NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EM sa ..OHSERAOEEI. d I No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 14 OCTOBER. X w MS I u I 3 BINNENLAND. El VOOB kW* ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. it ZITTING VAN VRIJDAG 8 OCT. I I I 'C ÓS De rechtszaal had heden op het eerste gezicht het aanzien, alsof er eene tentoon stelling op kleine schaal (immers geen inter nationale doch slechts een kantonale) op touw was gezet, of neen, dit is niet juist uitgedrukt want op een tentoonstelling wordt het fraaiste en beste aangevoerd en dat was hier volstrekt niet het geval. Wij zouden het dan willen aanzien als een museum van oudheden, daar een heele rij maten en gewichten voor de balie stond uitgestald. Bij de behandeling der zaken werd ons stuk voor stuk de herkomst dezer collectie duidelijk. 1. J. de G. te Makkum heeft een winkel van manufacturen. Toen den 1 Sept, een rijksveld wachter in gezelschap van een ge- meente-agent haar een visite brachten, bleek het, dat zij in den winkel een halve meter gebruikte, waarop de ijkmeester een af- keuringsmerk had gedrukt. De maatstok werd in beslag genomen en daarenboven wordt nu f 3 boete of 2 dagen hechtenis tegen haar geëischt. 2. P. J. A. te Koudum had den 2 Sept, in zijn grutterswinkel een blikken halve-liter voorhanden, welke het laatste jaar niet geijkt was. Hiervoor wordt f 0,50 boete geeischt of 1 dag en eveneens tegen 3. D. A. B. te Makkum, die in den aard- appelwinkel had een ongeijkte halve-schepel (we) te verstaan, geen „hooge zijden" wat in de volkstaal daarmee dikwerf wordt bedoeld maar ’/i D.L.) 4. M. v. d. B. te Makkum is melktapper. Hij gebruikte daarbij 1 liter, welke ongeijkt was en een halve-liter, waarop het afkeu- ringsmerk stond. De eisch luidt: 2 geldboeten een van f 1 en een van f 0,50, of 1 dag voor elk. 5. Werden de vier vorige beklaagden bekeurd wegens het voorhanden hebben van verkeerde maten, ook bekl. no. 5 kreeg proces wegens het bezigen van een verkeerde maat, ’t Betrof hier een geitentouw, en hoewel zulk een touw niet aan den ijk is onderworpen, kan het toch een verkeerde maat zijn. H. S. te Koudum had een geit, deze was naast het huis aan een spit vastgemaakt, waarvan het touw zoo lang was, dat dit dier op den openbaren weg kon grazen. De politie-agent had bekl. reeds gewaarschuwd, dat dit dier de perken te buiten ging, en toen den 9 Sept, ons sikje weder den geheelen weg kon be strijken werd zij meegenomen naar den schutstal. Bekl. heeft haar spoedig terugge haald, doch de zaak was daarmee niet afge- loopen, want er was procesverbaal opgemaakt en de zaak moest heden dienen. Bekl. was niet verschenen, maar schijnt toch wel het ernstig voornemen gehad te hebben, de rech-‘ ten zjjner geit te bepleiten. Hij had een te legram gezonden van ongeveer dezen inhoud „Trein gemist, kom drie uren later." De rechtbank kon evenwel geen drie uren op beklaagde wachten en nadat de agent er nog op had gewezen dat die geit, die ook ’s nachts daar op den weg verbleef, gevaar op leverde voor de rijtuigen, en beklaagde geen recht en geen vergunning had, de geit aan den weg te doen grazen, werd f 2 boete of 2 dagen hechtenis tegen den eigenaar ge ëischt. 