Opmaking der Kiezerslijst. WEERBERICHT. Burgerlijke Stand. Marktberichten. KIESRECHT. Officiëele Advertentiën. Kennisgeving-Grond- belasting. STADSNIEUWS. 2930.90 3927.— Feike Velsen en aanvoer 39 4, Uitnoodiging en Kennisgeving. K bl al. pd e2 f4. L fi d3. L d3 bl. T dl d2. e2 c4. pd bl c3. L cl g5. c4 X <15. Ddl X d4. Dd4 a4. e2 e3. pdgl e2. D a4 X a 5. L g5 X 16. 0—0—0. p8c3 X d5. WESTERGOO, Bolsward. Zwart. d7 d5. e7 e6. pd g8 f6. c7 c5. c5 X d4. pd b8 c6. e6 X d5. L f8 - b4. D d8 a5. L b 4 X a5. g 7 X f6. L c8 e6. Ta8 c8. L e6 f5 f. L a5 d8. L f5 g6. pd c6 eö. pd e5 g4. K e8 f8. K cl bl. Fingjum, 5 Febr. 1898. Hoogstwaar schijnlijk gaat het door ons Reciteercollege uitgeschreven Concours voor Dames, bij gebrek aan deelname, niet door. Kiuiswerd, 4 Febr. Woensdagavond hield „Kimswerds Nut® eene feestelijke bijeenkomst. Ondanks ’t slechte weer, waren toen de meeste leden met hunne vrouwe lijke huisgenooten en geïntroduceerden op gekomen. Het programma, bestaande uit een lezing, vaste en vrijwillige bijdragen, twee Friesche tooneelstukjes en eenige nummers muziek, voldeed, getuige ’t applaus, dat na afloop van ieder nummer volgde. Een geanimeerd bal besloot den schoonen avond. Ongeregeldheden by de loting, ’t Is van algemeene bekendheid dat hier te lande, voornamelijk in de provincie, bij de loting nogal aan Bacchus wordt geofferd, waarvan vechtpartijen dikwijls het gevolg zijn, In België schijnen de lotelingen daar ook een handje van te hebben. Tenminste de bladen vermelden talrijke bloedige gevechten en wat erger is, sommige met doodelijken af loop. Wij laten hier een klein lijstje volgen Te Zerkeghem hebben twee lotelingen elkaar met messen doodelijk gewondte Swevezeele is een aanstaande landverdediger door zijn makkers doodgeranseldte Ardoye kreeg de vader van een loteling die met zijn zoon in een caté zat, dertig messteken, terwijl ook de zoon vier diepe wonden ont ving; te Binche werd in een gevecht een 82-jarige grijsaard gewurgdte Mechelen ontving een zekere Peeters een dolksteek in den rug, zoodat men voor zijn leven vreest, ’t Is wel Te Amsterdam werd een der sleepers van de Deli-brouwerij aan de Weesperzijde, die zijn paard in den stal te drinken gaf, door het dier plotseling, terwijl hij hem toesprak en op den hals sloeg, tegen een muur gedrongen. Met gebroken ribben werd de man naar het gasthuis vervoerd. ting. Verder wees hij de aanwezige weezen op het voorrecht hun geschonken, om daar verpleegd te worden, en vermaande hen, later in de maatschappij door hun gedrag de tolken te zijn, van de gunstige werking van Neerbosch, terwijl ten slotte de aan wezigen werden bedankt voor de betoonde belangstelling. Na het gemeentegezang en gebed, werd de vergadering ten 10’/2 ure gesloten. Finale Verkoop. Bij de Donderdagmiddag ten overstaan van de Notarissen Mr. Horat. Albarda en A. Ottema gehouden finale verkooping van de uitmuntend vruchtbare in één gesloten kavel zeer gunstig gelegen zathe en landen, genaamd „Halfweg Hichtum®, tot 5 Maart en 12 Mei 1898 in huur bij mej. de Wed. Y. J. Galema, werden de verschillende per- ceelen toegewezen, als volgt perc. I, II en X (het huis) Y. L. Brouwer te f 12346.