}ES en r lRINE, uiten, Haarlem, 1 MdvertentieW Burgerlijke Stand. WEERBERICHT. prijzen. Officiëele Advertentie. Kost en inwoning* Dineeren bij abonnement. 1 VJ H Ui H 9)^ d I HMtihsv ardHarlingen. STADSNIEUWS. de Fabrieksmerken. 6,30 9,20 5,05 5,45 5,50 6,30 9,05 9,45 6,30 7,10 een behoorlijk plaatsje te geven als er weer eens zoo’n cadeau mocht worden aangeboden. Dat zou de muzikale ontwikkeling van de toekomstige Bolswardsche burgerij zeer zeker ten goede komen. Ihouders, Slijters en groote Afnemers, irs. Bij nette Burgerlieden wordt met VRIJE KAMER aangeboden. Tevens gelegenheid tot Informatiën aan het bureau der Bolsward- 12,20 1,45 1,55 2,35 7,15 8- 9,15 6,50 8- 8,45 9,05 9,45 7,15 8,-- 9,15 3,40 5,05 5,45 12,15 12,55 2,15 6,30 7,40 8,25 paté. Meidlief Bella dan heb je hem al :oo goed als ingepalmd! Van het gele lak krijgt men niet anders te proeven dan wan- reer men bijzonder bij hem in de gratie itaatHoeraIk ga onze trouwkoets naar vast bestellen Het verdere verloop van zaken was niet ninder bemoedigend. De oude heer maakte raar complimentjes over hare intelligentie le oude heer verklaarde dat zij hem veel leter voldeed dan hare voorgangster, juffrouw ?otde oude heer verzekerde dat hij het verkelijk zónder haar niet meer zou kunnen .tellen. Adolf oordeelde dus dat de tijd was aan gebroken om den aap uit de mouw te laten; naar juffrouw Bella vond dit voorbarig en ichtte het beter nog wat geduld te oefenen, lan door overhaasting het spel te bederven. Toen echter de maskerade volle drie maan- ien had geduurd, meende de jonge man dat iet nu lang genoeg was geweest. J uist wilde •jaCT*-»k «nmal-nn om met ZÜne vlam Eene benoeming. Onze stadgenoot de heer W. Jacobs, ka pelmeester van het muziekkorps van Bols- ward, is tot directeur benoemd der gemengde zangvereeniging „Soli Deo Gloria11 te Leeu warden. Een nieuwe maand, maar ’t zelfde weer. Staanplaatsen in de Kermis. In een bericht uit Sneek, door ons aan de Leeuw. Courant ontleend, trok het zeer onze aandacht, dat de verpachting van staan plaatsen voor de Kermis aldaar, die het vorig jaar slechts f 2S8 opleverde, voor 1898 niet minder dan f 1570.571/» opbrengt. Op een bedrag van nog geen driehonderd gulden een stijging van bijna twaalfhonderd gulden, ’t is wel de moeite waard. De stoom- caroussel doet vooral de deur dicht; f 1450 staangeld belooft Huiskens, ’t schijnt er wel aan te zitten! Daar de eigenaars dezer stoom- draaimolens elkander zoo in de wielen rijden, doet dit de hoop voeden, dat ook voor onze gemeente hieruit wel een voordeeltje is te smeden, daar het is gebleken, dat deze ver makelijkheid ook hier wel in den smaak valt en er bepaald goede zaken mee gemaakt zijn. Bij de vermindering van menige bron van inkomsten zou zoo’n buitenkansje voor onze gemeentekas, dunkt ons, hoogst welkom zijn. Herinnering aan belasting- betalenden. De laatste termijn van den hoofdeljjken omslag dezer gemeente moet in den loop dezer maand worden voldaan. reeds meer sterfgevallen voor kwamen, dan in het geheele vorige jaar. Ook in de om liggende plaatsen laboreeren onderscheidene personen aan de ongesteldheden, die in den regel met de open winters samen gaan. Akkrum, 31 Jan. De heer J. Vegelin alhier, wien sedert eenigen tijd bekend was, dat de Norton-pomp in zijne stoomzuivel- fabriek brongas opleverde, gebruikt thans dat gas voor verlichting in de machine kamer van zijne fabriek en voor verlichting en verwarming in de keuken van zijne woning. De resultaten zijn bijzonder gunstig. Het brongas geeft een licht, in helderheid gelijk staande met electrisch licht, terwijl het tot verwarming aangewend, eene kracht heeft om een liter water te doen koken in 6 mi nuten en vier liters in 16 minuten. Hepk. Adv.bl. Uit Leeuwarden meldt de Leeuw. Ct. Bij aankomst gisteren namiddag te 2,43 uur van den spoortrein uit Groningen had de