Op Oudejaarsavond. GEMENGD NIEUWS. cz> uj I a 9 a SneekBolswardHarlingen. QE 2 UJ ca a. v. a. v. a. v. 9,05 9,45 6,30 7,10 a. v. 12,15 12,55 2,15 6,30 7,40 8,25 5,05 5,45 r» ft 7,15 8,- 9,15 3,40 5,05 5,45 6,50 8- 8,45 9,05 9,45 O U 9 s V if a a s s 6,50 8,— 8,45 5,50 6,30 12,20 1,45 1,55 2,35 O p 5,50 6,30 7,50 11,15 3,25 4- 5,15 9,20 10,35 11,15 e n: 7,15 8- 9,15 S a Stoomdruk Firma B. Guperus Az, Bolsward. 5,- 5,40 O p Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsward Te Sneek reeds een misslag te zijn. Zoo bijvoorbeeld haar huwelijk, zonder liefde gesloten en kinderloos gebleven, zoo de oprichting van het pension, dat zij in ’t begin al te elegant had ingericht, tot er eindelijk overdrijving aan den anderen kant voor in de plaats was gekomen. Zij wist, dat de weinige jongelui die bij haar hun intrek hadden genomen, niet lang meer zouden blijven. Voor den prijs, dien zij van hen eischte, konden zij betere kamers, beteren kost en nettere be diening verlangen. Mevrouw Eisenbardt zag in haar stille kamer rond. Kaal, onvriendelijk was zij,als men wat nauwkeuriger toekeek, zelfs armoe dig. De weinige meubels waren versleten, de zittingen der stoelen waren kaal en ge vlekt. Een oogenblik had zij zoo gestaan, met haar hand leunend op de tafel en eens rondgezien, en toen was zij weer met een bitter lachje op haar fijne lippen, en hard- nekkigen trots in de oogen, haar wandeling begonnen. Na een oogenblik bleef zij weer staan, nu voor den spiegel. Het bittere lachje werd nog zichtbaarder. Hoe zag zij er uit voor een dertigjarige. Niet zoo verwaarloosd als haar kamer, maar toch 1 En nooit had zij er zóó uit kunnen zien, als zij slechts wat meer voor zichzelf gezorgd hadzij had het vaak genoeg gehoord, dat zij een mooi meisje was, een schoone vrouw en nuZij schrikte van haar spiegelbeeld. Moede liet zij zich in den scheven, versleten leunstoel neervallen. Alles was haar in den grond der zaak zoo onverschillig, zoo grenzeloos on verschillig, sedert het oogenblik, dat zij... Hoe lang was dat uur al verstreken, dat over haar geheele leven beslist hadZij rekende langzaam. Tien jarenTien jaren, dat zij den man, dien zij beminde, had weg gezonden, omdat hij niets was en niets had dan zijn groote liefde voor haar en een ster ken zucht naar avonturen. Hoe duidelijk stond hij nu weer voor haar, die Richard Schwartz, met zijn opgewekt gezicht en vroolijkheid, die niet zoo gemakkelijk met een andere te vergelijken was. Voorby, voorbij De wijzer van de steeds achtergaande klok wees half elf. Zij stond op en ging naar de keuken, waar de keukenmeid bezig was. Het dienstmeisje was uit. „Mina, je moest Zeer stil was het heden, den laatsten avond van het jaar, in de kleine woning van de weduwe van den rechter Eisenbardt, hoog daar boven op de vierde verdieping van een der kazerneachtige huizen in de Pots- dammerstraat. Van onderaf klonk het lachen en spreken naar boven, van de straat hoorde men het rollen der wagens en het gebel der trams, maar boven, in de spaarzaam ver lichte vertrekken verroerde zich niets. Lang zaam liep mevrouw Eisenbardt in haar kamer op en neer. In een hoek stond nog de kerst boom met de uitgebrande kaarsjes. Een uur geleden waren zij alle uitgeblazen. De huisgenooten van mevrouw Eisenbardt, haar pensionaires, hadden ze gedurende het souper nog eens aangestoken. Toen waren zij gezamenlijk weggegaan, om ergens in de stad bij een punchbowl oudejaarsavond te vieren. Beleefdheidshalve hadden zij „me vrouw" uitgenoodigd met hen te gaan, maar daar deze gevoelde, dat het slechts beleefd heidshalve geschied was, en de jongelui veel liever onder elkaar waren, had zij bedankt. Geen wonder dat haar huisaenooten haar niet met vreugde in hun gezelschap opnamen, want zij kon niet meer zoo goed als vroeger met de menschen omgaan. Steeds was zij meer achterop geraakt, zoowel maatschappe lijk als geestelijk. Het pension, dat zij na den dood van haar man was begonnen, was in den loop der jaren meer en meer achter uit gegaan. Haar zeer gering vermogen was reeds lang