NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Lijnzaad 3 I BOLSWARO EN WONSERADEEE. M. OOSI 13 Verpakking en bezorging n i No. 94. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. F Sint Nicola; 4’ DONDERDAG 25 NOVEMBER. X BINNENLAND. De Engelsche Vakver eenigingen. Veehouders, di< vetgehalte van hui veen de sporen van wilde zwijnen waren ontdekt. Thans zijn ze ook opgemerkt in de bosschen achter de walle alhier. We hebben ze duidelijk kunnen nasporen, terwijl ook herten zijn geprent. pijpen. Hor] 4 VOOR a ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en schikt zijn voor onder zijn bevelen heeft, van wie hij de con tributies int. Zulk een secretaris-generaal is in den regel een vakgenoot, die boven de anderen uitsteekt, die al zijn tijd geeft aan de zaken van den bond, die zooveel mogelijk conflikten voorkomt of bijlegt, die namens de werklieden onderhandelt met de patroons. Hij heeft in den regel een hoog honorarium, leeft onafhankelijk, als een „heer" zelfs, maar als een, die de behoeften en wenschen der arbeiders nauwkeurig kent. Men meene nu volstrekt niet, dat deze werklieden-syndicaten met hun reusachtige aantallen van leden alleen dienst doen om de patroons te bedreigen en omver te wer pen. Socialistische drijvers willen dat soms wel gaarne. Maar er zijn voorbeelden van dat de besturen van Trade- Unions opkwamen voor de rechten van de patroons, even goed als ze waken voor de rechten der arbeiders. Een bijzonder voorbeeld daarvan levert hetgeen voor een paar jaren voorviel in Sunderland. Daar had een firma op zich ge nomen om binnen zeer beperkten tijd een vrachtboot van groote afmetingen te leveren aan een Duitsche maatschappij. Bij accoord waren tusschen ,de Unions en de patroons de loonen vastgesteld, waarop de arbeiders recht hadden. Maar de werklieden der be doelde firma maakten van de gelegenheid, dat het werk zoo gauw klaar moest, gebruik om hooger loon te eischen. De patroons klaagden bij het bestuur van den Bond en vroegen de tusschenkomst daarvan. De voor zitter, de heer Knight, meende dat vóór alles een conflict behoorde te worden vermeden op een zoo ongelegen tijdstip en hij ried daarom aan het hoogere loon voorloopig uit te betalen, de beslissing zou later volgen. De patroons deden dat, maar toen het werk afgeloopen was, vroeg het bestuur der Union de namen op van hen, die meer loon hadden geëischt en het bedrag, dat zij meer hadden ontvangen. Deze werklieden kregen daarop allen van het bestuur een aanmaning om het te veel ontvangene aan de Union te doen toekomen. Wie weigerde, zou worden geroy eerd als lid van den Bond. Niet één durfde weigeren, en nu werd aan de patroons het geld teruggegeven, dat hun ten onrechte was afgedwongen. Amst. Crt. Het vooruitzicht van een algemeene jacht partij is weer in ’t verschiet. Gemakkelijk laat dit wild zich echter niet bemachtigen. De vele jachtpartijen voor eenige jaren gehouden, liggen nog bij ieder versch in ’t geheugen. Hepk. Adv. BI. Men schrijft ons uit Utrecht De laatste dagen der vorige week had een onzer deurwaarders een lang niet pret tige karwei te verrichten. Op de Notenboomenlaan, Achter Abstede, eene door een meerendeels behoeftige be volking bewoonde buurt, moest de gerech telijke ontruiming van een paar huizen plaats vinden, in gebruik en bewoond door een Duitscher, een der stamgasten in de ge tuigenkamer der arrondissements-rechtbank. Hij is houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop, en de beide perceelen die ontruimd werden waren zoo vol panden, dat de deurwaarder, die des Vrijdagsmiddags met zijne helpers de op lading op groote wagens begon, eerst na eenige uren arbeid op Zaterdag het werk voltooid had. De buren waren blijkbaar de Duitscher niet zeer genegen en waren in groote troepen getuigen van de gedwongen verhuizing, waarbij zij, ofschoon de orde niet ernstig verstoord werd, door allerlei weinig vleiende uitroepen aan hunnen wrevel lucht gaven. Nu eens werd Kee luidkeels opmerkzaam gemaakt, dat het haar trouwjapon was, die daar als oud vuil op de kar gegooid werd, dan weer herkende een vrouw haar linnen- kastje of haar tafel, en een heftige scène ontstond er, toen een huismoeder de beide