NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WO NS ER A DE E L No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 17 FEBRUARI. BINNENLAND. ft ft $xxxxxxxx)Cxxxxxxxx VOOR e 20. 7 1 ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING van VRIJDAG 11 FEBR. 1898. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. r &5M Workum. Aan den oliemolen van den heer Potma alhier, had Vrijdag een ongeval plaats. Tj. de B., bezig bij de loshei, werd deerlijk aan de linkerhand gewond, twee zijner vingers werden geraakt met zulk een kracht, dat er van de eene een stuk atvloog en de andere er slap bij hing, zoodat die geamputeerd moest worden. Door zorgvul dige verpleging is de pijn zooveel mogelijk getemperd. Voor ’t oogenblik bevindt de patient zich vrijwel. Wonseradeel. In de Gemeenteraads vergadering van Zaterdag jl. werd o.a. be handeld een adres van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers ter zake eene andere regeling der jaarwedden indertijd in banden gesteld van eene Commissie. De Commissie stelde 1 25 verhooging voor. De heer mr. J. KI. de Boer kwam met een nieuw voorstel nl. om het aanvangssalaris te bepalen op f 500 en dit bij gebleken ge schiktheid om de 3 jaar telkens met 150 te verhoogen, tot een maximum van f 700. Dit voorstel werd, om advies, in handen der vroegere Commissie gesteld. In de verordening voor de Openbare Scholen werd met betrekking tot buitenge wone vacantiën eenige wijziging gebracht. De verordening op de H. Omslag, zuoals die door den Raad was vastgesteid, werd als zoodanig gehandhaafd, zoodat aan het verzoek van Ged. Staten, om de som te verlagen, die voor levensonderhoud wordt afgetrokken, niet werd voldaan. Thans be draagt die aftrek voor hoofden van gezin nen f300, terwijl nijverheid alleen voor 3/4 wordt belast. Harich, 13 Febr. Met de pogingen, om in de Ned. Herv. Kerk een kerkorgel te bekomen, begint men flink te vorderen. Niet alleen is er reeds geruimen tijd maandeijjks gecollecteerd, maar bovendien hebben zich thans ongeveer 80 personen schriftelijk ver bonden, gedurende 5 jaren per week 5 cent bij te dragen, te betalen ineens, om ’t jaar, half jaar of elke week. Naar men ons ver zekert, zal het orgel binnen enkele maan den worden geplaatst, Meermalen maakten wij voor ons zelven de opmerking, dat in den aanvang van eene rechtszitting, hierbij veel belangstelling schijnt te heerschen. Beklaagden en getuigen vor men dikwerf reeds een aanzienlijk getal en dan zijn er aanvankelijk nog vele anderen, die, ’t zij uit belangstelling, t zij uit nieuws gierigheid, ’t zij omdat ze niets beters te doen hebben, ook eens komen luisteren, ’t Is niet zelden een vreemdsoortige verzameling, voor een schilder wellicht om jaloersch te worden, een opeenhooping vooreerst van uniformen van rijks- en gemeentepolitie, maar ook van mannenkleederdrachten van allerlei snit en voor en van allerlei leeftijd. Uok zou hier voor een beoefenaar van de leer der phy- siognomie of gelaatkunde een dikwerf elders vruchteloos gezocht veld van onderzoekingen zijn te vinden, want ook in dit opzicht is aan verscheidenheid geen gebrek, ’t Is even wel jammer, dat de beperkte ruimte voor het groote auditorium oorzaak is, dat de groepeering in den beginne wat compact is, en men reeds spoedig de ervaring opdoet, dat het hier niet allen „onschuldige asem- pjes" zijn. Nu, zal men zeggen, daarvoor is het ook een rechtszaal, waar de schuldigen ter verantwoording worden geroepen. Even wel, wanneer de zitting een poosje in vollen gang is, merkt men duidelijk, dat er een gedrukte atmospheer heerscht, want in den wintertijd dienen de deuren en ramen wel dicht gehouden te worden. Het publiek dunt gewoonlijk met iedere afgehandelde zaak, want niet slechts dat de beklaagden en getuigen, die „er voor“ zijn geweest, meestal haastig aftrekken, ook de J_?