NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOJCSWARD EN WONSERAOEEL No. 8. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigsteJaargang. 1898- Praatjes over Verzekering. b DONDERDAG 27 JANUARI. BINNENLAND. Kantongerecht te Bolsward. VOOR v. 8. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dienzelfden dag nog schreef ik hem een brief, waarin ik hem uiteen zette, dat het door mij bedoelde effect een polis van Levens verzekering was. Zoo’n polis is je volle eigendom, zoodra je je eerste spaarpenningen bij de Maatschappij gestort hebt. Na 25 jaren b.v. wordt er je f 25,000 op uitbe taald, maar kom je vóór dien tijd te over lijden, dan krijgt je vrouw die f 25,000 dadelijk, ook al heb je nog maar één af betaling gedaan. Zoo’n termijn van afbe taling noemen ze hier premie. Jaarlijks je couponnetjes knippen kan je natuurlijk niet. Maar tel je al de afbetalingen gedurende die 25 jaren samen, dan zal je zien, dat je door een uitkeering van f 25,000 toch nog rente van je geld gemaakt hebt. En boven dien weet je zeker, dat de f 25,000, hoe het ook loopen mocht, dadelijk bij je overlijden aan je vrouw komen. Mijn brief was nog veel langer, maar ’k zou vreezen mijn lezers ermee te vervelen. Weinige weken later was mijn vriend ver zekerd. Duur toch, zoo’n verzekeringzei ik eens schertsend, toen we het over de zaak hadden. Waarvoor zie je me aan vroeg hij verontwaardigd. Weet jij soms een beter middel om mijn spaargeld te be leggen ’k Ben toch die kruidenier niet uit dat bekende stukje 1 Lachend ging ik mijns weegs. De tijden veranderen en wij veranderen mee. ’t Ware te wenschen, dat iedereen zóó in zijn voor deel veranderde als mijn vriend 1 Amst. Crt. oorlog (motie Van Kol), begrooting van oorlog en marine, de zaak Hogerhuizen, etc. Als eene partij, die soms de schaal rechts of links kan doen overslaan, was de S. D. A. van belang. Hg eindigde met een krachtige aansporing tot vereeniging. V an de gelegen heid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Sneek, 24 Jan. Er bestaat hoop, dat de loon beweging hier spoedig haar beslag krijgen zal, aangezien er reeds vele stemmen onder de timmergezellen opgaan, om inplaats van een minimumloon, dat er in de eerste jaren toch niet komt, een standaardloon van 16 ct. te krijgen. Naar men ons meedeelt, hebben de bazen daar wel ooren naar. Oldeboorn, 22 Jan. Heden werd voor het eerst in dit jaar het gezang van den leeuwerik weer in het veld gehoord. Het vorige jaar hoorde men dezen lentebode het eerst den 10 Februari, in 1896 den 3 Febr. De kieviten zijn in deze environs ook reeds gezien. Lemmer, 24 Jan. Er is alhier de vo rige week weer een massa spiering aange voeld, in het geheel 39000 K.G., waarvoor f 4 per 100 K.G. werd besomd. De haringvangst blijft echter slecht, in het geheel zijn alhier de vorige week slechts 26 tal aangevoerd. Het tal bracht f 5 op. Hepk. Adv. BI. Te Alkmaar waren Zaterdag-avond eenige jongens aan het visschen op de op haalbrug over de Oudegracht (door het volk Oudevest genoemd) bij de Stadswerf. De groote gasbuis onder die brug, die los gegaan was of waarin een groot gat was gestooten, liet echter zulk een breeden gas- stroom uit, dat er, toen één der jongens een lucifer aanstak voor zijn pjjp, een kolossale gasvlam te voorschijn kwam, waardoor er ook een gedeelte uit den vloer der brug brandde. De stadsarchitect, de opzichter en eenige werklieden waren echter zoo spoedig op de plaats aanwezig, dat de brand spoedig kon worden gebluscht, vóórdat er aan de brug groote schade was veroorzaakt. De gasbuis werd voorloopig met natte zeilen dicht ge maakt. Zondag werd te Alkmaar op „De Laat" een huis (toebehoorende aan den heer Hofmeester en laatst bewoond door den heer Bierman) afgebroken, ten einde later op nieuw te worden opgebouwd. De timmer man Hoekmeyer had dit werk op zich ge nomen en met de slooping een begin ge maakt, toen het oude, van het jaar 1611 dateerende perceel (blijkens een daarin aangebrachten steen), instortte en den tim merman het ongeluk trof onder het puin begraven te worden. Door zijn werklieden daaruit gehaald, was hij buiten kennis en blijkbaar ernstig ge kneusd, zoodat hij misschien het slachtoffer van zijn beroep zal