NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD EN WONSEB AOEEE FEESTAVOND voor Katholieken, Muziekkorps van Bolsward. HUIZEN HUIZEN te Bolsward, is bepaald op Zaterdag den 12 Fe bruari 1898, ’s avonds 7 uur, bij GER- BEN MULDER te Bolsward. Ié No. 12. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. H. VERINGA, DONDERDAG 10 FEBRUARI. BINNENLAND. *ADVERTENTIEO Zondag 20 Februari 1898, in „DE DOELE" te Bols ward, door de B>. C. Werkliedenvereeniging „St. JOZEPH BOLSWARD. CONCERT Zondag 13 Februari 1898, met medewerking van den Heer S. de HAAS, Na afloop BAL. VOOR /si rtsv i 1 I ,us£;. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. mi scl waarbij REDE door den WelEerw. Heer A.. A, L. LBDBL van Borne. 1 t i 1 r c Kapelmeester de heer W. JACOBS. ov f mi< Ük TE neden de twaalf jaren, welke niet gevonden worden op de door de hoofden der scholen ingezonden lijsten van op 1 Januari dezes jaars schoolgaande kinderen. Ouders of verzorgers van op dien staat voorkomende kinderen verkrijgen, volgens de slotbepaling van het aangehaald wets artikel, geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwege de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte daarop gebracht zijn of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Witmaksum, 5 Februari 1898. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER. De Secretaris, E. J A N S E N. Leeuwarden, 7 Febr. Hedenmiddag geraakte op de Nieuwestad (vleeschmarkt) een der beste paarden van den heer Albers (Groene weide), bespannen voor een dokters- coupé, te water. Door een handige beweging wist de koetsier de coupé op den wal te houden. Het paard werd, achter een schip aan zwemmende, langs de Nieuwestad en het Schavernek, aldaar op het droge ge bracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met 1 September 1898. 1ORLOGEMAKER, BOLSWARD. Handel in: alle soorten Uurwerken, Declamator van Leeuwarden, in de Sociëteit „AMICITIA.” H.H. Kunstlievende leden vrijen toe gang met ééne Dame. Entrée voor een Heer 50 ct. Dame 25 ct. De Finale Verkoop van de in veiling gebrachte Geboden op Perceel I f1453, II t 512, III t 989, IV f 1007. Notaris SCHOTMAN. [t| de periodieke wethoudersverkiezingen moe ten plaats hebben. „Waarom dien datum dan genomen?" Zondag had de conducteur G. van Nieu we Schans bij het controleeren der kaartjes, juist toen de trein van drieën van Winscho ten naar Groningen de halte te Borgercom- pagnie had verlaten, het ongeluk van de treeplank van den achtersten wagen te val len. De trein ging door en G. die, wonder genoeg, geen letsel bekwam, kon met den vijf-uurs trein de reis naar Groningen ver volgen. Konijnenvleesch moet volksvoedsel worden. Dat was en is heden ten dage nog de leuze van alle konijnenfokkers-vereeni- gingen (in het buitenland namelijk) en terecht, want konijnenvleesch is niet slechts van alle vleesch voor den minsten prijs te fokken, maar het is ook van bijzondere voedings waarde en volgt daarin op ossenvleesch. Daarbij is het gemakkelijk verteerbaar en als het van jonge dieren afstamt ook vooral geschikt voor zieken en herstellen den. En wat de kosten aangaat, komt bij rationeele teelt het pond slachtgewicht op 24 tot hoogstens 30 centen, ja onder bijzon der gunstige omstandigheden kan het zelfs reeds voor 18 centen geproduceerd worden. Maar men moet de goede rassen kweeken. Het konijn is, wat voeder aangaat, zeer ge makkelijk en niet erg kieskeurig. Alle af val van groenten, aardappelschillen enz. zijn hem welkom, ook korsten brood, schillen van ooft enz. Met den keukenafval van een ge middeld huishouden kunnen met een weinig haver, hooi en wat krachtvoeder 23 ko nijnen en hunne jongen onderhouden worden en menige Zondagslekkernij komt zoo gaan de weg ter tafel. Aan hen, die geld hebben, ontbreekt het niet aan vleeschspijs, maar