-1111 digd te zijn, of de belangstelling te vermin deren, zoodat bij de behandeling der laatste zaken gewoonlijk alleen de daarbij betrok- I— Er was een goede vangst gedaan, wederzijds namelijk, want er was een 40 pond visch, (evenwel slechts klein goed, zoodat de waarde slechts op f 1 werd geschat,) en de politie had een paar bekende stroopers gesnapt. B. S. te Harlingen en J. 8. van Almenum staan dus heden terecht wegens visschen bij nacht met de zegen, een verboden vischtuig en tevens hadden zij geen vergunning van den pachter van het vischwater. Bekl. zijn beiden verschenen, en geven met een vloed van woorden te kennen, dat zij, toen de po litie bij hen kwam, niet meer vischten, doch dat zij het net van den wal in de boot brach ten en schoonmaakten. Het visschen was dus niet geconstateerd. De eerste bekl. was eigen lijk de woordvoerder en deze zeide o.a. „Hee- ren, wij weten zelf wel wanneer wij bekeurd kunnen worden of niet. De politie kwam ditmaal wat te laat. Als wij schuldig zijn, komen wij ons niet verdedigen, maar wel, wanneer wij ten onrechte zijn bekeurd. Wij waren ook slechts met ons beiden, en bij het visschen met de zegen moeten minstens drie personen zijn? Het bleek hen nu pas uit het verhaal van de veldwachters, dat zjj zich in die gewaande eendenknuppelaars deerlijk vergist hadden. Eisch voor ieder 2 hechtenissen van 7 dagen, met verbeurdverklaring van de visch of be taling van 1, of elk 2 dagen hechtenis. Beklaagden zijn hiermede niet content en zullen ’t booger bezoeken. 8. N. J. te Leeuwarden, D. v. d. W. te Lekkum en T. M. te Leeuwarden vischten in den nacht van 19 op 20 Dec. met de zegen in de Leeuwardervaart tusschen Spiek en Wommels. Een hunner was houder van een vischacte, doch zij hadden geen vergun ning van den pachter, tevens mag in die vaart niet gevischt worden met de zegen en vooral niet ’s nachts. Eisch voor sub. 2 en 3 elk f 10 boete of 4 dagen en voor sub. 1 twee hechtenisstraffen van 7 dagen. Vervolgens kwam een heel regiment overtreders van art.166 der politieverordening, waarbij het verboden is, zonder toestemming van B. en W. met een woonschip in deze gemeente te liggen, op ’t appèl. 9. L. H. te Witmaren m had een lig plaats in de Leeuwardervaart genomen en ondanks herhaaldelijk te zijn aangemaand om to vertrekken, bleef hy waar hij was. Hij was deswege 3 malen bekeurd, waarvoor de eisch luidt 3 X 1 of 1 dag voor elke boete. 10. J. de H. gedomicilieerd te Bolsward, lag in de Makkumervaart en was eveneens 3 maal geverbaliseerd. Eisch 3 X 1 of 1 dag voor elke boete. 11. S. A. de J. Wed. D. F. gedom. te Drachten lag met haar woonschip in de Leeuwardervaart en had 2 processen gekre- hen. Eisch 2 X 0.50 of 1 dag voor elke boete. 12. H. T. te Achlum voor gelijke over-> treding eenmaal bekeurd. Eisch 1 of 1 dag. den eigenaar van het land, waarin hij zich had geïnstalleerd. Eisch 3 of 2 dagen. 5. A. J. 8. te Warns verkeerde dien dag juist in dezelfde omstandigheden en de eisch is ook voor hem dezelfde. 