Zondagsche pakjes van haar zoontjes her kende, die „de lillekert" beweerde reeds verkocht te hebben toeu ze, een week of drie geleden, één dag te laat kwam om door betaling van de rente (één cent per gulden en per week) het recht op haar eigendom nog eenigen tijd te behouden. De nlillekert“ deed alsof al de teekentu Hem. Oldeph. en Noordw.,22 Nov. Het inkuilen van groen voeder, volgens de methode Bertels, waarmee vele boeren ook in deze gemeente eene ernstige proef heb ben genomen, wil in de practijk niet be vallen. Wel wordt het ingekuilde voeder met graagte genuttigd door het vee, maar op den duur gedijt het minder goed en wordt de melkgift kleiner. Daarbij komt nog, dat de onaangename, zure geur de stallen verpest en blijkens opgedane onder vinding, zelfs de zuivel doortrekt. Het vóór weegt dus niet op tegen de bezwaren, zoodat onze boeren wijseljjk tot de oude wijze van werken, zooooodig aangevuld door stalvoedering van pas gemaaid gras, zijn teruggekeerd. Westergoo, 22 Nov. De bekende pil len- en zalvenfabrikant Holloway heeft weer eens wat nieuws uitgevonden, om reclame te maken voor zijne alle-kwalen- genezende middelen. Aan de d.d. onderwij zeressen der lagere scholen of zooals Holloway ze titelt „de Mevrouwen Onder wijzeressen der Elementaire Scholen11, zendt hij nl. een pakketje fantasiekaartjes, aan de voorzijde een aardig plaatje vertoonende en aan de keerzjjde bedrukt met eene schoonklinkende reclame voor de pillen en zalven. In een bijgevoegd schrijven worden de dames beleefd verzocht de kaartjes uit te deelen aan de leerlingen. Aan hen zelf wordt voor hunne welwillendheid eene schilderij aangeboden 91 bij 63 cM. groot en voorsteliende het Sanitorium van Hollo way met het portret van den stichter. Ongelukkig voor Holloway, dat overal in de scholen de kachels reeds gestookt worden. Oudemirdum, 22 Nov. Een lachwek kend voorval had de vorige week met een onzer dorpsgenooten plaatsdeze zou met een voerman iemand van Stavoren halen, die van Amsterdam moest komen, ’t Was avond en donker toen ze aankwamen. Da delijk naar de aanlegplaats van de boot; daar komt ook de trein aansnorren. Op ’t gezicht hiervan zet onze ongeveer öOjarige het op een loopen en zoekt ergens in de stad een schuilplaats. Na lang zoeken vond men hem terug. Sneek, 23 Nov. In de raadszitting van heden avond werd tot weesvoogd benoemd de heer Hielke Halbertama, tot armvoogd de heer R, Paehlig, De groote werkstaking der machinebou- wers in Engeland, die nu reeds zoovele weken wordt volgehouden, ofschoon er bijna 90,000 werklieden aan deelnemen, heeft weer eens in het helderste licht gesteld, welk een hooge vlucht in Engeland het beginsel van vak- vereenigingen, der Trade-Unions, zooals ze daar heeten, heeft genomen. De korpsgeest onder de macbine-werkers, het is reeds meer dan eens opgemerkt, laat niets te wenschen over, en al kan men ook niet meegaan met hun eisch van den acht-uren werkdag, hun kracht, hun volhardingsvermogen, hun on vergelijkelijke eendracht, dwingt bewonde ring af. Deze vakvereenigingen toonen inderdaad wat groote macht de solidariteit is, en ten tweede, dat vakvereenigingen eerst dan veel vermogen, wanneer zij alleen als zoodanig optreden en geen buitensporige doeleinden najagen. Want dit juist onderscheidt de Engelsche Trade-Unions van alledergelijke vereenigingen in andere landen, dat zij geen politiek doel hebben. In Belgie en Frank rijk bijv, kent men ook dergelijke bonden, maar de politieke overeenstemming der leden is bij deze de grondslag der vereenigingen, al het andere wordt aan de Staatkunde on dergeschikt gemaakt. Zij zijn meer socia listische vereenigingen dan werklieden-syn dicaten. De Trade-Unions in Engeland daarentegen onthielden zich steeds en ont houden zich voor ’t grootste gedeelte nog van alle rechtstreeksche bemoeiing met kies- recht-quaesties en dergelijke vraagstukken. Er zijn enkele vereenigingen, die dat niet doen, die bijv, ijveren voor de zoogenaamde „Onafhankelijke Arbeiderspartij/ maar zij juist leiden alle een kwijnend bestaan. De Britsche Trade-Unions hebben ont zaglijk veel gedaan voor de werklieden. Zij hebben dezen als ’t ware opgevoed. Zij hebben hen, zorgeloos als alle