worden. Zaterdagavond had op het station te Arnhem een van die ongelukken plaats, gevolgen van onvoorzichtigheid door sleur en gewoonte die wel meer op stations voor komen. Een van de jongens, die de Maat schappij tot Expl. van Staatssp. als tele grambestellers gebruikt, viel van den rand van het perron, waarover hij liep en werd door den uit Utrecht komenden trein ge grepen. Gelukkig stopte deze onmiddellgk, zoodat de jongen schijnbaar ongedeerd bleef. Later is evenwel gebleken, dat hij inwen dige kwetsuren heeft opgeloopen en thans is, naar men ons mededeelt, zijn toestand bedenkelijk. Te Vlissingen zijn meer dan 1000 per sonen aan influenza lijdende. Reeds zijn verscheidene personen daaraan gestorven. Zondag-nacht is ingebroken in het gebouw der „Ned. maatschappij tot alge- meene dienstverrichting aan de Wijnstraat te Rotterdam. Een politie-agent op surveillance, vond de deur van den ingang aan de zijde der Wijn haven open. Daar hjj alleen was, wachtte hij de komst van een collega af, die meer dere hulp haalde. Toen het gebouw onder zocht werd, vond men de brandkast om- vergeworpen. Bljjkbaar zijn de dieven, die zich vermoe delijk hebben doen insluiten, in hun werk opgeschrikt; er wordt althans niets vermist. In de Goudsbloemstraat te Amsterdam geraakten van een achtjarig meisje de kleertjes in brand. Een buurvrouw, die op het hulpgeroep toesnelde, droeg het meisje naar buiten en rolde het door de modder. Met behulp van een voorbijganger slaagde zij er in, de vlammen te dooven. Het kind had zich om het middel en aan den linkerarm deerljjk gebrand. Dienzelf den avond is het zonder tot bewustzijn te zjjn gekomen aan de bekomen brandwonden bezweken. Wonseradeel. Sedert de bekendma king, dat de fabrieken 10 gulden voor de bieten willen geven, zjjn er al heel wat contracten met de agenten geteekend. Er zullen dit jaar dan ook weer vrjj veel bieten worden verbouwd. Een landbouwer o. a. zal niet minder dan 40 pondemaat uitzaaien. Behalve granen en koolzaad zullen aardap pels (en wel magna bonum) en bieten hier de hoofdprodukten van verbouw worden. Stavoren, 24 Jan. Gisteren is de tjalk van de Wed. J. Fokke in zinkenden staat onze haven binnengebracht. Op „de Hof stede" was dit schip aan den grond geloo- pen, waardoor het zware lekkage had be komen. Bergum, 24 Jan. Hedenavond trad ten huize van de Wed. Terpstra onze afgevaar digde, de heer mr. P. J. Troelstra, voor een stampvolle zaal op. Spreker behandelde zijne gedragslijn, aangenomen in de Tweede Kamer en gaf bjj de verschillende zaken eene toelichting, soms zelfs uitvoerig. Ach tereenvolgens gaf hjj rekenschap van zjjne afwezigheid bjj de opening der Kamers, zijne houding bjj het debat over den Afyeh- SPAREN en VERZEKEREN. Onlangs heb ’k een aardig tooneelstukje gezien. De hoofdpersoon was een ijverig kruidenier, wien het na jaren sparen gelukt is een aardig sommetje bijeen te krijgen en die er eindelijk toe besluit dit te beleggen. Maar als hjj dan ’t geld uit handen gegeven heeft en hjj de papiertjes in zjjn brandkast wegsluit, is Leiden in last. Nog nooit heeft hjj iets gekocht, dat zóó duur was 1 Denk eens, vijftigduizend gulden zoo maar op eens uitgegeven I Bekrimpen moet hjj zich, erg bekrimpen. Wat zjjn de tijden toch duur En hjj laat zjjn vrouw en kinderen aard appelen met stroop eten, omdat hjj zulke groote uitgaven gehad heeft. Dat type is erg vermakeljjk’t publiek lachte harte! jjk en vond onzen vriend erg dom. Toen was er een duiveltje in m'n binnen ste, dat fluisterdeZouden onder al die lachende menschen niet eenigen, misschien wel velen, zjjn die in den grond van hun hart juist zoo denken als de man, dien ze uitlachen Dicht bjj me zag ik een kennis zitten, die lachte dat je ’m in de keel kon zien, ’t Duiveltje fluisterde mjj toe, dat ik op dien man mjjn proeven nemen moest. En ik was zoo goed niet, of den volgenden dag klampte ik hem aan. Zeg eens, kerel, je bent kort geleden ge trouwd. Heb je je leven al verzekerd Mjjn vriend schudde weer van ’t lachen, net als in den schouwburg. Mjj vang je niet, ouwe jongenAan mjj valt niets te ver dienen: ik leg mjjn duiten zelf apart! En zul je later, als je voor je spaarduiten eens een flinke bom effecten koopt, niet over de groote