NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAOEEL Stuiverszeepfabriek. No. 20. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. BINNENLAND. $xvxxxxxx)Cxxxxxxxx$ DONDERDAG 10 MAART. VOOR 'i Gered. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ring van het vorige jaar een honderd en een gulden en vijftig cents minder. Deze verhuring heeft plaats gehad onder het genot van strijkgeld doch zonder ver- hooggeld en het betalen der kosten. Op het postkantoor te Roermond is uitgegeven een valsch bankbillet van f 25* Het biljet is kleiner dan de echte biljetten, ’t papier is dikker en vetter, de cijfers van het nummer zijn grooter en als van een caoutchouc-stempeL Bij de strafbepalingen bevinden zich in het woord «gevangenis* een f en in het woord „noodige* eene z, zoodat ze gemakkeljjk te kennen zjjn. Men zij dus op zijne hoede. De Fiscus bevat de volgende mede* deeling «Onlangs werden te Arnhem ingevoerd twee violen, aangegeven op eene waarde van f 30. By visitatie bleek dat het violen waren van Joannes en Ferd. Gaglianus, waarvan de waarde gesteld werd op f 1,239. Deze waarde is door de commissie (van be- oordeeling) gehandhaafd. Nu gaat de zaak naar den Raad (van beroep) en belangheb* bende wil wel betalen, maar liefst niet dan tegen eene hoogere waarde van f 600. Doch wat blijkt nu. Dat de violen precies f 1,239 waard zijn* De rekening was in de kist aanwezig, Kimswerd, 7 Maart 1898. Gedurende eenige weken werd alhier, onder leiding van den heer J. Sikkema te Arum, een danscursus gehouden. Zaterdagavond werd deze besloten met een bijeenkomst van de leerlingen en vele geintioduceerden. Wat een mooie avond ’t Programma was zoo variëerend en de stemming der aanwezigen zóó prettig, als men zelden ziet. Behalve de balnummers werden opgevoerd: «De ganzenhoedster*, „Rabberij beskamme* en «Dakompian, dagatiweer*, afgewisseld door andere voor drachten. Dat den heer S. de leiding vol komen is toevertrouwd, hebben zijne leer lingen dubbel bewezen. Stavoren, 5 Maart. De verhuring der domein-landen van den Stavorensche-Noor- dermeer-Polder ter groote van 33 Hectaren 67 Aren en 55 Centiaren heeft opgebracht de som van vijftien honderd zeven en dertig gulden, of in evenredigheid met de verhu- Over een tijdvak van anderhalf jaar werkt in Rotterdam een industrie, die, op Ameri- kaansch-energieke wijze aangevat, reeds nu een betrekkelijk groote vlucht heeft genomen en wier toekomst thans wel verzekerd kan worden geacht. Naar den eisch des tijds heeft de maat schappij, die haar ondernam en wier kanto ren te Londen, Brussel, Bazel en Rotterdam gevestigd zijn, de mogelijke winst der eerste jaren gaarne ten offer willen brengen aan de reclame. En reeds nu ondervindt zij dat een dergelijk offer, hoe belangrijk ook, geheel in het belang is van het ondernemenheeft zij ervaren dat alleen reclame haar plannen tot werkelijkheid kan maken. Zoo zijn indertijd de groote Engelsche zeep fabrieken, in dit geval een zeer actueel voor beeld zoo zijn over alle landen massa’s in dustrieën begonnen. Stuiverszeep, het goedgevonden woord is al dadelijk een verdienste geweest, is in zeer korten tijd populair geworden. Met uitbundige drukte van reclame is de Stuiverszeep geboren. Overal in de stad deden op muren en reclameborden reusachtige plak katen de geboorte kond’ van de Stuivers zeep licht-letters van wisselend rood en geel fonkelden in donkeren avond op vele drukke stadsgedeelten, het woord „Stuiverszeep" den wandelaars tegenin alle bladen, wier omvang van lezerskring eenigszins een wel slagen waarborgde, verschenen annonces in wekelijks veranderden vormwat humor werd gezocht in een ezel, door de straten geleid, op wiens rug een bord stond met het opschrift: „Waarom gebruik ik geen Stui verszeep? Ómdat ik eenben!