wachter verzuimd, de baan aan den toegangsweg naar de Schrans af te sluiten. Een voorbijkomend meisje, dat in goed vertrouwen op de veiligheid der baan, deze zou passeeren, zou waarschijnlijk door den trein zijn overreden, indien de machinist, die het gevaar zag, niet de tegenwoordig heid van geest had gehad, den trein on- middelijjk te doen stilstaan. Aan de N. Bakkerset. is onderstaand bericht ontleend Terwijl in Italië het volk tot oproer over slaat tengevolge van de hooge broodprijzen, zou er voor de Amsterdamsche bakkerij juist aanleiding daartoe bestaan om geheel tegenovergestelde redente lage broodprij zen. Is eendeels dit uiteenloopende verschil tusschen twee landen in één werelddeel te verklaren uit de hooge invoerrechten, die in Italië worden geheven, de belangrijkste 1 oorzaak is wel deze, dat de broodprijs in Amsterdam reeds sedert een half jaar een cent te laag is. BOLSWARD, van 29 Januari tot en met 1 Februari 1898. Gehuwd; Elert van der Werf, van Gouda, en Wilhelmina Alkema. Geboren: Taetske d. v. Hendrik Tein- sma en Tetje ten Brug, (woonpl. Leeuwar den). WONSERADEEL, van 29 Januari tot en met 1 Februari 1898. Gehuwd: Pieter Aukema 36 jr. te Burgwerd en Hinke Terpstra 31 jr. te Mak- kum. Geboren: Antje d. v. Pieter Dijkstra en Tjitske de Jong te Pingjum. Thomas z. v. Hidde Schoenbergen en Geertje Hoogstra te Witmarsum. Bauke z. v. Douwe Sies- werda en Metje Bang ma te Pingjum. Maatje d. v. Rein Adema en Fokjen Hofman te Witmarsum. Heiltje d. v. Pieter Kabelier en Geertje Faber te Schraard. Taeke z. v. Pier Posthuma de Boer en Hieke Tjeer- dema te Zurich. Overleden: Wijbren Meijer 3 dagen te Exmorra. Jeitje de Bruin 1 jr. te Hich- tum. Jorrit de Witte 43 jr. echtgen. van Grietje Humalda te Makkum. trager. Thans evenwel willen de importeurs te zeide Bellaen zijn sherry was van de bo- 1 Echter, er komt eenige verandering, ’t Be- gint werkelijk meer en meer op het nade rend voorjaar te gelijken. De mist en damp hebben plaats gemaakt voor betrokken lucht of regen. Zondag en Maandag „los44 weer rukwinden en regenbuien. Reeds Zaterdag vertoonde zich nabij de kust van Noorwegen eene depressie, die zich snel over Noordelijk Europa uitbreidde en zeer belangrijk bleek te zijn. De barometer-verschillen werden over een groot gedeelte van Europa zeer groot met stormachtigen westelijken wind. Heden nog sterke weste wind. Verwacht wordtMatige westelijke wind, afwisselend bewolkt, iets kouder. MARKTBERICHT van BOTER. Boter te SNEEK, den 1 Februari le keur f46.—. Onze Kaatsvereeniging. Her Bestuur van de Kaatsvereeniging „Bolsward44 beeft na overleg met den Be schermheer der vereeniging, den heer P. Pee- reboom, burgemeester, een belangrijk besluit genomen. Nu de groote kaatswedstrijd wordt gehouden op een afgesloten terrein in de stad, en meer en meer is gebleken, dat de ver eeniging levensvatbaarheid heeft, moet in eene werkelijke behoefte worden voorzien. Dientengevolge heeft het bestuur het besluit genomen om te doen maken een directie- tent, een tribune voor 200 a 300 personen en een kleedtent. De verschillende teekeningen zijn ont worpen door den bouwkundige J. Dijkstra Az. te Bolsward. De tribune en de tenten moeten volkomen gereed zijn vóór Pinkster Maandag als wan neer te Bolsward de eerste wedstrijd van wege den Nederlandschen Kaatsbond zal worden gehouden. Het werk zal eenige honderden guldens moeten kosten en bestaat het plan om de benoodigde som te vinden bij aandeelen van f 10 tegen eene rente van 3% onder verplichting om enkele aandeelen af te lossen ieder jaar, bij loting op de jaarvergadering en worden aanbesteed uit sluitend onder timmerlieden, leden der ver eeniging. n Greenwich.) r k <1 a g e n 3,25 4 5,15 9,20 10,35 11,15 n <1 a g e n 9,05 12,15 9,45 12,55 P 2,15 8,25 11,15 Witmarsum. Dat de aanleg van den tramweg WitmarsumMakkum niet maar een klem