NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN W4H8BBA9BKI 1898, No. 1. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. ZATERDAG 1 JANUARI. BINNENLAND. Aan allen heil VOOB 4 STADSNIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXXjjXXXXXXXX^ f' o t 45-Jarige Ambtsvervulling. Op de lijst, vermeldende de heeren Gees telijken, welke in den loop van 1898 hun jubilé wegens langdurige ambtsvervulling kunnen vieren, komt ook voor onze geachte stadgenoot, de heer Ds. C. A. Dardenne Ankringa, die dit jaar 45 jaren predikant is, waarvan 36 jaren bij de Hervormde Ge meente alhier. r. van een echten gulden aan zilver is tegen woordig, tegenover het buitenland, ingoud, slechts zoowat 50 centen, zoodat die valsche munters op eiken ingevoerden gulden onze schatkist voor ongeveer 50 centen bestelen. Mishandeling. Te Barneveld heeft in den nacht van den len op den 2en Kerst dag een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij een boerenkecht zoo ernstig mis handeld werd, dat hij bewusteloos met een groote gapende hoofdwonde opgenomen moest worden. Toen de politie er bij kwan, kozen de aanvallers het hazenpad. Verdronken. Te Rotterdam is een Engelsche stoker in beschonken toestand verdronken. Een ander Engelschman werd verdacht schuldig te zijn aan dit te water geraken en werd daarom gearresteerd. Daar van diens schuld niets bleek, werd hij weer op vrije voeten gesteld. De gevolgen van een twist. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond tusschen een 18-jarigen smid en een even ouden boot werker twist, omdat de smid tegen een meisje aanliep, dat met den bootwerker stond te praten. De smid verwondde den bootwer ker zoo ernstig met een mes in het rechter- dijbeen, dat deze door bloedverlies bewuste loos werd. De getroffene werd naar het gast huis vervoerd, de dader is gearresteerd. In de sublimeerkamer der gemeente- gasfabriek te Rotterdam zijn door neerslaan de zwaveldampen drie werklieden door ver stikking om het leven gekomen. Alle drie waren gehuwd, hebben kinderen en zijn jaren in dienst der gemeente. Door de directie is een onderzoek naar de oor zaak ingesteld, waaruit gebleken is dat de dood der werkledeu niet aan de inrichting te wijten is. De bedoelde sublimeerkamer was reeds ge- ruimen tijd buiten dienst. Te Deventer verloor de spekslager S. een sigarenkoker met een bedrag van f 660 er in geborgen. Een en ander werd gevon den door een armoedigen werklooze, genaamd W. J. Sterling, oud 37 jaren, die er bij de politie aangifte van deed. Kort daarna kwam de verliezer weer in ’t bezit van den sigaren koker en de f 660 aan bankpapier. Hij be loonde den vinder met f 50. Bedreiging. In het Friesche dorpje Knijpe werkte een daglooner van ’s morgensö tot ’s avonds 7 uur en ontving daarvoor drie gulden per week. Hg heeft dezer da gen een brief ontvangen, onderteekend „eenige arbeiders," waarin hem gelast wordt niet langer voor dat loon te werken. De justitie is met dezen brief in kennis gesteld. Overreden. Te Winterswijk is een ran geerder met zijn voet onder een rangeeren- uen drein geraakt. Het lichaamsdeel werd ernstig verwond. Tusschen Markelo en Goor is een paard en wagen door den trein van Hengelo naar Arnhem overreden. De voerman, wonende te Diepenheim, werd gedoodzijn broer werd gekwetst. Verdronken. Uit de gracht bij het sta tion Bokstel is opgehaald het lijk van een man, die vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt was. Arum, 30 Dec. Onze geachte plaatsge noot de heer Ds. W. M. Mekking zal in den loop van het jaar 1898 zijn 25 jarig ju bilé kunnen vieren als predikant bg de Her vormde gemeente, waarvan hij 1b jaren in ons midden verbleef. Te Baarn hebben de gezamenlijke schildersgezellen hun patroons verzocht net