opgeteerd sedert twee jaren leefde zij op zeer bescheiden voet, als ’t ware van de hand in den tand en ze moest al tevreden zijn, als zij haar verplichtingen kon nakomen. Vaak genoeg was ook het tegendeel het geval geweest, maar zij was er tot nog toe in geslaagd zich uit deurwaardershanden te houden. Mevrouw Eisenbardt was streng genoeg tegenover zich zelf om zich geheel alleen dezen maatschappelijken achteruitgang te verwijten. Zij was een door en door on- practische natuur, die voor alles in het leven de handen verkeerd stonden. Alles, wat zij begon, was van te voren reeds veroordeeld om verkeerd uit te komen of bleek terstond nu maar vast naar beneden gaan, want de nieuwe heer, die van avond komen zal, kan elk oogenblik hier zijn". Mina bromde iets, wat voor mevrouw Eisen bardt’s ooren in elk geval niet bestemd was. Toen stak zij den huissleutel in haar zak, nam de kleine keukenlamp in de hand en begaf zich naar beneden. Mevrouw Eisenbardt ging weer naar haar kamer. Op de tafel stond haar sleutelmandje en daarin lag een brief met het poststempel „Bremen". Zij las hem nog eens vluchtig door. „Bremen 10 uur 25 minuten te Berlijn Laat u niet storen in uw oude- jaarsavondfeest Uw voortreffelijk pension is mij door mr. Westward aanbevolen Denk mij een paar maanden in Berlijn op te houden". Mr. Westward Juist, die kleine elegante man uit Chicago. Het is waar, toen zag het er een weinig anders bij haar uit. Die mr... hoe heet hij ook weer? Ze zag nog eens den brief in. is dat schrijven Mr. Blay of Black of Bluck zal wel vreemd opzien." De trein uit Bremen moest wel zeer laat zijn aangekomen, of de Amerikaan zijn plan hebben opgegeven. Het was al lang over elven en nog steeds vertoonde zich niemand. Op de derde verdieping was men al lang aan tafel gegaan. Luid en levendig hoorde men spreken. Daar opeens, zij was lang met haar gedachten elders geweest, hoorde zij in de buitendeur den sleutel omdraaien en toen Mina’s niet bepaald liefelijk stemgeluid. „Ik zal alles wel op uw kamer brengen. Mevrouw is thuis, jawel in haar kamer". De deur ging open. Met een snellen blik overzag de man op den drempel de arme lijke kamer, de in ’t grijs gekleede vrouwen gestalte. Daar stond zij op. In hare geheele lengte had zij zich opgericht. Was het moge lijk Zij was het, die hij nog steeds lief had. Ook zij had hem intusschen herkend, den geliefde, aan wien zij nog steeds, na jaren, met verterend verlangen dacht. „Anna Zij legde haar handen stil in de zijne en zag met groote, bange, vragende oogen naar hem op. W at zou hij van haar willen Met welk doel was hij teruggekomen, tot haar, die verbloeid was, tot de door eigen schuld te vroeg verwelkte vrouw? Hij echter beant woordde haar langen blik niet aarzelend, Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsward Te Sneek 6,50 7,30 Zondag 5.50 9,05 12,15 6,30 9,45 12,55 7.50 2,15 6,30 9,20 5,— 7,40 10,35 5,40 8,25 11,15 niet vragend. Hoe langer hij haar aanzag, hoe meer hij zich verdiepte in de geliefde trekken, des te meer verdwenen de sporen, die zware zorgen en de strijd om ’t bestaan in zijn trekken hadden gegroefd, als nevels voor de zon, des te duidelijker trad hem het oude, reine, lieve meisjesgelaat voor oogen. Zacht trok hij haar naast zich in een der wankelende stoelen, welks versleten beklee- ding hij niet meer zag, zoo geheel en al was hij met zijn gedachten bij haar, bij haar alleen. En toen zeide hij, wat hem van gene zijde der zee hier had gebrachtslechts het verlangen om bij haar te zijn, vóór het oude jaar nog geheel ten einde was, en dat hij gekomen was om haar mede te nemen naar zijn nieuw vaderland, waar bij niet meer een waagziek avonturier, maar de eigenaar van een solied handelshuis, de chef der firma Black Co. was. Zij hoorde stil naar hem. Toen schudde zij langzaam bet hoofd en zeide: „Gij weet niet, Richard, wat van mij geworden is in den tijd, toen mr. Westward Hij viel haar echter snel in de rede. „Gij zijt vrij", zeide hij toen, „al het andere is slechts bijzaak voor mij, behalve dit: „Houdt gij