karweitje, maar wel degelijk een heele onderneming is, blijkt zeker het best uit de begrootingssom. Deze toch bedraagt voor het in orde brengen van den weg en het aanschaften en ’t leggen der rails enz. niet minder dan zesfig duizend gulden. Het rollend mate rieel is dus niet onder deze som begrepen. Men denkt hier algemeen, dat het in het plan der Ned. Tramweg-Maatschappij ligt om de lijn later naar Workum door te trekken. Farraga. Naar wij vernemen heeft ook de heer W. Magendans, pred. te Terkaple en Akmarijp, voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Sneek, 31 Jan. De leider der Antir. partij alhier, de heer Mr. H. Okma, heeft men van Clericale zijde thans tot candidaat voor den Raad gekozen. Aanvaardt de heer O. die candidatuur, dan zal de strijd in deze maand hier weer warm worden. Steunen de Chr. Hist, den heer O. ook, dan lijdt ’t geen twijfel, of de candidaat der Liberalen, ’t oud lid de heer Beekhuis, zal zijn mandaat als raadslid niet weer her nieuwd zien. Workum. Bij de gehouden stemming voor een lid van den Raad zijn uitgebracht 299 stemmen. Hiervan had de heer S. Hait- sma 173 en de heer J. H. Swart 103 stem men. Van onwaarde waren 19 briefjes. De eerstgenoemde is alzoo gekozen. Tegen deze verkiezing is protest aangeteekend ingevolge art. 52, al. 1 der kieswet. Heerenveen, 31 Jan. Gistermorgen, even vóór den aan vang der godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. kerk zoodat het geen stagnatie gaf kwam een kachelpijp naar beneden. Eene jongedochter werd nog door een ijzeren stang getroffen, doch, naar we vernemen, niet gewond. Gaasterland, 31 Jan. Zijn er thans reeds onderscheidene personen uit onze ge meente in Duitschland werkzaam, met het aanstaande voorjaar zullen er weer velen, zoowel gehuwden als ongehuwden, heen trekken. Zoodra de werkzaamheden hier geëindigd zijn, reizen ze af. Een gevolg hiervan is, dat vooral de boerenknechten schaarsch worden,zoodat zij, die hier blijven, ongetwijfeld hoogere loonen kunnen bedin gen. Zuidwesthoek, 31 Jan. In de jongste dagen is hier veel vraag naar nuchteren kalveren. Tegen hooge prijzen worden ze hoofdzakelijk voor Londen opgekocht. Men besteedt f 7 tot ruim f 10 per stuk. Ook vette lammeren zijn zeer gewildhiervoor betaalt men f 9 a f 20 per stuk. Deze wor den eveneens voor ’t grootste deel (geslacht) naar Londen gevoerd. Hindeloopen, 31 Jan. De gezondheids toestand in ons stadje, die het vorige jaar zoo gunstig was op eene bevolking van ruim 1000 zielen kwamen slechts 5 sterf gevallen voor laat in de jongste weken zeer veel te wenschen over. Tal van per sonen zijn ongesteld, sommigen zeer ernstig, Aanvoer 41/4, 16/8. VEREENIGING le keur f 46,— a 2e keur f 45,a f 3e keur f 44,a f 4e keur f a f 5e keur Eene redding. Dinsdagmiddag geraakte te Kimswerd de vrouw van den vrachtrijder B. aldaar te water. Haar dochter volgde om hulp te ver- leenen. De heer v. d. P. alhier, het ongeval ziende, begaf zich ook in ’t nat en bracht beiden op ’t droge. Tooneelvoorstelling. Zondag 30 Januari, had er in „de Doele“ weer eens eene tooneelvoorstelling plaats. De ook alhier reeds sedert tal van jaren zeer gunstig bekende rederijkerskamer „Klimop14 van Pingjum trad op met „Het Goudvischje,“ drama in drie bedrijven door W. G. van Nouhuis, en „Het verlote land huis aan den grooten weg,u blijspel in één bedrijf door J. B. Ofschoon het Bolswardsche publiek reeds bij herhaling op eene voorstelling door dilettanten was vergast, was de zaal dezen keer stampvolwel een bewijs dus, dat er iets goeds verwacht werd. (Waarom, zoo vroegen we ons af, worden er geene pogin gen aangewend, ook eens eene voorstelling te krijgen door lieden van ’t vak De opvoering van ’t hoofdstuk is over ’t algemeen uitstekend bevallen. En inder daad, als men in aanmerking neemt, dat men met dilettanten te doen heeft, dan kan men zeer