arbeiders, leeren vooruit zien in de toekomst, leeren sparen. De Unions vergen van den arbeider veel, maar geven hun ook veel. Bij som mige moeten zeer hooge contributies worden betaaldzij loopen zelfs tot 25 a 40 gulden per jaar. Maar daardoor wordt niet alleen groote verbetering gebracht in de looncon- tracten, enz., maar de werklieden ontvangen ook een pensioen op hun ouden dag of bij invaliditeit, zij ontvangen ondersteuning bij ziekte en werkloosheid, geld voor een fat soenlijke begrafenis van familieleden, en nog tal van andere voordeelen. De Unions in Engeland doen het meest denken aan de oude gilden. Ieder bedrijf heeft zijn eigen vereeniging en scherp wordt steeds de grenslijn afgeteekend. Maar bin nen die grenslijn bewegen zij zich ook krachtig. Zij beperken bijv, het aantal leer lingen zij gaan meestal zeer practised te werk, niet altijd strijdende tegen het „kapi taal/ wel wetende, dat de ondergang van het kapitaal ook de ondergang der werklie den zou wezenzij begrijpen, dat het ge neesmiddel tegen voortdurende loonsvermin dering vooral is te zoeken in betere en hoo gere ontwikkeling van den arbeider als werk man, in vergrooting zijner technische be kwaamheden, en daarom doen zij steeds hun best om door allerlei middelen die bekwaam heden op te doen, te ontwikkelen, opdat de werkman steeds meer kunne praesteeren. De Trade-Unions komen vooral onder de fabrieksarbeiders voor die der machine-wer- kers, scheepstimmerlieden, der arbeiders in de katoen-industrie, der mijnwerkers zijn de grootste en het rijkst. Ook de veldarbeiders in Engeland hebben wel hun vereenigingen, maar zij zijn niet zoo bloeiend als die der fabrieksarbeiders. Daaraan is ten deele schuld de agrarische crisis, welke ook in Engeland heerscht, het chronisch gebrek aan werk en vooral de politiek dier vereenigingen, welke het gebrek aan solidariteit in de hand werkt. Het syndicaat der dokwerkers in Engeland is zeer bekend. Maar ook dit behoort niet tot de beste bonden. De dokwerkers zijn hun doel voorbijgeschoten. Zij hebben ele menten in hun vereenigingen opgenomen, die daarin niet behooren, er toe aangezet door socialistische drijvers, en door dezen te volgen zijn ze steeds verder van het goede spoor der Unions gedwaald. Zij begonnen menigmaal een zeer onbezonnen, een onnoo- digen strijd, zonder voldoende middelen en het gevolg was, dat zij de nederlaag leden en nu zeer zwak zijn. De Trade- Unions vormen voor elk beroep een uitgestrekt verbondaan het hoofd daar van staat een uitvoerend Bewind, dat een groote macht bezit. Doorgaans is die macht zelfs vereenigd in één persoon, den secreta- {ia-generaal, die een 50,000 tot 100,000 man prachtig was ook „Poai en hjar man" nog verscheidene andere LUJ van verontwaardiging hem niet aangingen en werkte ijverig mede aan het uitdragen der goederen. Alleen toen een der vrouwen zich door haar drift zoover liet voeren, dat zij met opgeheven vuisten voor hem ging staan en, hem promoveerend tot „lillijke stinkerd", op min of meer schreeuwerigen toon vroeg of haar bloedkoralen ketting, dien hij verleden jaar al heette verkocht te hebben, soms ook nog in dat kistje was „dat hij vannacht de deur al uit gesleept had" toen bleef bij een weinig angstig in de na bijheid van den deurwaarder, die met zeld- zamen takt zich van zijn moeilijke taak kweet en door zijn kalme houding er veel toe bij bracht, dat de wreede lombardhouder geen pak slaag opliep. Aan galgenhumor ontbrak het natuurlijk ook niet en daar deden vooral de mannen aan mede, als de helpers van den deur waarder de ellendigste panden aan de om standers vertoonden, als zooveel stomme teekenen van de bittere armoede, die de eigenaars gedwongen had op die laatste onmisbare voorwerpen nog een paar stuivers te leenen. De kachel met gebarsten pot van schelen Dirk werd begroet met de opmerking, dat Dirk warmer werd van een halven kan je never dan zijn heele familie van een heel mud kolen. En een wollen deken met een paar groote gaten er in gaf een werkloozen huisvader de schampere uitdrukking in den mond, dat hij dat ding maar weggedaan had omdat zijn kinderen er verkouden onder werden van den tocht. Een ander liefhebbend echtgenoot vleide zijne