STUIVERSZEEP met kans om rijk te worden. Naamlooze Vennootschap Vereenigde Zeepfabrieken, Officiëele Advertentie. BEKENDMAKING. beste bier voor dagelijksch gebruik. SneekBols wardHarlingen. Burgerlijke Stand. a a GO C a Predikbeurten. ’t t Stoomdruk Firma B. Cuperus Az. 1X1 SB 9,05 9,45 a. v. 5,05 5,45 7,15 8,-- 9,15 3,40 5,05 5,45 9,05 9,45 6,30 7,10 BOLSWARD, van 15 tot en met 18 Janu ari 1898. 9 3 a. v. a. v. 6,50 7,30 9,05 9,45 12,20 1,45 1,55 2,35 7,15 8,— 9,15 6,50 8- 8,45 6,50 8,— 8,45 5,50 6,30 Aan voer 50/4, 15/8. VEREENIGINGle keur f 44,50 a 2e keur f 44,a f 3e keur f 43,a f 4e keur f 42,— A f 5e keur f 5,50 6,30 7,50 11,15 deze kunstenaars hoogst dankbaar zijn voor het vele schoone, dat ze te genieten heb ben gegeven. 3,25 4 5,15 9,20 10,35 11,15 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel, maken bekend, dat bij Koninklijk besluit van 31 December 1897, no. 57, zijn goedgekeurd de door den ge meenteraad op 30 October te voien vastge stelde besluiten a. Tot heffing van: Opcenten op de personeele belasting Sluis-, haven- en bruggeld te Makkum De barometer is allerwege gedaald. In Noorwegen stormachtige, Z. W. wind en regen. In onze streken, stil mistig, koud. Noordelijker stijgt de temperatuur. Verwacht wordtMatige Z. wind, mistig, betrokken lucht, iets milder temperatuur. Zondag 23 Januari 1898. HERVORMDE KERK. ’s Voorna. 93/4 uur: Ds. DARDENNE ANKRINGA. ’s Avonds 51/4 uur: Ds. VAN DER MEÜLEN. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voorna. 93/4 uur: Ds. POTTINGA. GER. KERK. Nieuwe Hofstraat. ’s Voorna. 9>/4 en ’s Avonds 51/4 uur Ds. J. OP ’t HOLT. EVANGELISATIE-LOKAAL. ’s Voorm. 91/2 uur: Ds. LEENMANS van Harlingen. ’s Avonds 51/2 uur de heer HOEKSTRA, Leiden, had gisteren, terwijl hjj in laatst- gemelde kwaliteit eenige werkzaamheden verrichtte in een der dakgoten van gemeld kerkgebouw, het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en van eene hoogte van ongeveer 16 M. naar beneden te storten. Door het slechts met een houten raam werk gedekte dak van een schuurtje, kwam de ongelukkige op den beganen grond te recht, na alvorens nog in aanraking te zijn gekomen met het lichaam van een in de schuur zich bevindend werkman. Zwaar gekneusd aan verschillende li- chaamsdeelen werd de heer V. opgenomen en per rijtuig vervoerd naar het Hópital Wallon, waar zijn toestand hoogst zorgelijk werd bevonden. Ook de evenbedoelde werk man ontving eenige hoezeer dan niet levens gevaarlijke verwondingen. B. en W. van Deventer stellen aan den gemeenteraad voor om het aanvoeren van boter in te zware fusten op de markt aldaar strafbaar te stellen. MARKTBERICHT van BOTER. De gedrukte stemming blijft in den boter- handel aanhouden, en de eene week onderscheidt zich eigenlijk in niets van de andere. Toch zijn de prijzen op de binnenlandsche markten iets vaster geworden en is allerwege eene verhooging van nrHrPvnni’ T'-n-<it mot .het Zacht, zonder eenig geluid voort te bren- n, gleden zijne vingers langs de toetsen. Hoort... zacht, vleiend, als het suizen van 1 avondwind, speelt hij een vaarwel, dat n zelf tot nu toe onbekend was. Hij fan- eert, hij uit zijne gedachten in zachte •nken... Sneller gaan de handen, voller wordt zijn >1, zijne oogen glinsteren, terwijl hij al 1 wanhoop in hartstochtelijke tonen uit- ikt, tot z’n hoofd moe is van smart