6. G. R. te Makkum liep den 14 Dec. des morgens omstreeks half acht tusschen de zeepalen en de kruin van den dijk langs de zee. Toen hij den rijks veldwachter zag naderen, wierp hij iets over de palen. De veldwachter was nieuwsgierig wat daar eensklaps in ’t zilte nat moest worden ver borgen. Hij vischte dus eens, om het rechte van de zaak te weten, want bekl. wilde geen opheldering geven, en haalde weldra een geladen geweer uit zee op. Beklaagde is recidivist als overtreder der wet op de jacht en visscherij, de eisch luidt f 15 of 8 dagen, met verbeurdverklaring van het geweer. 7. In den nacht van 11 op 12 Dec. waren twee veldwachters op surveillance. Het maantje scheen helder, ’t was slechts één dag na volle maan, daarbij goed weer, dus ook goed weer voor stroopers. In dien nacht lagen twee visschers in de Leeuwardervaart onder Hennaard en de veldwachters hadden hierin geen goed oog. Zij maakten met de visschers een praatje, doch pasten wel op, zich in hun ware kwaliteit te vertoonen, maar vroegen of daar verderop ook eenden ontdekt waren, en of het terrein daar veilig was. Toen nu de gewaande eendenknuppelaars weer verder trokken, rekenden de visschers zeker het terrein veilig, wellicht in deze nach telijke zwervers goede voorposten ziende. Een geruimen tijd later, omstreeks halt vier, kwamen zij evenwel onverwacht terug en juist waren de visschers bezig de zegen op nieuwsgierigheid schijnt allengskens bevre- te trekken eu de visch in de boot te doen, digd te zyn, of de belangstelling te vermin- - - deren, zoodat bij de behandeling der laatste zaken gewoonlijk alleen de daarbij betrok ken personen aanwezig zijn. De vogelvangers vormden heden de voor hoede. 1. W. v. d. Z. te Hindeloopen werd den 20 Dec. in het veld aangehouden door den rijksveldwachter, die hem met zijn slagnet bezig had gezien. Toen de beambte bij hem kwam om hem te spreken over een kievit, die bij meende dat beklaagde vervoerde, ontkende hij in het bezit van zulk een vogel te zijn. Na veel moeite kreeg de rijksveld wachter eindelijk toch dien vogel te zien, welke door hem in vrijheid werd gelaten. De eisch is 10 boete of 4 dagen hech tenis. 2. D. D. d. B. te Zurich is ook vogel vanger van beroep. Deze bekl. werd den 9 Dec. bij Wons in het veld aangetroflèn door de marechaussées, in ’t bezit van twee kie viten, welke ook door deze beambten in vrijheid werden gesteld. Bekl. is ter terechtzitting verschenen, en hoewel geen advocaat, deed hij toch aan wetsverklaring. De wet verbiedt n.l. het vangen en ook het vervoeren van kieviten, maar daarin staat niet, dat men ze niet mag hebben. „Voor een vogelflapper" zegt bekl. is de kievit alleen als lokvogel geschikt, an dere vogels zijn daarvoor niet bruikbaar, en als ik, die daar in het veld lig, om mijn brood te verdienen, die voor mijn acte f 7.50 heb moeten betalen, die in 3 weken slechts 5 wilsters heb kunnen machtig worden, nu ook geen kievit op de „wieuw" mag hebben, dan mag ik de affaire wel aan kant doen. De wet verbiedt dan ook niet het hebben van die vogels, doch alleen het vangen en het vervoeren. Nu zijn er wel vogelaars die daarom hun lokvogel ’s nachts onder een bak in het land laten vertoeven en bijna doen verhongeren, doch uit goederbest nam ik die vogels mee en daarom werd ik nu bekeurd? Zoo ziet men, dat ook medelijden soms misplaatst kan zijn, maar de heer Ambtenaar deelt geenszins de beschouwingen van dezen beklaagde, maar eischt 7.50 boete of 3 •dagen hechtenis. 