Een mooie grap. uj r 9 t» a "5 5 a SneekBolswardHarlingen. GEMENGD NIEUWS. (Si gaven getrokken uit de kohieren der nieuwe (Huisvrouw) UJ 5,50 6,30 9,05 9,45 a. v. a. v. a. v. 12,15 12,55 2,15 6,30 7,40 8,25 5,05 5,45 9 Q 9 a. v. a t£ 7,15 8- 9,15 6,50 8,— 8,45 9,05 9,45 5 6,50 7,30 6,50 8 8,45 7,15 8,- 9,15 3,40 5,05 5,45 6,30 7,10 h. O p 5,50 6,30 3,25 4 5,15 9,20 10,35 11,15 Meer het geval. Ze is schatrijk, maar zoo afschuwelijk leelijk, dat ze niemand anders kon krijgen dan hém. Ah, juist; haar gelaat was zijn fortuin. De Handelsreiziger. Klerk. Niets te zeggen. Reiziger. Best mogelijk mijnheer! Maar ik wil juist iemand spreken, die wèl wat te zeggen heeft. Een jongmensch begon zijn eersten liefdesbrief aan zijne beminde, op de vol gende wijze Beminde Julia: Telkens wanneer ik in verzoeking gebracht word kwaad te doen, denk ik aan u, en zeg: „Ga weg van mij, Satan moesten ecns een grap met hem uithalen Ik weet een mooie grap, hernam de komiek, en stelde daarna voor, om den man, die zoo onbegrijpelijk vast sliep, den hoed af te nemen, hem een pruik uit de kist met kostuums van het gezelschap op ’t hoofd te zetten en daarna den slapende zwart te maken. Als hij dan straks bij de aankomst aan land gaat, zal zijn verschijning groote pret veroorzaken. ’t Voorstel werd met luide instemming begroet. Zooals ’t meestal met jongelieden gaat, hadden zij volstrekt de bedoeling niet, iets kwaads te doen, doch hadden alleen een grap op ’t oog. In hoeverre die al of niet betamelijk was, werd niet overwogen. Juist zou aan de plannen begin van uit voering worden gegeven, toen de kapitein omlaag kwam, om de biljetten der reizigers te controleeren. Men kende hem als iemand van een flink karakter, doch wist ook, dat hij volstrekt niet afkeerig van een klucht was. Spoedig was hij op de hoogte gebracht van de plan nen, die ’t gezelschap met den ouden slaap kop had. Nauwelijks had de kapitein een en ander vernomen, of hij sloop voorzichtig naar de plaats, waar de oude man, onbewust van ’t geen hem bedreigde, rustig voortsliep. Ik zal de grap nog mooier maken, zei de gezagvoerder en nam heel voorzichtig den hoed van het grijze hoofd des ouden, die even kalm bleef doorslapen. Reeds begonnen enkelen te giegelen van voorzien Mooier grap kunnen we zeker al niet uit halen. Nu ik toch den hoed van den braven grijsaard in handen heb, is ’t meteen een goede gelegenheid om da rrmede een inzame ling by ’t gezelschap te houden. Ik zal zoo vrij zijn, zelf ’t eerst een kleinigheid te of feren. Met die woorden liet de kapitein een gul den in den hoed glijden. Toen ging hij bij ’t gezelschap rond, dat hem zwijgend en met de meeste belangstel ling had aangehoord. Met ruim twintig gulden in den hoed, keerde de kapitein wèl voldaan van zijn omgang terug. 1 De hoed met het geld werd naast den oude neergezet. i Toen deze eindelijk bij aankomst door het geluid der stoomfluit ontwaakte en zijn hoófddeksel zoo vol met geldstukken zag, vroeg bij verbaasd aan den komiek, wat dat beteekenen moest. Och, was ’t antwoord, men heeft een grap met je uitgehaaldde dames en heeren wis ten, dat je die dingen goed zoudt kunnen gebruiken. Maar de grap zal nog mooier kunnen worden. Onze vereeniging heeft zoo even een besluit genomen, om voor een onge lukkige weduwe met vijf hulpbehoevende kindertjes een liefdadigheidsvoorstelling te gevendaar zal je, hoop ik, niets op tegen hebben hé De tranen van den ouden man zeiden wel sprekend genoeg, dat hij de grap meer dan mooi vond, en zoo dachten er alle passagiers over. If'. Crt. nog mooier te maken. Kan ik op uw aller hulp staat maken Ja, ja, klonk ’t van alle kanten. Inmiddels sliep de oude grijze even rustig als bij den aanvang der reis. Luister dan goed, hernam de kapitein. De oude man, wiens hoed ik hier heb, heeft in den afgeloopen nacht zijn eenigen zoon door den dood verloren. Die zoon was machinist op een sleepboot. Ongeveer veertien dagen geleden