tevreden zijn. „Het Goudvischje44 is voorliefhebberij-tooneelgezelschappen veel te moeilijk, om alles geheel tot zijn recht te laten komenzelfs vaklui hebben aan dit stuk de handen vol. En vooral dit in aanmerking genomen, meenen we gerust te kunnen zeggen, dat „Klimop44 getoond heeft, eene zeer goede rederijkerskamer te zijn, die zelfs over eenige uitstekende krachten heeft te be schikken. De opvoering van ’t nastukje was dan ook een meesterstukje. Wat in beide stukken ook nog in ’t bij zonder zeer sterk aan ’t licht kwam, was de buitengewone rolvastheid der leden. Daardoor ook liep alles zoo flink van stapel en was er geen sprake van benauwende stille oogenblikkener zat flink actie in ’t spel. „Klimop44 heeft aan velen weer eens een recht genoegelijken avond verschaft. Natuurlijk werd de voorstelling gevolgd door een bal, dat hoort er nu eenmaal bij. Mej. G. Veen, gediplomeerd muziekonderwijzeres alhier, heeft Dinsdagavond door de 4e Jaarlyksehe Uitvoering harer leerlingen een volkomen, een schitterend succes behaald. Zij heeft getoond, dat ze volkomen berekend is voor de zeer moeielijke taak, kinderen te leeren zingen zóó, dat het in alle opzichten aan spraak maken mag op den naam van zin gen. Heel licht toch ontaardt het in een gevoelloos, ruw, onsmakelijk schreeuwen. Hier was alles beschaafd, zelfs de sterkste „forto’s44 hadden geen zweem van ruwheid. En wat ook in hooge mate onze aandacht trok, was de volkomene zuiverheid en de juiste, duideljjke uitspraak. Inderdaad, het bleek ten duidelijkste, dat er meer gedaan was dan liedjes van buiten leeren, zoodat men ook zonder boek wel lustig zou kun nen doorzingen; hier was het te merken, dat er doeltreffend onderwijs in den zang was gegeven. Ook wat de piano-num- mers aangaat, durven we gerust verklaren, dat de leerlingen blijken gaven onder uit muntende leiding te staan. Er waren onder de jonge uitvoerenden, die het als ze zich vlijtig oefenen en stipt de aanwijzingen van hare ijverige en bekwame leermeesteres volgen, tot eene flinke hoogte kunnen bren gen. Allen toonden, dat er bij hunne lessen op alles gelet wordt, van eene zoo goed mogelijke houding, aanslag en voordracht te krijgen, ’t Is te hopen, dat de leerlingen door hun ijver beantwoorden aan de vele zorgen, die door hunne onderwijzeres worden besteed, om hen te doen vorderen in de schoone kunst. De hoofdschotel bestond uit de uitvoering van Vaders verjaardag11Kindercantate voor soli, koor en piano, woorden van den bekenden dichter en kindervriend, den helaas, overleden onderwijzer A. L. de Rop, muziek van 8. van Milligen. Deze uitvoering was in alle opzichten uitstekend: nooit hebben we een koor van zoo jeugdige kinderen schooner hooten zingen. Het zou ons veel te ver voeren, als we op alle schoonheden gingen wijzenze waren legio. De vertol king van de aardige cantate maakte op de talrijke hoorders en hoordaressen blijkbaar een diepen indruk, vooral ook door de mede werking van een „vader44 en eene „moeder44, die men met volle recht solisten mag noe men. De heer C. 8. en mej. 8. K. hebben heer lijk gezongen: dank en hulde verdienen ze in hooge mate voor de bereidwilligheid, waarmede zij Mej. Veen ten dienste stonden, zoodat eene zoo hoogst verdienstelijke uit voering van „Vaders verjaardag44 mogelijk werd. De verdienstelijke onderwijzeres werd al leraardigst door hare leerlingen verrast door de aanbieding van een paar keurige, om- lijste photografiën, van hen zelven; deze photo’s doen den vervaardiger, den heer A. Molenaar, alle eer aan en strekken zeker tot bewijs, dat de leerlingen, die „zich zelf44 geven aan hare onderwijzeres, ook zullen geven alle aandacht en inspanning, waardoor het haar mogelijk zal kunnen worden, hen zoo ver mogelijk in zang en spel te ont wikkelen. We wenschen de verdienstelijke leidster geluk met dit bewijs van sympathie harer