3. T. J. V. te Workum werd den 7 Dec. ook in het bezit bevonden van een kievit, doch het had moeite, dien vogel op te spo ren, want toen deze bekl.den rij ks veld wach ter in ’t vizier kreeg, stopte hij het dier in zijn pantalon, en hardnekkig weigerde hij visitatie, zoodat de vogel, die evenwel zeer goed reeds was opgemerkt, voor hij in zijne ongewone bergplaats terecht kwam, niet kon worden verlost. Eisch 10 of 4 dagen met verbeurdver klaring van den kievit of de betaling van f 1.50, subs. 2 dagen hechtenis. 4. M. J. Z. te Molkwerum had den 21 Deo. wel een acte voor vogelvangen met een plagnet, doch hij had geen vergunning van dat beklaagde wel meermalen wat veel van innemen houdt, en ook te Leeuwarden meer malen is veroordeeld wegens dronkenschap. Bij deze terechtzitting maakt bekl. een vreemden indruk. 17. R. B. te Koudum was den 3 Jan. in kennelijken staat, en ’t loopen viel hem zoo zwaar, dat hij tegen een stek terecht kwam. Eisch 1 of 1 dag. 18. J. A.J. A. en S. St. te Bolsward waren den 6 Jan. aan ’t spelen met centen op de openbare straat. Eisch voor elk f 0.50 of 1 dag. 19. J. de H. te Bolsward werd 3 maal bekeurd wegens het liggen met een woon schip in de Makkumervaart. Eisch 3 X t 1 of 1 dag voor elke boete. Bekl. verklaart in hooger beroep te zullen gaan, daar Bolsward zijn geboorteplaats is, en zoo ergens, hij dan daar wel mag ver blijven. Den Burgemeester heeft hij vruch teloos getracht te spreken. W. K. en diens vader J. K. bewonen samen een schip. Beiden zijn bekeurd wegens ’t liggen met hun woonschip in de Makku mervaart. Tegen W. K. wordt f 1 of Idag geëischt, tegen J. K. 2 X f 1 of 2 X 1 dag. 21. P. Y. F. te Arum was in den nacht van 26 op 27 Dec. zoo woelig op straat, dat de veldwachter er een verstoring der nacht rust in zag. Dit schreeuwen en lawaaima- ken wordt hem nu voor f 2 of 2 dagen aangerekend. 22. K. B. P. te Parrega was den 8 Jan. te Workum in kennelijken staat. Eisch f3 of 1 dag. 23. D. R te Oosterend was den 10 Jan. wat over zijn bier en moet zijn zwaaien en draaien nu denkelijk boeten met f 2 of 1 dag. 24. W. B. van Harlingen was den 8 Jan. op de Franekerstraat alhier met zijn hon denkar, waarmede hij visch had gevent. Hjj had zeker goede zaken gemaakt en er eens eentje op gekocht, althans ’t werd aange merkt als „kennelijke staat? Eisch f 2 of 2 dagen. 25. K. de V. te Workum was den 11 Jan. ’s nachts half drie dronken op de markt. Twee nachtwachten hebben dit geconsta teerd en er wordt daarom f 1 of 1 dag tegen bekl. geëischt. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 25 Febr. 13. M. v. H. gedom. te Bolsward spant de kroon met 5 malen bekeurd te zijn wegens het liggen met zijn woonschip in de Leeu wardervaart, en had bovendien een bekeu ring wegens dronkenschap ten zijnen laste. Bekl. bekent deze feiten, doch merkt op, dat hij den len Jan. omdat het nieuwjaars dag was slechts een paar borreltjes had ge dronken, want, zegt beklaagde, „dat gaat dien dag zoo? Omdat hij niet veel kan heb ben, is het gauw aan hem te zien, maar drukte heeft hij niet gemaakt, de politie zal zich in den persoon vergist hebben. Zijn zwager, die bij hem was, zwaaide erg met de handen, die zal misschien bedoeld zijh. Hij gebruikt tegenwoordig geen sterken drank meer, en voert als bewijs daarvan aan, dat hij in de laatste 3 jaren nimmer is bekeurd wegens dronkenschap. De politie, die hem op nieuwjaarsdag ’s avonds ongeveer half acht op de Franeker straat aantrof heeft zich evenwel niet in den persoon vergist, daar deze bekl. niet in staat was alleen te loopen, maar door 2 personen ondersteund, naar zijne woning