en zachter speelt, zachter... steeds zachter... arwel, vaarwel... en zijn lied als in een cht opgaat. jzield. Eenige jaren later was de heldere kamer nker geweest door neergelaten gordijnen gesloten vensters. Dof hadden de schre- n der bedroefde kinderen door het huis klonken, want met den doode was het cugdevuur van hun jong leven gedoofd. >en de anderen door de familie waren op nomen, had hij besloten voor zich zelt te jrgen. Hij was alleen met z’n piano als iendin, de wereld ingegaan. Toen ondervond hij, hoe het leed hem et haar verzoende. Ze verbonden zich inni- ir en inniger, zij deed hem het brood win- ‘n en een blik in de toekomst beloofde em... „Kom", fluisterde hij, „ge kent mijn dachten, mijne geheimste zelfs". Ge weet dat ik Louise lief heb, kom, sta ij bij, haar een afscheid toe te ruischen. e moeten scheiden, voor altijd misschien, ur altijd onze wegen moeten uiteen in. De eerste loterij is 31 December gesloten. Trekking dezer dagen. De lijst der winners wordt eiken deelnemer eerstdaags toegezonden. De tweede loterij loopt van Januari tot 30 Juni. Knipt van de inwikkelpapieren den naam onzer firma K O T T K H 1> A Al, verzamelt deze strookjes en zendt ze als brief aan ons. Voor elke 5 strookjes ontvangt men 1 lot, voor 50 strookjes in één envelop 11 loten. Postkantoor Bolsward. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden. 2e helft der maand Decem ber 1897. 1. Mej. C. Hollander, Utrecht. 2. J. de Jong, Witmarsum. Tooneelvoorstelling. Dat men ook van ’t goede te veel kan krijgen, bleek Zondagavond. Er werd in „de Doele“ eene tooneelvoorstelling gegeven door de „Krite Jouwer" van het „Selskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse." Opgevoerd werd een tooneelspel in 5 bedrijven, getiteld „Laster" in ’t Friesch geschreven door den heer F. G. Looijenga. Aangezien het pu bliek van Bolsward en omstreken in den laatsten tijd bij herhaling werd vergast op Friesche tooneelstukken en dito voordrach ten, was het te vreezen, dat er nu geen groot publiek zou komen. Dat het bezoek echter zoo klein zoude zijn, had men niet verwacht. Na de voorstelling zeiden allen zeker„’t was toch jammer, dat er zoo weinig menschen waren, want waarlijk, stuk en opvoering beide waren zeer goed." We willen ten minste gaarne verklaren, dat de inhoud en de samenstelling van „Laster" zeer gunstig afsteekt bij die van Friesche stukken, die we hier vroeger heb ben zien opvoerenhier zagen we verschil lende karakters uitstekend getypeerd en consequent volhouden door ’t geheelestuk; hier ook kon men spreken van eene boei ende intrige, die geleidelijk werd opgelost. Alleen merken we op, dat enkele dialogen wel wat heel lang en daardoor min of meer gerekt waren. En wat de vertolking aangaat, ook die viel te prijzener waren velen onder de leden, die blijk gaven van ernstige studie en veel aanleg. Over de uitspraak van ’t Friesch kunnen we volstrekt niet oordeelen, maar wat de houding en gebaren aangaat, trok het onze aandacht, dat natuurlijkheid en soberheid zeer goed werden betracht. Een woord van lof komt toe aan., neen, we zullen maar geen namen noemen, want dan zouden we eene zóó lange lijst krijgen, dat we meer ruimte moesten vragen, dan voor dit artikeltje kan gegeven worden. Het samenspel was inderdaad uitstekend, er was doorgaans flink „actie" in ’t spel en „klopte" doorgaans onberispelijk. Een alleraardigst tooneeltje was de naaischool regisseur en naaimeisjes komt een woord van hulde toe voor dit „stukje natuur." Ook de tweestemmige zang van die meisjes was te prijzen. Alles te zamen genomen, kunnen we de leden van de „Krite Jouwer" de verzekering geven, dat zij de opgekomenen eenige genot volle uren hebben verschaft, terwijl het te hopen is, dat het manuscript van „Laster" spoedig in druk verschijnt, opdat de vele Friesche Rederijkerskamers in de gelegen heid komen een stuk ten tooneele te voeren, waarvan in werkelijkheid kan worden ge tuigd, dat het uit het leven gegrepen is. Concert. Dinsdagavond hadden we ’t genoegen, een concert bij te wonen, dat in „de Doele" gegeven werd door mej. Tigler Wybrandi, mezzo-sopraan uit Amsterdam en de hee- ren H. Jochems, pianist, muziekdirecteur te Lochem en j. A. Meursinge, violist, eerste prijs van het Conservatoire te Brussel. Dit begaafde drietal voerde een met zorg gekozen programma hoogst verdienstelijk uit. Genoemde dame heeft eene uitstekende stem en toont, dat zij voelt, wat ze zingt de heer Jochems heeft het, zoowel wat de techniek als de voordracht betreft, tot eene schoone hoogte gebracht en de heer Meur singe wist de aandacht der hoorenden voort durend te boeien door zijn kunstrijk en gevoelvol spel. Ongetwijfeld zullen allen UIT E^ LAND. Denemarken. Kopenhagen, 14 Jan. Noteering in Kronen1 kr. is 67 cent. 1ste soort 84—92 Kr. Stemmingflauw. Engeland, Noteering in Shillings 1 Sh. is 60 cent. London, 10 Jan. 98102 sh. 15 96- 98 Boter te SNEEK, den 18 Jan. le keur f 44.50. Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsward Te Sneek niet zoo goed verdienen als deze sierlijke, practische kokertjes met sigaren. Spreeuwen. Lezen we gedurig, dat zich elders ver schijnselen voordoen, die wijzen op een zachten winter en de nadering van ’t voor jaar, ook hier blijven ze niet achterwege: zoo zagen we Maandagmiddag in ’t plant soen bij „Amicitia" een troep van minstens een paar honderd spreeuwen, die onder aan houdend gepiep en gefluit in ’t gras hup pelden en in den grond pikten, alsof Maart reeds in ’t land was. Sneek, 19 Jan. Evenals met ’t weer, zoo gaat ’t ook hierde eene dag is gelijk aan den ander. ’k Weet waarlijk niet, waarover’ku wat zal schrijven en daarom nog maar weer eens wat over onze werkstaking. ’t Is me de staking weleen man of tien elf, die onze bazen op moment best kunnen missen, al is ’t tot April, loopen rond. Wel lezen we hier en daar op een uri noir of tegen een muur een opwekking aan de timmerknechts, om den stakingsmoed niet op te geven en spoort men op verga ringen de lui aan, de patroons de tanden te laten zien. Maar de stakingslust wordt er weinig door aangewakkerd, al spiegelt men de gezellen ook voor, dat de weerstands- kas zeer lang bijstand kan verleenen. Men vertrouwt elkaar niet, dat is de heele historie. ’t Gaat met onze timmerlui als met de meeste andere menschenze gooien geen oude schoenen weg, vóór ze er nieuwe voor in de plaats hebben. En nu is ’t wel waar, de weerstandskas steunt, maar hoe lang Ongetwijfeld kan ze ’t tot April wel voor Sneek uithouden en als die tijd er is, zullen de bazen ’t gewenschte loon wel moeten uitbetalen. Maar hebben we Oct., dan wordt het weer slap in de timmerwerelden onzeknechts wordt vrijzeker door