nog van mij, Anna Zij zag naar hem op, lang, met vochtig oog. Nu lag er geen bange vraag meer in haar blik. Toen wist bij genoeg, en haar tot zich trekkend, kuste hij haar op den nog altijd schoonen mond. Lang hielden zij elkaar omarmd, vergeving vragend, en vergeving gevend. Daar sloeg het middernacht en tege lijk klonk van buiten het geroep van „Ge lukkig Nieuwjaar". Zij deden de vensters open. Buiten klonken de klokken van alle kerktorens, alle in koor instemmend. Hand in hand stouden zij daar en zagen op naar de sterren, die aan den hemel schit terden zij zagen naar de menschen, die ver onder hen elkander groetten, en niet moede werden „Gelukkig Nieuwjaar" te roepen. En zij waren tot nieuw geluk in een nieuw jaar vereend. Toen en nu. Dezer dagen werd te Arn hem op een vergadering besproken de op richting van een zwembuis. De Arnh. Ct. schrjjft naar aanleiding daarvan Uit de opkomst van stadgenooten, toen de oprichting van een zwemhuis zou be handeld worden, is opnieuw gebleken, dat in onzen tijd het zwemmen en baden een zaak van groot en algemeen belang wordt geacht. Hoe men daarover een halve eeuw ge leden dacht herinnert ons een onzer mede werkers. Mijn moeder, zoo verhaalde hij ons, was een brave, godsdienstige vrouw. Zij ging ge trouw des Zondagsmorgens naar de kerk. Om de vijf of zes weken ging zij niet. Dan stond zij aan de oudste meid haar vaste plaats af, wachtte tot de tweede aan haar werk was en ging dan met een kuip warm water naar hare slaapkamer om zich eens te wasschen, op uitgebreider schaal dan ge woonlijk. Voor de oudste meid terug was en de andere haar in den weg liep, bracht zij haar kuipje weder zelve beneden en niemand wist wat er gebeurd was Dit is historisch waar: de menschen schaamden zich dat men ontdekken mocht, dat men zich aan zoo iets als een reiniging van het geheele lichaam schuldig maakte. Met die naïeve opvatting van betamelijk heid komt overeen het antwoord van een bejaarde vrouw aan haar geneesheer, die den raad gaf, dat haar dochters zich eens baden zouden. Wat denkt u dokter! mijn dochters zijn toch fatsoenlijke meisjes. Voor den vacanten burgemeesterszetel Beverwijk hebben zich meer dan 80 solli citanten aangemeld Onderwijzeres: Men noemt transparant die voorwerpen waar men door heen kan zien. Emma, noem eens een transparant voorwerp EmmaHet sleutelgat De Nederlanders in de Noordelijke provinciën schijnen heel wat meer aan ad- verteeren te doen, dan die uit de Zuidelijke, niet wat de neringdoenden, maar wat de particulieren betreft. Het is bepaald verma kelijk, in een Groninger krant de adverten- tie-kolommen na te gaan, om de vreemde dingen, die gevraagd en aangeboden worden, maar ook om de amusante combinaties, die men aantreft. En men schjjnt er succes mee te hebben. Als voorbeeld diene de volgende advertentie „GEEN WITTEBROOD maar Sucadekoek op brood. Haast. 5 ons 10 ct. en de 7 ons 18 ct. Tevens heb ik 2 dichte handkarren te huur, ook geschikt om er iets in staan te latenmet slot. De bekende Snijboonen 7 cent. Idem Zuur kool 4 cent." Zoo wordt er ook aangeboden „een rouw- hoed (capotmodel) f 2 en 2 kippen"„een goed gebruikt theeservies, met een bakbarst in het eene kopje" „een halfsleten kolom kachel en 3 paar gedragen schoenen". Daar wordt b.v. Engelsch zonder meester ge vraagd, of „een jonge kat goede muizen vangen", of ook „gevraagd een makke kat", en meermalen vraagt een „net burgermeisje een vriendin" welke vriendin vijf van de zes keer van de „geref. godsd." moet zijn. Ook vroeg onlangs een slager „een knecht met kost en inwoning gereformeerd". Hoe een snoek een •zwaan kan vangen. In den Engelschen Spectator komt het vol gende verhaal voor Een werkman kwam eiken dag een vijver voorbjj waarin zwanen rondzwommen. Een morgen zag hij een zwaan met zijn kop onder water gewasschen worden. In de uitoefe ning van zijn beroep moet de barbier een wit hemd dragen, dat altijd schoon is, rei kende tot de knieën, met knoopkraag en manchetten. Zijn instrumenten (scheermessen, scha ren en knipmachine) moeten na het ge