaderde, heeft het congres zijn programma kunnen af doen, dank zij vooral een zeer vaste leiding. Op den eersten dag, Maandag, maakte men zich tamelijk vlug af van de questie der Zondags rust, tegen het voorgestelde beginsel werd ook alleen opgekomen door de Engelschen, die een anderen rustdag verlangden voor de arbeiders dan den Zondag, daar deze voor hen geen waarde heeft als zoodanig. Zonder ling genoeg hoorde men verzekeren door een Engelsch gedelegeerde dat de Engelsche werk man op Zondag niets anders kan doen dan op zijn bed blijven liggen of den heelen dag in een kroeg te gaan zitten. Maar over dit punt redeneeren, deed men niet. De tongen kwamen eerst goed los bij de behandeling van het tweede punt op de agenda de vraag tot welken leeftijd de kin deren moeten zijn uitgesloten van den arbeid. De organisatiecommissie had voorgesteld 14 jaar, de voorbereidende sectie echter 15 jaar, de Engelschen wilden gaan tot 16 jaar. Ook werd er gestreden over de vragen, of en tot welken leeftijd de kinderen verplicht moeten zijn de lagere school te bezoeken en of voor den landbouw ook deze bepaling golden. Eindelijk stelde de meerderheid van het con- §ree vaat* dat voor den voleindigden leeft^d o Bolswardsche Courant - -T-33- Ml,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1