6. J. S. te Arum verkoopt petroleum en gebruikte daarbij een halve-liter, waarop een af keuringsmerk voorkwam, ’t Was wel nood lottig, dat de politie den 3 Sept, zoo onver wacht kwam opdagen, want beklaagde had wel een goede maat op zolder staan. Hij had n. 1. een nieuwe maat gekocht, maar nu bleek het hem, dat hij, bij vergissing, de nieuwe maat op zolder had gezet en de oude in gebruik gebleven was. Inderdaad haalde hij dan ook een nieuwe halve-liter van boven, om die aan de politie te toonen. De wet laat echter zulke abuizen, ’t zij wer kelijkheid of voorwendsel, niet toe en de eisch luidt f 3 boete of 2 dagen. 7. S. D. te Arum gebruikte bij haar ver koop 1 kilogram, hetwelk door den ijkmeester ■was afgekeurd en een ongeijkte maat. Eisch f 3 en f0.50, subs. 2 dagen en 1 dag. 8. H. Z. te Lollum is de eerste en van daag zelfs de eenige der beklaagden die terterechtzitting is verschenen. Bij dezen bekl. werd den 2 Sept, een gewicht van 5 D.G. aangetroffen hetwelk het afkeuringsstempel droeg. Bekl. zegt dat hij onschuldig is. Hij heeft den veerschipper de gewichten meege geven naar het ijkkantoor en hij wist niet dat er een verkeerde bij was. Had hij zulks geweten, hij had het veel liever in de sloot gegooid, dan hiervoor een proces op te loopen. De heer Ambtenaar eischt f 3 of 2 dagen, wat bekl. niet schijnt mee te vallen, althans bij betuigt nogmaals zjjne onwetendheid en 22. S. B. te Koudum was zelfs zoo vet, dat het loopen hem onmogelijk was, en de agent moeite had, hem thuis te krijgen. Deze beklaagde is reeds meermalen met het water voor den dokter geweest, en het laatst den 5 Febr. dezes jaars wegens dronkenschap veroordeeld tot f 10 of 3 dagen hechtenis. Hij moet dus heden weer een trapje hoo- ger en de eisch luidt f 15 of 3 dagen. 23. S. v. d. M. te Bolsward was ditmaal de heksluiter. Deze beklaagde was in den nacht van 18 op 19 Sept, erg onrustig. Twee agenten hadden hem reeds den weg naar huis gewezen en gezorgd, dat hij veilig onder dak kwamhij scheen evenwel in huis niet te kunnen banken, want niet lang daarna was hij weder buiten. Hij riep daar in zijne buurt zoo luide, dat zulks in het holst van den nacht de nachtrust der buren kon storen, en daarom brachten de agenten hem toen ter kalmeering door het poortje bij het po litiebureau. Daar deze bekl. den 23 Oct des vorigen jaars ook wegens dronkenschap veroordeeld was, en wel tot f 10 of 3 dagen, wordt ook hier een stapje verder gegaan en enkel 3 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak der vonnissen op 22 Oct. a.s. Wons eradeel, 9 Oct. De Gemeenteraad verleende in zijne heden gehouden vergade ring eervol ontslag aan mej. W. v.d. Veen uit de betrekking van onderwijzeres aan de school te Zurichstelde het kohier van schoolgeld over het derde kwartaal en het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag vast; machtigde het armbestuur voor Al- lingawier c. a. om de raming voor genees kundige diensten op de begrooting van 1897 te overschrijden en droeg aan Burg, en Weths. op, om naar aanleiding van een ver zoek van ingezetenen van Dedgum tot het uitdiepen van opvaarten bij de kom van dat dorp, met F. W. de Vries aldaar inonder- handeling te treden en te trachten de uit voering van dit werk aan hem op te dragen tegen eene aannemingssom van f 450. Het door de commissie van rapporteurs uitgebracht rapport van het onderzoek der begrootingen voor 1898 is tot de volgende vergadering aangehouden. De blauwe knoop. Moeten de geheel-onthouders een blauwen knoop dragen ja of neen Deze quaestie vormde, naar men ons meldt, den hoofd schotel op de jongste vergadering van de Ned. Onderw. Propaganda-club voor Drank bestrijding. Geen blauwe knoop, vond de heer Grund- lehner uit Alkmaar. Als men als drankbe strijder een knoop draagt, waarom dan ook niet als