NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD SMSWABO SH WONSERADEEL No. 22. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Café „de Vereeniging.” BINNENLAND. Kantongerecht te Bolsward. DONDERDAG 17 MAART. Bilj artpart ij C. P. T. BIGOT, van Amsterdam KI SLUITING - A. de WIT. Sm VOOR F gulden of alsboven. alsboven. alsboven. >er 3 maanden. ts. Zitting van 11 Maart 1898. r» X Heden DONDERDAG ’s namiddags 5 uuren van het CONCOURS met 5 ballen,er Daarna AANGIFTE tot 7’/i UUR. Vrij te vereeren voor deelnemers aan het Concours. er 1S- rn 'de en dg o- 16. 17. Entrée voor Niet-Leden f 0,50. Namens het Bestuur: De Secretaris, H. GROENIER Wzjd ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cte. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in welker arrondissementen deze gemeenten zijn gelegen, tot eene geldboete van drie gulden ot drie dagen subs, hechtenis. 2. D. M. te Harlingen wegens het in de provincie Friesland in een vaarwater, in on derhoud en beheer bij de provincie, als ge zagvoerder van een houtvlot niet zorgen, dat des nachts bij het stil liggen dat vlot voor en achter van een helder brandende aan de kanaalzijde geplaatste lantaarn is voorzien tot eene geldboete van twee gulden ottwee dagen subs, hechtenis. 3. S. R. te Schettens wegens overtreding der ijkwet tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis, met verbeurd verklaring der in beslag genomen maat. 4. 1. H. H. te Pingjum 2. E. K. te Wit- marsum wegens het verwekken van buren gerucht, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, tezamen en in vereeniging gepleegd ieder tot eene geldboete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis voor ieder hunner. 5. T. v. d. 8. te Bolsward wegens het in staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren tot eene geld boete van drie gulden of twee dagen subs, hechtenis. 6. K. J. B. te Arum wegens openbare dronkenschap tot eene geldboete van vijf Oldeboorn, 14 Maart. Heden avond, ongeveer 7 uur, ontwaarde men hier aan den Oostelijken hemel een licnt blauwen vuurbol, die ongeveer 10 seconden een helder licht uitstraalde en vervolgens langzaam aan de Zuiderkim verdween. ’t Was een prachtig gezicht. Drachten, 14 Maart. Al het vee van den landbouwer I. is plotseling ziek ge worden. Men zoekt de oorzaak in het krachtvoeder, dat daarom ter onderzoek naar een proefstation is opgezonden. De slagers T. en A. D. te Rottevalle kregen onmiddellijk na elkander bloedver giftiging aan de hand. Een geneeskundige heeft door gepaste maatregelen ernstige gevolgen weten te voorkomen. Adv, Gaasterland, 14 Maart. Naar het gerucht wil, worden door de Maatschappij „Gaasterland/ gevestigd te ’s Gravenhage, plannen overwogen tót stichting van een badplaats te Mirns. Het terrein aldaar is bijzonder geschikt: het strand is breed en de entourage zeer bekoorlijk. Witmarsum. Het is een lust om te zien, hoe de werkzaamheden aan den tram weg naar Makkum vorderen. Voor een week of vier was er pas een begin en nu De weg van Makkum naar Wons is reeds kant en klaar, met inbegrip van een nieuwe biug in de Wonserweeren. Te Makkum, dicht bij de plaats moet nog eene brug ver anderd worden. Van Harkezijl naar Wons is men ook al haast klaar. En dit eind is een karwei geweestDe heele weg moest uitgekapt worden. Gedeeltelijk moest er een nieuwe baan door de bouw worden gemaakt. Maar de maatschappij weet van aanpakken en voort maken. Zeker zal met April de tram kunnen rijden. Makkum. De besmettelijke ziekte, ma zelen, breidt zich nog alle dagen, alhier uit. De scholen zijn voor een groot deel ont volkt. Gelukkig is ze tot nog toe niet kwaadaardig. Naar men ons mededeelt zal de paar dentram spoedig gereed zijn en in gebruik worden genomen. Men spreekt er reeds van alhier, dat Burgemeester en Wethouders en de leden van den Raad a. s. Zaterdag de eerste rit zullen doen van Makkum naar Witmarsum. Men deelt mede, dat bij den heer v. d. Biesen te Zwolle, ingeval