NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAÖEEL s Na de Huwelijksreis. No. 99. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. 3 g ZONDAG 12 DECEMBER. BINNENLAND. I, B VOOR gehoord. het genden uitslag. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. J; W ■W dank ver- vinden die, namens je zuster Veronika, voor het por tret bedankte, was ik teneinde raad, en wilde direct de zaak ophelderen. Ik spoedde me dan ook naar je toe, maar toen ik de vreugde van je ouders zag, de ongedwongen blijdschap van je zuster, en ten slotte de ware liefde, waarmede je me ontving, toen je oogen de mijne ontmoetteïi en ik in je blik zóó veel liefde las, toen begon ik te wankelen in myn besluit. Ik was ontroerd. Waarom zou ik al haar hoop met één slag vernietigen Zoolang ik nog niet getrouwd was, kon ik immers, naar beider genoegen wel een voorwendsel zoeken, om het enga gement te verbreken en dan die andere huwen Zoo kwam ik in den doolhof, doch toen ik later bemerkte, dat Veronika niet de minste liefde voor me had, en jij in tegendeel me verafgoodde, toen ik bemerkte dat je ook mijn kind lief had, toen besloot ik haar te huwen, die het toeval me in de armen had gevoerd/ „Je hadt Veronika toch ook nooit ge kregen „Waarom niet.“ „Omdat ze reeds 2 jaar verloofd is met een medisch student, die ze vanaf haar jeugd reeds kent." „Daar heb ik nooit iets van Waarom hield je dat geheim?" „Kun je niet denken, waarom? Zij was de magneet van de ouderlijke woning. Zy trok de jongelui, om mijnentwille. Mis schien, zoo dachten we vat er een nog wel eens vlam voor de „oudé jónge juffrouw." „Zoo, zoo, dat was slim." „Jjj waart voor mij bestemd. Zóóoo „Ja, omdat je weduwnaar waart, ’t Schijnt dat je, je in je lot hebt geschikt of... „Zeker, ik heb je werkelijk lief gekregen. „Nu dan kan ik ook openhartig zyn!... Je hebt de enveloppen niet verwisseld. Veronika kreeg je aanzoek en ik het portret". „Toen je brieven kwamen, verzonnen we een list, een..." „Een krijgslist, zeg maar". „Ja, een krijgslist. We gingen evenals de dramatische dichter, van een valsehe veronderstelling uit: We namen aan, dat je de enveloppen verwisseld hadt. Ik nam dus het aanzoek aan en bedankte je tevens, uit naam van Veronika, voor het portret". „Valsch spel dus! Een bedrog!" „In ’t geheel niet. Je hadt immers kun nen bewijzen, dat je je vergist hadt. We zouden je dan niet verder misleid hebben en in den waan gelaten, als je schriftelyk of mondeling hadt verklaard. Ik was dan natuurlijk met een kolossalen trots terug getreden, en had je je woord teruggegeven, terwyl Veronika je onder de mededeeling van haar engagement, het je van rechts wege toekomende blauwtje gegeven had." „Maar je bent een kleine gevaarlijke slang." „Als men de 28 reeds gepasseerd is, stelt men alles in ’t werk om te huwen, met... den man dien men lief heeft." „Je had me dus werkelijk lief!" „Vanaf het oogenblik, dat ge voor ’t eerst bij ons kwaamt. Ware ik anders zoo lief voor je geweest? Ik werdheerschzuch- tig en bitter. Je werdt mijn eerste werke lijke liefde, en laatste hoop. Ik had me verdronken, als ik je niet gekregen had, domme man." „Ja, wel, domme man, tegen zulke listen kunnen wij niet op." „En hoe dom je bent, weet je nu nog niet eens. Je vergeet toch ook alles. Ik zei je immers, dat je hadt kunnen bewjjzen dat wij ons ook vergist hadden, want je aanzoek begon met de woorden„Lieve juffrouw Veronikade naam van mijn zuster, hahaha „Ja, dat is waar ook, dat had ik er boven gezet. Je moogt me dan ook gerust uit lachen." „Och wat! Kom eens hier, wat zegt je deze kus?" „Dat ik van mjjn domheid nooit berouw zal hebben." „Goddank, eindelijk ziet hy het in." Westergo, 9 Dec. ’97. Een eenvoudig vrouwtje uit een afgelegen dorpje was on langs een dokter uit de stad gaan raad plegen over eene ongesteldheid. De genees heer onderzocht de patiënte en reikte na afloop daarvan een recept over met de woor den „dit medicatnentje moetje gebruiken, vrouwtje! het zal je wel gauw wat opknap pen." De vrouw vertrok goedsmoeds en kwam na een paar weken terug. Toen de dokter naar de werking der voorgeschreven Hoewel Woensdag door den