NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD WISWAR® EN WONSERAÖEEI. Kinderzangkoor. I 1 OPENBARE SAMENKOMST DIENSTBODE, Logement-Koffiehuis „het Rood Hert.” II Kindermeisje, No. 10. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. 'i fruiten ic Duiswara, zal plaats hebben op BINNENLAND. Piano-Oiiderwij s. ft N I Vrijdag 4 Februari 1898, Direct of 12 Mei a.s. gevraagd Zaterdag 12 Februari, ’s avonds 7 uur, bij GERBEN MULDER te Bolsward. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXXXXXXX1CXXXXXXXX$ DONDERDAG 3 FEBRUARI. $XXXXXXX~XX^XXXXXX3£X$ Zang- en Muziekgezelschap van NEERBOSCH, waarbij de heer JAC. van ’t LINDEN HOUT mededeelingen zal doen van den Arbeid voor Weezen, ’s Avonds ten 8 ure (precies) in de Sociëteit „DE DOBLE.” EEN NETTE ERIESCHE RC- voor een klein gezin in Holland.. Zonder goede getuigen, onnoodig zich aan te melden. Inlichtingen bij den heer Groenenstein te Bolsward. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Toegangsbewijzen (Tekstboekjes) a 25 en 50 Cts. zijn van af 27 Janu ari verkrijgbaar bij H.H. BOEKHANDE LAARS te Bolsward en ’s avonds (indien er nog plaatsruimte is) aan de zaal. Ondergeteekende bericht, dat hij zich den 1 Februari heeft GEVmiGD in „HET ROOD HERT" alhier. Hij hoopt zich door eene flinke bediening het vertrouwen van I ieder waardig te maken en be-| helpen, dat hij den 15 Dec. de wet overtrad en de eisch luidt2 maal f2 boete of 2 dagen voor elke boete. 7. P. Zw. te Sneek is stoelenmatter. Hij lag den 10 Dec. met zijn woonschip aan den Hichtumerdijk, en wilde geen gevolg geven aan de aanmaning der politie om te vertrek ken. „Maak maar proces,” was zijn bescheid, ik verd... het toch om hier weg te gaan.” Den 17 Dec. werd hij daar opnieuw aange troffen en een tweede bekeuring volgde. Eisch 2 maal f 1 of voor elke boete 1 dag hechtenis. j 8, J. B. gedom. te Bolsward, werd ook Geboden op Perceel I f1453, II t 512, III t 989, IV f 1007. Notaris SCHOTMAN. Sneek, 29 Jan. Bij de door Burg, er Weth. gehouden verpachting van de staan plaatsen, gedurende de kermis in 1898, wat als volgt ingeschrevenvoor een schouw burg door A. van Lier te Amsterdam ƒ25; voor een stoomcaroussel door D. Volöeda te Sneek ƒ263, G. Vinke te Roermond ƒ375, K. Benner te Roermond ƒ820, wed. L. Xhaflaire te Breda ƒ1135, A. C. Tewe te Dordrecht ƒ1275 en J. Huiskens te Roer mond 1450voor een caroussel (staanplaats Pol) door Joh. Akkerman te Leeuwarden met ƒ45,50, voor een caroussel (staanplaats veemarkt) door Jozef Akkerman te Leeu warden 50,07 */2. De staanplaatsen zijn toegewezen aan A. van Lier, J. Huiskens, Joh. Akkerman en Jozef Akkerman. De totaal-opbrengst isderhalve^570,571/a, zijnde belangrijk hooger dan in 1897, toen de verpachting slechts ƒ288 opbracht. In eene huishoudelijke vergadering der timmerlieden, heden avond gehouden bij den heer Bakker, waarbjj tegenwoordig was de voorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Timmerliedenbond, is de werk staking der timmerlieden alhier als geëin digd verklaard. Er werd besloten bij de werklieden en de burgerij in deze plaats aan te kloppen om steun voor hen, die door de staking werkloos zijn geworden, terwijl de voorzitter van genoemden Bond beloofde, „dat de Bond, als bet noodig is, zich het lot der slachtoffers zal blijven aantrekken.” WestergOO, 28 Jan. Dat de magnum- bonums zoozeer in de hoogte zijn gegaan, dat er reeds een daalder voor de korf ont vangen is, ligt voornamelijk aan de groote vraag uit Engeland naar een witmeligen, mooi van stuk en niet te klein zjjnden aardappel, die zich gemakkelijk laat schil len en ferme plakken in de pan geeft, waarmede onze ovetzeesche buren naar het schijnt nog maar altijd veel op hebben. Of er spoedig daling zal volgen, is niet on waar schijnlijk, daar uit het buitenland de toe voer van aardappelen in de laatste weke® sterk is toegenomen, F van. Mej. G. VEEN Gedipl. Muziekonderwijzeres, be gint 1 Maart een voor eerstbeginnenden, en blijft zich aanbe velen voor het geven van degelijk Aangifte in'de Muziekschool in de Kerk straat. den 10 Dec. bekeurd wegens het liggen met een woonschip aan den Hichtumerdijk, en evenals de vorige bekl. werd hij den 17 Dec. daar nog aangetroffen en opnieuw geverbali seerd. Ook hier is de eisch 2 X f 1 of 1 dag voor elke boete. 