NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAHO EN WONSERA.BEEI. n i E I I No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. s Voor het Kantongerecht. H| i I DONDERDAG 30 SEPTEMBER. BINNENLAND. 1 l - I I I KESS VOOB 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ml ZITTING van 24 SEPT. 1897. 0 1. H. L. te Harlingen is een oude be kende voor het Kantongerecht. Hij is vis- scher van beroep en heeft ook acte als zoodanig, doch hij schijnt telkens te vergeten, dat er behalve een vischacte, ook een schrif telijke vergunning van den eigenaar of pachter van het vischwater noodig is. Zoo ook den 29 Juli, toen de opzichter der „Vijf deelen Zeedijken Buitendijks" des morgens 5 uur (deze was dien morgen bijzonder vroeg bij de hand) zag, dat twee personen in een bootje in de zeedijkvaart bij Zurich zaten, waarvan de een bezig was, aaldobbers op te halen. Deze opzichter, Kuipers, maakte daarvan proces-verbaal op, daar de vergun ning ontbrak. Beklaagde wilde evenwel niet aan den wal komen, zoodat niet geconsta teerd kon worden, hoeveel visch gevangen was. Daar slechts gezien werd, dat beklaagde één aaltje ving, werd de waarde daarvan op 5 cent geschat. Deze waarde was te gering om verbeurdverklaring te eischen, maar het visschen zonder vergunning werd dezen recidivist aangerekend voor 4 dagen hechtenis. 2. H. N. te Workum werd in den na middag van den 16 Augs. te Koudum door een rijksveldwachter aangetroften in ken- nelijken staat. Hij was zelfs dermate buiten koers, dat het noodig werd geacht, hem in het arrestantenlokaal op te bergen. De eiseh luidt f 1 of 1 dag. 3. A. v. d. W. en J. v. d. W. te Hin- deloopen zijn vader en zoon. Zij zijn van beroep „zeegrasdrogers" en staan terecht, omdat zij den 18 Augs. zeegras op den zeedijk hadden gespreid, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. De vader verdedigt zelf zijne zaak en is tevens de advocaat voor zijn zoon, „’k Zal 't meneer is krek ver tellen, hoe ’t gaon is. Wij, dat benne mijn zoon en ikke, halen zeegras uit zee op, dan is dat groen en nat, dan moet et droge op het strand. Nu had het daar wel zeuven weken leid, maar toen begong et te rollen weer naar de zee toe en toen hebbe wij te gaar het over de zeedijk wurpen". Op de vraag, of zij daartoe dan recht hadden, was het wederwoord„Dien dag eerlijk niet, want ik wist niet vooruit, dat het begon te rollen, maar die brijfjes kosten maar vijf cent en die heb ik vaak had". De opzichter Kampman verklaart, dat zij het grasgewas vertrapten en geen vergun ning hadden, maar er komt bij, dat beklaag den op zijn waarschuwing weigerden met hun werk uit te scheiden, en de heer Amb tenaar eischt voor elk hunner f2 boete of 2 dagen hechtenis. 4. J. P. te Sexbierum is nog slechts 19 jaar, doch staat reeds bij herhaling terecht wegens dronkenschap. Beklaagde is schip persknecht en was den 14 Augs. in dienst bij een schipper, doch thans is hij onder de wapenen. Hij komt daarom voor in ’t sol datenpak. Op genoemden 14 Augs. was hij erg aangeschoten, zoodat de veldwachter Haarsma hem naar boord geleidde. De schipper was evenwel niet op zijn gezel schap gesteld en daarom werd hij in ’t ar restantenlokaal geborgen voor dien nacht. De dappere zoon van Mars krijgt dan nu ook een duchtige vermaning en op den koop toe den eisch f 10 boete of 3 dagen hechtenis. 5. K. H. te Broek bij Joure is schipper en laadde den 27 Augs. een vracht modder in de Cubaardervaart. Deze modder werd uit een praam in het schip geworpen, maar tusschen deze praam en het schip was geen kleed of plank gelegd, zoodat er kruimels in de vaart vielen. De veldwachter, die dit opmerkte, maakte procesverbaal hierover op en de eisch luidt f2 of 2 dagen. 6. A. St. en K. M. te Hindeloopen lie pen op den avond van 27 Augs. bij Kou dum door een land, waarvan de toegang verboden is en waarbij borden waren ge plaatst. Eisch voor elk f2 of 2 dagen. 7. E. H. te Oudega is schippersknecht en was den 29 Augs. des morgens bezig om met een zethengel een snoek te ver schalken. De rijksveldwachter verschalkte evenwel den visscher, nam zijn vischtuig in beslag en daar hij geen acte en natuurlijk ook geen vergunning had, wordt nu tegen hem geëischt2 maal f 2 of 2 dagen voor elke boete, terwijl hij bovendien ook zijn zethengel met fraaien bamboesstok niet mag terug hebben. 