NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ABEEL I F -fl No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. Voor Dot Kantongerecht. DONDERDAG 9 DECEMBER. hl *MI J B1NN EN L AN~IA VOOR II ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING van VRIJDAG 3 DEC. 1897. D. zoozeer loopen, g’ 1 Lr I ~w j Fa A’J door den veldwachter Brouwers overrompeld, die de spreeuwen in beslag nam en proces verbaal opmaakte. Brouwers vertelt heden dat dit jaar weer verscheidene duizenden spreeuwen inde rietpolle zijn gedood. Er zijn, naar hij meent, wel een stuk of acht man, die deze spreeuwen, wanneer zij daar ’s avonds in de rietpolle hun nachtleger op zoeken, schieten, en dan den volgenden morgen ze opzoeken. Zij zjjn echter haast niet te snappen, want ze hebben telkens eenigen op den uitkijk staan. Deze vervoer der van de spreeuwen werd evenwel over rompeld. Eisch f 10 of 4 dagen. A. K. te Arum werd den 7 Nov.’s avonds half twaalf uur in beschonken toestand op straat aangetroffen. Eisch f 1 of 1 dag. S. de J. te Koudum had den 11 Nov. te Stavoren zijne kar met drie honden bespan nen los en onbeheerd staan. De agent L. Stavast wachtte de terugkomst van den eige naar at, en na 7 minuten kwam deze opdagen. Eisch t 1 of 1 dag. T. V. te Spannum reed den 11 Nov. te snel met paard en wagen door Wommels. Eisch f 2 of 2 dagen. De laatste was heden G. de B. te Wit- marsum. Toen in den avond van 11 Nov. de marechaussees langs den weg surveilleer den zagen zij dichtbij Witmarsum een zwart voorwerp in de bermsloot. By onderzoek bleek dit een man te zijn, die wel wat heel erg „vet® was, en dien zij herkenden. Deze beklaagde was naar de weekmarkt te Bolsward geweest, en ’t was „Bolle ton- gersdei® wat voor deze persoon éen zware dag schijnt te zijn, want het vorig jaar werd hij ook op Bolle tongersdei“ aan den weg gevonden. Eisch f 10 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 17 December 1897. Giethoorn, 6 Dec. Zaterdagmiddag vermaakten zich reeds een aantal school kinderen met schaatsenrijden. Een achttal geraakte door de nog zeer dunne ijslaag. Op hun hulpgeroep schoten eenige in de buurt wonende mannen toe, wien het ge lukte allen op het droge te brengen. Heerenveen, 6 Dec. De man van eene op schier alle kermissen komende waar zegster is heden door de politie opgehaald om zes dagen gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij veroordeeld was wegens be- leediging van een marechaussee. Het ver rassende van het geval is, dat zijne vrouw, de wijdvermaarde sibylle, „die alles weet“,... van deze veroordeeling geheel onkundig was. En dat de vrouw van den man van eene waarzegster 1 Repk. Adv.bl. Stavoren, 6 Dec. Uit de waarnemin gen van de peilschaal alhier, is gebleken, dat het zeewater tydens den storm van ver leden week eene hoogte had bereikt van 1,67 M. boven volzee. Sedert 1880 is eene zoo hooge stand niet waargenomen. Eene lagere barometerstand kwam sedert 1877 niet voor. De zeeweringen beliepen geene schade. Fr. Zuidwesthoek, 6 Dec. Voor wat, hoort wat. Of eigenlyk het was een beetje anders. Het was zóóEen huisvader had den onderwijzer van zijn zoontje gevraagd, of deze eenigen tyd de school mocht ver zuimen, om hem bij z’n bezigheden bij te staan. Meester maakte bezwaar en trachtte den vader tot andere inzichten te brengen. „Och, de jongen zou zoo weinig kunnen helpen, hij schoot zoo hink op met de klas, het leeren was zoo nuttig, de leertyd zoo kort...