“; kleu rige reclameplaten en metalen bordjes voor winkels riepen „Stuiverszeep* en ten slotte waren de beloften van groote geldloterijen een verlokking voor duizenden. Onze Hollandsche degelijkheid heeft het afgeleerd in zooveel drukte iets antipathieks te zien. Wij hebben ons gewend aan geroep, dat voor nog niet zoo heel langen tijd ons onaangenaam zou wezen. Reclame heeft ook de Hollandsche goedmoedigheid en berusten de afwachting overrompeld en krachteloos gemaakt. De ondernemers van de Stuiverszeepfabri- cage, „Vereenigde Zeepfabrikanten* heeten zij zich, zagen hun voorbeeld in de Engel sche populaire zeepfabricage. Zij meenden dat zeer wel Hollandsch fabrikaat het En- ge'lsche vervangen kon en het eerste moest zelfs goedkooper zijn omdat geen inkomende rechten de kosten behoefden te verhoogen. En, brutaler nog, de stuiverszeep is in het land van de Engelsche zeep gedrongen en doet haar nu op eigen gebied onder den deftigen naam Hermitsoap* concurrentie aan. Zij pakte haar op Romaansch gebied, allereerst België en Frankrijk aan als „Sul tane savon* en zoo zien wij dan in betrek kelijk korten tijd een grooten strijd ontstaan over de gansche wereld tusschen Engelsche zeep en Stuivers- of Hermit-, of Sultane-zeep en wij zijn verlangend te vernemen wie ’t winnen zal, de Engelsche of de Hollandsche industrie. In elk geval is er voor beide voldoende terrein in ’t handenwasschende menschdom, zij kunnen heel goed naast elkaar leven en de begonnen strijd zal weldra alleen een een strijd om de eer, een strijd om de meer derheid zijn. De Stuiverszeepfabrieken staan aan den Linker Maasoever, op uitgestrekte steeds voor uitbreiding vatbaar terrein, waarop ook de ondernemende heeren Van den Bergh hun fabrieken hebben, het terrein tusschen Nassaustraat en Nassauhaven. De onmiddel lijke nabuurschap van de margarinefabrieken heeft de meenin g doen ontstaan dat de Stui verszeep gemaakt wordt van overgeschoten margarine. Die meening, hoewel ze niets bezwarends heeft tegen de kwaliteit van de zeep, is echter niet juist. De Stuiverszeepfa- bricage zou geen toekomst hebben als ze immer afhankelijk was van de hoeveelheid ■der overgeschoten margarine, dit spreekt wel vanzelf. De directie wees ons verder op de om standigheid dat margarine te duur is om ze als vet-bestanddeel van de zeep te gebrui ken. Men bezigt voor de zeepbereiding ge wone natuurlijke oliën. Het is heel interessant de Stuiverszeepbe- reiding te volgen, de geheele industrie na te gaan zooals ze hier over ruime terreinen en hooge lichte zalen verspreid is. De eerste bewerking vonden we op één der terreinen. In groote ronde bakken wordt de caustieke (bijtende) soda met water ge smolten, dan met doorgepersten stoom ver- 10 cM. Deze worden weer gestapeld en een vijf- of zestal dagen met rust gelaten om te drogen en nog harder te worden. Dan zijn ze klaar om gestempeld te worden. De primitieve vorm, die ook hier nog voor een klein deel werd toegepast, berustte op het gebruik van handpersen. Men heeft er hier vier. Aan elke handpers werken twee mannen. Eén draait het rad dat de stempel in beweging brengtde ander legt de blok jes zeep in de machine en haalt ze er na de stempeling weer uit. De handpersen stempe len fraaier en gelijker dan de stoompersen. Elke handpers kan per dag een aantal stuk ken voor honderd kisten zeep leveren, dat is 10.000 stukken. De nieuwe vorm is eenvoudiger en veel meer practisch. Het is die van het gebruik eener groote stoommachine, die de stukken, dadelijk na ze gesneden te hebben, in de grootte van twee tablets stempelt en ze weg schuift op een eindeloozen leeren riem, die voortbewogen wordt op het middengedeelte van een zeer lange tafel. De riem voert de stukken de geheele tafel langs en meisjes die daaraan zitten, grijpen de stukken in hun weg en wikkelen ze in vloei, om ze verder te verpakken in het bekende kleurige omhulsel. Ter vergelijking diene dat deze groote machine per dag voor 2000 kisten voorraad levert dus 200.000 stuk met veel minder personeel! Het is een aardige levendigheid in deze groote zaal. Aan tafels, overal neergezet wer ken meisjes aan de verpakking. Kartons wor den in een kleine machine gevouwen en ge sneden, de meisjes maken er doosjes van en beplakken ze met etiquets, voor elk der drie benamingen Stuivers- Hermit- en Sultane- zeep een ander. De zeepindustrie staat tot zooverre geheel op zichzelf. Voor het overige vinden wij een combinatie met de fabrieken van de heeren Van den Bergh. De kracht voor de werk tuigen van de zeepfabriek wordt ontwikkeld in dezelfde machineruimte waaruit die voor de andere fabrieken gaat. Zes groote ovens, geregeld gestookt, leveren de benoodigde warmte. In de machinekamer werkt een ma chine van 400 paardekracht, geleverd door de maatschappij de Schelde te Vlissingen, een machine die het zij eigenaardigheids- halve vermeld veel beter voldoet dan een vroeger gebruikte Engelsche