NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN VOERBROOD. Vennootschap Nederland, Levens-verzekering en Lijfrente verzekering, OPGERICHT 1858. Een Dienstbode Dienstbode, bij Mej. A. DONKER— r- Te Huur gevraagd: Lijnzaad Voerbrood, 15 Ct. de vijf pond. E.BRANDSMA, __Mr. J. W. Zijlstra, Marktplein No. 324. Gebr. Mispelblom Beijep, 3£&ggiei?g ta No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. W. PKOPSTRA. DONDERDAG 20 JANUARI. Kindermeisj e Gevraagd, VOERBROOD, 12 ct. de vijf pond. BINNEN LAND. ia üSeatw VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Workuni, 18 Jan. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den Raad, (vacature R. J. Visser) zijn bij den Burgemeester als candidaten opgegeven, de heeren KantoorKeizersgracht 245, Amsterdam. GEVRAAGD, op 12 Mei e. k. bij G. TROMP—van Hout. •p 12 MEI een FLINKE Meindersma. tegen MEI of eerder, eene WONING. AdresP. BRANDENBURG, Stadstim merman, Bolsward, Aan onze Zuiderzeekusten houden zich vele wilde zwanen opdaar er geen ijs is, i ze gerust spotten met de geweer kogels der jagers, 2 2’/a°/o 3 3^7, 4 7o verschaffen Oldeboorn, 17 Jan. Sedert eenigen tijd waren enkele boeren onder dit dorp en uit Haskerdijken van meening, dat de melk, die zij geregeld naar de fabriek te Akkrum verzonden, tijdens de aflevering en de ont vangst in hoeveelheid verminderde. Een paar boerenzoons, hadden zich met het oog daarop heden avond verdekt opgesteld bij de met melk gevulde kannen, die geregeld eiken avond aan den straatweg van Heeren- veen naar Akkrum ter af haling gereed worden gezet. Al spoedig daarna ontwaar den zij iemand, die op de kannen afging en toen zij, na eenig wachten, dezen op het lijf vielen, bleek het, dat hij in het bezit was van een ketel, reeds gevuld met melk. De dader, iemand uit Akkrum, is hun bekend. Proces-verbaal zal wel niet uitblijven. Ooststellingwerf, 17 Jan. De ziekte onder de varkens, welke zich het eerst in Oud-Appelscha heeft geopenbaard, begint zich thans ook in andere dorpen te ver- toonen. De dieren worden lusteloos, gebrui ken geen voedsel en lijden blijkbaar aan eene aandoening der ademhalingswerktuigen. Verscheidene varkens sterven aan de ziekte, terwijl andere bijtijds worden geslacht. Hepk. Adv.bl. Fr. Zuidwesthoek, 17 Jan. Nu de Nieuwjaarsdag achter den rug is, en de vervaldag der huren St. Petri nadert, beginnen de ver- en inhuringen der losse landerijen hier en daar een aanvang te nemen. Jn de laatste jaren werden voor deze perceelen hooge sommen besteed. Ge schikt gelegen perceelen van goede kwaliteit vinden gereeden aftrek tegen f 35 a 40 per pondemaat, d. i. f 8 a f 10 meer dan voor vaste boerderijen van dezelfde hoedanigheid kan worden bedongen. Dit nog al belang rijke verschil is waarschijnlijk de reden, dat sommige eigenaars der laatste deze exploiteeren door zathe en landerijen af zonderlijk te verhuren. De landerijen worden dan uitsluitend voor beweiding verhuurd, waardoor de geproduceerde mest behouden blijft. Gaasterland, 17 Jan. In de jongste weken wemelt het in onze bosschen en op de velden letterlijk van lijsters, vooral van z.g. „veldlijsters11. Jammer, dat ze niet meer VOORBEELDEN. Iemand oud 25 jaren wenscht bij zijn overlijden eene uitkeering te ontvangen van f 1000,—. Hij betaalt daarvoor een jaarlijksche pre mie van 18,50, betaalbaar in maandelijk- sche, drie- of