bruik gewasschen worden in warm zeep water en daarna gewikkeld in schoone wat ten. Evenzoo moet gehandeld worden met kammen en schuiers, die in doozen geslo ten moeten worden. Voor personen, behept met huidziekten, moeten de barbiers afzonderlijke instru menten hebben, voor wier reinheid even veel zorg moet gedragen worden. Het barbiersgild geeft een certificaat af aan ieder, die het beroep mag uitoefenen. Men verkrijgt het recht daartoe alleen na het afleggen van een examen voor de com missie van barbiers. Deze verordening moet omlijst en in eiken barbierswinkel opgehangen worden. Koene bergbestijgers. De vorige week Donderdag hebben twee Engelschen, verge zeld van twee gidsen en een drager, den grooten Schreckhorn bestegen. Dit is een der hoogste toppen van Einsteraarhorngroep in de Berner Alpen. Hij verheft zich als een kale, donkere rotspyramide tot 4080 M. boven de zee hij vormt het culminatiepunt van een twaalf kilometer langen bergkam. De Schreckhorn staat bekend als de moei- lijkst te bestijgen berg in de Berner Alpen. Woensdagavond kwamen de toeristen in de Schwarzegghut, een paar honderd meter van den voet, aan, met het plan om ’s nachts te half twee op te breken maar tengevolge van een hevigen, ijzigen wind moest het verder gaan tot ’s morgens 7 uur worden uitgesteld, ’s Middags te 3 uur bereikte het gezelschap gelukkig den top, vanwaar het door een wild-romantisch panorama voor zijn stalen volharding werd beloond. Een andere Engelschman, die in de buurt was, wilde onmiddellyk het avontuurlijk voorbeeld volgen. Hy ging met zijn gidsen naar de Schwarzegghut, overnachtte er, toog ’s morgens vroeg op weg, maar door de koude werden zijn beenen totaal verlamd en met groote moeite gelukte het zijn ge leiders hem naar beneden te dragen. Uit verschillende deelen van Zwitserland komen nu Engelschen om den gevaarlijken tocht te ondernemen. Kameraadschap bij dieren. Dat dieren elkaar in gevaar bijstaan en ook over’t ge heel genomen zeer hulpvaardig onderling zijn, daarvan zijn talrijke interessante voor beelden bekend. Zoo bezat iemand een oud paard, welks tanden zoodanig afgesleten waren, dat het zyn voedsel niet meer fijn kon malen de beide paarden die naast den (Tijd van Greenwich.) W e r k <1 a g e n 9,05 9,45 ouden rossinant in den stal stonden, kauwden jarenlang de haver voor hun hulp behoevenden makker en schoven hem het voeder dan toe. Een geweermaker in Duitschland die eeni- ge honden hield, behandelde de dieren zeer slecht. Toen hij een der kleinste eens weder afranselde, sprong plotseling een der grootere op den barbaar toe en beet hem zoodanig, dat de man na verloop van drie dagen stierf. Een roerend geval van hulpvaardigheid wordt verteld van pelikanen. Op een der eilanden van het groote Zoutmeer vond een natuuronderzoeker een zeer vetten doch to taal blinden vogel van deze soort welke door andere pelikanen werd gevoed. Ofschoon de vogels meer dan zes mijlen vliegen moesten om visschen te vangen, lieten zij het hun makker aan niets ontbreken. Een dergelijk geval wordt uit Parijs ge meld. Een jongen had een zwaluw gevangen en liet het diertje aan een touw bevestigd, vliegen. Angstig klemde het beestje zich aan de hooge goot van een der huizen vast. Op zijn klagend getjilp kwamen plotseling honderden andere zwaluwen aanvliegen, die eigenaardige kringen in hun vlucht om de gevangene beschreven en haar als ’t ware met de vleugels schenen te liefkozen. Een tamelijk lange poos duurde dit schouwspel plotseling echter viel daarna de draad naar beneden en verhief de gevangene zich met de andere zwaluwen in de lucht. De red ders hadden den draad doorgebeten. Op de kust van Sardinië heeft een orkaan groote schade aangericht. Tal van schepen zijn vergaan. Nabij Melbourne is brand ontstaan in een reusachtig woud. Zes en twintig neder zettingen zijn in de asch gelegd. Door muizen geruïneerd. Een zekere juffrouw M., te Brussel, had haar spaarduit jes belegd in Brusselsche loten en daar zij als de dood zoo bang was voor inbrekers, die haar fortuin zouden kunnen