Noord westen wind, het water in de buitenhaven te Schiedam weder hoog werd opgedreven, zoo zelfs dat het in de Hoofdstraat op de keibestrating stond, waardoor men het noodig oordeelde de waterwacht op te roepen en de vloedplanken te stellen, heeft het water gelukkig niet de hoogte bereikt, die men er zich van voorstelde. Gistermorgen omstreeks halftwaalf ge raakte de conducteur-pakmeester O. op het station Venlo onder een rangeerende loco motief, waardoor hjj aan het hoofd verwond en inwendig gekneusd werd. Na door den geneesheer van het zieken- en ondersteu ningsfonds der Staatsspoorweg-maatschappij te zijn behandeld, is hij per rijtuig naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. De landbouwer Bonke te Lattrop (gem. Denekamp) sloeg Dinsdag met paard en wagen op hol. B. raakte onder den wagen en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat oogenblikkelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Enschedé had het volgende voor val plaats. Terwijl zekere T. zich met paard en wagen op den Stationsweg bevond, sloeg het paard op hol. In woeste vaart rende het dier den Parkweg op, waar het den scharenslijper R, die zich daar met zijn kar bevond, omver reed. R. kwam er nog be trekkelijk goed afbij had eenige kneuzin gen aan het been bekomen, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Per ziekenwagen werd R. daarna naar zijne woning vervoerd. Het paard werd op kleinen afstand van de plaats waar het ongeval gebeurde, tot staan gebracht. Een huiveringwekkend avontuur. Uit Nieuwer-Amstel wordt aan de Tel. geschreven Eenige jaren geleden vertrok een genees heer uit Ouderkerk aan den Amstel en vestigde zich te Haarlem, waar hij eenige jaren later overleed, tot groote droefheid niet alleen van zijne betrekkingen, maar ook van hen, die hij in de eerste gemeente zoo zeer aan zich verplicht had. Een oude trouwe dienstbode, thans weduwe en te Amstelveen woonachtig, brengt jaar lijks een bezoek aan de nagelaten betrek kingen van den dokter, en verzuimt dan nooit een bedevaart te maken naar het graf van hem, dien zij behalve als geneesheer, ook innig vereerde als vaderlijk vriend en raadsman. Ook de vorige week te Haarlem zijnde, bracht zij haar jaarlijksch bezoek aan de begraafplaats om een krans te leggen op de laatste rustplaats van haren weldoener. ’t Was stil aldaar, en in gepeins verzon ken liep zij voort, starende naar het blauwe luchtgewelf. Dit was oorzaak dat zij niet lette op een geopende groeve, dientengevolge een salto mortale maakte en eenige voeten onder den grond een harde zitplaats kreeg op iemand, die reeds vroeger dit tranendal verlaten had. Oogenblikkelijk schoot haar de geschie denis van Albrecht Belling door het hoofd, en wijl zij geene verplichtingen na te komen had als deze,wilde zij liever weer naarAmstel- veen, en riep daarom uit alle macht„Help help Helaas, geen der buren kon hulp verlee- nen. Toevallig waren een paar heeren in de nabijheid, die, het hulpgeroep hoorende, meenden dat het een schijndoode kon wezen of iemand, die tegen zijn zin begraven was. Zij begaven zich daarom naar de plaats van waar het hulpgeroep kwam en vonden daar het slachtoffer van plichtsbetrachting, Aangezien geen hulpmiddelen tot redding in de nabijheid waren, gaf een der heeren aan de juffrouw den raad om haar mantel uit te trekken en deze naar boven te wer pen, dan kon zij het eene eind vasthouden en de heeren aan het andere eind trekken. Dit geschiedde met gunstig gevolg, alleen moest een mouw het ontgelden, die was losgeraakt. Toen werd de oude juffrouw door de heeren bij den bewaarder der begraafplaats ge bracht, waar zjj langzamerhand van den schrik herstelde, haar mantel en toilet in orde maakte en aan den krans zjjne be stemming gaf. Een voorbeeld ter navolging. Men leest in het Deventer Dagblad van 7 December „In de gister gehouden vergadering van den Raad had geen discussie plaats. Dien tengevolge bljjft de rubriek Uit omen Ge meenteraad thans achterwege." De eenige nog te Beekbergen, gemeente Apeldoorn, bestaande handpapierfabriek, die van den heer G. J. Palm, wordt, tengevolge van de geringe aanvraag naar dat