loon met twee cent per uur te willen ver- hoogen, aan welk verzoek, te beginnen met 1 Januari a.s., door de patroons gevolg zal worden gegeven. Van de beide te Maastricht aange houden vreemdelingen, die verdacht worden valsche guldens in omloop te hebben ge bracht, heelt één zijn misdrjjf bekend en verklaard, dat die guldens door hen beiden te Brussel vervaaruigd zijn. Op de hoeve van den heer ’t Hoofd te Haarlemmermeer hebben de onder leiding van den heer Eankelma van Purinerend voortgezette putboringen ter verkrjjging van lichtgas zeer gunstige resultaten opgeieverd. Thans worden woning en bijgebouwen door 12 vlammen uitstekend verlicht en wordt het gas bovendien nog aangewen^ voor keukengebruik. vensuur als in een Kaleidoscoop het leven van den stervende aan zijn geestesoog voor bijtrekt; op oudejaarsavond laten wij een geheel jaar de revue passeeren. Wel hem, die met gemoedsrust kan terugzien op het geen achter hem ligtwel hem, die den moed heeft zichzelf te onderzoeken, na te gaan of hij vooruitging op het pad der volmaaktheid. Het leven is een tocht naar het grafvoor ieder onzer zal de ure komen, dat wij wat achter ons ligt, zullen zien opdoemen uit een ver verleden, dat alle onze daden ons voor oogen zullen komen, de ure, waarin wjj ons leven zouden willen geven om veel ongedaan te maken, de ure, waarin wjj troosteloos ons zullen moeten toeroepen„te laat, te laat" Wij staan aan de intrede van een nieuw jaar, tevens een nieuw tijdperk in ons leven. De koopman sluit zijn boeken af, hij ziet na of hij vooruitging of achteruithij be raamt in het laatste geval nieuwe midde len om het evenwicht te herstellen, om nieuwen bloei te bezorgen aan zijn zaak. De denkende mensch sluit zijn moreele balans afhij gaat na wat hjj goed deed en kwaadhij zint op middelen om het goede te vermeerderen, het kwaad te over winnen hij neemt het ernstig voornemen te zorgen, dat, wanneer weder de doodsklok luiden zal over een vervlogen tijdperk, de staat zijner balans gunstiger is. Een jaar is het beeld van des menschen leven, waarvan de Mei slechte éénmaal bloeitvoor 1897 behoort die Mei voor altijd tot het verledene. Zoo ook zal het ons gaanVoor ieder onzer komt het oogenblik van scheiden, onverbiddelijk zul len ook wjj moeten getuigen, dat onze Mei heeft uitgebloeid en gelukkig zullen wij ons mogen achten, wanneer de wetenschap daarvan ons niet bezwaren zal. 1898 ligt voor ons, besteden wjj het wèl, dan zal de terugblik ons geen smart baren. Het is gewoonte, dat met den aanvang van een nieuw jaar, men elkander geluk wenscht, wjj wenschen op deze goede oude gewoonte geen inbreuk te maken. Mn daarom, lezer, een hartelijk welgemeend nieuwjaar 1 Een jaar van voorspoed, van vermeerderende welvaart, van huiselijk ge luk, begonnen met het ernstig voornemen, ook moreel het boekjaar met een batig saldo af te sluitenvoor hen die in 1898 mochten beproefd worden, bezocht door rampen en tegenspoeden, den innigen wensch, dat moge gevonden worden kracht naar kruis. De handelingen van den president- kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. te ’sGra- venhage schijnen tot moeilijkheden aanlei ding te geven. Men meldt toch, dat stem gerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente aldaar zullen worden opgeroepen, om hun oordeel uit te spreken over een aanvulling in het plaatselijk reglement, voor zooverre het de keuze van kerkvoogden betreft. In een gecombineerde vergadering van kerk voogden en notabelen is nl. voorloopig aan genomen een artikel van dezen inhoud „Kerkvoogden kunnen bij verregaand plichtverzuim uit hun ambt worden ontzet." Tot dusverre was dit niet het geval. Het doel dezer bepaling is, voor goed een einde te maken aan een zeer bespottelijkeu toe stand. De