® Vader hoorde ’t aan, stemde ’t zelfs gereedelijk toe... maar hield toch het ventje thuis. Dezer dagen, nadat meester 20 weken lang met leede oogen de leege plaats had moeten dulden, kwam het weer school, natuurlyk welwillend en vriendelijk ontvangen door zyn onderwijzer. Of vader dit apprecieerde of misschien het verzuim als een weldaad was gaan be schouwen we weten het niet, maar des avonds kwam de jongen bij meester aan bellen en vragen of vader dezen een korf wortels mocht vereeren. Voor wat, hoort wat... Het was vaders opinie. De eenige drager der Citadelmedalje te Werkendam, P. Versluys, is Zondag in den ouderdom van 86 jaren overleden. Hij was tot voor eenigen tjjd nog in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens en ver haalde met van zijne lotgevallen op de citadel en van de cordaatheid van Chassé, waar by hij met trots teekende de vriendelyke beje gening der Fransche overwinnaars, De Ambtenaar acht de overtreding vol doende bewezen, en eischt f 20 boete of 5 dagen hechtenis, waarop bekl. wel wat ver ontwaardigd is, daar geen der getuigen kan zeggen of het jenever of brandewijn was wat zij kregen, blijkt daaruit genoegzaam dat hij deze dranken niet tapte, doch hij meent het heele proces te danken te hebben aan den veldwachter, omdat die hem ver schrikkelijk haat. D. F. te Tjerkwerd reed 20 Oct. harder dan geoorloofd is, met paard en wagen door Wommels, waarvoor f 2 boete of 2 dagen tegen hem wordt gevraagd. M. de B. te Woudsend is schipper, en deze lag met zijn schip in de vaart bij de buurt te Cubaard, waar hij aarde uit een ander schip overlaadde, zonder tusschen de schepen een kleed of plank te hebben, gelijk is voor geschreven. Eisch f 2 of 2 dagen. L. M. te IJsbrechtum is jager en liep den 26 Oct. bij Roodhuis te jagen in land, waar hij geen permissie had. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Sj. R. en A. G. te Arum maakten in den nacht van 17 of 18 Oct. te veel drukte op straat in hun dorp, ’t Was reeds half twaalf, een uur dat hier mag gelden, de aanvang van Kriegers nachtlied „Diepe stilte heerscht op aarde. Stille ruste heerscht alom.® Deze bekl. verstoorden die stille ruste in die mate, dat de bewoners weer opkwamen. Zij (de bekl. namelijk) riepen en schreeuw den beurt om beurt, zoo gek mogelijk, ge tuigt de veldwachter, als de een ophield, be gon de ander weer. Voor deze rustverstoring wordt tegen elk f 2 boete of 1 dag hechtenis geëischt. v. d. V. te Winsum was den 21 Oct. buiten westen, dat hij niet meer kon en de veldwachter hem door 2 ar beiders naar zyn woonplaats heeft laten voe ren. Eisch f 1 of 1 dag. P. de H. te Workum, is stuurman op een stoomboot, doch was den 24 Oct. zijn eigen stuur glad kwijt. Hij kon geen koers bezei len, en moet dezen mispas met f 1 boete of 1 dag vereffenen. H. P. te Tirns werd den 27 Oct. te Rood huis aangetrpffen in „kennelijken staat,® en daar hij bij den heer Ambtenaar als zoodanig reeds bekend staat, wordt deze kennismaking nu vernieuwd met f 10 boete of 3 dagen. F. de W. te Bolsward lag den 26 Oct. met zijn woonschip aan de Nauwe Gracht, en den 6 Nov. aan de Oude Turfgracht, ter wijl hem dit door de politie was verboden. Bekl. zegt, dat hij hier ter stede gedomi cilieerd is, en dus niet naar een andere ge meente mag trekken, daar bij dan wordt terug gezonden. Hij vindt het vreemd, dat kermisreizigers hier soms