NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABO EN WONSEBA.DEEI. No. 16. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. 5 BINNENLAND. DONDERDAG 24 FEBRUARI. VOOR Onzekere en zekere Gebeurtenissen. leden. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vei- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. (H. C.) Te Maastricht is een meisje van 9 jaren met een brandende petroleumlamp van een trap gevallen en aan de gevolgen van de daarbij bekomen brandwonden over- Sneek. Zondagmorgen had alhier nabij het spoorstation een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een heer, die met den trein van Holland arri veerde, ging, na uitgestapt te zijn, inplaats van den gebruikelijken weg langs het per ron, door onbekendheid met den uitgang den verkeerden kant op langs de spoorbaan. De trein en de daarnaast staande tram zetten zich beiden in beweging. Onze rei ziger, welke de twee machines zag aanko men, wilde wijken, doch struikelde door de haast over de draden der seintoestellen, waardoor hij op de rails kwam te vallen op ’t oogenblik, dat de trein slechts enkele passen van hem verwijderd was. De machi nist ten Gate, het gevaar ziende, remde uit alle macht, de trein werd tot staan gebracht en de heer hierdoor voor een anders wissen dood bewaard. Heerenveen, 21 Febr. Onze winter- looze winter is vol wonderen van vroegtij digheden in planten- en dierenrijk. 29 jaar geleden, van 1868 op 1869, hebben we een dergelijken winter gehad. Blijkens een be richt uit Balk, meende men toen op Oude jaarsdag reeds, dat men den winter achter den rug had. „Sommige stukken greidland zoo lezen we zijn zoo groen alsof ’t in April ware. De Pyrus Japonica staat dik in knop, de hortensia is uitgebot, even- zoo de rubus of rides, goudsbloemen, viool tjes en violieren vertoonen een sieraad van bloemen. Zaden, zooals van de resida en portulacca, die in ’t voorjaar uitgezaaid, maar niet opgekomen waren, vertoonen een rijk blad en versieren sedert eenige dagen reeds de perken." Buitenpost, 20 Febr. De landbouwer T. R. alhier, die zich heden morgen naar de Ger. Kerk begaf, zakte, nauwelijks daar aangekomen, ineen en was terstond een lijk. Bovenknijpe, 21 Febr. Een jongeling, in Duitschland in betrekking, die na een bezoek aan zijne familie alhier, naar zijn patroon terugkeerde, werd aan de grenzen aangehouden. Hij mocht niet verder reizen, vóór hij ruim zestig gulden had gestort voor invoerrecht van een inktstel, twee eau de- cologne-fiacons, een paar portemonnaies en een kistje sigaren. Deze artikelen waren bestemd voor cadeautjes voor zijn patroon en huisgenooten. Naar we vernemen, hebben deze tegen het feit appèl aangeteekend. Opsterland, 21 Febr. Voor het dooden van schadelijk gedierte is door landeigenaren in ’t afgeloopen jaar nog al eene belangrijke som uitbetaald aan premiën. Er zijn o.a. gedood: 44 bunsings, 109 wijkels, 215 weze- lingen, 5 valken, 203 eksters, 167 kraaien en 60 jonge eksters en kraaien. Beetsterzwaag, 21 Febr. Heden na middag werd ook alhier door eenige jagers jacht gemaakt op de wilde varkens. Al spoedig werd er een door de dry vers, die de bosschen ten zuiden der walle doorkruis ten, opgejaagd. Vijf schoten zijn er op het dier gelost, doch zonder resultaat. Hy was den jagers te vlug af en verdween spoedig uit het gezicht in oostelijke richting over het Alpherveld. Ooststellingwerf, 21 Febr. De wilde ganzen, die zich hier dezen winter veel op houden, richten op de lage hooilanden vrij wat schade aan. Zij plukken het gras met wortel en al uit den grond, zoodat hunne aanwezigheid ’s winters, in den zomer nog zeer goed merkbaar is. De lage waterstand en de weinige vorst maken de schade zoo groot, daar de dieren thans vrij spel hebben en weiden als kud den schapen. Hepk. Adv.