9. W. H. gedom. te Bolsward werd den 11 Dec. met zijn woonschip in de oude Turf - gracht aangetroffen, nadat hem reeds te voren was aangezegd zich te verwijderen. Eisch f 1 of 1 dag. 10. H. de J. te IJtens, staat terecht we gens het maken van burengerucht bij nacht. Er was in den avond van 8 Dec. te IJtens een spreker geweest, en na afloop bal. Er was tot 2 uur permissie en toen was ’t dan ook zeker wel tijd om naar huis te gaan. Men had althans nu gelegenheid genoeg ge had zich eens uit te springen. En toch was er ’s nachts halfdrie nog heel wat beweging in dit anders zoo rustige dorpje. De veld wachter hoorde deze bekl. zoo luid roepen, dat hij het als een verstoring der nachtrust moest aanmerken. Hij had zijn jas uitgetrok ken, want... er zou nog iemand een duchtig pak hebben. Beklaagde vertelt de zaak heel anders, hoor slechts zijn woorden. „Ik begrijp niet hoe ik proces heb kunnen krijgen, de politie heeft mij niet aangezegd dat ik mijn dag moest onthouden. Ik heb bij die sprekerij wel wat ruzie gehad met een schippersknecht, maar niet op straat hoor. Die man wilde niet dansen, maar wel tracteeren, en toen ’t op betalen aankwam, maakte hij daar drukte over. Maar op straat niet hoor. De menschen om mij heen hebben wel geroepen en ge schreeuwd zelfs, maar ik niet.” De veldwachter de Vries geeft een heel andere lezing. Bekh hadzijn jas uit, hij wilde vechten en dreigde zelfs dat hjj zijn tegen stander dood zou maken. Hij wilde niet naar goeden raad hooren en zijn vrouw trachtte vruchteloos hem mee naar huis te tronen. Als getuige a décharge treedt op P. Wiersma van IJtens. Deze verklaart, dat bekl. wel ruzie heett gehad dien avond in de herberg en ook heeft hij op de straat zijn jas uitgetrokken, en ook spraken verschillende personen wel wat luid, maar toch niet zoo erg, dat hij dit als een verstoring der nacht rust kon beschouwenwaarop beklaagde nogmaals zijn onschuld betoont. Hij was niet dronken, ook bleef hij bedaard en hij kon wel meer getuigen krijgen, die zijn be wering zouden bevestigen. Volgens bekl. heeft zich bij hem dus het vreemde verschijnsel voorgedaan, dat hij in dien nacht op straat wel zijn jas uittrok, wel ruzie had, en wel iemand dreigde (want dit weersprak hij niet), maar toch doodkalm bleef. De heer Ambtenaar eischt f 2 boete of 2 dagen. If. K. B. te IJtens had in den avond van 7 Dec. verscheidene menschen bij zich in huis, die telkens 2 cent inzetten en dan met dobbelsteenen gooiden, wie de inlaag had gewonnen, waarvoor bekl. dan St. JNi- colaasgebak aan den winnaar leverde, ’t Was een verloting dus, en er was geen toestem ming van den burgemeester gevraagd. Bekl. bekent het feit, doch hij wist niet, dat het niet mocht, hij had reeds menig jaar zulks gehad, maar nooit kwam er „spul“ over. Als hij ’t geweten had, dat het niet mocht, j zou hjj het niet toegestaan hebben. I Eisch f 1 of 1 dag. j 12. H. W. te IJtens is bakker en ook bij dezen werd dien avond geloot. Bekl. heeft de politieverordening van Hennaarderadeel in den zak en leest art. 15 voor, waarin staat, dat het verboden is, om voorwerpen te loten, maar hij liet zijn waren verloten. Die de inlaag won, kon daarvoor wat koopen in den winkel. De kamer was tevens niet publiek. Hij had verschillende personen genoodigd dien avond bij hem te komen. De twee ge tuigen H. Roukema en P. Wiersma hadden i dan beide ook zoo’n boodschap van den bakker I gekregen. I De heer Ambtenaar is het met de ziene- wijze van beklaagde niet eens en eischt f 3 of 2 dagen. 