heel lang liggen, en eigen ingezetenen geen plaats kunnen vinden. Hij heeft het vorig jaar ook een proces gehad, maar werd toen bij hooger instantie vrijgesproken, en nu valt men hem opnieuw lastig. De heer Kantonrechter merkt beklaagde op, dat die vrijspraak berustte op een fout in de verordening, maar dat gebrek is her steld, en het liggen met een woonschip is zonder toestemming van den Burgemeester wel degelijk strafbaar, te meer wanneer de politie hiervoor heeft gewaarschuwd. Eisch 2 X f 2 of 2 dagen voor elke boete. H. C. te Witmarsum. Bij dezen bekl. deed zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat hij wel precies den datum van zijne geboorte kon aangeven, doch dat hij met wist, hoe oud hij was. Toen hem werd voorgerekend, dat hy 34 jaren was, vond hij. dat zulks „wel zou kloppen.® Deze bekl. schijnt bepaald een slechte me morie te hebben, want toen hij na de ge houden veemarkt van 1 November ’s avonds bij de brug te Witmarsum liep te zwaaien, maanden de marechaussees hem aan, zich wat rustig te houden en naar huis te gaan, wat hem nog drukker deed worden en hem meer lawaai deed maken, waarom hem werd aangezegd zijn dag te onthouden, en ziet bekl. weet van dien dag zich niets anders te herinneren dan dat het „koemarkt® was, van marechaussees en druktemaken kan hij zich niets te binnen brengen. Nu 'tegen hem f 3 boete of 2 dagen wordt geëischt antwoordt hij op de gebruikelijke vraag„of hij ook nog iets tot zijne verde diging heeft aan te merken.® „Neen, mijnheer, ik kan alleen tegen deze twee (de marechaussees) toch niets beginnen.® F. B. te Exmorra is timmerbaas. Den 29 Oct. ‘troffen de marechaussees in diens tim- merwinkel een jongen beneden 16 jaar aan, bezig met schaven van plankjes. Daar geen arbeidskaart voorhanden was, en geen ar beidslijst in de werkplaats hing, werd tegen den baas procesverbaal opgemaakt voor deze overtreding. Bekl. ontkent, dat de jongen in zijn dienst was„deze heeft genie in ’t timmervak en helpt voor pleizier mij soms, doch hij heeft nog nooit een cent bij mij verdiend. Den morgen, toen de marechaussees bij ons kwa men, was hij bezig van een oude kist een kippenhokje te fabriceeren voor zich zelf, of eigenlijk voor zijne zuster die te Bolsward woont. Ik heb geen knecht en ook geen jongen in mijn dienst,® zegt beklaagde. De marechaussees getuigen evenwel dat zij dien jongen daar aan het werk vonden, en hem vroegen of hij bij den baas werkte, wat hij bevestigde. Ook bij de ouders van den knaap werd die vraag bevestigend be antwoord, en ook den volgenden dag nog verklaarde de jongen als de baas het druk heeft, help ik hem wel eens. Beklaagde herhaalt, dat de jongen, voor zich zelf wel eens wat knutselt, een luiwagen voor zijne ouders in den stok zet bijv, doch in zijn dienst is hij niet. Twee getuigen a decharge, n.l. S. de Jong en D. v. d. Berg verklaren dat deze jongen niet bij bekl. in dienst is, zij hebben alleen een enkele maal gezien, dat hij eens wat hielp dragen, doch van geregeld werken bij den baas kon geen sprake zijn. Eisch 2 X f 2 boete of 2 dagen voor elke boete. G. J. V. en F. S, v. d. P. te Workum zijn jagers, deze waren den 29 Oct. in de Parrega’ster meer aan het jagen, waar zij dien dag 4 hazen hadden geschoten, drie kleine en een dikke. Toen de veldwachter deze zaak onderzocht, hadden zij de hazen reeds van de hand gedaan. De getuige P. de Jong heeft beide bekl. zien