N- I Eug. van GiLs, voorliet NIEÜWJAARSWENSCHEN a f 0,25 1 ERTENTIEBLAD MSWA&0 EN 'WOÏÏSEBAÖBBI.. BERICHT! No. 102. Verschij:* Donderdags en .'Zondags. Zes en dertigste Jaargang. 1897. ^iipn DONDERDAG 23 DECEMBER. Ingezonden. Onze Gasfabriek. BINNENLAND. beste bier voor da meest verster Firma B. Cuperus Az. met petroleum gaan ■i ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Insp J. Wegens het K E R S T F E E S T zal a.s. Zaterdagavond GEEN Bolsward- sche Courant verschijnen. In het no. van 1 Januari 1898 zal gelegenheid bestaan tot het plaatsen van per advertentie. Verzoeke beleefd vroegtijdige inzending. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bankierszaken, wisselen Coupons in k f hoogst mogelijke koersen, opeiw rekening-courant op nader overeen te komt HET BESTUUR der Werklieden vereeniging Eendracht zij ons Doel“ te Bolsward. Mynheer de Redacteur De werkliedenvereeniging „Eendracht zij ons Doel" te Bolsward verzoekt u beleefd eenige letteren in uw veelgelezen blad op te nemen. De vorige week ontving zij een geëerd schrijven van de Rederijkerskamer „A.d.- v.e.n.d.o.“ alhier, waaruit bleek, dat die kamer het plan had gevormd, de leden onzer vereeniging eenen genoeglijken avond te verschaffen, door het houden van voordrach ten en het opvoeren van een comediestukje, en wel op Zondag 19 Dec. 1.1., in de Socië teit „Amicitia." Vele leden onzer vereeniging maakten zich dus Zondag 1.1. op, om van de aange boden gelegenheid gebruik te maken en we moeten eerlijk erkennen, dat we veel heb ben genoten. De stukken, die de leden van „A.d.v.e.n.- d.o." ten beste gaven, werden pryzenswaar- dig ten uitvoer gebracht. Men kon dan ook uit het spel opmaken, dat zij tijd noch moeite hebben gespaard, om dien avond recht genoeglijk te maken, waarvoor zij van de talrijk opgekomen leden van „E. z. o. D.“ en de verdere genoodigden telkens een warm applaus verwierven. Onze vereeniging hoopt, dat A.d.v.e.n.d.o.11 nog lang moge blijven bestaan en brengt langs dezen weg tevens haren hartelijken dank voor den prettigen avond haar ver schaft. Voor de danslustigen was in den beginne de ruimte nog al wat beperkt, doordat de ouderen niet zoo spoedig de zaal verlieten. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de opname, Reeds lang hadden wij het plan om na de belangrijke uitbreiding der Gasfabriek daar eens een kijkje te nemen, toen wij toevallig de vorige week op het Kantoot van den Directeur der Gasfabriek komendej daartoe welwillend in de gelegenheid wer-f den gesteld. Met belangstelling bezichtigden wij de aangebrachte verbeteringen en vernieuwin gen en meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hun onzen indruk weer te geven. In de stokerjj zijn vier blokken nieuwe ovens, tezamen 21 retorten bevattende, aan wezig. Ter vervanging van de vroegere smeer- deksels zijn voor twee ovens veel eenvou diger afsluitingen der retorten in gebruik. De grootste aanwezige oven, thans in ge bruik, kan ongeveer 70 meer gas ontwik kelen, dan de grootste oven van de vroegere inrichting. Achter de stokerij bevindt zich de ma chinekamer waar een keurig afgewerkte stoommachine dag en nacht loopt, die het gas uit de retorten zuigt om de spanning die zich daarin ontwikkelt, op te heffen. De stoomketel staat afzonderlijk en deze dient tevens tot verwarming van verschil lende lokalen door stoomkachels, terwijl bij vorst de gashouders door stoom tegen be vriezen beveiligd zijn. Nadat het gas de retorten heeft verlaten, wordt het binnenshuis eerst langzaam, daarna in een buitenshuis loopende leiding en in den condensor sterker afgekoeld waarin de teer hoofdzakelijk achter blijft, terwijl de dunne teer in een daaropvolgend me chanisch werkend toestel wordt afgescheiden. Vervolgens komt het terecht in den scrubber, die het gas met water in nauw contact brengt tot afscheiding van den ammoniak. Ten einde eene volkomene afscheiding te bereiken, passeert het