NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD £N wonsebaoeeb No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Mr. J. Heemskerk Azn. DONDERDAG 21 OCTOBER. BINNENLAND. Müller’sche Accoord Cithers VOOR Ter bevordering van huismuziek. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het is ons een aangename plicht, onze lezers in vooruitzicht op de komende lange winteravonden op een onderhoudend tijd- verdrijf attent te mogen maken. Dit tijdverdrijf is zoo oud als het hui selijk leven, het is de huismuziek, maar het muziekinstrument, dat wij aanbevelen, is nog jong, namelijk de „Accoord Cither. Tot billijken prijs verkrijgbaar, gemakke lijk te hanteeren en als ’t ware spelende te leeren, heelt de Accoord Cither van lieverlede een terrein veroverd en een ver breiding gevonden, dat een tal fabrieken ij veng concurreert, om aan de steeds stijgende vraag te voldoen en het instrument voort durend te verbeteren. Bij deskundigen bestaat echter geen twijfel, dat de zooge naamde alle anderen in soliditeit der constructie en melodieuzen toon verre overtreft. De Müller'sche Accoord Cithers zijn voor radig en verkrijgbaar in de meeste muziek winkels en het door de Firma J. T. Muller, Dresden-iStriesen gepubliceerd keurig boekje over Accoord Cithers wordt op aanvraag aan een ieder gratis en franco toegezonden. Sneek, 19 Oct. In de raadszitting van heden avond werd onze hooggeachte bur gervader door den wethouder Fennema, wegens zijne herbenoeming tot burgemees ter, in een plechtige toespraak hartelijk ge feliciteerd. Van Gedeputeerden werd een schrijven gelezen, waarin de aankoop onzer scheeps helling is aangehouden. Door den heer B. Selhorst, leeraar in geschiedenis en aardrijksk. aan de H. B. 8. werd tegen 1 Jan. 1898 eervol ontslag gevraagd, met toekenning van pensioen. Over oie laatste kwestie hoopt de raad in een volgende vergadering te dehbereeren. Een verzoek van bewoners langs de Wip, om deze te dempen, gaf bitter weinig. Na een breede discussie vereenigde de raad zich met algemeene stemmen met ’t voor stel van B. en W., om bedoeld vaarwater maar eens flink uit te baggeren. Duidelijk zie ik nu weer dat kleine, nietige figuurtje achter de groene ministerstafel staan, zooals hij was bij zijn laatste ministerschap, het gewichtige van de grondwetsherziening. Het smalle lichaampje gestoken in een la- lakensch jasje, ouderwetsch model, dat bij de knoopen wat trok. De kin gedoken in een satijnen stropdas, waar aan weerskanten de lange punten van het boord (mode 1840 z.g. vadermoorders) uitstaken. Maar dat hoofd, dat merkwaardige, typi sche hoofdjeHet scheen vast op de kleine, teere schouders geschroefd. Boog het naar beneden, dan werd het lijf in tweeën ge vouwen. Van Heemskerk’s hoofd ziet men, zich de verschijning van dezen staatsman weer voor den geest brengend, ’t eerst het voor hoofd. Dit was niet zoozeer breed-gewelfd, als van den forschen denker, maar lang, hoog, alsof het gezicht ietwat naar beneden was gezakt. En op den schedel kroesden, sprongen, zwierden allerlei grijsachtige haren, nog weelderig, niet bepaald verward en toch ook niet gelijkmatig saamgehoudeneen dofgrijze kuif, een bundel haar, die zich naar beneden voortzette in de magere, bescheiden bakkebaardjes, omlijstend het gezichtje. En dat gelaat zelf. Wat er u het meest en het diepst van bij bleef, dat waren die heldere, schrandere, vriendelijke, eerlijke, blauwe oogen. Het wat nietige, wat trip- pelige en peuterige van de uiterlijke ver schijning werd geheel veranderd door den glans, den gloed, het leven, den geest van die blauwe oogen. Het was een genot er in te kijken. Zij pasten bij de eigenaardige kuiltjes, die men in de frisch blozende wan gen vond. Want ze konden guitig zien, schert send, oolijk, prettig. Zij waren niet streng, niet statig, niet imponeerend, maar tintelend van onverwoeste jeugd, van denkvermogen, van levendigheid. En het waren van die rustige eerlijke oogen, als ze niet werden dichtgeknepen om de hevige bijziendheid te hulp te komen. Het was een klein, fijn gevormd, schier subtiel geteekend gezicht, dat van wijlen Heemskerk. Er waren geen forsche, breede lijnen in. Het was eigenlijk ook een spiegel van den mensch Heemskerk. Hij was niet wat men een