NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABO EH WONSERADEEL Overvloedig werk. i j 1 I ff No. 92. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. KJ DONDERDAG 18 NOVEMBER. BINNENLAND. <8 w 'I L5 iJ VOOB 'diMm f ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. i* I Ijlst. Omtrent de beroemde ongeluks- kiezer Wiebe Cnossen wordt vermeld, dat hij ongeveer drie weken geleden, bij eene gemeenteraadsverkiezing, ’s morgens uit gaande, zijn stemkaart bij een der kennis sen bezorgde in de stad, om bij zijn terug komst te zullen stemmen. Het ongeluk nu wilde dat de vriend, waar hij zijn kaart bezorgd had, niet thuis was, zoodat hij de deur gesloten vindende, maar besloot ook ditmaal niet te stemmen. Zie hier de uit slag van die verkiezing Viersen, lib. cand. 79. Nauta, ger. cand. 79. Herstemming: Viersen 7 stemmen meer dan Nauta. Friso. •IL Niet eetbaar. De heer T., een acht baar wethouder van de gemeente R., die zijn gemeente bij menschenheugenis niet heeft verlaten, moest, zoo verhaalt het Centrum, onlangs voor een belangrijke financieele zaak met eenige leden eener bank naar Amsterdam. Zaken afgedaan, kwam het pleizier. Rijksmuseum, Panorama, Artis, Panop ticum, daarna bitteren bij Kras, bij Pool in Suisse, nog een glaasje in een Bodega en toen aan het diner in het gerenommeerde ****hotel. T. keek zijn oogen uit. Het schitterend servies, het sneeuwwitte tafeldek, het zil veren pièce de milieu en de soep, de exquise visch, de croquetjes, de vleezen, wild, ge vogelte, de verdere schotels, pudding, vruch ten, dessert het was hem of hij bij den Shah van Perzië aan tafel zatzoo mooi, maar zoo vreemd 1 Naast hem zat een Engelschman, tegen over hem een Franschman. Het diner, zelfs het dessert was zoo goed als afgeloopen en zijn buurman, de Engelschman, reikte hem een kokertje over, dat hij eenige minuten vroeger al van den Franschman met een beleefde buiging ontvangen had, een koker tje met pennetjessierlijke tandenstokertjes. Dank oe. Please, sir Nee dank oe, sprak de eerzame R.sche wethouder, ik heb toe net al twee van die dinger op, mar ze zên zoo verdikkemes taai, dè ze me nog in de weg zitten, dank oe wel Opmerkelijk is het, zegt de Haagsche correspondent van de N. Gr. Crt., dat, bij al de concurrentie van schouwburgen en opera’s, de ’s-Gravenhaagsche Schouwburg- maatschappij, die niet „speelt44 nog de beste zaken maakt en dit jaar voor het eerst 2 pCt. dividend aan dé aandeelhouders uitkeert. Laat ik u dit raadsel oplossen. Deze maatschappij, die indertijd werd op gericht met ’t doel om den schouwburg van de stad over te nemen en te exploiteeren, kocht het aangrenzende huis en bezit dat nog dat huis is zóó voordeelig aan den Russischen gezant verhuurd, dat uit de opbrengst 2pCt. dividend kan worden uit gekeerd. Van den wethouder K. B. te Gene- muiden zijn 11 schapen verdronken. Men vermoedt, dat ze door een hond in de sloot zijn gejaagd. De heer B. heeft er 11 huis houdens gelukkig mee gemaakt. Tegen twee jongens te Oud-Beier- land is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij steenen gelegd hadden op de tramrails, terwijl deze door de locomotief bereden werden. Wegens het blijven heerschen der be- emettelijke keelziekte (diphteritis) is de bij zondere meisjesschool te Koewacht voor de derde maal gesloten. Het onderwijs wordt thans in de R.-K. kerk gegeven. Als eene zeldzaamheid vermelden wij dat bij den heer W. H. van Bilderbeek te Dordrecht te zien is eene open volière met parkieten, waarvan de broedhokjes gevuld zijn met pas uitgebroede jongen, 27 stuks, of kortelings gelegde eitjes. In deze volière wordt nooit gestookt, doch zij is tegen tocht beschut. De verordening op het sluiten van café’s, restaurants enz. te Roermond is nau welijks één dag in werking getreden, of Zondag jl. werden niet minder dan ruim dertig processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding dier verordening. Men ziet den afloop hiervan met belangstelling tegemoet. Door de politie te Amersfoort is in arrest genomen een 18-jarige dienstbode, die ten nadeele hater meesteres een bank biljet van f 40.