machine van 250 paardekracht. Zooveel mogelijk profiteeren zoowel de zeepfabrieken als de fabrieken van Van den Bergh van inlandsch werk. Verder zorgt eenzelfde fraai ingerichte druk kerij voor het vele drukwerk van de beide fabrieken in eenzelfde laboratorium worden de grondstoffen onderzochtbeider personeel vindt des middags zijn schaftplaats in dezelfde lokalen, overigens staan de fabrieken, zooals wij reeds zeiden, óp zich zelf. Ln de zeepfabrieken werken honderd men- schen, mannen en vrouwen, het gezamenlijk personeel van drukkerij en machines er bui ten gerekend; de mannen beginnen hun werk ’s morgens om 6 uur, de vrouwen om 7 uur en de werktijd eindigt, behoudens de schaft uren, voor aften te 6 uur ’s avonds. Met belangstelling hebben wij deze aardige industrie in hare verschillende momenten ge volgd. Zij gaat niet tot diepe moeielijk na te speuren combinaties en zij is toch niet zoo oppervlakkig dat zij zonder bezwaar dadelijk na te gaan is. Door de energieke wijze waarop zij is aan gevat en haar product gelanceerd, heeft zij zeker een toekomst. Hermit- Sultane- en Stuiverszeep zijn op krachtige wijze in het verkeer geworpen, zij zullen er verder hun weg wel vinden. R. JV. Bij aankomst van het stoom schip Hunze Ia te Delfzijl rapporteerde de kapitein dat hij in den nacht van 4 op 5 Maart, stoomende van Bremen, had opge pikt een roeiboot, die bijna driekwart vol water was en waarin zich een jongeling, nog levend, doch bijna verkleumd bevond. Aan boord gehaald en goed verzorgd, kwam de jongeling, die 19 jaar oud is en een Zwitser bleek te zjjn, tot bewustzijn. Hij had overal naar werk gezocht en dat niet kunnende vinden (hjj was kleermaker van zijn ambacht) had hij zich met twee ka meraden in een boot begeven, die hem ten slotte hulpeloos lieten drijven. Daar echter zjjn verklaringen niet over eenkwamen met de papieren, die hjj bij zioh had, heeft de kapitein hem meegenomen naar Groningen om hem verder aan de bevoegde autoriteiten over te geven. Workum. Door H.H. Gedeputeerde Staten van Friesland is op het ingezonden bezwaarschrift inzake de raadsverkiezing van den beer 8. Haytema, o.a. het volgende beslist 1°. „dat de opgaven zelve aan de wette lijke eischen voldeden: 2°. dat weliswaar de inlevering der opgave van S. Haytema als candidaat voor de ver kiezing van een lid van den raad van Workum op 18 Januari 1898 is geschied in strijd met art. 52 der kieswet, doch uit geen enkele wetsbepaling is af te leiden dat de Burgemeester niet bevoegd was de opgave van S. Haytema als candidaat aan te nemen dat dus terecht, krachtens art. 54 der kieswet de naam van dezen candidaat op de candidatenlijst is geplaatst en krachtens art. 133 dier wet eene stemming over de beide daarop geplaatste candidaten moest geschieden. Gezien de kieswet Is besloten Met handhaving van het bestreden besluit van den gemeenteraad van Workum de daartegen ingebrachte bezwaren ongegrond te verklaren.* Derhalve is door Ged. Staten besloten tot toelating van den beer Haytema. Te Loosdrecht heeft de veehouder H. Rempe zijn gouden bruiloft gevierd en bij die gelegenheid aan zijn vee een feestmaal tijd bereid, die een aardig kijkje geeft op het weer gedurende den afgeloopen winter. De koeien werden nl. mild onthaald op versch gras, in flinke zwad gemaaid van land, waarop in Augustus van het vorige jaar aardappelen werden gerooid. Door een 150-tal landbouwers uit Zuid- Limburg is een adres gericht aan den Mi nister van Financiën, waarin wordt gewezen op de nadeelen, die voor het landbouwbe drijf zouden ontstaan, wanneer de voorge stelde wetswijziging op de branderijen wordt aangenomen. Door die aanneming zouden, volgens adressanten, de branderijen in Zuid* Limburg te niet gaan en daardoor de land bouwers verstoken worden van eenige mil- lioenen kilo’s graauvoeder (spoelsel) tot vet- making van hun vee. Adressanten verzoe ken uit dien hoofde den Minister de voor gestelde wetswijziging in te trekken en eene te willen indienen, die, met bescherming der belangen van ’s Rijks schatkist, de bestaande branderijen niet ten gronde zal richten. warmd en opgepompt naar een hooge boven verdieping. Op hetzelfde terrein staan platte bakken, waarin de opening van een stoompijp uit mondt. Gevulde vaten olie, kokos- en palm olie, talk en vet worden op deze opening gezet, de stoomkraan wordt geopend