-Bl. Zondagavond (20 dezer) werd te Bor ger in een bosch eene vrouw gevonden, die met twee kleine kinderen onder den blooten hemel vertoefde en aldaar reeds twee nach ten had doorgebracht, zonder ontdekt te zijn. Met een oude deken werden de kinde ren tegen den regen en de koude beschut. Op last van het gemeentebestuur is zij naar het huis van bewaring overgebracht en Maandagmorgen is zij naar elders vertrokken. Zondagavond, omstreeks 8 uur. is in de Duivenvoordestraat te Haarlem gevonden een pakje, inhoudende een levend kind van het mannelijk geslacht, ongeveer 14 dagen oud. Het is naar het St.-Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Het woord „verzekeren" is eigenlijk ’n heel wonderlijk woord 1 Men zou zoo zeggen, dat het beteekenen moet: iets of iemand zeker maken maar wat of wien dan Of „’t onzekere zeker maken" en dat komt er al dichter bij. Een onderneming, waaraan eenig gevaar verbonden kan zijn, wordt door een verzekering zeker, d.i. veilig gemaakt. Dat gevaar toch laat men een ander loopen natuurlijk tegen een geldelijke vergoeding 1 en zelf plukt men de vruchten, die de wélgeslaagde onderneming brengen kan. Is ’t niet wonderlijk, dat die ander (in casu de Verzekering-Maatschappij) daarin toestemt, en dat nog wel tegen een betrekkelijK geringe vergoeding? Is dat niet de kastanjes voor een ander uit het vuur halen Zeker zou het dat zijn, wanneer het vooraf vaststond, dat het gevaar de gevreesde schade werkelijk zal veroorzaken. Maar de kans, dat dit geschiedt is in de meeste gevallen veel kleiner dan de kans dat het niet geschiedt en dus zal in de meeste gevallen tegenover de premie, die de Maatschappij ontvangt, voor haar geen tegen-prestatie staan. Zij kan dan uit al die premiën, waarvoor zij niets te presteeren heeft, de uit te betalen sommen bijeenbrengen voor de enkele gevallen, waarin het gevaar wèl schade veroorzaakt. De schade veroorzakende gebeurtenis moet dus toekomstig en onzeker zijn. Wanneer m’n huis in brand staat, en ik wandel naar een Brandverzekerings-Maatschappij om het te verzekeren dan loop ik gevaar voor een dwaas of een oplichter gehouden te worden, omdat het gevaar, waartegen ik mij dekken wil, reeds zeker, ja de schade reeds geheel of gedeeltelijk aangericht is. En wanneer ik een schip bevracht, en mijn voornemen te kennen geef eens te probeeren of het ’t uithoudt tegen den Maalstroom dan verzekert geen assuradeur dat vrachtje, omdat het zeker naar den kelder gaat. Ook hier de zekerheid van het toekomstige nadeel, dus de onmogelijkheid van verzekering. Nu is er één gebeurtenis in ieder menschen- bestaan, die wel toekomstig is, maar toch zóó zeker plaats zal hebben als het zeker is, dat morgen de zon zal opkomen, ’k Bedoel de gebeurtenis, die aan dat bestaan een einde zal maken, of, zooals we ’t kort en goed uitdrukkende dood. Eer zal uw schip in den Maalstroom gespaard blijven dan gijzelt voor den dood. En ook die dood zal schade veroorzakenmoreele schade d. i. hartelijk verdriet, ook geldelijke schade, in de eerste plaats aan uwe vrouw en kinderen. Dit ver driet kan geen ander dragenmaar dat geldelijke nadeel kunt ge aan uwe nabestaan den grootendeels besparen, wanneer ge daar voor een Levensverzekering-Maatschappij Iaat opkomen. Maar zoo’n Maatschappij moet dan toch wel oliedom zijn, dat ze voor een betrekke lijk kleine jaarlijksche premie de uitbetaling van een groote som op zich neemt in een geval, dat zich zóó zeker voordoen zal als twee maal twee vier isToch is dat niet zoo dom als ’t er uitziet. Een groep normale menschen van denzelfden leeftijd heeft een- zelfden waarschijnlijken levensduur. Dat be- teekent, dat de helft hunner vóór een zekeren leeftijd sterft, maar de andere helft ouder worden zal. Welke individuen tot de eene, welke tot de andere helft behooren zullen, daaromtrent kan vooruit nooit iets gezegd wordenmaar de sterftestatistiek leert, dat de regel bij een groote groep van individuen opgaat. Welnu zegt de Levensver zekering-Maatschappij ik bereken de bij dragen, die al die personen mij betalen moe- Zaterdagmiddag