— heeft ontvreemd. De ongelukkige heeft een volledige be kentenis afgelegd, waaruit bleek, dat zij het gestolen geld aan wendde om daarvan allerlei opschik te koopen. Een jeugdige zwerver. Te Dordrecht is door de politie op straat zwervende aan getroffen een jongen, oud 15 jaar, afkomstig uit de gemeente Hontenisse. Volgens zjjn zeggen was hij door zijn vader de wereld ingezonden om te trachten werk te vinden. De jeugdige zwerver is door de politie naar werklust bestaandan moet de nationale tijd niet langer verpraat, maar moet er gehandeld wordendan moetde theoretische en de partij-politiek aan een kant worden gezet en moet de practijk daarover zegevieren dan moet getracht worden de volkswenschen te verstaan en te toetsen, de volksbelangen te leeren kennen om ze met vrucht te kun nen bevorderen, iets waarvoor de zuinigheid wijken moet, juist omdat die bevordering vruchten kan en zal afwerpen, en in alge- meenen zin, en voor den Staat zelf. Aan aanleiding om het een en ander te bevorderen, om daaraan althans zijne krach ten te wijden, ontbreekt het niet. Men neme slechts kennis van het afdeelingsonderzoek der begrooting voor het Departement van Justitie voor 1898. Daaruit blijkt, dat er op het gebied van Justitie vrijwat zou vallen te verbeteren en aan te vullen. Zoo lezen we: in de meeste afdeelingen gingen stemmen op om aan te dringen op algeheele herziening of op ver betering van verschillende gedeelten van het wetboek van strafvordering. Ongetwijfeld is het samenstellen van zulk een wetboek een moeilijke zaak, waarmee het niemand naar den zin is temaken. Het is er mee als met de regeling van een ge meentelijken hoofdelijken omslag. A en B wijzen op verschillende fouten, en aan hen wordt eene herziening opgedragen. En als zij hun werk hebben voltooid, blijkt het, dat gebreken zijn verplaatst, maar niet weg genomen. Wij houden ’t er voor, dat het met eene herziening van strafvordering veel zou blijken wat daarop geleek. Toch zou aanvulling in enkele opzichten als gewenscht kunnen worden beschouwd, b.v. het opleggen van straf en de wijze van straffen van jeugdige misdadigers. Als men ’t er over eens kon worden, zou daarin zeker nog wel wat zijn te verbeteren. In de Kamer-afdeeling zijn ook weder, misschien voor meer dan de honderdste maal, stemmen opgegaan om vernieuwing van de fatale jacht- en visscherijwet aan te bevelen. De democratische strooming die door het land gaat, is echter nog niet ki ach tig genoeg om de aristocratische jachtwet op zijde te dringen. Gevraagd werd, of de minister voorne mens is een wetsontwerp in te dienen tot het tegengaan van vervalsching van levens middelen. Een recht practisch belang, voor jaren en jareu reeds gewenscht te zien be hartigen. Wie weet of, indien zulk een wet met de noodige strafbepalingen werd toe gepast op het meel dat ons uit Amerika wordt toegevoerd, dit niet tot vele boeten of verbeurdverklaringen leiden zou. Misschien zijn wij op dat punt wel wat al te toegefe lijk, of... is het lakschheid? Neen zegt daar iemand, maar de Kamer deed steeds te veel aan de hoogere politiek en het zich oefenen in de welsprekendheid, om aan zaken van overwegend practisch belang te kunnen denken; het zijn dan ook slechts burger lijke en boerenbelangen, en grooten en ge leerden is ’t niet gegeven en daarom kan van hen niet gevorderd worden, dat zij er meer bepaald hun aandacht aan zullen wijden. Bij justitie zijn door de Kamer geen op merkingen, die den landbouw betreffen gemaaktzij behooren dan ook meer bij Binnenlandsche Zaken alleen werd herhaald de aandrang tot verscherping der boter wet. Mede werd wijziging verlangd omtrent den afkoop van tienden. Het is zeker, dat niet alles wat der Re- geering onder het oog wordt gebracht, van direct belang ishet is tevens waar, dat wat door den een wordt gewenscht, door den ander van minder belang wordt geacht, maar dat, als men de Kamerverslagen met oordeel leest, men overtuigd wordt dat er veel, zeer veel is, dat op afdoening wacht. In de Afdeelingen der Tweede Kamer werd dan ook van gedachten gewisseld omtrent de wijze waarop het best tot her ziening van onze wetboeken ware te geraken. Nijemirdlim, 15 Nov. In den afge loopen nacht zijn bij onderscheidene per sonen alhier erge baldadigheden gepleegd. Bij den een werden ruiten ingeslagen, bij anderen een hek vernield, verder een wagen in een sloot gereden enz. Men brengt deze feiten in verband met een „koffiepartijtje44, waar natuurlijk ook het noodige aan Bachus werd geofferd. Het zal de politie nu niet moeilijk