daarna nog een waschkist, waarna het gas in de zuiverkisten stroomt, teneinde van de zwa- velverbindingen te worden ontdaan. Dan loopt het door den Fabrieksmeter en na gemeten te zijn in de gashouders. Vóór het in de stadsleidingen stroomt, passeert het gas nog de regulateurs, die de drukking regelen. Een regulateur staat in verbinding met de leiding langs den Djjlak- ker, de andere met die laugs het Bolwerk. Het getal vaste werklieden aan de Fabriek verbonden, bedraagt thans 7. De fitters hebben eene flinke werkplaats, terwijl de magazijnen van alles ruim voorzien zyn. In alle lokalen zjjn kelders aangebracht, waardoor de grondleidingen gemakkelpk te bereiken zijn. Als een bewijs, dat het gas hoe langer hoe meer gebruikt wordt, kan dienen dat er in ’t vorig jaar 277 gasverbruikers waren, welk getal nu gestegen is tot 302. Boven dien zjjn in 1897 nog 50 muntgasmeters geplaatst. In 12 jaar tjjd is het gasverbruik meer dan verdubbeld, de gasprys is van 10 cent gedaald tot 7 cent per stère. Het verschil der ontvangsten en uitgaven in 1896 bedroeg buiten de renten en aflos sing f 6214.935. Het gloeilicht is, ofschoon zeer voordeelig voor de gebruikers, voor de fabriek niet direct winstgevend. Door het meerdere gebruik van gloeilicht en niettegenstaande het aan tal verbruikers toenam en ook meer gas voor ’t koken werd gebruikt, zijn van 1 Januari1 December 1897, 18162stères gas, vertegenwoordigende eene waarde van f 1271.34, minder door de Fabriek geleverd, dan in hetzelfde tijdperk in 1896. Wel een bewys, dat gloeilicht eene aanmerkelijke besparing geeft. Wellicht zal op den duur de toepassing van het gasgloeilicht ook voor de fabriek voordeelig blijken te zijn, wijl Vuist daardoor velen nu hunne woningen Hepk. Adv. Blad schrijft het volgende, ’t welk wij op verzoek overnemen. Woudsend, 15 Dec. Enkele malen ge beurt bet, dat in dit blad berichten worden opgenomen, die niet door mij zijn ingezon den en bijna telkens blijkt dan, dat daarin iets wordt opgedischt, hetgeen eene onwaar heid is of waarbij eene zaak averechts wordt voorgesteld. Zoo ook weder in het nummer van heden. Klakkeloos wordt er den volke verkon digd, dat de hier bestaande olieslagerij stil staat, wegens gebrek aan afzet van lijn koeken, en wordt als oorzaak opgegeven het meer en meer gebruik maken van maïs meel als veevoeder. Zeer zeker heeft een correspondent elders iets gehoord over het stilstaan der fabriek, eene oorzaak gezocht en zoo met een be grijpelijk doel een bericht de wereld inge zonden, zonder te bedenken, dat dit voor den fabrikant zeer nadeehg kon werken óf in onze omgeving schuilt een laaghar tige, die dergelyke berichten opmaakt, den kende, ze komen toch op rekening van den correspondent en nu in het onderhavige geval, om persoonlijke reden of wat ook, eene solide en algemeen gunstig bekende zaak nadeel zoekt te berokkenen. De zaak is eenvoudig deze Ruim 14 dagen geleden moest de fabriek een paar dagen stilstaan om de eenvoudige redenen, dat er eene nieuwe machine moest worden geplaatstdit is gebeurd, maar on- middellijk daarna is ze opnieuw begonnen I te werken en waar een olieslagerij voort durend werkt met een 14-tal knechten, daar bestaat zeker onder de tegenwoordige om standigheden volstrekt geen reden om te schrijven „de fabriek staat stil". Uw Correspondent voor Woudsend en Omstreken. met gas in plaats van verlichten. Den 18 December, toen wij de Fabriek bezochten, werden in 12 uur 785 stères gas gefabriceerd, welke productie dit jaar de grootste in een half etmaal was. De algemeene indruk, dien wij bii ons bezoek kregen, was zeer gunstig, de ver schillende lokalen zien er alle net en zoo ver dit mogelijk is, zindelijk uit. Ongetwijfeld is dan ook de leiding der Fabriek in bekwame handen. De tegenwoordige Directeur heeft de oude Fabriek in eene naar de eischen des tijds ingerichte Fabriek herschapen. Met recht werd dan ook bij de behande ling der