NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «1SWABÖ EN WOSSEBAOBBS. No. 2. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. De Historie van een jaar. H I DONDERDAG 6 JANUARI. .- I BINNENLAND. I VOOB t processen-ver baal ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 Van het eerste valt weinig te vertellen de verstandhouding tusschen Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Italië is nog steeds dezelfdebewijzen van de voortdurende goede gezindheid zijn de bezoeken van koning Humbert (met zijn gemalin) aan den Duit- schen Keizer te Homburg van Keizer Wil helm II aan den Oostenrijkschen Souverein in Budapest en ook van den Oostenrijkschen minister Goluehowski aan de zomer-residentie te Monza van den Italiaanschen Koning. Overigens is er weinig gesproken over de Triple Alliantie. Het verbond tusschen Frankrijk en Rus land is dit jaar door het bezoek van presi dent Faure aan het hof van St. Petersburg een nieuw stadium ingetreden Felix Faure werd in de Russische hoofdstad gevierd als een gekroond staatshoofd, en de Tsaar sprak in dien afscheidstoost van nations amies et alliées en daaruit maken de Fransche patriot ten op, dat er een verdrag bestaat tusschen beide rijken. Is dat zoo Op die vraag is nog altijd geen antwoord te geven. In elk geval is de verhouding tusschen Frank rijk en Rusland uiterst vriendschappelijk, maar Rusland’s vriendschap is tevens vrede lievend van karakter, en men heeft zich in Parijs niet voor te stellen, dat Tsaar Nico- laas II den Franschen den weg naar Berlijn zal effenen. Behalve deze twee groote verbonden in Europa, bestaan er andere vriendschappe lijke betrekkingen tusschen verschillende mogendheden. Vriendschappelijker dan in de laatste jaren bleek bijv, dit jaar de ver houding tusschen Rusland en Uostenrijk- Hongarije, maar ook tusschen Rusland en Duitschlandzoowel Keizer Frans Josef als Keizer Wilhelm 11 brachten een bezoek aan St. Petersburg. Zelfs de betrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland zijn dit jaar kalmer en vredelievender dan ooit sinds 25 jaren. Italië en Frankrijk, die zoolang vij andig haast tegenover elkaar stonden, kunnen het nu heel goed met elkaar vinden. Italië echter schijnt ook vriendschap te willen sluiten met iedereennatuurlijker wijze, met Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije, staat het op zeer goeden voet met Rusland, met Frankrijk, en met Engeland. Want Engeland is in dubbelen zin afgezon derd van de Staten van het vasteland. Het staat met drie groote mogendheden op ge spannen voet, met Frankrijk heeft het ruzie in Afrika, in de streken langs den Niger, met Duitschland en Rusland is het in bot sing in Oost-Azië. Daar trouwens, in China, schijnt voortaan het zwaartepunt der Euro- peesche politiek te zoeken te zijn. Niet de Oostersche quaestie is aan het einde van ’97 het dreigende spook, maar de Oost-Aziati- sche. Daar staan Rusland en Duitschland naast elkaar, en Frankrijk zal er zich denke lijk bijvoegen; daar verbindt zich Engeland met Japan tot een geduchte macht, sterker ter zee dan al de andere mogendheden van Europa te zamen. En dit is nu nog, even als bij het begin van 1897, ook bij de intrede van 1898 het eigenaardige in de geschie denis van Europa dat dit oude werelddeel te klein is geworden voor de volkeren, dat zij overal, in Azië, Amerika, Afrika, in het Noorden en in het Zuiden, aftrek zoeken voor hun producten, havens voor hun handel, terreinen voor nijvere landbouwers. Daarom ook is de historie van Europa