mooi spreker noemt. Zoo stond het kleine mannetje aan de groene tafel, en in zijn rechterhand hield hij een lang stuk papier. De wat schorre, wat brommerige, wat binnensmondsche en zelfs weleens murmelende stem, telkens aan gezet door kleine zuchtjes en keelschrapink- jes, klonk verre van schoon. Om de andere zinsnede werd het papier gebracht tot op een millimeter afstand van den neus, de oogen werden dichtgewrongen en de spreker zei de allerlaatste woorden van zijn laatste phrase nog terwijl het papier reeds op weg was naar den neus. Dat is niet de houding, niet de spreek trant van den man, die ooit een populair redenaar kon worden. Dat is niet de spreker, die in geniale, groote lijnen den toestand van het oogenblik aangeeft met het ruw- schematische en bedwehnend-stoutmoedige van een virtuoos als Pierson. Het is de nijvere, knappe, onverdroten debater, voet bij stuk houdend, de stof uitpluizend, lang zaam overredend, zijn argumenten rangschik kend met veel tact en ze voordragend in handige volgorde. Dor was mr. Heemskerk daarom niet, voor hen die goed luisterden. Hij had een groot „vis comica44, overhellend naar het plat-boertige van de oud-Hollandsche manier. Hij was belezen als een Jacob van Lennep en wist, evenals deze laatste, passende uien in een grappig verband te herinneren, komi sche citaten te doen, op een oogenblik dat niemand er op verdacht was. Dan hoorde men plotseling geschater opdaveren, op twee, drie plekken in de Kamer, en de anderen lachten dadelijk mee, van den weeromstuit of wijl ze niet weten wilden, dat ze ’t niet hadden begrepen... En de spreker zelf had dadelijk, bliksemsnel, het. papier weer vlak tegen zijn neusje geduwd en keek weer met de dichtgeknepen oogjes naar zijn aanteeke- ningen, net zoo lang totdat het lachen heele- maal weggestorven was. Dan rekte hij het lichaampje eens uit een beweging, die Heemskerk onder het spreken telkens maakte en ging hij weer rus tig verder. Hij stond steeds in dezelfde houding op dezelfde plaats, schier roerloos, met uit zondering van het hoofd en den rechterarm. Overigens was hij in al zijn doen schutterig, met nerveus-snel-kleine beweginkjes in alles loopend met kleine trippelpasjes, den rotting twintigmaal in de minuut latende tikken op de straatsteenen. Een toonbeeld van eenvoud in zjjn voor- Het jachtveld in den omtrek van Tiel is tamelijk goed voorzien. Patrijzen zijn in de laatste jaren niet zooveel gezien als thans. Hazen zijn er minder, maar toch gelukte het in de vorige week aan twee jagers 32 stuks hazen op één dag te schieten. De verkiezing te Sneek heeft aanlei ding gegeven tot velerlei aanmerkingen op de voorschriften, betreffende de invulling der stem kaarten en het verschil van beoor- deehng door de verschillende stem bureaux. De Standaard daarover melding makende, zegt o. a. Maar nu rest toch de vraag, of het niet gewenscht zou zijn, dat de wet in dien zin worde gewijzigd, dat de kiezers van ver schillende richting, als controleurs, konden aangewezen worden om bij de opening der briefjes tegenwoordig te zijn en na te gaan of dezen te recht of ten onrechte geldig zijn verklaard en aan den bedoelden per soon zijn toegekend. Bij het verschil van gevoelen, dat er zelfs heeft bestaan over de vraag of een stipje goed of niet goed zwart was; of de be doelde persoon duidelijk is aangewezen; met de feiten, in het district Sneek voor gekomen, voor oogen, is een dergelijke controle, onzes inziens, dubbel noodig. Uit Den Haag wordt aan de Tele graaf geschreven In alle boekwinkels heb ik gevraagd naar het portret van Wiebe Cnossen, den Ulster, die met stoere friezigheid gedacht heeft „als ik niet mee mag stemmen, smiet ik jullie de heele boel in de war44, tenzij een ander ’t voor hem heeft gedacht, wat op hetzelfde neer komt. En in de jongste Wereldkroniek staat Wiebe’s beeltenis ook niet. Vier Sarah’s zijn er in, vier van Sarah die we allemaal kennen en niet één van Wiebe, ’t Ergste is, dat de boekver- koopers, bij wie ik zijn portret te koop vroeg, veinsden den naam niet te kennen. Ik hoop tenminste, dat ze ’t veinsden om er maar af te zijn, want welke kiezer weet niet, wie Wiebe is, Wiebe Cnossen, die den heer van Gilse belaagt en oorzaak is geweest van het bestendigen van