uitgaven klagen Hjj hield z’n buik vast! Ben je mal? Zie. je me voor dien kruidenier van gisteravond aan Effecten zjjn effecten hoor, ’k zou ze liever vandaag dan morgen koopen als ik ’t geld al had Maar die verzekeringen, dank je... zie, dat is mjj nu te duuren hjj lachte zóó harte- Ijjk, dat ik nolens volens meedeed. Den volgenden dag trof ik hem in een kalmer stemming, ’k Heb over dat sparen van je nog eens nagedacht zei ik maar je heele plan loopt in ’t honderd, als je niet lang meer in leven bljjft. Dat ’s waar, maar ’t ligt er nu eenmaal toe, om veel te sparen heb je tjjd noodig, en dan, ’k ben zoo gezond als een visch. Nu heb ik er altjjd verbazend het land aan, een gezond mensch aan de brosheid des levens te herinneren. Het ophangen van akelige tafereelen omtrent een plotselingen en onverwachten dood ontstemt de menschen meestal en maakt ze ongeduldig. Ik liet hem dus ongestoord genieten van het be wustzijn gezond en sterk te zjjn en stelde hem alleen voor, een solied effect op afbe taling te, koopen. Hjj keek me verbaasd aan. Er is toch geen effectenmakelaar te vinden, die erin zal toestemmen voor een gekocht stuk termijnen op afbetaling in ont vangst te nemenzei hjj, en bovendien, als ik kwam te sterven, vóórdat het was afbetaald, zou m’n vrouw immers toch niet in het vrije bezit er van komen. Nu was ik waar ik hem hebben wildeAls je af stand doet van het geregelde coupon-knippen, krjjgt je vrouw bjj je overlijden het stuk in vollen eigendom, zonder dat ze er ooit iets meer op hoeft af te betalen. Ook niet, als ik b.v. pas één termijn heb af betaald Ook dan niet! Mjjn vriend was geheel overbluft. Je houdt me voor den gek zei hjj dat staat je leeljjk bjj zoo’n ernstige zaakNjjdig liep hij weg. Bolswardsche Courant ZITTING VAN 21 JANUARI 1898. 2. 3. 4. 5. 6. gepleegd met oordeel des onderscheids door een. kind, nadat het den leeftijd van tien en voor dat het dien van zestien jaren heeft bereikt, tot eene geldboete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis. 7. 8. B. te Bolsward wegens openbare dron kenschap tot eene geldboete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis. 8. J. K. te Bolsward wegens openbare dron kenschap, gepleegd bij derde herhaling, tot eene hechtenisstraf van veertien dagen. 9. J. W. C. te Cubaard wegens het bejagen van eens anders grond, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, tot eene geld boete van drie gulden of twee dagen subs, hech tenis, met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen eendvogel, met last tot uitleve ring daarvan of betaling der waarde, geschat op veertig cents, met bepaling, dat bij nietbetaling der geschatte waarde, deze zal worden vervan gen door hechtenis van een dag. 10. I. R. P. V. te Kolderwolde. II. H. C. de V. te Warns, III. 8. D. de V. te Warns, wegens het tezamen en in vereeniging visschen in eens anders vischwater, zonder te zijn voorzien van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechtheobende, elk tot eene geld boete van drie gulden of twee dagen subs, hech tenis voor ieder hunner. 11. I. H. D. de V. II. J. J. J. te Kimswerd, wegens, 1. het tezamen en in vereeniging in de gemeente Wonseradeel tusschen des avonds elf uur en den volgenden morgen zes uur zich ophouden in de voor het publiek toegankelijke lokalen van herbergen, 2. het tezamen en in vereeniging verwekken van burengerucht, waar door de nachtrust kan worden verstoord, 3, het, vereenigde personen zijnde, zich gelijktijdig in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, elk tot drie geldboe ten elk van twee gulden en twee dagen subs, hechtenis voor elke boete, voor ieder hunner. 12. F. H. te Bolsward wegens het in de ge meente Bolsward, zonder daartoe gerechtigd te zijn, op den openbaren weg een brandende flambouw dragen, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 13. J. H. te Nijega (H. O. en Nw.) wegens overtreding der arbeidswet tot twee geldboeten elk van twee gulden of twee dagen subs, hech tenis voor elke boete. 14. S. G. te Workum wegens overtredingen der arbeidswet tot twee geldboeten elk van een gulden of een dag subs. hecWems voor elke boete. 