den baas de vraag ge steld „Hoe wil je: voor 14 ct. werken of oppakken De 14 ct. zal men natuurlijk nemen, om zeer waarschijnlijk na 1 Jan. ’98 niet weer een stakingskuur uit te halen. Koudum, 17 Jan. De stoomzuivelfa- briek „Concordia" alhier nadert hare vol tooiing en zal binnen weinige weken in werking gesteld kunnen worden. In ver band met het getijde, mag als eene bijzonder heid vermeld worden, dat de werkzaamheden van den bouwzelts geen enkelen dag door ongunstig weder onderbroken worden. Als Directeur-Boekh. der fabriek zal optreden de heer J. Feikema, thans als zoodanig werk zaam te Zuidlaren. Tweede Kamer-verkiezing te Rotterdam. Ingeleverd werden 2793 biljetten. Geldig uitgebrachte stemmen 2772. Volstrekte meerderheid 1387. Uitgebracht werden op de heeren dr. R. 5,- 5,40 I» Van Sneek Bolsward a v au g s B P. Mees 1308 stemmen, jbr. mr. T. A. J. RQ van Asch van Wijck 948, W. P. G. Hels- dingen 284 en G. van Herwaarden 232. Zoodat eene herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Mees en Van Asch U™ van Wijck. C/3 Het Rijk heeft op zonderlinge wijze SH gehandeld met iets, dat de gemeente Delft in bruikleen had afgestaan, te weten een viertal festoenen. De gemeente vroeg de festoenen terug en heeft nu van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken vernomen, dat zij moeilijk terug te geven zijn, daar die zijn ingemetseld in een der buitenmuren van het Rijksmuseum te Amsterdam. Burg, en Weths. stelden voor, er maar in te be rusten en de Gemeenteraad besloot in dien zin. ’t Kan intusschen aan anderen, die iets in bruikleen willen afstaan, ter waarschu wing dienen. Arnh. Crt. Men schrijft uit de Betuwe De tabakshandel gaat in de laatste dagen slepende, hetwelk voornamelijk zijn oor zaak hierin vindt, dat de prijzen dalende zijn en de planters nog steeds den prijs van de eerste verkoopen hopen te maken. Te Driel, Wely en Heteren zijn nog pl. m. 15000 halve kilo’s onverkocht. De afle vering van aard- en zandgoed is in vollen gang. Over ’t algemeen valt het gewicht den planters nog al mee en is het aard en zandgoed mooi te noemen. Enkele dagen geleden namen eenige bakkers te Schijndel het initiatief tot het oprichten van een bakkersbond, ten einde met meer succes het hoofd te kunnen bie den aan de onmogelijke concurrentie door venters eu uitdragers, vooral van vreemde plaatsen. Hun plan vond weldra toejuiching bij andere collega’s, zoodat zij zich inder daad tot een bond vereenigd hebben. Het bestuur, bestaande uit vijf leden, is reeds gekozen en maandelijks zal eene vergade ring gehouden worden. Te Termunterzijl (Gr.) is van Zondag op Maandag-nacht de onderwijzer O. v. D., van Oterdum, te water geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige oogenblik- ken later levenloos werd opgehaald. Door M. Bodzinga, een eenvoudig tim-, merman uit het dorp Lippenhuizen (.Fr.), is op het gebied van snijwerk iets vervaardigd, dat nog al de aandacht trekt. Het kunst werk bestaat in een tafeltje, voorzien van snijwerk, in welks blad, dat draaibaar is, in buste-vorm is uitgesneden een vrij wel ge lijkend portret van H. M. de Koningin. Het portret is van eene omlijsting voorzien, waarin zich de koninklijke kroon en eenige wapens bevinden. Het werk van den tim merman, die het in zijn vrijen tijd vervaar digde van noteboomhout, zal ongetwijfeld