moest worden geleid. Eisch 6 maal 1 boete of 1 dag hechtenis voor elke boete. Beklaagde heeft verder zijne verdediging op papier, en verzoekt verlof, deze te mogen voorlezen. Na bekomen verlof leest hij daar na voorAangezien ik de feiten beken, doch daar het vorig jaar F. de Wit wegens het liggen met een woonschip in deze gemeente door den lloogen Raad is vrijgesproken, omdat de vergunning niet door den raad maar door B. en Weths. behoort te worden ge geven, verzoek ik vrijspraak van het mij ten laste gelegde. Dit document wordt daarna door hem op de tafel gedeponeerd. 14. F. D. te Bolsward werd op den mid dag van den 27 Dec. in kennelijken staat aangetroffen in de Witheerensteeg, en had het zoo goed te pakken, dat hij bijna niet kon loopen, maar door iemand ondersteund naar zijn kosthuis in de Kerkstraat moest worden gebracht. Eisch 2 of 2 dagen. 15. S. R. te Arum is koopman in lompen en beenen, doch hij had den 2 Jan. iets anders ingekocht dan zijn gewone affaire meebracht. Wellicht was hij nog aan ’t nieuwjaar houden, althans ’s middags 1 uur maakte hij in de buurt van zijn dorp zoo’n kabaal, en riep hij zoo luid, dat er een volks oploop ontstond. De veldwachter vond het dan ook noodig hem ter kalmeering eenigen tijd in verzekerde bewaring te houden. Eisch 3 of 2 dagen. 16. In den nacht van 28 op 29 Dec. even na middernacht kwamen twee bewoners van „de Werkpiansbloe? geheel gealtereerd half in nachtcostuum het politiebureau bin nenstormen met het bericht, dat bij de Wed. Boersma bij de Sneekerpoort een inbraak gepleegd werd. Terstond ging een der agenten met een nachtwacht er op los, doch ’t was niet zoo erg als men in den eersten schrik wel ge waand had. Wat bleek het geval te zijn Er werd daar een persoon aangetroffen, die blijkbaar wat over zijn bier, of eigenlijk over zijn cognac was. Deze persoon H. 8. meu belfabrikant te Leeuwarden scheen wat erg in de war dien avond. Hij was in „de Wijn berg" geweest om logies, doch daar minder welKom geweest. Hij heeft toen waarschijn lijk naar een ander logement rond gezien, en schijnt zoo naar de Sneekerpoort te zijn verzeild geraakt, en klopte aan bij genoemde Weduwe en wel op zulk een ruwe wijze, terwijl zijn vuistslagen of schoppen op de deur met zulke uitdrukkingen van ongeduld vergezeld gingen, dat die vrouw verschrikt wakker wordende, achter haar huis is uit gevlucht en over de schutting bij de buurt terecht kwam, roepende om hulp. Toen de politie uit het bureau arriveerde, was reeds een nachtwacht bezig hem mee te troonen, en inplaats van in „de Wijnberg" heeft hij dien nacht op de houten banken van het arrestantenlokaal mogen logeeren. Hij staat heden terecht wegens dronken schap. Bekl. herinnert zich van het geval zeer weinig, maar zegt dat hij te vergeloo- pen is. Dronken was hij niet, naar hij meende, hij had wel een paar cognacjes gehad, dat gaat zoo, als men den geheelen dag opreis is, maar hij ziet in dit geval iets anders ach ter de zaak. Hij heeft een brief gekregen, waarin men hem geld wil afpersen, en laat dien den heer Kantonrechter lezen. De politieagent verklaart nog, dat het mensch, waar zoo met geweld op de deur is gebeukt, erg geschrokken is, en bekl. heel wat kabaal schijnt te hebben gemaakt, even wel is zulks niet door de politie geconsta teerd. Wel was bekl, ferm aangeschoten. Eisch 5 of 1 dag hechtenis. De politie heeft bij informatie, vernomen^ r» Bolswardsche Courant ■i\ I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1