vegetariër, als feminist, als socialist? Indien de geheel-onthouders op resultaten mogen bogen, dan is *t niet door, maar on danks hun wijze van propageeren, meende de inleider ondanks hun blauwen knoop, hun colporteeren, hun boottochten. Volgens hem doet de blauwe knoop be paald schadebij het groote publiek wekt men door dit symbool weerzin, vóór men begrip heeft kunnen aan brengen. Bovendien laadt men met een blauwen knoop nog tegenover velen een schijn op zich, als be keerd dronkaard zoo’n controlemiddel noo- dig te hebben. Wel een blauwen knoop meende d® heer v. d. Woude. Het is een uitstekend pro pagandamiddel. Wij moeten hem juist dra gen, opdat het publiek zie, dat niet alleen bekeerde dronkaards, maar ook „fatsoenlijke lui" geheel-onthouders zijn. En langzamer hand komt de waardeering, dat nu geen brandmerk meer is. Als velen het dragen, geven we een mach tige demonstratie, dan wordt er over ons gesproken, dan ook kunnen wij een steun zijn voor arme tobbers, die ten onder drei gen te gaandan versterken we den band, die tusschen alle geheel-onthoudersbestaat; dan herkennen we onze geestverwanten, waar we ons ook bevinden. En al worden we ook eens nagewezen we moeten er tegen kunnen, smaad te dragen, ter wille van iets goeds. Tot welk resultaat men kwam, wordt ons niet gemeld. Te Rotterdam is eene .gevangenis straf van twee jaar geëischt tegen een specialiteit in erfenissen. Deze nam aan, voor f 25 of f 40 en 10 pCh van het be drag der nalatenschap, erfenissen aan de rechthebbenden te bezorg an. Hij beweerde die zaken beter te kunnen behandelen dan advocaten. Verscheidene personen hadden zich door hem laten behandelen. Iets nieuws voor d.e drukkerij zjjn de aluminiumtypes, waarop («a!$ngs een Zwitser ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. patent gekregen heeft. Deze drukletters moeten boven de uit lood vervaardigde letters aanzienlijke voor- deelen hebben en voornamelijk ook uit een sanitair oogpunt zeer aan te bevelen zijn, omdat de gevaarlijke loodstof bij deze nieuwe letters niet aanwezig is. Men deelt mede, dat reeds in Frankfurt a./M. een vereeni- ging gevormd is, met het doel de versprei ding dezer drukletters zooveel mogelijk te bevorderen. Mr. J. Heemskerk Az., is Zaterdag avond ten elf uren plotseling overleden. Als staatsman en jurist heeft hij grooten naam verworven. Zijn belangrijk werk „De Praktijk der Grondwet," was als een inleiding voor de Grondwetsherziening. Van 1860 tot 1864 was hij lid der Tweede Kamer. Tot driemalen toe trad hij op als Minister van Binnenlandsche Zakenin 1866, 1874 en 1883. Vele belangrijke wetten, o. a., die op het Hooger onderwijs, het tweede spoor wegnet kwamen in zijn tijd tot stand. Na zijne aftreding in 1877 werd hij benoemd tot lid van den Hoogen Raad. In 1887 kwam onder zijn bewind de Grondwetsher ziening tot stand, In 1888 benoemde hem de Koning tot lid van den Raad van State, nadat hij reeds twee jaren vroeger tot Minister van Staat was verheven. Van menige nationale Vereeniging was hij de leider en op elk gebied en inzonderheid als Minister gaf hij bewijzen van zijne uitne mende bekwaamheden en on vermoeiden werkkracht en ijver. Hij bereikte den leeftijd van tachtig jaar. Dat er, met het oog op de plannen der feestcommissie in de hof- en hoofdsteden, wordt aangedrongen op vroegtijdige beschik kingen, ligt voor de hand, zegt de Haag- sche briefschrijver van de rV. Gr. Crt. Men schijnt reeds nu zekerheid te hebben ver kregen omtrent den duur van het verblijf der Koninginnen