door de konijnen fokkerij kan ook de geringe man zonder groote kosten zulk een lekkernij bekomen. Wat de deugdelijkheid van een goed toe bereid konijn aangaat, zoo staat deze niet beneden vele andere vleeschsoorten. Daarom moet ieder, die een tuintje bezit met groenten en dus ook onkruid en een plaatsje heeft voor een paar konijnenstal letjes, het eens met een paar konijnen be proeven, want het konijn is niet langer al leen maar speelgoed voor kinderen het is het meest rentegevende nuttige dier, de beste vleeschproducent van den kleinen man. Juist daarom moet ieder, die ’t maar eenigszins kan, konjjnen fokken, ’t Is te hopen, dat deze enkele regels ietwat daartoe mogen bijdragen Mhl. t. d. Verv.~) Blijkens een door Burg, en Weth. van Middelburg aan den Raad aldaar uitge bracht prae-advies hebben zij wel ooren naar het verzoek der Imperial Gas-Associa tion om de gasproductie en gaslevering van de gemeente over te nemen. Het aanvan kelijk gedane aanbod der Imperial voldeed Burg, en Weth. niet, maar „na eenige maanden te hebben onderhandeld", zijn zij „ten opzichte van de hoofdpunten wel tot overeenstemming gekomen." De voornaamste voorwaarden der Imperial de schotel linzensoep waarvoor de ge meente Middelburg haar eerstgeboorterecht zal gaan verkoopen zijn Duur der con cessie 35 jaar. De gemeente ontvangt een verkoopsom van f 555,000 voor haar fabriek. Aan de gemeentekas wordt uitgekeerd voor elke 1000 M3. boven 870,000 M3. per jaar geleverd gas een bedrag, gelijkstaande met den prijs van 100 M3. aan particulieren geleverd gas. De gasprys zal voor particu lieren niet hooger zijn dan 8 ct. per M3. voor verlichting en ct. voor verwarming of beweegkracht. Voor de straatverlichting betaalt de gemeente 4 ct., voor de gemeen te- gebouwen 7 ct. per M3. Er is dan toch nog wel eens iets nieuws onder de zoneen gemeente die het eigen beheer laat varen en uitsluitende concessie geeft voor het exploiteeren eener gasfabriek, ’t is juist het omgekeerde van wat men in de laatste tientallen van jaren in steeds toenemende mate pleegt waar te nemen En terzelfder tijd dat de gemeente Amster dam zich zal gaan ontworstelen aan eene schijnbaar op zoo voordeelige voorwaarden verleende concessie aan de Imperial, laat het Middelburgsch gemeentebestuur zich door den zoet fluitenden vogelaar verlokken, om voor een verkoopsom zijner gasfabriek in eens en de hoop op een aandeel in de winst voor de toekomst de ingezetenen, die in hun bedrijf moeten of voor hun gerief gaarne ter verlichting gas willen ge bruiken, te dwingen gedurende ten minste 35 jaren daarvoor een buitensporigen prijs te betalen. Wij zijn benieuwd of de Mid- delburgsche Gemeenteraad zijn Dagelijksch Bestuur zal volgen en voor een t^deiyke Leeuwarderadeel, 7 Febr. Door het bedanken van de armvoogden te Stiens zijn sedert 1 Jan. B. en W. met de armenzorg in dat dorp belast en omdat zij persoonlijk tiet niet kunnen doen, hebben zij dit aan iemand opgedragen en eenige verandering in de wijze van bedeelen gebracht. Er wor den geene eetwaren meer versterkt, alleen geld, dat den bedeelden aan huis wordt gebracht, doch wie brutaal is, krijgt die week geene bedeeling. Lemmer, 7 Febr. De aanvoer aan onze botermarkt neemt in de laatste jaren voort durend af. Kwamen toch ’n twintig jaar geleden dikwijls 230 a 240 */4 en vele vaten aan onze markt, heden was geen enkel vat aangevoerd, wat, zoolang onze markt bestaat, nog nooit was voorgekomen. Hepk. Adv. BI. Door een inzender in De Telegraaf wordt de zeer juiste opmerking gemaakt, dat bij de keuze van den 6en September als den dag der inhuldiging van H. M. Ko ningin Wilhelmina blijkbaar is over’t.hoofd gezien, dat volgens art. 83 der gemeentewet op den eersten Dinsdag van September voor zien moet worden in de vervulling van de vacatures der wethouders, die