vallen de daders op te sporen. Fr. Zuidwesthoek, 15 Nov. De lang durige droge periode van dezen herfst ouden van dagen weten zich geen tweede voorbeeld te herinneren begint hier en daar ongerief te veroorzaken. Vele bakken en putten beginnen den bodem te laten zien, juist in een tjjd, waarin ze gewoonlijk tot den rand gevuld zijn. Zelfs beginnen sommige boeren er over te klagen dat de pompen, waaruit het gestalde vee gedrenkt wordt, het werk dreigen te staken. Alge meen wordt daarom met verlangen naar regen uitgezien. Sneek, 16 Nov. In de politiewereld kwam hier deze week weer wat leven. Gisteren werd naar ’t bureau gepracti- seerd een welgekleed heer uit Leeuwarden, een zekere J. v. d. II., van beroep bakker, die onder een valschen naam eenige heeren hier van een sommetje geld heeft afgeholpen. Bij den manufacturier B. kreeg hij zonder betaling een overjas los, een armen poelier zette hij een dikken haas af en last not least een logeergast ontstal hij in zijn logement een rijksdaalder. Onder behoorlijk geleide werd ’t gevaar lijk sujet heden naar Leeuwarden getrans porteerd. En wijders hebben een paar ouwe be kenden der Justitie hier heden nacht van de stoomboot „Nijverheid*4 12 flesschen bes senwijn gestolen. ’t Zijn een paar drinkebroers en wel J. V., bijgen. J. v. D. en R. d. V., bijgen. SI. R. Grouw, 15 Nov. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij den landbouwer Jan Hemminga op Sieteburen onder behoor van dit dorp, uit een koppel schapen in het land achter zijn huis, twee van de beste melkschapen geslacht. Het vleesch werd meegenomen, huid en ingewanden lieten de tot heden onbekende daders in het land liggen. De politie doet onderzoek. Opsterland, 15 Nov. Naar ons wordt medegedeeld is de invoering van electrisch licht te Gorredijk reeds zoo goed als zeker. Van de zijde der burgerij aldaar is reeds zooveel toezegging gedaan, dat, buiten de straatverlichting, de Maatschappij „Phaëton44 te Nijmegen reeds genegen is de noodige toebereidselen te nemen. Ook te Beetsterzwaag is een kijkje ge nomen en reeds een teekening van den platten grond toegezonden, zoodat hoogst waarschijnlijk mettertijd ook voor dat dorp aanzoek zal worden gedaan. Langezwaag, 14 Nov. Onder behoor van ons dorp, tevens voor de omliggende streken, is een veefonds opgericht voor ou derlingen steun bij sterfte van runderen. Het voornemen bestaat om met zoo weinig mogelijk administratiekosten het fonds te beheeren, welke kosten bij enkele andere fondsen van dien aard zjjn, dat zij menig een afschrikken deelhebber van een fonds te worden. Er hebben zich reeds p.m. 100 veehouders laten inschrijven. Heerenveen, 13 Nov. De groote vee markten hebben weer afgedaande aan voer was heden maar gering. De koopers waren grager. Men betaalde hooger prijzen, vooral voor vee „der whet onder sit“ (melke koeien), doch ook naar kalvekoeien en pin ken was meer vraag. Lemmer, 15 Nov. In het geheel zijn alhier deze week aangevoerd 18000 K. G. spiering, waarvoor f 6 de 100 K. G. werd besomd700 K.G. bot, waarvoor f 13 de 100 K.G., werd betaald en in het geheel slechts 10 tal haring, opbrengende f 6 het tal. JELepk. Adv. BI. St. Anna-Farochie, 14 Nov. Tus- schen de burgerij en de melktappers dreigt opnieuw een melkoorlog uit te breken. Toen het vorige jaar laatstgenoemden wat vroe ger dan gewoonlijk, den melkprjjs met het oog op den winter van 5 cts. tot 6 cts. den liter verhoogden, kwam daartegen een deel der burgerij in verzet en werden de tappers genoodzaakt den ganschen winter den melk prijs op 5 cts. te houden. Bij advertentie hebben ze thans bekend gemaakt, dat te beginnen met morgen, de melkprjjs 6 cts. zal bedragen. Namens velen, van oordeel, dat 5 cts. voldoende is, heeft echter gisteren avond de dorpsomroeper de burgerij ver zocht voor dien prijs geene melk aan te nemen* het ouderlijke huis teruggebracht. Door den Raad van Zutphen is de prijs van het gas voor 1898 bepaald op 5 cent per M3; en voor muntgasmeters op 6 cent. Maandagavond werd bij aankomst te Rozendaal door een reiziger in trein 39, AmsterdamParijs zijn portefeuille met geldswaarde gemistmen vermoedt, dat hem deze is ontrold. Oumiddelljjk werd een on derzoek ingesteld door de marechaussee^ Overvloed van werk, ei, wij leven in een tijd dat men daarnaar allicht zou luisteren en de vraag hoorenwaar