8. K. A. C. K. te Amsterdam en C. S. van D. te Leeuwarden zijn kooplieden. Deze vertoefden den 22 Augs. te Bolsward. Zij schenen een recht jolig zin te hebben, althans I h zij waren dien avond of eigenlijk was het reeds na middernacht, zeer luidruchtig, zoo dat de politie hen tot kalmte aanmaande. Aanvankelijk had dit een goede uitwerking, evenwel ’t effect was van korten duur, want even daarna maakten ze in de Nieuwe Hof straat al wederom zooveel kabaal, dat de agenten ben medenamen naar ’t bureau. Eisch voor elk f 2 of 2 dagen. 9. D. D. te Rien is boerenknecht en reed, ’t was op Zondagnamiddag, op een paard gezeten, uit. Wat het doel der reis was, wij werden het niet gewaar, misschien was hij op weg naar een aangebeden Dulcinae, want er scheen haast bij te zijn. Althans bij de brug werd door hem niet op het bord „Stap voets" gelet, doch de politieagent, die in prozaïscher stemming verkeerde, lette wel op de overtreding. Eisch f 1 of 1 dag. 10. J. K. te Bolsward liep den 31 Augs. ’s middags op het Hengstepad te zwaaien en werd wegens dronkenschap bekeurd, en daar deze bekl. reeds meermalen zulks óver kwam wordt tegen hem 14 dagen hechtenis geëischt. 11. J. 23. J. W. te Koudum is bij de brand spuit aangesteld door het brandcollege van dat dorp. Den 4 Sept, werd daar een oefening van de brandweer gehouden, en werd er dapper op los gespoten. Juist toen er genoeg jongens een nat pak hadden en men uitscheidde met water geven, kwam een ferme regenbui het werk der brandweer voortzetten. Evenwel de mannen van de spuit meer vrees voor een nat pak hebbende dan vele der jongens getoond hadden, gingen schuilen onder luifels, boomen en waar ze maar beschutting vonden. Brandmeesters en spuitgasten zochten op dat oogenblik hun heil in de vlucht en lieten de brandspuit een oogenblik aan haar lot over. Een echter bleef trouw op zijn post en dat was... be klaagde. Deze ging ijverig met zijn werk door, namelijk het oprollen der slangen. In de haast had hij evenwel het afschroeven vergeten, zoodat het water niet uit de slang kon loopen, en een der brandmeesters dit ziende, kwam dan ook haastig toeloopen en zeggen, dat dit niet goed ging. Toch ging beklaagde met ijver door, waarop de brand meester, na nogmaals gezegd te hebben, dat bekl. moest uitscheiden, de rol uiteenschopte. Later kwam de hoofdbrandmeester, die zag dat de slang nog niet opgerold was, en zeide tegen beklaagde dat dit zijn werk was, en hij gelastte hem de slang op te rollen, doch bekl. weigerde dit. De hoofdbrandmeester maakte hiervan proces-vei baal en treedt heden als getuige op, evenals de brandmeester J. de Boer. Beklaagde wijst er op, dat hij zijn plicht deed, toen de anderen gingen schuilen. Hij was doornat geworden en werd door den brandmeester onbehoorlijk behandeld, van daar dat hij het. hem uit de handen geschopte werk niet weder wilde opnemen. Er werd hem dien avond evenals aan de anderen twee dubbeltjes uitbetaald, maar het blijkt hem achteraf dat men proces tegen hem heeft opgemaakt. Door het getuigenverhoor wordt bewezen dat bekl. de bevelen van zijne meerderen niet wilde volbrengen en daarvoor wordt nu f 2 boete of 2 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 24. A. H. te Burgwerd verkoopt manu facturen. Haar ellestok was gebroken maar met een oude die reeds lang op nonactivi- teit had moeten worden gesteld, wist zij zich te behelpen. Dit was echter niet voldoende, en toen de brigadier met een gemeente veldwachter haar maat eens kwamen inspec- teeren volgde natuurlijk een bekeuring. Eisch f0.50 boete of 1 dag benevens verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen maatstok. 25. S. W, te Hart werd had bij zijn pe troleum een halve liter staan, die met een /X was voorzien. Hoewel de brigadier wei wil aannemen, dat bekl. niet wist dat dit op maten en gewichten een afkeurings- merk is, daar hij kan gelooven, dat de per soon, die deze maat voor bekl. naar het ijk- kantoor bracht, hem dit niet heeft meege deeld, toch is het gebruiken van een afge- keurde maat strafbaar en de heer Ambte naar vraagt dan ook f 3 of 2 dagen hech tenis. 