op dien dag aftreden, en dit jaar 6 September de eerste 3 .j Dinsdag dier maand is. 1 Het voorschrift der Gemeentewet, schrijft de inzender, „is gebiedend en de burgemees ter eener gemeente, waar een wethouder aan de beurt van aftreding is op 6 Sep tember e.k., zou zich aan wetsovertreding schuldig maken, als hij dien datum geen „En wat zal ’t geval zijn „Vele gemeenteraden zullen onvoltallig zijnin andere gemeenten zullen dien dag minder prettige verhoudingen bij vele wetshouders verkiezingen onvermijdelijke kwaden ontstaan. „En dat is allerminst juist dan te hopen. „Voordat de 6e Septemoer 1898 aange wezen werd om voor Nederland een datum van groot gewicht, een geschiedkundige dag te worden, zal wel van alle kanten door de raadslieden der kroon het voor en tegen van dien datum ernstig zijn overwogen. „Toen was ’t hun voorzeker niet onbe- kend* dat den eersten Dinsdag in September 1 raadszitting uitschreef. In geen enkel land van Europa betoogt de regeering eindelijk zijn van den per soonlijken dienstplicht, waar hij is ingevoerd, ernstige bezwaren ondervonden, zelfs niet in Duitsehland, waar de dienstplicht zelfs van zeer bezwarenden aard is. Uit de toelichting van de artikelen blijkt o. a. het volgende buitengewone bate het belang der ingeze tenen voor een lange reeks van jaren ten offer brengen zal. Arnh. Crt. Omtrent den brand in de Newton- straat, waarbij Zaterdag een 4-jarig meisje om het leven kwam, verneemt men nader, dat het kind, toen de ouders de woning verlieten, niet in huis was, maar op straat liep te spelen. Op de een of andere wijze heeft de kleine de deur geopend en achter zich in het slot getrokken. Zij schijnt toen te dicht bij de brandende kachel te zijn ge komen en heeft uit de kamer niet meer kunnen ontvluchten. Het kerkbestuur der Hervormde kerk te Haringbuizen roept sollicitanten op naar de betrekking van voorganger. Aan deze betrekking is een jaarlijksch tractement van... 20 gulden verbonden. De tegenwoordige titularis genoot een inkomen van 32 gulden, doch daar het Kerkbestuur deze bezoldiging te hoog acht te, heeft het den ambtenaar ontslagen om zoodoende 12 gulden per jaar op de be groeting uit te winnen. Het beheer der buffetten aan het sta tion te Rozendaal is met ingang van 1 Mei 1898 gegund aan den heer Kunh te Kam pen voor f 12254. Aangaande den brand in de stroolood- sen bij de papierfabriek van Scholten te Sap- pemeer, kan nog meegedeeld worden, dat de verwachting, dat de brand zich tot de groote loodsen aan de zijde der gist- en spiritusfabriek zou bepalen, is verwezenlijkt. Er was gelukkig bijna geen wind, anders had de vlam zich zeker overgeplant naar de loodsen achter de papierfabriek en dan ware zeer zeker ook de fabriek zelve een prooi der vlammen geworden. Zooals reeds werd gemeld, is de brand ontstaan door het vuurtje spelen van eenige jongens. Van heinde en verre trok men des avonds naar de plaats des onheils, want de lucht was zoo rood gekleurd, dat men uren in den omtrek kon zien, dat er een brand woedde van ongemeen grooten om vang. Bij het diepspitten te Raasdorp, Lutke- meerpolder, gem. Sloten, is in een der on derste lagen een geheel gaaf kruikje ge vonden, stellig van zeer ouden datum. Aan den hals staat een gezicht met grooten baard en op den buik een wapen met een ster in het midden. Het is in ’t bezit van den heer Ackermann en voor liefhebbers van oud heden vermoedelijk niet zonder waarde. Een aantal ingezetenen te Nieuw-Am- sterdam (Dr.), die misschien tot de ervaring zijn gekomen, dat men zich door hard te werken in den tegenwoordigen tijd toch geen schatten meer kan verwerven, hebben besloten hun geluk te beproeven in de Staats loterij. Zij hebben daarom eene vereeniging opgericht, waarvan de leden wekelijks 10 cent contributie betalen. Van deze gelden worden loten in de