15. A. S., gedomicilieerd te Leeuwarden, we gens het in de wateren, gelegen binnen de ge meente Bolsward liggen met een schip, dat niet zoozeer wordt gebruikt voor- de eigenlijke vaart, als wel enkel en alleen dient tot woning, tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 16. D. F. te Workum wegens het in de pro vincie Friesland in een vaarwateren onderhoud en beheer bij die provincie, als gezagvoerder van eene stoomboot, in strijd met de aan de verleende vergunning verbonden voorwaarden, met die stoomboot gebruik maken van eene vaart, voorkomende op den door Gedeputeerde Staten opgemaakte staat van vaarten, waarvan het bevaren zonder hunne vergunning verboden is, tot eene geldboete van vijftien gulden of zeven dagen subs, hechtenis. 17. H. K., gedomicilieerd te Noordwolde, we gens het door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, opgeven van een valschen naam, tot eene geldboete van vijftien gulden of tien dagen subs, hechtenis. 18. Y. T., gedomicilieerd te Leeuwarden, alsb. 19. J. de B. te Ferwoude wegens zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden, zon der voorzien te zijn geweest van de vereischte jachtacte, van het consent, bedoeld bij art. 16 of de buitengewone machtiging, bedoeld bij art. 26 der jachtwet, tot eene geldboete van drie gulden of drie dagen subs, hechtenis, met ver beurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer, met last tot uitlevering daarvan of be taling der waarde, geschat op vijf gulden, met bepaling, dat bij nietbetaling der geschatte waarde, deze zal worden vervangen door hech tenis van drie dagen. 20. P. N. te Bolsward wegensi. het jagen, zon der voorzien te zijn van de vereischte jachtachte, het consent, bedoeld bij art. 16, of de buitenge wone machtiging, bedoeld bij art. 26 der wet van 13 Juni 1857 (Stbl. no. 87), II. het bejagen van eens anders grond, zonder voorzien te zijn geweest van een schriftelijk bewijs van vergun ning van den eigenaar of rechthebbende, tot twee geldboeten elk van drie gulden of drie dagen subs, hechtenis voor elke boete, met ver beurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met last tot uitlevering daarvan of be taling der waarde, geschat op vijf gulden, met bepaling, dat bij niet betaling der geschatte waarde deze zal worden vervangen door hech tenis van drie dagen. 21. D. F., gedomicilieerd te Leeuwarden, wegens 1. het des nachts jagen zonder voorzien te zijn van de vereischte jachtacte, het consent, bedoeld bij art. 16 of de buitengewone machti ging, bedoeld bij art. 26 der wet van 13 Juni 1857 (Stbl. no. 87) 2. het des nachts bejagen van eens anders grond, zonder voorzien te zijn ge weest van een schriftelijk bewijs van vergun ning van den eigenaar of rechthebbende, tot twee hechtenisstraffen elk van vijf dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. 22. F. L. te Sexbierum, wegens het bejagen van eens anders grond, zonder voorzien te zijn geweest van een schriftelijk bewijs van vergun ning van den eigenaar of rechthebbende, tot eene geldboete van drie gulden of twee dagen subs, hechtenis. 23. F. J. K. gedomicilieerd te Groningen, wegens het door een kind beneden twaalf jaren arbeid doen verrichten, vijf malen gepleegd tot vijf geldboeten elk van een gulden of een dag subs, hechtenis voor elke boete. 24. 8. A. te Bolsward wegens het in de ge meente Bolsward een rijtuig van den stoomtram bestijgen, die in beweging is tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 25. T. d. V. te Workum wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij eerste herhaling tot eene hechtenisstraf van drie dagen. 26. B. C. U. te Hindeloopen wegens het niet toegelaten tot de uitoefening" van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert buiten noodzaak uitoefenen van dat beroep tot eene geldboete van vijftig gulden of dertig dagen subs, hecht, met bevel tot teruggave der voorwerpen, die als stukken van overtuiging in deze zaak hebben gediend. V eroordeeld: 1. F. F. te Wommels wegens openbare dron kenschap tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. L. S. te Workum alsboven. H. V., gedomicilieerd te Sandfirden alsb. S. W. te Cubaard alsboven. S. B. te Harlingen alsboven. M. A. te Workum wegens straatschenderij,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1