vrouw door de openlijke mededeeling dat het bij hem thuis zoo zindelijk was dat ze wel van den vloer konden eten, waarom hij dan ook op zijn laatsten verjaardag een mensch komt dan toch op zijn verjaar dag wel een spatje toe, niewaar, meneer zei hij tegen den deurwaarder die manke tafel ook maar achter de schuine deur had gebracht. Eene vrouw werd nog bespot, toen zij zuchtend heenging bij het zien opladen van eenige splinternieuwe bottines, zooals haar zoontje op een Zaterdagavond, toen zijn vader weer dronken en zonder geld was thuisgekomen, van een uitstalling had weg gekaapt en daar had verkocht met recht van wederinkoop1 voor welk misdrijf hij thans nog in de gevangenis zat. Zoo ging het de beide dagen onophou delijk voort met meer of min schokkende tooneelen, en de man, die zich bij elk arm zalig meubel- of kleedingstuk dat te voor schijn kwam, wel moest herinneren hoeveel ellende en tranen daaraan kleefden, bleef koud en gevoelloos de geheele ontruiming bij wonen, opdat er toch niets verloren zou gaan, en liep achter den laatsten wagen, die zijne schatten wegvoerde, zoo blijmoedig en tevreden glimlachende heen, alsof de scheldwoorden en verwenschingen, die over hem uitgebraakt werden, even vele heil- wenschen en zegenbeden waren. Van deze buitenwijk aan de zuidzijde der stad is hij thans naar een dergeljjke aan de noordzijde getrokken en maakt daar thans den Zeedijk onveilig. Deze ontruiming van dit „stille pandjes huis" zooals we er hier sedert de ophef fing van de zoogenaamde stadsbank van leening talloos vele hebben heeft bij de weinige getuigen de overtuiging verstrekt, dat het wenschelijk is, hoe eer hoe liever de hulpbehoevende stadgenooten door een betere regeling van het lom bard wezen, tegen gewetenlooze opkoopers in bescherming te nemen. (V. R. Ct.} Men schrijft aan de Arnh. Crt.: De ambtenaar van den burgerlijken stand eener Veluwsche gemeente ontving dezer dagen een briefje, welks inhoud woordelijk luidt als volgt Komplement van vrouwals dat ik ben be valen van een zoon de be valing is niemant bij ge weest het is mij over valen in de nacht ik zat heel al leen met de 4 klijne kinderen het was doker de kin deren durde nergens heen om hulp dus heb ik mij ijgen maar reden moeten het is een Zondag nacht jonk geweest om een uur of 2 de naam moeten weezen Evert de buren die verklaarden dat ik u maar zoo moest bericht het briefje van het kint zal van de week wel au ge haalt worden. Slechts één. KoopmanIk zal uw salaris van ’t jaar 50 gulden verhoogen. Je bent in ’t afgeloopen jaar al heel precies en nauwlettend geweest in je boekhouden. Ik zou er op durven wedden, dat je geen enkele misrekening gemaakt hebt 1 Boekhouder: Slechts één. Koopman En die was Boekhouder: Ik dacht, dat ik minstena 1QQ gulden opslag zou krjjgen. Herbenoemd werd tot curator van ’t Gijmnasium ds. V. Loosjes en tot lid der C. v. T. op ’t L. O. J. Campen; tot lid der commissie van ’t M. O. notaris Fennema. De begroeting voor ’t O. B. Weeshuis, dienst 1898, werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag van f 62365,36. Ingekomen was een concessieaanvrage voor ’t maken eener waterleiding van den heer A. G. Mulié te Harderwijk. Aangeboden werden plannen voor uit breiding onzer veemarkt, die, na eerst de revue te hebben gepasseerd in een gecom bineerde vergadering van ’t D. B. en de C. v. O. nader ter tafel komen. De Sneeker Ct., uitgever de heer W. Cool van Bokma, gaat met 1 Jan. a. s. in handen over van de h.h. Pouwels en Fal- kena alhier, ’t Blad beleeft tegen dien datum haar 53sten jaargang. Heerenveen, 22 Nov. Is Heerenveen niet meegevallen aan de heeren Rozenga en Molenaar, de beide „Fryske Winterjoune- nochtmannen" zijn het gewis wel aan Hee renveen. Ze moeten hier bepaald nog eens en meermalen terugkomen, doch dan niet weer op den ongeschiktsten aller avonden, den Zaterdagavond, en zonder mis zal een veel talrijker publiek hun waardeering geven van hun optreden. Want ’t was één lach succes den ganschen avond, ’t Allermeest heeft ons voldaan het keurig getypeerde stukje „Oept en Kekke" (8jouke syn alden) en en Bolswardsche Courant -Silirrh on lïoin .5* W - ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1