president-kerkvoogd toch be schouwt de wettige besluiten van kerkvoog den eenvoudig als niet genomen en legt ze ter zijde, wanneer ze hem persoonlijk niet aangenaam zijn. In het onderhavige geval was het bespelen van het orgel het onderwerp der oneenigheid. De president wenschte zoo nu en dan, liefst in volle morgen beurten, het orgel te bespelen, en gaf dan, op eigen gezag, den organist vacantie. Reeds had de ker- keraad zich eenige malen tot kerkvoogden gewend, met verzoek om te verhinderen, dat onbevoegden het orgel zouden bespelen en daarop namen kerkvoogden een besluit in dien zin. De president bleef echter een voudig zijn gang gaan, welke handelwijze even onwettig als onbehoorlijk is. Om her haling te voorkomen, is bovenvermeld regle- ments-aanvulling voorgesteld. (Stand.) Een vrouw, die zich te Bergen-op-Zoom had schuldig gemaakt aan het uitgeven van valsche rijksdaalders, en door de arr.-recht- bank was veroordeeld tot 3 jaren gevange nisstraf, heeft zich in hooger beroep begeven, ’t Heeft haar echter niet gebaat, daar dit vonnis door het gerechtshof te den Bosch is bevestigd geworden met bepaling evenwel dat de tijd, doorgebracht in voor-arrest, geheel in mindering zal worden gebracht. Ten huize van mr. J., te Deventer, deed een metselaar een onderzoek in een beerput. Hij bezigde daarbij een lantaarn, die hij in de put hing, waarop de gassen ontploften en de metselaar zulke hevige brandwonden kreeg, dat hij in het ziekenhuis (St. Josepgesticht) ter verpleging moest worden opgenomen. De stoomoliemolen van de wed. K. Blom te Hattum is bij feilen wind met kantoor en alles tot den grond toe afge brand. Van den inheud konden slechts de boeken worden gered. Het jaar 1898, dat wij heden intreden, is niet alleen belangrijk als kroningsjaar, maar ook als herdenkingsjaar van verschil lende feiten uit onze vaderlandsche geschie denis. Het is thans 250 jaar geleden, dat de vrede van Munster gesloten werd (1648); 100 jaar geleden, dat aan de Bataafsche Republiek een vrijzinnige Grondwet geschonken werd (1798)50 jaar geleden, dat de eerste aanzienlijke uitbrei ding van kiesrecht tot stand kwam (1848); 25 jaar geleden, dat het onderwjjs geregeld werd, zooals wij het tegenwoordig kennen (1873), en ook 25 jaar geleden, dat de Atjeh- oorlog begon. Op een jachtpartij onder de gemeente Winterswijk had een drijver, die een revol ver bij zich droeg, het ongeluk, daarmede zijn collega te treffen. Het schot kwam in de borst terecht. Hoewel de wonde ernstig is, zal de getroffene er het leven nog wel af brengen. Op den eersten Kerstdag hielden de sociaaldemocraten te Rotterdam eene ver gadering ter voorbereiding van het congres hunner partij. Onder de ingekomen stuk- ken was een voorstel van dencentralen raad I betreffende de plaats waar dat congres zal I bijeenkomen, en voorstellen van afdeelingen, J waaruit bleek dat deze niet overtuigd waren van de wenschelijkheid om elk jaar een congres te houden, daar de daarvoor te ma ken kosten niet opwegen tegen de bereikte resultaten. Er werd besloten dit punt eerst in beginsel uit te maken. N a eene uitvoerige discussie staakten de stemmen en werd be sloten de beslissing aan een referendum over te laten. De consul te Singapore heeft ontdekt, d&t reeds bij millioenen te Singapore ge slagen guldens via Engeland naar Nederland zijn verzonden. De Penang Gazette waar schuwt daarom, zich daaraan te spiegelen, eer men zou overgaan tot het aannemen van een nieuwe zilveren munt voor de Straits. De H. Ct. herinnert, dat dit valsche geld stukken van de „volle" zilverwaarde zijn, dus precies evenveel waard a|s echte, soms zelfs wat meer, maar», de „waarde* Mannenkoor „Hollandia.” Voor een flink bezette zaal gaf het Man nenkoor „Hollandia" Donderdagavond