meer een historie, van wat buiten dit werelddeel de Europeanen doen, dan wat er gebeurt binnen de enge grenzen er van. Wij zouden ten slotte kunnen spreken van de geschiedenis der afzonderlijke volken. Maar in de meeste landen is zoo weinig gebeurd. Slechts enkele staten maken daarop een uitzondering. In Oostenrijk heeft in de laatste helft van dit jaar de rassenhaat van Slaven en Duitschers een hoogte bereikt, die aanleiding gaf tot tooneelen in den Rijks raad, zooals men zelfs in den beruchten Poolschen Landdag niet mogelijk zou geacht hebben. Men weet, dat de Rijksraad ver daagd en daarna gesloten moest worden, dat het Ministerie-Badini moest wijken voor het Kabinet-Von Gautsch. Zal het volgend jaar ons, met het 50-jarig jubileum van den be minden keizer Frans Josef, een meer ordelijk parlement in Weenen laten zien? Ook om de verhouding tot Hongarije is dat te hopen. Een enkel woord dient gewjjd te worden aan Spanje, waar, door den gewelddadigen dood van Canovas,het conservatieve ministerie plaats maakte voor een liberaal Kabinet- Sagasta, waardoor tevens een geheel andere gedragslijn werd aangegeven op Cuba. Tot nog toe hebben de Spanjaarden niet veel anders gewonnen door die veranderde politiek tegen de opstandelingen, dan een vriend schappelijker verhouding tot de Vereenigde St Ren, maar dat is reeds zeer veel. ingeland heeft een moeilijk jaar achter den rug, maar tevens een jaar, waarop het met geestdrift terugziet, als het jubileum jaar van koningin Victoria, die zestig jaar heeft geregeerd. Ongelukkig barstte in de week zelve van het groote feest in Londen, een opstand van volksstammen uit aan de grenzen van Afghanistan, een opstand die nog niet gedempt is. Bovendien heeft Enge land te kampen met moeielijkheden in Afrika, zoowel aan den Niger als in Egypte, terwijl het ook in Zuid-Afrika niet geheel zijn wil kan krijgen. Frankrijk kon met voldoening op dit jaar neerzien, indien niet de Dreyfus-zaak en het Panama-schandaal er waren. De eerste is het belangrijkstongetwijfeld zal het begin van dit jaar de oplossing er van brengen. Buiten Europa is alleen iets te zeggen van de Vereenigde Staten, Mac Kinley is daar opgetreden als president en heeft zijn naam als protectionist gehandhaafdhet ingevoerde Dingley-tarief is daarvan een bewijs. In Europa tracht men tegen deze al te hooge invoerrechten repressaille-maatregelen te nemen, Duitschland en Oostenrijk voorop. Met Engeland hebben de Vereenigde Staten getwist over de robbenvisscherij in de Behringh-zee, met Japan over de annexatie der Hawaïeilanden. De Japansche regeering leek zelfs zeer oorlogzuchtig, maar de zeer veranderde toe stand in Oost-Azië heeft het doen besluiten zijn belangen meer dichtbij te behartigen en aan de Unie Hawaï over te laten. Of en in hoeverre de Vereenigde Staten zich zullen mengen in de Chineesche quaestie, is nog niet uit te maken. Deze quaestie blijft in allen gevalle het belangrijkste deel der erfenis, die het jaar 1897 aan zijn opvolger ver maakte. Amst. Crt. Gaasterland, 3 Jan. Aan onze Zui derzeekusten houden zich in de jongste dagen vele meerkoeten op. Daar het vleesch dezer dieren door velen gewild is, wordt er niet zelden jacht op gemaakt. Men schrijft uit Beilen Het nieuwe jaar is hier alweer met on heilen ingezet. Een achtjarigen zoon van den arbeider S. werd zooveel jenever toe gediend, dat het kind den ganschen voor middag zonder bewustzijn heeft gelegen, zoodat men voor den dood vreesde en de hulp van den dokter moest inroepen. Of schoon ook deze