hij met een aan tal anderen het eens kan worden, het plan bestaat in den loop van dit jaar met een jacht o. m. ook in de Zeeuwsche stroomen jacht te maken op zeehonden. De visschers zullen zeer zeker gaarne zien, dat deze visch- dieven, die ook elders groote verwoesting aanrichten, blijkens de medegedeelde ad res- seering aan den betrokken minister uit Urk, vervolgd worden. De minister van Financiën heeft be slist, dat het overlijden van een belasting plichtige voor de belasting over het loopende jaar geen verandering tengevolge heeft. Wordt de woning van den overledene ontruimd en nemen de achtergebleven leden van diens gezin binnen zes weken een ander perceel in gebruik, dan geldt art. 38, 2de lid der wet. Vervanging van dienstboden door lager belastbare, geeft geen aanspraak op ont heffing. Het vorenstaande is niet van toepassing wanneer de woning van een overleden belastingplichtige wordt ontruimd, en de achtergebleven leden van diens gezin ver schillende woningen betrekken. Dat het gevaarlijk is om van een niet volkomen betrouwbaar poelier of slachter een panklaar konijntje te koopen, bleek weer voor de Haagsche rechtbank. Een juffrouw uit Delft had in December van het vorige jaar van een slachter aldaar een mooi konijn gekocht, kant en klaar, gelardeerd en wel. Of nu de slachter in een kwaden reuk stond of dat ’t „konijn* een eigenaardigen geur verspreidde, een feit is het, dat de juffrouw het beestje kocht onder voorbehoud, dat als ’t een katten- boutje bleek, de slachter ’t zou terugnemen. Bleek ’t een boutje van een konijn afkom stig, dan zou de verkooper bij de reeds ontvangen 7 stuiver nog 3 stuivers krijgen. Toen de echtgenoot van de juffrouw thuis kwam, zag deze dadelijk aan zekere ken- teekenen die hij wel had gedaan, b.v. ter terechtzitting in het algemeen belang te publiceereo dat zijn vrouw een poesje in plaats van een konijn had gekocht. In plaats van de achtergehouden 15 centen van de koopsom alsnog te ontvangen, werd de koopman gesommeerd de 7 stuivers terug te geven en zgn gelardeerden kater terug te nemen, welke sommatie deze beant woordde met eenige ruiten bij de juffrouw en haar man in te slaan. De subst-offic. van j ustitie mr. Maclaine- Pont vorderde 3 weken gevangenisstraf. In de Soc.-Democraat wordt de aan dacht gevestigd op de stijging der graan prijzen en daarbij de vraag gesteld of nu de goede uitkomsten zijn verkregen, die de protectionisten van de hoogere graanprijzen verwachten. Een tarweprijs van f 7 is hoog vergeleken bij het cijfer van f 4,87 dat in 1893 in Groningen werd betaald, terwijl men verwacht dat hij nog zal stijgen. Zelfs de ijverigste protectionist heeft er bjj den strijd, in ’t vorig jaar gevoerd, niet over gedacht tot zulk eene hoogte de prijzen op te drijven. En wat is nu de uitkomst? Is er zoo veel meer werk, zijn de loonen ge stegen De redactie meet eerljjk bekennen ---an zou t^?^r wel gelegen "zijn" uThet feit, dat de photograaf, de heer Zimmerman, een af beelding, in verschillende formaten, heeft ver vaardigd van Koningin Wilhelmina in het kleed, dat zij bij de kroningsplechtigheid zal drageneen lang sleepkleed van wit ge bloemde satijn, met goud opgewerkt en met wit dons omgeven. De vorstin draagt daarop een diadeem van diamanten, geen kroon. Bij de plechtigheid in de Nieuwe kerk zal zij behalve de kroon ook een mantel van rood fluweel, gevoerd met hermelijn, dragen. Ik heb nog een zeer interessante bijzonder heid vernomen. Het plan moet n.l. bestaan, dat de raads leden der kroon, en corps, zich op 31 Aug. des avonds te 6,30 uur ten paleize zullen aanmelden, om 11. M. de Koningin op het eigen oogenblik, waarop zjj, naar de grond wet, de Regeering aanvaardt, het oogen blik waarop zij haar 18e levensjaar heeft volbracht te complimenteeren en het eerste besluit ter teekening voor te leggen, een besluit dat een bijzondere beteekenis zal heb ben voor H. M. de Koningin Regentes. Laat mij u in verband hiermede