en in felle stoomwarmte smelt de inhoud der vaten, vloeit weg in den bak en wordt eveneens naar boven opgepompt. En nu een reeks trappen op, vettige hooge trappen, naar de bovenzaal, waarheen de bijtende soda en de vetten gepompt worden. Daar staan eenige reusachtige kuipen, die elk een hoeveelheid van 30.000 K.G. kunnen bevatten. In deze kuipen worden de vetten gepompt en ook de soda, die onder een be paalde temperatuur is gebracht. Dit mengsel wordt gekookt, zeven dagen lang en eiken dag wordt het vuilgeworden water uit de kuipen gelaten en schoon water bijgepompt, zoodat ten slotte het mengsel volkomen rein en zuiver is. Dan laat men het drie dagen rustig staan. Het is nu een zacht, helder, aangenaam riekend mengsel van zeep geworden. Na deze drie dagen opent men de kranen van afvoerbuizen en het mengsel loopt naar een verdieping, juist onder deze, waar een aantal kuipen staan, die elk 1200 K.G. kunnen bevatten. In deze kuipen werkt een soort karn, een schroef met bladen, die door stoomdruk bewogen, het verwarmde mengsel met groote kracht roert en in stage beweging houdt. Er wordt daar een weinig parfum reuk zeggen onze Rotterdamsche schoonen bijgevoegd, die later een der genoegens zal wezen van de gebruiksters der Stuiverszeep. Door de roering is nu het mengsel volko men geworden, vloeibare zeep. Dan, door lange, schuin liggende houten goten wordt het afgevoerd naar een lange, van ijzer en steen opgetrokken, binnengale- rij, waar hooge langwerpige ijzeren bakken staan, vormen, waarin de vloeibare zeep ge goten wordt om er tien dagen rustig ter bekoeling te blijven. De wanden van deze ijzeren bakken kunnen losgeslagen worden zoodat, na tien dagen, zonder moeite het reusachtige stuk zeep kan losgemaakt wor den uit zijn ijzeren omhulsel. Het is dan vlak en recht aan alle zijden, behalve aan de bovenzijde, die recht afgesneden wordt. Deze stukken worden nu gebracht naar de groote werkzaal. Intusschen heeft zich uit het voorbereidend werk van smelten en doorroeren een andere industrie ontwikkeld. Het vuile water, dat wij geregeld uit de bakken zagen wegvloeien, gedurende de tiendaagsche koking, gaat niet verloren, ’t Is namelijk sterk glycerine-hou- dend en ’t zou zeker allesbehalve practisch wezen als de glycerine er niet aan onttrok ken Werd. Goede practische industrie laat niets verloren gaan. Het glycerine-houdend water wordt dus opgevangen, alweer in bak ken, daar door stoom verwarmd, met zout zuur vermengd en gefilterd, drie malen, tot het volkomen helder is. Het schuim, dat zich aan de oppervlakte ontwikkelt, wordt afgeschept, en levert grondstof voor ordinaire zeepsoorten. Het heldere water wordt vervolgens ver dampt en de ruwe glycerine blijft op den bodem achter. Een kort, vrij ingewikkeld proces, maakt van deze ruwe stof, de zuivere bekende vloeistof van veel handelswaarde. De directie is voornemens behalve haar stukken Stuiverszeep, pok zeeppoeder in den handel te brengen. Reeds is de bewerking aangevangen en zoodra een groote kwanti teit voorradig is, wordt de verkoop begonnen. Zeeppoeder wordt eenvoudig verkregen door de groote stukken, hard gemaakt door een vermenging met soda, te malen tot poeder. In de groote werkzaal vloeit door veel vensters en stukken glaswand het daglicht vrij binnen, tot het de zaal geheel vult, pret tig, aangenaam van licht. Daar is een voort durende beweging. Machines en apparaten jagen aanhoudend voort, meisjes in blauwe uniform japonnen, de letters V. Z. op de schouders, zitten aan tafels, in drukke werk zaamheid mannen aan machines en persen arbeiden geregeld door. Het overdonderend spectakel van een gewone fabriekszaal heerscht hier niet, de machines maken slechts zachte, schuivende geluiden, met maar zeld zame schokken van persen er in. De stukken zeep moeten hier gesneden en geperst worden en dit is wel het aardigste deel van dit interessant bedrijf. Eerst in de lengte in reepen, en dan in de breedte in stukken worden zij doorgesneden. Voor de zachte, min of meer weeke sub stantie, zijn geen metalen zagen of messen noodig. Tegen harde, in verticale richting strakgespannen staaldraden worden destuk ken geschoven en in de krachtige voortbe- beweging, snijden die draden ze door. Zóó ontstaan kleinere stukken van 30 bij t» A Bolswardsche Courant «J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1