eerst voor het leven vreesde heeft de knaap het er toch doorgehaald. In de pastorie der Ned. Herv. Gemeente werd een glasruit verbrijzeld, waarvan de dader werd gesnapt. Op andere plaatsen werd ’s avonds ge vochten enz., waarvan processen-ver baal zijn opgemaakt. Te Hij ken onder deze gemeente vond de landbouwer A. Eising Zondagmorgen onder zijne schapenkudde twee dezer dieren met diepe wonden dood in het hok liggen, ter wijl nog twee anderen zoo deerlijk met een mes over den buik waren gesneden, dat ingewanden er uit hingen en de dieren reeds stervende waren. De dader van dit afschu welijk bedrijf is nog niet gevonden. Meerdere onheilen zullen nog wel rucht baar worden. Vijf minuten precies vóór de jaarver- wisseling zoo meldt men uit Rotterdam aan de Amst. Ct. ving als altijd het groote koor van fluiten aan. Alle booten en bootjes in onze drukke havens, alle loco motieven op de handelsterreinen om het hardst, fluitén en fluiten uit alle macht om ’t oude jaar te verjagen en ’t nieuwe te verwelkomen. Zoo ook was ’t Vrijdagavond om vijf minuten voor twaalf uur, en zeker was ’t verjaagde jaar niet slecht, want het geraas was veel erger dan toen ’t verwel komd werd. In de Kerk. Ct. wordt het denkbeeld in overweging gegeven„dat op den 31 Augustus 1898, den dag der troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, in stad en dorp door het geheele land, des voormiddags ten 10 uur, eene openbare godsdienstoefening gehouden wordt, opdat het gezamenlijke volk terzelfder ure Gods zegen afsmeke over het hoofd der jeugdige Vorstin.*1 De schrijver meent, det dit zou zijn in den geest der Koningin en in overeenstemming met de volkstraditie. Ook De Herv. gelooft, dat aan zulk een opzettelijke godsdienstoefening een plaats toekomt op het programma der inhuldigings- feesten. De heer Schaepman is, naar het Cen trum mededeelt, in zooverre hersteld dat hij zjjn werkzaam heden weder hervat heeft. Hij zal zich echter nog moeten in acht nemen en de geneesheeren hebben hem aangeraden, zich te onthouden van rede voeringen in openbare bijeenkomsten. Door eene nog onbekende oorzaak is Zaterdagavond te Wyk Maastricht een houten huis, bewoond door zekeren Dubois, met een daaraan grenzenden stal en eene bergplaats van galanterieën tot den grond afgebrand. Een paardje van een petroleumventer kwam in de vlammen om, terwijl een ander paard, toebehoorende aan een kermisreiziger, ern stige brandwonden bekwam. Van den inboe del was niets verzekerd. Naar de gevangenis te Roermond werd Zondag overgebracht zekere Driessen uit 8 walmen,verdacht van aan denonbezoldigden r[jks veld wachter te Swalmen verscheiden messteken te hebben toegebracht, waardoor zijn leven in gevaar verkeert. Wederom zijn door de rijkspolitie te Maastricht ter zake van muntmisdrijf twee personen aangehouden. Deze hebben volgens hun eigen bekentenis valsche guldens met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina, door den broeder van een hunner vervaar digd, in omloop gebracht. Er zijn thans vijf personen in de gevangenis te Maastricht opgesloten, die verdacht worden van munt misdrijf. Een 70-tal Zigeuners kwamen Zondag morgen bij Berg en Dal over de grens. Met een zevental wagens met paarden passeerden zij later in volle vaart den Oranje Singel te Nijmegen en vervolgden hunnen weg in de richting van Grave, doch werden spoedig achtervolgd door de maréchaussées te paard, die, na versterkt te zijn door hun colléga’s uit Grave, Groesbeek en Milligen, hen weder via Groesbeek over de grens brachten, van