13. 14. en 15. Wat des Dinsdagsavonds te IJtens geschiedde, n. 1. de verloting van Sinterklaasgoed, had te Rien reeds den Za terdag te voren plaats. Daar hield men Za terdag 4 Dec. St. Niicolaasavond. P. de J., J. Sch. en S. R. werden daar bekeurd wegens het houden van eene ver loting, zonder vergunning van den burge meester. De eerste bekl. was niet aanwezig. No. 2. beweert dat hij niet om voorwerpen heeft laten loten, maar voor den inleg konden de winnaars wat koopen, evenwel zij mochten de centen ook hebben als zij ’t verlangden, want die werden eigenlijk verloot. No. 3. heeft Mevrouw BANNING—Essers, vraagt terstond een net van ’s namiddags 1 uur tot ’s avonds. 23. J. de J. te Bolsward was in zijn gezelschap, en hij dacht „Een paar vrienden, als wij zijn, zoo zijn er niet veel, Krijgt d’een soms een borrel, krijgt de ander zijn deel,” en hij kreeg ook in 't proces zijn deel en wel ’t leeuwendeel, want hij stond reeds in ’t „kalverboekje,” en daarom wordt tegen hem 5 dagen hechtenis geëischt. 24. W. P. te Witmarsum had den 16 Oct. voor zijn winkel boter te koop staan, die het aanzien, doch niet het wezen van boter had, en toch kon de marechaussee nergens het woord surrogaat of margarine ontdekken. De ambtenaar kocht nu voor 4 centen een monster van die boter, zond dit op en te Groningen werd geconstateerd dat ze stoffen bevatte, niet van meik af komstig. Bekl. is ter terechtzitting verschenen en haalt uit zijn zak een karton, waarop met zilveren letters het woord „MARGARINE” stond. „Deze kaart” zegt beklaagde „is niet uit mijn winkel geweest, dan van morgen, toen ik op reis ging naar deze rechtszaal.” Verder kan ik de heeren mededeelen, dat ik gewoonlijk de margarine verkop en in die kop staat het woord margarine gesneden. Deze stukjes, welke den 16 Uct. in mijn winkel stonden, had ik zoo thuis gekregen in sitspapier verpakt, en ik meende, dat zij zoo verkocht mochten worden, terwijl ten overvloede dit bordje in den winkel ning.” De beambte heeft nergens dat bordje gezien, en op de boter of het bord waarop deze stond, was het woord niet aanwezig. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 24. J. P. te Beetsterzwaag werd 10 Dec. en den 19den nogmaals bekeurd wegens het liggen met een woonschip in de Bolsw. Makkumervaart. Eisch 2 maal f 1 of 1 dag voor elke boete. 25. Het slot der zitting was heden weer een hondenéquipage. T. F. van Ytens kwam den 2f Dec. met zijn tweespan het dorp Rien in rijden, zittende op zijn voertuig. De politieagent ergerde zich aan de gemakzucht van dezen voerman daar in de bebouwde kom, en het gevolg is een eisch van f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen zijnde Vrijdag 11 Februari a.s. al vele jaren op Sinterklaas zoo’n verloting gehouden, en nog nooit last er mee gehad. Hjj doet het om er wat mee te verdienen, maar als ’t niet mag, dan wil hij ’t ook niet hebben. De eisch voor sub. 1 en 3 is f 2 boete of 2 dagen hechtenis, voor sub. 2 f 3 boete of 2 dagen. 