- - 2698.20 - 3151.80 Nu toch een klein bewijs van winter de eerste sneeuw is gevallen. ’t Is onstuimig weer geweest de laatste dagen. Verwacht wordt: frisch weer, iets winte- rig, met matigen Oostenwind. De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengt ter algemeene kennis, dat gedurende dertig dagen integaan morgen, ter Secretarie voor belanghebbenden ter inzage zal liggen eene opgave van de uit komsten van schatting en meting, bedoeld bij de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82.) De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER. Witmarsum, 1 Februari 1898. B. hen( die niet overeenkomstig het bepaalde sub A zijn aangeslagen, en voldoen aan eene Franeker, voor HI S. F. Poelsma, Leeuw. IV dezelfde V Y. Poelsma en II. S. de Wale te Huizum VI geb. f 4500 werd ingehouden. VII G. J. Postma, Leeuw. VIII Stienstra en G. Lange- meier, Leeuw. - 4442.40 IX Wester te Winsum (Fr.) - 1757.70 XI, XII, XIII, XIV, XV en XVI, H. S. Postma Gaastm. -21602.80 Totaal f 52766.80 buiten het ingehouden perceel VI. Te water. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur ge raakte de heer IJ. v. d. W. met het rijtuig huiswaarts willende keeren, even buiten de v. m. St. Janspoort te water. Het paard denkelijk schrikkende voor de in de Leeu warder vaart liggende woonscheepjes, sprong zijwaarts en geraakte met rijtuig en inzit tenden voor het voormalige Monsma-state in de gracht. Met moeite werden de inzit tenden weer op het droge gebracht, en het bleek gelukkig dat niemand zich bezeerd had. Van een der vrouwen geraakte het hoedje met gouden kap en al af, doch dit dreef op het water en kon ook terstond weer opgevischt worden. De dames werden bij den heer Huitema in huis opgenomen en konden zich daar verkleeden, terwijl met een geleend rijtuig de reis kon worden vervolgd. zoo grooten getale waren men in de werken van Neer- Benoeming. Onze vroegere stadgenoot de Heer U. Rijpma, thans Rijksontvanger te Ameide, is in gelijke betrekking benoemd te Grouw. Het Zang- en Muziekgezelschap van Neerbosch. Vol, meer dan vol, waren Vrijdagavond de benedenzalen van „de Doele®, toen een gezelschap weezen van Neerbosch eenige liederen en enkele muzieknummers uitvoer den. Ds. van Oostrom Soede van Workum had op verzoek de leiding dezer samenkomst op zich genomen, en na een gebed en een psalmgezang met begeleiding van het Fan farekorps, sprak Z.Eerw. een inleidend woord. Hij' wees er op, dat ondanks de stormen die over de stichting van den heer Van ’t Lin- deohout hebban gewoed, de inrichting van Neerbosch daar nog staat, om te getuigen van de werken, door den zwakken mensch onder den zichtbaren zegen des Heeren daargesteld. Het verheugde spreker dat de toehoorders in verschenen, het was wederom een schoon bewijs, dat bosch belang stelde, en was blijven stellen. Een luttel getal weezen, daar verpleegd, is gekomen om ons hun vorderingen in de muziek te doen aanschouwen, doch neen, geen ijdelheid is het, het is meer een op wekking om aan Neerbosch te denken. De muziek der ziel is de ziel der muziek had spreker eens gehoord, en zeer juist is die uitdrukking. De volksgeest uit zich in de volksliederen, en vooral ook de lofliederen des Heeren bevestigen die uitdrukking. De liederen, hier heden avond gegeven, zij wer den bezield door ’s Heeren werken, en zij mogen getuigen tot ’s Heeren lof. Een drietal liederen werd daarop ge zongen. Het optreden der weezen was kalm en ernstig, doch tevens flink en vrijmoedig. De zang was dikwerf eenvoudig, maar schoon, de meisjesstemmen klonken lief, hun samen zang was, en dit zal ook niemand anders verwacht hebben bij zulk herhaald optreden, correct. Vooral no. 3. Avondgedachten, een bevallige melodie, begeleid door bromstem men, had wel effect, het slotcouplet werd dan ook gebiseerd. Als toegift werd hier nog een lied gegeven, waar de zachte meis jesstemmen, evenals bij no. 3, op een effect volle wijze werden begeleid door bromstem men. De mededeelingen van den heer Van ’t Lindenhout Jr., welke daarop volgden, be helsden in hoofdzaak een schets van de wordingsgeschiedenis der grootsche stichting van Neerbosch. Voor ongeveer 35 jaren in ’t klein