zesmaandelijksche termijnen. Iemand oud 25 jaren wenscht op zijn 65- jarigen leeftijd öf bij eerder overlijden een uitkeering te ontvangen groot f 1000, Hij betaalt daarvoor eene jaarlijksche pre mie groot f 21,80, betaalbaar in maande- lij ksche, drie- of zesmaandelijksche termij nen. Iemand oud 7fi jaren ontvangt als lijf rente, gedurende zijn leven f 16,95 van iedere honderd gulden gestort kapitaal. Fuik’ Puik! Beide soorten gegarandeerd, prima kwaliteit. Aanbevelend, S. HAIJTEMA en J. H. SWART Jz. De stemming zal plaats hebben Vrijdag 28 Januari a.s. Uitgeweken. De man, die door de rechtbank te Maastricht veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 5 maanden, omdat hij zijn zoontje in een kist opgesloten had, heeft de wijk naar België genomen. Een Drentsche plattelands-correspon- dent schrjjft aan „de Telegraaf* Wat je tegenwoordig een onderwijzer noemt, was vroeger een hulponderwijzer en nog vroeger een ondermeester. De ondermeester werd miserabel slecht betaald voor zijn werk, de hulponderwijzer iets minder slecht, de onderwijzer kreeg iets meer, maar nog altijd weinig. Zoo paarde zich aan verandering van titel vermeerdering van jaarwedde. Dat de onderwijzers nu al weer jaren lang vruchteloos op verbetering van hunne positie aandringen, ligt hem mis schien aan het feit dat men nog geen nieu wen titel voor hen heeft gevonden. Op het platteland praat men nog altijd van ondermeester en de jaarwedde van den aldus betitelde is daarmede in overeen stemming. Zoo’n plattelandsondermeester krijgt het soms in zijn hoofd waar haalt de man den moed vandaan om te solliciteeren naar eene betrekking in de stad. Ik zelf, ook ondermeester, solliciteerde onlangs naar een onderwijzersbaantje in een derde rangs- stad. Toen ik me bij een hoofd der school aan meldde, werd me beleefdelijk te verstaan gegeven, dat ik veel te oud was. Ik heb n.l. de drie kruisjes al achter den rug en de paedagogische gemeenteraad j wenschte enkel onderwijzers van ongeveer twintig jaar. Daar ik --- I tiental jaartjes terug legde levensoaan, vergeefsche moeite. In een andere stad weer een ander bezwaar. Ik ben getrouwd en om met een gezin te leven van f 600 in onze stad, schreef mij het hoofd der school, waar de betrekking vacant was, is eenvoudig niet mogelijk. De ondermeester moet dus aan twee voor waarden voldoenhij moet altijd twintig jaren oud zijn en mag niet getrouwd zijn of is veroordeeld altijd op zijn dorpje te blijven. Gaat een gehuwde ondermeester naar een ander dorp solliciteeren, dan ontmoet hij daarbij weer een ander bezwaar. In tal van dorpen is geene woning voor hem te vinden. Het is ongelooflijk, hoe weinig wo ningen er op een dorp te huur zijn. Een gehuwd onderwijzer doet daarom verstan dig, vóór hij ergens gaat solliciteeren, eerst te informeeren of er wel een woning te krijgen is. Meestal betaalt een onderwijzer dan ook veel te hooge huur. Maar hij kan niet an ders. Als hij ergens benoemd wordt en hij vindt gelukkig een te huur staande woning, dan moet hij, al is het nog zoo’n krot, toch genoegen nemen met de huursom, die de 1 eigenaar van hem vraagt. Ik b.v. bewoon een huis, waarvoor ik jaarlijks f50 huur betaal, terwijl f30 meer dan voldoende was. Maar het is het eenigste huis op het dorp, dat te krijgen is en ik berust dus in den te hoogen huurprijs. Op sommige dorpen is de woningnood zoo