is dat, wat werk is het En het antwoord er op kan niet anders dan een teleurstellend zijn. Want die overvloed van werk bestaat aan de Minis- terieele werkplaatsen. Wanneer men nagaat wat door de Tweede Kamerleden alzoo ver langd en gewenscht wordt, dan moet de achterstand groot zijn. En toch ligt de oor zaak daarvan niet altijd bij het Ministerie ot zijne dienaars of zijn personeel. Neen, de Tweede Kamer, hare wijze van werken en hare overwelbespraaktheid was menigmaal oorzaak, dat weinig op wetgevend gebied tot stand kwam. Menigmaal reeds is het ge zegd en herhaald, dat de politieke debatters de ergste remmers zijn, waarom verlangd werd naar nieuw bloed in de kamer, in de hoop, dat de politiek voor practische werk zaamheden en practisch handelen plaats zou maken. Er zijn stumperachtige menschen, die met hun werk altijd ten achteren zijnmen zegt van hen dat zij, och ja, wel willen, dat zij eigenlijk wel goede brave menschen zijn, maar dat zij er niet door kunnen komen. Let men nu eens op het aanzienlijk getal wetsontwerpen dat een aftredend Ministerie doorgaande nalaat, zonder dat die in behan deling zijn gekomen, dan komen wij tot de conclusie, dat de Tweede Kamer niet door haar werk komen kan. Voor een deel hebben wij dit vrij zeker aan de talrijke politieke redevoeringen die worden uitgesproken, te wijten. Het schijnt daarom wel eenigszins vreemd, dat een aanzienlijk gedeelte van het publiek de meening is toegedaan, dat men een be kwaam redenaar of debatter behoort te zijn om een plaats in de Tweede Kamer te kun nen worden waardig gekeurd. Dat schijnt vreemd, zeiden we, maar het is zoo vreemd niet, als het schijnt. Dat deel van het publiek toch, neemt geen kennis van de werkzaamheden en de wijze van werken van de Tweede Kamer, dan alleen van wat het openbaar debat betreft, zoodat het dit allicht als hoofdzaak beschouwt. Toch is het in vele gevallen slechts bijzaak en wordt slechts een weerklank geleverd op hetgeen door den spreker of iemand anders in de afdeelingen is aangevoerd. De zwakke zijde van zijn kiezerspubliek kennende, zal ’t dik wijls zijn voorgekomen dat met het oog op hen dat is ter wille van hen en indirect ook van zichzelf het woord in ’t openbaar werd gevoerd. De voorbeelden zijn niet zoo zeldzaam, dat afgevaardigden die aan ’t openbaar debat zelden of in het geheel geen deelnamen, onder de meest invloedrijken behoorden. De binnenlandsche staatkunde toch bestaat voor een groot gedeelte in het bevorderen van de algemeene practische volksbelangen en hij, die de toestanden en die belangen kent en voor hare bevordering een open oog en een warm hart heeft, zal wel tot de beste volksafgevaardigden behooren. Maar hij ook zal zich niet zelden ergeren aan of lachen om menige politieke schermutseling in het openbaar debat, waarmee de tijd wel eens en zeer terecht nationale tijd ge noemd erbarmelijk wordt verbeuzeld. Een man van den genoemden stempel zal, hetzij in den omgang met zijn medeleden, hetzij in de afdeelingen, gelegenheid genoeg vinden om aangaande een volksbelang te overtuigen, terwijl hij tevens vatbaar kan worden geacht, om door anderen overtuigd te worden, indien het belangen geldt, waar van hem de juiste kennis ontbreekt. Men versta ons echter niet verkeerdwij achten welsprekendheid een schoone gave, een gave echter, die licht wordt misbruikt, welk misbruik komt voor rekening van hem die ze bezit, en daarom zou men ons ver keerd begrijpen, indien men onderstelde, dat de bezitter van die schoone gave juist daar om minder geschikt zijn zou voor volksafge- vaardigdeneen, wij wenschen alleen op de verkeerde meening te wjjzen, dat iemand, die gave niet bezittende, juist daarom voor die waardigheid minder geschikt zijn zou. De algemeene toestanden kunnen zelden lang dezelfde blijvenzij zijn dan ook ver anderd, maar de denkbeelden veranderden nog meer. Menig voormalig politiek conser vatief personaadje zou zich omkeeren in zijn graf, indien hij er kennis van nemen kon, wat in onzen tijd als conservatief te zijn geldt. En daarom maken het niet alleen de toe standen maar ook de denkbeelden noodig, om op wetgevend gebied veel tot stand te brengen. En zal dat kunnen, dan moet er by de Tweede Kamer en by het Ministerie 6 I Bolswardsche Courant ■I K ,tV N r* M I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1