begonnen te Nijmegen, bevat de inrichting thans 45 gebouwen, als woningen, scholen, eet- en slaapzalen, werkplaatsen, kerk, ziekenhuis enz. Dit alles is onder ’s Heeren zegen tot stand gekomen uit de giften en de toewijding van medelijdende harten, bewogen met het lot van arme en verlaten weezen, want voor dezulken is deze inrichting. Zij worden goed onderwezen, de jongens leeren een ambacht naar keuze, de meisjes worden met naaien, breien en huis werk goed op de hoogte gebracht, opdat allen zich later in de maatschappij zullen kunnen redden. De opvoeding is dus een maatschappelijke en tevens een Christelijke. Het Fanfarekorps, ongeveer een twintig jongens, liet zich daarna hooren. Frisch en krachtig klonken de tonende Motette van Schultz werd goed uitgevoerd. Op het Wilhelmus volgde, als een aangename ver rassing, het Frysk Folksliet. Van de daarop gevolgde liederen beviel ons bijzonder, ook om de fraaie melodie, no. 5, „O, denk aan het land daar omhoog“ woorden van Ten Kate. Ook no. 7. „Ja en Neen“ beviel èn om de melodie èn om den inhoud èn om de correcte uitvoering. In de pauze liet het Fanfarekorps zich nogmaals hooren, een paar populaire stukjes, waaronder tot onze verrassing en verwon dering zelfs het bekende„To Bolsert iae merke®. De petite Ouverture van Van Tricht be viel ons om het goede samenspel, en al klinkt enkel koper, zonder houten instru menten, altijd iets hard, vooral in een zaal, toch werd bier een goed geluid aan de in strumenten ontlokt. Vervolgens deed de heer Van ’t Linden hout Jr. nog eenige mededeelingen, en toonde hij aan dat de inrichting niet rijk is in stoffelijken zin. Al moge door eenige legaten ook de toekomst der stichting verzekerd zyn, thans zijn de behoeften nog groot, en hij beveelt dan ook „het grootste huisgezin van Nederland® (bijna 1000 leden) aan in de welwillendheid van allen. De collecte, welke zal worden gehouden, zal strekken ter vergrooting van het huis voor kleine kinderen, want dit is op’t oogenblik bepaald te klein. Wie dus medelijden gevoelt met de kleine onnoozele schepseltjes, die, voor zij nog besef hebben, hun moeder, hun ouders moeten derven, hem zij deze collecte aan bevolen. De motette„Looft den Heer,“ het lied „Aan Koning en Vaderland® en vooral het slotnummer„Zalig alleen, Heer, is ’t hart dat U mint,® vielen wel in den smaak. De soliste van het refrein in laatstgenoemd lied had een innemend, lief geluid, doch het was niet voor allen te genieten, want na de pauze was er achter in de zaal te veel drukte. Tot ons leedwezen moesten wij het constateeren, dat de aandacht van het pu bliek niet onverdeeld was, en dat vooral in het laatst de aanwezigen, die gekomen waren om te hooren, maar wegens plaats gebrek achter in de zaal verzeild raakten, van het gesprokene of den zang weinig of niets konden vernemen. Ds. van Oostrom Soede bracht in zijn slotwoord den dank aan den heer Van ’t Lindenhout, dat hij ons in de gelegenheid heeft gesteld, kennis te maken met de vruch ten van althans één tak van het onderwijs op Neerbosch, en dat hij ons weder eens heeft herinnerd aan de werking en, want dat gaat samen, de behoeften van zijne stich- Frisia. Ie k.fa f 3b n de - 5e 6e - Leeuwarder markt. Leeuwarden, 4 Feb. 1898. BOTER: le soort ƒ48,tot ,2e soort f tot 31 8 en 12 16 vaten. VEEMARKT. De aanvoer bestond uit 686 Runderen, 305 Schapen, 407 Varkens, 10 Bokken en Geiten en 4 Paarden, totaal 1412 stuks. In Rundvee was de handel over het ge heel stadig, alleen in Stieren iets opgewek ter voor export, ook in Varkens was flinken handel, bij eenigszins hoogere prijzenin Schapen stemmigin vette Kalveren even eens opgewekt. Bolsward, 3 Feb. 1898. Kaas