erg, dat mij reeds gezegd isals u hier wilt wonen, moet u zelf een woning laten bouwen. En er zijner onderwijzers,amb tenaren ter secretarie enz. die het wer kelijk doen ook. Het zou een goede en solide geldbeleg ging zijn, woningen op het platte land te laten bouwen en verhuren? Wie wil het doen Moord te Leur. Het gerechteljjk on derzoek in zake den moord op het boeren meisje te Leur heeft een en ander aan het licht gebracht. Zoo is gebleken dat de broek die de verdachte F. op den dag van den moord gedragen had, uitgewasschen is, ter wijl er nog groote bloedvlekken in de zakken zijn. Een mes dat door den vader van F., die varkensslachter van beroep is, vermist werd, is in den kelder teruggevondenalle messen zijn in beslag genomen. De verdachte is in zijn ouderlijke woning gebracht en daar verhoordbehoudens een heel klein oogenblik, gaf hij geen teekenen van aandoening. Hij blijft hardnekkig ont kennen hij is als soldaat uit den dienst weggejaagd. {Oude Tijd.) Wjj meldden voor eenige dagen de dwaze weddingschap van twee personen in Friesland, die om een prijs van f 200 de weddingschap aangingen, dat een hunner geen f 4000 bezat I De een verloor en be taalde de verloren som, terwijl zijn tegen partij hem voor de contante betaling 25 pc. schonk, zoodat hij er met f 150 afkwam. Het ligt voor de hand, dat deze wedding schap met voorviel onder gewone omstan digheden, men zat in de herberg, was uit. Wat is echter nu het eerste gevolg? Dat alle aanwezigen, de wedders incluis, proces verbaal hebben gekregen wegens het te laat vertoeven in de herberg. En het tweede is niet beter, De winner gaf aan den verliezer eene kwitantie van f 150 zonder... plakzegel. De laatste heeft hiervan aangifte gedaan en de eerste kan nu eene hooge boete betalen wegens ontduiking van de zegelwet. U. D. De afgevaardigde voor het district Schoterland, de heer G. L. van der Zwaag, van Gorredijk, zal eerstdaags op onder scheidene plaatsen in het district in openbare vergaderingen rekenschap geven van de door hem in de jongste zitting-periode der Tweede Kamer, aangenomen houding. Aan Recht en Belang wordt medege* deeld, dat te Utrecht eene jonge dame in de theologie studeert» .A. TZL S T E E JD A 2M2- Alle inlichtingen, tarieven en opgaven worden op aanvraag kos teloos verstrekt door den Agent te Bols- ward, den heer K. Tromp, en door den Inspecteur voor Friesland, Groningen en Drente, opzegging Sluiten gelden op eerste hypotheek. Het kantoor vroeger Jongemastraat, is gevestigd Alléén verkrijgbaar in verzegelde pakjes I voorzien van bovenstaand gedeponeerd Han delsmerk voor Bolsward bij Mej.de Wed. 1 M. G. BONTJEMA, Dijkstraat, bij den kunnen en mogen gevangen wordener a,uwp00^’ Reer ware anders een aardig duitje te verdienen. G. KRUL, Kleine Dylakker en bi] de heeren Th. B. v. d. WERF, en H. VERINGA. Veie wï Sneek: G. R. TADEMA. OoSTERENDiW. kunnen FEITSMA. j Naar aanleiding van de mededeeling over vischhuizen in Zeeland voorkomende mag de volgende, niet algemeen bekende historische bijzonderheid medegedeeld wor den. Toen de Eransche geweldenaar geheel ons land met ijzeren vuist drukte, was overal onze driekleur verdwenen, behalve op het kleine eiland Decima iu Japan, wat alge meen bekend is. Minder bekend is, dat on danks Fransche spionnennapluizerij, toch ook in ons vaderland op één plaats onze vlag niet geheel verdweenop