26. Y. K. te Tjerkwerd had bij de in spectie zijner gewichten 8 stuks in den win kel, die het laatste jaar niet geijkt waren. Beklaagde zegt, dat hij na Mei verhuisd is. In Baarderadeel was nog niet geijkt, toen hij vertrok, in Tjerkwerd heelt bij geen kennis gekregen van den ijk en herijk. Eisch 8 X f 0.50 of voor elke boete 1 dag, benevens de verbeurdverklaring van het in beslag genomen stel gewichten. 27. P. D. te Burgwerd had op een der maten bij de petroleum gebruikt een af- keuringsmerk staan. Eisch f3 of 2 dagen. 28. G. St. te Pingjum was in den nacht van 8 op 9 Sept, erg lastig. Er was dien dag kaatspartij geweest, en de kasteleins hadden last van dezen gast. Huitema zond boodschap of de marechaussees beklaagde uit zijn huis wilden verwijderen, doch toen deze kwamen, was hij net bijtjjds naar bui ten gegaan. Even daarna was het in de herberg van IJntema weer mis, en beklaagde, die er vooral niet beter op was geworden, maakte nu erg kabaal en wilde met ieder vechten. De beambten Bergsma en Quirijns verwijderden hem dan ook uit de herberg en daar beklaagde erg boos was, ook van de straat. Wegens dronkenschap en ver storing der openbare orde wordt f 10 boete of 5 dagen hechtenis tegen hem geëischt. Uitspraak der vonnissen op 8 Oct. a. s. v. D. te Wommels liep den 28 Augs. met zeer onvasten stap door het dorp, waarvoor nu f 1 of f 1 dag tegen hem wordt geëischt. 12. J. de J. te Wommels ging dienzelf den avond aldaar aan ’t zelfde euvel mank, en ook voor dezen bekl. wordt gelijke straf gevraagd. 13. K. A. C. K. te Amsterdam, dezelfde die onder No. 8 voor verstoring der nacht rust werd bekeurd, kreeg ook wegens zijn „kennelijken staat" een bekeuring, waarvoor 13 boete of 2 dagen tegen hem wordt ge vraagd. 14. P. V. te Bolsward was den 26 Augs. zoo over zijn bier, dat hij niet alleen be hoorlijk thuis kon komen, maar door een gedienstigen geest moest worden gesteund. Eisch f 1 of 1 dag. 15. J. v. B. van Wijtgaard werd in den nacht van 22 op 23 Augs. door de politie op de Appelmarkt aangetroffen in een toe stand dat de beenen hem den dienst weiger den. Ook hiervoor wordt fl of 1 dag ge ëischt. 16. Tj. v. d. Sch. te Bolsward werd in den laten avond van 30 Augs. onder politie- geleide huiswaarts gebracht, doch daar hij erg lastig was, op verzoek van zijn vader wederom meegenomen en naar ’t bureau ge voerd. Eisch f 1 of 1 dag. 17. J. St. te Witmarsum is schippers knecht en werd den 30 Augs. op het Dwars noord te Workum aangetroffen in een toe stand dat hij zelfs met laveeren geen koers kon bezeilen. De politie stuurde hem nu in een veilige haven, het arrestantenlokaal. De eisch hiervoor is f 1 of 1 dag. 18. J. M. H. te Bolsward gebruikt een hond om de kar te trekken, maar laat dit dier herhaaldelijk in de stad losloopen. Dik werf heeft de politie hem er op attent ge maakt dat dit niet mag, doch bekl. schijnt hieromtrent wat kort van memorie. Om zijn geheugen in dit opzicht wat op te scherpen, werd den 2 Sept, procesverbaal tegen hem opgemaakt, en de heer Ambte naar eischt tegen bekl. f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 19. J. de VI. te Wommels voer den 31 Augs. met zijn stoomboot in de Franeker- Sneeker vaart, met een praam onmiddellijk achter de boot, in plaats van op 25 meter afstand. Beklaagde heeft aan den agent opgegeven dat hij zulks deed om ongelukken te voorkomen, daar het zoo hard waaide en hij geen stuur in de praam kon houden. De veldwachter zag evenwel dat de andere stoom booten wel een behoorlijken afstand behielden tusschen hun booten, maar dan een man in de gesleepte boot of praam hadden geplaatst, wat bij beklaagde niet het geval was. De eisch luidt f 15 boete of 5 dagen hechtenis. 20. D. W. te Welsrijp had den 2 Sept, in zijn winkel een gewicht van 2 kilo waarop het merk van den ijk voor dit jaar ontbrak. Eisch f0 50 boete of 1 dag met verbeurd verklaring van het gewicht. 21. Tj. K. te Cubaard had een koperen gewicht van 5 H. G. in zijn slagerswinkel, dat het laatste jaar niet geijkt was. De eisch is ook hier f 0.50 of 1 dag met verbeurdverklaring. 