den ar beid eener geloofsbrieven-commissie, die door het Wiebe-geval aan den arbeid ge komen, verworden is tot een schrabjes- krabjes-vlekjes-commissie. Zij heet druk aan het werk te zijn, deze commissie in een der sectie-Kamers van het gebouw der Tweede Kamer, met de stembiljetten-anatomie. Men zegt dat zij wordt bijgestaan door een chemicus, die te onderzoeken heeft of de schrapjes, krabjes, vlekjes, van de kiezers, de stemopnemers of de Kamerleden, die in de biljetten doende zijn geweest, afkomstig zijn. De chemicus schijnt daartoe een middel te hebben gevonden. Eetvlekjes bv. houdt hij stellig voor niet door kiezers veroorzaakt, ’t Kan een waardig rapport worden. Blijft de conclusie zooals die nu is, nl. invalidatie, omdat Wiebe niet mee heeft gestemd, dan acht ik een nieuwe verkiezing onnoodig. Dan vrage men eenvoudig aan Wiebe plechtig„op wien zoudt gij hebben ge stemd, indien gij gestemd haddet44dan stemt hij, in het geheim natuurlijk, met een billet-vierge’1 en wat hij dan zegt, dat gebeurt. Als ’t dan zoo mocht geschieden, of op een andere manier ik ben ook voor een nieuwe verkiezing te vinden dat de heer Heemskerk de uitverkorene wordt van Sneek en deszelfs Ommelanden, dan is ’t jammer dat Sophocles dood is, want dan dient te worden geschreven een vijf bedrijvige tragedie, waarin ’t wee, wee, wee klinkt van den na jaren strijdens om toegang tot een regeeringscollege eindelijk gekozen can- didaat, die er wordt uitgezet voor dat hij er recht in ie, en bij de kameropening reeds verscheen in den goudbestikten rok, degen op zijde, steek in de hand. Voor zulke ge vallen dienen tragedies. Dennery zou er een melodrama uit halen met Wiebe als verraaier44. Overigens is er ditmaal geen Haagsch nieuws. Niettegenstaande het verzet der hei- werkers te Amsterdam, gaan de patroons voort met zelven de palen te heien aan de werken, die onderhanden zijn. Zaterdagoch tend om 4 uur, toen de patroons de machine aan het werk in de Langestraat hadden aangemaakt, werd het vuur door de werk lieden uitgedoofd. Op verzoek kwam toen versterking van politie, waarop de patroons aan het heien gingen. Om half twaalf waren de acht palen, die nog moesten worden ge slagen, alle geheid, terwjjl ’s middags de stelling werd gestreken en de machine op straat gezet. Aan beide kanten was de Langestraat door politie afgezet. De aanvraag om concessie voor een te- lefoongeleiding in onze gemeente door de Bell. Telefoonmaatschappij, werd verwezen naar de K. v. K. en F. om advies in deze. Tot ambtenaar van den Burgerl. Stand werd herbenoemd mr. 1). Alma. Gaasterland, 18 Oct. Met de lijster- vangst in onze gemeente is ’t in ’t laatst der vorige week naar wensch gegaan. Ver scheidene honderden zijn gevangen en ver zonden. Thans is er niet veel wild. De vangers uit Oudemirdum ontvingen voor eene bezending 16 cent per stuk. Voorde houtsnippen, waarvoor de poeliers f 1,70 be talen, ontvingen ze f3,00 per stuk. Sondel, 18 Oct. In den nacht van Zondag op Maandag 1.1. is hier een stout stuk uitgehaald, een daad, waarvan men voor tal van jaren nog al eens hoorde, maar waarover thans niet meer gedacht wordt. Bij den landbouwer S. is een mest wagen die op de hieminge stond, uit el kander genomen en door de daders deel voor deel naar de nok van het dak ge bracht en daar netjes in elkander gezet. Ook omdat het dak nog al beschadigd is, heeft de eigenaar van een en ander aan gifte gedaan. Buitenpost, 18 Oct. Als een staaltje van onze löde-eeuwsche ontwikkeling kan zeker dienen het volgende, alhier voorge vallen bij de loting voor de Nationale Mi litie voor de gemeente Achtkarspelen. Vraag: Hoe heet je vader? AntwoordJan. Hoe meer Geen antwoord. Je moeder Boukje. Hoe meer Geen antwoord. Maar ze heeft dan toch zeker ook nog een anderen naam dan Boukje AntwoordHja sizze ek wol tsjin hjar fen Baeye. Hepk. Adv.bl. Workum. De dag van 15 October mocht door den heer Lapidoth, hoofd der school voor M. U. L. O., bijzonder opwek kend worden gevierd. Oud-leerlingen, waar onder zelfs buitenlanders, hadden zich ver- eenigd om de herdenking van het 40-jarig jubilé van hun onderwijzer eens recht fees telijk te maken. Met een album, bevattende de namen der deelnemers, werden hem fraaie geschenken aangeboden. Ook