waar zij doortrokken tot Granen burg. Van Cranenburg zijn ze door de Duitsche gen darmerie naar Calcar gebracht. Aan het einde van 1896 zweefde als een dreigende schaduw voor de nog onbekende toekomst, de „Oostersche quaestie.Wij begonnen het jaar 1897 met een gevoel van stillen angst voor hetgeen in Zuid Oost- Europa zou gebeuren, in de landen, die bij onze voorouders het Oosten heetten. Het had daar reeds lang gedreigd, alles wees er op, dat weldra het onweer vol heftigheid moest uitslaan, de vraag was maar, wanneer en waar en in welke mate? In Armenië en op Kreta vooral weer klonken de kreten der gekwelde Christenen, kreten over de onderdrukking door de Turken, kreten van verlangen naar de her vormingen, die de Porto reeds zoo lang had beloofd, maar steeds uitgesteld. In den zomer van ’96 was de vlam van het oproer op Kreta weer eens uitgebarsten, weereeus met moeite bedwongen, en had de Sultan van Turkije weer allerlei hervormingen be loofd. Doch beloven en doen, is bij de Turken niet hetzelfde, en nauwelijks waren de opgestane Kretensers teruggetrokken in hun bergen, of de onderdrukkingen, de kwellerijen begonnen opnieuw. Opnieuw begon ook weer de opstand, in Februari 1897, en thans eindigde deze anders dan de voorafgaande revoluties. Kreta bleef nu niet alleen staan, het vond het Grieksche volk bereid zijn stam- en geloofsgenooten op het eiland te hulp te komen in den strijd tegen diezelfde Turken, aan wier onder drukking het zich zelf na een liegen vrij heidskamp had ontworsteld. Prins George, de tweede zoon van den Koning van Griekenland, werd naar Kreta gezonden met een Grieksch eskader, een Grieksch korps vrijwilligers, maar grooten- deels bestaande uit Grieksche militairen en Grieksche officieren in actieven dienst, landde onder kolonel Vassos op het eiland, en daar ontbrandde een heftiger strijd dan ooit te voren. Men weet hoe die strijd werd verlegd. De Turken vatten, schoon het Grieksche smal deel Kreta’s kusten nooit genaakte, de maat regelen der groote mogendheden, de hulp aan de opgestane Kretensers verschaft, als een casus belli op, en trokken groote strijd machten samen aan de Grieksche grenzen, in Macedonië en Epirus. Van hun kant marcheerden ook de Helleensche regimenten naar de grenzen en een paar weken lang lagen Turken en Grieken, aloude vijanden, daar tegenover elkander. Toen overschreed een bende vrijwilligers of Grieksche sol daten de grens, en beschoten een Turk- sche versterking. Daarop verklaarde de Porte aan de regeering in Athene den oorlog. Men weet, hoe deze oorlog afliep met de vernedering van Griekenlandhoe het Griek sche leger overal geslagen werd, steeds terug trok en weldra de Turken Griekenland’s mooiste provincie, Thessalië, bezet hielden, hoe daarop door Griekenland de interventie der mogendheden werd gevraagd voor een vrede, en hoe, op een oorlog van nauwelijks een maand, vredesonderhandelingen volgden van meer dan zeven maanden en eerst in het midden van December de Grieksche Kamer het vredesverdrag met de Porte goed keurde. De Oostersche quaestie is met dezen oorlog niet opgelost, zelfs aan de Kreta-quaestie is geen einde gemaakt. In Macedonië smeekt men nog altijd om hervormingenop Kreta verlangt men nog steeds naar de invoering der door Turkije beloofde autonomie, maar de mogendheden zoeken altijd nog naar een geschikten vorm voor die zelfregeering, en naar een geschikten gouverneur. Maar toch is de oorlog tusschen Grieken land en Turkije in één opzicht zeer gewichtig geweest, waardoor hij een