gemeentebegrooting door een der Raadsleden op de gunstige werking der Gasfabriek gewezen. IS.ASSK Iisk te Leeuwarüv r Joure en CORRESPONDENTE lezen kan, en in welk glas gaatjes zjjn boven de witte stippen, zoodat men een Van deze zwart kan maken. Nadat dit geschied is, bedekt de kiezer de voorzijde met een stuk leder, dat aan het foedraal vastzit, plaatst dit op de sleuf der stembus en trekt een pen weg waarmede de kaart in het foedraal vastzit, zoodat de kaart in de bus valt, zonder dat iemand zien kan welke stip is zwart gemaakt. Aan de achterzijde is een glazen luikje boven de handteekemng van den burgemeester, zoodat het stembureel zien kan of het biljet in dit opzicht geldig is. Hoeveel zullen zulke toestellen kosten In den Haag is thans te zien Nicolaï Wassiljewitch Kobelkoff, de kunstenaars romp, zonder armen of beenen, 22 Juli 1851 geboren, gehuwd en vader van 6 wel geschapen kinderen, schilder en schoon schrijver. Hij schrijft zonder handen met groot gemak, eet met lepel en vork, doet in het algemeen alles wat men met de handen zou doen. Hij loopt en springt. Alles werkt samen om te denken, dat de natuur in de war is. Dezer dagen werden op de speelplaats der openbare school te Ingen (Neder-Betuwe) door een paar jongens meikevers te koop aange boden. Deze diertjes waren bij t spitten van den grond voor den dag gekomen. De verschillende met electriciteit werkende maatschappijen te Batavia zitten elkander en anderen leelijk in den weg wanneer des avonds de communicatie per telefoon te wenschen overlaat, dan is dat dikwijls een gevolg van inductie, teweeg gebracht doordat de geleiddraden derelectri- citeitmaatschappij langs de huizen aan den Oostkant van het Koningsplein te dicht bij die van de Indische telefoonmaatschappij zijn aangelegdlaatstgenoemde heeft zich daarover reeds by het bestuur der eerste beklaagd en, wordt in den toestand geen verbetering gebracht, dan zou dit wel eens op een proces kunnen uitloopen. De elec- trische tramwegmaatschappij ondervindt moeilijkheden by den aanleg, omdat de haar vroeger verleende vergunning om de baan op Parapattan langs het meteorologisch ob servatorium te leggen, is ingetrokken, omdat de directeur dezer inrichting dan stoornis in de werking zijner zeer gevoelige instru menten verwacht. Door de marechaussee te Woudriohem werd een jongetje getransporteerd, dat, ouderloos, op een eigenaardige wijze daar terecht was gekomen. Bedoelde jongen een Duitscher van oorsprong en te Leiden ge boren werd door een schipper, bij wien hij in dienst was, te Nijmegen aan wal gezet. Woudrichemsche visschers kregen op het gejammer van het ventje medelijden en namen hem mede naar hun woning, terwijl een hunner hem tot heden liefderijk ver zorgde. Zondagmorgen werd door den trein der Hollandsche Spoorwegmaatschappij te Gorinchem aangebracht een kist met paling, waaraan bij nader onderzoek bleek zeven kilo te ontbreken. Er werd naar Rotterdam geseind, om bij de conducteurs van dien trein een onderzoek in te stellen en de drie conducteurs werden in het bezit van de zeven kilo paling bevonden. Zij werden voorloopig in hun dienst geschorst. Arnh. Crt. Tjjdens de bewoners naar de kerk waren, is Zondagochtend ingebroken in een huis aan de Warmoezierstraat te ’s-Graven» hage. Er wordt f 80 vermist. Terwjjl Zondagmiddag een bewoner van de Zorgvhetstraat te ’s-Gravenhage bjj zich thuis een revolver schoon maakte, ging het vuurwapen eensklaps af, waarbij de man zoodanig door den kogel werd getroffen, dat hij oogenblikkelijk stierf. Bjj den heer M. Cato te Ingen (.Neder- Betuwe) kan men ’t ongewone schouwspel zien, dat elf jonge konynen met de flesch worden groot gebracht. Het moerkonijn n.l. stierf toen de jongen acht dagen oud waren en men besloot eene poging te doen om de aardige beestjes in ’t leven te houden. Ze zuigen aan een dun speentje, waarvan de opening met een dun doekje is afgeslo ten. De konijntjes zijn nu 15 