te Amsterdam, dat een volle week zal zijn, daarna zal de intocht in den Haag plaats hebben en kort daarop zullen de Koningin en haar Moeder opnieuw al de provinciën des Rijks bezoeken. Van de komst der Oostersche Vorsten schijnt geen sprake meer te zijn. Het plan moet zijn om in Indië een vergadering van alle inlandsche Vorsten bijeen te roepen te Buitenzorg en daar, in een plechtige zit ting van den Raad van Indië, door de vasallen van H. M. in handen van den Gouverneur-Generaal den eed van trouw te doen afleggen. Groote feesten zouden daar mee natuurlijk gepaard gaan. Op uitnoodiging van het bestuur der „Zaanlandsche Handelsvereeniging," geves tigd te Zaandam, waren Donderdag een aantal kooplieden en neringdoenden in ’t hotel „de Jonge Prins" te Wormerveer bijeengekomen ter bespreking van, zooals de oproeping vermeldde, belangrijke handels- zaken. De voorzitter begon met het ont staan, doel en werken der vereeniging te schetsen, die voornamelijk wil werken in ’t belang van kleinere kooplieden en nering doenden om hen te beschermen tegen slechte betalers. Het is dikwijls onmogelijk kleine schulden te innen, daar de kosten van een deurwaarder of advocaat te hoog zijn. Hierin wil de vereeniging in de eerste plaats tegemoet komen. Zij wil met geringe kosten, 7 pCt der verschuldigde som, het geld voor hare leden machtig worden en uit de cijfers, welke het bestuur noemde, gelukt haar dit tot nu toe heel wel. Boven dien maakt het bestuur elke maand een lijst op met de namen der slechte betalers, die aan de leden wordt toegezonden. Het nut daarvan springt in ’t oog. Grooter nog wordt dit, als op de meeste plaatsen derge lijke vereenigingen tot stand komen en zich met elkaar in contact stellen. Elke ver eeniging wordt dan een informatiebureau, voor alle leden bereikbaar. Medegedeeld werd door den voorzitter op welke wijze de vereeniging werkt om het geld los te krjjgen, een advocaat heeft zich verbonden voorloopig tegen vergoeding der onkosten voor de vereeniging te werken. Het doel dezer bijeenkomst was, het streven der vereeniging beter bekend te maken, en nieuwe leden aan te winnen. Thans be draagt het ledental reeds ruim 400. Volgens mededeeling van De Kampioen zijn het rijtuig en de koetsier ontdekt, waar naar gezocht werd, naar aanleiding van het voorval op den Leidschen straatweg bij den Haag, toen eene dame op een rijwiel werd aangereden, zwaar gewond werd en aan wie noch de koetsier noch de palfrenier noch de heer die in het rjjtuig zat hulp wilde verleenen. Afgescheiden van de eventueele straf, hun op te leggen, is het te hopen, dat althans van den heer de naam bekend wordt gemaakte verzekert herhaaldelijk, dat hij het gewicht veel liever in het water had geworpen. 9. F. B. te Wommels verkeerde den 9 Sept, in staat van dronkenschap op den open baren weg. Eisch f 1 of 1 dag. 10 en 11. J. T. en F. T. van Leeuwar den zijn broeders doch zij handelden den 6 Sept, niet heel broederlijk, daar zij aan den Stadswal alhier aan het vechten raakten, ’t Schiedammer vocht speelde hierbij weer een rol en de politie, die aan het opstootje een einde maakte, bracht den eersten beklaagde naar het bureau, terwijl nummero twee het kort daarop ook verkorf en het lot zijns broeders gelijkelijk deelde, en ook de heer Ambtenaar heeft beiden een gelijk lot toe gedacht n. 1. elk f 3 of 2 dagen. 