nagel f tot f Aanvoer kilo. Aanvoer 3 4 en 1 8 ton boter. Vereeniging. le k.faf 2e - - - 30»- n 6e - - Boterprijs volgens Witmarsum, 4 Febr. 1898. De kies vereniging „Wonseradeel® stelde in de heden gehouden vergadering als candidaat voor den Gemeenteraad den heer Sj. de Jong, Landbouwer te Idsegahuizenvoor leden van de Provinciale Staten de heeren Mr. J. Klaasesz de Boer te Witmarsum. N. Simonsz te Harlingen, J. Hoitsma te Dronrijp, J. Timmer te Kimswerd en H. Kingma Mz. te Makkum. Concert. Naar wij vernemen heeft het „Muziek korps van Bolsward® plan op Zondag 13 Februari a.s. een concert te geven in de sociëteit „Amicitia.® Evenals vroeger, zal ook dan een solist uit Leeuwarden mede werken en een paar solo’s voordragen. Voor de Rechtbank. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan Cornelis J., 22 jaren, zonder beroep alhier, thans in hechtenis. Den 12 Januari l.L, ’s middags omstreeks 5 uur, belde hij aan de woning van Mevrouw Haitsma Mulier aan en vroeg aan de meid, die de deur opende„Zou je niet aan Me vrouw iets voor mij willen vragen Ik heb in geen dagen iets gehad, ik ben verlegen.® De politieagent H. de Bruin, die dit zag en hoorde en hem kende als iemand, die zonder eenig middel van bestaan alhier om zwerft, nam hem mee naar het bureau. Hiervoor terechtstaande, bekent hij het feit en gaf op, dat hij dezen zomer op de panfabriek is geweest, maar toen het werk afgeloopen was, gedaan had gekregen. Hij heeft niets geleerd, maar kan wel werken. De Subst. Off. van Justitie, Mr. H. G. van Sonsbeek, deelde mee, dat hij in het armhuis opgenomen geweest is, maar om zijn wangedrag weggezonden is, hij wil niet werken en maakt misbruik van sterken drank. Spreker vordert, dat hij we gens bedelarij zal veroordeeld worden tot 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks- werkinrichting voor den tijd van 3 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Herinnering aan belasting- betalenden. De laatste termijn van den hoofdeljjken omslag dezer gemeente moet in den loop dezer maand worden voldaan. Schaak wedst rij d. Correspondentiepartij tusschen de schaak clubs ONS HUIS, Amsterdam. Wit. le zet d2 d4. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e C. W. C. T. VISSER, Witmarsum, 1 Februari 1898, BOLSWARD, van 2 tot en met 4 Fe bruari 1898. Ondertrouwd Jetske de Boer. Geboren: Hinke d. v. Lieuwe de Boer en Jacoba Reitsma. Levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van Pieter Schuurmans en Catharina van der Veen. WONSERADEEL, van 2 tot en met 4 Februari 1898. Geboren: Jacob z. v. Hessel de Jong en Pietje Lootsma te Hicbtum. Douwe z. v. Freerk Kunst en Riemke Poortstra te Makkum. Overleden: Geertje Jousma 31 jr., echtgen. van Sjoerd Molenaar te Zurich. J 'l IVl T) n W r> n T) •n •n •n •n Jï n De BURGEMEESTER der. Gemeente Bols ward Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge meente, Nederlanders, die vóór of op 15 Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en plaatsing op de Kiezerslijst verlangen, uit: -A. lo. om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der ’Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden (hoofd som en Rijks opcenten), daarvan door overleg ging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari e.k. te doen blijken; 2o. of indien zij in aanslagen in de grondbe lasting, wegens onroerende goederen eener on verdeelde nalatenschap, waarin hun aandeel als mede-eigenaar minstens één gulden bedraagt, daarvan vóór 15 Februari e.k. aangifte te doen en daarbij het aanslagbiljet of gewaarmerkt duplicaat en de noodige bewijzen over te leggen; der volgende voorwaarden, hiervan voor zooveel noodig aangifte te