ook mede- deelen, dat reeds deze week de repartitie der bij gelegenheid van de kroning toe te kennen ridderorden en medailles, over de verschillende departementen van algemeen bestuur heeft plaats gehad. Men wil zoo mogelijk trachten alle onderscheidingen nog op den eigen dag der kroning of in de daarop volgende feestweek aan de benoemden te doen toekomen, en het spreekt van zelf dat daaraan heel wat vast is. De kanselarij der orden heeft ’t misschien nooit zoo druk ge had als dit jaar. Eerlang moet de bestelling van den benoodigden kruisen-voorraad plaats hebben. Naar men mij verzekert, is er concurrentie op dit gebied ontstaan tusschen den tegen- woordigen leverancier en een handelaar die de ordeteekenen tot veel lager prijzen heeft aangeboden. Nu doet zich ’t verschijnsel voor dat de laatste de Fransche fabriek heeft op gegeven, die de insignia voor hem vervaar digen zal, terwijl de tegenwoordige leveran cier ze als binnenlandsch fabricaat met het Ned. merk voor gouden voorwerpen voorzien laat doorgaan... hoewel ook zijn kruisen uit een Parijsch atelier afkomstig zijn. zijn H. Ferlings, oud 35-jaar, Viersen, zonder bekende woon- Veroordeeld: 1. S. G. te Lollum wegens het als onder nemer van een openbaar middel van vervoer van personen bij het in werking stellen en houden van dat middel van vervoer niet voor den aanvang der dienst lo. aankondiging daarvan doen in een dagblad van de hoofd plaats der provincie, waarin het vervoer zal plaats hebben, 2o. een door hem geteekend afdruk of afschritt van die aankondiging met een exemplaar van het dagblad, waarm ze was geplaatst tegen bewijs van ontvangst inzenden aan Gedeputeerde Staten van de provincie, waar het vervoer zal plaats hebben aan de besturen van alle gemeenten en aan $e Officieren van Justutie bij de rechtbanken^ daar nog niets van te hebben gehoord. En zij meent, dat daardoor ook de juistheid is bewezen van ’t geen zij inderdtgd beweer de: dat de arbeiders door de hoogere prijzen niet gebaat zullen worden. Ook wijst het blad er op, dat de stijging der graanprijzen bij dalenden zilverprijs tegen het beweren der bimetallisten pleit, dat de waardevermindering van het zilver tot lagere prijzen moet blijven leiden. Den 16en dezer hoopt Frans de Reu te Nieuwvliet zijn 102en verjaardag te vie ren. Zijne verstandsvermogens en zijne gezondheid laten niets te wenschen over. Sinds geruimen tijd heerscht te Zalt- Bommel onder de kinderen een zeer ge vreesde, onder verschillende benamingen voorkomende keelziekte, welke reeds tal van slachtoffers eischte. Waren het eerst kinderen beneden den 6-jarigen leeftijd, thans vielen een tweetal leerlingen der 4e klasse der openbare school voor m. u. 1. o. binnen een tijdsverloop van 10 dagen als slachtoffers dezer gevaarlijke ziekte. Een der lezers van de Tel. schrijft: Nu er dezer dagen wederom, door het opengaan van het portier een kind uit den trein is gevallen, acht ik mij ter wille van het reizend publiek verplicht mee te deelen, dat mij onlangs een groot onge luk boven het hoofd heeft gehangen. Naar buiten kijkend, sloeg het portier open. Gelukkig viel ik door den schrik achterover. Met zeer groote inspanning het woei vrij hard gelukte het mij de deur toe te trekken. Men zij gewaarschuwd In de veenkoloniën der gemeente Borger worden de in cultuur gebrachte dal- plaatsen, die voor een paar jaar nog voor f8000 tot f 10000 verkocht werden, thans tot voor f 800 per jaar verhuurd, zoodatde koopers van dien tjjd, die hunne plaatsen verhuren, tot 8 procent van hun geld maken. Men beschouwt dit hoofdzakelijk als een gevolg van de gunstige resultaten van de kunstbemesting. 'Hoe ook de koopprijzen onder deze omstandigheden stjjgen, blijkt hieruit dat eene plaats te N.