feit van belang wordthij heeft bewezen, hoe de groote mogendheden van Europa inderdaad den innigen wensch koesteren om den vrede te bewaren. Het Europeesch concert is geen oogenblik gestoord. Wat er achter de cou lissen gebeurd zij, wat er door de ambas sadeurs in Konstantinopel, door de Kabinets raden in Europa’s hoofdsteden, besproken moge zijn, eensgezind hebben alle zich getoond om den oorlog te beperken tot de beide staten, om een algemeenen oorlog te voorkomen. Dit is een zaak van grooter beteekenis, dan de oorlog zelfdit geeft ook vooral hoop op de toekomst van ons werelddeel, hoop op het voortduren van den algemeenen vrede. Daartoe zal ongetwijfeld medewerken het stelsel van verbonden, dat nog altijd bestaat tusschen de groote mogendheden in Europa. In de eerste plaatshebben we hier te spreken over het Drie- en het Tweevoudig Verbond. Heerenveen, 3 Jan. De bejaarde we duwe van Wieger v. d. Zee, die sinds Zon dagavond 28 Nov., toen ze uit de kerk te Nyehaske naar huis keerde, vermist werd, vermoedelijk door het stormachtige weder te water geraakt, en naar wie langen tijd te vergeefs gezocht is geworden, is heden morgen onder Nieuwebrug als drenkelinge opgehaald. De machinist A. de Groot en zijn zoon, in een bootje voorbij varende, vonden het lijk der oude vrouw aan den kant van het water. Zij had het oorijzer nog op het hoofd, de handschoenen nog aan de handen en eenig geld en een sleutel in den zak. Op het vinden van het lijk was eene premie van vijf gulden gesteld. Schoterland, 3 Jan. De heer B. te Mildam werd dezer dagen verrast door het bezoek van een veldwachter, die hem eene sommatie bracht tot betaling van den hoof- delijken omslag ad f 40. De heer B. be weerde reeds in September het geld met den vrachtrijder E. H. te hebben meege geven, die hem eene kwitantie had terug- gebracht. Toen de veldw. deze kwitantie zag, bemerkte hij dadelijk dat de handtee- kening niet die van den gemeenteontvanger was. De vrachtrijder werd in verhoor ge nomen en bekende de kwitantie vervalscht en het geld opgestoken te hebben. Hommerts, 1 Jan. Toen de Hervorm den gisteravond de kerk binnentraden, ont waarden ze eene sterke brandluchtrook vulde het gebouw en eene drukke beweging heerschte er in den omtrek van de gloeiende kachel. Niettemin liet het orgel zich krach tig hooren en overstemde daardoor het zagen in den vloer, want daar beneden was het, dat reeds vurige tongen aan het hout werk lekten. Door gepaste middelen mocht men er eindelijk in slagen den brand in zijn aan vang te stuiten, doch ook gedurende de godsdienstoefening moest men bezig blijven, zoodat de aandacht der aanwezigen niet onverdeeld was. Sneek, 3 Jan. Aan de stadswaag alhier zijn gedurende 1897 gewogen 17764/4 en 1749/s vaten boter. De hoogste prijs der boter werd 16 Febr. bedongen, zijnde f 491/!, de laagste prijs 9 Maart, zijnde f34‘/2. De middelprijs per 1li vat was f40,50. Aan voer van kaas 229524 kilo, hoogste prijs per schip pond 28 Sept. 132, laagste prijs 4 Mei 1'19% middelprijs per schippond 1'27,57. Van de staking onder de timmerlui hier is tot heden niets gekomen. Trouwens er valt ook weinig te staken, en daarom heeft men ongetwijfeld gedacht: beter iets dan niets. Tegen morgenavond is een vergadering in „Amicitia" uitgeschre ven, waarin men gezellen, patroons en par ticulieren oproept, om te bespreken en te hooren bespreken, het bestaand geschil in zake loonsverhooging. Hepk. Adv.bl. Bolswardsche Courant l'jl - j ft. ‘i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1