ontstelen, had zij ze weggestopt onder een hoop ouden rommel op den zolder. Toen zij nu verleden week wilde nazien of er soms ook een prijsje gevallen was op een van haar series, kwam zij tot de ver schrikkelijke ontdekking, dat haar effecten ter waarde van 6000 fr., geheel door de muizen waren vernietigd. Hier en daar lagen er nog eenige snippertjes van op den grond. Het ame vrouwtje is daardoor zoo goed als geruïneerd. ReclameEen jong, ondernemend ge neeskundige in Australië adverteert het volgende Ik betaal de helft aan de begrafeniskos ten van eiken patiënt, die onder mijn behandeling bezwijkt. Enfant terrible. Een dame, die eenige „lieve vriendinnen" op bezoek heeft, laat zich spijtig ontvallen, dat zij waarschijnlijk naar den tandmeester zal moeten gaan om zich een tand te laten trekken, „de eerste." Zij voegt er bij En dat moet mij overkomen, die mijn tanden altijd zoo goed geconserveerd heb Haar dochtertje: Ja, dat is zoo, ma bewaart ze ’s avonds altijd in een mooi doosje. Directeur eener gevangenisWaarom heb je dat groote gat daar in den muur willen maken Gevangene (op heeterdaad betrapt)Voor de ventilatie die is hier belabberd. Vischhandelaar, tot zijn nieuwen be diende: Ik kan je niet houden, beste jongen, je zult een andere betrekking moeten zoeken. Bediende Zoo baas waarom niet Baas: Wel, telkens als de klanten vragen of de visch versch is, krijg je een kleur tot achter je ooren, jij zou me de heele zaak bederven. water, onbewegelijk in dezelfde positie blij vend. Daar dit een gewone houding (voor een korten tijd) van een zwaan is, ging hij verder. Toen hij echter den volgenden dag den zwaan in dezelfde positie zag, waar schuwde hij den opzichter. Bij onderzoek bleek het, dat de kop van den zwaan door een grooten snoek was ingeslikt. Het is on- noodig hierbij te voegen dat de snoek en de zwaan beide dood waren. Hoewel dit verhaal eenigszins onwaar schijnlijk klinkt, is het geenszins onmogelijk. De snoek, is zooals men weet zeer vraat zuchtig. Waterraten en jonge eenden ver smaadt hij als zij onder zijn bereik komen volstrekt niet. Eenige jaren geleden is het te Ommen zelfs voorgekomen, dat een groote snoek de hand van een jongen greep, die in de Vecht bezig was, zijn handen te was schen. Deerlijk bloedend en bleek van schrik kwam de jongen naar huis geloopen om zijn avontuur te vertellen. De ballon van Andrée. Voor een paar dagen deelden wij een Reuter-telegram uit Stockholm mee, behelzende het bericht dat er een ballon gezien was in Britsch-Colum- bia, welke het vage vermoeden deed ont staan dat men met den ballon van Andrée te doen had. De directeur van het meteorologisch in stituut te Kopenhagen is van meening dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat An- drée’s ballon over de genoemde streek is heengegaan. Maar hij acht het onbegrij pelijk dat deze tijding (in het telegram stond tusschen 4/8 en 7/8 1897 alzoo tusschen 4 en 7 Augustus) eerst nu was gekomen en via de Zweedsche regeering in plaats van via de Engelsche. Prof, von Richthofen, de voorzitter van de „Vereeniging van geologen" en buiten gewoon hoogleeraar in de geografie te Ber lijn acht de juistheid der mededeeling niet erg waarschijnlijk en voert als bewijs daar voor aan, dat de streek waaruit de tijding gekomen is, op geringen afstand van een spoorweg gelegen is. Daardoor is het geheel onverklaarbaar waarom er vijf maanden moesten verloopen vóór men van het feit in Europa kennis kreeg. Reeds in den vorigen herfst ontving de „Vereeniging van geologen" te Berlijn uit dezelfde streek waarvan het telegram spreekt, een schrijven, waarin hetzelfde werd mee gedeeld als het telegram uit Stockholm be helsde. Destijds werd in de wetenschappe- Jijke kringen aan de mededeeling reeds wei nig gewicht gehecht. Scheer-hygiene. De gemeenteraad van Sofia heeft besloten, dat geen ander bedrijf dan dat van barbier in een barbierswinkel uitgeoefend mag worden. Eiken morgen en eiken avond moet de vloer rijkelijk met '"S v if <Z2 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 4