verscheen bij v. d. L. in de Paarlstraat te Utrecht de deurwaarder om het gezin, wegens het niet betalen der huurpenningen, op straat te zetten. Stuk voor stuk werden de meubeltjes uit de wo ning gehaald en door medelijdende buren in ontvangst genomen. De een nam dit en de ander dat, ten slotte was alles zoo verspreid, dat de menschen niet wisten waar het huisraad gebleven was. Daar v. d. L., die weduwnaar is, op dat oogenblik afwezig was, stonden de 6 kin deren hulpeloos het geval op de straat aan te zienzij werden door een goeden kennis onder dak gebracht. De woede van het publiek keerde zich echter tegen den eigenaar van het huis en men besloot het dezen betaald te zetten. Dit geschiedde dan ook Zaterdagavondde ver nielzucht was zoo groot, dat geen glasruit heel bleef en zelfs de sponningen uit het raam werden geslagen en het behang van de muur werd getrokken. (JJ. D.) Een der rijkste landbouwers te Vee- nendaal, G. v. N., stierf dezer dagen zonder eenige geneeskundige of andere hulp op 61 jarigen leeftijd, en wel als de armste bede laar op een leger van zakken. Weinig ver kwikkelijk ziet het er uit in de woning van den gestorvene en zijn nog in leven zyuden broederhet armoedigste ontbreekt en toch moet het vermogen van beiden te zamen meer den f 11)0,01)0 bedragen. Een scharenslijper te Weert kreeg dezer dagen de tijding uit Indië, dat hij, door het overlijden van zijn zwager aldaar, erfgenaam was geworden van f 20,000, som migen beweren zelfs van f 50,000. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen: Door verschillende ingezetenen der ge- meenten IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje worden gelden by een ge bracht om de marechaussees Adam en de Wael van de brigade IJzendijke een stoffe lijk blijk van erkentelijkheid te geven ter wille van hun kloekmoedig gedrag in den nacht van 5 op 6 Februari j.l. in den Ko- ninginnepolder. Zooals onze lezers zich zullen herinneren vielen deze twee moedige politiemannen drie gewapende mannen aan, die deze streek door hunne nachtelijke tochten onveilig maakten. Een er van sloeg op de vlucht, doch de twee anderen werden gegrepen. Nu ontstond een gevecht op leven en dood, waarbij een der baanstroopers, zekere van de Velde werd doodgeschoten en de andere L. Millioen, die heel wat op zijn boekje heeft staan, gevan gen genomen werd, waardoor dus Zeeuwsch Vlaanderen en de nabjj gelegen Belgische dorpen van twee gevaarlijke sujetten werden verlost. Omstreeks 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte de soldaat van de reconvalescenten-kompagnie, te Zut- phen in garnizoen, J. de E., bij de aanleg plaats van het Charloische bootje te Rot terdam in het water en verdronk voor de oogen van zijn broeder, die hem derwaarts vergezeld had. Zijn lijk is nog niet gevonden. Doove, oude menschen alleen de straat op te sturen, moet wel tot ongelukken leiden. Te ’s Bosch is de 92 jarige oudstrijder, C. W., een stokdoof manneke, toen hy een straat wilde oversteken, door een wagen van v. Gend Loos overreden. Eenige oogen- blikken later was de ongelukkige een lijk. Op de dezer dagen gehouden vergade ring van de leden van het „Onderling Vee- fonds" te Markelo is besloten het salaris van de beide directeuren te bepalen op... één halve gulden per jaar en per persoon. Twee Beggijnen zijn te Breda aan een zeer groot gevaar ontkomen. Bij het zich ter ruste begeven hadden zij de kachel gevuld met natte steenkolen en tegelijkertijd den sleutel geheel dichtge draaid. Dat had natuurlijk ten gevolge dat de geheele ruimte bezwangerd werd met ver- stikkenden kolendamp. Zij schijnen daar niets van gemerkt te hebben. Des morgens echter waren beiden niet in de kapel tegenwoordig, zoodat men aanstonds vermoeden kreeg dat haar mogelijk een on geluk was overkomen. De deur was geslo ten, zoodat men deze moest openbreken, Men trof beiden in bewusteloozen toestand aan. Zeer geruimen tyd bleven zij buiten