het kleine zeedorpje Herkingen stond op een zooge naamd vischhuis als windwijzer een ijzeren vlaggetje, dat opgeverfd vrijuit de kleuren onzer driekleur vertoonde en gedurende de geheele overheersching daar ook bleef. In de omstreken van Herpt klagen de klompenmakers steen en been. Er is aan geen hout te komen, zeggen zij, en ’t is waar. Zeer hooge prijzen moeten zij beste den om de materialen voor hun slecht too nenden arbeid en industrie te verkrijgen. Het klompenhout is in de laatste jaren 30 tot 50 pCt. gestegen, en daar naar verhou ding van de waarde van het hout de prijs der klompen laag is, blijkt de toestand voor de klompenmakers niet rooskleurig. Terwijl Vrijdagavond j.l. een kar waar voor een hit gespannen was, op den Loos- duinschen weg onder de gemeente Loos- duinen onbeheerd stond, werden paard en wagen gestolen. Twee mannen, verdacht van dien diefstal, zyn door de politie aan gehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te ’s-Gravenhage, terwijl in middels voertuig en paard zyu opgespoord. Woensdagmiddag werd te Rijswijk ingebroken in het Evangelisatiegebouw aldaar, gedurende de afwezigheid van eene bejaarde dame, die in genoemd gebouw woont. De dieven hebben eenige gouden voorwerpen, kleedingstukken en eenig geld medegenomen, alsmede de offerbus geledigd. Door de ijverige nasporingen van de rijks- veldwachters J. Nijenboer en W. van Oos ten waren nog dienzelfden dag de namen der daders bekend. Zaterdagmiddag werden de daders gearresteerd, tot bekentenis ge bracht en de voorwerpen op vier verschil lende plaatsen te ’s-Gravenhage in beslag genomen. De van diefstal verdachten zijn 2 Hagenaars, die reeds vroeger met de ju stitie hebben kennis gemaakt. Op een dorp in een der Zuidelijke provinciën zag men in 1825 twee uithang borden. Een hiervan hing bij een pruikenmaker, waarop Absalon geschilderd was, zooals bij met zijn weelderig haar in de takken van een boom verward raakte, waarbij zijn paard doorrende en hij het kind van de rekening werd. Daaronder stond: „Zoo moeten ze varen, die geen pruiken dragen. Een eindje verder zag men bij een haar snijder een drenkeling op het bord geschil derd. Een Newfoundlander hond schoot toe, beet in ’s mans pruik en zwom er mee naar den wal, zoodat de man verdronk, terwijl zijn pruik werd gered. Hieronder stond „Zoo moeten ze varen die pruiken dragen.* te Leeuwarden, Heerenveen Joure en Bolsward, CORRESPONDENTEN le Klasse der Nederlandsche Bank te Heerenveen, belas ten zich met alle Effecten-, Kassiers- en Bankierszaken, wisselen Coupons in tot de hoogst mogelijke koersen, openen rekening-courant op nader overeen te komen voorwaarden, nemen gelden a deposito tegen de volgende rentevergoeding: met 8 dagen 1 maand 3 maanden 6 12 twintig jaar. Daar ik nu geen kans zag een te treden op de afge- was mijne sollicitatie een 9 voor V IJ THEE Trademark n 7» brandassurantie EN EEN Bolswardselie Courant. INSPECTEURS Noord-Holland en Utrecht. A. J. Joekes, N. Z. Voorburgwal 49, Amsterdam. Gelderland en Noordbrabant, J. P. C. Kra mers, Nieuwe Markt, Nijmegen. Zuid-Holland en Zeeland, A. E. Mooijaart, Elandstraat 32, 's Gravenhage. Overijsel en Limburg, H. E. Munniks de Jongh, Prins Hendrikstr. 58, ’s Gravenhage. Groningen, Friesland en Drente, Mr. J. W. Zijlstra, Bolsward. n n n •n en r>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1