jagen, en ook gezien dat de tweede bekl. 2 hazen schoot. Ook de 2de getuige C. de Jong heeft zulks gezien. Bekl. hebben wel een jachtacte, doch geen permissie voor dat land. Eisch voor elk f 10 boete of 4 dagen, be nevens verbeurdverklaring der 4 hazen of f 4, bij niet voldoening 4 dagen hechtenis. T. H. te Midlum had een slagnet om vogels te vangen, en wel had hij daartoe de ver- eischte acte, doch geen permissie voor dat land. Tevens had hij een levende kievit als lokvogel op de wip, wat ook verboden is. De veldwachter verloste dan ook die kievit, door hem (of haar?) de vrijheid te geven, en maakte vervolgens procesverbaal op tegen beklaagde. Eisch f 5 of 4 dagen. T. B. te Workum is hou Ier van veel kippen en de heele buurt heeft daarvan last, ver klaart de politieagent. Den 30 Oct. liepen 2 dezer kippen in den tuin van H. Kransen en pikten van diens boerekool. De agent volgde deze kippen na, en vroeg, toen zij op het erf van bekl. gingen, dezen, of dat zijn kippen waren, wat hij bevestigde. „Al die 45 zijn van mij, antwoordde hij en met November iaat ik ze los.® Dit gaat evenwel zoo maar niet: iemand behoeft geen last te hebben van eens anders pluimgedierte. De getuige H. Kransen, die als beroep uitoefent „van alles,® heeft twee witte kippen in zijn tuin aangetroffen, en gezien dat zij schade deden aan zijn boerekool. Eisch f 3 of 3 dagen. S. B. en J. H. te Witmarsum staan terecht wegens straatschenderij. In den avond van Zondag 7 Nov. had de 16 jarige dochter van S. Broersma een „koffiedrinker.® De huisge- nooten gingen ter behoorlijker tijd naar bed, doch de jongelui waren nog niet uitgepraat, „gelijk zulks meer gebruikelijk is.® Eensklaps hoorden de gelieven gespuis om de deur, en wel dermate, dat vader weer te voorschijn kwam en eens haastig zou zien, wie daar buiten zoo’n leven maakten. Maar jawel, de deur was van buiten vastgemaakt en er werd met een stok wat dapper op ge beukt. Door de ramen, de blinden kwamen nu open, zagen zij duidelijk dat de eerste bekl. met een stok op de deur sloeg, terwjjl de tweede de deur vasthield. Wie echter den stok door den ring van de deur heeft gesto ken, hebben zij niet gezien. De vader Broersma, de jongeheer A. de Witte en de jongedochter M. Broersma verklaren eenparig dat zij deze bekl hebben gezien, want het was niet donker dien nacht. De deur vertoonde den volgenden morgen eenige beschadiging. De beklaagden verklaren wel daar met nog twee kameraden langs gegaan te zijn, doch baldadigheid hebben zij niet uitgevoerd, en verstoring hebben zij niet te weeg gebracht. Eisch tegen elk f 5 boete of 3 dagen. G. T. te Workum vervoerde in een sloep een partij doode spreeuwen, en werd hierbij ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Nadat de zaak van den Wonderdokter was behandeld in de zitting van j.l. Vrijdag, (waarvan het verslag is opgenomen in ons No. van Zondag,) kwamen als beklaagden aan de beurt S. v. d. M. en B. M. C. de J. te Bolsward. Op dit echtpaar waren de woorden van Vondel: W aar zoo ‘de liefde viel, Smolt liefde ziel met ziel, En hart met hart te gader, enz. in den nacht van 16 op 17 Oct. niet van toepassing, want in de nabijheid van hun woning waren ze zoo druk aan het dispu- teeren, dat de politie dit als burengerucht moest aanmerken. Wat de aanleiding tot hun geschil was, werd ter terechtzitting niet op- gehelderd, maar met eenige moeite werden ze in huis geloodst, en