had hij het ongeluk, bij 't smeren der machine zich zoodanig te bezeeren, dat hij meer dood dan levend werd thuis gebracht. Zijn ziekelijke vrouw deed, wat in haar vermogen was, om hem te verzorgen. Even wel eischte het vijftal kleine kinderen ook gedurig haar bemoeiingengeld om vreemde hulp te verkrijgen, had het gezin niet en zoo bleef men voortsukkelen. Zoodra de vader van den doodelijk gekwetsten machi nist het ongeluk van zijn zoon vernomen had, spoedde hij zich, ondanks zijn leeftijd, naar diens gezin, waar allerlei hulp zoo noodig was. ’t Weinigje geld, waarover de oude be schikte, was in t ongelukkige gezin weldra opgeteerd. Dag en nacht waakte hij onver moeid en met het grootste geduld aan het bed van zijn zoon. Al die opofferende liefde mocht helaas niet baten. Zooals ik u reeds gezegd heb, is de gelukkige gestorven. ’t Is derhalve zeer verklaarbaar, dat de oude tobber afgemat en slaperig is. In het gezin van zijn schoondochter heerscht de diepste ellende. De oude man is nu op 5,- 5,40 41 p Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsward Te Sneek Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsward Te Sneek Kamer ter sprake komen. Op zooveel suc ces heeft zelfs de heer Zoovele niet durven hopen. Z. C. In de werkplaats van een rijwielfa- briek aan den Overtoom te Amsterdam, heeft een kleine ontploffing plaats gehad van 100 stuks z.g. flesschenkurkjes, gedeel telijk met slagpoeder gevuld, dienende voor z.g. fietspistolen. Bedoelde kurkjes, verpakt in 2 kartonnen doosjes, ieder inhoudende 60 stuks, welke een werkman bezig was in een stuk papier te wikkelen, ontploften bij die gelegenheid, tengevolge waarvan de man eene niet ernstige verwonding aan de binnenzijde van de rechterhand bekwam. In den Stadsschouwburg te Amsterdam vond gisteravond een paniekje plaats. Nau welijks was, vertelt De Tel., de ouverture van Violanta begonnen, of een gekraak boven de kroon leidde de aandacht af en in ’t volgende oogenblik vielen scherven heet glas en stukken hout naar beneden. Eene dame gildehaar wang werd verwond door het glasbewusteloos, waarschijnlijk tengevolge van den schrik, werd zij weg gedragen. Andere personen werden ook een weinig gewond, o.a. een heer, die een stuk hout tegen het voorhoofd kreeg. Omtrent de oorzaak vernam men alleen, dat er boven de zaal „menschen bezig waren." Een ongelukkige val deed de 17-jarige zoon van den landbouwer de R. te Barne veld. Door een struikeling viel hij van den zolder en kwam juist met zijn hoofd op een schop terecht, tengevolge waarvan hij een hevige hoofdwonde bekwam. Vooral wegens het vele bloedverlies moet zijn toestand ernstig zijn. Zondag is Jacob Muilwijk te Giessen- dam 99 jaar geworden. Hij heeft 11 kin deren, 60 kleinkinderen, 93 achterkleinkin deren en 11 achter-achterkleinkinderen in leven. In April aanstaande zal een vergelij kend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van telephonist, waarvoor zes plaatsen, uitsluitend voor vrouwelijke can- didaten, worden opengesteld. Zij, die voor plaatsing in aanmerking komen, worden aanvankelijk als leerling- telephoniste in dienst genomen tegen eene vergoeding van f 15 of f 30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hunne woon plaats worden werkzaam gesteld. Na voldoende geoefendheid in den tele- phoondienst verkregen te hebben, worden zij, naar mate van die behoefte, als tele- phoniste aangeeteld op eene jaarwedde van f 400, welk bedrag, na voortdurende ge schiktheid, na drie maanden tot f500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijf- jaarlijksche verhoogingen van f 100 klim men tot f 800, met dien verstande, dat ver- hooging boven f 500 eerst dan kan volgen, als de telephoniste inmiddels blijk zal heb ben gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke sub c van het programma voor de Fransche en Duitsche talen is omschreven. Zy, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich voor 19 Maart a.s. aanmelden bij den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige op gaaf van naam, voornamen en woonplaats. De vereischten vindt men vermeld in de Staatscourant. Het is voorzeker niet ondienstig de besturen van kiesvereenigingen er op te wijzen, dat het aantal kiezers, dat ambts halve op de lijsten wordt gebracht, dit jaar veel minder is dan vorige jarennu toch worden de lijsten opgemaakt naar de op- De brandweerman die de wacht had, schoot dadelijk toe om de kraan te sluiten, maar de gaanderijen geleken reeds op een groot meer. De dader van deze flauwe aardigheid had natuurlijk de plaat gepoetst. Te spoedig opgegeven. Eenige weken geleden moest een aanzienlijk koopman te Neurenberg, een grijsaard van 80 jaar, zich aan een zeer gevaarlijke operatie onder werpen. Deze gelukte uitstekend en de grijsaard brengt nu weer zijn avonden in de „kneipe" door. Hoe groot was echter zijn verwondering, toen hij Maandag de reke ning kreeg van zijn redder, een professor aan de universiteit te Erlangen, welke de claratie geadresseerd was aan de erfgenamen van den krassen grijsaard. Nog grooter echter was de verbazing van den profe8sor, toen de tachtigjarige in persoon zijn reke ning kwam voldoen. Treurig. Professor Jacques Berney te Lausanne is bij het schaatsenrijden op het meer met zijne beide dochters door het ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk en dat van een zijner dochters is reeds opgehaald. De jonge hoogleeraar had zich reeds een zekeren naam verworven door zyn rechts geleerde werken. Nansen vervolgd. Het bureau van de Reading Lyceum te Boston, vervolgt den vermaarden Pool-reiziger Nansen wegens contractbreuk, en eischt 20,000 dollars scha devergoeding. Nansen moest 100 openbare lezingen houden, en na de 67ste heeft hij geweigerd voort te gaan. Hij beweert rust noodig te hebben, en naar Noorwegen te willen terugkeeren. Het lot van een spoorwegtunnel. Voor een 40 jaren werd door de Noord-Britsohe Spoorwegmaatschappij een tunnel van 3000 M. lengte en 60 voet diep, onder de straten van Edinburg gebouwd. Later werd deze tunnel door het bouwen van een andere spoorweglyn buiten de stad overbodig en bleef een tijdlang buiten gebruik. Vooreen tiental jaren kwam echter de firma Paton in Glasgow op het idee, den ouden tunnel te exploiteeren voorhet kweeken van paddestoelen. De tunnel was daartoe bijzonder geschikt, daar de temperatuur op die diepte bijna altijd dezelfde is en er volkomen duisternis heerscht. En het bleek een uitstekend idee te zijn van de firma Paton, want thans beheerscht zy de paddenstoelenmarkt geheel. Zaagsel als brandstof. In den winter plaatse men achter of bij de kachel een kistje met houtzaagsel, een vrijwel voor niet verkrijgbaar artikel. Al is er slechts nog een vonkje vuur aanwezig, dit wakkert stellig aan, wanneer men er een schop vol of een paar handen zaagsel op strooit, als dit n. 1. goed droog is, wat het waarschijnlijk wezen zal als het op een warm plaatsje staat. Wan neer men het vuur langzaam wil laten bran den, als het ware slechts aanhouden (bijvoor beeld als men uitgaat, of ook de keuken- kachel wauneer er niets te koken is), dan legge men eerst wat kolen (nat gruis is ook goed), dan goed wat zaagsel, weêr kolen en nogmaals zaagsel. Wil men het vuur daarna weêr flink laten branden, dan be hoeft men van onderen slechts lucht te geven (bij gruis van boven een gaatje maken) en dadelijk heeft men weer vlam. Houtskolen doen ook een bijna uitgedoofd vuur of slecht trekkende kachel ontvlammen, maar kos ten heel wat meer 12,20 1,45 1,55 2,35 Zondagen: 5.50 9,05 12,15 6,30 9,45 12,55 7.50 2,15 6,30 9,20 5,— 7,40 10,35 5,40 8,25 11,15 Het Russische ras ontaardt, dat is de klaagtoon welke de No ivo je W rem ja slaakt. „De physische eigenschappen van ons ras", gaat zij voort, „gaan in belangrijke mate achteruit en voornamelijk onder de lagere klassen, de krachtigste van ons