kennis. Vooral bij de meest bejaarde faalden alle middelen. Ten leste toch slaagde men er in haar uit de verdooving te wekken. (W. B. C.) Volgens De Avondpost is een wetsont werp tot afschaffing van het verbod tot on derzoek naar het vaderschap bij den Raad van State ingckomen, Gaasterland, 21 Febr, Nu de tijd van besteden weer daar is, ondervinden de landbouwers alhier en in de environs de voor hen nadeelige gevolgen van het ver- tiek van een groot aantui melkknechten naar Duitschland. Niet alleen toch wordt het thans moeilijk een goeden knecht te krijgen, maar ook worden veel hoogere loonen gevraagd. Gemakkelijk kan thans f50 a f60 per jaar meer worden bedongen dan anders. Levens vreest men, dat de arbeiders met het a.s. voorjaar en den zomer schaarsch zuilen worden. Westergoo, 18 Febr. Zong reeds voor Lichtmis de leeuwerik zijn opwekkend vooijaarslied, thans zijn ook de kieviten en scholeksters na korte afwezigheid terugge keerd en strijken in „groote vluchten" neder op Westergoo’s weiden. De eenden zijn op enkele boerenerven reeds met eierenleggen begonnen. Buitengewoon voordeelig zien de weilanden er uit; het gras, de klaver groeit en sommige landen zien bijna wit van madeliefjes. Er zyn veehouders, die by eenigszins zachtere weergesteldheid het jongvee in de weide willen doen, omdat er in enkele landen meer gras staat dan andere jaren in April. Maar als men bedenkt, dat op 20 Maart lö45 het ijs nog arresleden droeg, dan is de kans op een min of meer streng nawintertje nog in ’t geheel niet uitgesloten. „We kinneit lykwol toarloopich sa best ót", zeggen intusschen de oudjes van dagen. Fran. Ct. Franeker. Vrijdagmorgen zou de vee houder Jan Smit, wonende nabij Atsjetille, naar ziju vee zien en kwam zoo tot de ontdekking, dat 7 van zyne beste schapen waren gedood, naar de kenteekenen te oor- deelen door honden. Ook by zyn buurman Wiersma was een schaap gedood. By de marechaussee alhier ia aangifte gedaan. ten, zoodanig, dat wat ik van de vroegster- vende helft te weinig ontvang om de op hun leven verzekerde sommen uit te betalen, door de langlevende helft te veel wordt be taald. Het een maakt dan juist het ander goed. Deze redeneering komt dus precies op hetzelfde neer als de redeneering van den zee- of brand-assuradeur. Ge betaalt mij een zeer geringe premie zegt deze ’t is onzeker of uw schip vergaan of uw huis verbranden zalmocht dat gebeuren, dan betaal ik de schade uit de bijdragen van anderen, wier schip niet vergaan of wier huis niet verbrand is. En de levensverzeke ring-maatschappij zegt: Het is onzeker of ge den voor uw leeftijd waarschijnlijken levensduur halen zultmocht dat niet gebeu ren, dan betaal ik de schade uit de bijdragen van anderen, die wèl zoo gelukkig zijn. Zoo vinden we dus ook in de levensver zekering weer het onzekere element terug: dat de dood eens komen moet, staat vast wanneer hij komen zal, staat niet vast. En tegen de schade, die voortvloeit uit een on- verwachten, vroegtijdigen dood, kan één kostwinner afzonderlijk zijn nabestaanden niet dekken; maar wel -- op de boven om schreven wijze kunnen dat vele kostwin ners te zamen door coöperatieen de levens verzekering-maatschappij is de tusschenper- soon, die hem in staat stelt die samenwerking op de meest practische en voordeeiige wijze in te richten. Een levensverzekering-maatschappij is dus geen spaarbankbij deze spaart ieder voor zichzelven, onafhankelijk van andere inleg gers bij gene sparen de langlevenden mede voor de vroegstervenden, en daar het tijdstip van ieders dood onzeker is, hebben allen daarbij evenveel belang. Dat onderscheid tusschen een levensverze- kerings-maatschappij en een spaarbank is zeer diepgaande en uit zich in de practijk op zeer voelbare wijze. Later spreek ik daarover nog wel eensnu niet, anders zou het geduld mijner lezers uitgeput raken. Amst. Crt. Bolswardsche Courant ii 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1