16. Een spaak of sport uit een ouden stoel kan al verschillend gebruikt worden. Menig een zal, mocht hij onverhoopt in ’t be zit van zoo’n uitgetrapte spaak komen, deze in de kachel stoppen om ’t koffiewater gauw aan de kook te hebbeneen jongen zal er een flinke en fraaie hoepelstok van fabriceeren, ook zou dit stokje aangewend kunnen wor den om den knaap, indien hij soms erg weer spannig is, er een gevoelig lesje mee op zijne posteriores te geven (en met verstandig en 1 kalm optreden kan zoo’n les soms inderdaad noodig en heilzaam zijn). Een muziekmeester zou er, bij gebrek aan een met zilver gemon teerde, een stevigen maatstok in zien, ja wie weet, waartoe zulk een stoelspaak zich al niet leent. Doch om als strijkel bij een maat te dienen, en er de gevulde maat mee af te strijken, daartoe leent zij zich niet goed. Immers in ’t midden een weinig dikker dan op de einden, zou de bovenkant der maat hol uitgestreken worden. Een kop kippenvoer zou wellicht een paar korrels te weinig tellen, en dat mag niet. Maat en gewicht moeten juist zijn. Geen ijkmeester zou op zoo’n spaak dan ook het goedkeuringsmerk willen plaatsen. T. S. te Schettens had dit stokje bij een maat staan en de marechaussee, die dit op merkte, maakte hem er op attent, dat dit daar niet behoorde. Toen hij later de vrouw een kop gort hiermede zag afstrijken, moest hij procesverbaal aanzeggen. Bekl. geeft voor, dat hij niet thuis was, en dat zijne vrouw voor den winkel zorgt, maar zij heeft niet geweten, dat dit stokje verkeerd was. Reeds 16 jaren heeft zij het gebruikt en ook dien morgen had het meisje nog niet de waar schuwing van den beambte aan haar over gebracht. Nog denzeltden dag evenwel is een wettige strijkel aangeschatt. Eisch f 1 of 1 dag, met verbeurdverkla ring van den strijkel. 17. J. N. te Makkum had een jongen beneden 16 jaren in zijne smederij maar toen de politie hem den 18 Dec. een bezoek bracht, was wel de jongen aanwezig, maar de ar beidskaart en de lijst ontbraken. Beklaagde verdedigt zich met de bewering dat hij den veldwachter Postma heeft verzocht, kaart en lijst voor hem aan te vragen, maar deze heeft daar geen werk van gemaakt. De heer Ambtenaar brengt bekl. onder ’t oog, dat hij er geen werk van maakte, zelfs niet toen hij reeds een proces had, zoodat hij dan ook later nog 2 malen werd bekeurd. Hij mocht den jongen niet aan het werk hebben, voor hij de kaart en de lijst in zijn bezit had. in plaats van er moeite voor te doen, heeft hij de waarschuwingen in den wind geslagen, en wie niet meer eerbied koestert voor de wet, verdient een ernstige straf. De eisch luidt dan ook 2 X f 15 boete of 5 dagen voor elke boete. 18. J. de H. te Bolsward lag ondanks de herhaalde waarschuwingen van de politie met zijn woonschip nabij de Marnezijl, en werd daarom den 17 Dec. bekeurd. Bekl. weet niet waar hij heen moet. „Andere ge meenten verwijzen mij steeds naar mijn ge boorteplaats Bolsward en daar mag ik dus ook niet! Waar moet ik dan ’s winters verblijven? In elke gemeente mogen de in gezetenen ’s winters liggen, hier niet en de Burgemeester kan ik niet te spreken krijgen. De Kantonrechter merkt bekl. op, dat zonder vergunning van den Burgemeester geen woonschepen in de gemeente mogen verblijven, en de eisch is f 1 of 1 dag. Beklaagde zegt nog, dat het een oneigen lijke zaak is, wanneer men in zijn geboorte plaats niet met zijn schip mag liggen, en zal van het vonnis in hooger beroep gaan. 19. F. de W. te Bolsward werd den 14 Dec. bekeurd wegens het liggen met een woonschip in de Leeuwardervaart. Eisch f 1 of 1 dag. 20. A. W. te Bolsward, die met zijn woonschip bij de Marnezijl lag, gaf geen gevolg aan de herhaalde aanmaningen der politie, om zich van daar te verwijderen, en kreeg den 17 Dec. daarom een proces. Eisch f 1 of 1 dag. 21. T. K., Wed. B. te Joure werd dien zeilden dag bekeurd wegens het liggen met een woonschip in de Harlingervaart. Eisch f 0,50 of 1 dag. 22. P. A. te Nijland werd den 16 Dec. op den openbaren weg in Hennaarderadeel aangetroffen iu „kennelijken staat,” en moet dit met f 1 of 1 dag hechtenis boete®. Bolswarclsclie Courant ffi MET HET OP

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1