volk. Reeds nu vindt men niet meer die forsche gestal ten met hun reuzenkrachten gelijk men die ten tijde der lijfeigenschap in vele streken van Rusland dikwijls aantrof. Dit ligt in de omstandigheid, dat de voeding niet meer zoo goed en minder regelmatig is dan vroe ger. De boer en zijn knecht worden onvol doende gevoed, zien er bleek en mager uit en hebben weinig weerstandsvermogen. Men kan zeggen, dat op het platteland tegen woordig de bevolking ongeveer 30 pCt. minder aan voedingswaarde in zich opneemt dan hun grootouders. Vandaar de achter uitgang, de ontaarding." Een aardige bloemversiering kan men verkrijgen als men tegenwoordig, nu het de tijd is om ooftboomen te snoeien, de twijgen, waaraan bloemknoppen voorkomen, welke soms ook wel weggesneden worden, verza melt. Men plaatst ze in vazen met lauw water, waaraan men een beetje keukenzout toevoegt, in de huiskamer zoo dicht moge lijk by het raam. Het water moet om de One of vier dagen vernieuwd worden en het besprenkelen met een zoogenaamd bouquet- besproeiertje, meermalen per dag herhaald, is zeer aan te bevelen. Voornamelijk zijn het appelen en kersen die reeds na verloop van eenige weken in volle bloei staan. Eene toonaangevende zangeres. Op het gebied van heerenmode kan men de Engel- sch-A merikaansche coupletzangeres Vesta Tilly, als toon aangevend beschouwen. Niet alleen door haar voordrachten, maar vooral door de élégante heeren-toiletten die zij in hare rollen draagt, trekt zy de aandacht. In de meeste steden van Noord-Amenka baarde haar verschijning opzien, en nu schynt zij haar zegetocbt in Europa voort te zetten. Haar triomf begon in het Londensche Tivoli- Thèater. Tot nu toe regelde de Engelsche troon opvolger den smaak der „fashionable" hee- renwereld, nu echter geett Vesta Tilly de mode op dat gebied aan. Zij moet ook het geplooide, ongesteven overhemd hebben in gevoerd, waarmede de heeren in Duitschland zich zelfs reeds in de salons vertoonen. Vesta Tilly vergenoegt zich niet alleen, met door het dragen van mannenkleederen hier voor propaganda te maken, maar zij houdt ook voor het uitgelezen publiek der clubs, voordrachten over heerenmode, welke met evenveel bijval als hare coupletten worden ontvangen. Een flauwe aardigheid. Maandagavond aan het slot der tooneelvoorstelling ontstond er in het Vlaameche Thèater te Brussel een paniek onder de bezoekers der gaanderijen. Een werkelijke regen daalde neer op de hoofden van het publiek, en in allerijl ver liet men zyn plaatsen. In minder dan twee minuten waren de gaanderijen overstroomd. Wat nu was ’t geval? Een geestige toe schouwer van het schellinkje had de brand kraan geopend en een enorme waterstraal besproeide hen die daaronder gezeten waren. (Tijd van Greenwich.) 11 erkdagen: 9,05 9,45 7,50 11,15 wet op de personeele belasting met veel meer onbelaste woningen, vooral op het platte land, dan bij de oude wet. Tal van belastingkiezers zyn hierdoor vervallen en zullen dus, om kiezer te kunnen blijven, aangifte moeten doen in de een of andere catagorie. In enkele plattelandsgemeenten zal het aantal kiezers voor den gemeenteraad onge twijfeld zeer verminderen, daar maar wei nig aangifte-kiezers gemeentebelasting beta len. Bij een vechtpartij die te Drouwen, gem. Borger, plaats had, is een persoon zoodanig door een messteek over het hoofd getroffen, dat een lange gapende wond over den schedel en het aangezicht ontstond, die tot aan de kin reikt. De verslagene werd van de straat opgenomen en moest, ter voorkoming van verder bloedverlies, terstond geneeskundig behandeld worden. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend door de ministers van Oorlog, van Marine en van Binnenlandsche Zaken, het wetsontwerp tot wijziging der militiewet, in dien zin, dat de bevoegdheid tot het stel len van plaatsvervangers en nummerver- wisselaars uit de wet verdwijne. Het ontwerp heeft ten doel het vaststel len en in toepassing brengen van het be ginsel van den persoonlijken dienstplichten behelst geen andere wijzigingen dan die, welke op de persoonlijke vervulling van dien dienst betrekking hebben of daarmede in rechtstreeksch verband staan. Wordt het voorgedragen ont werp tot wet verheven, dan aldus verklaart de regee- ring. zal krachtig de hand worden ge slagen aan de hervorming der levende strijdkrachten, hoewel intusschen door on verwijlde invoering van den verplichten persoonlijken dienst al dadelijk eene nood- zakelijke verbetering der levende strijd krachten zal zijn tot stand gebracht, welke aan elke hervorming op dat gebied ten grondslag moet strekken, onafhankelijk van de beginselen waarop later het ontwerp voor de genoemde hervorming zal berusten. Het volgen van dezen weg meent de regeering zal op de zekerste en snelste wijze voeren tot het einddoel, de regeling van den verplichten krijgsdienst, voorge schreven in het tweede lid van art. 181 der Grondwet. Aan het commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven te ’s Gravenhage kwam Zaterdagmiddag een „neger" zich beklagen dat hij „neger" was, of beter gezegd, dat men hem „neger" gemaakt had. ’t Was dan ook een neger tegen wil en dank, geen „echte" kleurling, maar een gewoon „bleek- gezicht", die echter in de Spuistraat door baldadige jongens zoo zwart als een moor was gemaakt. Aan net politiebureel werd het jongmensch, een student uit een nabu rige plaats, in de gelegenheid gesteld zijn natuurlijke gelaatskleur te herkrijgen. Zondagavond is de personentrein van lOfla uur, komende van Maastricht naar Roermond, aan het station Susteren gede railleerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onder de passagiers eener stoomboot be vindt zich een bejaard mannetje, dat nau welijks aan boord gekomen, begint te knik kebollen. De man plaatst zich in een hoekje der kajuit, laat het hoofd achterover hangen en verraadt weldra door luid gesnork, dat hij vast is ingeslapen. ’t Was guur weer, zoodat zich de meeste medereizigers weinig aangetrokken gevoelden om het tochtje langs de rivier op het dek door te brengen. Spoedig is dan ook de kajuit geheel gevuld. Onder de passagiers zijn voorts een aantal jongelieden, die aan een wedstrijd van rede rijkers hebben deelgenomen, en nu op weg naar huis zijn. Van tijd tot tijd heffen zij een lied aan, dat door de medereizigers met genoegen wordt gehoord, of vermaken zich en de overige passagiers met het vertellen van allerlei grappen. In weerwil van het luidruchtige gezelschap, dat hem omringt, slaapt de oude man rustig voort. ’t Schijnt wel, alsof hij uitgewaakt is en lang den slaap heeft moeten ontberen. Een der rederijkers, de komiek van den troep, die toevallig naast den oude zit, heeft zijn medereizigers reeds bij herhaling doen schaterlachen door glossen te maken op den slaper of diens snorkend geluid na te bootsen. Een luid bravogeroep gaat uit den troep op, als de grappenmaker een eindje sigaar Toen nam de kapitein andermaal het woord en zeideDames en heeren, gij hebt ’t plan gevormd, om een mooie grap uit te halen, en ik was zoo vry ’t voorstel te doen, die die met half geopenden mond voortsnorkt, tusschen de lippen steekt. ’t Is, of die kerel gehypnotiseerd is, merkt er een uit het geselschap aan; wjj trachten, daar eenige hulp voor de ongeluk- kigen te verkrijgen. Hoe zoudt ge ’t nu vinden, als wij eens begonnen met in de allereerste behoeften te Stoomdruk Firma B. Cuperus Az. 1 Bolsward, i Vrijdag liep een extra-tram van Har lingen naar Drachten, die ten opschrift voerde„Extra spektram van J. Zoovele te Drachten." De trein bestond uit 6 wa gens, alle met spek beladen, zoodat de bezending duizenden kilo’s bedroeg. Naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer omtrent het verbruik van spek, tusschen Minister Pierson, mr. Ker- dijk en G. L. v. d. Zwaag, kan wellicht k on- i£ S s 9 9 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 4