Staatsloterij gekocht en de eventueele winsten worden later geza menlijk gedeeld. Reeds is medegedeeld, welk een ge vaarlijk insect voor oofttelers uit Amerika dreigt. De Duitsche regeering heeft reeds den maatregel getroffen den invoer van versch Amerikaansch fruit te verbieden, aangezien op ingevoerde Amerikaansche appelen de bedoelde schildluizen zijn ont dekt. Het bestuur der Pomologische Vereeni ging te Boskoop heeft nu besloten, onze Regeering er op te wijzen, dat ook voor ons land de boomgaarden door het Ameri kaansche insect, door den invoer van versche Amerikaansche appelen en andere vruchten, niet gering is te achten, en haar mitsdien te verzoeken in dezen Duitsehland te volgen en daardoor te voorkomen, dat de Duitsche Regeering voor ons land denzelfden maat regel neemt, daar anders het verbod al heel weinig zou baten. Maandag werd te Dordrecht te water gelaten... een reusachtige waterflesch, vier meter hoog, een meter in middellijn en 240 kilo zwaar. Zij is van blik en yzer ver vaardigd door de metaal warenfabriek van Ruttenberg v. Zanten aldaar als reclame- flesch voor de Staalwaterbron te Haarlem. De flesch wordt door een schroefbootje naar Haarlem sleept; van daar gaat ze naar Amsterdam en naar andere steden die havens of grachten hebben, als een drij vende advertentie van de Staalwaterbron. En als ze haar diensten in de havens en grachten verricht heeft, dan gaat ze naar de Noordzee, waar ze dan verder haar weg maar zal moeten zoeken... Misschien wordt; zij, een nieuw zeemonster. (i Bolswardsche Courant HM vc OP betrekking tot hunne inlijving bij een bepaald korps en hunne plaatsing in een bepaald gar nizoen, op één lijn gesteld met de vrijwilligers bij de militie. Bij het ontwerp wordt ook voorgesteld wette lijke sanctie te verleenen niet alleen, maar ook uit te breiden de bepaling, ten gevolge waarvan het aan jongelieden, die bij de loting voor het blijvend gedeelte een laag nummer hebben ge trokken, niettemin mogelijk is gemaakt na afloop van den eersten oefeningstijd huiswaarts te keeren. Bedoelde nummerverwisseling, thans alleen toegestaan aan de manschappen mits be- hoorende, wat de infanterie betreft, tot hetzelfde bataljon en, wat de vesting-artillerie betreft, tot dezelfde compagnie, wordt uitgebreid in het ontwerp bij alle korpsen tot het geheele korps. Het beginsel van den persoonlijken dienstplicht wordt door deze regeling niet aangetast, gelijk de regeering betoogt. Een meer volledige voorziening is bij dat ont werp voorgesteld betreffende afbreking in de opleiding van geestelijken voor den krijgsdienst. Volgens deze wijziging wordt aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst en den zen- deling-leeraar, alsmede aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan eene inrichting van onderwijs van geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst, of tot zendeling- leeraar wordt opgeleid, en aan den Roomsch Katholieken ordebroeder, die tot eene binnen het rijk gevestigde kloosterinrichting behoort, op zijne aanvrage, telkens voor een jaar onthef fing van den werkelijken dienst verleend. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden de bedoelde inrichtingen van onderwijs aangewezen en wordt tevens bepaald, wie voor de toepassing der bepaling voor geestelijke, bedienaar van de godsdienst, zendelingleeraar, student in de god geleerdheid, zendeling-kweekeling of Roomsch Katholieke ordebroeder wordt gehouden. Ten aanzien van de kostwinners wordt voor gesteld alleen dan ontheffing van den dienstplicht te verleenen, waar het gezin door hef gemis van den loteling armlastig zou worden. OP MllliG Volgens een voorgestelde bepaling worden de loteüngen, die aan zekere bij Kon. besl. vastte ^tellen eischen van bekwaamheid voldoen, met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1