zoo werd aan den woedenden woordenstroom, die van weers zijden als een stortregen neerdaalde, op straat een einde gemaakt. Voor deze wederzijdsche luidruchtige, nega tieve lofprijzing op dat ongeschikte uur, wordt nu tegen ieder hunner f 1 boete ge- eischt of 1 dag hechtenis. D. P. zonder vaste woonplaats, werd in den laten avond van den 17 Oct. in abnor- malen toestand aangetroffen door den nacht wacht v. d. Meer, die het zelfs noodig vond dezen bekl. gratis logies te bezorgen. Eisch 7 dagen hechtenis. J. L. te Witmarsum verkeerde den 22 Oct. in denzelfden toestand. Tegen hem wordt f 10 of 3 dagen geëischt. R. S. gedomicilieerd te Grouw, werd 19 Oct. op de Sneekerstraat alhier, aangetroffen in erg zwaaiende houding. Eisch 7 dagen hechtenis. S. P. te Bolsward behoorde den 14 Oct. ook tot de natte gemeente, en wel in die mate, dat de politie, die hem in de W ipstraat zag zwaaien, procesverbaal moest opmaken. Eisch f 10 of 3 dagen. A. C. te Bolsward verkeerde dienzelfden dag ook in dergelijke positie, en ook voor dezen bekl. wordt f 10 boete of 3 dagen hechtenis gevraagd. A. Q. te Koudum is kastelein. Op den 22 Oct. had in dat dorp de loting plaats voor de nat. militie, en bij politie-verordening was op dien dag tot ’s middags 4 uur het tappen van sterken drank verboden. Nu is deze verstandige maatregel zeer lastig voor hen, die uit vreugde over hun nummer, hun kameraden of kennissen wen- schen te tracteeren. Bij dezen bekl. werd in zulk geval dien dag veel kwast besteld, doch deze kwast, in romers geschonken, scheen een ongewonen smaak te hebben, althans de Veldwachter maakte procesverbaal op, wegens het tappen van sterken drank. Bekl. ontkent dat hy jenever of brandewijn heeft geschonken, hij gaf kwast met wat persico gemengd, en „ik ben dus® zegt hij, „krachtens art. 7 der wet van 28 Juni Staatsblad No. zooveel, niet schuldig.® De getuige J. Schaper getuigt evenwel, dat hij sterken drank heeft besteld en ook ontvangen, welke drank hem door een ka meraad werd geoffreerd, doch tegen deze getuigenis merkt beklaagde op, dat deze ge tuige, wanneer hij 2 of 3 borrels op heeft, niet meer kan onderscheiden wat hij drinkt en hij noemt het een leugen, dat hij bran dewijn of jenever heeft geschonken. De tweede getuige P. Korfmaker heeft kwast besteld, omdat de anderen dit ook deden. Wat hij kreeg smaakte naar sterken drank, en ’t was dan ook zijn doel een bor rel te hebben. Of het jenever of brandewijn was, kon hij echter niet uitmaken. Beklaagde zegt hierop, dat deze getuige dien dag zes of zeven borreltjes heeft gehad hij heeft ze dien avond niet betaald, dat zou hij later doen, maar dien middag heeft hij ook kwast met persico gehad, hetwelk hem door een der lotelingen werd aangeboden, „’t Is op lotingsdag te Koudum een fatsoen lijke gekkenboel® vervolgt beklaagde, en ik wilde dien dag toch graag een behoorlijke daghuur verdienen, waarom ik persico, waar van ik veel voorraad had, schonk met kwast vermengd. De heer Ambtenaar merkte op, dat persico ook tot de spiritualiën behoort, en dus even min verkocht mag worden als jenever en brandewijn, doch bekl. zegt, dat zulks bij hem in het dorp niet bekend was, waarop de heer Ambtenaar hem verzoekt, het daar dan maar bekend te maken. De derde getuige, O van Noggeren heeft ook kwast besteld, doch sterken drank ge kregen. Bolswardsche Courant ft I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1