in de concertzaal van „De Doele" zijn derde openbare uitvoering. Een tiental zangnum mers werd gegeven, en, blijkbaar uit de aandacht onder en de bijvalsbetuigingen na elk nummer, bevielen zg goed. No. 9 „De Beek" van C. Kreutzer moest op verzoek zelfs worden herhaald, terwijl het laatste nummer „Frysk Folksliet", staande werd aangehoord, en daarna, op voorstel van den Directeur, den heer A. van Albada, door alle aanwezigen nogmaals werd gezongen. Ook het kluchtspel; „Eén uur dokter* viel wel in den smaakt Des Leben’s Mai blüht einmal und nicht wieder, Mir bat sie ausgeblüht! Aan het graf van lijn levensgeluk zong E. A. Borger „De tyd rolt als deez’ berg stroom voort* en waarlijk, de tijd snelt daarheen op rassche wiek, dag op dag, maand op maand, jaar op jaar, zij volgen elkander op met nimmer verminderden spoedwaarlijk, de tjjd haast zich als een bergstroom, om zich te verhezen in de eeuwigheid Een jaarkring ligt ichter ons een jaar kring, tegemoet gezien door! dezen met blijde verwachting, coor gene’ met angst en beven. De gelulkige zagjhet nieuwe jaar geboren worden met de hoop, dat zijn geluk zoude worden bestendigd de onge lukkige met de stille bede, dat het nieuwe jaar hem geluk mocht aanbrengen de zieke met het gebed in het hart, dat gezondheid z(jn deel mocht worden niemand begroette het nieuwe jaar zonder wensch voor zich of anderen De tijd rolt als een bergstroom voort Langs velden en beemden klinkt bet klok gelui plechtig in den donkeren stillen nacht, de geloovigen noodend naar het bedehuis. Het is Sylvesteravond 1 Het is^he laatste avond van het jaar, dat, nauw geboren, sterven gaatEn de Christenheid, een vroom gebruik volgend, trekt op naar lAt Godshuis, om de uitvaart bij ie wonen van het jaar, dat heengerloden is voor altijd. En de gewijde spreker wijdt een woord aan den stervende, aan den tijiskring, die straks verdwijnthij spreekt een woord van dank voor hen, die gelukkig waren in dat tijdperk, dat straks zal worden afgesloten hij heeft een troostwoord voer hen, wier rampen met weemoed hen do.t terugzien op het scheidend jaar, een woord van op wekking voor allen. En straks, als het uurwerk aan wij st, dat een nieuw jaar is geboren, dan haasten wij ons de onbekende te begroeten. Geweer schoten knallen allerwege, gejuich en vreug degeroep doen zich heoren, voor de zoo- veelste maal wordt afgsspeeld het tooneel aan het sterfbed der Transche koningen „le Roi est mort, vive le Roi 1‘ Zeker, het oude jaar is dood! Een goed spreekwoord leert ons, dat men van de dooden slechts goed zegt en wjj wenschen van dien gulden regel niet af te wijken, te minder nu 1897 geen reden gaf tot algemeene klachten. Niet allen zullen op rozen gewandeld hebben, zeker niet. Velen onzer zullen reden hebben om met smart terug te denken am het jaar, dat nu voor altijd achter ons ligt. Hoeveel smart werd niet geleden, hoeveel zorg en angst niet uitgesiaan, hoeveel leed niet gedragen. Hier achteruitgang in zalen daar een huis der rouwe, een huisvader weggerukt in de kracht zijns levens, een treurende weduwe en onverzorgde kinderen achterlatendel ders een mceder ten grare gebracht, ont rukt aan hiar huisgezin; familiën door eene opeenstapeling van rampen tot den bedelstaf gebrachteen tngediemet immer nieuwe acteirs, immer weder ten tooneele gevoerd. En al deze herinneringen, z ij doemen op juist wanneet de doodsklok het oude jaar gaat uitluidei, het is de balans, die ieder opmaakt in egen kring.' Een doodsbid stemt tot ernst en naden kende Sylvestrklok kondigt ons het doods bed aan van ene die om lief werd, geen wonder dan, dit ernst om aangrijpt. Een Noorsche sage leert ons, dat ia het ster- Bolswardsche Courant -/ i ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1