de tegenwoordige leerlingen verras ten hun leermeester met een keurig aan denken aan dezen dag. Tal van vrienden, ook uit andere plaat sen overgekomen, brachten den waardigen jubilaris hun gelukwensch en hulde. Warns, 18 Oct. Een jonge visscher alhier, bergde de gevangen paling in eene zorgvuldig gesloten kaar. Goed geborgen bleek ze daar niet te zijn, want de vorige week deed de eigenaar de onaangename ontdekking, dat ze gestolen waren. Weini ge weken geleden had alhier eenzelfde geval plaats. Oudemirdum, 18 Oct. Als eene bij zonderheid kan worden gemeld, dat alle 5 zoons van de Wed. Roelevink alhier bij verschillende lotingen voor de Nationale Militie een vrij nummer hebben getrokken. Wat de bijzonderheid verhoogt is dat ach tereenvolgens werden getrokken40, 40, 44, 44 en 68. Aan den Zuidwal in den Haag sprong Zaterdagmiddag een loteling in ’t water, uit verdriet omdat hij een dienstplichtig nommer had getrokken. Zijn kameraad, die hem wilde reuden, slaagde daarin niet, daar hij hevig tegenspartelde. Door twee politie agenten en een schipper werden de beide vrienden met moeite op het droge gebracht. In de verschillende Haagsche cou ranten en eenige andere wordt vermeld, dat eene juffrouw in den Haag, die een lijkstoet zag voorbijtrekken, zóó aangedaan werd, dat zij een toeval kreeg en in een hotel werd binnengebracht. ’t Is aandoénlijkals ’t maar niet aan- stekelijk is. In alle steden van ons land trekken dagelijks tal van Ijjkstaties door de stratenals ze iedereen zoo aandeden, zouden er geen hotels genoeg zijn om ze allen op te nemen. Te Haarlem sloegen de paarden voor een rijtuig, waarin mevrouw Visser van Hazerswoude en de heer van Merlen, bei den van Heemstede, gezeten waren, in de Wiihelminastraat op hol, door een achter hen aankomend voertuig. De paarden kwa men in de voorkamer van een huis over de Raambrug tot stand, waardoor beiden gelegenheid hadden om ongedeerd uit het rijtuig te springen. komen, zijn manieren, zijn spreken, zijn houding. Norsch misschien nu en dan, rad-afbijtend wat hem verveelde, met de nijdige haastigheid van iemand, die zoo veel aan ’t hoofd heeft. Maar nooit hoog, nooit plechtig, nooit pedant. Heemskerk hield van regeeren en voelde zich aan de groene tafel recht op zijn ge mak. Maar ’t was geen botte, hinderlijke baasspelerij, verre van dien. Het was een groot, hartstochtelijk verlangen naar veel bezigheid, naar nuttig-zyn, naar diensten bewijzen, naar alles bedistelen zooals hij ’t goed, nuttig vond voor zijn vaderland. De hooge aspiratie van den nobelen patriot en tegelijk toch ook de onverzadelijke bedil zucht van de wakkere huismoeder, wie werken lust en leven is. Regeeren was Heems kerk een tweede natuur geworden, een soort van behoefte, niet uit eerzucht aller eerst, maar uit onverzadelijken ijver. Het werken zelf was hem een innig genot. Iets van den boekhouder, die het liefst op zijn kruk zit, aan het hoofd van den staf be dienden, het liefst alles zelf doet, tot laat in den nacht, omdat geen ander ’ttoch zóó precies kan, en bij ’t met leede oogen aan anderen overlaat. Een heel apart soort van „ambitie14, gevolg ook van rechtmatig bewustzijn van eigen kracht en talent, iets, waar geen juist woord voor is te vinden, dat men meer gevoelen kan dan omschrijven. Zóó was mr. J. Heemskerk Azn. Aan gewezen om den boei in evenwicht te houden, waar geen ander weg zou hebben gevonden te midden van de stroomingen om hem heen. Maar met reusachtige werkkracht, verbazende kennis, onverdroten ijver, vol innige en op rechte liefde voor de belangen, waarvoor hij opkwam of die hij te dienen had. Die Neder land in moeielijke oogenblikken de gewich tigste diensten heeft bewezen. Niet een stuurman, die met reuzenhand het roer zal grijpen en verder dan an deren in de toekomst vooruitziend het schip van staat op nieuwen weg zal dwingen. Neen, geen Thorbecke misschien. Maar de schrandere, trouwe loods, van wiens diensten vaak het behoud van schip en volk afhingen, op wien te bouwen viel als op een rots en die daarom behoort tot de mannen van beteekenis, die een stand beeld dubbel en dwars hebben verdiend Amst. Crt. (i Bolswardsclie Courant -- www wv 1 1 --'✓'✓SZ- sz-xz-vszs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1