doen vóór 15 Februari e.k. lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, achtereenvolgens in deze gemeente niet meer dan twee huizen of gedeel ten van huizen, voor elk waarvan, met of zon der bij behoorenden grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen f 1,25 of, krachtens eigendom,vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bij zondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 350,— (vrije woning of inwoning en vrije kost en in woning komt hierbij mede in aanmerking), vrije woning of inwoning wordt gerekend op f 62,50, vrije kost en inwoning op f 250,en vrije kost op f 187,50 of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen, van gelijk bedrag, (in de beide laatste gevallen, kan, ter berei king van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld) 3o. dat zij op den lsten Februari, sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f100,— (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50,ingelegd in de Rijks-postspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eeuig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De formulieren voor de aangiften onder A, 2o. en B, lo.4o. bedoeld, zijn ter Gemeente secretarie verkrijgbaar. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht dat hernieuwde aangifte onnoodig is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewo nen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks-postspaarbank; 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noo dig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Bolsward, 2 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd P. PEEREBOOM. 4e 5e n- V De BURGEMEESTER van Wonseradeel noodigt de mannelijke ingezetenen der gemeente uit, om zoo zij het kiesrecht meenen te kunnen erlangen op grond van a. het betalen van een aanslag in ’s rijks directe belastingen in eene andere gemeente; b. mede-eigendom aan onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, voor welk een ander in de grondbelasting is aangeslagen; c. het bewonen eener woning waarvan de huurprijs, per week berekend, ten minste fl, bedraagt d. het bewonen van een vaartuig van ten minste 24 kubieke meter e. dienstbetrekking, of werkzaamheid als in wonende zoon in het bedrijf der ouders, tegen een minimum loon van f 300.van f 262.50 met genot van vrije woning of inwoning, of van f 100.— met genot van vrije kost en inwoning; het genieten van pensioen tot een minimum bedrag van f 300, g. het genieten van pensioen en van inkomen iu dienstbetrekking tot een gezamenlijk bedrag van ten minste f 300. h. het bezit van eene inschrijving op het grootboek der nationale schuld tot een nominaal bedrag van ten minste f 100.— of van een inleg in de rij kspostspaarbank van ten minste f 50. i. het bezit van eene akte van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de ver vulling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedrijf of beroep daarvan, onder overlegging van de vereischte bescheiden, vóór den 15 Februari e. k. ter ge meen te-secretarie te doen blijken of aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte, onnoodig, indien de plaat sing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari 1898 alsnog hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspostspaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noo dig voor hen, wier plaatsing op de lijst be rustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari 1898 hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2o. op genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zon der genot van pensioen. De Burgemeester voornoemd,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2