-Buinen, die voor 2 jaren voor f 10,000 geweigerd werd, dezen winter voor f 18,600 is verkocht. Wraak. Zaterdagavond hebben onbe kend gebleven jongens een op de Rotter- damsche Nieuwmarkt staande kraam van een Amsterdamschen koopman in brand ge stoken. De politie wist echter het vuur spoe dig te blusschen. De kraam stond onbeheerd omdat de eigenaar de vlucht had moeten nemen, ten einde aan de woede van het volk te ontkomen, dat hij bij den verkoop van illustratiën zou hebben bedrogen. In een der Amsterdamsche bladen leest men het volgende familiebericht: In den jare 1898 den 15en dag van de 3e maand wensch ik zoo het God behaagt, die over leven en dood te beschikken heeft, den dag te herdenken, waarop mijn geachte echtgenoot, de heer Gerardus Nicolaas van Kappel, 72 jaar geleden het eerste levens licht mocht aanschouwen. Moge de bestuurder van hemel en aarde hem nog jaren tot steun en hulp in mijn ook hoogen ouderdom en sukkelenden toe stand voor mg sparen. Dit is de waarachtige en bartelgke wensch van zjjn vierde echt- genoote, die ongeveer 33 jaar door den echt met hem vereenigd is. Mejuffrouw Maria Anna van Kappel, geb. Lamare. De politie te Roermond heeft de hand gelegd op een Duitscher, welke voorgaf ge naamd te geboren te plaats. Deze persoon vervoegde zich meestal bij rijke lui, voorgevende pianostemmer te zijn, natuurlijk met het doel, om, eenmaal binnen zijnde, alles wat onder zijn bereik kwam, weg te kapen. Wanneer hg door de meiden werd afge wezen, vroeg hg om geld, Hij werd over de grenzen gebracht. Diefstal. In een hotel van den eersten rang te ’s Gravenhage zijn in het begin der vorige maand verschillende logé’s bestolen. Men vermoedt dat een Duitscher, de hotel* knecht, de dader is, aangezien hij sedert plotseling uit zjjn dienst verdwenen is. Ontrouwe dienstbode. Door de politie te Vlissingen is gearresteerd een dienstbode die ten nadeele van de familie, bij wie zij diende, eenige goederen en een bedrag van negentig gld. aan contanten ontvreemd had. Noodlottige vergissing. Gister had een vrouw, moeder van acht kinderen, te Kethel bij Schiedam het ongeluk uit een flesch met olie en loog te drinken, Haar toestand is hopelwh gulden of twee dagen subs, hechtenis. 7. P. S. de V. te Stavoren wegens het zelfde tot eene geldboete van een een dag subs, hechtenis. 8. J. IJ. te Leeuwarden 9. G. R. te Bolsward 10. K. S. te Arum 11. P. K. te Koudum wegens hetzelfde tot eene geldboete van twee gulden of twee dagen subs, hechtenis. 12. D. W. te Bolsward wegens hetzelfde tot eene geldboete van twee gulden of een dag subs, hechtenis. 13. K. P. te Parrega wegens hetzelfde tot eene geldboete van tien gulden of drie dagen subs, hechtenis. 14. J. de H. gedomicilieerd te Bolsward wegens het in de wateren binnen de ge meente Bolsward liggen met een schip, dat niet zoozeer wordt gebruikt voor de eigen lijke vaart, als wel enkel en alleen tot woning dient tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 15. J. K. gedom. te Bolsward alsboven. A. W. alsboven. K. W. te Nijega (H. O. en N.) we gens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergunning tot eene geldboete van vijftien gulden of vijf dagen subs, hechtenis. 18. J. K. te Wommels wegens het in de gemeente Bolsward op eenige openbare, daartoe niet opzettelijk bestemde plaats zijn water loozen tot eene geldboete van een gulden of een dag subs, hechtenis. 19. J. de J. te Stavoren wegens lo. open bare dronkenschap 2o. nachtelijk burenge rucht tot twee geldboeten eik van een gulden of een dag subs, hechtenis voor elke boete. 20. R. S. gedomicilieerd te Grouw wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij derde herhaling tot hechtenis gedurende zeven dagen. 21. M. B. te Burgwerd wegens het in de provincie Friesland vervoeren van melk over den tot den gemeenen dienst van allen be stemden kunstweg, niet in onderhoud of be heer bij die provincie of het rijk, met een voertuig, waarvan de wielbanden niet eene breedte hebben van 15 centimeter, bij eene lading van meer dan 30 kannen van 40 liter tot eene geldboete van vijf gulden of drie dagen subs, hechtenis. «J £l Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1