papier, aanstaanden Zaterdag voor goed gesloten» medicijnen informeerde, verklaarde de vrouw geen beterschap te kunnen bespeuren. „Ze had" vertelde ze „het papiertje, dat mijnheer haar gegeven had, dadelijk op het zieke lichaamsdeel gelegd en het trouw gedragen, maar de genezing was uitgebleven"... De dokter vond het nog al verklaarbaar en haastte zich de ziel beter in te lichten. Zuidwesthoek, 8 Dec. De veeprijzen zijn hier thans als volgtvette varkens levend gewogen 21 a 24 cent, schoon aan den haak 26 cent, vette schapen 18 a 20 cent, dito koeien 20 a 25 cent; alles per x/2 KG. Vette varkens nog gewild; voorgoed hoornvee worden zeer goede prijzen bedon gen in schapen is de handel trager. Ooststellingwerf, 8 Dec. Waren vele veehouders voor eenigen tijd bevreesd dat er in de wintermaanden gebrek aan water zou komen, thans bestaat daaromtrent geene zwarigheid meer. Er is nu reeds water te veel, want door den veelvuldigen regen zijn de lage landen grootendeels ondergeloopen en op vele plaatsen zijn zelfs wegen en paden overstroomd. In dorpen, aan zand wegen gelegen, ondervindt men dus al het onaangename van het slechte weder, daar men aanhoudend door water en modder kan plassen, terwijl men hier en daar zelfs bijna van de buitenwereld is afgesloten. De slechte toestand van slooten en water lossingen draagt echter veel bij tot den Imo gen waterstand. Appelscha, 8 Dec. Door de familie Hiddingh uit Drente zijn hier eenige uitge- veende, woeste gronden in klavervelden her schapen. Voorloopig heeft men, bij wijze van proef, slechts eenige hectares bewerkt, doch daar de resultaten uitstekend zijn, wordt thans grooter uitgestrektheid ontgon nen. Natuurlijk eischen deze diep uitge- veende putten veel werk, om in effene vlak gelegen gronden te worden veranderd, maar spoedig worden zij ook rentegevend. Op die wijze zouden veel woeste gronden in ons dorp kunnen worden ontgonnen, te meer, daar het vele eigenaren niet aan de noodige gelden ontbreekt. Hepk. Ad. bl. Makkum, 10 Dec. De finale verkoop der verschillende woningen ten overstaan van den Heer M. Schotman Mz., notaris te Bolsward, alhier gehouden, had den vol genden uitslag. Perceel I. Een huizinge aan de Laan, bewoond door P. Gerbranda werd in koop toegewezen voor f 1795 aan D. H. Bakker, alhier. Perceel II. Een huizinge aan de kromme sloot voor f 1620 aan J. Lolkema, alhier. Perceel III. Een woning aan het tele- graafplein, bewoond door J. de Bruin voor f 952 aan W. v. d. Goot, alhier. Perceel IV. Een woning aan de Schans voor f 432 aan D. Meinsma, alhier. Perceel V. Een woning aan de Schans, bewoond door L. Meinsma voor f 443 aan den bewoner. Voor de vacature van hoofd der Nuts Bewaarschool alhier, hebben zich 11 solli citanten aangemeld, waaruit binnenkort door het bestuur een benoeming zal worden ge daan. Een 14-jarig meisje deed Woensdag morgen te Amsterdam aangifte dat zij ten ongeveer 8.30 uur op den hoek van de Keizersgracht en het Molenpad door een onbekend persoon aan de mouw van haar manteltje was vastgegrepen de man zeide „ik zal je steken", doch verwijderde zich ijlings op de komst van een voorbijganger. Zij zeide, dat haar door den apotheker op den hoek van de Leidsche- en Keizersgracht een bruispoeder was toegediend. Bij onder zoek door een rechercheur, bleek hiervan niets waar te zijn en ook geen der bewo ners in die buurt kon eenige inlichtingen geven. Na eenig aarzelen verklaarde zij den af- deelingschef dat haar verhaal onwaar was en zij het alleen had verzonnen, omdat zij een hekel had om naar haar dienst te gaan. Na door den afdeelingschef te zijn gerepri- mandeerd, is zij door haar moeder afgehaald, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Brandstichting. De brand eener koren mijt te Gieten, waarvan wij melding hebben gemaakt, is niet veroorzaakt door het spelen van een knaap met lucifers, maar met opzet gesticht door een 18-jarigen jongen, in de omstreken van Gieten woonachtig, die tot eene volledige bekentenis van zijn misdrijf is gebracht en in arrest is genomen. Op de Binnenzaan te Zaandam kwamen Donderdagavond twee geladen binnenvaar tuigen met elkander in aanvaring. De