22. D. H. te Welsrijp had in zjjn ver- kooplokaal van petroleum een halve liter, waarop het vereischte stempelmerk ontbrak. Ook hier was de eisch idem. Bij het onderwijs op hoogere burgerscho len en ook op gymnasiums wordt dikwijls waargenomen dat de jongelui zich zoo behel- perig uitdrukken. De zaken weten ze wel, maar de inkleeding is in den regel gebrekkig. De kunst om zijne gedachten behoorlijk weer te geven, verstaan maar weinigen. Maakt men er eene aanmerking op, dan heet het„dit wordt ook voor de examens niet gevraagd." Waarom aan de jongelui iets te leeren en daarvoor tijd te bestem men, dat niet op de programma’s der eind examens voorkomt. In de maatschappij opgetreden, ondervindt menig voormalig leerling van gymnasium of hoogere burgerschool de nadeelige ge volgen, dat hi] niet voor de vuist kan zeggen wat hij bedoelt. Het is in verband met deze ervaring, dat wij met ingenomenheid vernemen, dat de heer K. Veldkamp van Groningen dezer dagen te ’s Gravenhage in eene vergadering, die o. a. ook door den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt bijgewoond, spreken zal over de wenschelijkheid en de mogelijk heid der invoering van spreekonderwijs op de lagere school, en over de wijze, waarop het, verbonden aan het leesonderwijs, kan worden gegeven. Zaterdag werd de brandklok te Hooge- zand geluid. Het bleek, dat er brand was ontstaan in de touwslagerij van den heer Bodewes te Martenshoek. Door de vele brandbare stoffen, teer, hars, enz., stond alles spoedig in brand. De touwslagerij, die van hout was opgetrokken, is geheel verbrand. Gelukkig was er weinig wind, anders ware het weer lichtelijk op een grooten brand aangegaan, wjjl het in de buurt dicht bebouwd is. Alleen het achter gedeelte van het huis van den mastmaker Boswijk, dat met dokken is gedekt, vatte een oogenblik vuur. De brandweer was spoedig met 3 spuiten ter plaatse en het mocht gelukken om den brand te beperken tot de lijnbaan. Het voorgedeelte, waarin de zeilmakerij, is geheel ongedeerd gebleven. Men zegt, dat de brand bij een teerketel is ontstaan. De hulpkerk van de Hervormde gemeente te Schagen is door een caféhouder te Anna-Paulowna aangekocht, voor dans zaal. Tegen Zondag 3 Oct. is binnen hare wan den een eerste vergadering van den Ont- houdersbond belegd. Geen kleinigheid. Dat het maken van den bovenbouw van de brug te Wester- voort een belangrijk werk is, blijkt, naar de Stoompost meedeelt, uit het feit, dat de benoodigde hoeveelheid ijzer en staal onge veer 6 miljoen kilo bedraagt, waaronder ruim 5 miljoen kilo getrokken vloerjjzer. Te Shoe, onder Barneveld, ging Vrijdag de werkman J. Betting de wedding schap aan, een zeker aantal malen binnen 5 minuten om de in aanbouw zijnde school te loopen om 10 cent. Hij won de wedden schap door er slechts 4 minuten over te doen. Maar even later viel hjj neer en was bijna onmiddellijk dood. De ongelukkige laat eene vrouw met verscheidene kinderen achter. Zijn wij wel ingelicht, schrijft het Chr. Schoolblad, dan is aan het bestuur van de diaconiescholen der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam bij erflating eene som ver maakt, die honderd honderd dertig dui zend gulden kan bedragen. De bezoekers van Krasnapolsky en ook de leden van het hygiënisch congres, die daar hun feestmaaltijd hielden, werden Zaterdagavond omstreeks 10 uur plotseling in het duister gezet door een defect der machine voor het electrisch licht. De hulp van al de in het hotel te vinden stearine- kaarsen moest worden gerequireerd, om den maaltijd te kunnen voortzetten en ook in het café het ongeval eenigszins te verhelpen. Na verloop van een goed kwartier kon de dynamo weer in gang worden gebracht. Op de jaarmarkt, Vrijdag te Wester- hork gehouden, bood de landbouwer J. R. v. d. M. een jongen stier te koop aan en vond een kooper in den handelsman W* Wichering. De eigenaar van het dier liet het voor eene som van f 35 en W. bood f 32,50, dus nog twee gulden vijftig cent verschil, waarover men het niet eens kon worden. Toch werd W. kooper, evenwel niet in zijn voordeel. Er werd namelijk overeen gekomen, dat W. 24 cent voor het kilo zou betalen, en het bleek bij weging dat de stier 235 kilo zwaar was. W. moest dui f Fi6x40 betalen, Bolswardsclie Courant 3 ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1