veel bekijks krijgen. Verdronken. Te Ouder-Amstel is een 60-jarige vrouw bij het passeeren van een sluis, door de duisternis misleid te water Het was zijne eerste compositie, die roem geluk vooraf ging. Hij is niet de arme muziekmeester ge- jven, maar werd een beroemd man. Hij is gelukkig met de blonde Louise. Niemand dan hij, heeft het recht, haar zijne te noemen. Hunne liefste vriendin de piano en hun meest geliefkoosd stuk zijne eerste compositie, getiteld: „Mijn icheid". Amst. Crt. (Tijd van Greenwich.) Op Werkdage 12,15 12,55 2,15 6,30 7,40 8,25 Zondagen: 5,50 9,05 12,15 6,30 9,45 12,55 2,15 6,30 9,20 7,40 10,35 8,25 11,15 Rozenga en Molenaar. Voor de derde maal in korten tijd zul len de heeren Rozenga en Molenaar weer in „de Doele" optreden. Ditmaal komen zij op uitnoodiging van de Werklieden-Ver- eeniging „Eendracht zij ons doel". Wie hunne voordrachten nog niet ge hoord heeft of ze nogmaals wenscht te hooren, kan voor slechts 25 cents entrée a.s. Zaterdag daarvan profiteered Ongetwijfeld wacht hen weer een volle zaal. Verplaatsing. De kommies 4e klasse bij ’s Rijks be lastingen R. de Boer, is met ingang van 15 Januari jl. verplaatst van St. Janssteen naar Amsterdam (tijdelijk). Reclame. Met een enkel woord willen we heeren rookers opmerkzaam maken op de in dit nommer voorkomende sigaren-advertentie van den heer K. Falkena Bz. alhier. Bij dezen handelaar zijn verkrijgbaar gesteld alleraardigste, ja sierlijke blikken sigaren kokers, inhoudende tien sigaren, klein maar reinhet zijn „prima kwaliteit" handwerk- sigaren van een zeer fijn aroma. De kokers zijn uitgegeven door een zevental firma’s en Maatschappijen, n.l. J. J. B. J. Bouvy, fabriek van Gebogen Spiegelglas te Dordrecht. J. Cramer Co., Eau-de-Cologne-fabri- kanten te Rotterdam. De Groninger Rij wielenfabriek A. Fongers. A. Friederich, Tandpasta’s en Tandwaters, Arnhem. Kraepelien Holm, Apothekers en Fabri kanten te Zeist. Landré Glinderman, Kon. Magazijnen van Werktuigen te Amsterdam en Maat schappij „Zeeland" te Vlissingen, snelste route op Engeland. Van elk dezer staan op den koker geïllu streerde advertentiën, zoodat het geheel er werkelijk prachtig uitzietde teekeningen zijn keurig uitgevoerd, zoowel wat de vormen als de kleuren aangaat. Voor de inderdaad geringe som van 25 cents kan men alzoo bekomen een zeer sierljjken en prachtigen sigarenkoker en tien zeer lekkere, fijne sigaartjes. waren op- jrgen. Hij was alleen met z’n piano als iendin, de wereld ingegaan. Toen ondervond hij, hoe het leed hem inniger, zij deed hem het brood win- Overleden: W ijpkje Sangers 67 jaar door^steeds Jrouwer vriendschap, geluk, (overleden te Witmarsum) echtgen. van Anne van der Meer. Feike Jorna 80 jr. echt gen. van Botje Jorna. WONSERADEEL, van 15 tot en met 18 Januari 1898. Geboren: Hidtje d. v. Pier de Haas en Klaaske de Vos te Kimswerd. Klaas z. v. Klaas Westra en Uiltje Westra te Kims werd. Bouwen z. v. Watze Hidma en Epkjen Strandstra te Arum. Overleden: Akke Feenstra 36 jr. echtgen. van Freerk Broersma te Hichtum. we heeren rookers met het volste vertrouwen aanbevelen. Er is en wordt wel eens reclame De heer V., koster van de Hoogland- sche kerk en opzichter over de kerkge- i i—l t-i o nnctgvoo,. i uj v wof mot. Jhpf. IK- -^-1 a. VollenhovBiis LAGER Jk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2