schok was zoo hevig, dat de eene schuit onmid dellijk zonk en de andere zware averij be kwam, (Naar het Duitsch door J. B.) ■pas waren ze van de huwelijksreis te- A rug gekomen, of hij had haar, tot in de kleinste bijzonderheden, haar nieuw „tehuis" laten zien, dat hij geheel opnieuw had laten stoffeeren, en waarvan zij nog niets wist. „Ik geloof", zei hij, nadat ze in de eet kamer waren teruggekeerd, „dat de over gordijnen in ’t salon, ’s avonds by de lamp wat hel zullen zijn. Vindt ge dit ook niet Me dunkt we moesten ze nog maar ver wisselen". „Ja beste", is haar antwoord, „wat jij vindt, is my best hoorIk heb reeds ge merkt, dat je een uitstekenden smaak hebt en ’t is dus best aan je toevertrouwd". Hy zag haar van terzijde even aan, ter wijl een onmerkbare glimlach om zijn lippen zweefdehij zag met welgevallen hoe ze, met ware moederliefde, zijn kleine Emmy, het kind uit zijn eerste huwelijk, naar bed bracht. Toen zette ze thee voor hem. Elk barer bewegingen was even sierlijk en vol gratie. Was dat diezelfde vrouw, met dien bit teren trek om den mond, die hij voor slechts enkele weken gevraagd had?! Welk een verandering was er in haar geheele wezen merkbaar. Hare ingevallen wangen waren nu bol, en een frissche blos gaf er het jongvrouwelijke aan terugdie ontevreden uitdrukking barer oogen had plaats gemaakt voor een innemenden glimlach. Zooals ze er nu uitzag, was hij werkelijk op haar verliefd en zou ze in staat zijn nog menig man ’t hoofd op hol te brengen. Dit waren zijne gedachten, toen hij haar met welgevallen gadesloeg en byna onhoor baar prevelde hy „Opmerkelijk Doch hoe zacht hij het ook gezegd had, toch had ze het gehoord, en vol belang stelling vroeg ze„Wat is toch opmerke lijk?" „Ja, zie je," sprak hy toen„ik vind het zoo opmerkelijk, dat je zoo in alles, wat de inrichting aangaat, mijn smaak deelt, daar hef toch bij je thuis, waar je, naar ik meen, alles naar je eigen zin hadt in gericht, zoo geheel anders is. Ik kwam er zelfs met tegenzin." „Zoo? maar je waart geketend, hè?" „Nu jamaar nu is alles hier toch ook naar je zindoch ik begrijp dat er een geheele gedaanteverwisseling met je heeft plaats gehad. Ik vond je vroeger vervelend, twistziek, bitter, in ’t kort, je waart on aangenaam, lang zoo lief niet als nu." „’t Is toch heel natuurlijk, dat ik ver anderd ben. Jelui mannen kunt u niet in den zielstoestand van een oude vrijster verplaatsen van een meisje dat de 28 reeds gepasseerd is en nog geen man gevonden heeft, dat echter eiken dag, elk uur moet zien, hoe hare jongere mooiere zusters ge fêteerd worden en naar het altaar geleid. Ach je kunt je er geen voorstelling van maken, hoe zich dan verbittering en smart in dat arme hart ophoopen. Onbewust en tegen wil en schaffen ze zich afleiding, en door bitter, onaangenaam en bits te zijn. Dit is de oorzaak, dat de jeugdige trekken plaats maken voor een ontevreden uitdruk king. O, deze achtentwintig jaren drukten me als even zoovele centenaars op myn schou ders, en hinderden me in elke beweging. Maar nu het geluk myn hart is binnen gedrongen, nu draag ik ze gaarne en voel ik me verjongd en verruimd. Maar hier is je thee, proef nu maar of ze goed isheb ik er misschien ook te veel suiker in ge daan „Neen dankje, ze is heerlyk". „Zeg, man, vertel me nu eens, waarom, vroeg je me eigenlyk, als je my zoo on uitstaanbaar vondt „Waarom? Ik wou je immers niet vragen. Je herinnert je toch dat je me om het portret van mijn kleine Emmy vroeg Nu toen ik het je toezond, dacht ik by me zelven’t Wordt nu toch te ergZe zullen waarachtig nog gaan meenen, dat ik vues op haar heb. Ik interesseerde me niet voor jou, maar voor je jongere zuster Veronika. Die beminde ik, en ik besloot dadelyk myn plan uit te voeren, en haar schriftelijk te vragen, of ze myne vrouw wilde worden. Ik deed het ook, maar ongelukkiger wijze, verwisselde ik de enveloppen, en je zuster, die ik zoo onuitsprekelijk lief had, het beeld mijner droomen, ontving het portret en jij kreegt myn aanzoek. Toen ik je brief jnet je jawoord ontving, en waarin je me^ Bolswardsche Courant 4 ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1