12. S. P. te Bolsward staat bekend bij de politie, en denkelijk ook bij zijne familie, vrienden en bekenden, als een lief hebber van een glaasje. Hij heeft dan ook meermalen voor zijne zwakneid terechtgestaan, en gelijk men weet, wordt, indien de veroordeelingen elkaar binnen ’t jaar opvolgen, steeds een zwaardere straf gegeven. N u heeft deze bekl. in dit opzicht reeds den top des bergs be klommen, en stond hem, indien hij weer we gens dronkenschap bekeurd werd, opnieuw het maximum van straf te wachten. Is sedert de laatste veroordeeling evenwel meer dan een jaar verloopen dan begint het weer van voren af, of beter gezegd, dan begint het weer in een schoon boekje. Dit laatste nu is het geval met dezen beklaagde. Hij heeft sedert zijn laatste veroordeeling wel meer malen op den rand des afgronds gezweefd, maar toch zijn tijd om als recidivist beschouwd te worden, is hij zonder ongelukken doorge worsteld. Hij kon het echter ook al niet veel langer maken want in de vorige maand werd hij op de Koemarkt door een agent aange troffen, in een toestand dat hij het weer te bont maakte. De heer Ambtenaar wil nu weder be ginnen met f 3 of 3 dagen. 13. H. U. te Arum had in zijn schilders werkplaats waar bij ook verf verkoopt, een 2 d.L., waarop het ijkmerk van het laatste jaar ontbrak. Eisch f 0,50 of 1 dag. 14. D. K. te Arum heeft sterken drank te koop en als die bij het glaasje wordt ver kocht, behoeft de verkooper zich om geen ijk te bekommeren. Al zijn ’t ook nog zulke „notendopjes," niemand heeft het recht van bekeuring. Deze bekl. heeft achter zijne woning nog een bergplaats voor petroleum en verkoopt daar bij de maat en nu had bij den 9 Sept, toen de veldwachter zulks eens kwam inspecteeren, daarbij een afgekeurde maat. Hiervoor wordt nu f 3 boete of 2 dagen tegen hem geëischt. 15. L. W. te Oosterend had den 16 Sept, bij zijn melk verkoop een liter zonder den ijk van het laatste jaar. Eisch f 0,50 of 1 dag. 16. S. S. te Rien had bij zijne slagerij een gewicht van 1 kilo, hetwelk ook het laatste jaar niet aan het ijkkantoor was ge presenteerd, en ook hier luidt de eisch f 0,50 of 1 dag. 17. J. V. te Oosterend is smid en werd bekeurd omdat hij een 2 H.G. had, dat voor dit jaar niet geijkt was. De vraag waartoe een smid met een gewicht noodig heeft, werd opgehelderd door den veldwachter die wist te vertellen, dat hij de spijkers bij het ge wicht verkoopt en ook de kachelpijpen wor den afgeleverd bij het gewicht. Eisch f 0,50 of 1 dag. 18. 8. V. te IJtens had den 15 Sept, in zijn kruidenierswinkel een D.G. waarop het vereischte goedkeuringsmerk ontbrak. Ook hier luidt de eisch f 0,50 of 1 dag, evenals bij 19. T. T. te Workum, die een ijzeren Kilogram in zijn winkel had, hetwelk onge ijkt was. Van al de in beslag genomen gewichten en maten werd bij den eisch van de geldboete of hechtenis verbeurdverklaring gevraagd. 20. T. 8. te Bolsward had achter hare woning een verzameling van mest en zulks is bij art. 34 der politieverordening in de stad verboden. Beklaagde had aan den agent, die haar deswege bekeurde, verklaard, dat zij die mest niet kwijt kon worden en boven dien, dat een der heeren Wethouders haar verlof had gegeven op een afgelegen hoekje van haar erf, die mest dan maar op te sta pelen. Bij onderzoek was hem gebleken, dat dit laatste geheel verzonnen was, en heden wordt dan ook f 2 boete of 2 dagen hech tenis tegen haar geëischt. Ten slotte kwamen heden nog 3 leden van de natte gemeente op het appèl. 21. J. v. d. M. te Cubaard was den 29 Sept, te Wommels in abnormalen toestand waarvoor nu f 1 of 1 dag wordt gevraagd. Bolswardsche Courant 5 T I H fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1