leerlingen en hopen van harte, dat hun getal zoo moge aangroeien, dat er later IV goed dat het moeilijk zal zijn om over een paar 6,50 8,— 8,45 - 41,— - 47 - 40,— f i der Laan, staande, bepaald den invoer gaande houden, want De ongunstige berichten, waaraan wij sedert eenigen tijd gewoon zijn, komen ook gedurende deze week van alle zijden weer tot ons over waaien. Zooals wij de vorige week omtrent Delft reeds waagden te voorspellen, is gebleken, dat de noteering van f 65,te kras is geweest, om de bekende redenen. Men verkiest eenvoudig niet meer de dure boter van vroeger, toen men blij was om dezen tijd van het jaar voor f 2,per Kg. redelijke waar te ontvangen, want tegenwoor dig is de gelegenheid om „versche roomboter" en „zoete roomboter" te krijgen zeer groot. Delft verlaagt ook de noteering heden weer met 1 gld. en dat is vrijwel van alle markten te zeggen, uitgezonderd Leiden, waar men als hoogste noteering 60 gld. vaststelt. Zijn dus voor het binnenland de ongunstige toestanden nog niet zoozeer aan de prijzen te merken, voor het buitenland is dit wel het geval, behalve Londen, waar men voor Friesche boter iets hooger noteert. Beslist evenwel ont kennen wij, dat de verhooging alléén voor Friesche boter, aan betere toestanden te Londen is toe te schrijven. Men meldt vandaar een trage markt en een dauwen, lusteloozen handel, zoodat de verhooging tot 104 sh. ongemotiveerd schijnt., De kwestie is echter deze, dat er in I Friesche boerenboter invoeren en aan bepaalde zomer nu de grootste aauvoer komt en ’s win ters zeer weinig ter markt wordt gebracht, zou de handel zeer spoedig verloopen, want de Engel- sche afnemer vraagt geregelde zendingen, en zoodra deze ongeregeld komen, hetzij ruimer of geringer hoeveelheden, dan wordt de handel 1 Londen, reeds met het oog op April en Mei aan- venste plank, hoor! staande, bepaald den invoer gaande houden, want Heeft hij je sherry getapt? Wat riep wanneer Z1j thans met hun Friesche boerenboter Adolf. Toch niet t het j lak door anderen worden verdrongen, weten zn zeer goed dat het moeilijk zal zijn om overeen paar 'a?, nlemehdal &f, alt maanden het terrein te herwinnen. Van daar woordde Bella: Maar de smaak en de geur, eenerzijds de verhooging, anderzijds is die toe te prima, hoor! En de biscuitjes waren met schrijven aan het feit, dat er momenteel op de 1 - x' Friesche markten botersnood heerscht. Dit woord klinkt gek onder den tegenwoordigen overvloed in het buitenland, maar is verklaarbaar, indien men in aanmerking neemt, dat tegenwoordig de fabriekmatige zuivelbereiding zoo snel terrein verovert en zich zoo krachtdadig uitbreidt. Daar door wordt er onder de waag aan boerenboter bijna niets aangevoerd en kunnen de ordertjes niet dan tegen sterk verhoogden prijs worden uitgevoerd. Wat hiervan het einde zal zijn, is niet te beoordeelen, maar thans reeds is het de fabrie ken aan te raden, een gedeelte hunner produc tie in Friesche vaten of gewoon fust onder de waag publiek ten verkoop aan te bieden. Uit Newcastle schrijft men ons, dat de handel gedurende de afgeloopen week zeer slecht was en de aanvoeren van Deensche, Holsteinsche, Duitsche en Australische boter zeer ruim zijn geweest. Voor de fijnste fabrieksboter is dan ook slechts een prijs te bedingen, even hoog als de Friesche noteering (deze week f 46,—), maar de meeste moet daar beneden worden verkocht. Denemarken heeft den prijs wederom met 2 kronen verlaagd. Duitschland noteert onver anderd. BINNENLAND. De voornaamste markten noteeren Delft f 50,— a f 64 Leiden - 46,f 60, Zwolle - 41,- 51, Kampen - 47,- 52, Meppel - 40,- 47, Leeuwarden - - 46, Sneek - - 46,— j Londen nog altijd huizen zijn, die geregeld de j- Friesche boerenboter invoeren en aan bepaalde I gebruikers schijnen te debiteeren. Omdat in den 7,40 10,35 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2