dagen oud en gezond en tierig. Te Schoten (bij Haarlem) is in een sloot bij de woning het lijk gevonden van den veehouder v. d. P. Misbruik van ster ken drank is de oorzaak van het verdrinken. De hond zat op het Ijjk. Te Tiel is hedenmorgen een kind in een pot met kokend water gevallen. De arme kleine was terstond dood. Lemmer, 20 Dec. In het geheel zijn alhier de vorige week aangevoerd, 14,800 KG. spiering, waarvoor f 6 de 100 KG. werd besomd. De haringvangst blijft slecht er werd hier de vorige week door onze ge- heele vloot nog geen tal (200 stuks) aan gebracht. Berlikum, 20 Dec. Sedert er boter- fabrieken bestaan, komt het nu en dan voor, dat een melkleverancier wegens het te veel „wasschen" van de melk vervolgd en ver oordeeld wordt. Hier hebben we echter een tegenoverge stelde kwestie, waarvan we elders nog niet eerder gehoord hebben, ’t Is hier nl. een melkleverancier, die een gerechtelijke ver volging heeft doen instellen tegen een zui- velfabrikant, omdat deze het vetgehalte der melk van eerstgenoemde, volgens ge bleken nader onderzoek, niet ten volle heeft aangegeven en betaald. De melkleverancier had er reeds eenigen tijd aan getwijfeld of hij wel zoo weinig vet in de melk had, als door de controle aan de fabriek werd bepaald. Hij wilde hiervan het zijne weten en liet zijn melk een week lang geregeld ’s morgens en ’s avonds onderzoeken door den heer Mes dag, zuivelconsulent voor de provincie Fries land. Bij dit onderzoek werden de vereischte wettelijke voorschriften in acht genomen, opdat men alles met bewijzen zou kunnen staven. Het resultaat hiervan was, dat het vetgehalte der onderzochte melk bij den heer Mesdag aanmerkelijk hooger bleek te zijn, dan aan de fabriek. Het gemiddeld verschil bedroeg ongeveer een hall procent. Bij uitbetaling naar vetgehalte is zoodanig verschil natuurlijk in het nadeel van den leverancier. ’t Gevolg is dan ook, dat de leverancier de politie in den arm heeft genomen en procesverbaal heeft laten opmaken. Dit be rust thans bij den Officier van Justitie te Leeuwarden. De opgezonden melk is verduurzaamd en staat tot gerechtelijk onderzoek gereed. Verlangend wordt er door de vele be langhebbenden naar den uitslag van deze zeer bijzondere kwestie uitgezien. Hepk. Adv. BI. Wonseradeel. Hoewel in den laat- sten tijd de fanfare-corpsen in Friesland bijna even snel en talrijk zijn verrezen als de coöperatieve zuivelfabrieken, schijnen de andere vereenigingen tot „Nut en Genoe gen" nog niet te lijden onder de concurrentie der nieuwste bonden. De tooneelvoorstel- lingen zullen weldra weer aan de orde van den dag zijn. Maar ook sommige reciteer-colleges maken hun programma op. Meestal wordt zoo’n programma met „eigen krachten" ten beste gegeven. Het gunstig bekende Pingjumer College „Uitspanning door Inspanning" maakt hierop dezen winter eene uitzondering. Het zal eenen wedstrijd in het reciteeren houden onder dames, om gouden en zilveren medailles. Het is te hopen, dat dit plan van het college, voor welks verwezenlijking het zich vrij wat opoffering getroost, met gewenschten uitslag moge bekroond worden. Witmarsum, 19 Dec. ’97. Ons fanfare corps „Frisia" bracht neden den heer KI. de Vries en familie, die hun vijtentwintig-jarig huwelijksfeest vierden, een serenade. Directie voor Nederland Gebouw Mereurius, Spui, hoek Kalverstraat, Amsterdam. Vertegenwoordigers: A. J. Leeuwarden; S. H. KAMSTRA, Franek< Sneek IJ. van der VEEN, Hallum; L. 1 kumH. F. van der WERF Dz., Bol CORN. SCHIERE, BoornbergumA. VEN hoogst voorwaarden, nemen gelden a deposito teg< de volgende rentevergoeding: >OB met 8 dagen opzegging 2 7 1 maand 2’/j7 Bols5 ij n I T I VollenhovE he Courant, cvimuoi v/i-V vmi JL KIN *1 Nederlandsche Bank te Heeren ten zich met alle Effecten-, Kat J?(pn f o 1 snib-o mnni^tq waa nn dft hAAT} OEQ Alle winsten zijn voor de verzekerde VollenhovE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1897 | | pagina 1